Droom Henk Vos wreed verstoord i Het regent wereldrecords in Zürich Barcelona komt met de schrik vrij Jagano is nog ver eg voor Zandstra >pen Dag bij Ajax ilt louter verliezers Sport Waterpoloërs falen IPERDAC 14 AUGUSTUS 1997 arnes naar Newcastle United Ln. John Barnes speelt de komende twee seizoenen voor Wastle United. De linksbenige voormalige international ver- k transfervrij bij Liverpool, waar hij gedurende tien jaar actief j. De beslissing van de Engelsman heeft vooral manager Har- jedknapp van West Ham United zeer teleurgesteld. Red- ip meldde gisteren nog dat hij mondeling akkoord was met i-voudige international. De aanvaller meldde echter meer •esse te hebben in een overgang naar Newcastle, omdat de- lub mogelijk in de Champions League speelt. nu terug in nationale selectie j,N. Negen maanden na zijn hartoperatie is Nwanko Kanu Fggekeerd in de selectie van het Nigeriaanse elftal. De speler nter Milan is opgeroepen voor de WK-kwalificatiewedstrijd zondag tegen Guinea. In die zomer verkaste Kanu van Ajax Inter Milan. Bij de medische keuring bleek hij rond te lopen een lekke hartklep Hij werd geopereerd in Cleveland en »eleden werd hij in Milaan weer goedgekeurd. iede derde Nigeriaan in Heerenveen nveen Heerenveen heeft gisteren overeenstemming be- met Emmanuel Ebiede over een contract van vier jaar. De irige aanvallende middenvelder is na Henry Onwuzuruike en Godfrey Nwankpa (20) de derde Nigeriaan bij Heeren- i. Ebiede is afkomstig van Eendracht Aalst. tiorsingen voor Arsenalspelers en» De Engelse voetbalbond heeft twee spelers van Arsenal horst na aanleiding van misdragingen in Nederland. Het om Patrick Vieira en Matthew Upson. Beiden kregen enkele ;n geleden de rode kaart van scheidsrechter Wegereef in een nduel tegen PSV. ortclubs kiezen voor deurwaarder iaag» Sportverenigingen schakelen steeds vaker een deur- rder in om leden te dwingen achterstallige contributies te len. De regionale KNVB zocht recent de samenwerking met daags deurwaarderskantoor om daar wat aan te doen. Er is en regeling totstandgekomen die voor de clubs aantrekkelijk e eerste vijf incasso's worden behandeld op basis van 'no e no pay'. De regeling verloopt zo succesvol dat de landelijke «halbond vandaag bekijkt of een soortgelijke samenwerking alle clubs in Nederland kan worden afgesloten. 1 nnstzwemster Donker zevende j'np» Kunstzwemster Sylvia Donker staat bij de Europese klpïöenschappen in Sevilla na de verplichte oefening zeven- r dwa de vrije oefening gaan de beste twaalf deelneemsters naar hinale. Donker kreeg gisteren voor haar optreden 97,800 pun- m/waarvan ze 30,968 punten mag meenemen voor haar eind- Aan de leiding gaat de Russische Olga Sedakova. Trie turnsters plaatsen zich voor WK lVytDAL« De turnsters Hedwig van der Sluis, Sabrina van Loy forsten van den Eijk hebben zich geplaatst voor het WK in fBanne. Het trio voldeed tijdens kwalificatiewedstrijden in Pa- fe faal aan de gestelde normen voor deelname aan het toernooi, 30 augustus tot en met 9 september duurt. orfballers beginnen goed Het Nederlands korfbalteam is het toernooi op de World ^ïes in Finland overtuigend begonnen. Het Duitse achttal B gisteren in Lahti met 20-8 verslagen. Ook de Nederlandse ïshers wonnen hun eerste wedstrijd. Lucas Buit en Vanesse fcson versloegen de Finse qualifier Ville Sistonen en de e kampioen Ellen Hamborg. irnett wil meer dan 200 miljoen haag» Basketballer Kevin Garnett heeft een aanbieding van h200 miljoen gulden voor zes jaar naast zich neergelegd. De ferige forward van de Minnesota Timberwolves verlangt een palaris van rond de 45 miljoen gulden. De 2 meter 8 lange pett verdient het komendë seizoen in zijn derde en laatste Iractjaar 4,2 miljoen gulden bij de Wolves. ffalko Zandstra zal het erg ™or falK0 ianailra are'Sl ufk worden zich