Kleur en fleur volgend jaar absent Mode MAANDAG 11 AUGUSTUS 1997 160 REDACTIE CONNY VAN CELDER Q CONNY VAN CELDER Typisch kleren waar de vrouw die er toen al in ge lopen heeft geen trek meer in heeft. De doelgroep vormt de generatie die juist in die jaren zeventig geboren is en voor wie dit allemaal nieuw oogt of misschien onbewust herinneringen boven brengt aan de veilige, vertrouwde kindertijd. Dat de mode van toen niets aan actualiteit zou hebben ingeboet is natuurlijk maar onzin. De kle ding die het eerste weekeinde van augustus in Duitsland werd geshowd tijdens de Collectionen Premieren Düsseldorf (CPD) deed in geen enkel opzicht gedateerd of achterhaald aan. De seven ties zijn slechts overduidelijk als inspiratiebron gebruikt. Het ongekend soepele materiaal en het geraffineerd strak volgen van de lijnen van super- slanke modellen is iets wat typisch is voor deze tijd, waarin de mode de vrouw (nog) meer dan toen oplegt aan de lijn, aan fitness en aan sex-ap- peal te doen. Een ontwerper heeft transparantie draagbaar ge maakt, heet het dan, wat zoveel wil zeggen als ie mand in kleren waar je dwars doorheen kunt kij ken laten lopen zonder datje 'iets' ziet. Want na de jaren zeventig is het begrip transparantie een voornaam thema. Moderne stoffen zijn ijl en etherisch en de toepassingen die de grote namen in de haute couture hiervoor enige seizoenen ge leden vonden keerden begin deze maand terug in de confectiecollecties die werden gepresenteerd op deze grootste modebeurs ter wereld. Een ander opvallend punt: kleur en fleur is absent volgend jaar. Qua belijning en stofgebruik waren het overduidelijk zomercollecties die de mode merken presenteerden, qua kleur leek het meer op wintermode. Blauwen, grijzen en bruinen voerden met wit en ecru de boventoon, gelar deerd met af en toe een ontwerp in dieprood of pastel. Om nog wat kleur in het défilé te brengen waren mannequins getooid met enorme rode pruiken, felle make-up of fleurige linten in het haar. En om in de soms wat naar saaiheid zwemende TristanoOnofri laat zich inspireren door Griekse godinnen. De visie van het jubilerende Marccain op de herleving van de jaren zeventig. FOTOS PETER SCHAT Wie nog een kleurige zomer- garderobe heeft, kan die vol gend jaar beter in de kast laten hangen. Tenzij er nog items van circa een kwart eeuw oud op een hangertje vergeten er gens achterin bungelen. Want de 'seventies' maken een co meback. Op de plankiers waar de zomermode voor volgend jaar nu al aan agenten, detail listen en pers wordt getoond valt niet te ontkomen aan bruin-oranje strepen, ballen en contrasterende vlakken. DÜSSELDORF Comma kiest voor een slanke, doch e, belijning. shows wat vaart te brengen liet de een een balle tje of een tango dansen, de ander wat heren met hun fraaigevormde naakte torsen atletische sprongen maken en een derde een model in een elegant dwangbuisje paraderen. Voor de chique dame die thuis kennelijk niets hoeft te doen. Een grap en nog gepikt ook. Maar dat laatste kan nooit een bezwaar zijn, want in de mode doet ie dereen aan artistieke kruisbestuiving. Hoe gewaagd sommige ontwerpen zijn demon streerden de brutaalste modellen door aan het eind van de catwalk, waar tientallen fotografen en cameramensen elkaar de beste plaatsen op een minitribune betwistten, een of iwee borsten uit de tailleurs te laten rollen of boven de tops uit te laten piepen. Op een doorsneedag op het strand valt meer te zien op dit gebied, maar het ophit sende gejoel van collega-mannequins die na af loop van hun show nog even bij de buren gingen kijken gaf toch wel het effect van 'hier gebeurt iets'. Het onderstreepte in ieder geval wel dat de vrijheid die op dit terrein in de film, de beeldende kunst, de popmuziek en de designerscollecties is verworven doorgesijpeld is naar de confectie. En wat was er op dat gebied allemaal te zien op