Faillissement dreigt voj toonbeeld van integratj 'Moderne sjamaan is wijs en dwaas tegelijk' Kerk Samenleving Pinksterbeweging groeit wereldwijd het snelst MAANDAG 11 AUGUSTUS 1997 Hervormde jeugdwerker verdacht van seksueel misbruik kinderen daan. Tien zaken zouden in middels verjaard zijn. De man had het volgens Grandia vooral gemunt op jon gens. maar ook twee meisjes zijn door de jeugdwerker mis bruikt. In de periode dat de man de ontucht zou hebben ge pleegd. waren de kinderen tus sen de zeven en zeventien jaar. Vorig jaar deed een ander slachtoffer ook al aangifte van seksueel misbruik. De man zou de zedendelicten hebben gepleegd als jeugdwer ker in de Hervormde Gemeente in Rotterdam en als jeugdwer ker in het recreatiecentrum Het Grote Bos in Driebergen. De verdachte werkt overigens niet meer op dit van oorsprong christelijke bungalowpark. Veertien slachtoffers hebben inmiddels een comité opgericht om elkaar te steunen. Grandia noemde het pijnlijk dat het seksueel misbruik jarenlang binnen een kerk kon plaatsvin den. Het voorarrest van een jeugd werker van de hervormde kerk. die mogelijk vijftien kinderen seksueel heeft misbruikt, is ver lengd met dertig dagen. Dat heeft een officier van justitie van de rechtbank in Utrecht vrij dag bevestigd. De verdachte, die sinds 28 juli gevangen zit. moet zich over tenminste drie en mogelijk meer aanklachten verantwoor den. aldus officier van justitie B. Steensman. Hoe oud de man is. wilde hij in het kader van het onderzoek niet zeggen. Ook wil de hij geen verdere details over de zaak geven. Volgens de interkerkelijke werkgroep tegen seksueel mis bruik in pastorale relaties heeft de man zich aan zeker vijftien kinderen vergrepen. Volgens coördinator M. Grandia-Fedde- ma hebben in de afgelopen we ken veertien slachtoffers aangif te van seksueel misbruik ge- Ook traditionele sekten krijgen meer aanhangers hamburg opaDe pinksterbeweging is een verzamelnaam voor afzonderlij ke protestants-christelijke groe pen. die terugverlangen naar het bijbelse pinkstergebeuren: de uitstorting van de heilige geest. Sindsdien zouden de ge lovigen rechtstreeks de kracht van God in hun leven kunnen ervaren. Ook in Zuid-Afrika. Congo (Zaïre), Nigeria en Gha na groeit het aantal pinksterge lovigen. zo blijkt uit het onder zoek. Sekten en alternatieve religieu ze bewegingen zitten in de lift. De pinksterbeweging groeit we reldwijd het snelst. Maar ook traditionele sekten zoals de Je hovah's Getuigen en de Mor monen zouden steeds meer aanhangers krijgen. Het aantal pinkstergelovigen is. naar schatting, in slechts en kele decennia met zo'n twee honderd miljoen verviervou digd. De sterkste groei deed zich voor in Latijns-Amerika. Dit werelddeel telde in de jaren zestig ongeveer tien miljoen pinkstergelovigen. Nu zijn dat er tenminste honderd miljoen. Volgens prognoses, die dit weekeinde in Duitsland in de katholieke Herder-Korrespon- denz zijn gepubliceerd, zet de groei zich de komende jaren vooral door in Guatemala, Puer to Rico, El Salvador, Brazilië en Honduras. De toestroom wordt enerzijds verklaard door effec tieve zendingsmethoden en an derzijds door het tekort aan tra ditionele kerken. Ook de traditionele bewegin gen lijken te groeien. Volgens eigen