eidsch Dagblad Koopkracht voor iedereen in de lift Koude douche voor huttenbouwers NOS woedend over arrestatie van cameraman in Zandvoort Kwaliteit zwemwater holt achteruit 'Studenten absoluut geen zielige wezens' Blokker en Marskramer stoppen met Air Miles HSDAG 13 AUGUSTUS 1997 OPGERICHT 1 MAART 1860 LOSSE NUMMERS ƒ1,75 ZATERDAG 2,25 Niet iedere aids-patiënt gebaat bij nieuwe combinatietherapie Buitenland PikantJeltsin- g3 boek laat nog op zich wachten Cultuur en Kunst Geluk alleen is voor r-j Caselyn Francisco niet voldoende s Sport Henk Vos is de hoon en de haat voorbij 1 fUKDe huttenbouwers die gisteren actief waren op de velden van landijsbaan 'De Goerie' in Katwijk kregen elk half uur een koude dou- Door al het getimmer en gezaag liepen de lichaamstemperaturen in de volle zon hoog op. Ondanks het mooie weer waren toch alle kin- lf]i (in totaal 252) naar de spelen gekomen. Het tweedaagse bouwfestijn, dat georganiseerd is door de Stichting Sociaal Cultureel Werk Kat- .'Kubus 85', wordt vanavond met een barbecue afgesloten. FOTO DICK HOGEWONINC Kabinet pakt opties managers fiscaal aan HET WOORD IS AAN Lord Chesterfield Jonge mensen zijn geneigd zich voor voldoende verstan dig te houden, zoals dronken mensen geneigd zijn zich voor voldoende nuchter te houden. Iedereen gaat er in het verkiezingsjaar 1998 in min of meerdere mate op vooruit. Dat blijkt na de eerste scher mutselingen van het kabinet over de begroting voor vol gend jaar, die op Prinsjesdag officieel gepresenteerd wordt. Ook de minima en de bejaarden met een behoor lijk aanvullend pensioen, die voor de zomer nog in de min dreigden te eindigden, kunnen in 1998 hoogstwaar schijnlijk een bescheiden koopkrachtstijging tegemoet zien. DEN HAAG WILCO DEKKER Gisteren bogen de meest be trokken ministers zich voor het eerst na de vakantie over de laatste paarse begroting. Werd voor de zomer nog verwacht dat er volgend jaar in totaal 1,5 mil jard gulden extra te verdelen valt, inmiddels is dat bedrag door de nog steeds florerende economie opgelopen tot 3,5 a 4 miljard. VVD-minister Zalm (financi en) kan hoogstwaarschijnlijk de helft van dat bedrag gebruiken voor het verder verlagen van het financieringstekort en de staats schuld. Dat had het kabinet voor de zomer in principe al af gesproken, maar met de nieuwe meevallers komen ook weer nieuwe wensen op tafel. Zo vindt PvdA-minister Melkert (sociale zaken) het niet te verkopen dat de minima het met de goede gang van zaken volgend jaar met louter koop- krachtbehoud zouden moeten doen. Melkert wil er voor de mensen op het minimum graag een half tot driekwart procent koopkracht.bij. Daarover is nog geen akkoord, maar met de zonnige gang van zaken worden over die wens binnen het paar se kabinet geen problemen ver wacht. De door premier Kok gehe kelde royale optieregelingen voor managers in het bedrijfsle ven worden fiscaal veel zwaar der aangepakt. Het kabinet wil dat de totale waarde van de ver kregen opties straks bij het in komen wordt opgeteld, waar door er veelal het toptarief van zestig procent belasting over betaald moet worden. Boven dien moet over de winst ook nog eens belasting worden be taald, als de manager de optie op aandelen binnen drie jaar verzilvert. Pagina 3: Extraatje voor mini ma stuit niet op bezwaren 25° WEERSVERWACHTING VOOR DONDERDAG il6' x K 14725° ir/25° 13725° SSffg 10% 10% 10% 2*50$ 60% 70% 70% Uitgebreid weeroverzicht op pagina 8 VANDAAG 20 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Economie ling-etiquette thet van hitte IEGIO EVOET MENNO SCHRAVEN issen vallen van het dak ïggen moeten worden gouden, maar de korte idi wordt hooguit op straat nd gedoogd. De hufdige an het niet winnen van stuitbare terugkeer van iding-etiquette', waarin da's en dergelijke abso- ioe