te plaat ?ok. n0B ™"curre"tle mt de hnpk van Frnpn Wpnnpmarc gufoor de Spelen van 1998 in De Fries zit niet bij de vafepige olympische kern- 'jPie NOCNSF gisteren ekendgemaakt. Zandstra blijft feitelijk mogelijkheid over: het (fstanden in december, noet hij op zijn favoriete d. de 1500 meter, als eer- nf tweede eindigen. Vervol- fmag hij dan in januari Ten aan een wereldbeker- ijd, waar hij de eerste noet halen. Alleen dan t de schaatser kans op één vier Nederlandse start en voor de olympische neter. De selectie is ge- isis van de resulta- CHEF WILLEM SPIERDIJK. 071-5356464. PLV -CHEF ROB ONDERWATER. 071-535646 Sebastian Coe na 16 jaar van recordlijst Het regende wereldrecords en goud in het uitpuilende Letzigrund-stadion van Zürich. Ruim 24.000 toeschouwers waren er getuige van dat drie wereldrecords sneuvelden. En alle werden verpulverd door Afrikanen. Hai- le Gbrselassie had het laatste woord. De Ethiopiër bracht zijn eigen record op de 5000 meter met bijna drie seconden van 12.44,39 tot 12.41.86. Kipketer I en II leverden in de Zwitserse stad de twee andere wereldrecords af. De Deense Keniaan Wilson Kipketer bracht een wereldtijd van 1.41,24 op de klokken tijdens de 800 meter. Dat was iets minder dan een halve seconde sneller dan zijn eigen record van dit jaar in Stockholm. Toen evenaarde hij het zestien jaar oude record van Sebas tian Coe. Marko Koers liep op de 800 meter een persoonlijk record in 1.44,04 en eindig de op de vijfde plaats. Bijna-naamgenoot Wilson Boit Kipketer ontnam landgenoot Moses Kiptanui het wereldrecord op de 3000 meter steeple. De wereldkampioen van Athene holde in 7.59,08 over de hindernissen, dat was een- tiende van een seconde sneller dan Kipta nui twee jaar geleden op dezelfde wonder haan. Het leverde de Kenianen en Ethiopiër ieder een extra premie van ruim 90.000 gul den op, plus een kilo goud. Vorig jaar werd Gbrselassie nog verslagen door Daniel Komen. Ook in Zürich. Daar bleef de Keniaan één tel verwijderd van het wereldrecord. Gbrselassie is echter aanzien lijk sterker dan in 1996. Dit jaar heroverde hij eerst al het wereldrecord op de 10 kilo meter, vorige week werd hij wereldkam pioen op die afstand. Gisteren verdedigde hij met succes zijn status als houder van het record op de 5 kilometer, waarop de Duitser Baumann het Europees record op 12.54,70 bracht. Het publiek zag drie verliezers bij de WK van Athene sportief wraak nemen. Merlene Ottey versloeg Marion Jones met een tijd van 10,97. De 37-jarige veterane versloeg de zestien jaar jongere Amerikaanse op de 100 meter met 1/100 seconde verschil (10,96 om 10,97). En passant hield de Jamaïcaanse in Zürich ook nog eens olympisch kampioe ne Gail Devers achter zich. Jones won wel de 200 meter in 21,76. Tot nu toe was ze op deze afstand nooit sneller geweest dan 22,16. Frankie Fredericks won in 9.98 van de Amerikaanse wereldkampioen Maurice Greene (9,99), Maria Mutola was op de de 800 meter te sterk voor wereldkampioene Ana Fidelia Quirot. Stella Jongmans had geen kans in deze snelle race. Ze werd laatste in 2.02,56. Letitia Vriesde werd vijfde in 1.58,43. Robin Korving werd vijfde in een b-race over 110 meter horden. Twee andere junioren verbeterden in Zü rich een wereldrecord. De Keniaan Noah Ngeny deed dat met een tijd van 3.34,54 op de 15Ö0 meter en zijn landgenoot Japhet Ki- mutai met 1.43,64 op de 800 meter. Carl Le wis liep een afscheidswedstrijd tegen Eu ropese junioren, onder wie Alphenaar Mar- tijn Ungerer, die in 10,73 zesde werd. Lewis finishte als vierde in 10,51. Wilson Kipketer viert zijn wereldrecord. Feyenoorcl na ruime zege vrijwel zeker ronde verder Een miljoen of vijftien telden ze bij Feyenoord neer voor Julio Ricardo Cruz. Het was de man voor wie het legioen uitliep, naar wie men met grote nieuwsgierigheid kwam