eiden Regio Toch stank uit nieuwe afvalbakken Minder zieke iepen |Het is heet, maar de Lensen willen eten' k zie een bloeiend studentenleven, ook vanavond' de clinch met^rofessor" Betrapt op gestolen brommer W atersportfesti val IÊNSDAG 13 AUGUSTUS 1997 Voepskoks hebben het zwaar het weer wordt altijd ge- gd. Dus ook deze zomer. regende het te veel en fchet te koud. jrr...klapperdeklapper- \ap...'t-is-wcit u is het weer te heet. )ehpoeh...nounou...pufpuf ■is-vvat ègrijpelijk dat gezeur, dat maar er zijn mensen die heel wat slechter hebben er dagen. Mensen dus die --J wat meer recht hebben te klagen. Neem nou de jepskoks. Stelt u zich eens wat die lui moeten door- Als u vanavond de i haard aansteekt, begrijpt misschien een beetje. U ook de gaskachel maxi- I zetten, of de knop van de rale verwarming helemaal draaien. Dan zult u be- dat u nog beter een hele [in de volle zon kunt zitten, i geen geklaag meer en een ije medeleven graag met koks! is inderdaad erg zegt René vanuit de ken van M'n Broer in de steeg. „Ik heb nog het ge- gehad dat ik afgelopen keinde niet hoefde te wer- Maar nu...wat een hitte! keuken is ook op de eerste dieping. En de helft ervan meteen onder het dak. Dat akt het nog extra warm. We iben nog geluk dat het nu elijk waait, anders zou het imaal niet om uit te hou- zijn. Maar goed, zelfs als gaspitten nog uit staan is lier een graadje of veertig, we hier echt bezig gaan I koken, wordt het hier nog er." een lolletje, da's duidelijk, ir hoe wapent een kok zich de warmte? Wat kan hij n om niet oververhit te ra- i,Flink ventileren helpt", René. „De twee deuren in hier ook open en er is rooster. Dus het tocht wel ter door. Verder moet je drinken. Ik drink op een id wel een liter of vier. htige kleren? Nee, ik draag male kleding. Ik kan hier met korte mouwen gaan m. Dat is te gevaarlijk, bij- rbeeld vanwege spettend hè." lok Ries van Scarlatti aan de e Mare heeft zijn kokskle- Gemeente neemt extra maatregelen Ze zijn nieuw, zitten onder de grond en horen minder stank op te leveren. Desondanks stijgt er de afgelopen dagen een onfrisse rottingslucht op uit de gloednieuwe verzamelcontainers voor groente-, fruit- en tuinafval die onlangs bij de Beestenmarkt en de Apothekersdijk wer den ingegraven. Met een aantal kunstgrepen probeert de gemeente het onwelriekende probleem op te lossen. Henk-Jan van 't Hart van Leyden. In T-shirt, niet in koksbuis. De hitte zou anders ondraaglijk worden. foto henk bouwman ren aan. „Een koksbuis met lange mouwen! Ik heb geen zin mijn armen te verbranden. Maar eerlijk is eerlijk, ik heb wel last van de warmte. Het enige wat ik kan doen is de ventilator aanzetten en veel drinken. Dat neemt niet weg dat het hier met de grill aan wel zestig graden wordt in de keuken. Maar ik mot hè, de mensen willen toch eten!" Patrick van Oudt Leyden aan de Steenstraat heeft een tip voor zijn collega's. „Veel drin ken is niet het enige. Je moet goed eten met die hitte! Ja, echt, als je dat niet doet kun je een extra klap krijgen. Ik bak hier pannenkoeken, dan is het al gauw vijftig, zestig graden. Tsja, en een raam hoef ik hier niet open te doen. Dan wordt het nog warmer. Ik sta hier on der een plat dak waar de hele dag de zon op staat." Henk-Jan van 't Hart van Leyden aan de Nieuwe Rijn heeft het echt te kwaad. „Man, het is hier een sauna, echt ver schrikkelijk. Ik kan hier wel een paar raampjes open zetten, maar dan krijg je alleen ver plaatsing van warme lucht. Dan moet het maar anders. Normaal sta ik in een koksbuis, maar nu alleen in een T-shirt. Ja, ik weet het, dat is absoluut gevaarlijk. Maar anders drijf ik hier weg." Wie