zijn. Leidse regio zijn bedrij- instellingen waar de jmer in korte broek mag jnen zeldzaam. Verzet T'deze en andere kleding- u iriften is er nauwelijks, en ondernemingsraad te die de 'representativi- rreur' nog hoog op de zet. De werkgever die dje iroek verbiedt, kan zich 3ns bedienen van het argu- lat er een 'airco' in huis er ibvaKabo komt uitgere- eze week in het bonds- taneen' met een artikel ading op het werk, waar dige instemming wordt er met de aangescherpte -etiquette. De schrijvers it stuk leggen de vak- reden uit hoe zij 'gestropt top' moeten doorstro- Wie niet aanvoelt welke bij de werkgever en bij ctie past, zit zijn eigen in de weg." In een ,a adertje is opgesomd wat n en vrouwen vooral niet aantrekken, omhangen Kleren maken dè vrouw. de heren geldt: nooit joldcen, geen sandalen, is nooit bruin en geu- 'gen pas op zoenafstand en zijn. Dames moeten p jging mijden, evenals ijtpde stoffen, hun siera- gen niet rinkelen, make een must en van hun mag niets zichtbaar werknemers van bedrij- instellingen in de Leidse ouden zich in grote lij- n dit lijstje. Taxichauf- rijven zo wat hun auto iifr dat is klaarblijkelijk re latiever dan een korte Alleen bij kledingzaak 'ft niet te worden gepuft, ijn zelfs ontblote vrou- ^els (zonder piercing) tan. Vrijheid of verkoop- 12: Hitte heft taboe op roek diet op Eerst bellen, dan zwemmen LEIDEN/REGIO MONICA WESSELINC De kwaliteit van het zwemwater verslechtert zienderogen. In de Dwarswatering in Leiderdorp, 't Joppe in Warmond en de Zeger- plas in Alphen aan den Rijn is blauwwier aangetroffen. Het ge halte is nog niet zó hoog dat zwemmen wordt ontraden, maar de provincie Zuid-Hol land verwacht dat op sommige plaatsen de kritische grens bin nen enkele dagen wordt over schreden. In de Langeraarse plassen is vermoedelijk botulis- me aangetroffen: ook hier geldt nog geen zwemverbod. De aanhoudende warmte ver oorzaakt een sterke groei van groene algen en blauwwieren. Als er op het water te veel blauwwieren liggen (te zien als een olieachtige laag) sterven de ze af waarbij giftige toxinen kunnen vrijkomen. Toxinen kunnen onder meer huidirrita ties, hoofdpijn, oorpijn en, na inslikken van water, misselijk heid, diarree en maagkramp ge ven. Vooral kinderen zijn gevoe- lig- Inspecteur A.J. Vente van de provincie Zuid-Holland: ,,Ook de bacteriologische kwaliteit van het water neemt sterk af door het grote aantal mensen dat zwemt. Die kwaliteit is nu nog overal voldoende, maar dit kan snel veranderen". Veel zwemmers betekent vrijwel al tijd een stijging van het aantal coli-bacteriën, afkomstig van plas en poep. Coli-bacteriën kunnen diarree veroorzaken. In vergelijking met bijvoorbeeld 1995 is de zwemwaterkwaliteit nog steeds opvallend goed. Dat is te danken aan de overvloedi ge regen en dè lage temperatu ren van de afgelopen weken. Tot nu toe zijn er noch bij de huisartsen, noch bij GGD's ge zondheidsklachten gemeld na het zwemmen in open water. Provincie en waterschappen controleren gezamenlijk de kwaliteit van alle zwemwateren in Zuid-Holland. Omdat jacht havens en doorgaande vaarwe gen geen zwemwater zijn wor den deze niet bemonsterd. De kans op huidirritaties is te ver kleinen door direct na het zwemmen te douchen. Juist omdat de kwaliteit van het zwemwater achteruit gaat, raadt Vente zwemmers aan tevoren even de zwemwatertelefoon (nummer 070 - 4417550) van de provincie te bellen. Daar is de actuele stand van zaken te ho ren. De informatie is ook via In ternet beschikbaar: http: /www.pzh.nl. HAARLEM ARTHUR MAANDAG De NOS beraadt zich op stap pen tegen de regiopolitie Ken- nemerland. Aanleiding vormt de arrestatie, afgelopen zater dag, van cameraman Paul Har- tendorf. Naar pas nu bekend is geworden, werd Hartendorf in Zandvoort aangehouden toen hij opnamen maakte van het