'Help! Ik kan de 'any key' niet vinden'; opp net TFüiinG «is TIE flGHTCR Multi Media Primeur van het vijf-gulden-n WordPerfect gaat gewoon door Plaatjes en stickers voor iedereen WOENSDAG 13 AUGUSTUS 19970-5 m PTT Telecom kwam enkele maanden gele den met de aankondiging van een nieuwe Nederlandse communicatiedienst, Het Net genaamd, die iedereen straks kan gebrui ken voor het verzenden van elektronische post en het opvragen van bepaalde soorten informatie. Maar de primeur ging naar de concurrent, want de combinatie World On line, Telfort en ITT Gouden Gids lan ceerde half juli het Open Net. Voor vijf gulden per maand, hetzelfde bedrag als PTT Telecom noemt, kan elke computergebruiker via een modem en zijn te lefoonaansluiting elektronische post verzenden en ont vangen en allerlei informatie opvra gen. In tegenstel ling tot de gebrui kers van Het Net van de PTT kan de Open Net-abonnee daarnaast ooknog een uur per maand gebruik maken van het World Wide Web op het échté Internet. World Online, momenteel al een van de grootste Internet-providers in Nederland, heeft er alle belang bij om betrokken te zijn bij een initatief als dit. Het is nog niet dui delijk of de toegangsverschaffers tot het In ternet straks daadwerkelijk klanten zullen verliezen aan de üitgekledé Nederlandse netten, maar je kunt maar beter het zekere voor het onzekere nemen en zelf het initia tief nemen, zal oprichter en directeur Nina Brink hebben gedacht. Ook ITT Gouden Gids heeft zo zijn belangen: de enorme da tabase van het bedrijfsleven die deze on derneming beheert, kan heel goed online worden uitgebaat. En Telfort, de nieuwe concurrent van PTT Telecom, moest wel een antwoord geven op het initiatief van de collegas. Open Net richt zich vooral op de gewone consument. Die krijgt op het netwerk een eigen e-mail adres. Elektronische post kan worden uitgewisseld met alle e^-mailadres- sen in Nederland, maar via het Inti overal ter wereld. Daarnaast kan dl nee gebruik maken van allerlei cot Ie diensten. Deinitiatiefnemers dei daarbij aan elektronisch winkelen verzekeringsdiensten en allerlei vo informatie. Intussen wordt de toestand in Inte -land er door al die initiatieven nil zichtiger op Het is erg mooi dat er twee aanbieders zijn van elektront plus extras voor vijf gulden per ma vormt zekereen stimulans voor de verspreiding van elektronische pos dere diensten. I Iet is echter de vrai abonnees op dienst A straks ook d( matie van dienst B kunnen opvragi dersom. Als dat tweegescheiden vil zouden worden, dan schiet de con er weinig mee op. En dan is er nog té Internet, dat veel meer faciliteiti dan dit soort beperkte netten, maa van de toegang enkele tientjes per duurder is. Afgezien van dat ene uurtje per nu het Open Net is het populaire Wor Web voor de vijf gulden-abonnees gankelijk. Open Net biedt overigen gelijkheid om langer te surfen wel. dan dient er 4,50 gulden per uur tf betaald. En acht van die 'snuffeluu maand kosten dan ongeveer even' een abonnement bij een gewone p GPD IBM heeft de personal compu ter 'uitgevonden', maar Packard Bell zal 'm de 21e eeuw inloodsen. Sinds het Amerikaanse bedrijf de zaken- markt in 1986 links liet liggen en zich richtte op de toen nog onontwikkelde homemarket een gewaagde stap. vonden collega/concurrenten is het Packard Bell voor de wind ge gaan: ze is anno 1997 's werelds grootste computerfabrikant voor de thuismarkt. En nog im mer innovatief. In de entree van Packard Bell in Wijchen braakt een moder ne multimedia pc onophoude lijk een reclamefilmpje uit. Mensen die pogen op hun werk te komen, raken volledig in de stress als ze van file naar file springen, de bus missen, de volle taxi's voorbij zien scheu ren. En dan de rust zelve, een aller aardigste man die met de com puter (Packard Bell. vanzelf sprekend) vanuit de woonka mer zijn wereld vorm geeft. En tussendoor ruimschoots kans ziet om zijn dochtertje te knuf felen en de lunch voor te berei den. Wouldn 't you rather be at bonte?', luidt PB's motto. Ia, dat willen we natuurlijk wel. Maar dan moet die pc het wel vlekke loos doen. En als er onverhoopt problemen zijn, dan moet er snel en adequaat hulp worden geboden. Adel verplicht, zo redeneerde Packard Bell vorig jaar met de opening van het internationale Support Center in het Gelderse Wychen. het epicentrum van de pc-fabrikant in Europa. Met zijn koppeling aan tal van on-line databases. 