Verkeerde' kinkels op Vertoterrein Zendingshuis moet openblijven voor publiek 'Boten varen saaie Aarkanaal nog voorbij' Leiden Regio Winkelier botst met te ugge commissie welzijn j Leidingbreuk leidt tot overwerk in Zoeterwoude Open dag van weefselkweek groot succes NDAG 11 AUGUSTUS 1997 is jacobs. 071-5356414. plv. -chef rudolf kleijn, 071-53.56436 ^etsers botsen: twee gewonden tiirrugge» Bij een botsing tussen twee fietsers op het fietspad igs Ofwegen in Woubrugge is zaterdagmiddag rond drie uur j»n 49-jarige man uit Langeraar gewond geraakt. Een fietsster 20) uit Rusland verleende op de kruising van de Plasdijk langs Wijde Aa en het fietspad langs de provinciale weg geen voor- ngaan de man uit Langeraar. De man liep een hersenschud- ng op en kon na behandeling in het AZL weer naar huis. Automobiliste gewond jo ade Een automobiliste (29) uit Duitsland is gisteravond jistreeks half tien op de provinciale weg 5 bij Oud Ade gewond )raakt bij een botsing met een 34-jarige Amsterdammer. De louw wilde keren en gaf richting aan naar links. Op het mo ment dat zij naar links stuurde, kwam zij in botsing met de Am- ferdammer die haar op dat moment wilde inhalen. De Duitse elandde met haar auto in de sloot. Met verwondingen aan haar is ze overgebracht naar het Rijnlandziekenhuis in Leider- jrp. Beide auto's raakten zwaar beschadigd. /rouwen mishandelen Katwijkse wtgeest Een vrouw (26) uit Katwijk is vrijdagmiddag op de ide Rijnsburgerweg in Oegstgeest mishandeld door een onbe- knd gebleven groepje vrouwen. De Katwijkse reed er met haar J>ts, toen ze de drie vrouwen van ongeveer 25 jaar tegenkwam. e|n van hen sloeg haar. Naast pijnlijke ledematen liep het schade op aan haar fiets en kleding. Eerder die week Jid ze ook al een confrontatie met de drie. Er was toen een con- ejct ontstaan over het versperren van de weg. gestolen auto weer terug r/ARMONDEen bewoner van de Burgemeester Ketelaarstraat in zal het voortaan wel laten om de sleutels in zijn niet jfgesloten auto te laten zitten. Zijn auto, een zwarte Seat Ibiza, tussen donderdagmorgen en vrijdagavond gestolen uit een pen garage naast de woning. Zaterdagochtend werd de auto jyigetroffen op de Beatrixlaan. Jierenhokken moeten weg jassenaar Twee dierenverhokken voor honden en katten bij woning aan de Vinkenlaan in Wassenaar moeten worden af braken. De hokken zijn in strijd met het bestemmingsplan en passen niet in een woonwijk. De Raad van State heeft de ge- leente, die sommeerde ze af te breken, in het gelijkgesteld. rdqrp dimitri walbeek concludeert de commissie iep- en bezwaarschriften na klacht van Karwei-bouw- kten. Dit bedrijf vindt dat er wat schort aan het hand- ngsbeleid van de gemeente lit gebied. „De detailhandel er vrij spel gekregen", vat en juriste van Karwei het Ier tijdens de zitting al sa- )lgens het besteinmings- zijn alleen groothandel en uilhandel in grote producten tuto's en boten toegestaan, mweide, keukens en badka- s, en bijvoorbeeld De Tim man zouden daar volgens vei dan ook niet passen. B V weigerden echter stappen ndernemen tegen deze za- Daarop stapt Karwei naar ommissie. )lgens B en W passen alle 'n op het terrein. Alleen Kruider, gordijnen en stof- tg, heeft 'abusievelijk' toch temming gekregen. Op de bleek dat de gemeente dat er 'een verschil van ling is over wat wel en wat [rsCHOTEN dimitri walbeek Voorschotense welzijns- pmissie houdt veel initiatie- tegen. Op deze manier blijft gemeente achter in haar Zeker in vergelij- met omliggende gemeen- waar men veel slagvaardi- t lijkt", schrijft winkelier J. in een verontvvaardig- aan de gemeenteraad. KWees, eigenaar van mo- en in de Schoolstraat, is j stomheid geslagen. Sinds je tijd wil hij een pand naast [mannenmodezaak bij de kei betrekken. „Daar mijn winkelpand een lui- voorzag het bouwplan [het nieuwe pand ook in de van een luifel. De wel wees dit af. Dit mij ten zeerste, aange- dezelfde commissie mij ien jaar geleden verplichtte [andere luifel te laten ma- meldt hij de gemeente- p tvelzijnscommissie kon de tmenten van de winkelier