i Aidscocktail faalt soms 'EMA écht lekker! 7.K Unieke eer voor Indiëveteraan Sjoerd Lapré Extraatje voor minima stuit niet op bezwaren ef fulinepompje uitkomst )r suikerpatiënt Binnenland Gemeenten rommelen met bouwvergunning Startonderbreker moet autodiefstal voorkomen Ijsdag 13 augustus 1997 argewonde na brand in tent L Een 38-jarige man uit Bovenkarspel heeft vanochtend [brandwonden opgelopen toen een tent waarin hij verbleef TpVenlose camping 'Ons Buiten' vlam vatte. De tent vloog in nadat een vluchtende zwerfkat een brandend olielampje Lgestoten. Het slachtoffer en zijn vrouw (31) lagen in de slapen, toen ze wakker werden van een kat die buiten aan [niszak krabde. Nadat de vrouw een olielampje had aange- joeg ze het beest weg. Ze liep vervolgens verder om de izak elders te deponeren. Toen ze terugkwam, probeerde #iieuw de kat te verjagen, maar die vloog het lampje aan. h»P vatte tent' waa"n haar man was, vlam. elslang blijkt rattenslang De paniek was gisteren groot toen de politie bekend t nie dat in Schagen vijf rode ratelslangen ontsnapt waren, te baarlijke beesten weliswaar, want ze hadden nog geen teitmen. Voor alle duidelijk werd de Latijnse naam van het d Me vrijgegeven: Elaphe Guttata Gattata. Bij reptielenzoo Ser- deuDelft weet medewerker W. Getreur dan genoeg. ,,Dat is najode ratelslang, maar een rattenslang: de populairste slang strafaerland om thuis te houden. Als er een ratelslang was ont- L had je wel een probleem gehad. Die zijn namelijk altijd Dcai" Van de vijf ontsnapte slangen ontbreekt nog ieder spoor, iielj d™ tstilstand doodsoorzaak Edenaar e )e vijftienjarige jongen uit Ede die maandagavond over- 530 laeen stoot in zijn maag, is waarschijnlijk aan een hartstil- n,s! bezweken. Dat is gebleken uit de sectie die gisteren is ver- n het Gerechtelijk Laboratorium in Rijswijk. Nader onder- noet uitwijzen in hoeverre de jongen, die de klap uitdeel- ïuldig is aan de plotselinge dood van de Edese jongen. Z1 ns de getuigen heeft de 18-jarige Heelsumse verdachte s één stoot in de maag van de Edese jongen gegeven. De 1 draaide zich om en zakte in elkaar. De Heelsummer zich direct na de vechtpartij bij de politie gemeld. De jon- iel ladden een woordenwisseling gekregen over het ingooien V3a iten van een oud schoolgebouw, rue )rcty waarloosde en dode dieren Hij 1 va De dierenbescherming heeft gisterenmiddag bij de poli hei igifte gedaan van dierenmishandeling, nadat in een wei en n het dorpje Grosthuizen bij Hoorn zo'n negentig ernstig 10e arloosde schapen waren aangetroffen. Drie schapen waren den. Twintig andere dieren liepen kreupel. De eigenaar een bekeuring. In het Friese Twijzelerheid zijn 21 verwaar - e honden en 23 varkens inbeslag genomen bij een 38-jarige 5 die is gearresteerd. De dieren zaten in veel te kleine hok onder vers drinkwater en liggend in hun uitwerpselen, in de varkens lagen drie kadavers, waarvan twee in verre- Ie staat van ontbinding verkeerden. In een container wer- Dde puppy's en dode biggen aangetroffen. nkwater Enschede besmet aki eei DLr Het drinkwater in Enschede is besmet met bacteriën ntiCoii-groep. Waterleidingmaatschappij Overijssel heeft ex- gel oor aan het water toegevoegd om de bacteriën uit te roei- 1 g{ rlgens een woordvoerder van het waterleidingbedrijf gaat asi n een preventieve maatregel en is er geen gevaar voor de ezondheid. De aangetroffen bacterie behoren niet tot de i, v groep, die maag- en darmklachten kan veroorzaken. De iet riën konden in het drinkwater terechtkomen door een chi ische storing. ?nv h0® itekort door fruitschaarste (AC* De jamindustrie wordt dit seizoen geconfronteerd n d en zeer schaars aanbod van de belangrijkste fruitsoorten, en aardbeien en zure kersen (morellen). De Vereniging ''f? Nederlandse Groenten- en Fruitverwerkende Industrie dat meegedeeld. Het slechte weer in de Oost-Europese n is oorzaak van de schaarste. De laatste maanden was prake van zware nachtvorst (in april) en veel regen