Komst teleskibaan demonstratie van arrogantie van de macht Haagse SoW-kerken geven journalistiek kerkblad uit Ruim een half miljoen jonge pelgrims trekken naar Parijs Kerk Samenleving Noordwijk herdenkt sterfdag St. Jeroen met stille omgang Schrijve ,nde lezers Paus brengt 'priré-bezoi aan graf anti-abortusstri DONDERDAG 14 AUGUSTUS 1997 redactie* dickv runsburg/alphen aan den run De internationale gospeltienergroep The Young Continentals ver zorgt op maandag 18 augustus en dinsdag 19 au gustus optredens in respectievelijk Rijnsburg en Al phen aan den Rijn. De groep - voortgekomen uit de wereldberoemde Continental Singers - bestaat uit ongeveer dertig tieners in de leeftijd van 13 tot en met 17 jaar. Het concert in Rijnsburg wordt gehou den in sporthal Middelmors aan de Noordwijker- weg en begint om '19.30 uur. Kaarten kosten tien gulden voor volwassenen en vijf gulden voor kin deren tot en met 12 jaar. Voor reserveringen: 071- 4034703/4031124. In Alphen zijn The Young Con tinentals te beluisteren in de Salvatorikerk aan de Willem de Zwijgerlaan. Ook dit concert begint om 19.30 uur, en de toegangsprijzen zijn gelijk aan die in Rijnsburg. Re;ierveringen via de telefoonnum mers 0172-471483/474190/474501. Tenminste 500.000 jonge pelgrims uit de hele we reld zijn onderweg naar Parijs of zijn daar inmid dels aangekomen voor de rooms-katholieke We reldjongerendagen. Van 18 tot en met 24 augus tus vormt de Franse hoofdstad het toneel van de twaalfde editie van dit festival. Een van de hoogtepunten is de ontvangst, op 21 augustus, van paus Johannes Paulus II op het Champs de Mars, onder en achter de Eiffeltoren. Twee dagen later volgt een door de kerkleider op gedragen mis op de paardenrenbaan van Long- champs bij het Bois de Boulogne. Naar verwach ting 350.000 jongeren wonen die bijeenkomst bij: het is één van de grootste mensenmassa's die Pa rijs ooit heeft gekend. Als eersten zijn begin augustus 150 katholieke jongeren aangekomen uit Wallis en Futuna, een Frans overzees gebiedsdeel aan het andere eind van de wereld op 20.000 kilometer afstand in de Stille Oceaan. Zij zijn gevolgd door jongeren uit Tahiti die duizenden kilo's bagage - waaronder veel exotische bloemen - meebrachten. Ook dele gaties uit China (Hong KongjLaos, Libanon, Iran en Irak en veel pelgrims uit Oost-Europa zijn in Parijs gearriveerd. Vanuit België zijn 300 Vlamingen per fiets ver- den haag» anp De hervormde, gereformeerde en evangelisch-lu- therse kerken in Den Haag en Loosduinen gaan een gezamenlijk journalistiek maandblad uitge ven. Kerk in de stad moet vanaf eind augustus het inmiddels opgeheven Hervormd Den Haag ver vangen. Dit voorzover bekend eerste professione le kerkblad in Nederland kreeg onder meer be kendheid door de kerkentest. Ook in Kerk in de stad, dat een voorlopige naam is, staan nieuwsberichten, reportages en achtergrondverhalen, die alle worden geschreven door geschoolde journalisten. Het blad op A3-for- maat wordt gratis verspreid. Volgens hoofdredac teur I. Goossensen bleek deze formule het succes achter Hervormd Den Haag, dat in de huidige vorm negen jaar heeft bestaan. Niet alleen de hervormden in Den Haag, maar ook de gereformeerden en lutheranen in de resi dentie en Loosduinen tekenen voortaan samen voor de uitgave van Kerk in de stad. Het „groot stedelijk" Samen-op-Wegblad vermijdt overigens bewust elke „inhoudelijke haarkloverij", zoals de klassieke theologische geschillen over bijvoor beeld verzoening. Voorlopig verschijnt het maandblad in een oplage van 20.000 exemplaren, gefinancieerd door de kerken. In het eerste nummer van Kerk in de stad, dat op 26 augustus verschijnt, staat een interview met een kapitein van het Leger des Heils. Hij leid de vorig jaar in de Grote Kerk de speciale gebeds