Britse minister zinspeelt op vrijlating IRA-leden Buitenland )den bij gevechten in idzjiekse hoofdstad i tugal dreigt k Lende piloten |t celstraffen 1 9? "99 €231 'Gevaar van Russische wapens groter dan ooit' Trein uit de rails DE HELE WEEK GOED KOOP VS-gezant krijgt belofte dat Karadzic uit politiek stapt Staking UPS ontregelt consumenten VS Crisis op de Comoren voorlopig bezworen IDAC 11 AUGUSTUS 1997 igo Boss maakte SS-uniformen to. De Duitse couturier Hugo Boss heeft tijdens de nazitijd Éfirmen ontworpen voor SA, SS, Hitler-jeugd en het Duitse le- pit meldt het Oostenrijkse weekblad Profil vandaag. Na de hg werd Hugo Boss als profiteur van het Derde Rijk' aange- «t, werden zijn kiesrechten ontnomen en moest hij 80.000 Ml (momenteel 450.000 mark) aan schadevergoeding betalen. ^Verleden van de 1948 overleden Boss kwam opnieuw aan icht met het verschijnen van een lijst van slapende rekenin- ^gnp Zwitserse banken. flljerderheid wil Schmidt als president ^Ihen Een meerderheid van de Duitsers (55 procent) vindt anselier Helmut Schmidt de meest geschikte opvolger voor n oBidige bondspresident Roman Herzog. Dat blijkt uit een ïiliePg on(^er duizend mensen door het Infra-instituut in op- lit van het weekblad Focus. Op een gedeelde tweede plaats en premier Rau van Noordrijn-Westfalen en de voormalige jster van buitenlandse zaken Genscher. pen eisen opnieuw slachtoffers ^>rif. De Alpen blijven slachtoffers eisen. In Frankrijk, Italië 5SSvitsërland vielen het afgelopen tien doden onder bergbe- Iners. In de Italiaanse Alpen vonden zaterdag drie mensen '2, |is het klimmen de dood. Gisteren maakte een 68-jarige nja![ween dodelijke val. In de Zwitserse Alpen kwamen zaterdag ïti J->ostenrijker en een Duitser door klimongelukken om het le ctin het Franse deel kwamen gisteren vier Fransen om. aht in radarsysteem Guam UL. Amerikaanse onderzoekers, die de oorzaak van de ramp rjraë Zuid-Koreaanse Boeing 747 afgelopen woensdag op Gu- ^Aiderzoeken, hebben een defect in het radarsysteem van de Verstoren op het Amerikaanse Stille-Oceaaneiland ontdekt, ^onderdeel van dat systeem had de piloten van de Boeing ""moeten waarschuwen dat het toestel te laag vloog. Bij het ~~*luk kwamen 225 mensen om het leven. •ootste ster in heelal ontdekt iago Chileense en Australische astronomen hebben de itste ster in het heelal ontdekt. Hij staat op ongeveer twee- derd lichtjaren van de aarde en is in diameter vierhonderd Jgroter dan de zon. Dit meldde het dagblad El Mercurio in gisterep. ld: rJiziliaanse activist 'Betinho' dood ie janeiro» De Braziliaanse socioloog en volksheld Herbert buza, beter bekend onder zijn koosnaam 'Betinho', is zater- ■f Jop 61-jarige leeftijd overleden aan de gevolgen van aids. Be- *0 was hemofiliepatiënt en kreeg in 1986 het HIV-virus via [bloedtransfusie. Betinho, die wegens zijn linkse ideeën en- Baren in ballingschap moest doorbrengen, was vooral be- I door zijn campagne tegen de honger. peditie vindt verloren Inca-stad Een archeologische expeditie naar het Inca-koninkrijk nbamba is op de verloren stad Rangalla gestuit. De stad lal genoemd in een Spaanse kroniek uit 1571. Zij was in die len belangrijk bolwerk van het Inca-verzet tegen de Spaanse fceersing. De expeditie vond eind vorige maand de resten Be stad Pampaconas. ;s van 100 km op Duitse snelwegen urg» Op de Duitse autosnelwegen was het zaterdag zo met vakantiegangers en dagjesmensen dat op een aantal jsen files van honderd kilometer lengte ontstonden. In Italië onden zaterdag al vroeg files, vooral in zuidelijke richting, [veerhaven Villa San Giovanni bedroeg de wachttijd voor de )oot naar Sicilië vier uur. ent Rachmonov van Tad- in heeft gisteren plaatse- ijgsheren de schuld gege- an de gevechten in de >tad Dusjanbe. Bij de nutselingen tussen een e van het ministerie van ïlandse zaken en aanhan- het hoofd van de doua- ïsten vielen zaterdag vijf zo meldde de Russische der NTW. Ie gevechten in het noor- de stad vielen volgens tiigen ook onder de bur- frlking slachtoffers. Toen jd, waarbij de partijen au- ische