eidsch Dagblad 21 1 Valuta-toeslag op verre reizen sraël ontevreden over esprek met Palestijnen ffe hertrouwen in toekomst ran Nederlandse atletiek jrootmeesterresulaat oor Erik van den Doel Met z'n allen naar het strand angeres zonder Naam mag niet in de vergetelheid raken' Air Miles om verzuim van werknemers tegen te gaan TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. UNDAG 11 AUGUSTUS 1997 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 41462 LOSSE NUMMERS ƒ1,75 ZATERDAG 2,25 Binnenland 1 Buitenland Kerk en Samenleving Cultuur en Kunst Ahold wil de uitvoering van WW en WAO zelf ter hand nemen Amerikanen in de war door staking bij UPS Faillissement dreigt voor toonbeeld kerkelijke integratie Pleinpop scoort in de breedte «firn"*"*' IENE ANP in doorsnee goede presta- van de Nederlandse atle- cploeg op de WK in Athene i voor Bert Paauw, tech- ch-directeur van de Ko- ildijke Nederlandse Atletiek ie, aanleiding de doelen ir de komende jaren bij te Jen. „Na een magere pe- ie. waarin weinig te jui- :n viel, is de weg omhoog ïller dan verwacht ingesla- aldus Paauw. et enige dat ontbrak, was medaille. Dat zou de on op het werk zijn ge- •st. Het streven zal er nu 1 op gericht zijn volgend k op de EK in Boedapest op podium te komen." mJn de twaalf Nederlanders viel er volgens Paauw eigen lijk één tegen. „Dat was Lau rens Looije. Ik wil die jongen niet de grond in boren, maar zijn prestatie was beneden peil. De laatste dagen ging het optisch wat minder met de Nederlanders, mede omdat de finaleplaatsen van Jong- mans en Jaklofsky niets ex tra's opleverden. Over het ge heel genomen ben ik dik te vreden, Het hele jaar is voor de Nederlandse atletiek goed geweest. Kijk maar naar de resultaten van de Europacup wedstrijden en de jeugdkam pioenschappen. Ik denk dat we een mooie periode tege moet gaan." TWERPEN WILLEM SPIERDIJK k van den Doel heeft zijn ste grootmeesterresultaat laald. De 18-jarige Leidse laker eindigde tijdens het >t Boys toernooi in Antwer- n op de derde plaats in de en groep en scoorde zeven aten uit negen wedstrijden, ee ronden voor het einde het toernooi hoorde Van Doel dat hij uit de laatste tijen anderhalve punt moest behalen. Dat lukte hem door in de voorlaatste ronde de Hongaar Shchekachev te kloppen en in de laatste wed strijd remise te spelen tegen toernooiwinnaarGurevitch. Van den Doel, die in juni het vwo-diploma haalde, richt zich komend jaar volledig op schaken. Tijdens een toernooi in Oostenrijk gaat hij over drie weken proberen opnieuw aan de grootmeestemorm te voldoen. Dollarkoers kan reis honderd gulden duurder maken Kim Grove Liefde is liever met hem dan zonder hem ongelukkig zijn. Reizen naar onder meer Amerika, het Verre Oosten en het Caribisch gebied zijn bij een aantal touroperators (waaronder Hotelplan en Wolf s Reizen) met onmiddel lijke ingang fors duurder geworden. Naast de al eerder ingevoerde brandstoftoeslag moeten toeristen die een zogenaamde 'verre vakantie' boeken, nu ook nog een va lutatoeslag betalen. HAARLEM ROB VAN DEN DOBBELSTEEN Aanleiding daarvoor is de sinds begin juni sterk gestegen dollar. De toeslag kan oplopen tot maximaal honderd gulden per Rel over tellen reizigers Lovers UMUIDEN ANP Een onderzoek in opdracht van het ministerie van verkeer en waterstaat naar het gebruik van de trein heeft voor een relletje tussen Lovers Rail en NS Reizi gers gezorgd. Namens Railned, de onafhankelijke beheerder van het spoor, telden werkstu denten gisteren hoeveel passa giers gebruikmaken van de Kennemerstrand Express van Lovers, die van Amsterdam naar IJmuiden rijdt. Een van de stu denten beweerde dat dit in op dracht van NS-Reizigers ge beurde, waarop directeur P. Sul van Lovers de NS van bedrijfs- spionage beschuldigde. Volgens projectleider L. Fran sen van Railned mochten de studenten alleen op de stations tellen, maar ze waren wat en thousiast en deden dat ook in de trein. Railned doet in op dracht van het ministerie on derzoek op lijnen