'Commando's trainen in het geheim voor Bosnië' Tv-debat unionisten en Sinn Féin brengt geen toenadering Korzjakov was er, zijn boek niet Buitenland weede man van Duitse Hekte in Chili opgepakt ïieuwe Iraanse president aat hervormingsweg in vs-bemiddelaar Ross blijft langer in Midden-Oosten Tsjechische Roma zien in Canada het beloofde land (OENSDAG 13 AUGUSTUS 1997 Boeing slipt van landingsbaan IfriKSALONiKiEen Boeing 727 van Olympic Airways is gisteren bij fcn tussenlanding in Thessaloniki in zware storm van de lan- Bngsbaan geslipt. Het toestel kwam in een modderveld terecht ti verspeelde een vleugel. Brandweer en ambulances schoten Jfce, maar het toestel vloog niet in brand en de passagiers kon den ongedeerd het vliegtuig verlaten. J)zonalarm in Franse steden [JLrus. In Parijs, Lyon, Lille en Straatsburg is gisteren ozonalarm gegeven. Kinderen en mensen met astmatische aandoeningen Ftyoeten zich van elke lichamelijke inspanning onthouden. De gaarden in de vier Franse steden overschreden de Europese rireinpelwaarde. Ozon vormt zich in de atmosfeer, wanneer de uitlaatgassen van auto's door hitte en windstilte niet snel kun- 'e jen vervliegen. Spade in de grond voor hoogste gebouw ^karta Het hoogste gebouw ter wereld staat binnen enkele ja- jen in de Indonesische hoofdstad Jakarta. Volgens het Indonesi- iche persbureau Antara moet het gebouw, waarvoor gisteren de perste spade de grond inging, 558 meter hoog worden. De kos- worden geschat op 1,2 miljard gulden. Het bouwwerk moet 2001 klaar zijn. r. f Vampier van Teheran opgehangen [eheran De Vampier van Teheran, een 28-jarige taxichauffeur Se vorige week tot tien keer de doodstraf was veroordeeld we llens een serie verkrachtingen en moorden, is vandaag opgehan- jen aan een bouwkraan. De executie had plaats voor een grote .fienigte in de westelijke buitenwijk van Teheran waar hij zijn jiisdaden pleegde. Afperser supermarkten weer actief ikfurt Een onbekende heeft de Duitse vestiging van de ielgigant Nestlé gepoogd af te persen. Hij of zij stuurde een ;t naar het bedrijf met de namen van 56 supermarkten waar giftigd voedsel zou zijn achtergelaten. Tot nu toe zijn er geen ildingen van vergiftigingen binnengekomen. De politie neemt dat de afperser dezelfde is die in april tubes vergiftigde mos- I :rd en mayonnaise in twee winkels heeft neergelegd. .andbouwgif verziekt drinkwater VS iashington Landbouwgif verziekt het drinkwater in zeker 245 laatsen in vooral het Midden-Westen van de Verenigde Staten, deze plaatsen wonen in totaal 4,3 miljoen mensen. Dat blijkt een gisteren verschenen onderzoek van de milieugroepering 'nvironmental Working Group. Vooral de kankerverwekkende offen atrazine en simazine komen in veel hogere concentraties Dor dan is toegestaan. )uitse soldaten ontslagen na aanslag 1ESDENDe twee Duitse soldaten die uit vreemdelingenhaat :n tehuis voor buitenlanders in brand hadden gestoken, zijn steren op staande voet uit het leger ontslagen. Bij de aanslag gelopen weekeinde in Dresden vielen geen slachtoffers. Een oldaten was een bekende van de politie. Hij was al eer- e politie te gast wegens verspreiding van extreem-recht- raanse overleeft steniging ;ran« Een 20-jarige Iraanse die wegens overspel was geste- d, is in het lijkenhuis wakker geworden. Dat meldde de krant 'ayhan gisteren. De vrouw was door een islamitische rechtbank i het West-Iraanse Boukan ter dood veroordeeld. Na de tenuit- aerlegging van de straf hadden artsen de dood van de vrouw iconstateerd, maar in het lijkenjuis 'begon ze weer te ademen'. vrouw is naar een ziekenhuis gebracht en is herstellende, n functionaris van de rechtbank in Boukan heeft een gratie- rzoek ingediend. AGO DPA-Rtr-ANP m Q Chileense politie heeft giste- Hartmut Hopp, de tweede g' in van de sekte Colonia an piidad gearresteerd. Volgens g: politiewoordvoerder