wapens en granaten )C ;al heeft de piloten van de j-j lale luchtvaartmaatschap- AP-Air verordonneerd weer •j :t werk te gaan. Blijven zij ang dan riskeren zij niet ontslag, maar ook een f van twee tot vijf jaar. De ïvakbond SPAC heeft n laten weten de maatre- i c zullen aanvechten. Een vliegeniers heeft zich gis- dek gemeld. egering nam het besluit piloten afgelopen zater- acties hadden hervat, igeren deze maand nog vluchten uit te voeren die r dan drie dagen van te in hun schema worden 1st. ;ens de vliegeniers heeft weinig piloten in dienst meten ze vaak op het moment wijzigingen in )osters aanbrengen. Hier- komen zij niet aan de ïschreven aantal uren rust lirectie van TAP, die meer ljteit nastreeft, noemt de 'onbegrijpelijk'. Zaterdag ze drie vluchten schrap- 'at aantal zou kunnen op- tot tien tot twaalf vluch- g, waarbij vooral de tiecharters de dupe kun- 'orden. KIPFILET PANKLAAR naturel, Indisch of Ball 500 gram nu M BLOEMKOOL per stuk Ajnbiedngen gekig 11 aug. t/mza. 16aug. A&P Sctvkk B V. Id 035-S483333 ELKE DAG GOED NIEUWS Noord-Ierse marsen zonder problemen verlopen De Britse minister voor Noord-Ierland, Mo Mowlam, suggereert in een interview met de Sunday Telegraph binnenkort gevangen leden van de IRA, het verboden Ier se Republikeinse Leger, in vrijheid te stellen. De minister zei zich niet te willen vastleggen, maar merkte op dat als het door het IRA afgekondigde staakt-het-vuren houdt 'alle opties mogelijk zijn'. sloten, omdat zij de gearresteer de militieleden als gewone cri minelen en niet als politieke ac tivisten beschouwen. Al eerder zegde Mowlam toe IRA-arres- tanten naar gevangenissen te willen overbrengen die dichter in de buurt van hun familiele den zijn gelegen. Sinn Fein, de politieke vleugel van de IRA, vindt dat amnestie- LONDEN ANP-Rtr Volgens de krant wil de minister de paramilitaire organisaties duidelijk maken dat de geweld loosheid, voorafgaand en gedu rende de onderhandelingen over de toekomst van Noord- Ierland, vruchten afwerpt. Haar voorgangers hebben amnestieregelingen altijd uitge- regelingen noodzakelijk zijn om het vertrouwen tussen de partij en bij de onderhandelingen te vergroten. Mowlams opmerkingen leid den tot boze reacties onder de protestanten. ,,Na vier maan den bekijkt het IRA wat het be stand heeft opgeleverd. De mi nister maakt voortzetting ervan nu afhankelijk van het nakomen van haar belofte", aldus een van de leiders van de DUP, de grootste protestantse partij die Noord-Ierland binnen het Vere nigd Koninkrijk wil houden. Het interview in de Sunday Telegraph verscheen op de dag dat duizenden Ierse nationalis tische katholieken door Belfast marcheerden. Zij herdachten dat 26 jaar geleden het Britse le ger met zijn campagne in Noord-Ierland begon waarbij zij honderden verdachte IRA-leden Een dag eerder sloten onge veer 12.000 leden van de protes tantse groep Apprentice Boys met een grote optocht hun reeks omstreden marsen in Noord-Ierland af. De politie had een deel van de route omgelegd om tegemoet te komen aan be zwaren van het merendeels ka tholieke Londonderry. De mars verliep net als de voorgaande zonder incidenten. FRANKFURT. AP Nooit was het gevaar dat uit gaat van de Russische kernwa pens zo groot als nu. Dat stelt de Duitse Hessische Stichting voor Vredes- en Conflicton- derzoek (HSFK), die een studie naar het Russische atoomarse naal heeft verricht. Omdat een groot deel van het arsenaal wegens gebrekkig onderhoud in slechte staat verkeert, wor den de strategische raketeen heden in de hoogste staat van paraatheid gehouden, aldus de krant Frankfurter Allgemei- neSonntagszeitung. De op land en op onderzee boten gestationeerde raketten zijn lang niet volledig inzet baar en kunnen een vijandelij ke aanval niet overleven, zo staat in de studie. Omdat het Russische aanvals waarschu wingssysteem niet meer volle dig functioneert, kan Moskou er niet meer zeker van zijn een eventuele aanval op tijd op te merken. Daarom worden alle kernwapens in de hoogste staat van paraatheid gehou den. De belofte van de Russische