met nieuwe stations en overwegen. Het mi nisterie wil weten of de investe ringen hebben bijgedragen aan een groter gebruik van de trein. De gegevens worden volgens Fransen alleen doorgespeeld aan het ministerie en niet aan concurrerende vervoerders. Railned zit met de zaak in de maag en heeft Lovers vanmor gen zijn excuses aangeboden. Lovers begon vandaag precies een jaar geleden met de trein dienst van Amsterdam naar IJmuiden. reis per persoon. De maatregel heeft betrekking op de in de zo- mergidsen afgedrukte prijslijst, die geldig is tot 31 oktober. Bij veel ondernemingen in de Nederlandse reisbranche is de actie van Hotelplan met enige verbazing ontvangen. Woord voerster Patricia Egelie van de grootste touroperator van Ne derland, Travel Unie Internatio nal in Rijswijk (waarin onder meer Holland International en Arke zijn ondergebracht) zei vanochtend dat er bij TUI niet over wordt gepeinsd een valuta toeslag in te voeren. „Die sterk gestegen dollar zet onze toch al kleine marges inderdaad enorm onder druk. Maar dat is nu een maal het risico van de onderne mer." Jan Doets in Heerhugowaard, één van de grootste specialisten in reizen naar Amerika ziet ook geen aanleiding om z'n passa giers extra te laten betalen. Een woordvoerster: „Waarom zou den we? Eerlijk gezegd, begrijp ik de maatregel niet helemaal. Voor valuta-stijgingen kun je je van tevoren heel makkelijk in dekken". De Consumentenbond noemt de invoering van de toeslag 'be grijpelijk, zolang het een Ideine touroperator betreft'. Een woordvoerder: „In de reisvoor- - middelaar Ross krijgt partijen weer rond de tafel tLLAH DPA-Rtf-AFP Amerikaanse bemiddelaar lis Ross, die het vredespro- in het Midden-Oosten v leven tracht in te blazen, n geslaagd Israël en de Pa len weer aan tafel te krij- Voor het eerst sinds de loordaanslagen op de t in Jeruzalem sprak de Pa rse president Yasser Arafat acht met Israëlische rege- functionarissen. iar Israël vindt dat het eg geen enkele verbetering gebracht in de crisis in het len-Oosten omdat de Pa- nse president Arafat blijft •ren op te treden tegen het risme. Iderhandelaar Yitzhak Mol- i directeur Ami Ayalon van iraëlische geheime dienst Beth maakten deel uit van elegatie die onder leiding Ross in Ramallah op de Westelijke Jordaanoever met Arafat sprak. Volgens Palestijnse zegslieden zijn er ook politieke punten aan de orde geweest, maar vormden veiligheids vraagstukken de hoofdmoot. De Israëlische geheime dienst zou Arafat hebben geïnfor meerd over terroristische cellen in de gebieden die onder de Pa lestijnse Autoriteit vallen. In Pa lestijnse kringen werd vanoch tend vroeg de verwachting uit gesproken dat de ontmoeting in Ramallah uitmbndt in verdere onderhandelingen. Het was de tweede ontmoe ting van Ross met de Palestijnse president gisteren. De Ameri kaanse bemiddelaar sprak ook .tweemaal met de Israëlische premier Netanyahu. Ross toon de zich tevreden over de ge sprekken, maar hij verwacht dat het nog wel even duurt voordat er schot zit in het vredesproces. Ross kwam zaterdag in Israël aan. Kort voor zijn komst had den zowel Israël als de Palestij nen hun standpunten nog eens keihard neergezet. Netanyahu onderstreepte dat de Ameri kaanse diplomaat absolute prioriteit moest toekennen aan de wens van Israël dat de Pales tijnse Autoriteit eindelijk echt werk gaat maken van de bestrij ding van terrorisme. Arafat op zijn beurt liet weten er mordicus tegen te zijn dat de missie van Ross zich tot het on derwerp veiligheidskwesties zou beperken. Er zou zeker ook over beëindiging van de afgrendeling van de Palestijnse gebieden en van de uitbreiding van joodse nederzettingen gesproken moe ten worden. Maar later ging hij toch akkoord met hervatting van het overleg over samenwer king van de veiligheidsdiensten op hoog niveau, zij het onder voorwaarde dat er Amerikanen bij zouden zitten. De zonaanbidders namen het afgelopen weekeinde massaal bezit van de stranden. Deze foto werd ge maakt in