bijeenkomst op prinsjesdag. Een ander artikel geeft meer inzicht in het verschijnsel kerkasiel. Verder besteedt de redactie aandacht aan de joodse synagoge en de rooms-katholieke Agnes- parochie, die met sluiting wordt bedreigd. Ook kan de lezer binnenkort weer een test van het „product kerkdienst" verwachten, aldus de hoofdredacteur. Een journalist doet daarin kri tisch verslag van zijn bezoek aan een plaatselijke kerk. „Wat zingt men, hoe ruikt het in de kerk, spreekt iemand je aan? Dat leggen we vast, overi gens niet tot ieders plezier." Tot op heden is het voorbeeld van Hervormd Den Haag door geen enkele kerk in Nederland gevolgd. „Dat is zwaar teleurstellend", meent Goossensen. Hervormd Den Haag bewijst vol gens hem dat „je ook op plaatselijk terrein een uitstekend maandblad voor een breed publiek" kunt maken. „Maar de meeste kerkbladen zijn saai en braaf. Kerken verwaarlozen hun publici teit vaak." Oud-hoogleraar Marlet overlei amsterdam anp De oud-hoogleraar dr. M. Marlet s.j. van de Katholieke Theologische Hogescholen Amsterdam en Utrecht is gis teren op 76-jarige leeftijd in zijn woonplaats Amsterdam overleden. Dit heeft de provin ciaal van de jezuïetenorde, dr. H. van Leeuwen, bekend ge maakt. Marlet, geboren in Rijswijk, trad op 17-jarige lei orde. Tien jaar later de priesterwijding deerde filosofie in 1 1952 tot 1967 docee sofie in het Berch te Nijmegen. Vervi hij tot 1991 hooglet sterdam en Utrech hij verbonden aani gische faculteit te en de Hogeschool fie te Miïnster. trokken. Het aantal verwachte Spanjaarden en Polen valt tegen, dat laatste vooral wegens de overstromingen in het land. Vanuit Italië daaren tegen brengen veertig treinen, elk tien wagons lang, 30.000 jongeren naar Frankrijk. De Italiaan se spoorwegen hebben voor hen een goedkoop tarief ingesteld. Veel luchtvaartmaatschappijen hebben hetzelfde gedaan voor pelgrims die van heel ver komen. Alle jongeren worden in heel Frankrijk opge vangen door 12.000 vrijwillige begeleiders en ge zinnen. Dat is per diocees geregeld. De gastfami- lies hebben inmiddels stencils ontvangen met daarop een aantal vertalingen van en naar de ta len die de 140 verschillende delegaties spreken. "Dat is niet altijd even praktisch. „Misschien was het eenvoudiger geweest om de vertaling op te; schrijven van 'Mag ik nog een boterham' of "Waar is de WC' in plaats van 'Het universele ka raktervan de Kerk'", verzucht een boeren-gastfa- milie in Noord-Frankrijk die twee Polen van acht tien jaar verwacht. Het enige onzekere punt is in hoeverre een aantal buitenlandse delegaties ook daadwerkelijk in de kosten bijdragen, zoals voorzien is. De Franse bisschoppen zijn voorts op zoek naar nog meer vrijwilligers, al was het maar om alles na af loop op te ruimen. De parochie van Noordwijk-Binnen herstelt een oude traditie in ere. Op de dag waarop volgens de overlevering in het jaar 856 de eerste pastoor St. Jeroen van de kustplaats door de Noorman nen werd vermoord - 17 augustus - wordt een stille omgang via de heilige bruggen rond de kern van het binnendorp gemaakt. De omgang begint komende zondag om 08.30 uur op het Sluispad/hoek Voorstraat nabij de St. Jeroens- brug. Aansluitend op de tocht, die ongeveer drie kwartier duurt, wordt een feestelijke hoogmis gehouden. De sterfdag van de eerste pastoor werd al in de Middeleeuwen in heel Noordwijk en na de Reformatie door het katholieke deel van de be volking als een zondag gevierd. In het boek 'Noordwijk in den loop der eeuwen' van Jan Kloos wordt beschreven hoe op deze toogdagen een bedetocht werd gehouden als een herhaling van 'den lijktocht des martelaars van het mar telveld naar het graf (bij de kerk)'. Het idee om deze tocht dit jaar weer in ere te herstellen, deed de huidige pastoor van