foolse mijnwerkerszoon ervolmaakt levensgeluk 'Ik ben te grillig voor de top' iHet heilige vuur van Frans Körver Betaald voetbal vooraf UTRECHT MARTIN DONKER GPD-VERSLAGGEVER Het waarom van de scheiding tussen Freiburg en Decheiver, die een zomer geleden nog voor drie jaar bijtekende (,,zo tevre den waren ze"), blijft in nevelen gehuld. En Decheiver wil dat graag zo houden. „Ik heb daar met niemand ruzie. Ik vind Freiburg nog altijd een fijne club en ik wil niemand bescha- De boulevardpers in het Schwarzwald dacht wel een tip je van de sluier te kunnen op lichten. Volgens de re gionale editie van Bild Zeitung was Freiburg het moderne Sodom van de Bundesliga. Zo zou trainer Finke het houden met spelers vrouwen. Decheiver: „Kletskoek. Hebben we in de kleedkamer sma kelijk om moeten la chen. Finke heeft trou wens een proces we gens smaad aange spannen." Wat harder aantikte was het openbaar ma ken van het verschil in salariëring tussen de 'autochtonen' en de buitenlandse aankopen Decheiver, Sutter en Jurcevic. Dat was bui tensporig. „Zolang we presteerden was er niets aan de hand. Maar toen we na de winterstop klem onder aan stonden was de boot aan. De groep ver deelde zich in twee kampen. Het is geen toeval dat ook Alain Sutter en Nicola Jurce vic zijn vertrokken. Decheiver miste in bijna anderhalf jaar Freiburg slechts één wedstrijd, door een schorsing. „Dat bete kent dat ik toch gepres teerd heb, want de con currentie in de voor hoede was moordend." Het verklaart ook waar om de clubs dit voor jaar in de rij stonden. „Ik kon naar Japan, naar Hellas Verona in Italië, naar Hertha BSC enVfB Stuttgart." Met name de interes se uit Stuttgart, ko- Ken" mend seizoen deelne mer aan het Europacup 2-toer- nooi, streelde Decheiver. „Het Decheiver zich dan ook als een was de eerste Europese topclub dief van eigen portemomiee. die zich in tien jaar voor me „Maar dat is betrekkelijk. Ik meldde. Toch heb ik het niet word in Utrecht niet bepaald gedaan. Het is moeilijk aan te onderbetaald, daar doe ik niet geven wat het zwaarst heeft ge- schijnheilig over. Maai" geld is wogen om terug te keren naar niet zaligmakend. Wonen in Nederland. Het waren allerlei Deventer vind ik prettig, ik ben redenen, behalve financiële, er geboren en getogen. Boven- Want wat Stuttgart betaalt, daar dien is ons zoontje vier gewor- kan geen club in Nëderland te- den, die kan nu lekker naar de genop." Nederlandse basisschool." In zekere zin beschouwt Bij FC Utrecht hoopt Dechei- Als Harry Decheiver in vorm is loopt hij één op één. Zo scoorde hij bij RKC eens negentien keer in vier maanden, en bij Go Ahead achtmaal op rij. In de Bundesliga was het vorig jaar de eerste zeven competitieduels prijs. Het zijn opzienba rende moyennes. Maar Decheiver is ook wel eens uit vorm. Dan lijkt zijn kruit verschoten en zwijgt het kanon zelfs vanaf de stip. Ook dat ge beurde bij Freiburg, drie keer nota bene. De laatste gemiste penalty werd hem fataal. ,,Dat was in maart, tegen HSV. We verloren. Toen ik de volgende dag de kranten las, wist ik hoe laat het was." Harry Decheiver: „Zolang we presteerden was er niets aan de hand. Maar toen we na de winterstop klem onderaan stonden was de boot aan. De groep verdeelde zich in twee kampen. Het is geen toeval dat ook Alain Sutter en Nicola Jurcevic zijn vertrok ken." FOTO GPD ver voor het eerst in zijn loop baan een contract uit te dienen. Hij tekende voor vier jaar. „Door omstandigheden ben ik steeds voortijdig bij clubs ver trokken. Bij Go Ahead, Heeren veen, RKC, opnieuw Go Ahead en Freiburg. Ik liet altijd een clausule in mijn contract inbou wen waardoor ik tussentijds voor een gelimiteerd bedrag weg kon. Nu heb ik die clausule niet. Ik ben 27. Het buitenland hoeft voor mij