tijdens rdbeienoogst in Polen. Ook de oogst van abrikozen in Europa viel tegen. de zeehonden in Waddenzee Buren Leny 't Hart van het zeehondenopvangcentrum in Buren laat een onderzoek instellen naar roodgekleurde Bndjes. De afgelopen week heeft zij in de Waddenzee rode n en rode snuitjes bij zeehonden waargenomen, 't Hart: ünt roodgekleurde zeehondjes zien vanaf de dijk bij Ter- Jerzijl. Echt knetterrood. Zelf heb ik een zeehond van de jsmanplaat gehaald. Het rode snuitje had veel weg van een Be. Het lijf was bijna kaal, dus moet er iets aan de hand fersoonlijk denk ik aan een gifstof of aan vitaminegebrek.'' njksinstituut voor de Volksgezondheid in Bilthoven is inge leid om nader onderzoek te doen. spatiënten bij wie de methodes om insuline ienen niet werken, kun- ids kon een insuline- je geïmplanteerd krijgen, oor valt ook bij deze pa ri de suikerspiegel te rege- fmgdurige ziekenhuisop- I behoren dan tot het ver- jeveer veertig and dragen inmiddels in Uikholte een plat cirkel- 1 apparaatje dat regelma- ^iline afgeeft aan het li- Het apparaatje is van l via een soort afstands- te bedienen. De pa- 1 zo de insulineafgifte zelf regelen. Eens in de twee maanden moet het pompje worden bijgevuld via een ope ning in het lichaam. Internist R. Hoogma van het Groene Hart Ziekenhuis in Gouda verwacht dat tussen de 200 en 400 suikerpatiënten voor de nieuwe methode in aanmer king komen. ,,Het gaat om mensen bij wie geen andere methode goed werkt. Ze kun nen nu thuis blijven en hoeven niet steeds in het ziekenhuis te liggen omdat er ernstige proble men zijn met hun suikerspie gel", aldus Hoogma. De internist heeft onlangs zijn eerste patiënt behandeld. Hij is tevreden over de methode. oomboterkruimelvlaaien bjjjogelijks vers uit eigen banketbakkerij, 0 28 cm 9.95 11 èufroP istijverse soorten, puntzak 250 gram 2.85 nü2^50 voor iumarroca d.o. Penedès idJ°onse rotk witte wijn, 75 tl. 6.95 nü2 1195 voor 1 (aiserbroodies 'ij.jstuks/S.- 095 nu L lifanse Achterham meflO gram 3.25 950 nu Lm 'inda's pouten of ongezouten, zak 500 gram 950 nu Lm ""biedingen gelden t/m zaterdag 16 augustus 1997. Zo lang de voorraad strekt. ANP Algemeen Nederlands Persbur erde Pers Diensten Patiënten blijken resistent tegen cleel medicijnen Bij naar schatting eenderde van de seropositieven die al eerder zijn behandeld met aidsremmende middelen, slaat de veelbelovende combinatietherapie van aidsrem- mers niet goed aan. De hoeveelheid HIV-virus in hun bloed begint een jaar na dato op te lopen, omdat het re sistent is tegen sommige medicijnen van de cocktail. Dat meldt de Utrechtse arts/viroloog C. Boucher van het Aca demisch Ziekenhuis Utrecht (AZU). amersfoort cpd UTRECHT GPD Boucher voorziet voor deze pa tiënten het komende jaar pro blemen. Aan nieuwe aidsrem- mers wordt in de VS gewerkt, maar voorlopig zijn ze nog niet op de markt. „Die mensen zijn straks bijna niet meer te behan delen. Het virus wordt resistent tegen de huidige drievoudige therapie, omdat het al eerder resistent raakte tegen een van de ingrediënten (AZT. DDI, DDC of D4T) uit de combinatie therapie. We werken nu op een vrij smalle basis: als de bestaan de middelen niet helpen, is er op dit moment geen alterna tief." Hij spreekt van een 'tweestro menland in seropositief Neder land'. Nederland telt naar schatting acht- tot twaalfdui zend seropositieven en ruim 4300 mensen met aids. „Je hebt nu kort gezegd twee groepen seropositieven. Met de ene, niet eerder behandeld maar meteen begonnen met de combinatie therapie, gaat het goed. Er is bij hen tot nu toe geen vermenig vuldiging van het aidsvirus ge meten, maar we weten niet hoe het op langere termijn gaat. Bij de andere groep gaat het slecht: de hoeveelheid virus in het bloed en in de lymfeklieren neemt toe. Dat betekent dat de ziekte aan het uitbreken is. Je hoort die geluiden uit zieken huizen in het hele land." Boucher kan zich voorstellen dat veel aidspatiënten de vorig jaar geïntroduceerde nieuwe