Geen hutje op de hei, maar in de Éii Twee Wapens van Leidei in het hoge Noorden 'In Nederland wordt alles gepland' NBOEK DONDERDAG 14 AUGUSTUS 1997 Veldonderzoekers NBBS speuren naar exotische locaties .Ik zit hier in m'n strandstoel aan de rand van de Noordzee. Voor me zie ik,een viskotter, rechts doemen de Hoogovens in de dampige verte op, links lonken de contouren van de pier van Scheveningen. Ik zoek een hotel in zee. maar dat ding is nergens te bekennen. Nu denkt u: lui varken, stap in de auto en zoek. Doe wat. Dat is een probleem, want ik mag niet rijden. Niet rijden? Inderdaad. Gistermorgen kreeg ik de opdracht om niks meer te doen. Althans, ik mocht wel wat doen, maar dat karwei moest ik in m'n eentje verrichten. Gezellige boel. Dit allemaal omdat de pagina's van Hotel Centraal tot zaterdag (de laatste dag) zijn volgeboekt. 'Kan wel zijn', werp ik nog tegen, 'maar hoe moet ik dat gastenboek vol krijgen. Moet ik de lezers melden dat ik achter het bureau een beetje zit te suffen? Da's interessant'. Ik stap gedemoraliseerd in mijn auto. Stal 'm thuik in Katwijk voor mijn deur en fiets met de mobiele telefoön in mijn koelbox naar het strand. Ik wentel me in het water en krijg ineens een schuldgevoel. Dit kan ik niet maken. Ik ga werken. Met de GSM in de ene hand en een koele versnapering in de andere. Ik bel allereerst met de eigenaren van het vervallen Hotel Wassenaar. De heren van Holleman Vastgoed weten nog niet wat ze met het leegstaande gebouw aanmoeten. Lk wil nog veel meer weten, maar ik krijg de hartelijke groeten en toet, toet, toet. De KNVB in Zeist gebeld over een twee weken geleden gestelde vraag of Guus Hiddink nog iets wil zeggen over Grand Hotel Huis ter Duin. Leuk voor de pagina, toch? Maar bondscoach Guus heeft geen zin, dus dat grote nieuws moet ik u ook al onthou den. Ik hoor op het nieuws dat Schip hol gaat experi menteren met busjes zonder chauffeur. Mooi. Nu nog een busje zonder chauffeur dat ook stukjes kan tikken. ROB ONDERWATER NBBS-directeur Martin van het Kaar: „Waarom zou je twee uur lang met een tent gaan zeulen als je die gewoon ter plekke kunt krijgen?" foto henk bouwman Het hotel als veelmurig betonblokcomplex waar luxe per definitie ge wenst is, is tegenwoordig te beperkt voor de avon tuurlijke reiziger. Ex treem is de trend. Als lo gies, half en vol pension niet meer aan rpodeme eisen voldoen kan nog worden gekozen voor concep ten als catered chalets, extreme budget en flexi fly drives. De moderne reiziger -let wel dat is dus iets anders dan een toerist- wil öf volledige verzorging öf de ultieme onthechting. Apparte mentjes waarin de avancen après ski volledig worden ver zorgd door gekwalificeerd per soneel. Hutjes op de hei die gre tig worden omgeruild voor hut jes in de boom. Als ze maar in een exotische locatie als Kaosok Thailand staan. Martin van het Kaar. directeur van de NBBS, verzorgt elk jaar de vakantie van ongeveer een half miljoen Nederlanders en coördineert, zoals hij het zelf zegt, de stoelen en de bedden in de hotels, maar dan wel vanachter zijn bureau. Een spe ciaal team van 800 inkopers dat over de hele wereld uitzwermt op zoek naar locaties, wilde ideeën en curieuze hotels be paalt uiteindelijk welke vakan- tiepaleisjes uiteindelijk in de brochures worden opgenomen. Dat gebeurt na een fikse dosis marktverkenning, prijsonder- zoek, en veel slapen in vreemde bedden. Ook al maakt het maar een klein deel uit van het werk van inkopers, het 'veldonder zoek' bepaalt wel voor een groot deel de populariteit van het werk. Het levert uiteindelijk aanbevelingen op voor juweel tjes als de