werd in het zuiden van Chili aan- ïouden na een wilde achter- Iging. De klopjacht werd in zet nadat Hopp weigerde te bij een politieblokkade. jarige arts wordt be- eei ïuldigd van medewerking iofi i seksueel misbruik van min- rjarigen. Een rechter vaardig- begin deze week een arresta- level tegen hem uit. Hopp d twee weken geleden al püfor korte tijd opgepakt, maar na zijn ondervraging vrijge- ten. Hij werd ervan beschul- jgr, |d illegaal een Chileense jon- n te hebben geadopteerd. De u8 ïlogische moeder zegt dat 3n ar zoon tien jaar geleden was tvoerd, nadat zij hem voor P handeling naar het zieken- IERAN. DPA-AFP-ANP nieuwe Iraanse president atami heeft gisteren een ka- let van 22 ministers gepre steerd. Zijn keuzes bewijzen hij ernst wil maken met her- rmingen. Op de lijst komt chts één uitgesproken con- ttiefvoor. door Khatami beoogde isters gelden als technocra- van gematigde huize of gere radicalen, die in de iezingsstrijd Khatami's zijde in tegen zijn tegenstrever, conservatieve parlements- >rzitter Nategh-Nouri. De ">ident durfde nog geen twen te benoemen in het 'inet omdat hij een compro- over zijn ploeg moet berei- met het parlement. Maar ij beeft wel vrouwen als plaats- "inger benoemd. Daarvoor en goedkeuring nodig van ^volksvertegenwoordiging. Plcis\'ic: VS boden Karadzic aan te vluchten Commando-eenheden van het Amerikaanse, Britse en Franse leger oefenen volgens de Amerikaanse tv-zender ABC in het geheim om mensen in het vroegere Joegosla vië die van oorlogsmisdaden worden verdacht, te arreste ren. De oefeningen worden ergens in Europa gehouden en staan geheel los van de SFOR, de vredesmacht in Bos nië die onder leiding van de NAVO staat. De eenheden zouden aan het eind van de herfst in actie kunnen ko men. Het Amerikaanse ministerie van defensie sprak het bericht tegen. Den Haag heeft beiden wegens oorlogsmisdaden aangeklaagd en een arrestatiebevel tegen hen uitgevaardigd. Karadzic heeft een aanbod van de Verenigde Staten om zich buiten de Bosnisch-Servi- sche republiek te vestigen van de hand gewezen. Dat zegt de opvolgster van Karadzic, Biljana Plavsic, vandaag in een vraag gesprek met de Britse krant The Financial Times. WASHINGTON-LONDEN AFP-Rtr Volgens ABC zijn de belangrijk ste doelwitten de voormalige president van de Bosnische Ser viërs, Radovan Karadzic, en de Bosnisch-Servische generaal Radko Mladic, onder meer ver antwoordelijk voor de inname van de door Nederlandse mili tairen verdedigde moslims-en clave Srebrenica in juli 1995. Het Joegoslavië-Tribunaal in De Amerikaanse minister Al bright (buitenlandse zaken) zou het voorstel begin juni hebben gedaan üjdens haar bezoek aan Banja Luka, de stad in het noordwesten van Bosnië waar Plavsic verblijft. Volgens Plavsic wilden de Amerikanen dat zij zou zeggen dat Karadzic de Bosnisch-Servische republiek had verlaten en dat zij niet wist waar hij was. Toen zij Karadzic van het aanbod op de hoogte stelde, wees hij het af. ,,Ik ben echt bedroefd dat hij deze kans heeft laten lopen. Ik denk dat het aanbod redelijk was", aldus Plavsic. Als Plavsic de waarheid spreekt, brengt zij de regering in Washington in verlegenheid. De Amerikanen hebben steeds ge zegd dat Karadzic naar Den Haag moet worden overge bracht om terecht te staan. Een voorstel van de oud-president om in Servië terecht te staan werd daarom door Washington afgewezen. De Amerikaanse gezant Gel bard gaat zondag terug naar Bosnië voor een nieuwe poging de Serviërs, moslims en Kroaten tot algehele uitvoering van de vredesakkoorden van Dayton te bewegen. Onder bemiddeling van Gelbard en de architect van de Dayton-akkoorden, Hol brooke, werd het driekoppige presidentschap van Bosnië het eind vorige week eens over de verdeling van ambassadeurs- posten en de opbouw van een nationaal telefoonnet. Andere problemen bleven