strand. Een vrouw schakelde de politie in omdat ze de Journaal- ploeg verdacht van kinderpor no. De cameraman is dezelfde dag weer vrijgelaten. „Wij waren bezig met wat mooi-weer-opnamen voor het NOS-Journaal. Gewoon wat strandbeelden, waarbij we óp de boulevard stonden. Plotse ling begon een vrouw uit het publiek te gillen en te krijsen over kinderporno en blote pie mels. Het leek mij een typje dat redelijk gestoord was en we hebben daar eerst ook niet veel aandacht aan besteed. Maar dat veranderde toen ze er een par keerwachter bijhaalde. Hartendorf kreeg het vervol gens niet alleen met de parkeer wachter aan de stok, maar ook met een agent-in-burger. „We hebben verteld dat we van het NOS-Journaal waren. Maar zelfs een perskaart mocht niet hel pen, die werd in beslag geno men." Volgens de cameraman kreeg hij eerst van de parkeer wachter te horen dat hij was aangehouden wegens kinder porno, waarna hem later werd gemeld dat het om vernieling ging. Daarbij betrof het de stan daard van de dienstfiets van de parkeercontroleur, die in het tu mult zou zijn verbogen. Geüni formeerde agenten voerden Hartendorf vervolgens af naar het bureau. „Veters uit je schoenen, plas sen onder begeleiding van een agentje, je kent het wel. Terwijl je gewoon je werk staat te doen." De zaak nam voor de ca meraman een positieve wen ding toen de hulpofficier en de chef van dienst verschenen. „Die begonnen hun excuses aan te bieden." Kort daarop kon de Hoofddorper het bureau ver laten. Politiewoordvoerder J. Hage heeft een iets andere lezing. „De cameraman is aangehou den wegens vernieling van de fiets. Dat gebeurde na een woordenwisseling met de agent-in-burger. Na een kort verhoor op het bureau is hij heengezonden." Volgens Hage is de zaak voor de politie afge daan. „Er is vanwege de gering heid van het feit besloten geen proces-verbaal op te maken." „Zegt-ie dat?", reageert Har tendorf. „Ze hebben excuses ge maakt. Op het bureau is tegen mij gezegd: meneer het zijn jonge jongens. Die hebben nog niet zoveel ervaring." De Hoofddorper en de NOS tillen zwaar aan de zaak. „Ik voel me toch wel bijzonder geschof feerd. Wat ons betreft is het hiermee nog niet afgedaan. DEN HAAG ANP Ritzen ongeschonden uit het hol van de leeuw LEIDEN CAROLINE VAN OVERBEEKE „Studenten, u bent bevoorrecht. U kunt beter studeren aan een universiteit dan in een kroket- tenfabriek werken. U kunt doen wat u leuk vindt en u verdient straks meer dan gemiddeld. Als ik vandaag door minister Ritzen zou worden ontslagen, dan zou ik onmiddellijk weer gaan stu deren." Het was warm gisteravond in het 'Augustijnenkamp' aan het Leidse Rapenburg. Presentator Karei van de Graaf moest regel matig worden bijgeschminkt omdat het zweet van zijn ge zicht droop. Ook Willem Albert Wagenaar, rector van de Leidse universiteit, kreeg meermalen een schoonheidsbehandeling. Minister Jo Ritzen kwam er goed vanaf: hij bleef droog. Zelfs geen rot tomaatje werd zijn deel. Hoogleraar Maarten Van Ros- sum, columnist Jaap Boerdam en onderwijsminister Jo Ritzen gingen gisteravond in de ach tertuin van de Leidse studen tenvereniging in discussie met studenten. De minister mocht daarbij zelfs een heuse zeepkist betreden. Ook van de partij was rector Wagenaar die televisie presentator Karei trachtte te overtuigen van het nut van het bindend studieadvies. De gasten waren uitgenodigd gramma niet optimaal benut. Zo verzamelt Air Miles op basis van het koopgedrag van men sen, gegevens waar winkeliers gebruik van kunnen maken. In de eerste zeven maanden van dit jaar heeft Air Miles evenveel boekingen verzorgd als in heel 1996, namelijk circa 200.000. De organisatie heeft dit vandaag bekendgemaakt. Sinds het begin van het Air Miles-pro- gramma in 1994 zijn in totaal 1.135.000 tickets, vouchers en