volgen. „Hoewel beide ge- S cén geheel vormen, vindt - de commissie dat zij juist afzon derlijk benadrukt moeten wor den. Ik vind dat het doortrekken van de luifel beide gevels juist in hun architectonische waarde bevestigt. Dat conformeert bo vendien beter met het beeld kwaliteitsplan voor het cen trum", volgens Van Wees. De winkelier heeft, volgens de brief, ondertussen al wat mede standers tegen de 'stugge' com missie gevonden. En niet de minste. „Een en ander heb ik in de wandelgangen reeds met en kele raadsleden besproken. Zij spraken eveneens hun be vreemding uit over de gang van zaken bij de commissie", schrijft Van Wees. De conclusie is wat hem be treft duidelijk. De gemeente raad moet het besluit van de commissie negeren. „Ik zie mij genoodzaakt ernstig bezwaar te maken tegen het negatieve be sluit. Ik verzoek u het advies te negeren, danwel mijn bouw plan opnieuw te bekijken. Bui ten de commissie om", pro beert de winkelier zijn luifel als nog te redden. 'Hotel, kantoren of ouderenwoningen niet uitgesloten oegstgeest maarten keulemans Het terrein rondom het Zen dingshuis in Oegstgeest moet openblijven voor het publiek. Bovendien moet het complex in zijn geheel worden aangewezen als beschermd dorpsgezicht. Al leen op die manier kan het 'uit zonderlijk fraaie' gebouw en het omliggende terrein behouden blijven voor de toekomst. Dat schrijft het college van Oegst geest in een voorstel aan de ge meenteraad van Oegstgeest. Het Zendingshuis komt over een paar jaar te koop te staan, omdat de Nederlands HervornV de kerk dan verhuist naar Utrecht. De gemeente heeft af gesproken alvast een ruw idee te geven van wat er daarna alle maal wel en niet met 3,5 hecta re tellende complex aan de Leidsestraatweg mag gebeuren. Voor btirgemeester en wet houders van Oegstgeest staat als een paal boven water dat in elk geval de 'verschijningsvorm' van het gebouw bewaard moet blijven. Dat betekent dat het voorgebouw en de twee aange bouwde stukjes Zendingshuis aan de kant van de De Kem- penaerstraat overeind moeten blijven. Sloop van de achterkant van het Zendingshuis is 'niet op voorhand uitgesloten', maar wie er nieuwbouw voor in de plaats wil bouwen, moet wel rekening houden met 'zéér hoge archi tectonische eisen, waarbij de harmonie met het voorgebouw cruciaal is.' Wel mag er een stukje van hoogstens tweehon derd vierkante meter aan het Zendingshuis worden bijge bouwd. Aan de binnenkant mag het Zendingshuis wat het college betreft overigens 'naar believen' worden verbouwd. Het interieur van de bebouwing is door de ja ren al zozeer gewijzigd, dat het Zendingshuis niet meer in aan merking komt voor de rijksmo numentenlijst. Ook het vele groen rondom het Zendingshuis moet blijven zoals het is, vindt het college. Sterker nog: „De publieke toe gankelijkheid dient te worden gewaarborgd en zo mogelijk te worden verbeterd." Het college vindt het terrein immers 'een belangrijke schakel in de groene zones in en rondom Oegst geest'. Het college blijft vaag over toekomstig gebruik van het ter rein. De bestuurders zien graag dat een 'grootverbruiker van de bijzondere kantoorfunctie' het complex koopt. Maar herverka veling, gewone kantoren of zelfs een hotel mogen ook niet wor den uitgesloten, vinden de be stuurders. Het college vindt overigens ook dat het gebouw zich 'goed leent' voor ouderenwoningen. Vorig jaar oktober opperde Oegstgeestenaar W. Deenen al dat er een 52 appartementen tellend ouderencomplex op het hmmissie bezwaar geeft Karwei gelijk voormalige Verto-terrein in Leiderdorp kent inder- Jad 'een niet gering aantal gevallen' van illegale detail- sjidel. De gemeente Leiderdorp moet de winkels op het frein dan ook glashelder rangschikken. Vervolgens uit dat onderzoek blijken welk gedeelte illegaal is. i het terrein zijn alleen groothandels wettelijk toege- niet kan op het Vertoterrein'. Daar is de commissie het dus niet mee eens. Ten eerste heeft de gemeente op de zitting niet nauwkeurig aangegeven hoe de verhouding groothandel/detail handel ligt. B en W handelden