Noord- wijk-Binnen, W.J. Kleijn, op toen hij eerder dit jaar een met een groep parochianen een oude 'ommegang' door Delft maakte. Deze tocht van stil gebed onder leiding van gidsen die stilston den bij de historische bezienswaardigheden van de stad maakte veel indruk. „Op weg naar huis werd de gedachte geboren: waarom niet in Noordwijk? Ook wij hebben op dit punt toch een rijke traditie? En is het niet zinvol om als christenen met elkaar - al dan niet op voor spraak van onze patroonheilige - samen te bid den voor ons dorp en zijn inwoners." De eerste stille omgang-nieuwe-stijl zoals die komende zondag op het St. Jeroensfeest wordt gelopen, is anders dan Kloos in zijn boek be schreef. „In feite was dat een dubbele omme gang rond Noordwijk-Binnen. Het oude dorp lag namelijk 'binnen' de twee armen van de Duinwetering die vanuit het noorden het dorp instroomde en nabij de Zandvoortsestraat zich splitste. De ene arm ging via de Wilhelmina- straat naar het Schie en de ander de Lijnbaan- weg om naar de Spoelsloot. Noordwijk was dus alleen via een van de heilige bruggen bereik baar." Dit keer wordt een enkele ommegang ge maakt, onder leiding van ervaren Noordwijk gidsen. De tocht voert vanaf het startpunt via Voorstraat, Douzastraat en Pickestraat naar de St. Maartenbrug, waar het eerst kerkje van St. Jeroen moet hebben gestaan. Vervolgens gaat het verder via Lijnbaanweg, Zeestraat, Molen straat, St. Jeroensweg, Gooweg, Voorstraat en Lindenplein naar het Parochiecentrum waar koffie wordt gedronken. De wandeling duurt ongeveer 45 minuten en iedereen is welkom om de ommegang mee te maken. Leidsch Dagblad ANN01897 Zaterdag 14 Augustus ROELOF-ARENDSVEEN Eene ongekende drukte heerscht er thans te Roelof-Arendsveen. Door den buitengewonen wasdom moet er daags hard op den akker gewerkt worden, om de augurken en boonen geplukt te krijgen. Hierdoor is er 's avonds eene kolossale massa producten te verhandelen, die per stoomboot, per schip of por praam verder vervoerd worden. Het ophalen en het verpakken van deze goederen verschaft aan vele handen werk, eri menigeen verdient er een aardig buitenduitje aan, doch he't is dan ook poot-aan-spe- len. Tot twaalf, één, twee, soms drie uren in den nacht gaat dat werk onverpoosd voort. En die lieden zijn dan 's morgens toch weer om vier uren present voor het akkerwerk. Het schijnt of het slapen aldaar gedu rende den zomer afgeschaft is. ZOETERWOUDE De openbare aanbesteding der straat verlichting heeft gisteren plaat.s gehad. Er schijnt in deze ge meente dit jaar weinig lust te bestaan om den post van lan taarnopsteker te vervullen; althans er werden slechts 2 in schrijvingsbiljetten ingeleverd, en dan nog beide voor de ver lichting aan den Hoogen Rijndijk, nl. J. Romijn voor ƒ11 per lantaarn en D. Munnik voor 9.50 per lantaarn. Voor perceel 1 (11 stuks petroleumlantaarns op het dorp) en perceel 3, de lantaarns op den Haagweg, had zich geen enkele inschrijver aangemeld. De verlichting op den Rijndijk is gegund aan D. Munnik. ANNO 1972 maandag 14 augustus LEIDEN Voor de vissen in het Kanaal was het zaterdag geen prettige dag, maar de ruim vierhonderd vissers die in net kader van de viswedstrijd van de Leidse politie op hen visten hadden dolle pret. Vierhonderd vissers is veel, maar toch minder dan organisator Joop Westbroek van de Leidse politie verwachtte. De opbrengst voor het goede doel, die zo'n twee-en-een half duizend gulden groot had moeten zijn, bedroeg enkel honderden guldens en dat was de reden dat onder de vissers nog een spontane actie werd gehouden, die nog eens 245 gulden opbracht De vier hoofdprijzen gin gen naar W. van ae Werft Zoeterwoude (27 vissen), W. van Loon, Leiden (2.4), JA. Huurman, Noordwijkerhout (20 stuks) en J. Geleynse, Hillegom (17). KATWIJK