deze editie van de CPD, die in vier dagen 50.000 inkopers uit tachtig landen trekt naar een beurs waar 2.500 exposanten (uit 43 landen) hun collec ties tonen voor lente en zomer volgend jaar? Vijf tien enorme beurshallen zijn gevuld met stands, terwijl in het Fashion Forum in twee zalen beur telings show na show wordt afgewerkt. Voor de liefhebber zijn 53 modedefilés, perspresentaties en seminars te bezoeken, los van de shows in de honderden stands. Wie zó geïnteresseerd is zal dan wel op hetzelfde tijdstip op meerdere plek ken moeten zijn. Daarom een greep uit de lijst met meest toonaangevende ontwerpers. Comma schrijft vrouwelijkheid en een slank sil houet ditmaal met hoofdletters. Ondanks de slan ke belijning brengt dit modemerk kleren die bo venal comfortabel dragen. Het zijn vooral de stretchstoffen die optimale bewegingsvrijheid ga randeren. Veel wit, zwart en uni, maar ook kleine en grote dessins en strepen liet Comma over de catwalk paraderen. Een spel van uitersten werd getoond bij de zomerrokken, die superkort of ex treem Icing zijn als wikkelrok, maar ook als spor tieve rok met ritsen en opgestikte zakken. Ook bij Mondi, die met behulp van supermodel Christy Turlington op de advertenties de stap naar Amerika gaat maken, draaide het om een simpel silhouet en mooie materialen. De nieuwe stoffen waren vooral licht en luchtig en materiaal mix bleek belangrijk als nooit tevoren. Parels, pailletten en Iurex vierden een comeback, evenals emblemen of opdrukken en accessoires die er niet kostbaar genoeg uit kunnen zien. Voor de sympathieke Duitse Italiaan Tristano On- ofri, die elk seizoen zijn klanten verrast met dra matisch mooie avondjurken, waren ditmaal de godinnen uit de Griekse oudheid inspiratiebron geweest. Het resultaat was kunstig gedrapeerde jurken van dunne witte stof die eruit zagen alsof ze even tevoren nonchalant om de lichamen van de modellen waren geslagen. Voor overdag hield DÜSSELDORF Onofri het bij zijn uitgangspunt dat mode een voudig en sexy moet zijn. Veel broekpakken met kleine Prada-blousjes derhalve, maar dan wel met opvallend grote, glimmende handtassen met veel goud. Het prestigieuze damesmodemerk Joseph Janard viel vooral op met de klassieke zomercombinatie van marineblauw met wit. Ruiten en strepen voor blazers en broeken maakten deze soliede ba sisoutfit compleet. Janard combineerde ook veel met tricot en jerseys voor sportieve kledingstuk ken en koos beige als favoriete kleur voor safari jasjes en kleine blousons, denim rokjes en jurkjes. De transparante stoffen zorgden voor het luchtige zomerse sfeertje dat bij blote jurkjes en zomerse rokjes past. De pagodeschouders van wijlen Gianni Versace, de queue de Paris van Vivianne Westwood, het Prada-blousje en de gedrapeerde hemdjes van Anne Demeulenmeester. Alle tophits van deze toonaangevende ontwerpers waren terug te vin den in de confectiecollectie van Toni Gard. De modellen die eruit zagen als oveivermoeide huis moeders die nog voor het eten moesten zorgen, showden ze terwijl Maria Callas uit de luidspre kers klonk. Gard gokte voor komende zomer ook op de avantgardetrend waarbij rokken over broe ken worden gedragen. Marccain was in Düsseldorf weer terug van weg geweest. Na een jaartje in Milaan vierde het be drijf het 25-jarig bestaan met een groot feest aan de oever van de Rijn. De collectie oogde elegant en contrastrijk als vanouds met veel fraaie broek- pakken en tricot in strepen uit de 'seventies'. Na tuurlijke materialen waren door Marccain gemixt met hightech materialen. De ingenieuze kleur combinaties, rijke contrasten en metallic 'sum mer-darks' houden ongetwijfeld een belofte in voor een nieuw modetijdperk. En dat met steun van de uiterst trouwe klantenkring van Marccain die de handen blauw applaudiseerde en zichtbaar blij was dat haar favoriete merk weer terug was op het nest. P u z Z