niet meer en de top-drie zit kennelijk niet op mij te wachten." Alleen Ajax hengelde ooit naar Decheiver, maar dat was toen hij 16 was. Na twee trai- ningsweken werd hij verteerd door heimwee en liet zijn vader afbellen. „Waarschijnlijk ben ik te grillig voor de top. Ook mijn imago zal een rol hebben ge speeld. Lang haar, oorbelletje, eigen mening." De vooroordelen zijn volgens Decheiver op niets gebaseerd. „Vraag het de trainers onder wie ik gevoetbald heb. Fritz Korbach heeft me mee genomen naar Heeren veen. En Henk ten Cate, mijn ouwe trainer bij Go Ahead, wilde me nu bij Vitesse hebben. Ik ben geen lastpak, en zeker geen sfeerverzieker. Al leen dat jaar bij RKC is het uit de hand gelopen. Het boterde niet tussen trainer Hans Verel, Mar co Boogers en mij." Decheiver droeg in 1992 en 1993 het kruis van een gecompliceerde knieblessure en een lies breuk. Drie operaties kostten hem een transfer naar Deportivo la Coru- na en later Servette. Hij revalideerde zestien maanden. „RKC had Boogers aangetrokken als mijn vervanger. Toen ik terugkeerde ontaard de dat in een prestige- strijd. Hij zag mij als een bedreiging, en ik hem. Beetje kinderachtig ach teraf. Het seizoen daar op was het conflict uit de wereld. We hebben nog dertien wedstrijden samengespeeld." In Galgenwaard krijgt Decheiver te maken met Michael Mols en- John van Loen, die elkaar een plaats in het tweespit- sensysteem gaan betwis ten. „Wat de beste com binatie is weet ik niet, dat maakt de trainer uit. Ik kan met de rug naar het doel spelen, als aan speelpunt dus, maar ze kunnen me ook in de diepte sturen. Ik voetbal op intuïtie. Anticiperen, dat ligt me wel." Decheiver verheugt zich het meest op de suppor- tersgekte. „Ik zou niet voor een club als Willem II kun nen spelen, waar het altijd muisstil is. Ik heb FC Utrecht vorig seizoen thuis zien voetbal len tegen Vitesse en uit bij RKC. De aanhang zorgde voor een fantastische entourage. Ik heb vrij spontaan getekend, het was een keuze op gevoel. Nu pas re aliseer ik me welke ambities de ze club heeft. Ik hoor keer op keer van kennissen: Harry, je hebt het juiste cluppie uitge zocht." Körver zelf waagl zich niet aan welke nose dan ook. „Plet wordt sportief ge- enorm spannend voor MW. Blijven of niet? „Dat zal allemaal wel met de stress van het beroep te maken hebben, denk ik dan. Het scliijnt rare dingen met iemand te doen. Dan zal ik ook wel stress hebben op momenten dat ik dingen zeg die ik eigen lijk niet moet zeggen. Iets anders kan ik er draait het Ik ga mijn niet onno- ,e: onder druk %n door te Hen dat we op ™!|n die plaats eindigen. L proberen er lejz'n allen ge- het beste Èe maken." zijn zestig o Es Frans Kör- 2S( de oudste ler in het be- De voorzitter, Benoit Wesley, beweert met een stalen gezicht dat promo vendus MW dit seizoen ergens tussen de tiende en twaalfde plaats gaat eindigen in de eredivisie. Trainer Frans Körver heeft geen moeite met die boude uitspraak. ,,We hebben een geweldige voorzitter. Hij heeft het recht om dergelijke dingen te zeggen." Collega-trainers van Frans Körver roepen ongenuanceerd dat MW aan het einde van de rit één van de ze kere degradanten zal zijn. Daar kan Frans Körver ook niet wakker van liggen. ,,Ze roepen maar. Het zal wel opluchten om MW als degradant aan te wijzen. Dat haalt misschien de druk bij de eigen club wat weg." voetbal. MW is zijn tiepde club, hij it aan zijn 24ste seizoen als trainer. En betreft is het einde nog niet in „In Nederland moet je tot je 65ste ?n werken. Dan pas mag je met pen- i. Ik ben ook niet van plan om eerder s. oppen. Tenzij ik er geen lol meer in of als ik fysieke problemen krijg. Bert bs is ook van mijn leeftijd. Maar hij t bij RKC het veld nu ingeruild voor .kantoortje. Dat is zijn