eidsch Dagblad w Te weinig brandweerlieden Schiphol I Argentijnse j biefstuk en Croma Forse groei aantal banen Honkballers slopen hotelkamer in Lisse Leiden trekt opnieuw de minste studenten Dode in Valkenburgse meer ^ij vertrekken. Tot op Aarde' 1 Koopkracht onverwacht met f L500,- gestegen. Sneeuwpret in de zomer Geen toernooi DIOK na tweede afzegging TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. ERDAG 14 AUGUSTUS 1997 OPGERICHT 1 MAART 1860 LOSSE NUMMERS 1,75 ZATERDAG 2,25 Drie dagen genieten van natuur en cultuur in Zeist Lekker ontspannend weekendbuffet Holiday Inn EK-kwalificatieduel Jong Oranje-Jong België Zie aanbieding elders in de krant HET WOORD IS AAN G.J. Arts Een goede buur is iemand die je over het tuinhek toel acht, maar er niet overheen klimt. aangéname" C V JSSS&S? 137250 «725° "725° 10% 10% 10% 70% 70% 70% Uitgebreid weeroverzicht op pagina 8 I VANDAAG 22 PAGINA'S 1 Binnenland Buitenland Cultuur Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving12 Randstad14 RTV/programma's9 Sport18,19,20 Strips8 Met de bon een exclusieve space-ballpen bij een bezoek aan de Noordwijk Space Ex po. DEN HAAG ANP De werkgelegenheid zal volgend jaar fors toenemen. Uit ramin gen van het Centraal Planbu reau (CPB) blijkt dat er 134.000 banen zullen bijkomen. De be rekeningen van het CPB dienen als uitgangspunt voor het kabi- netsoverleg deze week over de begroting 1998. Dit jaar komen er 123.000 ba nen bij, voorspelt het CPB. De totale banengroei in deze kabi netsperiode zal mogelijk uitko men op 500.000. Dit is 225.000 meer dan waarop het kabinet bij zijn aantreden mikte. Het CPB heeft zijn ramingen van afgelopen.juni over de eco nomische groei niet bijgesteld. De organisatie gaat er van uit dat de groei dit jaar 3,25 pro cent bedraagt en volgend jaar 3,75 procent. Nederlanders geven nog steeds meer uit. De particuliere consumptie neemt dit jaar naar verwachting met 3 procent toe, in juni had het CPB nog een groei van 2,75 procent becijferd. Er is sprake van een vrij sta biele ontwikkeling op de ar beidsmarkt. De aantallen ont stane en vervulde vacatures zijn in vergelijking met een jaar ge leden met enkele duizenden af genomen. Dat is voor het eerst sinds 1994. Van de 80.000 open staande vacatures komt onge veer de helft voor rekening van bedrijven in de commerciële dienstverlening. Veel kinderen met psychische problemen Buitenland NAVO roept Karadzic op om zich te melden Cultuur en Kunst 'Aantrekkelijke voorstellingen in Leidse Hout' Sport Droom van Feyenoorder Henk Vos wreed verstoord delen op eus Damrak den stand Uitbreiding korps stuit op financiële problemen forse uitbreiding van het lucht havencomplex in combinatie met het verdwijnen van de be drijfsbrandweer van Fokker. Volgens een woordvoerster van Schiphol zijn er „construc tieve gesprekken" tussen de luchthaven en de gemeente over uitbreiding en de verdeling van de kosten. „Formeel ligt de verantwoordelijkheid bij Haar lemmermeer. Maar uiteraard voelen ook wij ons verantwoor delijk." Volgens de Haarlemmer- meerse D66-fractievoorzitter B. Ottens kunnen de extra be nodigde brandweerlieden wor den betaald uit de toeristenbe lasting, die de gemeente gaat heffen op Schiphol-passagiers. Burgemeester J. van Houwelin- gen voelt daar weinig voor om dat er nog geen zekerheid be staat over deze nieuwe inkom stenbron. lisse kees van der linden Een Amerikaanse jeugd-honk- balploeg is vandaag door de Vreemdelingenpolitie het land uitgezet, omdat zij gisternacht in Lisse een hotelkamer in ho tel-restaurant De Nachtegaal totaal heeft vernield. De jon gens trokken het behang van de muren, sloopten de vloerbedek king en namen zelfs het plafond onder handen. In totaal is voor 15.000 gulden schade aange richt. Volgens de politie zijn acht van de veertien teamleden ver antwoordelijk voor de vernielin gen. Zij hebben een boete ge- léegen van 250 gulden per per soon. Het team was in Neder land voor een internationaal toernooi in Haarlem. Volgens C. Guliker van Expersport Ne derland, het bureau dat het toernooi organiseerde, behoor de de ploeg tot de verliezers en moesten de jongens kennelijk hun frustraties kwijt. Volgens Guliker speelt het strakke regi me waaraan Amerikaanse high- school-teams worden onder worpen, een rol bij het incident. „Drank en seks zijn voor hen absoluut verboden, en dat leidt tot hypocriet gedoe." 