Katwijk. KATWUK/NOORDWUK IRENE NIEUWENHUIJSE De stranddrukte kwam zaterdag en zondag vroeg op gang. Hierdoor bleven de files volgens de poli tie 'beheersbaar'. Ook vertoefden de strandgasten langer op het strand. De verkeersdrukte ver spreidde zich door deze twee ontwikkelingen meer over de dag, de avond en de nacht. Voor de strandexploitanten betekende deze nieuwe ten dens veel overuren. Klaas Meeuwenoord van strandtent Bianca in Noordwijk: „Vorige jaren sloot ik de tent om acht uur 's avonds, gister avond liep ik me om elf uur nog rot te rennen. De gasten worden steeds veeleisender. Kwamen ze vroeger al met twintig graden massaal het strand opstormen, nu komen ze pas als het boven de 25 graden is. Ze zijn verpest door die vakantiereizen naar BenidormDe parkeerpolitie heeft in Kat- POTO DICK HOGEWONINC wijk en Noordwijk ook een druk weekeinde ach ter de rug. Hoewel beide korpsen ervoor gekozen hebben 'enige souplesse' te hanteren, werden in Katwijk tien auto's weggesleept. Volgens de woordvoerders van de VW's in de beide bad plaatsen waren de logies-accommodaties het af gelopen weekeinde 'zo goed als vol'. De midden- klashotels waren zelfs volledig volgeboekt. De woordvoerders denken dat vanaf vandaag er iets meer 'lucht' voor de hotel-, pension- en cam- pinggast komt, omdat de vakanties in het noor den van het land inmiddels zijn afgelopen. Toch trok niet iedereen- naar de kust. Het mooie weer van de afgelopen dagen leidde ook tot topdrukte in de zwembaden in de Leidse re gio. Zo beleefde zwembad De Vliet in Leiden een recordweekeinde met 2.251 betalende bezoekers. iterhaeksen willen museum in Leiden CEES VAN HOORE ico! Mèhèxihieecoooo!' De sirene van het huilt niet meer. De Zangëres zonder Naam, e ziekte van Parkinson heeft, zit nu ergens in verzorgingstehuis in België bij te komen van 'erblijl in het ziekenhuis. Twee trouwe fans laar, Anneke Westerveld en Anny Marijnis- jit Dieren, vinden dat de koningin van het le- lied in de vergetelheid is geraakt. Zij willen 'lary Bey een museum krijgt in haar geboor- d Leiden en hebben daarvoor onlangs een gironummer geopend: Stichting Zangeres Zonder Naam Museum, giro 974470. Bij de gemeente wordt het initiatief op prijs ge steld, al plaatst burgemeester Goekoop een kant tekening: „Wij juichen alle creatieve ideeën toe. Maar het wordt geen gemeentemuseum". Initiatiefneemster Anneke, met onmiskenbaar Achterhoekse tongval: „Mary is teveel in de ver getelheid gedrukt. Tijdens haar afscheidsconcert heeft zij gezongen: 'Vergeet mij niet'. Maar dat is dus wel gebeurd. Je hoort de laatste tijd niets meer over haar. We hebben onlangs een brief kaartenactie op touw gezet en het is heel frap pant, vlak daarna is Mary uit het ziekenhuis geko men. Ze moet zeker een museum krijgen in Lei den, haar geboortestad. Ze zingt niet zomaar lied jes. Nee. wat ze zingt, is waar. We hebben al veel reacties gehad. En het leuke is: we worden nu zelf ooksupersterr'n." van de zangeres. Hij ziet vyel wat in het idee van de twee 'supefsterr'n uit Dier'n'. „Heel leuk. Het gaat hier toch om een meisje dat het gemaakt heeft, een meisje uit een arme familie. Waar dat waarden van het ANVR, het Al gemeen Nederlands Verbond voor Reisondernemingen, staat dat een dergelijke maatregel bij extreme valuta-stijgingen is toe gestaan. Maar omdat grotere touroperators de Financiële mo gelijkheid hebben zich in te dekken door van tevoren dollars in te kopen, rijst de vraag of Ho telplan dat heeft gedaan. Zo ja, dan is deze actie onnodig en wijzen we hem af; zo nee dan hebben we er begrip voor". Nederland puft onder hittegolf DEN HAAG GPD Als de thermometer vai opnieuw de 30 graden haalt (en dat is de verwachting), kent Ne derland sinds twee jaar weer een echte hittegolf. Volgens de definitie van het KNMI is sprake van een hittegolf wanneer het vijf aaneengesloten dagen war mer is dan 25 graden en het op drie van die vijf dagen tropisch warm is (boven de 30 graden). De drukte op de weg in het