Vrije keus met de dood tot gevolg Organisaties tuk op lobby bij politieke stagiaii Feiten &Meningen Iraanse hongerstakei ziekenhuis opgenon Russin kan na 'tuinslang'-condoom en abortus nu ook kiezen voor pil Een ultieme schreeuw om aandacht die met de dood wordt be kocht. Dat lijkt het lot van de twee honger stakers die de laatste fase van versterving zijn ingegaan. Gister avond is één van hen. Nasseri, in abomina bele toestand in een Nijmeegs ziekenhuis opgenomen. Chanta ge, roept de één ver ongelijkt. Welnee, be weert de ander fel, het gaat om de wanhoops daad van een vervolg de. Waarschijnlijk zou de langdurige honger staking van de Iraanse vluchtelingen Amir Amiry en Nasseri best onder beide noemers kunnen vallen, maar wat betekent die dis cussie nog, als de mar telgang na ruim zestig dagen van hongeren in de dood dreigt te eindigen? De 13-jarige dochter Simin troost haar vader, de Iraniër Nassari. Simin en haar 17-jarige zus Sanaz zijn net als hun vader in hongerstaking. FOTO REUTERS De Iraanse hongerstaker M. Nasseri is gisteravond opgenomen in het Canisius Wilhelmina Ziekenhuis in Nijmegen. Volgens een be handelend arts verkeert de man niet in direct levensge vaar. De Iraniër werd in het ziekenhuis vocht toege diend. De vertrouwensarts van Nasseri liet weten dat de Iraniër nu weliswaar vocht en medicatie accepteert, maar zijn hongerstaking voortzet. De spoedopname volgde enkele uren nadat de Haag se rechtbank zich had gebo gen over de door Justitie aangekondigde uitwijzing van de Iraniër. De honger staking van Nasseri vormde voor de Haagse rechtbank presidente geen aanleiding al direct een beslissing te nemen over zijn asielaan vraag. „Meneer Nasseri doet dit zichzelf aan", verklaarde mr. M. van den Bergh. Mor gen velt zij haar oordeel. Ad vocaat E. Élderman betoog de dat zijn cliënt niet langer kon wachten op een uit spraak, omdat hij door ge brek aan vocht ieder mo ment in coma kón raken. De Iraniër had al een week niet meer gedronken en weiger de sinds een maand voedsel. „De kans is groot dat de uit spraak voor hem te laat komt", zei de advocaat. Nasseri, die twee en een half jaar geleden naar Nederland vluchtte, had in Iran naar ei gen zeggen een belangrijke functie op een van de minis teries. Zo kon hij best over gevoelige inform die hij doorspeelde ai belangrijkste oppositi in Iran. Bovendien ui openlijk kritiek op he me. Advocaat Elderni daarom reden genoe cliënt alsnog een vlui genstatus toe te kenn „Als hij terug moet n< land, is er een grote! hij door de autoriteit! wordt gearresteerd. I zelfs ter dood wordei oordeeld. Op spionaj namelijk de doodstra Iran." Volgens landsadvoca1 A. van Leeuwen, die! standpunt van het m rie van justitie verdet vertelde Nasseri de li gratie en Naturalisati Dienst (1ND) tijdensi' horen een onduideliji i haal zonder veel deta noemde het vreemdi asielzoeker pas bij zij de aanvraag voor asii voor hem belangrijke aan kwam zetten. „Al ambtenaren van het t niet vertrouwde, waal heeft hij dat toen nieT zijn advocaat besprolj \Toeg Van Leeuwen a dens de zitting afI de aan het verhaal v seri. Volgens hem hd titie terecht besloten^ Iraniër ons land mot CAROLIEN GROENEVELD De situatie van de Iraanse vluchteling Amiry in het hospitaal van de Scheveningse gevangenis is uiterst kritiek. Net als zijn landgenoot Majid Nasseri uit asielcentrum Groesbeek heeft hij waarschijnlijk al blij vende. lichamelijke schade opgelopen. Vol gens zijn vertrouwensarts P. Falke is het overlijden van Amiry slechts een kwestie van dagen.Amir is verdomd ver heen. Hij kan zich nauwelijks nog verstaanbaar ma ken. Het kan nu echt heel erg snel gebeurd zijn." De twee vluchtelingen zijn zeker niet het eerste, zeker niet het enige, maar wel het meest schokkende voorbeeld van honger stakende asielzoekers in Nederland. Tot dusver reageerden de rechters in geval van voeding weigerende vluchtelingen bij acuut levensgevaar uiteindelijk toch altijd positief voor de uitgeprocedeerden. Deze keer lijkt het echter niet zover te komen. Voor woordvoerder Ahmed Pouri van de stichting Prime, een Haagse belangenorga nisatie voor asielzoekers, is dat genoeg re den om zijn verbijstering in cynische en nogal beschuldigende