Boeren bidden uit nood Japanse kardinaal levert bijdrage aan verzoening Hitte heft taboe op korte broek niet op Dienaren Ambass; houdt ht dicht vo< scientolc REDACTIE DICK VAN DERI Meeleren, elkaar Troosten en bemoedigen ZELHEM ANP Christelijke boeren komen vanavond in Zelhem bijeen om gezamenlijk te bidden voor de nood waarin veel collega's verkeren. Ook zullen des kundigen ingaan op pastorale vragen van agrari ërs die gedupeerd zijn door de varkenspest. Volgens voorzitter J. van de Bor van het CBTB- Contact is de avond in de hervormde kerk vooral bedoeld om met elkaar mee te leven, elkaar te troosten of te bemoedigen. Ook is een algemene bezinning over de agrarische sector op zijn plaats, meent de varkenshouder uit Kootwijker broek. „We willen ingaan op de ethische kanten van het agrarisch bedrijf: wat kun je als christen- agrariër aan de samenleving bijdragen?' Tijdens de bijeenkomst spreekt varkenshoud ster J. Roozen uit Toldijk. Haar bedrijf, getroffen door de varkenspest, is inmiddels geruimd. Zij zal de emotionele gevolgen van die ontruiming be lichten en het belang van meelevende collega's benadrukken. Verder geeft prof. dr. W.H. Velema, emeritus hoogleraar ethiek in Apeldoorn, zijn vi sie op de ethische aspecten van de varkenspest. Ook gaat een sociaal-economische voorlichter in op persoonlijke hulpvragen van boeren. Het CBTB-Contact is een landelijke vereniging in oprichting. Een kleine \ierhonderd boeren uit met name Gelderland, Overijssel. Utrecht en Drenthe hebben zich al bij de vereniging aange sloten. Het contactorgaan is opgericht, omdat de Christelijke Boeren- en Tuindersbond binnenkort opgaat in de algemene Land- en Tuinbouworga nisatie (LTO-Nederland). In november houdt het CBTB-Contact een be zinningsdag over het onderwerp geloof en econo mie. Volgens Van de Bor voelen veel boeren zich bedreigd door de toenemende materialisering en industrialisering van de agrarische sector. „We willen niet als zedenmeester gaan preken. Maar we zien de bijbel als gids in de goede omgang met elkaar en de natuur. Dat moeten we naar de praktijk vertalen. Dan heb je de meeste kans op geluk." Shirayanagi op bezoek in Nederland RUSWUK ANP Precies vijftig jaar na de capitulatie van Japan leidde kardinaal Peter Seiichi Shirayanagi in de kathedraal van Tokio een dienst van verzoening. Op hetzelfde uur op die 15e augustus 1995 ging kardinaal James Hickey voor in in een dienst in de Amerikaanse hoofdstad Washington. In ver schillende talen werd hetzelfde gebed uitgespro ken waarin vergeving werd ge\Taagd voor de do den die Japan en de VS elkaar tijdens de Tweede Wereldoorlog hadden toegebracht. Deze week bezoekt Shirayanagi Nederland. De aartsbisschop van Tokio zal verontschuldigingen uitspreken voor de oorlogsmisdaden tijdens de Japanse bezetting van Nederlands-Indië. Met zijn bezoek wil hij een bijdrage leveren aan het proces van verzoening tussen het Nederlandse en Japan se volk. Hij komt op uitnodiging van de karmelietenpa- ter H. Peters uit Boxmeer. L. Geleijnse uit het Friese Engwierum en de stichting Sakura (kinde ren van Japanners 1940-1948). Het contact is tien jaar geleden gelegd door Geleijnse, die zelf als kind in een Jappenkamp heeft gezeten. Na ver schijning van de Japanse vertaling van diens autobiografie nam Shirayanagi enkele jaren gele den meteen zeventig exemplaren af om die aan de Japanse jeugd te geven. Hij had het ministerie van Onderwijs gewezen op de geschiedvervalsing in de Japanse school boeken. Daarin wordt het leed van de slachtoffers van de Japanse bezetting bijna volledig gene geerd. Ook wordt vaak niet duidelijk gemaakt waarom de atoombommen op Hiroshima en Na gasaki werden losgelaten. De Japanse regering riep hij verder op het leed te erkennen van de ..troostmeisjes", die gedwongen