aidsremmers als wondermiddel wilden zien. Maar verbaasd over de geringere werking bij voorbehandelde seropositieven is hij niet. „Het was te verwach ten dat het bij bepaalde patiën ten minder goed zou werken omdat ze resistent worden. Daarom is het zo belangrijk dat ook zij veilig vrijen. Als zij ande ren besmetten met een resistent hiv-virus, is voor die mensen op dit moment geen goed werkza me aidsremmer voorhanden." Ook in het Academisch Me disch Centrum (AMC) in Am sterdam. waar veruit het gros van de ruim vierduizend aids patiënten wordt behandeld, is het verschil in resultaat tussen voorbehandelde en niet-voor- behandelde patiënten bekend. „Die eerste groep doet het slechter, ze zijn vaker resistent tegen de combinatiemedicij nen", zegt professor dr. S. Dan- ner, hoofd van de aidsafdeling van het AMC en voorzitter van de Nederlandse Vereniging van Aidsbehandelaren. „Dat ver baast me niet. Ze hebben al veel medicijnen gehad en ze zijn vaak al jaren geïnfecteerd. Ze zijn gewoon verder heen." Toch is Danner minder pessi mistisch dan zijn collega Bou cher. „Je moet niet vergeten dat de sterfte aan aids door de com binatietherapie met driekwart is afgenomen. De middelen doen dus wel wat: mensen gaan voor alsnog niet dood. We hadden hier permanent zestien tot twintig bedden paraat, maar er worden er steeds minder ge bruikt. Mensen zijn minder doodziek, ze worden meer po liklinisch behandeld. Eigen Huis komt met beschuldiging: vroeg een bouwvergunning aan. De gemeente stond een uitrit op de al aanwezige openbare weg alleen onder voorwaarden toe. Zo moest de bouwlustige ruim 40.000 gulden betalen voor het bouwrijp maken van het perceel. Maar volgens de rechtbank ontbrak een juridi sche basis: de percelen waren al bouwrijp. In Soest moest een bewoner 34.000 gulden betalen als onderdeel van een exploita tie-overeenkomst. De gemeente wilde achteraf incasseren voor al kant-en-klare voorzieningen, oordeelde de rechter. Vermeer derd met rente moest de ge meente ruim 52.000 gulden aan de huizenbezitter terugbetalen. Zundert stortte om soortgelijke redenen 54.300 gulden aan een burger terug. Eigen Huis constateert in het jaarverslag, zoals ook vorig jaar, weer veel 'stabiele ellende' als te late oplevering van huizen en lukraak doorgevoerde wijzigin gen door bouwers. Gemeenten misleiden burgers regelmatig bij de afgifte van bouwvergunningen. Zonder enige reden worden openbare voorzieningen in rekening ge bracht bij bewoners van nieuw bouwwijken. De bestrating en riolering liggen er al en toch wordt een nota gestuurd. Wie weigert mee te betalen, krijgt domweg geen bouwvergunning. De Vereniging Eigen Huis con stateert deze 'illegale praktijken' in haar gisteren verschenen ju ridisch jaarverslag over 1996. De belangenvereniging van huiseigenaren won vorig jaar vijf procedures tegen de ge meenten Soest, Roosendaal en Nispen, Rosmalen, Reimerswaal en Zundert. Telkens werden kosten in rekening gebracht voor nutsvoorzieningen die al klaar waren. In Roosendaal ken de de gemeentelijke creativiteit geen grenzen, aldus Eigen Huis. Een inwoner kocht een stuk grond voor een nieuw huis en Voorzitter Stichting Japanse Ereschulden bevorderd tot kolonel Een geëmotioneerde Sjoerd Lapré neemt de felicitatie van zijn vrouw Peggy in ontvangst. hilversum anp Koningin Beatrix heeft Sjoerd Lapré titulair bevorderd van majoor tot kolonel. Hij is nationaal bekend als spreekbuis van veteranen, Indische Nederlanders en slachtoffers van de oorlog met Japan. De bevordering met twee rangen (overste of luitenant-kolonel is over geslagen) is nog niet eerder te beurt gevallen aan een militair buiten dienst. Het is zelfs maar enkele keren gebeurd dat een mili tair buiten dienst met één rang werd bevorderd, aldus een woordvoerder van Defensie. De 77-jarige Lapré, drager van de Militaire Willemsorde, wordt met name geëerd voor het vele en diverse werk dat hij na zijn pen sioen deed voor veteranen van de landmacht en