E Jacobswoude koopt grond Beukenlaan If Ze kriebelen zo Leiden Regio ïtuchtpleger hoort ïr maanden cel eisen lose, Rosa, Rosea ^intratuin ANDEL Kfl WANDEL k laat het liever an de jonkies over' Kuieren over braderie Toedracht ongeval Burgerveen onduidelijk Jeugd vermaakt zich in en om warm Spant PERDAG 14 AUGUSTUS 1997 chef hans jacobs. 071-5356414. plv -chef rudolf kleun. 071-5356436 ^rspreiden nazi-pamfletten Woubrugge niet strafbaar rrugge maarten keulemans in 1 politie stelt geen onder- :in naar de herkomst van aantal extreem-rechtse letten, die gisteren bij di- auto's in Woubrugge on- ^de ruitenwisser werden ge- t. Hoewel het pamflet lelt over Hitler's rechter- 1, Rudolf Hess, is het vlug- jft volgens de politie Hol- s-Midden niet strafbaar. tekst, die in het Duits is gsteld, bevat een opsom- )(|r van waarheden en on- pjieden rondom de per- Rudolf Hess. Zo zou Hess i41 naar Engeland zijn ge- p»n 'als vredesstichter', en [de Engelse geheime dienst in 1987 in zijn cel om het gebracht. Volgens de ge schiedenisboeken ging Hess naar Engeland om Duitsland te ontvluchten en kwam hij om het leven door zelfmoord. „Toch wordt de persoon Hess niet verheerlijkt", zegt een woordvoerder van de poli tie. „Er staat eigenlijk alleen dat hij ten onrechte in de ge vangenis heeft gezeten en dat hij in een vliegtuig naar Enge land is gevlogen. Voordat een pamflet strafbaar is, moet het veel verder gaan." De politie weet niet wie er achter de vlugschriften zit, maar denkt dat het pamflet verband houdt met de sterfdag van Hess, aanstaande zondag precies tien jaar geleden. In Arnhem en Nijmegen werden eveneens extreem-rechtse fol ders aangetroffen. ep|lmoet maar eens stevig worden aangepakt' {ag eric-jan berendsen B-jarige Alphenaar die gis- jvoor de Haagse rechtbank had al een imposant iad. Gebruik van heroïne, [ne en alcohol waren daar debet aan. Vorig jaar hij een nieuwe pagina &jn straflijst toe. Het plegen Wichtige handelingen bij jen 7-jarig plaatsgenootje. ene moment hadden ze p de rand van de zandbak en in een speeltuin, het e moment waren ze in de i verdwenen. „Om te plas- :n daarna gebeurde het", verdachte, die zich van lorval weinig kon herinne- Heeft u het kind overdon- T wilde de rechter weten, an wist het niet meer om- Jj op dat moment onder ed van alcohol verkeerde oïne had gebruikt. I misdrijf kwam overigens jieteen aan het licht. Pas Siet slachtoffertje op school Ir presteerde en zich thuis gedroeg kwam hij met 'erhaal. Vervolgens deed {noeder aangifte. Daarom r zitting ook niet duidelijk Feer het misdrijf precies was voorgevallen, vorig jaar mei of september. De rechter vond dat het minst belangrijk 'want het voorval en de locatie zijn wel duidelijk'. De officier van justitie eiste vier maanden cel en acht maanden voorwaardelijk met aftrek van voorarrest tegen de dader die in mei in dezelfde speeltuin waar hij de ontuchtige handelingen had gepleegd, werd opgepakt. „Hij moet maar eens stevig worden aangepakt", aldus de officier. De familie van het slachtoffer wil 5000 gulden smartegeld omdat het kind een schooljaar moet overdoen en veel psychische schade heeft opgelopen. De advocaat van de verdachte ging uitvoerig in op de geschie denis van de Alphenaar. „Een leven gekenmerkt door proble matiek en triest makende lotge vallen." Hij wilde schorsing van de detentie, therapie en verla ging van de schadeclaim tot 1500 gulden. Tot schorsing wil de de rechtbank niet overgaan maar dat de man onder behan deling moet als hij vrijkomt, stond voor iedereen buiten kijf. Uitspraak over twee weken. De donkerroze bloemen van deze vaste plant, Lavatera olbia 'Rosea', bloeien de hele zomer door. Ze verlangt een plek in de zon en voelt zich op het terras of in de