opgaves tellen de Jeho vah's Getuigen momenteel we reldwijd 5,5 miljoen aanhan gers. De organisatie zegt dat ze vooral in Oost-Europa zieltjes heeft gewonnen. De Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen (Mormonen) heeft zo'n 9,7 miljoen volgelin gen. Het aantal leden van de Moon-sekte (Verenigingskerk) wordt geschat op twee miljoen. De niet-christelijke Scientology Kerk zou inmiddels ruim acht miljoen aanhangers tellen. Omdat er meer is. leiden De Leidse Binnenstadsgemeente in de Hooglandse kerk begint het nieuwe seizoen - al weer bijna traditiegetrouw - met een postercam pagne in Leiden en de directe omgeving. Dit jaar is gekozen voor het motto 'Omdat er méér is..', met als onderkop: 'vieren in de kerken'. De campagne wordt gesponsord door een aantal bedrijven en kost de kerkelijke gemeente derhalve geen geld. Pastoor Bosco Beijk. gekleed in zwarte toga, oogt ontspannen, maar hij is ten einde raad. Zijn Ag- nes-parochie, een toonbeeld voor kerken die bui tenlanders willen integreren, is bijna failliet. ,,We zijn een vitale gemeenschap, maar straatarm." Komt er op korte termijn geen oplossing, dan moet de kerk in Den Haag haar deuren sluiten. Tijdens de jaarlijkse Afrika-zondag lijken de ruim driehonderd gelovigen zich geen zorgen te maken. De mis begint met een stemmige. En gelstalige versie van Lof zij de Heer, begeleid door een orgel. Daarna tikt de drummer van de African United Band af voor een swingende, exotisch klinkende gospel. Het snerpende geluid van de elektrische gitaar galmt door de kerk. Een enkele parochiaan beweegt het hoofd voorzichtig mee; slechts één oudere vrouw verlaat uit onvrede de kerk. Na afloop van de eucharistieviering krijgen zo'n tachtig Afrikanen een maaltijd van de kerk aangeboden. Beijk, sinds 1 mei 1988 pastoor van de parochie in het Regentessekwartier, rookt in de tuin een sigaret. Hij maakt zich zorgen over de toekomst van de kerk, de enige van de 29 paro chies in de residentie die 'nieuwkomers' bewust integreert. Zo is er elke tweede zondag van de maand een meertalige mis. Een groot deel van de Afrikaanse, Turkse en La tijns-Amerikaanse parochianen verblijft overi gens illegaal in Nederland. In de Agnes-gemeen- schap vinden zij een 'open huis waar een ieder de kennis van God wil verdiepen en delen'. Maar de veelal economische vluchtelingen kloppen aan vankelijk vooral bij de kerk aan voor praktische hulp: het invullen van formulieren, bemiddeling bij huizen, werk en de vreemdelingenpolitie en overleg met artsen. .Als kerk moet je hen helpen. Doe je dat niet. dan vorm je een eiland in de wijk", zegt de pas toor. Ook is het volgens hem een van de taken van de kerk om te voorkomen dat de illegalen in het criminele circuit verdwijnen, hun lichaam noodgedwongen verkopen of in verboden spullen gaan handelen. 