ueiden Regio Beddenhuis 'Diaconessen' in herkansing 'Slechte hoogleraren moeten weg' •aatrover hoort ien maanden Istraf eisen Leidse universiteit heeft gebrek aan populaire studies -1 ïchter: handel in [billen geen vetpot iterieur-lening Nullen-pizza GROEP 57 Motor-lening Hifi-lening RDAG 14 AUGUSTUS 1997 KfSjacobs, 071 -5356114, plv -chef rudolf kleijn, 071-5356436 Zeedruifjes Q Miljarden onzicht- I J bare kwalletjes, ook wel zeedruifjes genoemd, en krabbetjes bevolken de Noordzeekust. Wapens van Leiden De twee Wapens I O van Leiden in het hoge Noorden danken hun naam aan de reizende lakenkooplieden. tische vondst bij Morspoort Bij de Morspoort in Leiden deed een buurtbewoner van- i een wel heel bijzondere vondst op straat. Hij trof een m. Na onderzoek door deskundigen bleek het om een te gaan. Het dier is door medewerkers van de dierenam- overgebracht naar een kenner van reptielen die voorlo- r de verzorging zorgt. Over de eigenaar is niets bekend. w i mishandeld gen 30-jarige man uit Zoetermeer is vannacht door de y f in een fietstunnel onder het Lammenschansplein in Lei- vonden. De Zoetermeerder verklaarde dat hij door een 9® taxichauffeurs in elkaar was geslagen omdat hij geregeld ïaakt zonder te betalen. Hij raakte lichtgewond. n» [se (93) slachtoffer babbeltruc f Een 93-jarige bewoonster van het Rigolettohof in Leiden (ren slachtoffer geworden van een babbeltruc. Zij werd bij lordeur aangesproken door een vrouw die in gezelschap been ongeveer 12-jarige jongen. Terwijl de jongen de be tter afleidde, doorzocht de vrouw een aantal kasten. De Ie mist naast geld ook sieraden. fcnde Leidenaar beroofd I Een 33-jarige Leidenaar, die dinsdagavond op een bank- JtCronesteyn-park een boek zat te lezen, is beroofd door Bannen. Een van de twee overvallers bedreigde de 33-jari- feen mes. Het duo nam de mém zijn fiets, horloge en een voorschriften is gebonden. Een deskundig transportbedrijf in de arm nemen, kost te veel. ,,Maar nu moet u misschien 500 gul den betalen'",' merkte politie rechter Donker op. „Dat is vrij duur", vond de boer. „Dat is vrij gebruikelijk bij zo'n overtre ding", antwoordde Donker. De rechter kon zich echter wel vinden in de uitleg van de man over zijn slecht renderend bedrijf. „De boerderij is eigen lijk niet meer levensvatbaar. Ik probeer het nog een jaar of twee en dan stop ik er waarschijnlijk Raad van State wil dat ministerie plannen ziekenhuis opnieuw beoordeelt Het ministerie van volksgezondheid moet zich opnieuw buigen over het plan van het Leidse Diaconessenhuis voor nieuwbouw van een beddenhuis, met plaats voor driehonderd bedden. Dat heeft de Raad van State beslo ten. Het ministerie had het plan eerder afgekeurd maar daartegen was het ziekenhuis in beroep gegaan. „We houden nog een slag om de arm, maar het ziet er in eer ste instantie goed uit. Op dit moment bestuderen we de uit spraak nog. Die telt liefst twaalf kantjes", aldus woordvoerster S. Rutten. ger achter zijn tractor voorzien van een af- ïg, terwijl er twee koei- le aanhanger stonden. IE stond een 36-jarige j|t Oud Ade gisteren voor momische politierechter (Haag. ril was hij in Leiden op geslingerd omdat het van de runderen ge- Iwas, Voor hetzelfde geld dieren van de aan- Jafgevallen. De agrariër nveigerd een transactie P gulden te betalen. Te int hij heeft het niet zo )e handel in koeien le- üg op. an zei dat hij niet wist vervoer van dieren aan aat als een huis. Door onze lage tarieven. Bel 071 - 516 77 77 Stadsbank Leiden Breestraat 24, Leiden 24 uur per dag 071 - 514 71 41 g/leiden/qegstgeest [Leidse Hout had hij met iep vrienden twee men- f geweld van een fiets en pn beroofd. De verdach- feen van de slachtoffers (Daarnaast waren jfers verbaal bedreigd: et niet naar de politie te ^ervolgens werden bij de ~n in de Stevenshof zelfde groep twee jon ger bedreiging met een een T-shirt en een pet- rfd. 