tuin net zo thuis als op het balkon. Van 8.95 i Tel. 071-5322203 n Spies sluit zijn kaashandel dorp. jaap van sandijk [Teun Spies is het welletjes est. De 61-jarige Leider- e kaashandelaar wil de iding van het winkelcen- Santhorst voor zijn. Daar- oot de bekende kaashan- onlangs de deur van zijn laat het liever over aan de es. Voor zo'n hele operatie te oud geworden. Want n al een investering in een ve toonbank kost veertig- !nd gulden", zegt Spies. n jaar geleden betrok hij dnkeltje van vijfentwintig ante meter. Daarvoor I hij als SRV-man al de •producten aan de man. 1965 ben ik daarmee in irdorp begonnen. In het van de jaren zeventig zat II *n de hoogtijdagen. 5500 thelk per week. Ze trokken 's het ware uit mijn han- woubrugge» Slenteren in de zon; harder loop je niet met deze hitte. De jaarlijkse braderie in Woubrugge trok gisteren heel wat bekijks. Zo langs de wetering levert dat een fraai beeld op. foto henk bouwman Kwalletjes en krabbetjes bevolken branding katwuk/noordwuk irene nieuwenhuijse Je voelt ze wel, je ziet ze niet. En ze heten zeedruifjes. De kleine kwalletjes die momenteel met miljarden tegelijk voor de Noordzeekust zwemmen. De gelatine-achtige wezentjes heb ben het 'uiterlijk' van een drup pel water en hebben geen gif in de tentakeltjes. Behalve de mi ni-kwalletjes hebben ook kleine krabbetjes massaal 'bezit' geno men van het zand in de bran- ding. Beide diertjes bezorgen de zwemmers en de pootjebaders geen overlast. Een enkele bad gast die weinig affiniteit heeft met 'de natuur', doet wat schrikachtig als de kwalletjes voor een momentje aan de huid kleven of een krabbetje tussen de tenen zijn weg zoekt. De meeste strandgasten laten over duidelijk merken dat kwallen en krabben een regulier onderdeel van het strandleven zijn. „Je gaat toch ook het strand niet eerst stofzuigen, omdat je bang bent dat er een zandkorrel in je broek komt. Dan moet je thuis onder de douche gaan staan en daarna onder de zon nebank gaan liggen. Koel je ook af en word je ook bruin. En heb je geen last van muggen, insec ten en andere narigheid", meent een zonaanbidster in Katwijk die juist de zee weer omruilt voor een behaaglijk plekje naast haar vriend. De krabbetjes die een grootte hebben van tien centimeter mogen dan af en toe een teen beroeren, ze zijn te klein en hebben te weinig kracht om enig schade aan te richten. Ast- rid, een kleuter van zes en haar zusje hebben er een paar ge vangen en steken om beurten hun hand in de emmer. „Ze kriebelen zo lekker aan je vin gers", is hun mening. Dë grote broer van de mi- nikrabbelaar is de Noordzee- krab. Deze soort kan dertig cen timeter worden en heeft sterke scharen, die wel degelijk schade aanrichten. Maar volgens bio loog Cees Verweij uit Noordwijk is die momenteel niet erg actief. „Het is altijd gissen wat nu exact de oorzaak is van een be paalde invasie of juist het weg blijven van een diersoort." De massale toestroom van de kwalletjes heeft volgens de Noordwijkse bioloog te maken met een combinatie van explo sieve warmte, zeestroming en oostenwind. „De meeste jaren zijn hier in augustus juist veel grotere kwallen, zoals de zee paddestoelen, actief. Die jon gens heb ik tot nu toe niet ge zien." 'Lichten' In augustus zijn er wel meerde re natuurverschijnselen die 'aus blaue hinein' lijken te komen. Verleden jaar waren er ineens de pietermannen. Het kan ook zijn dat vandaag of morgen de zee gaat 'lichten'. Dit 'lichten' wordt veroorzaakt door micro organismen, dat zijn eencelli- gen die een fluorescerend licht boven de zeespiegel versprei den. Bij de vuurtorenpost van de Reddings Brigade in Noordwijk is het een 'gezellige' drukte. Een verdwaalde peuter hier en een verwonde duim daar. Men is er op de hoogte van de kwalletjes en krabbetjes. „Maar tot nu toe is hier niemand met narigheid van die diertjes binnengeko men." Wel staat de pot azijn en de fles amoniak klaar. „Kwallenbeten behandelen we in eerste instantie altijd met de ze huismiddeltjes. En het ad vies: niet Wrijven, niet deppen en uit de zon blijven." 