keuze. Ik moet er aan denken. Ik wil elke dag met die e gasten op het veld staan. Dat houdt ong. Er is niks mooiers denkbaar. it vuur en de passie zijn nooit uit het wan Frans Körver verdwenen. Hij is Ationeel, reageert heftig als hij zich niet -fepen of aangevallen voelt. Een dag la- p er dan spijt. Zoals na zijn uitval op de jdag van MW in de richting van het be- des ^örver was boos en vooral teleurge- ^at de beloofde versterkingen nog 3|mi huis waren gehaald, aar dat had ik nooit hardop mogen ■n. Ik ben trainer van MW en het is itend mijn taak om de spelers te trai- Het bestuur houdt zich bezig met de lopen. Een dag later had ik ook erg veel jvan mijn uitspraken. Ik moet niet zo Qf?g reageren. Dat weel ik zelf ook wel, of"soms overkomt het me gewoon." niet van maken. Dan kijk ik 's morgens in de spiegel en dan denk ik 'Frans, jongen, wat heb je nu weer geroepen'." Frans Körver is enorm begaan met het wel en wee van MW. Het is zijn club, zijn hart ligt in Maastricht. „Maar voor een trai ner is dat niet zo'n verstandige uitspraak. Elke club waar hij werkzaam is moet hem na aan het hart liggen. Dat is bij mij ook al tijd het geval geweest. Helmond Sport, For- tuna Sittard en Roda JC om maar eens wat te noemen. Ik heb het overal naar mijn zin gehad, heb overal lekker kunnen rotzooien met een elftal." Maar toch. MW blijft speciaal. „Dat lijkt me logisch als je daar dertien jaar hebt ge voetbald en nu voor het zesde seizoen trai ner bent. MW is een prachtige en unieke club. MW is een begrip. Ik prijs mezelf nog steeds gelukkig dat ik hier in de jaren ze ventig onder de lat heb gestaan. Toen had ik het voorrecht om tegen de wereldkam pioenen Feyenoord en Ajax te mogen voet ballen. MW was in die jaren zelf ook overal een graag geziene gast. We hadden een ploeg met standing, aanzien." De Limburgers werden het afgelopen sei zoen onverwacht kampioen van de eerste divisie. Frans Körver is daar bijzonder trots op. „Go Ahead Eagles, Emmen en Cam- buur Leeuwarden waren de gedoodverfde favorieten. Vergis je niet, MW stond bij het ingaan van de winterstop nog maar op de negende plaats. Daarna is het gaan draai en. Het hoe en waarom is me nog steeds niet duidelijk. Ik loop al heel lang mee in dit vak, laat me nergens meer de kop gek door maken. Maar het blijft me nog steeds een raadsel hoe het mogelijk is dat het opeens klikt in een elftal en dat er succes geboekt wordt. Dat is van zo veel factoren afhan kelijk, er moeten dan zoveel radertjes op de juiste plaats val len. Dat valt niet te beredeneren." Frans Körver heeft zichzelf plechtig be loofd om met MW het onderste uit de kan te halen. „Ik reali seer me heel goed dat ik met mijn leeftijd aan mijn laatste jaren als trainer begonnen ben. Misschien is het aan het einde van dit seizoen al afgelopen. Als MW mij geen nieuw contract aanbiedt en er zich geen andere club aandient. Dan zal ik toch een uitkering moeten aanvragen." „In mijn nadagen wil ik nog een keertje echt presteren. Dat klinkt idioot, ik weet het. Maar ik heb mezelf die druk opgelegd. Een trainer fungeert altijd als schietschijf en wordt hoe dan ook altijd afgerekend op de prestaties die hij heeft neergezet. Dat is niks nieuws. Ik ben vaak op een voetstuk gezet, ze hebben me er ook net zo vaak weer vanaf geschoten. Het heeft geen zin om terug te kijken. In de voetballerij telt al leen de volgende dag. Ik ben met MW kampioen van de eerste divisie geworden. Prachtig. Maar nu moet ik zorgen dat we in de eredivisie blijven. Daar word ik als trai ner op afgerekend, dan pas heb ik een goe de prestatie geleverd. Of ik dan een toptrai- ner ben? Laat me niet lachen. Geef al die zogenaamde toptrainers vijftig miljoen gul den om een elftal samen te stellen. Wat denk je? Aan