'Wees in godsnaam jezelf is het letterlijke ada gium tijdens de geregelde multicultural ristievieringen, zegt Beijk, maar de reg&p liturgie lapt hij nooit aan z'n laars. landse bisschoppen hebben al eens e aan de parochie gebracht. Bisschop Bot Haarlem liet zich zelfs eens verleiden dansje op een Afrikaans ritme. herinne| toor zich. De massale kerkverlating, wa mee kampen, gaat vooralsnog ai parochie voorbij. Gemiddeld wo gelovigen de mis bij, onder wie ongevel protestantse christenen. Zij zijn uitgel hun eigen kerk en voelen zich thuis bij cj ke vormgeving van het avondmaal, Ook de doordeweekse bijeenkomsten?: volgens hem goed bezocht. Maar de Agnes-parochie dreigt faillit „Het draait prima. We zijn een vitale meenschap, maar ook straatarm. Ik meer wat we er mee aanmoeten." De het grootste deel afhankelijk van giften,) zijn ontoereikend om het gebouw den. Veel parochianen kunnen nu zo veel geld bijdragen, aldus de pastoor. Bovendien verpaupert het Regentes in rap tempo. Graffiti, drugverslaafden) de muur plassen, vandalisme en diefsti volgens Beijk inmiddels onoverbrugbi men. Zelfs de tien kratten bier v< ner zijn het afgelopen weekeinde gestol Donderdag spreekt het kerkbestuu. econoom van het bisdom Rotterdam, Ij Agnesparochie onder valt. Op korte ten een besluit worden genomen over hei staan van de kerk. „Het bisdom moet hffn zegt Beijk. Komt er geen oplossing, da de parochianen hun heil voortaan eldf F stad zoeken. Beijk heeft geen oplossing meer vot maar hij geeft de strijd niet op. Op van de pastoor staan twee foto's, va_ Ghandi en Marten Luther King. Z01 Nelson Mandela en 'vanzelfsprekend 0 Heer' zijn voor hem voortdurende broji inspiratie. amsterdam anp Leiders van religieuze bewegingen hebben veel met elkaar gemeen. Vol gens godsdienstwetenschapper Robert Ellwood is de gemiddelde, moderne sjamaan het evenbeeld van de oude toverpriester: werkelijkheid en uiterlij ke schijn en wijsheid en dwaasheid lo pen bij hen door elkaar heen. Ellwood, die verbonden is aan de universiteit van Zuid-Californië, zei dat zaterdag op de laatste dag van een internationaal sektecongres aan de Vrije Universiteit. Op grond van een analyse van religieuze groepen en sek ten concludeerde hij dat de leiders er van grofweg dezelfde loopbaan en ei genschappen vertonen. Tijdens de kinderjaren vallen poten tiële leiders vooral op door hun op merkelijke krachten en de soms bui tengewone prestaties. Op een gegeven moment krijgen zij, vaak op wonder baarlijke manier, een eerste roeping. Daarna volgt een breuk met het dage lijkse leven. De kandidaat-leiders rei zen naar exotische oorden in met na me Azië en het Verre Oosten om spe ciale wijsheid te vergaren, aldus Ell wood. Aan het daadwerkelijke leiderschap gaat een periode van afzondering en isolatie vooraf. Als voorbeeld noemde de wetenschapper Helena Blavatsky (1831-1891). Zij trok zich tijdelijk in Ti bet terug en stichtte daarna samen met enkele anderen de Theosofische Gemeenschap. Ook L. Ron Hubbard, stichter van de Scientology Kerk, ken de een periode van afzondering: hij had in het ziekenhuis van een bijna-dood ervaring. Daarna schreef hij zijn bestseller Dianetics, een boek over ..mentale gezondheid". Na de noodzakelijke vereenzaming presenteren de geestelijken zich aan de wereld door een eigen beweging op te richten, schetste Ellwood. Boven dien vergaart de veelal charismatische stichter discipelen. De organisatie krijgt vervolgens onherroepelijk te ma ken met een vijandige omgeving. Anti-sektenbestrijders maken de be weging zwart. Ellwood verwees expli ciet naar de Scientology Kerk, die in veel landen en met name in wordt bestreden. „Maar u als deze problemen