'WCN is nooit serieus in beeld geweest' Niet projectontwikkelaar Woningbouw Centraal Neder land (WCN) koopt de gronden langs de Beukenlaan in Leimuiden, maar de gemeente Jacobswoude. Gister avond werden voorafgaand aan een tussentijds ingelaste raadsvergadering de politieke partijen van de overeen komst met de eigenaren op de hoogte gebracht. Tijdens de vergadering zelf steunden alle partijen het voorstel. Direct na de bijeenkomst is de koopacte ondertekend. Het terrein is de enige plek in Leimuiden waar nog hui zen mogen worden gebouwd. leimuiden robbert minkhorst Jacobswoude betaalt ruim 2,2 miljoen gulden voor de bijna 7,5 hectare grond. Omgerekend is dat 31,50 gulden per vierkante meter. In totaal maakt de ge meente meer dan 2,3 miljoen gulden vrij. Dat extra geld is no dig voor bodemonderzoek en het inwinnen van bijvoorbeeld juridisch advies. De fractievoorzitters van de vier partijen reageerden zonder uitzondering enthousiast op de deal. „Dit is toch iets dat we steeds heel graag hebben ge wild", zei K. de Lange van Ge meentebelang (GB). „Deze overeenkomst schept ruimte en vrijheid", vond D66'er P. van Hoesel. „We hebben lucht ge kregen." Jacobswoude wil de komende jaren het gebied ontwikkelen. Hoeveel huizen er worden ge bouwd, is nog niet bekend. Tot 2000 mag de gemeente volgens het woningbouwcontingent in Leimuiden 26 huizen bouwen. burgerveen De werkelijke toedracht van een zwaar verkeersongeval maan dagmorgen in Burgerveen is nog steeds onduidelijk. Even voor half tien kwam een 41 -jari ge bestuurder van een bestelau to op de kruising van de Venne- perweg, Weteringweg en Aals- meerderweg in botsing met een motorrijder uit Oudewater. De motorrijder raakte daarbij zwaar gewond. Naast drie open botbreuken, verwondingen aan zijn gezicht en schaafwonden liep hij ook nog eens inwendig letsel op. De man is in zorgwekkende toe stand overgebracht naar het VU-ziekenhuis in Amsterdam. De bestuurder van de bestel auto kwam uit de richting van de Rijnlanderweg en wilde van af de Venneperweg de Aals- meerderweg opdraaien. Op de kruising werd de automobilist verrast door de komst van de motorrijder. De politie ver moedt dat de man over de We teringweg, die na een bocht overgaat in de Venneperweg, kwam aanrijden. Om de werkelijke toedracht van het ongeval te achterhalen is de politie op zoek naar getui gen. De politie wil vooral dat de man die de hulpdiensten belde zich meldt. Getuigen kunnen contact opnemen met de politie in Nieuw-Vennep, telefoon 0252-673838. rubriek voor zakelijk nieuws. telefoon 071-535 64 36, fax 071-532 19 21 den", zegt Spies zittend tussen zijn laatste kazen. Dat hij in de zuivel belandde was puur toeval. In zijn jonge jaren werkte Spies eerst bij be- tonfabriek Wernink aan de Ho ge Morsweg. „Er was vorstverlet en omdat ik nog geen zes we ken werkte kreeg ik niet uitbe taald. Mijn hand ophouden wil de ik niet. Toen kon ik invallen op de melkwagen van de vader van mijn toenmalige baas." Die ene invalweek leidde uiteinde lijk tot een heel leven waarin al les draaide om kaas en melk. Inclusief een uitstapje naar een melkwinkel in Rotterdam. „Ik draaide daar best. Maar de wijk werd zo slecht. Er liepen publie ke dames op straat. Ik eet nog liever droog brood dan dat ik daar mijn kinderen moet laten opgroeien." De Leiderdorper maakte da gen van vier uur 's morgens tot negen uur 's avonds. Om van de feestdagen maar