afgelopen weekeinde viel mee, volgens een woordvoerder van de Verkeerscentrale in Drieber gen. De langste file (twintig kilo meter) stond gistermorgen tus sen Bergen op Zoom en Vlissin- gen. De Nederlandse Spoorwe gen lieten extra treinen rijden naar Zandvoort en Hoek van Holland. Ook de treinen van Lovers Rail naar IJmuiden zaten goed vol. Niet alle recreanten zochten verkoeling aan het water; ook openluchtattracties als De Efte- ling en Walibi werden goed be zocht, al waren er minder men sen dan normaal. De hitte zorgde ook voor technisch ongerief. Doordat overal massaal elektrische ven tilatoren werden aangezet, raakte het elektriciteitsnet over belast en viel de stroom uit. De len van Noord-Holland zaten uren zonder stroom. Een ander minpunt van het aanhoudende warme weer is het toegenomen risico van bos-, duin- en heidebranden. Boven de bossen van de Veluwe heeft de brandweer sinds afgelopen donderdag twee vliegtuigen vrijwel de hele dag in de lucht, op zoek naar mogelijke vuur haarden. 16725- 14*/24° 14723° 50% 20% 20% 40% 50% 50% Uitgebreid weeroverzicht op pagina 1 g VANDAAG 22 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Economie Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving8 Randstad20 Regio7,9 RTV/programma's11 Sport13 t/m 17 Strips18 Dode en drie gewonden bij ongeval Katwijk Bij een ernstige aanrijding op de Boulevard in Katwijk zijn in de nacht van zaterdag op zon dag een dode en drie gewonden gevallen. Het dodelijke slachtof fer. een 25-jarige Katwijker, was de chauffeur van een van de au to's. Hij raakte omstreeks één uur op de Boulevard vermoede lijk door een te hoge snelheid de macht over het stuur kwijt en botste op een tegenligger. De man overleed ter plaatse. Zijn 19-jarige, ook uit Katwijk afkomstige, passagier raakte zwaargewond. De inzittenden van de tegemoetkomende wa gen, een 62-jarige Katwijkse be stuurster en haar 65-jarige echt genoot, raakten eveneens ge wond. Beiden zijn naar het zie kenhuis gebracht. Dat kon pas nadat de vrouw, die klem zat in haar wagen, door de brandweer was bevrijd. RUSWUK. ANP Het ziekteverzuim in de Britse gezondheidszorg is drie keer zo hoog als in andere sectoren. In sommige ziekenhuizen ont breekt dagelijks een op de ze venverpleegsters. Niet iedereen is enthousiast over de gratificaties. Voorzitter Hinchcliffe van de overheids commissie voor gezondheids zorg zei tegen de Sunday Times: „We moeten de oorzaken aan pakken en geen cadeautjes ge ven aan mensen die gewoon op hun werk verschijnen en doen waar ze voor worden betaald." Met bonussen, Air Miles en ex tra vakantiedagen proberen de directies van Britse ziekenhui zen het ziekteverzuim onder het verpleegkundig personeel naar beneden te brengen. De regelingen variëren. Zo krijgen verpleegsters in sommi ge ziekenhuizen een extra va kantiedag en Air Miles als zij drie maanden lang geen ziekte dag opnemen. In andere zie kenhuizen geldt een bonus van ruim 1.500 gulden en vijf vakan tiedagen. Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Na de eerste twe iD Per maand i automatisch (f. 31,95) weken betaal ik mijn abonnement: Per kwartaal Oautomatisch if 92.05 Oacceptgiro .1. 93.05) museum zou moeten komen? Ik weet het niet. Mary heeft in het begin van haar jeugd in de Lan- gestraat gewoond, maar die donkere plek lijkt me niet echt geschikt." Anny en Anneke hebben een wandkleed ge maakt voor de zangeres. Willem Bey, Mary's neef uit Rotterdam, heeft ervoor gezorgd dat ze dat Bij automatische betaling krijgt u een 1/5 staatslot met jackpot cadeau, i Jerry Bey, aannemer te Leiden, is een volle neef volgende maand mogen aanbieden. Daarnaast hebben zij weten te bewerkstelligen dat het KRO- radioprogramma 'Kort en Klein' deze week elke dag een top vijf uit Mary's repertoire uitzendt. Leidsch dN Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. ivelop, zonder postzegel. OF BEL 071-51 28030 712141 "4001 1 4" maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 1