'Bindend studieadvies niet de oorzaak leiden thomas erdbrink caroline van overbeeke De Leidse universiteit heeft te kampen met een populariteits- probleem. Voor het tweede ach tereenvolgende jaar heeft de in stelling de grootste daling van het aantal eerstejaars studenten op haar naam staan. Dat blijkt uit de laatste cijfers van de In formatie Beheer Groep (IBG) in Groningen. Volgens de IBG is de landelij ke trend van de daling van stu denten dit jaar gestabiliseerd. Een aantal instellingen zoals de Vrije universiteit in .Amsterdam en de Rotterdamse Erasmus Universiteit trekken zelfs méér studenten dan vorig jaar. De Leidse universiteit heeft het nieuwe studiejaar 446 min der eerstejaars ingeschreven dan vorig jaar toen ze in totaal 3.455 aanmeldingen had. Dat betekent een daling van 13 pro cent. In 1994 had Leiden nog 4.325 inschrijvingen, ruim 1.300 meer dan in 1997. De Universi teit van Amsterdam trekt dit jaar 8 procent minder eerste jaars en staat op de tweede plek van minst-populaire universi teiten. Rector magnificus W.A. Wagenaar is niet onder de indruk van de cijfers. „Ik lig er geen minuut wakker van. We wisten van tevoren dat we min der studenten zouden trekken. Sterker nog: het was ook onze bedoeling. Met ons nieuwe on derwijssysteem (het bindend studieadvies) willen we immers de ongemotiveerde studenten weren. We willen kleiner maar beter worden. Maar onderzoek heeft uitgewezen dat het bin dend studieadvies niet de oor zaak is van de studentendaling. Dat vind ik jammer." Pagina Leiden: Leidse universi teit heeft gebrek aan populaire studies valkenburg wim wegman de man om het leven is geko men door een ongeval of door zelfdoding. Er zijn geen sporen die wijzen op een misdrijf. Agenten hebben gisteren met een surveillanceboot en een he likopter de omgeving van het Valkenburgse meer afgezocht naar een eventueel vervoermid del van de man of achtergelaten kleding. De speurtocht heeft echter niets opgeleverd. In het Valkenburgse meer heb ben recreanten gistermiddag het stoffelijk overschot gevon den van een tot nog toe onbe kende man. Vermoedelijk heeft het lichaam enkele dagen in het water gelegen. Het slachtoffer is waarschijnlijk van Turkse of Marokkaanse afkomst en 25 tot 35 jaar oud. .De politie gaat er vanuit dat iterdamse beurs is van nerveus van start ge- i de daling van gisteren procent. Daarbij kon de ermometer. de AEX-in- :d stand houden. Bij het an de handel trad er ».K^n stijging op van 9,38 op 945,14. De winst echter al snel naar 1,66 937.42. uu' Street eindigde gisteren u met heftige koers- nelingen met 32 punten Amsterdam gedroeg iteren ook onzeker en «iLfcet bijna 43 punten ver- ze val van het koerspeil rde die van de mini- van 1989. Het lijkt of beleggers last van rrees hebben gekregen, tte het gisteren op de Der. Andere beursken- raken over een 'normale van de laatste tijd waarde gestegen koer- coersen van de grote ,va i lieten vanmorgen bij ?ra» ning van de beurs een mg lig beeld zien. Zo schoot 15 gulden de hoogte in 15,50 gulden. Unilever 5 gulden op naar 465. De ijke Koninklijke Olie met 1,30 gulden naar [ulden. illar en het pond sterling !en zich vanmorgen ook is van de zware verlie- n gisteren. De Ameri- munteenheid pakte en halve cent terug tot irwijl het Britse betaal- bijna anderhalve cent it 3,27. Het pond sterling :rde van de hogere koers der op de dag tijdens de in het Verre Oosten ten e van de Japanse yen loekt. na de opening van de bood de Europese wis- :t een kalm beeld. Beleg- ïlden zich afzijdig omdat t willen wachten op de I itie van de Amerikaanse iientenprijzen en de in- le productiecijfers, die 3 de dag in Washington riten komen. 