vanavond uit eten gaat mag dus wel wat extra's in de fooienpot doen. Met de duide lijke mededeling: „Dat is alleen voor de kok." leiden maarten keulemans Hoewel er bij de gemeente nau welijks klachten zijn binnenge komen over de stank, heeft de dienst milieu en beheer extra maatregelen genomen om de muffe geur van rottend organi sche afval tegen te gaan. De containers worden regelmatig besnuffeld door groenambtena- ren, gevuld met stankbestrijder en bespoten met het stankwe- rende middel citronel. Ook wor den de bakken vaker geleegd: iedere week, in plaats van een keer in de twee weken. „We nemen het zekere voor het onzekere", zegt F. Delemar- re van de gemeente. „In Rijs wijk, waar ze ook met onder grondse GFT-containers wer ken, legen ze de bak bijvoor beeld nog steeds om de andere week." Dat de gloednieuwe GFT- containers stinken, was volgens Delemarre 'wel en niet te ver wachten'. „Containers die je onder de grond aanbrengt, zit ten op een koele plaats. Het af val rot daar minder snel. En dat scheelt aanzienlijk in de stank Maar aan de andere kant: we hebben nu een hittegolf. Ik denk dat je dan toch een iets andere situatie hebt." Ook bij GFT-containers die al in gebruik zijn ligt het gevaar van stankoverlast op de loer. De bovengrondse verzamelbakken die in de Leidse buitenwijken staan worden 's zomers dan ook twee keer zo vaak geleegd en schoongemaakt als in de winter. Daarnaast raadt de gemeente mensen die hun GFT-afval thuis in een mini-container opsparen aan de bak in de schaduw te zetten, er geen kranten, vlees- of visresten in te doen en het af val eerst een beetje te laten dro gen voordat het in de GFT-bak verdwijnt. Als dat nog altijd niet helpt, is er een noodoplossing: in de winkel zijn diverse milieu vriendelijke stankbestrijders te verkrijgen, weet Delemarre. De ondergrondse GFT-con tainers aan de Apothekersdijk en de Beestenmarkt zijn overi gens de eerste van in totaal vijf nieuwe containers. In het najaar worden er bakken voor orga nisch afval ingegraven in de Verversbuurt, de Sint Jorissteeg en de Kaasmarkt. Als alle verza- melvaten op hun plaats zitten, zal de gemeente opnieuw via advertenties en folders uitleg gen wat nu precies wel en niet in de GFT-bak moet. „We zijn namelijk nog lang niet tevreden over wat we allemaal in de con tainers vinden." Een 27-jarige Leiderdorper en een 17-jarige Hagenaar zijn gis teren in de Marnixstraat in Lei den aangehouden omdat zij op een gestolen brommer rondre- De Lammenschansweg is een plek waar jaarlijks zieke iepen worden aangetroffen. Ook deze week moesten er weer vier worden gerooid. foto mark lamers den. De bromfiets bleek afkom stig te zijn uit Limburg. Korte tijd later verscheen er een 18-ja- rige Leidenaar op het politiebu reau, die beweerde dat de bromfiets van hem was. Hij is ook aangehouden. In andere Zuid-Hollandse dorpen en steden mag de iepziekte dan wild om zich heen grijpen, in Leiden is dat absoluut niet het geval. Sterker nog, er is sprake van een teruggang in het aantal aan- getas'te bomen. Op dit moment zijn ongeveer 50 bomen ten prooi gevallen aan deze ziekte. Vorig jaar waren dat er nog 72, terwijl in 1995 90 bo men het loodje legden. De cijfers geven overigens een enigszins verte kend beeld, omdat Leiden steeds minder iepen telt: de aangetaste iepen worden niet altijd ver vangen door soortgenoten. Zo werden twee jaar geleden 24 zieke iepen aan Lammenschansweg vervangen door eiken. De zogeheten iepespintkever is indirect verant woordelijk voor de ziekte. Het diertje, dat alleen bij warm weer vliegt, verspreidt de dodelijke schimmel Ceratostomella Ulmi. Hierdoor