het Koninklijk Nederlandsch Indisch Leger. Het koninklijk besluit, aangevraagd door een aantal Indische Nederlanders, werd gisteren in Hilversum be kendgemaakt door de inspecteur-generaal der krijgs macht vice-admiraal J. van Aalst, bij de presentatie van de biografie over Lapré: Onstuitbaar, geschreven door G. Marjolein Oonk. De bevordering komt voor Lapré op een gunstig mo ment. Hij geniet ook grote bekendheid als voorzitter van de Stichting Japanse Ereschulden, die voor 77.000 Indische Nederlanders genoegdoening wil van de voor- FOTO ANP MARCEL ANTONISSE malige vijand Japan. Een aantal donateurs verwijt de bestuursleden dat de ze financiële gang van zaken uit de hand hebben laten lopen. Vice-admiraal Van Aalst noemde Lapré 'een ridder in de ware zin des woords, die altijd met moed en vast houdendheid voor de goede zaak strijdt'. Lapré was dolgelukkig met de bevordering. Hij droeg haar op aan de veteranen, de slachtoffers van de strijd in Neder- lands-Indië en Nieuw-Guinea en aan de betrokkenen bij de ereschuldenkwestie. De benoeming waartoe de Koningin op 12 mei be sloot, gaat in op 15 augustus, de dag waarop Japan ca pituleerde. den haag wilco dekker vervolg van voorpagina Het kabinet bekijkt nog of de koopkracht van de minima een zetje moet krijgen via het verlagen van de eerste belasting schijf of via gerichte steun voor bepaalde groepen. De WD heeft al aangegeven geen bezwaren te hebben tegen een ex traatje voor de minima, wat betaald kan worden door het florerende bedrijfsleven iets minder lastenverlichting te geven. Dat bedrijfsleven houdt volgens het Cen traal Plan Bureau (CPB) volgend jaar op nieuw meer over nadat de salarissen zijn betaald. Voor het eerst in zeventien jaar zou van elke gulden minder dan tachtig cent op gaan aan arbeidskosten. Dat be tekent dat de winsten op een hoog ni veau kunnen blijven. Het kabinet helpt waarschijnlijk ook de bejaarden met een ruim aanvullend pensioen uit de brand. Zij dreigden door veranderingen in de premies koopkracht in te moeten leveren. Door die maatre gelen voor de wat welvarender bejaarden kunnen ouderen met alleen AOW in '98 wellicht enkele procenten meer koop kracht tegemoet zien. Hoe de rest van de lastenverlichting besteed wordt, is nog onderwerp van discussie. Uit de plannen van minister Zalm en staatssecretaris Vermeend (financiën) blijkt dat de royale optieregelingen voor managers fiscaal veel zwaarder worden aangepakt. Premier Kok uitte eerder dit jaar zware kritiek op de opties, die hij in een tijd van loonmatiging 'excessieve verrijking' noemde. Managers worden steeds vaker extra beloond met opties op aandelen in het eigen bedrijf, die ze voor weinig geld krijgen. Zo'n optie geeft het recht de aandelen tegen een vantevoren vastgestelde prijs te kopen en verkopen. Dat kan op de florerende effectenbeurs veel geld opleveren. Nu wordt slechts 7,5 procent van de waarde van de optie, op het moment dat de manager hem krijgt, bij het inkomen opgeteld. Als het bedrijf goed draait kun nen de aandelen veel meer waard wor den, maar de manager hoeft nu dan niet nog een keer met de fiscus af te rekenen. Aan die aantrekkelijke fiscale behan deling moet met ingang van volgend jaar een einde komen. Omdat de fiscus naar de marktwaarde van de optie op de aan delen gaat kijken, kan de manager meteen een flinke belastingaanslag voor zijn bonus venvachten. Als hij dé winst snel verzilvert, moet daarover voortaan ook met de fiscus afgerekend worden, waarbij wel rekening gehouden wordt met wat al afgedragen is toen de optie verkregen werd. Houdt de manager zijn optie langer dan drie jaar vast, dan wordt die als een normale belegging in aande len behandeld. Surinaamse oppositie kiest voor landsbelang paramaribo anp De parlementaire oppositiele den Fred Derby en Ronald Ve- netiaan menen dat de belangen van de staat Suriname niet on dergeschikt moeten worden ge maakt aan die van ex-legerlei der Dési Bouterse. „De regering moet zich