LSB-kampioen Ad v.d. Berg uit Leiden slaagde er zaterdagmiddag in 36 partijen in een schaaksimultaan tot een goed einde te brengen. Op het Katwijkse strand slaagde niemand erin hem ook maar een half punt afhandig te ma ken. Grootmeester Jan Hein Dormer had veertig wat 'zwaar dere" tegenstanders toegewezen gekregen en moest vier maal de vlag strijken. Leidenaar C.K. van Steenwijk was er één van, hij hield er een waardebon van 250 van een kle dingmagazijn aan over. Donner werd ook nog tweemaal een remise afgedwongen. In de krant is onlangs aandacht besteed aan de plannen van de gemeente Alphen aan de Rijn met betrekking tot de te bouwen teles kibaan in de Zegerplas. In de tekst van het interview met actievoerders komt naar mijn mening niet voldoende tot uiting dat de protesten met name gericht zijn tegen de geplande locatie van de teleskibaan en niet tegen het realiseren van een dergelijke in stallatie op de plas. Er is immers géén plaats denkbaar waar de baan in zijn huidige op zet dichter bij de woningen komt dan die waar de gemeente de voorkeur aan geeft. De initiatiefnemers hebben daarenboven tijdens een hoorzitting met de commissie Plan- en Beleidsvorming te kennen gegeven best naar de door ons voorgestelde alterna tieve locatie te willen 'verhuizen'. Wethou der Van der Veen Meerstadt vraagt zich af: en waar moet de surfvereniging naar toe als de teleskibaan verhuist?" Als er in derdaad, zoals hij zegt, serieus aan dacht is besteed aan het plan van de bewo ners dan had hij daarin kunnen lezen dat wij voorstellen de surfclub en de teleski baan te wisselen. Het is zeer edel van de wethouder dat hij de belangen van alle Alp- henaren heeft laten meewegen (zie hetzelf de artikel). De vraag rijst echter waarop hij het algemene belang kwantificeert. Er is im mers nooit, door wie dan ook, een behoef- tenonderzoek naar de teleskibaan in Al phen aan de Rijn gedaan. Of zou het kun nen zijn dat juist het gemeentebestuur er alle belang bij heeft voorzieningen ten be hoeve van haar strandje te incorporeren in het restaurant? Anderhalfjaar geleden heeft het gemeentebestuur ons nog verteld, dat het strandje - voorzien van een eenvou dige "Koek en Zopie" - gedurende één jaar (tijdens de bouw van het nieuwe zwembad) onder gemeentelijke verantwoordelijkheid zou resideren. De belofte dat de skibaan 'naar het zuiden' zou worden opgeschoven is niet gestand gedaan en in plaats van vier, komen er nu vijf masten in de plas. De ge meentelijke 'vergeetachtigheid' lijkt nu trouwens te gelden m.b.t. de uitspraken over sluitingstijden van het restaurant, ge daan tijdens de laatste hoorzitting van de commissie Plan- en Beleidsvorming. De zo geheten 'tegemoetkoming aan de omwo nenden' zal er toch niet uit bestaan dat in de vergunning wordt vermeld dat de ramen en deuren van het restaurant na 23.00 uur gesloten behoren te blijven. Plotseling blijkt er sprake te zijn van een noodzakelijke combinatie van strand en skibaan. Het woord 'belangenverstrengeling dringt zich op. Overigens kunnen de gemeentelijke hy giënische- en reddingsbehoeften ook in een geherlocaliseerde surfclub worden gereali seerd. Waar de wethouder in het artikel praat over 'garanties', is het ons geheel onduide lijk wat daarmee wordt bedoeld. Zo op het eerste gezicht lijkt het alsof de Alphense po litiek de eerste ronde heeft gewonnen, doch de procedure is lang. Als het nodig blijkt ons standpunt elders te moeten verdedigen, zullen wij dat zeker doen. 