onopgelost, zoals de invoering van een Bo^nisch paspoort en één munt, de terugkeer van vluchte lingen naar hun oorspronkelijke woonplaats en de vervolging van oorlogsmisdadigers. TEL AVIV AD BLOEMENDAAL CORRESPONDENT De Amerikaanse bemiddelaar Ross heeft zijn terugkeer naar Washington een dag uitgesteld, in de hoop op meer vooruitgang in zijn overleg met Israël en de Palestijnen. De president van de Palestijnse Autoriteit, Arafat, heeft ingestemd met een her vatting van de samenwerking met Israël op veiligheidsgebied. Volgens een Palestijnse woord voerder is het nog te vroeg om te spreken van een doorbraak, maar vandaag wordt gepro beerd de voorstellen verder uit te werken. De Israëlische premier Neta nyahu heeft de afgelopen dagen steeds gezegd dat bijeenkom sten van Israëlische en Pales tijnse veiligheidsfunctionarissen niet genoeg zijn. Hij eist de in williging van een aantal concre te eisen die hij aan de Palestijn se Autoriteit heeft gesteld. De Amerikanen echter spre ken van 'een bescheiden succes' voor Ross, dat misschien de weg vrijmaakt voor een bezoek van minister Albright (buitenlandse huis van Colonia Dignidad had gestuurd. De Chileense politie heeft eerder al een internationaal ar restatiebevel uitgevaardigd te gen de leider van de sekte, de 76-jarige Paul Schafer. Zij ver denkt hem van aanranding van zeker vijf Chileense jongens die een internaat op het 1.300 vier kante kilometer grote terrein van de sekte bij de Zuid-Chi- leense stad Parral bezochten. Schafer houdt zich al maan den voor justitie verborgen. Men vermoedt dat hij zich nog op het terrein van de sekte be vindt. De Duitser stichtte de Co lonia in 1961. Hij vluchtte toen naar Chili omdat de Duitse jus titie hem wegens aanranding van jongens zocht. Hij is er her haaldelijk van beschuldigd bin nen de sekte een schrikbewind te voeren. Sekteleden zouden onder meer elektrische schok ken en injecties toegediend krij gen. baharak Aanhangers van de fundamentalistische Taliban, die in handen zijn gevallen van de troepen die de Afghaanse rebellenleider Masood steunen, zitten op de grond in de ge vangenis in Baharak. Het detentiecentrum bevindt zich in de buurt van Masoods huis in de Panshir-vallei, honderd kilometer ten noorden van de hoofdstad Kabul. Het Intemationele Rode Kruis kreeg gisteren geen toestemming de gevangenis te bezoeken. foto epa emmanuel dunand zaken) tegen het eind van de maand. Zij zal moeten proberen politieke vooruitgang te boeken, onder meer in de vorm van een rem op de uitbreiding van ne derzettingen. Israël voelt daar niets voor. Israëli's en Palestijnen geven verschillende verklaringen voor het besluit van Ross zijn vertrek naar Washington een dag uit te stellen. Israël zegt dat hij een laatste poging wil doen Arafat te bewegen tot meer concessies op het gebied van de veiligheidssa- menwerking. De Palestijnen houden het erop dat Ross meer tijd wil om Netanyahu ertoe over te halen de strafmaatrege len te verlichten. Duizenden aanhangers van Harnas, de Islamitische Jihad en Arafats El-Fatah hebben giste ren tegen de strafmaatregelen gedemonstreerd en riepen Arafat op geen duimbreed toe te geven aan wat de Palestijnen omschrijven als 'Israëlische dic taten'. Israël freeft gisteren een nieuwe lijst naar de Palestijnse Autoriteit gestuurd, met de na men van 230 mensen die het achter slot en grendel wil zien. Politici willen copyright voor gebied Toscane Italiaanse politici zijn in de bres gesprongen voor het be roemde Toscaanse landschap. Met een soort copyright willen zij voorkomen dat de regio nog langer dient als achtergrond in reclames voor panty's of toilet papier. De groep stelt een auteurs rechtelijke bescherming voor, waarbij niet-Toscaanse mer ken het landschap niet meer mogen gebruiken in reclame campagnes. „We proberen simpelweg te voorkomen dat