kijken of hij zijn nieuwe club naar de Champions League zou kunnen schieten. Na de comfortabele 6-2 overwin ning op FC Jazz heeft de aanhang van Feyenoord het in derdaad nog slechts over de man die in de spits staat bij de Stadionclub; zij het dat hij geen Cruz maar Vos heet. noord speelde. In de Europa Cup zal Haan voorlopig weinig meer aan zijn spits hebben, maar in de competitie zal Haan echter ongetwijfeld volgende week weer een beroep op hem doen, want tegen FC Jazz was hij in alle opzichten de ideale aanvaller naast de tegenvallen de Cruz. Na de vroege valpartij van Vos, die Feyenoord al binnen een kwartier een door Jean-Paul van Gastel ingeschoten penalty opleverde, omhelsden alle Feyenoorders de bankzitter van vorig seizoen. Een kopbal van Vos leverde de thuisclub straf schop nummer twee op, toen Cruz probeerde de assist van zijn maatje in de frontlinie af te ronden en tegen de grond werd gelopen. Ditmaal wilde Cruz het werk afmaken, maar de Argen tijnse 'wonderspits' kon niet in de schaduw staan van Vos. De aanvaller uit Buenos Aires zag zijn zwakke strafschop gestuit. Het zou niet veel uitmaken, want Vos haalde daarna twee keer verwoestend uit. Een keer met zijn schoen en een keer met de kop. Dat Feyenoord van de Finse kampioen weinig te duchten had, bleek na rust. Met tien MARCEL VAN DER KRAAN/GPD Het scheelt 14,5 miljoen èn een hoop tumult. Want Henk Vos bekleedde in Feyenoords eerste partijtje waarbij iets op het spel stond in alle opzichten een hoofdrol. Vos veroorzaakte een strafschop, scoorde het Rotter damse doelpunt van het jaar, kopte er vervolgens nog één binnen en leverde het ene hoogstandje na het andere af. Tienduizenden Feyenoord- fans klapten de handen stuk voor de Brabander, die nauwe lijks besefte wat hem overkwam en al zijn dromen in één keer moet hebben zien uitkomen. Misschien had hij in de rust met een diepe buiging afscheid moeten nemen, want in de al lereerste minuut van de tweede helft spatte zijn droom alweer uiteen. Een trappende bewe ging naar zijn tegenstander Ve- sa Rantanen werd door de grensrechter aan de Italiaanse arbiter Alfredo doorgegeven. Het resultaat: Vos mocht ver trekken. Een dramatisch vervolg dus op een subliem optreden van Vos, die misschien wel de mooiste 45 minuten van zijn carrière in dienst van Feye- man rolde het FC Jazz op, al konden de Scandinaviërs dank zij twee fouten van de Poolse keeper Jerzy Dudek nog twee keer tegenscoren. De opvolger van Ed de Goey gleed in de eer ste helft uit bij een simpele kop bal van de eenzame spits Marco Pogioli en halverwege het twee de bedrijf tastte hij mis bij een hoge voorzet, waarna dezelfde Fin opnieuw raak kon schieten. Waar Julio Cruz in de zestien meter faalde, trof zijn landge noot Pablo Sanchez veel mak kelijker het net. Hij zette Feye noord na het wegzenden van Vos weer op de rails met een vierde Rotterdamse treffer. Van Gastel benutte de derde straf schop van de wedstrijd (5-1) en Giovanni van Bronckhorst gaf in de slotfase de Finnen de ge nadeklap. De rode kaart van Vos zal be halve een forse straf van de UEFA nog andere vergaande consequenties hebben. Trainer Arie Haan liet in niet mis te ver stane woorden blijken dat hij zijn spits hard zal aanpakken. Haan werd in de eerste ander half jaar veelvuldig geconfron teerd met domme rode kaarten van zijn spelers. Hij vindt dat het nu eens uit moet zijn met stommiteiten die de reputatie van Feyenoord op het spel zet ten. „Ik begrijp hier helemaal niets meer van. Zo word je nooit een topclub.'' Feyenoord. Dudek: Boateng. Fraser. Picun en Graff (85 Bosvelt); Van Won deren, Van Gastel. Sanchez en Van Bronckhorst; Cruz en Vos. ten van de schaatsers in het af gelopen seizoen. Voor Falko Zandstra dreigt Glasgow Rangers opnieuw in wachtkamer hoek van Erben Wennemars. Hij reed in Calgary een officieus wereldrecord met 1.49,89. Ook Wennemars kan zich via een eerste of tweede plaats bij het NK afstanden tussen de olym- piagangers wurmen. Dc voorlopige achttien voor Nagano zijn: Bintje Ritsma (1500. 