bewoordingen kracht bij te zetten. „Men laat deze mensen dood gaan om de anderen bang te maken. Laat ik nu altijd gedacht hebben dat zoiets alleen in een land als Iran gebeurt." Van de gang van zaken rond de asielzoe- kende Iraniërs kan de betrokken woord voerder hoe dan ook geen chocola meer maken. In het laatste ambtsbericht van het ministerie van buitenlandse zaken staan volgens de Iraniër zelfs de meest flagrante tegenstrijdigheden. Zo erkent het ministerie aan de ene kant dat individuele, potentiële tegenstanders van het Iraanse regiem reëel gevaar lopen, terwijl zij aan de andere kant in het lidmaatschap van een illegale oppo sitiepartij of zelfs in verboden activiteiten voor zo n groepering geen grote dreiging ziet. Onvoldoende in elk geval voor een fel begeerde verblijfsvergunning. Pouri: „Ben je in potentie een tegenstander, dan kun je volgens Buitenlandse Zaken dus in groot gevaar verkeren. Maar mocht je daadwerkelijk tegen de Iraanse regering hebben gedemonstreerd of bijvoorbeeld verboden kranten hebben verspreid, dan vindt men dat onvoldoende bewijs. Kunt u het misschien nog een beetje volgen?" Ook de conclusie dat Iran inmiddels een gestabiliseerde regering heeft die veel min der politieke verhoren laat afnemen en dus voorzichtig op de weg zou zijn naar een de mocratie, stuit de woordvoerder tegen de borst. „Wat nou democratie?", foetert hij. „Al die oude moordenaars zijn nog steeds aan de macht. Misschien dat ze vanwege de kriti sche dialoog met het Westen niet meer zo openlijk te werk gaan, maar vreemd genoeg worden er voortdurend schrijvers en andere tegenstanders van het regiem vermoord, zonder dat er ooit ook maar een spoortje van de dader wordt gevonden." De situatie in Iran is dus alles behalve veilig voor wie zich tegen de machthebbers keen. luidt de boodschap van Pouri. En eerder gaf de Haagse rechtbank hem via een wel zeer opvallende uitspraak in de zaak van asiel zoeker Sasan Darvish min of meer gelijk. Deze Iraanse vluchteling had tijdens de voorbereiding op zijn naderende uitzetting in het ambasadegebouw van Iran het por tret van de overleden ayatollah Khomeini bespuugd. Hierdoor, zo oordeelde de rech ter, was de kans groot dat Darvish in Iran zonder kans op een eerlijk proces zou wor den vervolgd. De man mocht dan ook blij ven. Er is sprake van willekeur in de beoordeling van asielzaken, concludeert vertrouwens arts Falke. En hoewel hij bang is dat zijn pa tiënt misschien de eerste asielzoeker is die in Nederland aan een hongerstaking komt te overlijden, wil hij de politiek en de amb tenarij toch geen verwijten maken. „Ik blijf erbij dat we een menselijke wetgeving heb ben. Maar er bestaat nu eenmaal altijd een kloof tussen de beleidsmakers en de werk vloer. Vluchtelingen kunnen in individuele gevallen daarom onbedoeld door het asiel beleid worden gekraakt." Nu twee Iraanse hongerstakers op sterven liggen en in Stevensbeek een derde Iraanse vluchteling de kritieke grens van veertig da gen heeft overschreden, klinkt hier en daar voorzichtig de roep om ingrijpen. De medi sche ethiek biedt echter geen enkele moge lijkheid om een wilsbekwame hongerstaker tegen zijn zin aan het infuus te leggen, zo wenst de arts te benadrukken. De asielzoe kers hebben hun keuze gemaakti heeft iedereen zich maar bij ni Falke: „Dit is geen morele chant heeft het mij heel duidelijk uitgt der status bestaat er voor hem meer. Niet in Iran, niet in een en ook niet in de illegaliteit." Binnenkort is het dan gebeurd, dokter die niet schroomt om het) proces van versterving plastisch ven. Zo begeven eerst de nieren hongerstaker het. Daarna, als h< na de koolhydraten en het vet o ten gaat verbranden, treedt binn< kortste keren een coma in. „En d einde", voorspelt Falke somber, het lichaam helemaal op is, volgt binnen enkele uren." DEN HAAG LEX DE JONGE De anticonceptiepil wint terrein in Rusland. Het ou de communistische regi me beschouwde de pil als 'levensgevaarlijk' en gaf de Russische vrouw die niet zwanger wilde worden de keuze tussen een Sovjet condoom van tuinslang kwaliteit of een abortus. Maar sinds westerse pil- producenten zich op de Russische markt hebben gestort, is het aantal vrou wen dat de pil