voorbij de verheerlijking van d< plaats." Vrijwel alle religieu dan op de oude sjamaan, wood. „Het zijn allen zeldzaii duen en daarom zijn ze t fascinerend." Ook de leve Jezus Christus, Mohammed |i dha past in het model v hij. Leidsch Dagblad ANNO 1897 Woensdag 11 Augustus LEIDEN Voorzeker zullen onze lezers opgemerkt hebben, dat op 1112 en 13 dezer een collecte zal worden gehouden ten voordeele van de liefdadigheidsvereeniging Hulp en Steun voor weezen van alle gezindten". Met aandacht de aankondiging volgende, zal zich zeker een ieder opgewekt ge voelen. een offerte brengen voor het edel streven dezer ver- eeniging. Bestuurderen ontvangen dagelijks aanvragen van vader- of moederlooze weezen om hulp; moge de Algoede hen in staat stellen, aan alle aanvragen te voldoen. LISSE In een alhier gehouden vergadering in het hotel ..De Witte Zwaan", is besloten tot oprichting van een fanfare corps. Staande de vergadering traden dadelijk 20 werkende leden toe. Als kapelmeester treedt op de heer A. Bervaes, on derwijzer te Lisse. Genoemde heer is ook kapelmeester van het in 1896 opgerichte fanfarecorps te Noordwijk, welk corps onlangs in Dordrecht nogal succes had. LEIDEN De heeren D. Sala Zonen, lijsten- en spiegelfa- brikanten aan de Breestraat alhier, hebben het recht ontvan gen tot het voeren van het wapen van H.M. de Koningin-Re gentes en zijn dus wat men noemt Hofleveranciers geworden. WOUBRUGGE Het maximum aantal vergunningen voorde uitoefening van den kleinhandel in sterken drank, is tot 1 Mei 1901 verlaagd op 5. ANNO 1972 vrijdag 11 augustus LEIDEN De werkloosheid in Leiden en omliggende dorpen blijft onrustbarend toenemen. Was vorige maand 3,32 pro cent van de in loondienst zijnde mannelijke bevolking werk loos, nu is dat percentage gestegen tot 3,35. Al 1895 man nen lopen zonder werk rond en er zijn in totaal 340 vacatu res. Adjunct-directeur van het gewestelijk arbeidsbureau, C. Schipper, gelooft dat de werkloosheid zal blijven stijgen. Hij noemt voor het eind van dit jaar een werkloosheidspercenta ge van 4%. ,,En dat is nog een gunstige prognose", zegt hij erbij. LEIDEN Met ingang van het nieuwe schooljaar zal de Zita- stichting haar nieuwe school ,,De Noorderwiek" aan de Ter Haarkade mgebruiknemen. De stichting die sinds 1918 de R.K. Huishoud-en Industrieschool exploiteert eerst in het pand Noordeinde 50 en vanaf 1932 aan het Galgewater krijgt in dit nieuwe gebouw tevens de beschikking over een leerlmgenwoonflat en een gymnastieklokaal. LEIDEN In de Hortus bloeide gisteravond de Victoria Re- gia, onder het toeziend oog van vrij veel belangstellenden. Ook vanavond kunnen mensen die het bloeien van de grote waterplant zelf willen aanschouwen nog terecht. LEIDEN Geboren Nicolaas Da niël zv. E.J. Dekker en A.B.M. Schrama Michiel Willard Marinus zv. M.F.A.W.A. Bekkers en J.W.M. Beurskens Sinem dv. M. Bayte- mur en A.A.C.E. Stam Jasper Be rend Johannes zv. E.B. Kremer en M.G.P. Luk Cenk Berkay dv. C. Akdeniz en G. Oduncu Wessel Ti- mo Christiaan zv. W.P.D. Braggaar en J.P. de Greef Désirée dv. M. van Kommeren J.S.M. Leijendek- ker MariaCatherma Alida dv. I.A. Padmos en C. Broomans Stefan zv. R.J.N. Hoogland en J.G.C.M. van der Zalm Tom zv. J.O. Dijk huizen en C. Varkevisser Lillian