het einde van de rit is er een tje kampioen en moet er eentje degrade ren. Pfff, je zult maar toptrainer zijn. Mij niet gezien, wat een onzin." at— juiste keuzes in het leven van Jerzy Dudek ROTTERDAM MARCEL VAN DER KRAAN GPD-VERSLAGGEVER Precies twaalf maanden later is er veel veranderd in het leven van Jerzy Dudek. De opvolger van Ed de Goey - althans, dat willen de spelers en keeperstrainer Pim Doesburg - is een man die blaakt van zelfvertrouwen. Hij heeft zich in record tijd de Nederlandse taal eigen gemaakt, is getrouwd, vader ge worden van een zoon en is gesetteld in het landelijke Ouderkerk aan den IJssel. De super-atleet, wiens reflexen en stijl al vanaf de eerste dag in de Kuip diepe in druk maakten op zijn nieuwe collega's, woont in een boeren- dorpje dat kennejijk grote aantrekkings kracht heeft op Polen die hun brood verdie nen in het Neder landse betaalde voet bal. Om de hoek bij Dudek woont PSV'er Tomek Iwan, een paar huizen verder heeft oud-Feyenoor- der Wlody Smolarek zijn stulpje. „Hier", zegt de 24-jarige mijnwerkerszoon, „heb ik het goed. Hier wil ik niet weg met mijn vrouw en kind. Als ik dit seizoen definitief kan doorbre ken als eerste keeper bij Feyenoord, is mijn geluk compleet. Hel is veel meer dan ik ooit heb durven dromen toen ik nog een kleine jongen was." ijn debuut in de Kuip, n jaar geleden, was Het werd Overschaduwd door de wnM die zich die dag had Ueibltrokken tussen Ro- ngtfld Koeman en Arie laaijaan. De kleedkamer Feyenoord was gela de spanning in het en °P tri^unes o#1 te snijden. In die sfeer was er e'bemand die zich be lemmerde om de nieu weling uit het Poolse )la£iurow, die geen woord sprak en ^en flauw benul had wat er op dat mo- arient gaande was binnen hceFeyenoord-gelederen. Dudek, via Polenkenner Jan de Zeeuw en een trainingskamp met zijn club Sokol Tychy op Var kenoord in de Kuip beland, groeide op in een klas siek Pools gezin. Vader diep onder de grond in de mijnen, elke avond aardappels met bonen op tafel en alleen een paar keepershandschoenen als luxe in huis. Gereedschap dat goud waard bleek te zijn. Want de oudste zoon bracht het gezin definitief naar een nieuwe wereld. „Als je al die jaren je vader hebt zien ploeteren", zegt Jerzy Dudek, „heb je veel meer dan anderen waardering voor de mooie dingen in het leven. Vijfentwintig jaar zat mijn vader onder de grond. Dag in, dag uit. Als hij thuiskwam, zag ik hoe zwaar het werk moest zijn wat hij deed. Dan was hij kapot. Maar hij ging door, omdat hij ons gezin een goed leven walde bieden. Daarom heb een enorm respect voor mijn vader en heeft hij recht om trots te zijn op zijn zoon die bij het grote Feye noord voetbalt. Hij heeft ervoor gezorgd dat ik hier speel en niemand anders." Dudek kon in de zomer van 1996 naar meerdere Poolse clubs. Widzew Lodz wilde met de 1.87 me ter lange keeper de Champions League in. De bondscoach van het Poolse elftal raadde hem aan voor een binnenlandse transfer te kiezen, dan zou hij verzekerd zijn van een plaats in de nationale ploeg. Dudek koos echter voor het buitenlandse avontuur, ook al belandde hij bij Feyenoord op de bank achter Ed de Goey. Hij noemt het een wijze investering in zijn carri ère. De boosheid van Poolse topclubs en de bondscoach nam hij op de koop toe. Zijn vader vond het prima. „Het eerste jaar achter Ed was pri ma om te leren. Ik moest aan zoveel nieuwe din gen wennen, de taal, de manier van trainen en spelen, het leven en mijn nieuwe omgeving. Als ik nu doorbreek, gebeurt dat precies op het goede moment. Ja, mijn vader zal nog gelukkiger zijn. Hij is nu al de trotste man van de stad." Dudek vindt 24 jaar een fraaie leeftijd om bij een topclub onder de lat te kruipen. Keepers zijn op hun best, zo stelt hij, als ze een