slikt in zes jaar tijd 'uit het niets' ge groeid tot 2,5 miljoen. Ak- zoNobel-dochter Organon heeft met Marvelon meer dan de helft van de markt in handen. Pilgebruik is onder het communistische regime nooit ingeburgerd geraakt in de Sovjetunie. Het mi nisterie van volksgezond heid van de sovjets vond synthetisiche voorbehoed middelen 'levensgevaar lijk' en schreef aan de pil 'een verwoestende invloed op de weefsels in het men selijk lichaam' toe. Ook het spiraaltje was verbo den. Mede door het arm zalige comfort van de Rus sische condooms dik en stug als een tuinslang kwamen abortussen veel voor. De gemiddelde Russische vrouw liet zich volgens Or ganon tot voor kort niet minder dan zeven keer in haar leven aborteren. Dankzij de 'voorlichtings campagnes' van de farma ceutische producenten die naar Rusland zijn getrok ken, is deze praktijk aan het veranderen. Terwijl het pilgebruik in zes jaar tijd opklom van twee a drie procent tot zo'n 2,5 miljoen vrouwen (zeven procent van de 35 miljoen vruchtbare Russische vrouwen), daalde tegelij kertijd het abortuscijfer drastisch, van negentig per duizend vrouwen in 1992 tot 57 per duizend in 1995. De informatiecentra die Organon inmiddels in zes Russische steden drijft, spelen daarbij volgens het bedrijf een belangrijke roL In de centra krijgen artsen naast voorlichting over anticonceptie, informatie over onvruchtbaarheid en menopauze hormonenth erapie, ongemakken waar voor Organon ook pro ducten op de markt heeft. Het afgelopen jaar ver kocht Organon in Rusland 2,5 miljoen 'strips' (verpakkingen voor één maandcyclus) van het pil- merk Marvelon. Goed voor een omzet van onge veer 25 miljoen gulden. De pil is in.het veel armere Rusland even duur als in Nederland: ongeveer een tientje per maand. De aanvankelijk veel lagere prijs is opgetrokken, nadat goedkope Russische Mar- velonverpakkingen door slimme parallel-impor teurs terug naar Neder land werden gehaald. Het oudste voorlichtings centrum, het Organon In formation Centre on Hu man Reproduction in Moskou, is gegroeid van drie medewerkers in 1991 tot zestig nu. Maar het overtuigen van de Russi sche vrouwen blijkt een moeizaam proces. De meesten stoppen alweer na twee of drie maanden met de pil. „Typisch uit probeergedrag". zegt woordvoerder B. Oddens van Organon. „We weten ook niet precies waarom, maar het gebruik is heel anders dan in bijvoor beeld Nederland, waar pil- gebruiksters dat meestal jaren achtereen doen. We hebben in Rusland nog een lange weg te gaan en beschouwen het opereren op de Oost-Europese markt dan ook vooral als langetermijnproces." AkzoNobel kan successen op nieuwe markten goed gebruiken om de verliezen te compenseren die het concern nog steeds lijdt in Engeland en Duitsland. De verkopen van Mar velon, een moderne 'lich te' pil met een lage hor monenconcentratie, stort ten daar in nadat onder zoek wees op mogelijk trombosegevaar. Sinds november 1995 heeft dat AkzoNobel in het eerste jaar 80 miljoen gulden omzet gekost, een verlies dat daarna nog verder is opgelopen. Pas in het af gelopen kwartaal hebben de stijgende verkopen in landen waar de 'pilvrees' niet heeft toegeslagen, de verliezen in Engeland en Duitsland gecompenseerd en was er volgens de di rectie voor het eerst weer sprake van omzetgroei. Per jaar verkoopt AkzoNo bel via Organon voor on geveer 800 miljoen gulden aan anticonceptiepillen, twintig procent van de to tale omzet in geneesmid delen en farmaceutica van het concern. ARNHEM. FRED VAN ESSEN Kamerleden snuffelen rond in de maatschappij 'Stage lopen', noemen ze het. Sommige Kamerleden verruilen tijdens de zomervakanties het Binnenhof voor de praktijk. Maar werkervaring doen ze niet op, ze blijven hooguit een week en steken hun handen nauwe lijks uit de mouwen. Organisa ties en bedrijven blijken niette min dol op Haagse stagiairs. PvdA-Kamerlid Margo Vliegent- hart wist van tevoren nog niet of ze tijdens haar stage bij McDo nald's hamburgers zou gaan bakken. Voor een foto in de krant is het natuurlijk leuk, maar ze vindt het eigenlijk een beetje overdreven. Haar twee daagse stage bij de hamburger keten bestaat immers vooral uit gesprekken over het personeels beleid. „Maar ze krijgt