SCHAPEN Op vakantie met 200 Rotterdam komt met circlebus Wie BOEM hoort, is 'dood' Toerisme Vliegende Dienders Op het terrein van het Nederlands Politiemu um in Apeldoorn vindt vandaag een klopjacl plaats met helicopter en politiehond. De ach volgingsscène moet de bezoekers inzicht vei schaffen in de samenwerking tussen de Polit Luchtvaartdienst en de afdeling speurhonde de Dienst Levende Have Politie. De demonsi ties beginnen om 12.15 en 15.15 uur en vorn een onderdeel van de tentoonstelling Vliegei Dienders, die tot en met 26 oktober in het m um aan de Amhemseweg 346 te zien is. Informatie: 055 - 54 30 69 1 W ol venonderzoek Sinds 1995 organiseert wol venonderzoeker J( i van de Vlasakker uit Amerongen natuurreiz? naar het bos van Bialowieza in Polen. In dit laatste oerbos van Europa kunnen de deelnei wetenschappers helpen bij een onderzoek na wilde wolven. De natuurtoeristen assisterenL der meer bij de 'radio-tracking' (het volgen n de dieren die een radiohalsband dragen), sp*P onderzoek, wild-tellingen, zoeken naar gedoB prooidieren en wildobservaties. Dit jaar zijnen nog mogelijkheden om mee te werken aan ej wolvenonderzoek dat op 19 september begin dat duurt t/m 30 september of t/m 10 oktob?1 Ook in de periode van 19 december tot en ni januari zijn er nog plaatsen vrij. Informatie: 03 43 - 45 63 54. K Jam-markt in Neede Doodgewone aardbeienjam en simpele apjtfn stroop, maar ook ambachtelijke marmelade/3' chutneys, relishes, mincemeat, mintjelly, leiF1 curd, ecologische jam, winejam van pitlozei?0 ven, marmelades van oeroude fruitrassen, fif1 specialiteiten gemaakt door vluchtelingen ur asielzoekerscentrum en honderden andere f/a' producten uit binnen- en buitenland. Dat all1 maal is woensdag 13 augustus van 11 tot 18 ip- te vinden op de Nationale Jam-markt in het( derse Neede. Uiteraard zijn veel van die fruitté lekkernijen ook te proeven. Onder het motto1 'Geen bijen, geen jam' richten imkers een ea tentoonstelling in. Informatie: 05 45 - 28 88 54. Naast de toeristische tramlijn 10 heeft Rotterdam nu ook een circlebus. In de praktijk zijn dat vier busjes, die acht tot twaalf passagiers kunnen meenemen en die tot en met 28 september langs de belangrijkste attracties en bezienswaardigheden in de Maasstad zul len rijden. De zestien haltes van de vaste ringroute liggen in de binnenstad, het toeris- tisch-recreatieve centrum Waterstad, de Kop van Zuid, en het Museumpark. Met een dagkaart (5 gulden voor volwassenen - kinderen tot twaalf jaar een rijksdaalder) kan de hele dag op elke halte worden in- en uitgestapt. De wachttijd zal naar verwachting niet langer zijn dan een kwartier. De busjes zijn herkenbaar aan het speciale logo, dat ook op de haltes is aangebracht. Tot 1 september wordt door de week van 10 tot 16 uur gereden, op zaterdag van 10 tot 18 uur en op zondagen van 11 tot 16 uur. Van 2 tot en met 28 sep tember is de circlebus tot 22 uur in bedrijf. Om eens te ervaren hoe het is om in een land als An gola te wonen, kunnen bezoekers van het Afrika Mu seum in Berg en Dal (bij Nijmegen) op het ogenblik door een heus mijnenveld lopen. Probeer de over kant maar eens te halen van een lapje grond van vier bij zeven meter. Wie BOEM hoort is 'dood' of heeft een been, voet of oog verloren. Bizar misschien, maar, gelooft woordvoerster J. Giesen van het Afrika Museum, het is wel een manier om het publiek be wust te maken van de dagelijkse realiteit in Angola en al die andere landen waar na jaren vechten de landmijnen nog her en der verspreid liggen. De 'attractie' maakt onderdeel uit van een