5000 en 10000 meter). Ids Postma (1500 en 10000). Jeroen Straathof (1500). Martin Hersman (1000 en 1500). Bob de Jong (5000 en 10000). Gianni Romme (5000 en 10000), Gerard van Velde (500 en 1000). Jan Bos (500 en 1000). Annama- rie Thomas (1000. 1500 en 3000). Ton- ny de Jong (1500, 3000 en 5000), Carla Zijlstra (3000 en 5000). Barbara de Loor (1500, 3000 en 5000), Sandra Zwolle (1000), Marieke Wijsman (1000), Marianne Timmer (500. 1000 en 1500). Shorttrack: Dave Versteeg (1000), Anke Jannie Landman (1000) en Ellen Wiegers (500). jen overal, op het grijs-koude beton van de Amsterdam Are- velletjes met de mededeling dat de Open Dag van Ajax was kocht. En daar stonden ze dan, de honderden verstokte fans 1 nburg, Groningen en Zeeland, uit alle windstreken. Want ze n nooit begrepen dat er een kaartje gekocht moest worden, t maar voor een piek. Onverrichterzake weer naar huis. En rrang was het geweest om later te horen van al die lege plek- i r waren zij, de verliezers, echt slechter af dan die duizenden 'v kigen', die zich soms tweehonderd treden naar boven moes- epen en vervolgens door de achterwaartse druk de grootste 'en ter wereld binnen werden geduwd? Ook met Open Dak if e Amsterdam Arena veel te warm voor een Open Dag. En zfj t en nog naar huis, nadat hun'autootjes de hele dag in de open 1 hadden gestaan. En wat hadden ze gemist? Een jeugdduelle- i ide glorie en supporters in een stijve spierenwedstrijd. Een f evol artiesten, een demonstratietraininkje van de echte ster- in de presentatie van de Ajacieden voor het komend seizoen, de echte liefhebber het verschil nog niet weet tussen Froylan inia en Benni McCarthy. Dat klopt, maar iedereen kent Dani 4®r gaat het om. Het is Ajax. I Iet is het fenomeen. En daarom P ze er, zwetend en puffend. BARCELONA ANP/RTR/DPA Een door Stoitsjkov benutte strafschop in de slotminuut heeft Barcelona gered tegen Skonto Riga, 3-2. De onbedui dende club uit Letland had in het Nou Camp bij Louis van Gaal twee keer op voorsprong gestaan. Babichev opende na 25 minuten zeer verrassend de score voor Skonto Riga. Giovan ni maakte nog geen zestig se conden later gelijk. Kort na rust sloeg het noodlot opnieuw toe voor de Catalanen, Abelardo schoot in eigen doel. Giovanni, die enkele weken geleden nog weg mocht, maakte opnieuw gelijk. Stoitsjkov zorgde op de valreep voor een voordelige marge voor de nummer twee van Spanje. Barcelona's Neder landers speelden het hele duel. Hesp als doelman, Reiziger als rechtsback. Bij Bar^a ontbrak onder anderen aanwinst Ander son. De spits is op toernooi met het nationale elftal van Brazilië. Waarschijnlijk moet Glasgow Rangers nog ten minste een jaar wachten op internationale er kenning. De miljoenenformatie uit Schotland werd bij IFK Göte- borg op forse achterstand gezet. De Zweden wonnen met 3-0. De doelpünten vielen in het tweede deel. Pettersson, jaren lang een belangrijke kracht voor Ajax, opende na 55 minuten de score. Karlsson en Eriksson ver hoogden vervolgens de voor sprong voor de thuisclub tot 3- 0. Zonder enige voorbereiding speelde de van een blessure herstelde Gascoigne een half duel mee bij de Rangers. Hij viel slechts op door tegen een gele kaart aan te lopen. Een andere Britse club in de Emmanule Amunike van Barcelona wordt afgetroefd door Shevlyaiov van Riga. De Letse amateurs lieten de Catalanen in eigen stadion behoorlijk zweten. foto rtr kwalificatie, Newcastle United, had het eveneens moeilijk. De runner-up van de Premier Lea gue uit Engeland won op eigen veld met moeite van Croatia Za greb, 2-1. Bereford zette de