Toscane in ordinaire adverten ties wordt misbruikt", zegt de Toscaanse politicus Vannino Chiti in de New York Times. Het landschap met zijn glooiende heuvels, olijfbomen en cypressen heeft de twijfel achtige eer als achtergrond te dienen voor het aanprijzen van een scala aan producten, vari ërend van wc-papier tot Japan se auto's. Voorlopig dieptepunt was een bidet, gefotografeerd op de Piazza del Signoria in de regionale hoofdstad Florence. Chinese had 41 kilo zware tumor Een 62-jarige Chinese heeft ja renlang rondgelopen met een tumor van enkele tientallen ki lo's in haar buik. De tumor, die inmiddels 41 kilo woog. werd onlangs verwijderd door artsen van een ziekenhuis in Nanyang, zo meldde het persbureau Xin hua. De patiënte, die nu 39,5 ki lo weegt, zei dat ze de tumor zo'n dertig jaar geleden voor het eerst bemerkte, maar pas kort geleden naar de arts was ge stapt. LONDEN-BELFAST DPA-Rtr-ANP Het eerste rechtstreeks uit Belfast uitgezonden te levisiedebat tussen een unionistische leider en een vertegenwoordiger van Sinn Féin, de politie ke vleugel van het Ierse Republikeinse Leger (IRA), heeft gisteravond geen toenadering tussen beide partijen gebracht. Het werd echter als een positief teken gezien dat beiden met elkaar wil den praten. In het BBC-programma Newsnight debatteer den Ken Maginnis, woordvoerder veiligheids kwesties van de belangrijkste unionistische partij UUP, en de belangrijkste onderhandelaar van Sinn Féin, Martin McGuinness, ruim een half uur met elkaar over. de komende onderhandelingen over de politieke toekomst van Noord-Ierland. De Britse televisie heeft wel eens eerder debatten tussen aanhangers van beide partijen uitgezon den, maar dan ging het om een vooraf opgeno men discussie. McGuinness, die streeft naar her eniging van Noord-Ierland en de Ierse republiek, riep de UUP op deel te nemen aan de onderhan delingen over de politieke toekomst van Noord- Ierland, die in september moeten beginnen en in mei volgend jaar moeten zijn afgerond. De unio nistische partij heeft daartoe nog niet besloten, omdat zij meent dat de IRA de wapens moet inle veren voor Sinn Féin mag meepraten. Maginnis drong er daarom bij de organisatie op aan alle wapens af te staan. Hij noemde het nieuwe staakt-het-vuren, dat de IRA vorige maand afkon digde. een tactisch middel om aan de onderhan delingstafel terecht te komen. Maginnis zei dat zijn partij, die Noord-Ierland binnen het Verenigd Koninkrijk wil houden, niet aan één tafel wil zit ten met terroristen die sinds het begin van de on lusten in 1969 de dood van 2.200 mensen op hun geweten hebben. Hij neemt vijf ministers over uit het'kabinet van zijn voor ganger Rafsanjani. Als minister van buitenlandse zaken is Kamal Kharrazi gekozen, die sinds 1989 ambassadeur is bij de Verenigde Naties. Beoogd minister van informatie is de econoom Nadzjafabadi, die te vens hoofd van de geheime dienst zal worden. Waarnemers in Teheran gaan ervan uit dat Nadzjafabadi enige ontspan ning zal brengen in de crisis tussen Iran en de Europese Unie. Parlementsvoorzitter Nategh- Nouri heeft al laten weten dat de volksvertegenwoordiging wil samenwerken met het nieuwe kabinet. De afgevaardigden zul len over de vertrouwenskwestie stemmen 'zonder oog voor groepsbelangen of politieke tendenzen', aldus Nategh-Nou- MOSKOU HANS HOOGENDUK CORRESPONDENT De verwachtingen waren hooggespannen. In een chique Moskous hotel wilde gene raal Alexander Korzjakov gisteren zijn me moires presenteren. Gezien de voorpubli caties die bol stonden van de pikante de tails over president Jeltsin en diens entou rage, beloofde hét een daverende show te worden. Elf jaar had Korzjakov lief en leed gedeeld met Boris Jeltsin en nu, ruim een jaar nadat hij de laan was uitgestuurd, zou dan eindelijk de rekening worden gepre senteerd. Maar het vuurwerk bleef