president Jeltsin om de kern wapens voortaan niet meer op westerse doelen te richten, maakt de kans op een per on geluk afgeschoten kernraket niet kleiner, aldus de opstellers van de studie. Het Russische ministerie van defensie heeft de belofte van Jeltsin namelijk zo uitgelegd dat alleen de co- ordinaten van de doelen uit het besturingssysteem van de raketten zijn verwijderd. Het invoeren van de oude coördi naten duurt slechts tien se conden en bovendien zijn de doelcomputers zo geprogram meerd dat ze na het afvuren automatisch teruggaan naar de oorspronkelijke coördina ten van de Koude Oorlog. gebruikte, luwde, sloegen veel inwoners op de vlucht. De speciale brigade die onder leiding staat van minister Kasi- mov verdreef gisteren de strij ders van de douanechef £ali- mov uit hun noordelijke district. Zowel Kasimov als Salimov zijn voormalige commandanten van de islamitische rebellen en vechten in Dusjanbe om de buit. "De toestand in Tadzjikistan was al verslechterd nadat Rach monov en de islamitische rebel len in juni een vredesovereen komst tekenden. De terugkeer van gewapende guerrillastrij ders in Dusjanbe beloofde ech ter weinig goeds. WITTE- OF TARWEBOLLEN van •79 BELGRADO Rtr-DPA-ANP De Amerikaanse gezant Holbrooke heeft tijdens zijn bezoek aan Belgrado alleen de belofte gekre gen dat Radovan Karadzic, de wegens oorlogs misdrijven aangeklaagde Bosnisch-Servische lei der, uit de politiek zal stappen. De belofte werd gedaan door Krajisnik, het Servische lid van het Bosnische driekoppige presidium. De Verenigde Staten hadden bij monde van Holbrooke gedreigd Karadzic te arresteren als hij zich niet uit de politiek terugtrekt, zo meldde de 'Washington Post gisteren. Belangrijke senatoren steunen dit beleid. De NAVO heeft al plannen om met speciaal getrainde commando's Karadzic op te pakken. De internationale vredesmacht SFOR in Bosnië begon zaterdag met verscherpte con trole op speciale politietroepen, waarvan een deel Karadzic beschermt. Van die troepen maken ook goed bewapende voormalige soldaten deel uit. De Amerikaanse gezant heeft de Servische lei ders nog enige tijd gegeven om Karadzic te ver wijderen. Dit om het bloedvergieten te voorko men dat wordt gevreesd indien SFOR-troepen onder leiding van de NAVO in actie zouden ko men om Karadzic te arresteren in zijn zwaarbe waakte bolwerk bij Pale. Op weg naar Belgrado maakte Holbrooke een tussenlanding in Banja Luka om de Bosnisch-Ser vische presidente Plavsic een hart onder de riem te steken. Zij is momenteel met Karadzic-aan- hangers in een machtsstrijd verwikkeld. De gezant was tevreden vertrokken uit Saraje vo, waar het driekoppige presidentschap van Bos nië het eens werd over de verdeling van ambassa deurs. Daarna adviseerde EU-gezant Westendorp de contacten met de Bosnische ambassadeurs te hervatten. Nederland, Duitsland, Frankrijk en Ita lië zijn daar inmiddels toe overgegaan. Washington Bij een treinongeluk in de Amerikaanse staat Arizona zijn 121 passagiers gewond geraakt. Van geen van hen is de toestand kritiek, aldus een woordvoerder van de spoorwegmaatschappij Amtrak. De pas- sagierstrein, die van Los Angeles op weg was naar Chicago, ontspoorde terwijl hij met hoge snelheid door de woesti j n reedfotoepa john curzinski Zwemverbod voor kust Normandië deels opgeheven De Franse autoriteiten hebben gisteren het zwemverbod voor de met olie vervuilde Norman- dische kust deels opgeheven. De visvangst is nog wel verbo den. De olievervuiling was het gevolg van een ongeluk met een tanker. In de zee tussen de kustplaat sen Houlgart en Honfleur mag weer worden gezwommen. Maar het verbod geldt nog steeds voor de stad Le Havre en het naburige dorp Sainte-Adres- se. Sinds donderdag waren in Le Havre, Sainte-Adresse en in de badplaatsen Trouville en Deau- ville de rode vlaggen gehesen. Het zwemverbod was afgekon digd nadat woensdag olie in de zee terecht gekomen was door dat een tanker bij het aanmeren op de kade in Le Havre klapte. Zo'n 120 ton olie kwam in het zeewater terecht. Het hoofd van het