slibben de houtvaten van de boom dicht, uiteindelijk ver droogt de iep. De ziekte kan worden voorkomen via injecties met aardappelschimmel. Die schimmel be schermt de iep tegen de dodelijke ziekte. Op die manier werden twee jaar geleden onder meer de iep op de Burcht en de iep tegenover café De Bruine Boon behandeld. De 'truc' werkt alleen bij alleenstaande bomen. Bij iepen die dicht bijel- kaar staan en contact maken met hun wortels heeft het injecteren minder resultaat. En injecties hebben helemaal geen zin bij aangetaste exem plaren. Die moeten nog steeds worden omge hakt. lister Ritzen bij Augustinus i' caroline van overbeeke )lg van voorpagina Leidse rector Wagenaar t niet dat de universiteit het bindend studieadvies 'schools onderwijssysteem volwassenen' heeft inge- 1 „Nee, wij willen dat stu- en zelf dingen ontdekken jaats van een boek uit het 1 leren of alleen maar col- te lopen. We verbeteren onderwijs. Er is niks mis het stellen van eisen aan assen mensen." lumnist Jaap Boerdam oor- Ie daarentegen dat studen- net 'al die hapklare studie- ramma's niet worden op- d tot 'vrije, academisch - ende geesten'. Bovendien volgens hem 'al dat televi- jken' de ondergang van de ndaagse student. e ogen waren gericht op ster Ritzen die vervolgens onele verscheen. Hij prees je inaar voor 'zijn fantasti- initiatief waarbij 'het be et; van de student voorop s' Op Karei van de Graafs' j wat hij ervan vindt als séén universiteit in Neder- de beste is, antwoordde Ik heb liever dat de andere irsiteiten volgen." wolgens moest de minister en zeepkist in debat met fiten. Daarbij mocht elke ker, ook Ritzen, niet langer 30 seconden zijn standpunt nzetten. Bij tijdsoverschrij- werd de spreker onmiddel- an de zeepkist getrokken, studente uit Amsterdam: •nd het absurd dat ik meer 2500 piek collegeld moet 'en voor maai" vier uur col- In de week waarbij hoogle- 'nota bene ook nog uit een voorlezen. Dan lees ik dat lever zelf!" wim van wanrooy De professor aan de Leidse uni versiteit, die in een bungalow aan de Voorschoterweg in Val kenburg woont, staat tegen woordig op zijn eigen pad oog in oog met gespierde kerels, die bovendien nog een bedreigende houding tegen hem en zijn vrouw aannemen. En dat alle maal omdat hij klaagt over de overlast die bezoekers van de naast hem gevestigde sport school hem bezorgen. Welis waar heeft de gebruiker van dat pand recht van overpad, maar daar maakt hij volgens D. Schaffmeister ernstig misbruik van. Via een kort geding pro beerde de professor daar giste ren een einde aan te maken. De Valkenburger is het beu. Verzoeken aan Leidenaar A. Ar- bouw, eigenaar van het bedrijfs pand, om sportschoolhouder P. Smit uit Katwijk ertoe te bewe gen de fietsen en brommers van zijn klanten van het pad te we ren, hadden niets opgeleverd. Auto's worden er ook met enige regelmaat op zijn pad gepar keerd. En de enige manier om zijn woning aan de Oude Rijn te bereiken is gebruik maken van dat pad, ooit door Schaffmeister zelf aangelegd. Voor rechter F. Robbers werd duidelijk dat de erfdienstbaar heid van het pad zich voor pandeigenaar Arbouw - en van wege de overdraagbaarheid dus ook huurder Smit - beperkt tot lopend of met een fiets bereiken van het bedrijfspand. Dat recht van overpad is er ooit gekomen voor het bereiken van een dienstwoning, die er nu niet meer is. Het was allemaal goed gegaan tot het moment dat de Katwij- ker eind vorig jaar besloot zijn school te verfraaien. Met toe stemming van Arbouw knapte hij de boel op, waarbij de in- en uitgang van de ene naar de an dere kant van het pand ver plaatst werd en sindsdien bij het pad van Schaffmeister