te zwijgen. „Dan kwam ik op kerstavond om twaalf uur 's nachts thuis. En als mijn vrouw dan zei: ben je nou pas klaar, dan zei ik nee. Want dan ging ik nog naar een klant om dat vergeten halve li tertje na te brengen. Anders had ze met kerst geen puddinkje en kon ik niet lekker slapen." Het waren economisch ge zien gouden tijden, maar het harde werken eiste zijn tol. De rijdende wagen werd noodge dwongen aan de kant gezet. „Ik ben tweederde van mijn maag kwijtgeraakt en kreeg een buik hernia. Waarschijnlijk allemaal door het sjouwen. Eigenlijk wou ik niet stoppen, maar toen ik jankend van pijn op de grond lag keek ik daar anders tegen aan." Het ergste dat hij zich kan herinneren is zijn gevoel van machteloosheid: „Ik besefte dat ik niet meer in staat was om voor mijn vrouw en vijf kinde ren te zorgen." In dezelfde periode bleek dat de bijouterie in de kiosk bij Santhorst ermee ophield. Spies twijfelde geen moment. Hij be gon er met de verkoop van kaas, wijn, noten en vleeswaren. Toen twee jaar geleden de kost bare toonbank moest worden vervangen, besloot de Leider dorper zich te concentreren op kaasverkoop vanachter een houten tafel. „Ik was al 59 jaar. Dan ga je geen nieuwe toon bank meer kopen." Op zijn pe riode in Santhorst kijkt Spies te vreden terug. Toen hij van de uitbreidingsdplannen hoorde, trof hij zijn maatregelen. „Het bleek dat ik op mijn 61-ste ver jaardag kon stoppen. De C1000 heeft de kiosk overgenomen, die uiteindelijk bij de super markt zal worden betrokken." Ook de andere kiosken zullen verdwijnen. De ondernemer heeft nog geen idee wat hij met zijn vrije tijd gaat doen. „Ik ben geen zit- ter. Maar ik vind wel weer een plekkie." Burgemeester W. van Beek: „We willen het gebied niet door één projectontwikkelaar laten invul len. We houden zelf een vinger in de pap." Van Beek denkt er ook over de woningcorporatie erbij te betrekken. Projectontwikkelaar WCN uit Nieuwegein kan mogelijk nog het Jacobswoudse feestje ver storen. WCN was zelf ook in on derhandeling met de grondei genaren en directeur J. Wierin- ga heeft altijd volgehouden dat hij 'een juridische claim' had op de grond. Ook gistermiddag was hij er nog van overtuigd dat WCN de gronden gewoon zou kopen. In een onlangs aan de gemeente geschreven brief rept algemeen directeur G. Ensing van WCN zelfs van een reeds bereikte overeenkomst. Alleen over de wijze van betalen zou nog overeenstemming moeten worden bereikt. In dezelfde brief zegt Ensing op de hoogte te zijn van de plannen van Jacobswoude de gronden alsnog te kopen. „Wij krijgen sterk de indruk dat de gemeente met gebruikmaking van oneigenlijke argumenten en dreigementen tracht in te bre ken in een bestaande overeen komst." Volgens Ensing heeft Jacobswoude een hoger bod ge daan en de eigenaren boven dien voorgehouden dat zij een wijziging van het bestemmings plan in woningbouw wil voor komen of zo lang mogelijk pro beert uit te stellen. Verder, zo beschuldigt Ensing de gemeente, wil Jacobswoude ten onrechte gebruik maken van de Wet Voorkeursrecht Ge meenten. Die wet zou Ja cobswoude het eerste recht op koop geven. Ensing: „Wij vin den deze handelwijze verre van chic en verzoeken u dan ook dringend die te staken." Saillant detail is dat WCN steeds de ge sprekken met een tussenper soon heeft gevoerd, terwijl de gemeente met de eigenaren zelf heeft onderhandeld. Politici lieten na afloop van de raadsvergadering blijken weinig waarde te hechten aan de brief van WCN. De Lange: „Ik heb altijd de indruk gehad dat de eigenaren vanaf day one met ons in zee wilden. Wij zijn als gemeente niet geniepig be zig geweest." Van Hoesel: „De WCN is nooit serieus in beeld geweest. Er staat niets op pa pier. De notaris moet altijd na