werden tijdens de oorlog in bordelen voor Japanse militairen te werken, en deze vrouwen financieel tegemoet te komen. Behalve met Sakura spreekt hij donderdag ook met de Stichting Japanse Ereschulden. Gezien het delicate karakter van dit laatste gesprek vindt dit achter gesloten deuren plaats. Ook zal hij vrijdag pas na de officiële herdenking van de Japanse ca pitulatie in stilte het Indisch monument in Den Haag bezoeken. Zijn aanwezigheid zou teveel emoties bij de slachtoffers losmaken. Er is donderdagavond in de Kloosterkerk te Boxmeer een eucharistieviering tot verzoening. Voorgangers zijn Shirayanagi. kardinaal Simonis en oud-bisschop Bar, die als kind ook in een Jap penkamp verbleef. Het wordt overigens het eerste gezamenlijke openbare optreden van Simonis en Bar nadat laatstgenoemde in 1993 als bisschop van Rotterdam aftrad. De Japanse kardinaal spreekt ook nog met ho ge ambtenaren op het ministerie van Buitenland se zaken over de uitnodiging van koningin Beatrix aan de Japanse keizer Akihito om in 2000 de viering van 400 jaar Japans-Nederlandse be trekkingen bij te wonen. De keizer heeft nog niet op de uitnodiging gereageerd. „Ik heb zondag nog met hem gediend", zegt Thomas van der Poel. terwijl hij naar zijn broer kijkt. Thomas (9) en Erik (11) zijn misdienaars in de kerk van de paro chie H. Bavo in Oud Ade. Erik legt uit hoe je misdienaar wordt: „In groep vijf kwam de pastoor in de klas en die vroeg..." Thomas:wie er misdienaar wilde worden." Erik: „Ja. Ik kreeg een blad mee naar huis en dat moest ik invullen. En dan moest je vijf weken, één keer in de vijf weken, oefenen in de kerk. De pastoor ging het niet echt voordoen, maar hij leerde ons wel alles goed. Als je het eenmaal door- hebt, het dienen, vergeet je het niet meer zo gauw. Soms maak je nog weieens een foutje. Als je een tijdje niet gediend hebt, dan vergeet je weieens iets." Thomas: „Ik doe zowat alleen het kaarsen- geld. Nu weet ik niet meer zo goed hoe ik moet bellen." Erik: „Dat is zo'n beetje in dezelfde tijd, dus de één moet bellen en de ander moet het kaarsengeld doen." In de kerk laten Thomas en Erik zien wat een misdienaar allemaal doet. Erik vertelt terwijl Thomas hem aanvult:Als ik dien ga ik de pastoor helpen. Dan moet je een jurk aandoen enzo, je klaar maken voor de mis en dan in de mis wachten tot de dienst van het woord is afgelopen." Ze wijzen: „Daar zitten wij en daar de pastoor." „Dan komt de dienst van de tafel. Dan moeten we alles op tafel gereedmaken. Moeten we wijn bij de pastoor brengen, de handwassing doen. Kaarsengeld ophalen. En we moeten bellen. Bij heilig heilig. En verder moeten we de tafel afruimen als het bijna klaar is. En dan moet je water halen. En op het laatst nog een liedje en dan lo pen we terug naar de pastorie. Erik: „Als je klaar bent doe je alles uit: kruisje af, touw af, jurk uit en 's zondags zit er ook zo'n dingetje om je nek heen. Dat moet je ook afdoen. En dan krijg je een snoepje." DEN HAAG ANP De hekken rond d bassade in Den gisteren hermetis toen zo'n vijftig protesteerden teg noemden 'de snefi ring van het mensi maat' in Duitsland tweede keer binnei den dat aanhang Scientology Kerk b sade demonstreerd Een zwartboek honderd gevallen natie van scientolc boekstaafd, kon di den aangeboden, contact was ook n „Ze willen gewoon praten", aldus w Paul Rood. Kinderen van i worden uit crèches sen raken hun baa dat ze het boek D Scientology-oprichi Hubbard lezen -1 de scientologen 'sn mis in Duitsland'. Rood wijst eropd kaanse ambassades den van de Europe onderzoek zijn bej de behandeling va gen. De Verenigde ben begin dit jaar ii se overzicht van d gen van mensenres land gehekeld wej strijding van Scie binnenlandse veili houdt aanhangers) nisatie in de gaten mag van de rechti gen uit de partij zet