'Ik steek je over- 'anders krijg je een sti- jje borst' waren bedrei- [waarmee de verdachte itoffers angst wilde in- en. Ten slotte had hij bij jJol in Oegstgeest samen vriend een jongen ge- n geslagen. prdachte ontkende het in de Leidse Hout aar hij had de fiets niet pomen. En in de Stevens- 1 hij bij de beroving van en met het petje 'slechts' s aan een vriend gege- jbar u had dat mes nooit afgeven omdat u had LEIDEN ANP en HERMAN JOUSTRA In een eerste reactie toont het Leidse ziekenhuis zich optimis tisch over de kans dat het bed denhuis toch gebouwd kan worden in zijn gewenste vorm. De handel in dikbillen is geen vetpot, concludeerde Donker en veroordeelde de man tot 400 gulden boete of acht dagen hechtenis. De man uit Oud Ade beloofde dit keer wèl te betalen. Het zogeheten 'schetsplan' werd in de zomer van 1995 bij het ministerie ingediend. In september 1996 kreeg het zie kenhuis aanvankelijk de harde toezegging dat de ideeën in praktijk konden worden ge bracht. De officiële toestemming om met de bouw van het vijftig mil joen kostende gebouw te begin nen, bleef echter uit. Tot april, toen keurde Volksgezondheid het plan plotseling af. Het zie kenhuis mocht een beddenhuis bouwen met slechts 200 bed den. Volksgezondheid keurde het plan af juist twee dagen voordat het kort geding diende dat het Diaconessenhuis tegen het mi nisterie had aangespannen. Dat had het ziekenhuis gedaan om dat de beslissing maar uitbleef. Het Diaconessenhuis kreeg ech ter te horen dat het departe ment nu nadenkt over 'het zie kenhuis van de toekomst' waar bij de ziekenhuizen het juist met minder bedden moeten stellen. De norm daarbij zou mogelijk twee bedden per dui zend inwoners worden. Nieuw bouw met 300 bedden zou dan volgens Den Haag uit de tijd zijn. Het 100-jarige Diaconessen huis legde zich hier niet bij neer en legde de zaak voor aan de Raad van State. Het ziekenhuis benadrukte de noodzaak van een nieuw onderkomen. Het huidige beddenhuis dat dateert van 1964 is sterk verouderd. Bo vendien was er al 1,6 miljoen leiden Om alvast te wennen aan de echte studentenkeuken kregen alle 1500 'El-Cidters' gisteren pizzapunten te eten in de openlucht bij de Pieterskerk. De Italiaanse baksels wer den door de 'nullen' traditiegetrouw weggespoeld met de nodige liters bier. foto dickhocewoning kunnen weten dat met het mes een misdrijf werd gepleegd", ontkrachtte de rechter de ver klaring van de Leidenaar. De Leidenaar ontkende de knok partij in Oegstgeest niet. „Maar mijn vriend sloeg, ik heb ge schopt." De officier van justitie eiste 15 maanden celstraf waarvan vijf voorwaardelijk met een proef keur en pure willekeur, de Haagse rechtbank het gewelddadige ge- een 24-jarige Leide- ien. De man had in mei 24 uur een aantal mis- in Leiden en Sindsdien zit hij Ie gevangenis in Zoeter- tijd van twee jaar. ,,U bent een schrikbeeld voor jveel mensen die 's nachts op straat lopen. Die zijn hun leven niet zeker. U heeft absoluut niet nagedacht over de consequenties van uw daden terwijl u toch de oudste en geschopt en ook was van die groep en een goed knietje in de maag ge- voorbeeld had moeten geven." 'De advocaat van de Leidenaar achtte het roven van het petje niet bewezen en pleitte voor be handeling van zijn cliënt. „Hij heeft duidelijke structuren no dig in zijn leven. Toen hij nog werkte onder strenge leiding ging het goed met hem. Op dat werk kan hij terugkomen maar dan moet hij niet te lang in de gevangenis zitten. Uitspraak over twee weken. leiden caroline van overbeeke Hoogleraren en docenten van de Leidse universiteit moeten op hun hoede zijn. Als het aan de kersverse eerstejaars ligt, kunnen zij bij wanprestatie - 'het voorlezen van een boek tij dens college' -, hupsakee, de laan uit worden gestuurd. Ook universitair docent Peer Vries betoogde gisteren tijdens de El Cid-debatavond dat 'slechte do centen moeten worden ontsla gen'. „Maar hoe doen wij dat?", zo vroeg