gaan of er andere verplichtin gen op een stuk grond rusten. Die notaris is vanavond bij de ondertekening aanwezig. Modellenwedstrijd Leiden maakt zich weer op voor de jaarlijkse familie- en huis houdbeurs Leidato (5 t/m 14 september) in de Groenoord- hallen. Een van de vaste pro grammapunten is de modellen- wedstrijd. Vrouwen en mannen kunnen hier hun dressman- of mannequintalent tonen. De hoofdprijs kan volgens de organisatie een eerste stap zijn in een modellencarrière. De winnaar of winnares krijgt een professionele opleiding, terwijl fotograaf Mike van Bemmelen een portfolio verzorgt. Twee jaar geleden zorgde de wed strijd voor een doorbraak van een van de deelnemers en de winnares van vorig jaar hield er opdrachten aan over. Deelnemers vanaf 16 jaar kunnen zich inschrijven door een foto met naam, adres, tele foonnummer en geboorteda tum te sturen naar: Rijnland Model '97. Postbus 284. 2300 AG Leiden. De voorrondes zijn op 6 en 10 september en de gro te finale is op zaterdag 13 sep tember. De inschrijving sluit 1 september. Deelnemertjes aan het kindervakantiespel in Leimuiden beschilderen olifanten die staan opgesteld naast 't Spant, foto henk bouwman leimuiden tycho hoff „We gaan nu weer een ver zoekje draaien, van de Back street Boys", zegt de disc-joc- key woensdagochtend in 'het Spant'. De centrale hal ziet in de 'vakantieweek' bijna zwart van de kinderen. Ze liggen op de grond, zitten op de tafels of lopen in het rond en worden op verschillende manieren be ziggehouden. Maaike (8) weet niet zo goed waar ze het meeste plezier aan beleeft. „Ik vind vooral het borduren leuk, maar meer om naar te kijken dan te doen", zegt ze. „En beschuitjes eten, maar dan wel om te doen." Ook het figuurzagen trekt, maar daar moet ze nog even over nadenken. „Want volgens mijn broertje is dat meer iets voor jongens." Ook de meisjes uit Leimui den en Rijnsaterwoude hoe ven zich deze vakantiedagen echter niet te vervelen. Biedt het warme weer niet genoeg mogelijkheden tot vermaak, dan zijn er altijd nog de vrij willigers die de jeugd een handje willen helpen. In de 21e 'kinder-vakantieweek' ver zamelen zo'n 400 kinderen van vier tot veertien jaar zich elke ochtend in en rondom 'het Spant'. De hoge temperaturen zijn voor de plaatselijke jeugd geen reden om het vertier ergens anders te zoeken. „Want het is hier gewoon leuk", meent Jo- chem (10). „En buiten spelen kan altijd nog." Ook volgens organisator Cor Brussen heeft de hittegolf nauwelijks invloed op het verloop van de activi teiten. „Sommige kinderen gaan 's middags wat eerder weg, om bijvoorbeeld naar het strand te gaan. Maar vergele ken met vorig jaar, toen het rotweer was, verschilt de op komst niet zo veel." Bovendien is er ook buiten de hal het een eri ander te doen. Op een terrein achter de tennisbanen wordt bijvoor beeld ijverig aan het 'hout dorp' gewerkt. Donderdag nacht mogen de jonge arbei ders in hun zelfgemaakte hut ten slapen, waarna alles vrij dag in een groot kampvuur in rook opgaat. En dan zijn er nog de twee levensgrote olifanten naast de hal. De kinderen mogen zich naai' hartelust op de witte nep- dieren uitleven, tot de beesten van top tot teen beschilderd zijn. „Wij noemen ze de ANWB-olifanten", vertelt Brussen. „Ze komen namelijk uit Kudelstaart, waar ze een belangrijk baken in het straat beeld waren." De olifanten, ooit deel uitmakend van een bloemencorso, moeten straks weer terug naar de rechtmati ge eigenaar, maar in welke vorm is nog de vraag. „Als hij ze mooi vindt, laten we het zo. Anders hebben we nog een dagje extra werk. De namen van de kinderen die ze hebben beschilderd heb ik in elk geval opgeschreven", lacht hij.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 13