550 telefoonaanslui tingen, zeshonderd data-aan sluitingen, een vloeroppervlak van 7200 vierkante meter en een capaciteit van zevenhon derd medewerkers afkomstig uit alle landen van Europa, kun je het geen ordinair helplijntje meer noemen. „Hulp op maat is voor de eind gebruiker van omschatbare waarde en voor de fabrikant van levensbelang."' zegt Michel de Bièvre, country-manager van PB voor de Benelux. Kostbaar Het Support Center bedient 22 landen in Europa (plus Zuid- Afrika en Tsjaad, vanwege de- In Wychen zitten zevenhonderd medewerkers klaar om problemen op te lossen van computeraars in 22 Europese landen. foto Cf zelfde tijdzone) in negentien ta- den bediend. Een inwoner van helpdesk terecht, een inwoner nationale tarief te betalen, de len. Nagenoeg iedere Europe- Helsinki met een computer- van Dortmund bij de Duitse. De satellietverbinding naar Wij- aan kan in zijn eigen taal wor- probleem komt bij de Finse gebruikers hoeven slechts het chen komt voor rekening van verzoeken om hulp. Opni dagen, het hoogseizoen t van september tot janu i het oplopen tot circa 2(«i letjes. De 300 medewei i dit moment moeten zo stroom in principe zont gi lange wachttijden aanl n Eén keer is dat niet gelu toen was er nog de oucfc desk. Bovendien was hel' eerste week Windows weet je het wel. Een was het toen. „Dat nooi verzucht De Bièvre biji jaar na dato nog. Innovaties moeten herl voorkomen. Een ervani troductie van VoiceViet shop. Het is een progr; dat exclusief bij Pack; computers wordt gelevi waarmee de techniscl werkers vanuit het Suj Center rechtstreeks in de gebruiker waar ooki pa kunnen kijken. Ven drivers, verkeerde conl conflicten? De consurnlj wordt uitgenodigd om1 letje Minesweep te doe iemand van Packard chen het zaalqe herstel ROBSIEBELINK/GPDue Packard Bell, „Dat is inderdaad een kostbare aangelegenheid," zegt loan M. Poetoehena, „Dan praten we echt niet over kwart jes." De pc-fabrikant houdt boven dien rekening met 's lands ge voeligheden. Een Spaanse Bask wordt geholpen door een Spaanse Bask, en nooit door een Madrileen. Een Madrileen op zijn beurt wordt geholpen door een Madrileen en zeker niet door een Catalaan. Een helpdesk voor de Friese Neder landers is er overigens nog niet, maar PB is er in principe gek genoeg voor. Het aantal keren dat in Wij chen de telefoon rinkelt, is nauwelijks te bevatten. Waarbij ze zich bij Packard Bell natuur lijk direct haasten om te zeg gen dat het niet ligt aan de computer zelf, integendeel. „We hebben altijd nog mensen die bellen met de vraag: Het programma zegt Hit any key Maar op mijn keyboard zit geen toets met any key'," grijnst De Bièvre. In de zomermaanden komen bij het Support Center zo n 5000 telèfoontjes binnen met De laatste film dateert alweer van 1982 (daar kunnen ook de recente face-lifts niets aan veranderen), maar StarWars blijft on gekend populair. De avonturen van Luke Skywalker, Han Solo en Darth Vader kun nen nog altijd een groot publiek boeien. Wellicht hebben de computerspellen van LucasArts hier voor een belangrijk deel aan bijgedragen. De StarWars platformspellen voor de Super Nintendo, en de schietspel len Rebel Assault I en II, de Doorn-kloon Dark Forces en de ruimtesimulatoren X- Wing en Tie Fighter voor de PC zijn alle maal van grote kwaliteit. En er komt nog meer aan: het strategische ruimtespel Re bellion en Jedi Knight (Dark Forces II) bij voorbeeld. Het recent uitgekomen netwerk- spel X-Wïng versus Tie Fighter is inmiddels een grote hit. Ter verduidelijking: de X-Wing is een een persoons ruimtejager van de Rebellen, on der meer gevlogen door Luke Skywalker. Het toestel heeft kruisvormige vleugeltjes met vier laserkanonnen en achter de piloot zit dat grappige robotje R2-D2, die tijdens de strijd reparaties kan uitvoeren. De Tie Fighter is de H-vormige standaard ruimte- jager van het boosaardige keizerrijk, die in grote aantallen door de Star Destroyers, gi gantische moederschepen, wordt uitge spuugd. Keuze Speelde je in X-Wing nog alleen voor de