een meisje zich af in de Pieterskerk. „Vertel mij eens wat ik moet doen als een hoog leraar niet functioneert? Bij wie moet ik dat aankaarten?" Oude rejaars rechtenstudent Roderick van Grieken deed haar een sug gestie: „Stap naar een student die in het faculteitsbestuur zit of ga zelf in een onderwijscom missie zitten. Doe wat! Het is toch ongelooflijk dat hooglera ren geen enkele training heb ben ontvangen in het geven van onderwijs. Ik ken geen andere instelling waar dat zo is." „Laten we met elkaar afspre ken", aldus debatvoorzitter Ard van der Steur, „dat elke hoogle raar die onduidelijk praat, wordt aangegeven bij de een of andere instantie. Het bindend studieadvies hield de gemoederen flink bezig gisteravond. Studenten klaag den steen en been over de eisen die dit jaar aan hen worden ge steld. De bal werd onmiddellijk teruggekaatst naar docenten. „Is er ook zoiets als een bin dend lesadvies?", zo vroeg een eerstejaars zich af. Docent Peer Vries irriteerde zich aan het 'geweeklaag'. „Het is bijna lachwekkend dat jullie je druk maken over die 21 pun ten. Het betekent een half jaar werken in een heel jaar! De eer ste werkgever die daarmee ak koord gaat, moet ik nog zien. Waar halen studenten het recht vandaan op een freewheelend bestaan?" Een andere student: „Bete kent al dit gepraat over het weg sturen van studenten en docen ten, dat we ook een slecht func tionerende onderwijsminister de laan uit kunnen sturen?" Hij kreeg een warm applaus. Vervolgens mochten de voor zitters van zeven studentenver enigingen hun 'koopwaar' aan prijzen. Op de vraag van Van der Steur naar het unieke van elke vereniging, kreeg hij uit eenlopende antwoorden. Quin- tus: „We doen alles zelf." LISC: „Wij zijn een multiculturele ver eniging." Catena: „Bij ons is het be stuur niet nodig. Ook zonder mij is het heel gezellig." Miner va: „We zijn een hechte ge meenschap met een hechte huizenstructuur en clubvor ming." NSL: „Wij vragen ons af: waarom zijn we hier op aarde?" SSR: „Wij hebben de beste disco gestoken in het ontwikkelen van de bouwplannen. Het ziekenhuis is nu1 door de Raad van State in het gelijk ge steld. Volksgezondheid moet opnieuw een besluit nemen, waarbij nieuw beleid en nieuwe inzichten niet meer als argu menten voor afkeuring mogen worden opgevoerd. Dit betekent in feite dat het ministerie zich moet houden aan de afspraken die in september 1996 met het ziekenhuis zijn gemaakt. van Leiden." Augustinus: „Wij hebben geen ontgroening." Vooral dat laatste hield de ge moederen bezig. „Waarom doet Minverva zo geheimzinnig over haar ontgroening?", zo wilde een eerstejaars weten. Voorzit ter M. Delfos Visser: „Omdat er zoveel spookverhalen de ronde doen. Daar hebben we geen zin in." De eerstejaars: „Dan kun je toch beter openlijk over praten? Dan help je die verhalen de we reld uit." Minerva dacht daar anders over. Maar volgens Delfos Visser hoefde de eerstejaars zich niet ongerust te maken over de ken- nismakingstijd bij de grootste vereniging van Leiden. „Je wordt heus niet met een pan op je hoofd geslagen. Je bepaalt je grenzen zelf. Maar besef wel dat je nog heel veel moet leren hier..." „Quintus. Ja, ik ben er echt zeker van, het wordt Quin tus. Ik ben er nu al twee keer geweest en iedereen is aar dig. Ze zijn niet zo 'leden werfachtig', zo zal ik het maar noemen. Bij andere verenigingen is dat wel an ders. Eén lid van Augustinus was wel erg opdringerig. Hij bleef maar vragen of ik me niet wilde inschrijven. Mooi niet. Dat gepush, daar hou ik niet van. Nee, ik word liever lid van een traditioneler vereniging als Quintus. Niet Minerva, dat vind ik toch weer iets te veel van het goede. Daar zei een lid zelfs tegen me dat ik beter bij Quintus kon gaan. Dat was volgens hem een stuk leuker dan zijn vereni ging. Ik keek er wel van op dat een Minervaan dat over zijn eigen club zei. Afgelopen jaar heb ik ook al gestudeerd. Aan