toeristische bureau van Deauville heeft ge zegd te vrezen dat de gevolgen voor de toeristenindustrie, die deze zomer toch al te lijden heeft gehad van het matige weer, 'rampzalig' zullen zijn. WASHINGTON HANS DE BRUUN CORRESPONDENT De staking hij de Amerikaan se pakjesvervoerder United Parcel Service (UPS) gaat voorlopig door. Het afgelopen weekeinde liepen onderhan delingen tussen de onderne ming en de vakbond Team sters op niets uit. „Op dit ogenblik heeft het geen zin om verder te praten. Het is nu tijd om ons in te graven", concludeerde vakbondsvoor zitter Carey. De Amerikanen komen voor hun boodschappen steeds minder hun huis uit. De VS zijn 'postorder-gek'. Bijna alles kun je uit een catalogus via de telefoon bestellen. Van kleding tot koffie, van computers tot cd's, van boeken tot biefstuk ken. Eén telefoontje naar een gratis nummer dat 24 uur per dag bezet is, de betaling gaat per kredietkaart en minder dan 48 uur later al rijdt een bestel wagen met het gewenste arti kel de straat in. In twee van de drie gevallen heeft die bestelwagen de ver trouwde, bruine kleur van de United Parcel Service. Vorig jaar vervoerde UPS maar liefst 30 miljard pakjes voor de Ame rikanen, twaalf miljoen per dag, twee maal zoveel als alle andere pakjesbezorgers sa men. Geen wonder dat de be gin vorige week begonnen sta king van 185.000 chauffeurs, laders en sorteerders van UPS geen Amerikaan onberoerd laat. Het leven van de Ameri kaanse consument ligt totaal overhoop. Anderhalf miljoen bedrijven of burgers verschepen of ontvan gen elke dag een of meerdere pakjes via UPS. En dat is dan alleen in Amerika. Het bedrijf heeft inmiddels vestigingen in vrijwel alle landen ter wereld en boekte in 1996 wereldwijd een omzet van 22,5 miljard dollar. Maar vooral in de Vere nigde Staten is UPS het sym bool geworden van eén totale verandering in de koopcultuur, waarbij 'snel' niet meer genoeg is. Het moet nóg sneller. Overnight delivery is een klan tentrekker van de eerste orde geworden. UPS, en de concur renten Federal Express, DHL en de Amerikaanse post, heb ben daartoe hun eigen vloten aan vliegtuigen, die niets an ders doen dan pakjes rondvlie gen. Tal van producten verou deren bovendien zo snel, dat de leverancier het ook zo snel mogelijk bij de klanten wil hebben, voordat die zich be denken. De drogisterij- en apotheekketen CVS gebruikt UPS om de medicijnen naar zijn honderden vestigingen in het hele land te brengen. De grote autofabrikanten sturen onderdelen per koerier naar garages in de hele VS. De voorliefde voor het kopen per postorder is typisch Ameri kaans en ook verklaarbaar: door de enorme afstanden wo nen miljoenen mensen te ver van goedgesorteerde winkel centra om zelf hun inkopen te doen. Maar de laatste jaren is het een nationale trend gewor den. De Amerikanen kopen per jaar voor zo'n 80 miljard dollar op deze manier. Het heeft geleid tot een enorme groei van de pakjesbezorgers. UPS zag zijn omzet in de laatste vijfjaar met vijftig procent toenemen. Ook de nummer twee, Federal Express of FedEx, en de Ameri kaanse post hebben van deze postorderhausse geprofiteerd. Maar geen onderneming zo sterk als UPS, waarvan de 's zomers in bruine korte broe ken gestoken chauffeurs zelfs een nationaal sekssymbool zijn geworden. ,,UPS is een erg belangrijke on derneming voor ons land", zei president Bill Clinton eerder deze week dan ook. Hij weiger de in te grijpen in de ruzie tus- se'n de UPS-directie en de vak bonden van de UPS-werkne mers, die gaat om het omzet ten van parttime-banen in vol ledige functies en om het zeer omstreden voornemen van UPS om zich terug te trekken uit het pensioenfonds van de Teamsters, de transportvak bond. Maar de politieke druk om iets te doen stijgt. Over een paar weken vallen in heel Amerika de miljoenen ca talogussen met de najaarscol lecties, de kerstartikelen en de winterspulletjes alweer in de bus, en staat pakjesvervoerend Amerika aan het begin van zijn traditioneel druktste seizoen. Als de UPS-werknemers dan nog weigeren het werk te her vatten, gaat de