daarmee in strijd met de 'zorg vuldigheid', concludeert de commissie. „Karwei heeft om handhaven van het bestem mingsplan verzocht, dus is een zorgvuldig onderzoek vereist", volgens de» commissie. „De ge meente heeft de klachten over illegale detailhandel onvoldoen de weerlegd." Bij de nieuwe afwegingen van de gemeente over het al dan niet strenger handhaven van •het bestemmingsplan geeft de commissie wel verzachtende omstandigheden mee. Ten eer ste is de commissie zich ervan bewust dat Karwei bezwaar aantekende uit concurrentie- oogpunt. „Dat belang hoeft niet doorslaggevend zijn." Daar naast telt ook nog mee dat de bedrijven die nu illegaal op het Vertoterrein zitten niet meer wegkunnen. Zij zijn immers al gedoogd. wassenaar De open dag van de Wassenaarse reddingsbrigade raakte gisteren een beetje op de achtergrond. Ondanks de opgestelde stands in de strandpost en het rondvaren van kinderen moesten de redders van de brandweer noodgedwongen gewoon aan het werk. De hele week moesten al diverse zwemmers, onder wie kleine kinderen, worden gered. Gis teren raakte een peuter oververhit. Na eerste hulp en verkoeling kon die weer naar huis. Een vrouw raakte daarna door de warmte onwel. Per ambulance is zij naar het ziekenhuis overgebracht. Met de open dag is volgens de reddingsbrigade een drukke zomerweek afgerond. FOTO MARK LAMERS Onbetaalde ligplaatsen onder druk door ambities Alphen alphen aan den rijn dimitri walbeek ,,'t is hier fantasties", roepen vier gebronsde ouderen zon dagmiddag in koor alsof RTL 4- presentator Ursul de Geer him self het Aarkanaal met een be zoek vereert. Hij is er natuurlijk niet, maar dat hij zou künnen komen is de afgelopen weken steeds logischer geworden. Het Aarkanaal bij de Zegerplas in Alphen aan den Rijn is deze zo mer zo ongeveer uitgegroeid tot de bekendste, gratis vakantiebe stemming in de regio. Zondagmiddag ligt langs het provinciale fietspad, de Coupé route, een kilometerlang lint van plezierboten in het kanaal. Op de kant zitten de schippers en hun wouwen aan camping- tafeltjes in de schaduw. De een doet een dutje, de ander een Zweeds denksportraadsel. 'Ro de Rozen' van Jantje Koopmans schalt uit de radio op het dek. Kinderen en kleinkinderen zijn op bezoek. Logisch, dat deze vakantiegangers roepen dat het hier fantastisch is. Maar het kon wel eens zo zijn dat het de laatste keer is dat de meeste van deze 'wildparkeer- ders' hier aanmeren. De ge meente Alphen wil het gebied rond de Zegerplas gaan exploi teren. Er is een pier met horeca gelegenheden gepland. De Ze gerplas moei volgens de ge meente toeristischer worden. En dat gaat misschien ook bete- kenen dat er voor de ligplaatsen langs de westoever van het Aar kanaal in -de toekomst moet worden betaald. En dat is voor de meeste van de huidige schip pers funest. Binnenkort stuurt de ge meente enkele enquêteurs langs de plezierbootjes. Die stellen vragen over 'het soort mensen' dat hier aanmeert, over al dan niet betaald aanleggen en aan welke faciliteiten behoefte is. En de Alphense wethouder A. Ha- bermehl had het zaterdag op te levisie al over een 'integraal Het Aarkanaal is deze zomer zo ongeveer uitgegroeid tot de bekendste gratis vakantiebestemming in de regio. ontwikkelingsplan voor het ge bied' en sprak van "tijdelijke en niet officiële aanlegplaatsen'. De rust is daarom verdwenen onder de schippers. De schrik zit er goed. „Wat denk je dat er gebeurt als hier moderne facili teiten worden neergezet? Dan ligt het hier zo vol met grote jachten die de kosten daarvan kunnen betalen. Ik kan dat niet", weet een Amsterdammer, die hier voor het eerst is aange meerd. De meeste van de oude re gasten leven van minimale inkomens en hebben nu nog een mogelijkheid om met hun boot de wereld in te trekken. Ze betalen immers geen 'stand- plaatskosten'. De jonge gezinnetjes die op het provinciale pad langsfietsen lijken soms van de dreigende problemen af te weten. „Blijf maar gewoon terugkomen, hoor", roept een gespierde man van zijn fiets. „Wat een leven!", zegt een vrouw even