houden aan de be langen van de staat en het volk", zei Derby gisteren in het parlement in Paramaribo. Venetiaan heeft de regering geadviseerd zich in te spannen om 'de hooggeplaatste die on rust wil zaaien en zijn politieke achterban die nu in beweging komt te kalmeren'. De ex-presi dent vindt dat de van drugshan del verdachte Bouterse zich moet onderwerpen aan wet en recht en dat men niet moet pro beren 'de staat in misère te du wen'. De Surinaamse president Ju les Wijdenbosch heeft inmid dels het Nederlandse verzoek bij Interpol om een arrestatie tegen oud-legerleider en Advi- seur van Staat Desi Bouterse uit te vaardigen 'zeer dubieus' ge noemd. YVijdenbosch zei dit gis teren in een toespraak voor het parlement in Paramaribo. Vol gens de president heeft de Ne derlandse regering de mogelijk heden van het rechtshulpv er- drag tussen Den Haag en Para maribo niet uitputtend benut. De Stichting Steunpunt voor Surinamers in Noord-Neder land vindt dat Desi Bouterse zo snel mogelijk moet worden be recht. Bij voldoende bewijs zou Bouterse desnoods bij verstek moeten worden veroordeeld, zegt directeur Martin Winter van de stichting. Vijf jaar en tbs wegens moord op huisarts Nunspeet zutphen anp De rechtbank in Zutphen heeft gisteren een 69-jarige man uit Nunspeet veroordeeld tot vijf jaar cel en tbs met dwangver pleging wegens moord op de 48-jarige huisarts M. Geuze. Te gen hem was acht jaar cel en tbs met dwangverpleging geëist. De veroordeelde is sterk vermin: derd toerekeningsvatbaar. De man wilde zich met de moord wreken op de huisarts, omdat hij van mening was dat deze in september 1993 gema nipuleerd zou hebben met een bloedonderzoek. Dat onderzoek moest aantonen dat één van zijn kinderen zijn zoon niet was. Toen uit het onderzoek het te gendeel bleek, wilde hij dat niet geloven en zon op wraak. Drie jaar lang bereidde de man de moord voor. Op de be wuste dag wachtte hij de huis arts op na diens repetitie bij de plaatselijke harmonie en door stak hem verscheidene malen met zijn mes. De moord zorgde voor veel onrust in Nunspeet. De huisarts was er zeer geliefd. Voorlichtingscampagne in september van start den haag anp Vanaf 1 september en de daaropvolgende negen maanden krijgen 3.5 miljoen autobe zitters informatie over de voordelen van een startonderbreker. Het gaat om een grootscheepse landelijke campagne van het Nationaal Platform Criminaliteitsbeheer sing Stuurgroep Autocriminaliteit. Onder de titel 'Niet te starten, niet te ste len', wordt mensen die nog geen starton derbreker hebben, erop gewezen dat zij thans een bedreigde groep vormen. Dit komt doordat steeds meer auto's over zo n technisch hulpmiddel beschikken. Fabri kanten bouwen de startonderbreker vaker standaard in. Maar daardoor verplaatst de aandacht van de autodief zich automatisch naèr de 11 iet-beveiligde auto's, die daardoor bedreigd blik zijn geworden. Het aantal autodiefstallen in Nederland is vorig jaar - na een jarenlange stijging - voor het eerst gedaald. In 1996 verdwenen 2943 auto's minder dan het jaar daarvoor, een daling van 8.5 procent. In totaal werden er 31.711 autodiefstallen geregistreerd tegen 34.654 in 1995. Deze scherpe daling was mede te danken aan de elektronische start onderbreker. die de bezitter van de auto aan een code herkent als de rechtmatige ei genaar. Meer varkens ondanks pest voorburg anp Het aantal varkens in Neder land bedroeg op 1 april van dit jaar ruim vijftien miljoen. De varkensstapel is in een jaar tijd met 700.000 dieren gegroeid, ondanks de in fe bruari uitgebroken varkens pest. Dat heeft het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) vandaag meegedeeld. Volgens het CBS is de groei vóór februari tot stand geko men. Sinds het uitbreken van de epidemie is de omvang van de varkensstapel nauwe lijks verminderd, doordat er als gevolg van de vervoersver- boden minder dieren werden geslacht en geëxporteerd.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 3