Hotel Centraal Geschilderde cocktails van Peter Warmerdt Kamer met uitzicht 'Ik kijk altijd eerst waar de branduitgangen zi Recept Savannah ENBOEK 'IJs in de wijn, weet u dat wel heel zeker?' MAANDAG 11 AUGUSTUS 1997 977 OOK HET LEIDSCH DAGBLAD/ HOTEL CENTRAAL RIJDT IN EEN AUTO VAN HUURMIJ HUURMU/AUTO PETER PrijsvoorbeeW BMW Z3 f. .260/* per dag, 100 kflj* vrl] Bartender Peter Warmerdam: „Ik leef gewoon voor de cocktail. Al mijn vrije dagen offer ik op aan reizen naar het buitenland." FOTO HENK BOUWMAN cocktails. Vorige week was hij in Moskou. Azië heeft hij al talloze keren bezocht en er staan nog meer reizen op stapel. ,,Ik ben het uithangbord van die firma." Drie jaar geleden nodigde De Kuyper Warmerdam uit om el ders in de wereld de cocktail te verkopen. „Ik leer de mensen om te gaan met kleur. En om eens iets te proberen. Eerlijk, op seminars sta ik op tafels. Om de mensen wakker te schudden. Durven moeten ze. Een stan daard cocktail maken kan ieder een, maar het gaat om de ver rassing, om de kleur, om de aankleding. En natuurlijk gaat er dan wel eens iets mis. Maar het is gewoon een kwestie van doen en zelfvertrouwen." Tsjakka. Hoe gebeurt dat, hoe komt je tot een combinatie? Warmer dam: „Hoe kwam Rembrandt tot het maken van een schilde rij? Het is een kwestie van ge voel. Je probeert eens wat en dan heb je ineens de ideale combinatie." Zoals de Savannah, de winnen de cocktail van 1997 (zie recept) op het Nederlands kampioen schap. Red Curasao is een be standdeel en over deze likeur doen mooie verhalen de ronde. Volgens Warmerdam maken ze oerinstincten los in de vrouw. De Noordwijker lacht zijn tan den bloot. De verslaggever vraagt of hij dat kan staven met bewijzen. Hij knikt ja. Warmerdam is gescheiden. In het leven dat hij nu heeft is geen plaats voor een huwelijk. Voor de duidelijkheid: wel voor Peter Warmerdam won met deze cocktail de eerste pijs op het Nederlands kampioen schap 1997: 35cc peach tree lOcc amaretto lOcc red Curasao scheut dubbeldrank, tropisch cocktailsap van Riedel Hotel Nieuw Minerva. Dit hotel in Leiden staat rug aan rug met sociëteit 'Minerva' aan de Breestraat, dat gebouw waar studenten op de balkons, onder het genot van een biertje, wederom nadenken over hoe zij de nuldejaars weer eens kunnen vernederen. Wordt het dit keer poephappen of moet men hardlopen door zalen vol groene zeep? Vanon- 'der de markiezen van het hotel heeft men een rustiek uitzicht op de Stille Rijn, een lam zijar mpje van die grote rivier, een plaats waar het nu hele maal niet zo stil terdags met volle boodschappentassen voortzeulen en de fruitverkopers schreeuwen; 'Hebbie arebeije bij je?' FOTO LOEK ZUYDERDUIN i Vali alkenburg. Dit dorp hebben we nog niet met een be zoek vereerd en we gaan op pad. Alsof de duivel er mee speelt: na 500 meter rijden staan we in een file. Op de Leidse Churchilllaan, de Doctor Lelylaan, de Tjalma- weg. Er komt geen eind aan. Die dekselse strandgangers ook. Tussen de meters die ik met die stinkende diesel vooruitga, zwijmel ik weg. Je zal nu maar vrij zijn. Je zal maar aan het strand liggen. Ik, pechvogel, moet werken en jullie in deze file kunnen straks genieten. Genieten van mooie dames, die op de boulevard met kleren aan nog stuurs voor zich uitkij ken. maar zich op het strand zonder schroom ontdoen van hun.... File