uit kwam. En toen was het bonje, versperren mastodonten ('maar natuurlijk wel normale men sen') het pad van de professor. Arbouw verklaarde voor de rechtbank 'niet te weten hoe hij die jongens in het gareel moet houden'. Maar de Leidenaar vroeg de rechter wel om tijd om Smit nog eens op de regels te wijzen. Of meneer Robbers voor hem dan wel een machtsmiddel in petto had. Tja, hij stond weliswaar voor het eerst en dus onwenning voor de rechter, maar dat kon hij toch wel vra gen? Robbers wilde wel, Schaff meister meende dat het weinig zou uithalen. Waarom was die deur eigenlijk verplaatst? Een was dat nu wel noodzakelijk ge weest, vroeg hij zich af. Een vonnis leek hem daarom een beter idee. De rechtbank velt dat vonnis op 22 augustus. Winkeldieven lopen tegen de lamp leiden kei aan de Haarlemmerstraat in Leiden op heterdaad betrapt. Twee winkeldieven, een 30-jari- ge Haagse en een 25-jarige Kat- Het tweetal had voor duizend wijker, zijn gisteren in een win- gulden aan kleding gestolen. Ritzen: „Ik vind dat dat moet veranderen. En dat zal ook ge beuren. Elke universiteit heeft zijn eigen beoordelingssysteem voor docenten en vecht voor zijn reputatie." De suggestie van een andere student voor een 'nieuw beurzenstelsel' wees hij van de hand. Dat studenten geen tijd meer hebben voor het verenigingsleven, bestreed hij ook. „Ik zie een bloeiend stu dentenleven, ook vanavond. Studenten houden blijkbaar ge noeg tijd over voor andere din gen." Het laatste woord was aan de Augustijnen, de gastheren en - vrouwen van die avond. „Een vat, een vat, een vat!!!", zongen zij luidkeels nadat zij eerst hun verenigingslied ten gehore had den gebracht. „Wij willen ver domme een vat!" „Wat was dat laatste?", vroeg Karei ten slotte. „Heren, dames, 'n vat zal het zijn..." GROEP 126 Leo Fabriek (18), wiskunde „Een van de eerste dingen die me aan Leiden opvielen is dat de kroegen even laat sluiten als in Gorinchem, waar ik eerst woonde. Daar begrijp ik écht niets van, deze stad is min stens twee keer zo groot! Ik heb nu een kamer in 'de ba rakken' gevonden, dat is een oud studentencomplex vlakbij Oegstgeest. Ook al is het daar misschien een zootje, het is er in ieder geval gezellig. Ik vind het in heel Leiden overigens erg gezellig, dat is één van de redenen waarom ik deze stad heb gekozen om in te studeren. De belangrijkste reden is echter dat de wiskun destudie van deze universiteit de beste van het land is. Ten minste, dat heb ik gehoord. Ik ben niet bang voor het bindend studieadvies. Die 21 studiepunten zijn heus wel te halen. Als je dat in middelbare schooltermen vertaalt moet je een vijf halen! Nou, dat is wel te doen hoor. Wat ik zeker ga doen is lid worden van een vereniging. Dat lijkt me heel belangrijk voor sociale contacten en zo. En de feesten hé. Die zijn na tuurlijk ook niet verkeerd. De SSR en Augustinus lijken me de leukste. Aan het einde van de week weet ik welke van de twee het wordt. Ik ben naar dit groepje ge gaan omdat daar een vriend van me inzit. Het is wel leuker als je iemand kent. Tot nu toe vind ik de El Cidweek een groot succes. De organisatoren hebben een heel jaar vrij ge kregen om de week op poten te zetten. Dat is ze heel goed gelukt. Dit is echt de 85 gulden waard die ik ervoor heb be taald." leiden Omdat water nou eenmaal bij grachtenstad Leiden hoort, mochten de nieuwe studenten gisteren ook kennis maken met dat andere 'Leidse nat'. Tijdens het 'Watersportfestival' konden de vele studenten een beetje verkoeling zoeken bij onderdelen als waterpolo, zeilen en duiken. foto henk bouwman

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 11