paar jaar ervaring hebben opgedaan. Dan zijn de spanningen wegge- Jerzy Dudek: W: „Vijfentwintig jaar zat mijn grond. Dag in uit. Als hij thuiskwam zag ik hoe zijn wat hij hij kapot. Maar hij ging door. omdat hij ons gezin respect voor mijn vader en heeft hij recht om trots te zijn die bij het gro te Feyenoord vloeid en zijn ze bestand tegen de druk, die het keepen bij een club als Feyenoord met zich mee brengt. Toch hield hij er voorzichtig rekening mee dat hij nog een jaar op het tweede plan zou moeten blijven. De Pool was niet op de hoogte van de flirts die Ed de Goey met diverse Engelse topclubs had. Pas toen Jan de Zeeuw hem op zijn vakantie-adres in Polen opbelde en hem op de hoogte bracht van de transfer van De Goey naar Chelsea, schrok de boomlange doelman wakker. Dudek zegt de twaalf maanden met zijn voor ganger als uiterst leerzaam te hebben ervaren. „Van Ed heb ik een hoop opgestoken. In Polen stond ik er alleen om ballen te pakken. In elke wedstrijd maakt ik twintig of dertig reddingen. Bij Feyenoord krijgt een keeper hooguit vier of vijf moeilijke ballen, maar dan moetje juist zorgen dat je er staat. Van Ed heb ik. geleerd hoe je je moet concentreren. Hij is de rustigste keeper die ik ooit heb ontmoet. Tegelijkertijd kreeg ik hier met Pim Doesburg mijn eigen keeperstrainer. Dat had ik in Polen bij mijn club nooit gehad." Doesburg schold De Goey bij vlagen overhoop. Het grote publiek begreep nooit iets van de haat liefdeverhouding tussen de international en zijn 'privé-coach'. Maar toen de Gouwenaar naar En geland verhuisde zei hij slechts één man te zullen missen: Doesburg. Dudek weet inmiddels waar om. Hij heeft de Rotterdammer goed leren kennen en weet welk trainingsbeest er achter de kee- perscoach schuilt. Dudek: „Als Pim mij net zo goed kan maken als Ed de Goey, dan zal ik de absolute top bereiken. Hij geeft zelden complimenten, maar ik merk aan veel dingen dat hij met mij iets moois wil opbou wen. Als hij het niet in mij zag zitten, was hij waar schijnlijk niet met mij verder gegaan. Uit het feit dat hij zijn nek heeft uitgestoken voor mij, conclu deer ik dat hij vertrouwen in mij heeft. Het is nu aan mij om dat waar te maken." Dudek is zich bewust van de rol die de Hongaar Zsolt Petry gaat spelen. Feyenoord trok een erva ren, oudere keeper aan die in staat is om op Champions League-niveau het elftal achterin ze kerheid te bieden. Dat de spelers na het vertrek van De Goey direct hun voorkeur uitspraken voor Dudek, heeft de Pool goed gedaan. „Het is fijn om te horen dat de spelers mij als keeper willen, maar het is nog fijner als de trainer het zegt..." Zijn bescheidenheid en zijn vakmanschap zijn er de oorzaak van dat Dudek met veel respect wordt bekeken binnen de selectie van Feyenoord. Praatjesmakers hebben plaats gemaakt voor pro fessionals als Fernando Picun, Jean-Paul van Gas tel en de Poolse doelman zelf, die buiten het veld hun mond houden maar binnen de lijnen als roof dieren tekeer gaan. In de periode dat Ronald Koe man nog actief was in de Kuip, bestond er een ver trouwd beeld aan het eind van elke training. Als al le spelers onder de douche stonden, vloog Dudek nog hoog door de lucht om de vrije trappen van 'het kanon' uit de bovenhoeken te ranselen. Koeman denkt nog met plezier aan die dagen terug. „Het is net Ed, die Jerzy", zegt Koeman. Je hoort hem niet. Maar hij kan keepen! Als een waanzinnige..." Grote rijke clubs hoeven bij Harry Decheiver niet meer aan te bellen Frans Körver: „In Nederland moet je tot je 65ste blijven werken. Dan pas mag je met pensioen. Ik ben ook niet van plan om eerder te stop pen." FOTO CPD 'Ik wil in mijn nadagen nog één keertje presteren met MW'

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 19