re bellen en in Tie Fighter alleen voor het kei zerrijk. in X-Wing versus Tie Fighter kan je kiezen. Er kunnen ruim 50 missies worden gespeeld, variërend van eenvoudige escortetaken tot het vernietigen van grote slagschepen. Die missies kunnen allemaal door een persoon worden gespeeld, waar bij de computer dan op een buitenge woon intelligente manier de rol van alle andere astronauten, collega's en tegen standers, op zich neemt. Maar dat is nou net niet de aantrekkingskracht van dit spel. Wie in zijn eentje speelt beleeft veel meer plezier aan de oor spronkelijke X-Wing en de originele Tie Fighter, spellen die een complete verhaallijn bevatten. In X-Wing is dat bij voorbeeld de speurtocht naar en vernieti ging van de Death Star, en in Tie Fighter de jacht op rebellerende keizerlijke generaals. X-Wing versus Tie Fighter moet eigenlijk met en tegen mensen worden gespeeld. Dat De tekstverwerker WordPerfect heeft in Nederland enorm aan populariteit verloren. De immer dalende populari teit heeft de ontwikkelaars van de software in Utah flink aan hetdenken gezet. Geïnspireerd door nieuwe eige naar Corel, van het gelijknamige te kenprogramma. is begonnen aan een zoals dat in wielerkringen heet 'remonte. De nieuwste ver sie. WordPerfect 8. leverde in de beta versie al tot diverse onder scheidingen in de VS. WP 8 is een tekstverwerkingspak ket. dat gebruik maakt van alle voordelen van Windows 95, maar ook denkt aan al die gebruikers, die hun teksten ook op verschil lende (vaak oudere) computers verwerken. Het bewarenop schijf van het document in WP 8.0 ge- beun nog steeds op dezelfde manier als in WP 6.0. De bestanden kunnen daardoor nog steeds zonder problemen of conversie op oude computers worden ingelezen en vice versa. Het maakt niet uit of er nog met de DOS of Windows 3.11 versie van WP 6.0 wordt gewerkt. Dit inte- genstelling tot bijvoorbeeld Micró- softs Word 97. Van dit programma kunnen bestanden niet meer door oudere versies worden gelezen. WordPerfect 8. of liever WordPerfect Suite 8. biedt behalve een tekstver werker. ook het uitgebreide spreads heet Quattro Pro eit het presentatie programma Presentations. Daarnaast nog eens tal van hulpmiddelen voor publiceren op Internet en fotobewer king. Verder duizend lettertypen, 10.000 clip-arts en 200 fotós. Nog niet genoemd is dan Corel Versions. Een archiveringsprogramma, dat alle op geslagen versies van een document bijhoudt. Handig wanneer een brief een paar keer herschreven is en je het origineel weer wilt teruglezen. WP is ook in staat om documenten bestemd voor gewoon afdrukken op papier weg te schrijven met HTML-codes, die nodig zijn voor pu blicatie op Internet. Andersom kun nen opgehaalde webpaginas zonder probleem worden ingelezen en be werkt, zonder dat de HTML-codes handmatig moeten worden aange past. Met name zeer handig, wanneer brochures zowel op papier als op In ternet moeten verschijnen. De beno digde plaatjes kunnen in een aparte laag worden gezet. Corel WordPerfect Suite 8 voor Win dows 95 krijgt als adviesprijs mee een bedrag van 750,00. Bezitters van een oude versie van WP kunnen al voor 350,00 terecht. De Engelse versie ligt inmiddels in de winkel. De Neder landse versie komt er aan. GPD -S~I~A\ WA RJT Geen enkele computer-fröbe- laar ontkomt er tegenwoordig nog aan: een programma met een hele berg zogenoemde clip- art om die eigen brief, dat eti ketje of cd-hoesje net dat beetje extra te geven, waardoor saai heid op slag verdwijnt. Bij grote programma's als Corel Draw wordt standaard een heel pakket plaatjes geleverd en zelf bij tekstverwerkers (Word, WP) wordt het visuele niet uit het oog verloren. Het Nederlandse softwarebe drijf Domus, sinds enige tijd on derdeel van The Learning Com pany, heeft zich ook uitbundig op die markt gestort. Recentelijk verschenen er twee speciale pakketten, Mega ClipArt 15.000 en 3333 Clip Arts!, terwijl het handige Labels de Luxe een programma is dat in feite heel dicht in de buurt komt. De twee clip-art schijfjes bieden een zeer uitgebreide selectie van de meest uiteenlopende onderwerpen. Gezien de stuc- tuur van Domus is het logisch WA ketten kunnen simpel worden voorzien van een plaatje, want Domus levert