dus. Valkenburg, off all places. Ik kom er, gekookt door de temperatuur. Ons doel is Het Wapen van Valkenburg. Dat schijnt ooit een hotel te zijn geweest, ik ben hoogst nieuwsgierig. Ik stuit op een bord je: 'Open om 17.00 uur'. Dat begrijp ik niet, want aan de weg lacht ons een mooi terras met duur en smaakvol meubilair toe. Je zou zeggen met dit mooie weer: gooi open die toko en lok de mensen binnen. Ik bel. Een vrouw doet open. Ze kijkt ons aan met een blik van 'wat moet dat hier.Ik begin een verhaal over de doelstelling van Hotel Centraal, maar ze denkt dat ik haar een abonnement op de krant wil aansmeren. Nu is het lezen van deze krant een goede zaak, maar het is ui teraard geen verplichting. Voordat ik dat de stuurs kij kende vrouw wil me dedelen. staat de deur op een kier. 'Maar mevrouw, ver tel dan iets over dit gebouw. Er ligt hier toch een mooie ge schiedenis'. Ik wil haast zeggen: maak gebruik van de gratis reclame. Op het moment dat ik denk dat ze me bin nenlaat, valt het slot in de deur. Krijg het heen en weer. Het Wapen van Val kenburg. Ontwapenend. ROB ONDERWATER Noordwijkse bartender mixt drankjes op wereldniveau Hotelpersoneel De cocktails van Peter Warmerdam zijn net schilderijen. Lyrisch kan de bartender van Hotel Noordzee in Noordwijk worden van zijn eigen bedenksels. Een scheut rum, ana nassap, coconut, een stukje ananas aan de rand van het met sui ker omrande glas en de handen van de drievoudig Nederlands kampioen hebben weer iets moois gemaakt. Een Pina Co- lada. „Kijk toch eens naar de kleur. Prachtig toch." Het is een zwoele avond in Noordwijk. Over de Wilhelmina Boulevard is veel gezegd en ge schreven, maar op zulkemo- menten heeft de badplaats allu re. Iedereen bekijkt iedereen. Op het terras van Hotel Noord zee drinkt men cocktails. Dat komt vooral door Peter War merdam. De 40-jarige inwoner van Noordwijk, oorspronkelijk afkomstig uit Hillegom, heeft er weinig moeite mee om dat toe te geven. „Veel mensen hier ko men speciaal voor mij. Twintig procent van de drankjes bestaat uit cocktails. Geen enkele bar in Nederland evenaart dat." Peter Warmend am blaakt van zelfvertrouwen. Zelfvertrouwen is het geheim van de cocktail maken. Als hij zich eens 'ver schenkt' en onzeker is over de juiste smaak van het drankje, zegt hij tegen de klant: „Alstu blieft. ik weet zeker dat-ie voor treffelijk smaakt." Hij heeft nog nooit klachten gehoord. War merdam: Als je komt met een gezicht van: ik hoop dat de cocktail smaakt, dan wordt het Warmerdam is een aanhanger van de Emile Ratelband-theorie. „Positieve uitstraling." Dat houdt hij zijn gehoor voor. Als Warmerdam niet schenkt in Noordwijk dan vertoeft hij el ders op de wereld waar hij voor de drankenfirma De Kuyper les sen geeft in het maken van Bellen met Hotel Centraal Voor wie een stukje wil reserveren in Hotel Cen traal staat een speciaal telefoonnummer open. Het onderwerp moet na tuurlijk wel direct of in direct te maken hebben met hotels. Boekingen: 06 - 53474513. van wijnen en jaartallen rol len als ronde kaasjes over tafel. René Ja cobs, 'maitre d'hotel' 'restaurantmanager') van De Palmentuin in Noord wijk is wijnkenner bij uitstek. Ondanks deze warme zomer middag ziet hij er onberispelijk uit in zijn zwarte jacquet. Al zo'n 15 jaar werkt hij in de ho reca, onder andere bij Cas Spij kers in