de Duitse oij Scientology een süj ke organisatie. j Tijdens de demoi den twintig duivel als symbool van da strijd tegen onJ Rood verheugt zich demonstratie eind| Berlijn waar 20.1 gen worden verwal BEROEPING GEREF. KERKEN VRIJG! Beroepen: te Hasselt: ring te Bergenthein GEREFORMEERDE GEK Bedankt: voor Middel van der Heiden te Utri Leidsch Dagblad ANNO 1897 Vrijdag 13 Augustus ALFEN In de pannenfabriek der heeren Van Leeuwen al hier is een ongeluk gebeurd. De hand van een der werklie den. zeker Van der L., geraakte nl. tusschen de machine, waardoor twee vingers van dit lichaamsdeel verloren gingen. NOORDWIJK Toen de knecht van den slager v.d. B. alhier gisteren omstreeks het middaguur per rijwiel de Doezastraat passeerde, stoven op zijn luide en herhaalde waarschuwing eenige spelende kinderen uit elkaar; de 5-jarige Jan v.d. Wy- den Pz. kon echter niet zoo spoedig uit de voeten komen, óf hij werd door de fiets aangereden, waardoor hem het bene dengedeelte van het linkerbeen verbrijzeld werde. Naar de in de nabijheid gelegen ouderlijke woning vervoerd, werd ter stond geneeskundige hulp ingeroepen. ROELOF-ARENDSVEEN Een broodbakkerswagen, die Donderdag alhier eenige oogenblikken onbeheerd moest blijven staan, werd bij ongeluk door het rijtuig van den heer M. aangereden en in beweging gebracht, waardoor hij te wa ter geraakte, vóór iemand dit verhoeden kon. Dit is binnen korten tijd reeds de tweede maal. dat het brood van den heer C. in plaats van bij de klanten bij de vischjes terecht komt. ANNO 1972 maandag 14 augustus NOORDWIJK/KATWIJK Drie Franse werknemers van Es- tec hebben zaterdag voor enige paniek gezorgd aan de kust. Vrijdagavond vertrokken zij met een zeilboot vanuit Noord- wijk zonder daarvan melding te doen. In de morgenuren werd eerst gemerkt dat de zeuboot niet meer op zijn plaats lag. Zaterdag overdag wachtte men in spanning of de zeilers zouden terugkeren, maar er werd niets van hen vernomen. Zoeken was niet eenvoudig mogelijk, omdat men geen idee had welke kant de amateurzeezeilers waren opgegaan. Laat in de avond kreeg men het bericht dat het bootje in Katwijk aan land was gekomen de Fransen konden de kust niet meer zo best vinden verklaarden ze, na hun zwerftocht van 24 uur. WASSENAAR De moe-gesjouwde bestuursleden van de Wassenaarse Oranjevereniging „Koningin Wilhelmina" kun nen tevreden zijn: de zomerfeesten 1972 zijn een groot suc ces geworden. Het uit niet minder dan 25 onderdelen be staande programma, uitgesmeerd over drie dagen is vlekke loos afgewerkt. Een nieuw onderdeel was de wedstrijd om het kampioenschap rolschaatsen. Ruim 100 kinderen schre ven voordeze wedstrijden in. Atje Keulen-Deelstra en Jos Va- lentijn waren erbij. Er werden in verschillende leeftijdsgroe pen gouden, zilveren en bronzen medailles uitgeloofd. Er was een echt schavotje, waarop de winnaars hun trofee in ontvangst konden nemen. De winnaartjes in de verschillende leeftijdsgroepen kunnen in oktober a.s. in Hilversum deelne men aan de nationale kampioenschappen. L O F LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) LEIDEN/REGIO» WIM KOEVOET/MENNO SCHRAVEN Het kwik barst bijkans de ther mometer uit, maar Leidse ge meente-ambtenaren in korte broek zijn een bijzonderheid. Dat is te danken aan Trees van Miltenburg, de directeur van de diensten sociale en econo mische zaken. Zij vaardigde aan het begin van de zomer van 1996 een verbod uit op blote mannenbenen. Ze wilde daar mee voorkomen dat haar dien sten. net als in de hete zomer van 1995, de aanblik van 'een camping' vertonen. „Ik vond", blikt ze terug, „dat zeker de medewerkers van de sociale dienst ervoor moesten waken dat ze met hun kleding minachting voor de klanten uit straalden." Haar ingreep was, zo geeft ze ruiterlijk toe, rigou reus, maar het personeel