drijvende floatels in Thailand of het Paramounthotel in New York waar alles is inge richt door designer Philip Starck. Als mensen zich er maar een beetje thuis voelen, volgens Van Het Kaar. „Onze doelgroep ligt verspreid over de hele breedte van de be volking. De jeugd is wel duide lijk een groeiende doelgroep maar het is niet zo dat we alleen aan de jeugd leveren. Daar heb ben we weer speciale program ma's voor." De brochures Snowstars en Tent Express laten veel bruinge- braden mensenvlees zien, la chende hoopjes topless en jon gens die sangria uit de karaf drinken. Het perfecte decor voor jongeren die het gezel schap van ouders tijdelijk inrui len voor dat van leeftijdgenoten. In de hele brochure is er slechts tweemaal iets zichtbaar dat dui delijk als hotel herkenbaar is. De folder richt zich dan ook op jongeren met weinig geld die liever gebruik maken van cam pingfaciliteiten. „Maar dat kan natuurlijk ook De Baak: een vreemde eend in de bijt OOK HET LEIDSCH DAGBLAD/ HOTEL CENTRAAL RIJDT IN EEN AUTO VAN HUURMIJ HUURMIJ/AUTO PETER PrijsvoorbeeW Daihatsu Cuore li 3Wr- per week L E I D EN L IN D E Het is een vreemde eend in de bijt aan de Astrid Boulevard in Noordwijk. Toeristen kijken in eerste instantie een tikkeltje verwonderd naar het statige ge bouw. Is dit nu een hotel of niet? De Baak is officieel een mana- gementscentrum. Maar in de zomertijd staan de deuren wijd open voor zonaanbidders. „We zitten mudvol", zegt Alex van 't Hooft van De Baak. Binnen hebben de gasten de beschikking over de modernste apparatuur. Internetten is mo gelijk in De Baak. „De appara tuur waarover de toekomstige managers moeten beschikken tijdens de cursussen, zijn ook beschikbaar voor de toeristen. Dat maakt een verblijf in de Baak interessant." Momenteel krijgt het gebouw een facelift. Maar de uitstraling van een commercieel hotel krijgt het niet. Toeristen blijven zich dus afvragen wat er zich af speelt in het gebouw. ROB ONDERWATER Arubaanse student Gilbert Rafael op cursus in Noordwijkerliout B Vreemde Gasten lussen die op tijd rijden, een treinennet waarmee je door het hele land kan reizen en taxi's die ko men als je ze oproept. Voor Gilbert Rafael, een 23-jarige Arubaanse stu dent, de meest opmerkelijke zaken in Neder land. Andere 'bewonderenswaardige' aspec ten vindt hij de gestroomlijnde organisatie van allerlei wetten en regelingen.Als je hier een bankpas aanvraagt, heb je hem een paar dagen later." Gilbert is een van de studenten, die op cursus zijn in het Leeu wenhorst Congrescentrum in Noordwijkerhout. De studenten volgen er een driedaagse intro ductiecursus ter voorbereiding op hun studietijd in Nederland. Ze krijgen er allerlei informatie over typisch Nederlandse zaken rond studie, voeding en verze keringen. Gilbert verblijft in tegenstelling tot de anderen al enige maan den in Nederland. Hij heeft hier namelijk een vriendin. En door die relatie een lichte voorsprong opzijn cursusgenoten. Althans wat betreft het reilen en zeilen van de Nederlandse maat schappij. De Arubaan vindt Nederlanders over het algemeen erg vriende lijk. Maar het 'soepele' en 'gast vrije' van de Arubaan mist hij. Als je op Aruba langs vrienden of kennissen loopt, vragen ze je altijd binnen en krijg je te eten. Hier moet je een eetafspraak maken. Zoiets wordt hier van te voren geregeld. Alles en alles is of wordt hier ge pland." Soms ervaart hij dat als handig, maar het doodt een beetje de spontaniteit, het gekke, het vrolijke en het ver drietige in de mens. „Daarom geef ik mezelf wel eens een dag je vrijaf: 24 uur niks plannen, gewoon een beetje hangen en