ontregeling van het publieke leven in Amerika pas echt ernstige vormen aan nemen. Ooievaars houden Spaanse dorpelingen in hun greep malpartida de caceres garyabramson/ap Ze hebben de jurk van Isabel Lancho geruïneerd en Maxi ma Pedrera's tv-antenne bui ten werking gesteld. Boven dien hebben ze een aanslag gepleegd op de plaatselijke priester toen een nest van driehonderd kilo van het dak van de kerk viel en hem op een haartje na miste. Honderden ooievaars heb ben deze zomer het Spaanse dorp Malpartida de Caceras tot woonplaats gekozen en veel van de 2.500 inwoners voelen zich belaagd, want al leen al op het dak van de 16de eeuwse kerk bevinden zich 38 nesten. Op de van takken en twij gen gemaakte nesten, die als reuzensoepkommen op de daken van de huizen rusten, fladderen honderden ooie vaarsjongen onhandig met hun vleugels, ter voorberei ding op hun eerste vlucht. De oudere vogels verwelkomen elkaar met luid geklepper van hun rode snavels. Onder bescherming van hun status van bedreigde diersoort is het aantal ooie vaars in Spanje de afgelopen tien jaar verviervoudigd tot ongeveer 16.000, de grootste populatie in Europa. Een ooievaarsnest op een kerktoren is in Spanje een vertrouwd beeld. Maar nie mand heeft ooit een invasie gezien zoals in Malpartida, al heeft het dorp in het verleden ook altijd een buitengewone aantrekkingskracht uitgeoe fend op ooievaars. Ornitho loog Lorenzo Corrales denkt dat het verdwijnen van land bouw, en daarmee de voor ooievaars schadelijke bestrij dingsmiddelen, in de omge ving een van de factoren kan zijn. Maar de belangrijkste oorzaak van de massale toe stroom is wellicht de vuilnis belt van de nabijgelegen pro vinciehoofdstad. De vogels vinden daar zoveel van hun gading dat sommige niet meer de moeite nemen 's winters nog naar Afrika te vliegen. Burgemeester Antonio Ji menez kan er niet mee zitten. „Sommige mensen zijn tole rant, anderen hebben elke dag wat te zeuren", zegt hij. Jimenez lijkt het juist leuk te vinden dat zijn pretentieloze gemeente iets heeft waarmee zij internationaal aandacht trekt. Hij laat bezoekers met trots een ingelijste oorkonde zien van de in Duitsland ge vestigde milieugroep Fonds voor Europees Erfgoed, waar in Malpartida wordt uitgeroe pen tot 'Ooievaarsstad van Europa'. Om de ooievaars- koorts nog verder op te voe ren heeft hij een jaarlijke ooi- evaarsweek ingesteld, met een ooievaarsfotowedstrijd. MUTSAMUDU AP De separatisten op het Comore- se eiland Anjouan, die hereni ging met Frankrijk eisen, heb ben gisteren het vliegveld weer geopend, de barricades opge ruimd en traditionele bruiloften gevierd. Dit nadat was gebleken dat berichten als zouden rege ringstroepen onderweg zijn om de opstand bloedig te beëindi gen, niet op waarheid berust ten. De dorpelingen gingen mas saal de straat op om de achter stand aan bruiloften in te halen die meestal in deze tijd van het jaar worden gehouden. De bar ricades die de afgelopen dagen waren opgeworpen, werden weer opgeruimd. De opstande lingen verklaarden dat de komst van een functionaris van de Or ganisatie van Afrikaanse Een heid (OAE), later deze week, ge noeg is om de stabiliteit te ga randeren. In de nacht van zaterdag op zondag was het nog zeer onrus tig op Anjouan. Groepen sepa ratisten legden enkele huizen in het westelijke dorp Bimbini in de as, omdat ze dachten dat daar regeringssoldaten verble ven. Er vielen geen slachtoffers. Behalve op Anjouan waren ook de bewoners van het klei nere Moheli de afgelopen we ken in het geweer gekomen. Er wonen ongeveer 570.000 men sen op de Comoren-archipel, die buiten de kust van Mozam bique in de Indische Oceaan ligt. Drie van de vier eilanden werden in 1975 onafhankelijk van Frankrijk. Het vierde, Mayotte, verkoos overzees Frans gebied te blijven. De separatisten noemen de re gering van de Comoren corrupt en denken dat Frankrijk de rechtspraak, de gezondheids zorg en het onderwijs kan her stellen. Parijs heeft overigens weinig op met de herenigings aanhangers.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 5