was qua kleding op een 'glijdende schaal' aanbeland. „En dan hel pen alleen duidelijke regels." Van Miltenburg wenste geen onderscheid te maken tussen ambtenaren die veelvuldig met het publiek in aanraking komen en overheidsdienaren die zich nauwelijks aan de buitenwereld vertonen. „Je moet je ook fat soenlijk kleden voor je colle ga's." Volgens Van Miltenburg heeft haar ingreep goed uitgepakt. De ambtenaren lopen er weer fat soenlijk bij en de discussie over dit onderwerp is afgesloten, on danks de recente hittegolf. Hoe streng is Trees van Milten burg eigenlijk? Een rondgang langs bedrijven en instellingen leert dat zij lang de enige niet is die haar medewerkers 'representatief laat steunen en puffen. Een centralist van taxibedrijf Koenes: „In een korte broek ga je naar het strand, maar in de taxi draag je gewoon een lange broek." Wel zijn er bij Koenes pantalons voor verschillende jaargetijden, een wat dikkere voor de winter en een dunne voor de zomer. „Voor de enige vrouwelijke collega is er een t- shirt met een vestje als zomer- tenue." Ook met dit warme weer zijn er nog genoeg bedrijven en instellingen waar de werkvloer niet 'de aanblik van een camping' mag vertonen. Mark Westerlaken en Lex Kling van de Koninklijke Mare chaussee kunnen alleen maar dromen van een korte broek. Bang dat ze met blote benen niet meer serieus worden geno men, zijn ze niet. „Dat ligt niet aan je pak", zegt Westerlaken. „Korte broeken zouden een hoop zweten schelen. Boven de 25 graden mogen we alleen de stropdas af doen. Wel is nu een overhemd met korte mouwen toegestaan." Kling draagt zijn 'gewone' winterpantalon, Wes terlaken zijn luchtige zomer- broek. Die heeft hij overigens zelf moeten aanschaffen. Woordvoerster K. Matthijsse van de Rabobank in Leiden toont medelijden met haar mannelijke collega's met balie functies. Die moeten ondanks de hitte hun donkerblauwe be- drijfskostuums aanhouden. „Voor de vrouwen zijn er wel bermuda's en rokken beschik baar. Overigens hoor ik nie mand klagen, want we hebben hier een goed functionerende 'airco'." Karin Olthof, bedrijfsleidster van HIJ Mannenmode aan de Haarlemmerstraat staat de ver slaggever te woord in een topje. .Anders is het echt niet uit te houden met deze warmte." Een blote buik mag bij HIJ, als de navel maar 'piercingvrij' is. „De kleding moet fatsoenlijk zijn en van belang is dat er niets uit puilt." Spijkerbroeken worden bij HIJ alleen maar verkocht, niet gedragen. „Maar een nette korte broek vind ik prima." Voorlichtster P. Post van de gemeente Katwijk zegt dat de kledingvoorschriften 'per direc toraat' worden bekeken. „IGe- dingvoorschriften worden over gelaten aan de managers. Ik heb nog geen mannen in korte broek door het gemeentehuis zien lopen. Er zijn er ook heel veel op vakantie. Zelf draag ik in mijn representatieve functie geen kort rokje of een zomers topje." Ton van Brussel, adjunct hoofdredacteur van het Leidsch Dagblad: „Kledingvoorschriften zijn niet vastgelegd. Het is dus aan mij om te bepalen wat wel en wat niet mag. Welnu, ik sta korte broeken in het redactielokaal toe, hoewel ze nergens voor no dig zijn omdat de airconditio ning prima werkt. Bij mijn we ten stoort geen van de collega's zich eraan; vandaar mijn toe stemming. Wel eis ik van de re dactieleden dat zij als zij op pad gaan zich representatief kleden. KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-5128030 DIRECTIE B. M. Essenberg, J. Kiel adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brusseltèd/unct) PUBLIC RELATIONS W. H. C. M. Steverink 071-5356356 OMBUDSMAN R.D.Paauw 071-5356215 Tel. dag. 9.30 -11.30 uur of per post. REDACTIE J Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst J.M.Jacobs, chef red. Groot Leiden A.J.B.M. Brandenburg, chef eindred. regio F. Blok, chef