rondkijken, maar als je een stu die wilt afmaken, kun je je dat eigenlijk niet veroorloven." Gilbert gaat informatiekunde studeren aan de HTS in Arn hem. Een gemeente die hem vooral aantrekt vanwege het ve le natuurschoon in en rond de stad. „Ik ben natuurlijk ook al in Amsterdam geweest, maar daar vind ik het veel te rommelig en te druk. Ik hou van natuur. Dat is ook het meeste wat ik mis van Aruba: de stranden en de zee." „In Aruba heeft iedereen, hoe wel er voortdurend steen en been wordt geklaagd over de in komsten, echt iedereen een au to. Voor elk huis zie je er min stens drie staan. Dat is in Ne derland wel anders. Als student kan ik hier niet in een auto rij den, maar dat mis je weer niet zo, omdat het openbaar vervoer „Als je hier een bankpas aanvraagt, heb je hem een paar dagen later", aldus Gilbert Rafael. foto henk bouwman zo goed is geregeld. De student vindt dat Aruba mo menteel wat 'afglijdt' naar Ame rikaanse 'toestanden'. „De Aru banen zijn hun eigen cultuur een beetje aan het inleveren in ruil voor het grote geld uit Ame rika. Jammer, want niet alles in het leven is voor geld te koop. heel modern. Zelfs de tenten zijn bij ons te huur. Waarom zou je twee uur lang met dat ding gaan zeulen als je het ge woon ter plekke kunt krijgen?" Zelfs in de zogeheten rondavels in het Zuid-Afrikaanse wildpark Skukuza dient het gemak de mens. De hutten die eens wer den bewoond door de zwarte bevolking, zijn nu met drie ster ren opgewaardeerd tot modieus verblijf met geheel verzorgd avontuur. Fully inclusive, ook een nieu we trend, tot de drankjes aan toe. Expedities door Aziatische en Afrikaanse landen die tegelij kertijd van alle comfort zijn voorzien. Mensen willen niet le ven uit de koffer. Iedereen wil meer en verder Een grote groep wil Büchje spelen en nieuwe ruige werelden ontdekken op Reunion of Mauritius. Maar het omgekeerde is ook mateloos populair. Reizen naar plekken die hun uitstraling danken aan hun manmade attractions. Las Vegas bijvoorbeeld. De hotels daar vormen op zich een we zenlijk onderdeel van het reis doel." Net zoals plekken die tot voor kort voor publiek no go waren. Toen Nelson Mandela drie jaar geleden werd vrijgelaten ging Zuid-Afrika als vakantiebestem ming plotsklaps van taboe naar salonfdhig. Dat betekende dat binnen no time alles aan horeca uitgecheckt moest worden. „Zuid-Afrika bleek ontzettend populair. Kaapstad heeft dezelf de mediterrane kwaliteiten als een stad als Nice. En het is toch leuker dan de dertigste keer Griekenland." Wat ook bleek toen honderden inkopers ston den te trappelen om toeristisch Zuid-Afrika in kaart te mogen brengen. Een indicatie voor de populaire uitstraling van het beroep. Maar het is niet de enige job waarbij mensen zich op verantwoorde wijze en vijf-sterren-manier la ten verwennen volgens Van Het Kaar. „Ik heb begrepen dat journalis ten er ook wat van kunnen. PABLO CABENA. Hotels in Appingedam en Vries danken naam aan reizende lakenkooplieden IRENE NIEUWENHUIJSE. Wa« doen die Leidse sleuteltjes in Drente? En waarom staat er in Gronin gen een 'Leids' ho tel? Nietsvermoe dende bezoekers krabben zich veelal verbaasd op het hoofd. Relatief dicht bij elkaar ge legen, staan in het Groningse Appin gedam (bij Delfzijl) en in het Drentse Vries (bij Eelde) twee hotels met de zelfde - voor het ge bied nogal bizarre - naam: Het Wapen van Leiden. Het on verklaarbare feno meen blijkt een overblijfsel uit de tijd dat er nog post koetsen reden. „Net zaten er nog twee mensen op het terras, die zich afvroegen hoe dat nou kon", zegt medewerker Matdiias Wes tera van het 'hotel-café-restaurant