later ver baasd als ze de tafeltjes onder de bomen ziet staan. De kreten worden met een opgestoken duim beantwoord. „De meeste boten varen hier nunog voorbij. Die mensen denken dat het geen echte lig plaats is en vinden het kaars rechte Aarkanaal oersaai. Maar wij genieten juist van die rust. Ik moet er niet aan denken dat hier volgend jaar van die grote jachten aanmeren. Met die groepen jongeren die dan de FOTO HENK BOUWMAN hele avond lawaai maken. Dan is de lol voor mij over. Ook als. de ligplaatsen alsnog gratis blij ven", zegt een 63-jarige Noord- Hollandse in een glimmend paars badpak. Sommige boten aan het Aarkanaal worden dan ook al te koop aangeboden. Of de angst van de schippers terecht is blijkt snel. De ge meente Alphen heeft aangekon digd het onderzoek naar de ple zierboten binnen een maand af te ronden. terrein zou moeten komen, ge combineerd met een verpleeg huisvoorziening. Deenen nam eerder het initiatief voor de bouw van een ouderenflat aan de Reviuslaan in Noord-Oegst- geest. Een andere vraag die nog opënstaat, is of het Zendings huis kan worden aangewezen als gemeentelijk monument. Het college heeft de gemeente lijke monumentencommissie aan het werk gezet. Naar ver wachting komt de commissie in de loop van het jaar met een advies. zoeterwoude eric-jan berendsen Een breuk in de leiding van de zuiveringsinstallatie van het zwembad in Zoeterwoude heeft de gemeente de nodige proble men bezorgd. Het lek werd vrij dagavond na sluitingstijd door twee badmeesters ontdekt. Sa men met vier ijlings opgeroe pen medewerkers van de ge meente en een ingeschakelde werknemer van het waterlei dingbedrijf werd geprobeerd het mankement te verhelpen. „En dat was best spannend", aldus Joop Harland van de ge meente Zoeterwoude. „Het bad loopt momenteel natuurlijk als een trein en er was ons alles aan gelegen het zwembad op zater dag weer te kunnen openen." De noeste arbeid bleek succes vol. Rond vier uur zaterdagmor gen was de leiding vervangen en enkele uren ging het bad weer 'gewoon' open. Trap verplaatst na overlast van 'skaters' De trap ter hoogte van Wieg- manweg 33 in Wassenaar wordt verplaatst. Een kleine ingreep, maar een grote op luchting voor de omwonen den. De aanleiding is name lijk overlast van jongeren die de trap en de leuning gebrui ken als skateboardbaan. De gemeente heeft met de direct omwonenden gesproken en is tot de slotsom gekomen dat verplaatsen van de trap de beste oplossing is. Volgen de week gebeurt dat. De trap wordt ongeveer zes meter opgeschoven en is dan één meter breed. Iets smaller dan de huidige trap. Daarmee hoopt de gemeente dat de overlast verdwijnt. roelofarendsveen marun kramp Ondanks de vakantie en het mooie weer vonden behoorlijk wat mensen zaterdag de weg naar Stichting Bedrijfslaborato: rium voor Weefselkweek (SBW). Honderd man kwamen opda gen op de open dag en van hen waren er veertig geïnteresseerd in een baan bij het bedrijf in Roelofarendsveen. De sollici tanten konden op de open dag gelijk hun kunstje laten zien. In de kantine werden zij getest op hun snijvaardigheid. Acht personen staken met kop en schouders boven de an dere gegadigden uit. Zij kregen een baan aangeboden bij het fi liaal in Rijsenhout of Roelo farendsveen. R. Drost, perso neelsfunctionaris van de stich ting, selecteerde de kandidaten vooral op hun nauwkeurigheid en op hun snijmethode. „Som mige mensen vielen direct af omdat ze te grof in de plantjes hakten. Voor dit werk heb je een fijne motoriek nodig. Je moet heel secuur kunnen werken. Het is niet voor de eerste keer dat SBW een open dag combi neert met een personeelswer- ving. Al eerder dit jaar en ook in voorgaande jaren gooide het bedrijf zijn deuren open voor belangstellenden. „We groeien hard de laatste jaren en we heb ben geregeld personeel nodig. Via de normale kanalen krijgen we die mensen niet: arbeidsbu reaus en uitzendorganisaties kunnen ons niet voorzien. Daarom doen we het zo, met een open dag. En dat bevalt ons prima."

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 9