Oisterwijk, en nu sinds een jaar in Hotel Oranje aan de Koningin Wilhelmina Boule vard. In de rol van sommelier - Frans voor de kelner die zorg draagt voor de wijn - assisteert hij de gasten bij het maken van een keuze uit de wijnkaart. „In vroeger tijden, en nu nog wel in België en Frankrijk, hield een sommelier zich louter met de wijn bezig. Omdat dit voor onze begrippeh veel te duur werd, is de echte sommelier een uitstervend beroep. In Neder land zijn nog ongeveer 60 imet dit vak bezig. Het is een veelmeer omvattende functie ge worden. Hoewel het natuurlijk belangrijk blijft om bij bepaalde kruiden en spijzen de juiste wijn te schenken. Bijvoorbeeld bij gar nalen, die wat ijzerig zijn, moet je oppassen dat de smaak van de wijn niet in gevaar wordt ge bracht." Het wijnarrangement in De Pal mentuin telt ongeveer 150 ver schillende soorten, afkomstig uit landen over de gehele we reld. De duurste wijn op de kaart is een fles uit 1985 van het beroemde huis Rothschild. Na de bijna perfecte afdronk, moet men voor het met de hand be schilderde etiket een lieve duit van 395 gulden neertellen. „Zo eens in de vier maanden verko pen we een fles uit dit zeldzaam te verkrijgen jaar", zegt Jacobs. Als groot wijnliefhebber met Ook hoteleigenaren gaan op vakantie ook in het vak zit en het allemaal veel beter weet." Voor Janihe Slootweg, eigenaresse van het gelijknamige pension 'Janine', maakt het niets uit waar ze logeert op vakantie. „Als het er maar schoon is en ik er pret tig word on wangen. Op vakantie ben ik heel gemakkelijk, het maakt me niets uit of ik moet overnachten op een camping, in een pension of een betrekkelijk luxe hotel. Zo ben ik vorig jaar in Kenia ge weest. We waren ergens midden in de rimboe, toen we door iemand uitgeno digd werden om mee naar zijn huis te gaan. Omdat we de enige gasten waren, werd er speciaal voor ons uitgebreid ge kookt. Dat was wel een heel aparte erva ring." Matthijs de Jong, plaatvervangend manager van Bastion Leiden, gaat in zijn vakantie nooit in hotels zitten. „Vaak ga vrouwen. „Ik wil da< niet dramatisch ove leef gewoon voor de mijn vrije dagen offi reizen naar het buiti Hij begon als barkee in een barretje in Au maar nadat hij het b Marriot had bezoch twee mannen cockt ken, was Warmerdai Hij werkte zich op e Holyday Inn in Ams vijfsterrenzaak. Hui« volgde, maar daar ki relatie een einde. Wi wil daarover niet te i „Huis ter Duin is eei ce meteenVW-motj de schermen is het d grote chaos." Eigenaar Cor van Di Warmerdam bij zijnl haalde hem naar Ho zee. Het lijkt een gel welijk. Na de zomer binnenbar verbouvv| eisen van Warmerdi kort komen er twinu naar Noordwijk. Spd fijne kneepjes van H merdam te leren. „Ij best wel trots op, daj van die mannetjes \j naar hier komten. w ik ze achter de tafel j maar wat doen." Een mevrouw vraagi Margarita met ietwaj cohol dan de vorige* vaste ritueel volgt. \j doet hij een paar ijsl] blender en zwaait. Ij kijkt vol bewonderii| sing noemen we da( niet zo druk is krijgl mensen binnen. Ma vandaag niet nodigt op de bezette tafeltjj1 De Strawberry Daiqf voortrekkelijk. De zij onder de duinen. Pe" merdam 'schildert'f tails. Het leven is zoet. 1 ROB ONDERWATER fr „Sorry meneer, de hoteleigenaar is mo menteel met vakantie, half augustus is hij weer bereikbaar." Het blijkt een veel gehoorde kreet te zijn