pro gramma dat het museum samen met het Nederlands Instituut voor Zuidelijk Afrika (NIZA) heeft georgani seerd. Zo kan men zich onder meer ook bekwamen in het bespelen van Afrikaanse instrumenten, het (zo goed en zo kwaad als mogelijk) spreken van Xhosa (de taal van Mandela) en het dansen op gumboots (mijnwerkerslaarzen). Bovendien kunnen kinderen Afrikaans speelgoed leren maken en kan er worden gevoetbald tegen een Afrikaans elftal. Giesen: „Het is een héél bijzonder programma, dat gezien de realiteit niet alléén maar leuk en gezellig hoeft te zijn." Zij geeft daarbij toe dat ze in het begin best moeite had met het idee van het mijnenveld. Maar nadat ze het zelf eens uitgeprobeerd had tij dens het Festival Mundial, was ze om. „Je ervaart hoe het is een stap te zetten in zo'n gebied. Je bent je bewust van elke stap en de risico's die dat met zich meebrengt. Het is echt niet zo: hoe meer knalletjes, hoe leuker, het is beklemmend." LIMBURG MONICA WESSELING We lopen met de schaapskudde het dorpje Boukoul (L) binnen. Links uitbundig bloeiende tuin tjes vol viooltjes, geraniums en afrikaantjes; rechts de geuren en kleuren van een rijke be groeiing. Pauline en ik kijken el kaar aan en proesten het uit. „O, mijn hemel, dat wordt 'n ramp." En inderdaad: als we Boukoul uitlopen, zie ik achter me links wat afgeknabbelde ste len en rechts de resten van groen. Ron verblikt noch ver bloost. Een geranium die wél uit de pot gerukt is, maar niet is opgepeuzeld, zet hij onverstoor baar terug op z'n oude plaats. Dwalen op de grote stille hei de. Compleet met tweehonderd schapen én een hond. Geen be nul van tijd, nieuws of mode verschijnselen. Gewoon buiten zijn, overgeleverd aan de ele menten. Beetje plantjes kijken, naar vogeltjes luisteren en filo soferen over het leven en aan verwante zaken. Hoe vaak had ik daar niet over gedroomd als ik weer eens plat over het stuur van mijn fiets gebogen, de trein probeerde te halen? Of me rot ergerde in een volle winkel? Of achteraan moest sluiten in de file? De droom komt uit: ik ga een week met een kudde scha pen door Midden-Limburg lo pen. Samen met negen andere vakantiegangers die er 'al net zo aan toe zijn als ik'. Herder Ron, paard Lydia en hond Bobbie maken de groep compleet. Het regent pijpenstelen als op maandagmorgen de treintaxi het erf van boerderij De Was- sum in Venlo oprijdt. Tussen de modderige plassen staat een Pipo-de-Clown-achtige huifkar. Paard en kudde zijn in geen vel den of wegen te bekennen. Al snel komt uit één van de schu ren een jonge, lange man. Het blijkt Ron Bekker te zijn, de her der. Dat wordt de eerste bijstel ling van mijn vooroordelen. Herders zijn dus niet altijd oud en kromgebogen. Nadat we kennis hebben ge maakt met Lydia het paard en Bobbie de bordercollie vertrek ken we naar de Venlose heide om de schapen te gaan opha len. Bobbie is door het dolle heen: er mag weer worden ge werkt! Hij rent dwars over de heide op de kudde af. Linksom, rechtsom, zonder dat Ron ook maar iets hoeft te zeggen brengt hij alle dieren in een mum van tijd naar ons toe. Een werkne mer om van te dromen. Jeroen Bosch Deze middag leren we omgaan met de hond, want dit wordt een 'participerende vakantie'. We worden geacht allemaal af en toe het paard te mennen en - met hulp van de hond - de schapen te sturen. Ook kaartle zen, koken, afwassen en andere hand- en spandiensten staan op het programma. Luieren is er niet bij. Dat omgaan met een hond ziet er bedrieglijk eenvoudig uit. Bobbie is acht jaar oud en afge keurd voor wedstrijden. Hij bleek zó enthousiast dat