eindredactie algemeen W.F. Wegman, chef red. Duin en Bollenstreek W. Spierdijk, chef sportredactie J. Preenen, chef binnen-, buitenland, eco Hoofdredactie ADVERTENT Maandag t/m vrijdag vani ABONNEMEK bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro, per kwartaal (acceptgiro) per jaar acceptgiro Abonnees die ons een ma verstrekken tot het autom; van het abonnementsgeld korting per betaling. VERZENDING PB per kwartaal (NL) LEIDSCH DAGBLAD OPC Voor mensen die moeilijk F: ogen hebben of blind zijn leeshandicap hebben), is het regionale nieuws uit het t geluidscassette beschikbaar V 0486-486486 (Centrum vc Lectuur, Crave) FOTO HENK BOUWMAN Korte broeken zijn dan verbo den omdat ze nog geen alge meen geaccepteerd verschijnsel zijn. Ze kunnen voor de ge sprekspartners een belemme ring zijn om vrij-uit te spreken. Net als gaten in kleding, vette haren en stank. De vrouwelijke collega's kleden zich over het algemeen wat conventioneler, is de ervaring. De kwestie, voorzo ver kledingvoorschriften een kwestie vormen, speelt voor hen niet." Maarten van het Kaar, direc teur van het NBBS Reizen Hoofdkantoor aan de Schip- hohveg: „Ook wij hebben geen zwart op wit vastgelegde kle dingvoorschriften. We kunnen prima uit de voeten met werk bare afspraken die ons zijn in gegeven door ons gezond ver stand. We maken een onder scheid tussen medewerkers die 'achter de schermen' blijven en collega's die rechtstreeks con tact met de consument hebben, in de Reiswinkel. De eerste groep kan zich wat meer ver oorloven, in Reiswinkels wor den strandkleding en korte broeken niet op prijs gesteld. Dat wil niet zeggen dat daar een verbod op luchtige kleding is, dat type kleding past juist prima bij ons imago. Katoenen kleding biedt soelaas." Z I E K E N H U I l ONGEVALLENDIENST Academisch Ziekenhuis vanaf zaterdag 13.00 t/m dinsdag 13.00i woensdag 13 00 t/m vrijdag 13.00, woensdag 13.00 uur (Diacone dagelijks St Elisabeth Ziekenhuis. BEZOEKUREN DIACONESSENHUIS (tel. 071-5178178) dagelijks 14.30-15.15 uur en 19 00-19 45 uur Kraam- en zwangerenafdeling: buiten de gewone bezoektijden, voor bovendien van 10.30 -1115 uur en van 19 45 - 21 00 u Special Care Unit: 10 30-11.00 uur, 15.00 - 15.30 uur en 19 00-19.3C overleg met de dienstdoende verpleegkundige Kinderafdeling 10.30-19.00 uur. na overleg met de dienstdoende ver Jongerenafdeling 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 u RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging St. Elisabeth (tel 071 -5454545)dagelijks 14 00-15.00 uur en 18 30-19 30 uur.g daarnaast ook 11 15-12 00 uur Kraamafdeling: 14 30-15 30 uur en 18.30-19 30 uur (voor vaders tot Kinderafdeling 14.30-19 00 uur (voor ouders de gehele dag) Afdeling hartbewaking (CCU)en intensive care (IC) 14.00-14 30 uur. Spoedeisende hulp: dag en nacht geopend RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging Rijnoord (tel 0172-463131) dagelijks 14 00-15 00 uur en 18.30-19 30 uur, H daarnaast ook 11 15-12 00 uur Geen spoedeisende hulp meer mogelijk ACADEMISCH ZIEKENHUIS (tel 071-5269111). alle patiënten (behalvekinderen) 14.15-15.00W 19.30 uur Avondbezoekuur afdeling Verloskunde 18.15-19.00 uur, 19.00-20.0J Partners/echtgenoten met kinderen.) Voor zwangeren zaterdag en zondag van 10 00 tot 11 00 u partners/echtgenoten en eigen kinderen.) Kinderafdelingen: voor ouders van opgenomen kinderen is er een ri mogelijkheid in overleg met de hoofdverpleegkundige Voor andere bezoekers gelden de volgende tijden: keel-, neus- en ooi neurologie: 14.15-15.00 uur en 18 30-19 30 uur; oogheelkunde en W 14.15-15.00uuren 18.30-19 OOuur. Kinderkliniek: zalen voor peuters, kleuters en grote kinderen: 15 15-1 babyzaal en boxenafdeling volgens afspraak. ir (uitslii

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 12