een paar duizend clip art-afbeeldingen mee. Daarnaast kan een eigen be stand worden aangelegd met bedrijfslogo's of plaatjes uit an dere bestanden. Systeemeisen Mega Clipart 15.000. min. pc386 (liever 486), Windows 3.1 x of 95,4Mb ram (voorkeur 8), 5 Mb ruimte op de harddisk. Prijs: 69,95 3333 Clip Arts!: min. pc486, Win dows 3.1x of 95, 4Mb ram (voor keur 8). Prijs: 39,95. Labels de Luxe: min. pc386, Win dows 3.1 x of 95, 4Mb ram (voor keurs). Prijs: 89,00. JvdN Fraaier X-Wing versus Tie Fighter ziet er een stuk fraaier uit dan zijn voorgangers. De sche pen zijn nu zeer gedetailleerd weergegeven, waardoor de grafische kwaliteit van Wing Commander wordt benaderd. Het aantal te vliegen schepen is beperkt: geen B-Wing voor de rebellen bijvoorbeeld, en ook geen Tie Defender voor het keizerrijk. Begrijpe lijk, want het laatstgenoemde schip is na melijk zo sterk dat het evenwicht in het spel er danig door zou worden verstoord. Een echte dappere piloot vliegt met de ou derwetse Tie Fighter van het keizerrijk. Zonder schild, en alleen bewapend met lasers kan je laten zien wat voor weergaloze piloot je bent. En dat moet je ook wel zijn, want Tie Fighters worden meestal bij bosjes dat die selectie nogal Ameri kaans is getint, maar jammer is dat wel. Juist een Nederlands bedrijf zou er eer in moeten leg gen om meer op onze situatie toegesneden plaatjes op zo'n cd te zetten. Verkeersborden met teksten als 'detour', 'no parking' en 'one way', zijn natuurlijk wel leuk, maar voor de meeste Ne derlandse'gebruikers slechts ballast. In weerwil van de keuzemoge lijkheden hebben beide pakket ten nog een nadeel. Er zit geen boek bij met afdrukken van alle plaatjes, zoals bij Corel en Mi- crografx bijvoorbeeld wel het geval is. Dat maakt het zoeken naar een bepaalde afbeelding er niet gemakkelijker op. Boven dien ontbreken bij Mega ClipArt in het album dat moet worden doorgebladerd bij een hoofd stukken als 'vlaggen' en 'landen' de aanwijzingen om welk land het gaat. Het zijn overigens zaken, die bij een tweede versie waarschijnlijk zonder al te veel problemen kunnen worden opgelost. En dat is raadzaam, want nog maals: de keuze is prima. Labels de Luxe is het soort pro gramma dat eigenlijk iedere computeraar in bezit zou moe ten hebben. Al zou het alleen maar zijn om etiketten te ma ken voor zijn eigen diskettes. Het programma werkt keurig samen met de grote fabrikanten van zelfklevende etiketten en de voornaamste maten als adres, afzender, diskette, cd (rom) en video zijn standaard opgeno men. Voor de (semi)professionele ge bruiker bestaat de mogelijkheid om een bestaande database te koppelen aan Labels de Luxe, zodat post eenvoudig van adressen is te voorzien. De eti- kan via een modem, een kabel tussen com puters. op een netwerk en via Internet. Spe len op Internet, via Microsofts Zone bij voorbeeld, is een belevenis apart, omdat je niet weet wie je mede- en tegenstanders precies zijn. Het zijn spelers uit Zweden, Italië, de Verenigde Staten of waar dan ook vandaan, die meestal onder allerlei exoti sche schuilnamen deelnemen aan de strijd. Naast missies en ruimteslagen (enkele ge koppelde missies) kunnen spelers ook mee doen aan toernooien, waarbij het er alleen maar om gaat om elkaar uit de ruimte te knallen. vernietigd. X-Wing versus Tie Fighter staat roms: een met het complete spel, d| f' puur en alleen voor een tweede sp4 een netwerk. Op beide cd-roms staf3' ginele filmmuziek, die tijdens het w' worden afgespeeld. Helaas ontbreJt spirerende muziek uit de eerdere#' Die was speciaal geschreven voor Ir en werd bijvoorbeeld 'spannend'af" and in aantocht was. Wel bevat hetPr spel heel veel spraak en kunnen spf elkaar communiceren. Een groot w is dat de bediening van de schepen is aan de voorgaande spellen, dusi ren speler kan zo aan de slag. Maai wel rekening mee dat menselijke te ders onvoorspelbaar en meestal bi; sterk zijn. Een grotere uitdaging da Wing versus Tie Fighter bestaat er het Star Wars-universum, dus de zal meer dan ooit met de speler m« zijn. Systeemeisen: min. Pentium 90,16N Windows 95, cd-rom-speler, joystick 99,00. Beschikbaar gesteld door FB r Ho

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 14