uit. De held was er, het boek niet. Korzjakov toonde al leen de omslag. Het echte boek zal, als al les goed gaat, deze week verschijnen. Kor zjakov en zijn uitgever herhaalden dat 'machtige structuren' drukkerijen, die za ten te springen om de opdracht, hadden bewerkt. Korzjakov zei dat de problemen die hij nu heeft gehad hem deden denken aan die van Boris Jeltsin, toen hij diep was gevallen en ver van Moskou zijn eerste boek schreef. De ex-lijfwacht: „Toen de machtigen daar achter kwamen, deden ze van alles om publicatie te voorkomen. Het resultaat is bekend: Boris Nikolajevits is president." En onder gelach voegde hij er schertsend aan toe: „Dus is het de hoogste tijd mij niet langer dwars te zitten..." Op de vraag of hij zijn onthullingen uit wraakzucht of om het geld heeft geschre ven, antwoordde Korzjakov. „Na 5 no vember 1996 heb ik geen salaris of pen sioen gezien. Mede daarom ben ik natuur lijk ook in geld geïnteresseerd." Hij her haalde dat (le machtige financier en politi cus Berezovski hem via een stroman een bod van tien miljoen gulden had gedaan om af te zien van publicatie. „Ik weigerde. Ik ben ook niet ingegaan op aantrekkelijke aanbiedingen uit het Westen. Eerst moet het boek hier uitkomen en daarna zal een hardere versie in het buitenland verschij nen", zei hij. Korzjakov weet dat zijn onthullingen over de handel en wandel van de top door veel Russen als nestbevuiling worden ge zien. Hij zei er rotsvast van overtuigd te zijn dat de kleine club rond Jeltsin alles zal doen om te verhinderen dat de president het boek in handen krijgt. „Het gezin en de naaste adviseurs zullen het natuurlijk lezen. Hun reacties? Lees het zelf en u kunt die vraag beantwoorden", aldus de Kremlin-insider. Hij voegde daaraan toe dat iedereen er in kan vinden wat hij wenst: drank, intriges enzovoort. Maar zijn bedoeling is, zei hij, goed te doen voor Rusland. „Toen Gorbatsjov aan de macht was, schreef niemand kritisch over hem. Pas nadat hij geen president meer was ge beurde dat. Ik wil schrijven over leiders, terwijl ze aan de macht zijn. Er zijn maar weinigen die Jeltsin zonder masker ken nen. De president is nu een totaal andere persoonlijkheid dan de man die ik dien de", zei hij. Bang voor een proces is hij niet: „Ik heb mijn materiaal. Als ik voor de rechter moet verschijnen, zal ik open en eerlijk praten." Voorlopig heeft hij weinig te vre zen, want als lid van de Doema geniet Korzjakov parlementaire onschendbaar heid. Tv-uitzending leidt tot emigratie-wens PRAAG DPA Duizenden Tsjechische Roma (zigeuners) willen naar Canada emigreren. De ambassade in Praag wordt dagelijks overstelpt met telefoontjes van zigeuners die willen weten hoe zij zich in het Noord-Amerikaanse land kunnen vestigen. De reden voor de plotselinge belangstelling is niet een acute verslechtering van de levens omstandigheden in Tsjechië, maar een uitzending van het particuliere tv-station Nova, Een naar Canada geëmigreerde zigeunerfamilie stelde hun nieuwe land voor als een land van melk en honing, waar de bomen tot in de hemel groeien. Honderden zigeuners hebben inmiddels hun bezittingen ver kocht en hun koffers gepakt. Al leen al in de stad Ostrava zou den ongeveer vijfduizend zigeu ners het plan hebben opgevat naar Canada te reizen. De zigeuners hebben het in Tsjechië niet gemakkelijk. Niet alleen zijn velen werkloos en hebben zij door hun gebrekkige beheersing van het Tsjechisch veel problemen in het onder wijs, ook lijden zij onder voor oordelen. Racistische uitlatin gen, maar ook mishandelingen komen geregeld voor. Kort gele den nog pleitte de burgemees ter van een voorstad van Praag voor deportatie van 'niet-aan gepaste' Roma. Vele plaatselijke politici zouden het stiekem toe juichen als de zigeuners naar Canada vertrekken

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 5