dv. R.G.J, van Dam en B. van den Oever Niels zv. A. van der Boon en A.L. Pronk Ruben zv. R.J. Timmer en A.C. van Vliet Maria Johanna dv. R. Middelkoop en M.H.P. van Eeden Lize Johanna dv. C.C. Sol en C.B. Heslinga BartimeusChristiaan zv. J.P. van der Ven en M. Bijl Nick zv. P.J. Laponder en G.M. Robers Thijs zv. M.J.C.M. de Zwart Suzanne dv. G. van der Meij en P. Verbeek Maria Thirza dv. I. de Vreugd en M.J. Rog Franciscus Matheus Pe trus zv. P.N.G. Noordermeeren A.A.M. KarremansLisetteCa therine Yvonne dv. F.M. van Bockel en Y.P.M. Hoogkamer Eva Corne lia Mario dv. J.A.M. Baart en M.J.W. de Haan Priscilla Cornelia Johanna Maria dv. S. Schnitzler Dirk Hubert zv. F.H. Schaap en A. Kruider Jeroen zv. A.P.A. Schel vis en Y.J. Kaatee Mitchell zv. W. van der Plas en J. Jansen Laurens Willem zv. T. van der Plas en W. Jobse Britt dv. P.P.D. Janssen en A. van der Sleet Mark zv. J. van Egmond en W. Kromhout Oguz Kaan zv. F. Karaardig en H. Karaar dig Daniël Jacob Willem zv. T.J. Joppe en H.M. d'Hane Sarah Ma ria Sophia dv. T.J. Joppe en H.M. d'Hane Timo Johannes zv. C.L.W. Kleverlaan en C.M.J. van Velzen Stephan Alexander zv. C. Houwaart en J.E. van Duijn Jan Jacob zv. N.A. Zwaan en W.K. van der Meij Hajardv. E. Badrani en N. Bel- laado Rutger Levi Marinus zv. M. Mast en J.J. van der Sluijs Demi dv. M. van Laarhoven en A. Ste vens Laura dv. R.A. Riethoven en Y.P.M. Boon Martijn zv. P.E. No- teboom en J.J.M. Overdevest Kenney zv. F. Veldhuizen en C.E. van der Velde Guus Christoffer zv. U. Padding en J.A.F. Marks Sa- cha Bogdan zv. A.M. Szkudlarek en M.G.W. Wiersma «Timothy Leo- nardus Petrus zv. R.A.M. van den Burgen Y.A.D. van der Lans Yves Maxim zv. I. Verseef en A.W.P. Broers Anne-Sophie Julia Char lotte dv. H.G. van Gangelen en A.J. Middel Rick zv. G.T.J. Turk en A.C. van Hoewijk Victor Joost Jan zv. HJ. LutkeSchipholten M.M Kelly van Beusekom, geboren op 24 juli, dochter van Jon van Beusekom Duin Mike Pieter Ridderus zv. R.R. van der Kooij en H. Kalsbeek Teddy Dominique zv. D.A. Mee- der en M. van Dijk Jeffrey zv. F. de Bruijn en B.F.M. van Dijk lli- ass zv. M. Azhar en H. Reda Roos Danielle dv. H.R. Haarlemmer en K.S.C. Moonen Boye Olivier zv. B.A. van Hunenstijn en D. Biekart Yvonne Esmée dv. H.J.R. Schreu- der en M.C. van Nes. Gehuwd J. Hokke en M.l. van den Berg R. Ravensbergen en M.G- J.M. de la Rie C.H. Estarippa en F C. Knol M.N. van Beijnen en S. Huender R. Guldemond en A. Dijkstra P. van Duijn en N. Nijs- sen M.P.P. van Santen en B I. Lapperre. Overleden J. Kanhai, geb. 31 mei 1914, man W.A. de Bruin. geb. 2 jan 1930, ev. J.C. Opgenhaeffen R Ghogli, geb. 19 dec 1937, geh. gew. met B. Banarsi J. Vermeu len, geb. 28 apr 1907, geh. gew. met N.A. de Koning T. Pet, geb. 23 juli 1926, ev. H.S. Teunissen J.J. de Beer, geb. 25 apr 1926, man C.P. Kromhout, geb. 18 jan 1918, man M.J.E. Bouwmeester, geb. 18 nov 1950. ev. J.C. van der Holst P. Kruik, geb. 13 dec 1911, man A. Kraakman, geb. 28 aug 1906, ev. T.A.J. de Wit» J.M. Ie Pair, geb. 15 sept 1900, geh. gew. met A. van Oosten «J.P. de Ridder, geb. 28 febr 1924, man A.E. de Feij, geb. 14 jan 1906, geh. gew. met M.B. Leue- ring D. Kuiper, geb. 7 febr 1953, man P.M.J. Gulickx, geb. 25 juli 1952, man J. Ratte, geb. 23 mei 1950, man