'In huis' hebben ons geen vertrouwenswekkende geluiden bereikt. Integendeel. Onverstandige en sug gestieve opmerkingen door vertegenwoor digers van het gemeentebestuur over de be woners van de Barnsteenstraat, geven aan dat zij nog steeds niet in de gaten hebben hoe groot het aantal mensen is dat ernstige bezwaren heeft tegen de door de gemeente te sanctioneren overlast. Maar bij een meerderheid in de raad, hoefje je kennelijk weinig aan te trekken van 'andersdenken den'. Je verschuilen achter 'het Algemeen Belang' is wel een heel goedkoop verhaal. Met stijgende verbazing hebben wij de af gelopen periode gekeken naar deze demon stratie van de arrogantie van de macht. P.H.G. Genders, Alphen aan de Rijn. 'Waar moet de surfvereniging naar toe als de teleskibaan verhuist?' ARCHIEFFOTO WIM DIJKMAN Het bezoek van paus Johannes Paulus II volgende w graf van de anti-abortusstrijder Jerome Lejeune in Par 'strikt privé-karakter'. Dit zeggen de Franse bisschoppr actie op het verwijt van de afgezette bisschop Jacques paus met dit bezoek de militante anti-abortusgroepen aanmoedigt. „Dit is een zegen van de anti-abortuscommando's' gressieve Gaillot vorige week voor de Franse radio. „D sen die met gewelddadige middelen hun opvattingen: willen opleggen. Een fragment van een gebrandschilderd raam in de St. Noordwijk dat de middeleeuwse omgang brengt. LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) ONGEVALLENDtENST Academisch Ziekenhuis vanaf zaterdag 13.00 t/m woensdag 13.00 t/m vrijdag 13.00, woensdag 13.00 uur dagelijks St Elisabeth Ziekenhuis. BEZOEKUREN DIACONESSENHUIS (tel. 071-5178178): dagelijks 14.30-15.15 u Kraam- e bovendien van 10.30 - 11 15~uuren van 19.45 - 21.00 uur' |T Special Care Unit: 10.30-11.00 uur, 15.00 -15.30 uur en 19.OO-19.30jT overleg met de dienstdoende verpleegkundige. jps a overleg met de dienstdoende vei®>e en 19.00-19.45 uur. föic RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging St. Elisabeth S; (tel 071 -5454545): dagelijks 14.00-15.00 uuren 18.30-19.30 uur,k$'0i daarnaast ook 11.15-12.00 uur. BT i Kraamafdeling: 14.30-15.30 uur en 18.30-19.30 uur (voor vaders folij. Kinderafdeling: 14 30-19.00 uur (voor ouders de gehele dag) |j2 Afdeling hartbewaking (CCU)en intensive care (IC): 14.00-14,30 uurft Spoedeisende hulp: dag en nacht geopend BI RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging Rijnoord |L (tel. 0172-463131): dagelijks 14 00-15 00 uur en 18.30-19.30 uur, U daarnaast ook 11.15-12 00 uur. fn< Geen spoedeisende hulp meer mogelijk fën ACADEMISCH ZIEKENHUIS P1 (tel. 071-5269111): alle patiënten (behalvekinderen) 14.15-15.00 u4F 19 30 uur. 1 Avondbezoekuur afdeling Verloskunde 18.15-19.00 uur, 19.00-20.0ÖÉlp Partners/echtgenoten met kinderen.) n Voor zwangeren: zaterdag en zondag van 10 00 tot 11.00 uur (uitslufo^ partners/echtgenoten en eigen kinderen.) Kinderafdelingen: voor ouders van opgenomen kinderen is er e mogelijkheid in overleg met de hoofdverpleegkundige. Voor andere bezoekers gelden de volgende tijden: keel-, neus- en ooii neurologie. 14.15-15.00 uur en 18.30-19.30 uur; oogheelkunde en hif 14.15-15.00 uur en 18.30-19.00 uur. Kinderkliniek: zalen voor peuters, kleuters en grote kinderen: 15 15-1' babyzaal en boxenafdeling: volgens afspraak. DIRECTIE B. M Essenberg, J. Kiel (adiunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brusselfad/uncf) PUBLIC RELATIONS W. H. C. M. Steverink 071-5356356 OMBUDSMAN R.D.Paauw 071-5356215 Tel. dag. 9.30- 11.30 uur of per post. REDACTIE J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst J.M.Jacobs, chef red. Groot Leiden A.J.B.M. Brandenburg, chef eindred. regio F Blok, chef eindredactie algemeen W.F Wegman, chef red. Duin en Bollenstreek W. Spierdijk, chef sportredactie J. Preenen, chef binnen-, buitenland, eco INTERNET: www.hdc.nl/ld per kwartaal (NL) LEIDSCH DAGBLAD Voor mensen die ogen hebben of blind leeshandicap hebben), het regionale nieuws uit het geluidscassette beschikbaar. 0486-486486 (Centrum voc Lectuur, Crave).

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 12