met za len en kegelbanen' in Vries. „We krijgen die vraag vaak, wat 't Wapen van Leiden in Vries doet. Daarom hebben we zelfs een uiüeg op papier gezet." Eeuwen terug voert de geschiedenis. In 1612 is het hotel in Vries opgezet als een herberg met eigen bierbrouwerij. Net in die tijd ontstond er ook een postkoetsver binding tussen het westen en het noorden. Deze vorm van 'openbaar vervoer' was erg in trek bij Leidse lakenkooplieden. Zij gin gen geregeld naar de stad Groningen om daar handel te drijven. Vries was de laatste tussenstop en vanaf deze plaats was het over de zandwegen nog 'een dag gaans' naar de Martinistad. Eigenlijk hadden de Leidenaars een broer tje dood aan het zaken doen in Groningen. In deze stad werd binnen de muren han del gedreven en dus moesten de laken kooplieden belasting betalen. Zij richtten daarom een handelspost op in Vries eri hingen daar het stadswapen van Leiden op. Een antieke vorm van belastingontdui king en bovendien hoefden de Leidenaars zo een dag korter te reizen. De Groningse kooplieden moesten voortaan naar Drente voor de Leidse lakens en zo werd daar in de volksmond gezegd: 'we gaan naar de Het Wapen van Leiden in Appingedam staat vooral bekend om zijn 'echte Groninger koffieta fels'. foto pi herberg met het Wapen van Leiden'. „Het hotelgedeelte willen we eigenlijk kwijt", zegt Matthias Westera. „We heb ben maar acht kamers, met twee gemeen schappelijke douches en toiletten, en ei genlijk wordt er niet zo veel gebruik van gemaakt. Alleen handelsreizigers, verte genwoordigers logeren hier nog wel eens. Net als heel vroeger, eigenlijk. Het stads wapen van Leiden, dat hangt hier nog steeds." Het Wapen van Leiden in Appingedam - een meer dan duizend jaar oud stadje vlak onder Delfzijl - staat tegenwoordig bekend als een 'gerenommeerd hotel' met 28 ka mers, 'voorzien van alle comfort'. Het 'sfeervolle restaurant' serveert een lekkere warme maaltijd maar staat vooral toch ook bekend om zijn 'echte Groninger koffieta fels'. Volgens eigenaresse Jenny Bos is ook dit Wapen van Leiden ontstaan door de in vloed van Leidse handelsreizigers. Iets la ter dan de collega-herberg in Vries, in het begin van de achttiende eeuw om precies te zijn. Jennie Bos zegt dat het hotel te ma ken heeft met de postkoetsroute naar de Baltische staten. „De Leidse kooplieden maakten hier in Appingedam een tussen stop. Ze brachten in het Wapen van Lei den de nacht door en ook werden hier de stal waarvi de paardet gasten stoi werd eenc de grote u een concei gemaakt di gebruikt d( Rederijker het Nut er feesten." „In 1957 is tel verkocht aan de familie Wiersdi naam Wapen van Leiden werd we hersteld." „In 1960 is het hotel verkocht aani meente Appingedam. Die stelde ee ter aan." „In 1970 brandde de keuken uit. H werd direct na die brand verkocht heerVisscher. Dehotel-accomm» jte was verouderd en ging achteruit. D en Visscher begon in hericafé-gedeelH jj1) discotheek, in 1971 voor Appingèdi ,k' uniek. Het liep zo goed dat Visschs |s- vroegere concertzaal ombouwden theek. En dat was weer een strops 1 e gemeente, die één van haar groots! verloren zag gaan. De concertzaal' voordien gebruikt voor onder ande nastiekuitvoeringen." „Mijn man heeft het hotelgedeelte gekocht", zegt Jennie Bos. „Het Wt van Leiden is toen dus eigenlijk int gesplitst. Meneer Visscher ging ven zijn discotheek en wij hebben hetl weer opgebouwd. Vanuit LeidenQ wel belangstelling. Toen wij in 1971 zaak hadden gemoderniseerd env bouwd heeft Leiden ons een pente aangeboden. Die hangt hier nogstt ANNETVAN AARSEN

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 16