hij aan vijf schapen (het normale wed strijdaantal) niet genoeg heeft. Voordat ik me goed en wel heb gerealiseerd dat ik deze week herderinnetje ben, luistert de hond al naar me. Moeiteloos di rigeer ik de kudde van links naar rechts en van voor naar achter. Bijna moeiteloos welte verstaan, want als ik op een ge geven moment een commando denk te geven waarmee Bobbie drie afgedwaalde schapen moet Dwalen met de kudde. Geen benul van tijd, nieuws of modeverschijnselen. Gewoon buiten zijn, overgeleverd aan de elementen. FOTO'S MONICA WESSELING terugbrengen, 'begrijpt hij me verkeerd' en stuiven vijftig scha pen alle kanten op. Het regent nog steeds als we dinsdag op pad gaan. Ik loop achterin. Het lijkt wel het circus van Jeroen Bosch. Voorop de kaartlezers, direct daarachter de tweehonderd schapen en dan weer wat wandelaars. Paard Ly dia (met huifkar waarin alle spullen) sluit de rij. Al snel doemt een met lichten beveilig de spoorwegovergang op. Ron zet de schapen stil en legt uit dat we de dieren in grote vaart over de rails moeten jagen. Het paard komt later. Ron roept prtt, prtt, prtt, zwaait en klapt. Schapenvoetjes trappelen, staarten wippen om hoog en alle dieren bereiken veilig de overkant. Een zucht van verlichting ontsnapt de tien aankomende schapenhoeders. Dan is het de beurt aan Lydia. De overgang óp is geen pro bleem, maar dan - tussen het spoor - zet ze de vier poten uit elkaar en weigert verder ook maar een stap te doen. Beelden van een aan flarden gereten paard doemen op. Hoor ik nou echt een trein of is het verbeel ding? Wie zei ook alweer dat lo pen met schapen ontspannend is? Opeens besluit Lydia toch maar door te lopen. We arriveren veilig aan de an dere kant, laten de stad achter ons en lopen het platteland op. Getrappel van schapenhoefjes voor je en geklipperdeklap van paardenhoeven achter je. De geur van bloeiende liguster ver mengt zich met de stank van schapenpoep. Langzaam maar zeker komt er een weldadig ge voel van rust over me. Boos Tegen lunchtijd wordt Lydia verlost van zadel, haam (tuig), teugels en hoofdstel en even aan een boom gebonden. Ach terin de huifkar staan twee gro te kisten met lekkernijen. Het regent en waait nog steeds, maar niets kan de pret drukken. Voort daarom maar weer, de schapen achterna. Vanmiddag men ik Bobbie en dat blijkt een behoorlijk inspannende klus. Steeds weer willen schapen de andere kant op dan gepland en moet ik Bobby aan het werk zetten. De middag verglijdt en we komen aan bij de kampeer boerderij. Vlug schapen en paard verzorgen, koken, eten, afwassen en kort na het vallen van de duisternis de tent in. Enkele uren later alweer, zijn we welgemoed op weg. Als we de provinciale weg op lopen, voel ik me een vierdaagseloper die met succes de zware tocht heeft volbracht. Automobilisten stoppen en kijken vertederd naar de hond, de schapen, paard, huifkar en ons. Wij - elf verzopen katten - maken het peloton compleet. Limburgers hebben de naam gemoedelijk en rustig te zijn, maar ook hier bevestigt de uitzondering de re gel. Een man (ja hoor, in een dure auto) probeert, als hij van achteren op de kudde stuit, al slalommend de schapen te pas seren. Alsof ze het er om doen, waaieren de dieren breed uit. Telkens steekt er eentje de weg over. De man wordt bozer en bozer. Steeds venijniger tikken de vingers op het stuur, steeds grimmiger wordt de gelaatsuit drukking. Wij - onervaren - worden wat zenuwachtig en geven Bobbie aanwijzingen om de kudde bij een te halen en in de rechter- wegberm te parkeren. Daar wil Ron echter niets van weten. „Nee