M E. Roelandse, geb. 22 nov 1923, geh. gew. met H.P. Zweistra C.C. Vreeburg, geb. 2 nov 1925, geh. gew. met W.J. Smit B. Alan, geb. 25 juli 1997, dochter «M.L. Mulder, geb. 12 Kempen uit Leiden. mei 1916, geh. gew. met J.J. Eijer M.J. Mous, geb. 2 juli 1972, man C. Stikkelorum, geb. 14 maart 1918, man R. van den Wil denberg, geb. 18 dec 1996, zoon J. van der Niet, geb. 29 dec 1930, VOORSCHOTEN Geboren Tan ja dv. B.L. Lugt en K. Wielenga Eda dv. I. Geng en S. Geng Wil lem Joep zv. F.F A. Kleyheegen K.M. Lina Nienke Francisca Jo hanna dv. J A. Nachtegaal en M.A.A. van Lunen Joey zv. R. Bracht en W.M. de Mol. Gehuwd A.P.M. Lippens en J.H. Oprei. Overleden D. Mechelse, oud 72 jaar C.P.M. Bouter, oud 78 jaar M. van den Bergwv. Adema, oud 81 jaar C.W.M. van Diemen ev. de Koning, oud 76 jaar. Rooseveltstraat8 Postadres: Postbu 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur DIRECTIE B. M. Essenberi J. Kiel (adiund L O F LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 7 maart 1860) 071-5356 356 Advertenties: Maandag t/m vrijdag va RUBRIEKSADVERTEN 071-5128030 Maandag t/m vrijdag van 8.30al Z - ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand iacceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) J.G. Majoor, n Brussel (ad/unct) PUBLIC RELATIONS OMBUDSMAN 1. Stev< J.M Jacobs, chef red. Groot Leiden A.J B.M Brandenburg, chef eindred. regio F. Blok, chef eindredactie algemeen W.F Wegman, chef red. Duin en Bollenstreek W. Spierdijk. chef sportredactie J. Preenen, chefbir VERZENDING PER PCt L per kwartaal: NL) on LEIDSCH DAGBLAD OP CASS .1 Voor mensen die moeilijk lezer ogen hebben of blind zijn leeshandicap hebben), is een het regionale nieuws uit het l geluidscassette beschikbaar 0486-486486 (Centrum vooi Lectuur. Crave) N H U I woensdag 13 00 uur (Dia )etn Ziekenhuis. BEZOEKUREN DIACONESSENHUIS (tel. 071-5178178): dagelijks 14.30-15 15 uur en 19.00-19.45 ui Kraam- en zwangerenafdeling: buiten de gewone bezoektijden, v bovendien van 10.30 -1115 uur en van 19.45 - 21.00 uur Special Care Unit: 10.30-11 00 uur, 15.00 -15.30 uuren 19.00-1 overleg met de dienstdoende verpleegkundige. Kinderafdeling: 10 30-19 00 uur, na overleg met de dienstdoende verpief Jongerenafdeling: 14.30-15.15 uuren 19.00-19 45 uur RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging St. Elisabeth (tel. 071-5454545) dagelijks 14 00-15 00 uur en 18 30-19 30 uur. klass daarnaast ook 11.15-12.00 uur. Kraamafdeling 14 30-15 30 uuren 18.30-19 30 uur (voor vaders tot 21 Kinderafdeling 14.30-19.00 uur (voor ouders de gehele dag) Afdeling hartbewaking (CCU)e n inte Spoedeisende hulp: dag en nacht geopend e(IC). 14.00-14.30 u 19.30 Avondbezoekuur afdeling Verloskunde 18.15-19.00 uur. 19 00-20.00 ut' Partners/echtgenoten met kinderen Voor zwangeren: zaterdag en zondag van 10 00 tot 11 00 uur (uitslui partners/echtgenoten en eigen kinderen.) Kinderafdelingen: voor ouders van opgenomen kinderen is er een ruin mogelijkheid in overleg met de hoofdverpleegkundige Voor andere bezoekers gelden de volgende tijden keel-, neus- en oor neurologie 14 15-15 00 uuren 18 30-19 30 uur, oogheelkunde en heel1 babyzaal en boxenafdeling: volgens afspraak

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 8