En gelsen twee keer op voorsprong, voor de Kroaten scoorde Cvita- novic. Bij de club uit Zagreb was Prosinecki, onder andere oud-Real Madrid, de uitblinker. Lierse kreeg de eerste klappen te verwerken door de leegloop die tot stand kwam na het bin nenhalen van de Belgische titel. De club verloor met 2-0 bij Fa- magusta, op Cyprus. Voor de thuisclub, internationaal niet hoog aangeschreven, scoorde Okkas kort voor rust. In de slot minuut maakte Mihajlovic de vreugde voor de Cyprioten compleet. Huistra, oud-interna tional van Oranje, speelde het hele duel mee bij Lierse. Bij Leverkusen was een ande re Nederlander, Meijer, iets meer dan een uur van de partij tegen Dinamo Tblisi. De voor malige PSV'er scoorde in die petiode wel twee keer. De Duit ser wonnen met 6-1 en kunnen met een gerust hart afreizen naar de Oekraïne voor de re turn. Ook Heintze, eveneens vroeger actief in Eindhoven, speelde mee bij de nummer twee van het vorige seizoen in de Bundesliga. Vrouwenploeg viert schuttersfeestje SEVILLA» ANP Het was weer het oude liedje met de Nederlandse water poloërs. Ze begonnen vol ver trouwen maar zenuwachtig aan een belangrijk toernooi en zaten na afloop als geslagen hondjes in de schaduw van een tent wezenloos voor zich uit te staren. Het doel in Mairena, bij Se villa, was een plaats bij de laatste acht en dus deelne ming aan het WK. Winst tegen Slowakije en Oekraïne, in theorie de zwakste opponen ten in de groep, volstond in principe. Na de nederlaag in de openingswedstrijd tegen de heus niet grootse Slowaken (4- 6) lijkt Perth niet in Australië te liggen maar op de maan. „Van het spel dat we de af gelopen weken hebben ge toond, zie je hier helemaal niets terug", verzuchtte mana ger Henk Uri. We hebben drie keer goed tegen Joegoslavië geoefend. Wat een verschil met nu. Het moet de spanning zijn." Het probleem is oud. Ook de professionele assistentie van sportpsycholoog Menken- horst haalde niets uit. Neder land is kampioen van de voor bereiding en degradeert bij de uitvoering. Bondscoach Hans van Zee land vroeg al snel in de eerste periode een time-out aan, na dat de eerste tegenstander uit het water was gestuurd. Het stond toen al 0-2 door de ge routineerde midvoor Palacik, al jaren de spil van Slowakije. „Ik zei oke, het duel is begon nen, je staat achter, spanning is nu niet meer nodig." Van Zeeland zou het nog vaak herhalen, in andere vorm. op andere toon. Niets werkte. Nederland bleef apa thisch afwachten, bijna 25 mi nuten lang. Alleen de onerva ren Gerben Silvis knalde een keer onbevangen van heel ver raak. De rest van de productie kwam in de slotfase op naam van Arno Havenga (2) en op nieuw Silvis. Op dat moment viel er al niets meer te winnen. „Zes doelpunten tegen, dat ge beurt iedereen", zei Van Zee land, „maar slechts vier vóór, dat is een trieste balans. En er is geen excuus." Schuttersfeestje De Nederlandse waterpolos- ters wonnen in Sevilla zoals verwacht met ruime cijfers van Groot-Brittannië. Het schut tersfeestje van de Nederlandse waterpolosters stopte in de openingswedstrijd van het EK bij 21 doelpunten: 21-3 (5-0 6- 0 7-0 3-3). Nederland speelde een agressieve pressie, maar moest zich in opdracht van bondscoach Cees van Harde- veld de laatste tien minuten terug laten zakken in een zon everdediging. „Ze doen het niet graag, maar misschien is het de komende wedstrijden nog een keer nodig", was zijn verklaring. De nieuwe stijl ging in de slotfase ten koste van de productiviteit. Ingrid Leijen- dekker, Ellen Bast en Gillian van de Berg waren topscoor- sters met vier treffers. Daniëlle de Bruijn, één van de na het jeugd-WK overgehevelde de butanten. scoorde driemaal. Man van de avond, Henk Vos, in opperste staat van geluk na zijn tweede treffer.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 19