natuur lijk ook de keukentóer", vertelt de woordvoerster van het be drijf over het stageprogramma. „En ze kan dan ter plekke be slissen of ze ook zelf iets wil doen." Collega-parlementariër Henk Vos heeft geen keus. Die wordt tijdens een van zijn drie stage- dagen in de Efteling in een kos tuum gehesen en aan het werk gezet. De sociaal-democraat draait mee bij een van de at tracties in het sprookjespark en daarbij is natuurlijk een foto graaf welkom, zo wordt verze kerd. De snuffelstages van ongeveer veertig parlementariërs deze zo mer lijken in niets op de maan den van hard werken die scho lieren en studenten in de regel doormaken. Terwijl die vaak de rotklusjes moeten opknappen, mogen politici met iedereen in het bedrijf praten en met een beetje geluk even iets span nends doen, zoals een trein be sturen of 's nachts op de politie bus mee. Ze krijgen ook een zeldzaam goede begeleiding en altijd een prima beoordeling. Het meest afwijkend is de leng te van de politieke stages. Ze duren slechts een paar dagen, soms een dag en heel soms nog korter. De D66'er Boris Dittrich grossiert zelfs in bliksemstages, zo heeft het Kamerlid deze zo mer laten zien. „Stage?", vraagt een verbaasde teamchef van de Het PvdA-Kamerlid Margo Vliegenthart wil voor de foto wel even echt een hamburger bakken tijdens haar stage bij McDonalds. FOTO Amsterdamse Vreemdelingen dienst. „Nou, dat is een wat zwaar woord voor een praatje van anderhalf uur." Justitiespe cialist Dittrich blijkt onder de noemer 'stage' in een hoog tempo een hele reeks organisa ties te hebben bezocht op en rond de Amsterdamse wallen. Kamerleden hoeven hun stages niet zelf te regelen. Dat doet de Stichting Maatschappij en On derneming (SMO), de parle mentaire 'stagebemiddelaar'. Deze organisatie, gefinancierd door 130 grote bedrijven, doet dat naar Engels voorbeeld al zo'n vijftien jaar. Kamerleden hoeven alleen maar hun voor keuren op te geven. „De stages zijn in de loop van de jaren behoorlijk veranderd vertelt R. Heisterbog van SMO. „Bedrijfsleven en politiek zijn geen onbekenden meer van el kaar. Vroeger duurde een stage vaak twee weken, dan ging een Kamerlid alle afdelingen van een bedrijf langs tot en met de postkamer. Nu willen politici zich verdiepen in één onder werp. Dit jaar is er veel belang stelling voor nieuwe media en Internet. Of stage nog wel het juiste woord is. vraag ik me ook weieens af. Maar ja, een werk bezoek kun je het ook niet noe men, dat is nog korter." Na afloop van hun stages roe men Kamerleden de vergaarde kennis. Die komt hen absoluut van pas tijdens een debat, zo verzekert een ieder. Keer op keer benadrukken ze dat het zo belangrijk is 'voeling te houden' met wat er leeft in de praktijk. Vliegenthart, een ervaren zo- merstagiaire, zegt altijd veel te leren, maar weet haar bezoeken op waarde schatten. „Het idee dat je door een weekje ergens rond te lopen, de kloof tussen kiezer en politiek kunt dichten heb ik niet. Dat is natuurlijk on zin", aldus de PvdA'er. Organisaties roemen op hun beurt de Kamerleden. Ze ont vangen de Haagse stagiairs met open armen. „De achting voor het werk van Kamerlid stijgt", merkt bemiddelaar Heisterborg. „Dat blijkt ook bij de 'omgekeerde stages', als iemand uit het bedrijfsleven een weekje rondkijkt bij een Tweede-Ka merfractie. Er is bewondering voor de grote dossierkennis en voor het snel wisselen van on derwerp. Het gevoel dat politici in een ivoren toren zitten, is verdwenen." Bedrijven blijken ook uit eigen belang enthousiaste stagebege leiders. Ze kunnen hun politieke wensenlijstjes weer eens op sommen. Bovendien hebben ze er na afloop een bekende bij aan het Binnenhof. De stages blijken kortom een g« bywapen, waar veel dl handig gebruik van rf De directeur van Del grijpt de stage aan oni^ Vos tevens een hem uitgebreid b over de toeristenb vertelt hem waarmee sprookjespark moei zoals toeristenbelas BTW. „Wij betalen BTW-tarieflicht voerster aan de voo de stage onomwon „Dierentuinen beta! minder en EuroDisn niks. Dat vinden wij tievervalsing. De po daar wel wat aan d niet, de heer Vos is ter van de vaste kam sie van economische DEN HAAG MARGIT K

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 2