de Sor- bonne, in Parijs. Dat was echt een leuk jaar. Het is wel een beetje een overgang om nu opeens weer in Leiden te zitten. Ik ga er helemaal voor. Dat is zeker. Naast hard stu deren en serieus bezig zijn, wil ik ook feesten. Dat mag toch wel? ik ga ook veel aan sport doen. Roeien natuur lijk. Bij Njord. Als ik moe word van al dat gefeest en geleer biedt mijn kamer uitkomst. Die is ge woon komen aanwaaien. Twee maanden geleden was ik op een bruiloft hier in Lei den. Daar ontmoette ik ie mand die kamers verhuurt. Nu zit ik al een tijdje in mid den in het centrum, voor een schappelijke prijs. Perfect toch?!" Vervolg van voorpagina leiden thomas erdbrink caroline van overbeeke De Leidse universiteit begint dit studiejaar met het bindend stu dieadvies wat inhoudt dat stu denten minimaal de helft van hun studiepunten moeten ha len. Doen ze dat niet, dan heeft voor meer vermogen. Door onze lage tarieven. Bel 071 - 516 77 77 Stadsbank Leiden Breestraat 24, Leiden 24 uur per dag 071 - 514 71 41 de universiteit het recht hen weg te sturen. De instelling wil tegelijkertijd de kwaliteit van haar onderwijs verbeteren en een mentorsysteem invoeren. Het uiteindelijk doel is een kwa- litiatief betere onderwijsinstel ling. Leiden is de enige universi teit die zich op deze manier profileert. Volgens rector Wagenaar is de studentendaling nog steeds het gevolg van een landelijke trend. Omdat het geboortecijfer is ge daald, zouden er ook steeds minder studenten zijn. „De meeste universiteiten, vooral die in de Randstad, kampen met een daling. Daarbij worden vooral de rechtenfaculteiten ge troffen, zo blijkt uit onderzoek. En daar wij een grote rechtenfa culteit hebben, vallen bij ons ook grote klappen. Behalve Leiden wordt ook de Universiteit van Amsterdam ge troffen door een flinke daling. Maar bij de Rijksuniversiteit Utrecht is de daling juist relatief klein: 1 procent, terwijl de uni versiteiten van Groningen, Rot terdam en Maastricht dit jaar méér eerstejaars trekken. Ook de Vrije universiteit in Amster dam noteert 7 procent méér in schrijvingen. De Leidse universiteit heeft marktonderzoek gedaan onder scholieren die zich het afgelo pen jaar hebben aangemeld voor kennismakingsdagen. Wa genaar: „We wilden weten waarom scholieren uiteindelijk niet voor Leiden kozen. We hoopten dat het bindend stu dieadvies daarbij een rol zou spelen. Dat zou betekenen dat alleen gemotiveerde studenten naar Leiden komen. Maar dat bleek helaas niet het geval. Ze hadden heel uiteenlopende re denen, vaak praktische, om niet voor Leiden te kiezen." Uit het marktonderzoek van de instelling blijkt dat studenten hun keuze vaak laten bepalen door ervaringen van vrienden en ouders. Verder wordt uit het onderzoek duidelijk dat het be langrijk is dat de gewenste stu dierichting aanwezig is. Leiden heeft geen 'populaire' studies zoals communicatieweten schappen en economie. De daling van het aantal stu denten heeft geen financiële ge volgen voor de Leidse universi teit. Minister J. Ritzen (onder wijs) heeft de budgetten van de universiteiten tot het jaar 2000 gegarandeerd ongeacht het aantal inschrijvingen. Wage naar: „Voordat ik rector werd, heb ik een gesprek gehad met de minister. Ik wilde geen rector worden van een failliete univer siteit. Hij heeft mij toen verze kerd dat ons budget de komen de jaren hetzelfde zou blijven." „Daarom kunnen we dit jaar beginnen met het gewaagde ex periment van het bindend stu dieadvies, waarmee me onze nek uitsteken. Wie dit jaar min der dan de helft van de 42 stu diepunten haalt, moet vertrek ken. Die norm van 50 procent vind ik vrij laag. Als je dat niet haalt, is het toch echt je eigen schuld." ons klin van ons klinkt als muziek in uw oren. Door onze lage tarieven. Bel 071 - 516 77 77 Stadsbank Leiden Breestraat 24, Leiden 24 uur per dag 071 - 514 71 41

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 11