2: Kenners worden niet is van dip op beurs ische kosmonauten verlaten ruimtestation Mir :he ruimtestation Mir vanochtend afscheid len van hun twee opvol- i de Amerikaanse astro- ike Foale. ts(| igvoerder Tsiblijev en ngenieur Lazoetkin, sa- 23ste hoofdbemanning Mir, stapten over van het station in de Sojoez TM- hoop dat al het nare dat iben meegemaakt samen is weggaat. Wij vertrek- r 'ot op de Aarde", zei de ut oerder tegen de achter- Tsiblijev en Lazoetkin nstreeks twee uur van geland in de steppen zachstan. Tijdens zijn verblijf in het complex maakte het duo een van de ergste crises mee in de geschiedenis van de bemande ruimtevaart: een felle brand, het uitvallen van de temperatuurs- regeling met inbegrip van gifti ge lekken, het herhaaldelijk uit vallen van de zuurstofgenerato ren, een bijna-botsing en de echte crash op 25 juni met het vrachtruimteschip Progress M- 34. Die genereerde een hele rij nieuwe incidenten met als rode draad een nijpend energietekort en bijna een algeheel drukver- lies. >sHun hele missie was één groot probleem", zei Olga Koze- renko, hoofd van het psycholo gische ondersteuningsteam in het Russische vluchtleidings- centrum bij Moskou. „Tsiblijev en Lazoetkin zijn letterlijk uitge put door alle tegenslagen en ie mand die vermoeid is, maakt makkelijk een fout." Om het elf jaar oude ruimte station draaiende te houden, hebben de twee kosmonauten samen met hun Amerikaanse collega Mike Foale werkelijk Hercules-arbeid verricht, zei Kozerenko. De stress en het slaapgebrek pleegden vooral een aanslag op de gezondheid van Tsiblijev, die last kreeg van hartritmestoornissen. De twee worden afgelost door Anatoli Solovjov en Pavel Vino gradov, die een week geleden in de Mir arriveerden. Foale is in de Mir achtergebleven tot hij in het najaar wordt opgehaald door een Amerikaans ruimte- De gemeente Haarlemmermeer beschikt over onvol doende brandweerlieden voor de bestrijding van calami teiten op Schiphol. Een flinke uitbreiding van het brand weerkorps is noodzakelijk om effectief te kunnen ingrij pen bij branden in het sterk gegroeide gebouwencom plex van de luchthaven. hoofddorp richard mooyman Het personeelstekort speelt al geruime tijd. maar de gemeente en Schiphol kunnen het tot dus verre niet eens worden over de verdeling van de kosten. Brand bestrijding op de luchthaven is een taak van de gemeente, maar Haarlemmermeer vindt dat Schiphol moet meebetalen aan de noodzakelijke uitbrei ding van het personeelsbestand. Twee weken geleden meldde deze krant al dat de Haarlem- mermeerse brandweer niet in het bezit is van de noodzakelij ke pasjes om de deuren naar het douanegebied te openen. Ook kennen de brandweerlie den de weg niet in de giganti sche passagiersterminal. Schiphol beschikt over een ei gen brandweer, maar die is vooral toegerust voor het blus sen van vliegtuigbranden. Brandweerlieden van Schiphol komen wel in actie bij branden in de terminal en in andere ge bouwen, maar dragen de ver antwoordelijkheid over aan de Haarlemmermeerse brandweer zodra die is gearriveerd. De pro blemen zijn ontstaan door de Bel gratis voor informatie of proefrit: 0800 - 0383. De Mitsubishi Colt. Nu al vanaf 25.995,-. Financiële meevallers: 1.500.