bij het benaderen van een aantal hotels in de regio. Slechts een paar mensen kon de vraag worden gesteld waar en op welke manier zij ei genlijk hun vakantie doorbrengen. Wil len deze thuisblijvers hetzelfde comfort als in hun eigen hotel, of nemen ze ge noegen met een slaapplaats in een goedkoop pensionnetje? P. Duivenvoorde, eigenaar van drie-ster renhotel 'De Duif in Lisse verblijft tij dens vakanties bijna altijd in hotels.Als ik een druk seizoen achter de rug heb, wil ik goed kunnen uitrusten. Bij.voor- keur een viersterrenhotel, omdat je daar nu eenmaal veel faciliteiten hebt. Aan een goede keuken, een comfortabele ka mer en in een warm land een zwembad bij het hotel hecht ik veel waarde." Voor mensen die in het vak zitten, geldt vaak dat ze kritisch zijn op hun collega's. Zo ook Duivenvoorde: „Het wordt een au tomatisme om gedurende een hotelver- blijf op van alles te letten. Zelfben ik nogal perfectionistisch ingesteld en als er dan in een Nederlands hotel, twee da gen oude broodjes op het ontbijtbuffet worden aangeboden, tja." De bereiding van een Irish Coffee blijkt in sommige hotels ook problemen op te leveren. „Een glas half warme koffie met wat alcohol erin, een dot slagroom erop en klaar denkt men. Als de lekkernij dan op tafel verschijnt, is de lepel weggezakt in een gesmolten witsel dat voor room door moet gaan. Vervolgens vraagt de ober nog doodleuk een bedrag van 10 of 12 gulden. Dan kom ik wel in opstand, hoewel ik nooit kenbaar maak dat ik zelf Sommelier René Jacobs: „Soms is een wijn 'kurk', dat wil zeggen dat ie muf ruikt en een nare Om te voorkomen dat dit de gast bereikt, ruik ik altijd even aan een klein laagje wijn." FOTO een voorliefde voor bepaalde Italiaanse wijnen, ziet hij na tuurlijk graag dat mensen res pectvol met wijn omgaan. „Als mensen vragen of ze ijs in hun rode Chardonnay kunnen krij gen, vraag ik eerst of ze het ze ker weten. Wanneer er geen ontkenning volgt, zet ik een bakje ijsklontjes op tafel en ben ik direct weg." Elke wijn wordt voor schenking door de sommelier aan een strenge reukproef onderwor pen. René Jacobs: „Soms is een wijn 'kurk', dat wil zeggen dat de wijn muf ruikt en een nare smaak krijgt. Om te voorkomen dat dit de gast bereikt, ruik ik ah tijd even aan een klein laagje wijn." Om het proeven van wijn te de monstreren, komt de maïtre d'hotel aan het einde van de middag met een overheerlijke Sporen 'Hugel' op de proppen. De fles uit de Alsace (Elzas) staat in het restaurant voor 67 gulden op de kaart. Als de wijn is ingeschonken volgt eerst de ik trekken door een land, zo! helemaal vrij kan voelen. Hq het hele jaar al genoeg gezief me echt wel zelf verzorgen, f geen hotelmedewerker aan Judith Lebbink, hoteleigenaf Rose in Leiden gaat deze zoij. eerst na drie jaar weer op val bent zo druk met je eigen zai je nauwelijks tijd hebt voor \f Mijn broer heeft nu geregeld ze zomer met de familie naa& gaan. Even elf dagen er tussl appartement aan de kust. Ta daar op service, hygiëne eni! kijk altijd direct waar de braJ zijn." P reukproef. Vervolgd cobs het glas een aaL in de rondte. „Dit isfei losser te maken en ie te laten komen. OpE kan de wijn pas goeje recht komen, legt djec uit. Inderdaad ruiklfefc veel fruitiger. Hevige bewegen we het glajoi lippen.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 6