hoor, hij wacht gewoon maar." Als er uiteindelijk een krap twee meter breed gaatje ontstaat, glipt hij er door. Rake lings langs de schapen. Niet al leen voor de automobilisten is het even wennen: ook wij moe ten ons behoorlijk aanpassen. Normaliter bepaalt de wande laar zelf zijn tempo: nu doen de schapen dat. De regen die ons dagen ach tereen teisterde, heeft eindelijk plaats gemaakt voor een aarze lend zonnetje. De afgelopen da gen hebben we al enkele tien tallen kilometers afgelegd. Voor mij - als geoefend wandelaar - geen probleem, maar paard Ly dia, die normaliter op stal staat, lijkt last te hebben van blaren. Die middag houdt ze het, op een lommerrijk weggetje, voor gezien. Pauline die vanmiddag op de bok zit, probeert het op alle mogelijke manieren - van lief verzoekend tot streng beris pend - maar het helpt geen zier. Lydia blijft dienst weigeren tot dat Pauline de berm induikt en handenvol sappig groen plukt. Als het Lydia wordt voorgehou den, trapt ze erin. De colonne is weer op weg. De dagen 'vervliegen' razend snel en voor we het weten is het vrijdagmiddag. Naast een uitge rust (en wat verregend) gevoel en prettige herinneringen, neem ik blijkbaar nog iets mee. Stank. In de trein snuffen mijn mede-reizigers met een vragen de blik in de rondte. Wie stinkt daar zo? Ik glimlach en denk: 'Bèèèèèh.' Informatie: Vijf dagen mee met de schapen (van maandag tot en met vrijdag) kost 490 gulden per persoon, inclusief overnachtingen (in tenten) en eten en drinken. De reis begint en eindigt in Venlo. De reis kan uitslui tend Dij de VW Limburg in Valken burg worden geboekt (telefoon 043 - 60 17 34 5). In de zomermaanden doen de schapen het rustig aan. Data in het najaar zijn: 18 t/m 22 augustus, 25 t/m 29 augustus, 1 t/m 5 septem ber, 8 t/m 12 september, 15 t/m 19 september en 22 t/m 26 september. Tegen lunchtijd wordt paard Lydia verlost van zadel, teugels en hoofd stel. Achterin de huifkar staan twee grote kisten met lekkernijen. Avondkaasmarkt Edam kreeg in 1520 van keizer Karei V het een kaasmarkt te houden. Later verleende Willem van Oranje het eeuwigdurend kaaswaag. In de Edammer kaasmarkt leeft eeuwenoude traditie voort, compleet met dragers, handjeklap en het wegen van de de bolvormige kazen in de Waag. trekt het schouwspel zich bij kunstlicht, negen en elf uur wordt de kaas aangevoe gelegenheid van het evenement staat de ge, historische binnenstad van Edam in light. Informatie: 02 99 - 37 17 27. Op zoek bij de ANWB In vijftig ANWB-winkels is sinds enige tr multimediahoek ingericht. Bezoekers daarin op eigen houtje via een simpel te nen beeldscherm hulp krijgen bij het van een vakantie in eigen land of in bevat de computer een selectie uit de Campinggids van de ANWB, een informatie over de Nederlandse Alle informatie kan in kleur worden gepr Een optreden van de 'Fanfare a Cavallo del Re§ mento dei Carabinieri a Cavallo' belooft één vaV hoogtepunten te worden op de Nationale Tapt? Taptoe in het zadel In Breda wordt van donderdag 21 tot en metf terdag 30 augustus de Nationale Taptoe geh| den. Plaats van handeling is het aan 4.0001% kers plaats biedende 'muziektheater' in defy van Zoudtlandkazerne in Breda. De 43ste edj van het evenement heeft een 'bereden' karaljp Veel paarden en motoren dus, maar ook eeri; treden van het Voormalig Regiment Wielrijdg De opmerkelijkste verschijning zal echter schijnlijk een uit Rome afkomstig muziekkope zijn met de fraaie naam 'Fanfare a Cavallo d^he Reggimento dei Carabinieri a Cavallo'. jled

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 22