- op de GLX en 1.000,- op de GL. De Colt. met 1.3 en 1.6 liter hightech motor. Compleet met o.a. airbag en stuurbekrachtiging motors oegstgeest/zoetermeer Een nogal vreemde gewaarwording: bevroren tenen en vingers, terwijl de thermometer buiten 34 graden aangeeft en de weermannen al dagen van een hittegolf spreken. Voor de kinderen van Curium, het academisch centrum voor kinder- en jeugdpsychiatrie in Oegstgeest, was het gistermiddag even hartje winter. Zij gingen ter afsluiting van de zomer naar Snowworld in Zoetermeer. Om te sleeën, te snowboarden en vooral veel te rollen in de sneeuw. De kinderen waren door het dolle heen. Je bent toch gek als je nu aan het strand zit", grapte een jongen. Na een uurtje sneeuwpret (bij een temperatuur van min 4) werden de skipakken weer verruild voor de korte broeken. Bui ten sloeg de hitte weer genadeloos toe. foto loek zuyderduin leiden pieter van der vliet vgentijnse biefstuk, O QQ (ram A09 e pakje Croma gratis. •Croma, Q Q/l pakjes 200 gram J5T ZiOH ids grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. oh ^aanbiedingen gelden van donderdag 14 augustus t/m zaterdag 16 augustus a s. Rugbyvereniging DIOK stopt met het Euro Rugby Toernooi. De Leidse club heeft hier toe besloten nu na het Franse Perigueux ook Bosvoorde uit België heeft afgezegd. Het toernooi van komend weekeinde kent nu een 'noodeditie' met deelname van maar één buitenlandse vereniging. De Ne derlandse clubs HRC en Ascrum complete ren het veld van vier clubs. „Het blijkt niet meer mogelijk te zijn om met clubs sluitende afspraken tc maken. Ei gen competitie en dus geldelijke belangen krijgen op het laatste moment voorrang", klaagt DIOK-voorzitter Bert van Veen. „In het vervolg zullen we voor een andere opzet kiezen. Hoe is nog niet duidelijk, maar het zal geen toernooivorm meer zijn. Misschien gaan we over tot het spelen van invitatie wedstrijden, waarbij we in een weekend twee wedstrijden in Leiden spelen en op een later tijdstip twee returnwedstrijden." Afgelopen maandag liet Perigueux weten, ondanks eerdere toezeggingen en het toe zenden van spelersinformatie, niet naar Leiden af te zullen reizen. Nu heeft ook Bosvoorde laten weten thuis te blijven. In een fax aan Van Veen liet teammanager Ro bert Rowies weten dat een deel van de spe lers niets voelde voor het toernooi. Rowies is na overleg met het bestuur van Bosvoor de gaan lobbyen bij de tweede club van Bel gië, Kituro, maar vond daar om dezelfde re denen geen gehoor. Rowies is zo verbolgen over de gang van zaken bij zijn club. dat hij met onmiddellijke ingang zijn functies heeft neergelegd. Eventuele andere vervangers uit België. Dendermonde en Schaerbeek, komen ook niet. Na een zoektocht langs de Europese velden werden Dunville en Heidelberg ge polst, maar ook hier vond de organisatie geen gehoor. Zelfs een poging om een com binatieteam van de toppers Pontypridd en Swansea uit Wales te contracteren strandde op het laatste moment. Toch is een noodoplossing gevonden. De Haagsche Rugby Club. HRC. en Ascrum uit Amsterdam zulien de opengevallen plaat sen invullen, maar echt vrolijk wordt de DIOK-voorzitter er niet van. „Dit gaat geld kosten. We zullen de afzeggingen van Peri gueux en Bosvoorde in een brief aan de IRFB (Internationale rugbybond, red.) voor leggen. Normaal krijgen deze clubs dan een boete van 5.000 DM. maar er is veel meer aan de hand. De toernooi-organisatie is vol ledig aansprakelijk voor de kosten van ho tels, catering en andere zaken waarvoor al is betaald. Ook komen nu veel minder toe schouwers naar het toernooi en dus hebben we minder inkomsten. Waar het om gaat is dat deze clubs de rugbysport in diskrediet brengen. Wij zullen er alles aan doen om Perigueux en Bosvoorde aansprakelijk te stellen voor deze Financiële strop." (Postcode- Tel: - Plaats: - il.v.ni. controle bezorging) 1 Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: |D Per maand Per kwartaal Qüutomatisch 'f. 92.05) l l automatisch tf 31.95) Oacceptgiro if. 93.05; W I Nr. bank/giro:Handtekening:i Bij automatische betaling krijgt u een 1/5 staatslot met jackpot cadeau, i Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. welop. zonder postzegel. OF BEL 071-51 28030 8 712141 "4001 1 4" maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 1