toegangskaarten uitgegeven. Momenteel sparen meer dan 2,5 miljoen gezinnen de Air Miles bij 26 deelnemende be drijven. Per maand komen er nog steeds 2.500 spaarders bij. Vorige maand beëindigde Center Pares de samenwerking met Air Miles. Feiten en meningen Kerk en Samenleving. Multimedia. Regioi_ RTV/programma's Sport17,18,19 Strips8 Uitgaan Met de bon voor ieder beta lend kind in het Linnaeushof te bennebroek, de grootste speeltuin van Europa, een jo jo cadeau. afge VOETBAL OP TV 22.15-22.33 uur, Ned. 3, Feye- noord-FC Jazz, voorronde Champions League, korte sa menvatting. 23.55-00.55 uur, Ned. 2, Feye- noord-FC Jazz, voorronde Champions League, lange sa menvatting. Martinair wil schade verbod vluchten verhalen De speelgoed- en huishoudwin- kels Blokker en Marskramer stoppen met het uitgeven van Air Miles. Dat is gisteren be kendgemaakt. Het tweejarig contract dat op 31 oktober ein digt, wordt simpelweg niet ver lengd. Klanten van Blokker en Marskramer kunnen tot die da tum Air Miles sparen. Blokker, dat vanmorgen on bereikbaar was voor commen taar, wil volgens het eigen pers bericht voor elk van de twee ke tens eigen klantgerichte acties opzetten. In die nieuwe marke tingstrategie past het Air Miles- programma niet. Volgens B. Michels van Air Miles heeft Blokker de mogelijk heden van het Air Miles-pro- SCHIPHOL NICO VOLKERTS Martinair wil de kosten als ge volg van vertragingen door het nachtvluchtverbod op Schiphol gaan verhalen op de luchtha ven. Door het vertrekken van consumpties aan gestrande passagiers kan een vertraagde vlucht duizenden guldens kos ten. De president van de Haar lemse rechtbank maakt vrijdag middag zijn beslissing bekend in het kort geding dat Martinair vorige week tegen Schiphol aanspande. De chartermaat schappij eist de vluchten zoals eerder afgesproken te mogen uitvoeren. Martinair zegt nu het slachtoffer te worden van maat schappijen als El Al en Polar Air die hun nachtelijke activiteiten met lawaaiige vliegtuigen dit jaar fors hebben uitgebreid. Me de daardoor is nu al 85 procent van de voor dit jaar afgesproken hoeveelheid geluidsoverlast ver bruikt. Minister Ritzen van onderwijs ii dentenvereniging Agustinus. gesprek met Karei van de Graaf, in het hol van de leeuw: bij de Leidse stu- FOTO DICK HOCEWONINO door actualiteitenprogramma 'Netwerk' dat de opnamen van avond uitzendt onder de titel 'De bevoorrechte student en het heerlijke leed dat studeren heet'. „U wekt de indruk dat wij naar het paradijs op weg zijn", reageerde een geprikkelde stu dent op de uitlatingen van Van Rossum over de krokettenfa- briek. „Maar wij moeten binnen vier jaar klaar zijn. Niet wij maai" u bent van een bevoor rechte generatie. U hebt nota bene acht jaar over uw studie gedaan. En na afloop lagen de banen voor het oprapen." „Ik ben absoluut geen zielig wezen", reageerde een ander. „Maar dit is wel degelijk een zorgelijk bestaan. Wij moeten rondkomen van zo'n 400 gul den in de maand. In de kroket- tenfabriek verdienen ze zes keer zoveel." Van Rossum moest grinniken. „Een zorgelijk be staan? De terrassen zijn overvol! Ik heb de indruk dat hier twee unieke tobbers zittén." PvdA en D66 voor mediwiet DEN HAAG ANP De regeringspartijen PvdA en D66 steunen het initiatief om marihuana voor medisch ge bruik te verstrekken. De partijen reageerden van daag positief op de oprichting van de actiegroep Cannabis als Medicijn. De groep wil vijftig centra vestigen waar patiënten mediwiet kunnen kopen. Vol gens het Tweede-Kamerlid Van Boxtel (D66) moet er wel een soort kwaliteitskeurmerk ko men, die de zuiverheid van het geneesmiddel moet garande ren. Het CDA wijst het voorne men af. „Onverantwoord", noemt CDA-Kamerlid Van de Camp de medicinale verkoop van marihuana. X

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 1