E L N E T 1 U 1 T K A M M E N D P U 1 T D R A G E R U U R A 1 U R 1 A F N U 1 T 1 O R T E 1 U G E L T 1 U T B T G 1 1 T K T Z N 1 U S N T E N E R S 1 u T R u T E 1 P U E T C P s 1 T L E L U U W 1 H 1 L A O G A D 1 U T 1 T T u M P N U A 1 U 1 R L T 1 K 1 1 1 S N G U u O A T V S L T N R E 1 A O 1 S N T E D E E A R L S R E T H 1 A G V D E N 1 E L T A R G U 1 E 1 E H U O N T L E 1 U M U N G N E R U D R U 1 T V A L L E R Uier Uilenbord Uilig Uitdager Uitdrager Uiten Uitgeput Uitkammen Uitkleden Uitleg Uitrit Uitsluitsel Uitspansel Uitstedig Uittrap Uitvaller Uitvegen Uitwerken Uitzichtloos Uiver Ulaan Ultra Unanimiteit Unfair Unie Unit Uranium Uria Utah Utopist OPGAVE OPLOSSING WOORDZOEKER In deze mengelmoes van letters zijn al de onderstaande woorden verstopt. Ze zijn te lezen van links naar rechts, van rechts naar links, van boven naar beneden of omgekeerd of schuin. Enkele let ters worden dubbel gebruikt. Streep alle woorden door. De res terende letters vormen dan regel voor regel van boven naar bene den gelezen de oplossing van de ze puzzel. CRYPTOGRAM pastel i-p-d- looderts S—O—1—O— vry-wel ou-t- standj e -o-i-e- bloem m HEINZ S/V £S/V£> V/A/OT UST OOMC /VSTGOSO" SAJ ADR/AAN ÓÓAC TOMPOES Heer Bommel en de grauwe razer 7 Na enige tijd sloeg heer Ollie voor zichtig de ogen op. Het viel hem moeilijk zijn gedachten te bepalen, want zijn gezicht werd belemmerd door enkele wiebelende stoelveren en zijn ademhaling was geremd door een uitgezakte zitting. ,,W-waar ben ik?" zo stamelde hij. „Opgelapt krothuis!" kraste een stem en toen ontwaarde zijn uitgebluste blik een zwarte vogel, die voor hem op een balk zat. ,,W-wat is er gebeurd?" hernam de beklagenswaardige heer, terwijl hij zich moeizaam oprichtte. „Doorgeblazen dolgat!" voer de kraai voort. „Opgekrikte dreumel! Kroten koker! Puingruwel!" „Puingruwel!" herhaalde een stem van achter een kast en daar sprong het grauwe monstertje ook weer te voorschijn. Nu werd de herinnering aan het gebeurde plotseling weer le vendig en heer Bommel rees met een kreet uit de stoelzitting op, zodat de vergane veren galmden. „H-hier hoor ik niet!" riep hij uit. „T- Tom P-Poes! Waar ben je?" „Hier", zei Tom Poes, die de uitgang reeds gevonden had. „Kom gauw, we moeten weg!" Zo sprekende holde hij de duistere gang in, die naar de trap voerde en heer Ollie volgde hem met grote haast. Geen wonder. Het gescheld van de grauwe razer was aangezwollen tot een getier, dat akelig tussen de wan den van de ruïne weergalmde, en de bezoekers lieten zich niet langer mis leiden door zijn nietige gestalte. „Hier naar beneden", riep Tom Poes. „Als we eenmaal buiten zijn, durft hij ons niet te volgen, denk ik." H W DOOR JAN VISSER De 31ste hittegolf van de 20ste eeuw is een feit. Vand; de temperatuur namelijk voor de derde dag tot boven d graden gestegen terwijl we daarvoor al enkele zomerse i gen ('25-plussers') hebben gehad. Het criterium voor ee hittegolf is tenminste vijf zomerse dagen op rij waarvan ker drie tropisch. Als landelijke graadmeter geldt het mi van het land ofwel De Bilt. De laatste hittegolf dateert ui grote zomer van twee jaar geleden. De hittegolf van dit jaar houdt overigens aan: ook morgi stijgt de temperatuur tot meer dan 30 graden. Wel nemt onweerskansen toe. Tijdens het afgelopen weekeinde is vooral gisteren erg warm geweest. Op zaterdag veroorza een krimpende wind in het kustgebied voor wat verkoeli In Bloemendaal werd het niet warmer dan 26,6 graden.l teren overal tropische warmte met de hoogste temperatt juist aan zee vanwege een combinatie van heet zand en landige wind. Bloemendaal was, samen met Hoek vanB land, het warmste plekje in den lande. Beide stations kwi men namelijk uit op 32,5 graden. Op Schiphol steeg het! gistermiddag naar 31,7 (zaterdag 30,4) en op Valkenburg Leiden werd het 30,4 graden. Morgen wordt het dus opnieuw zeer warm met maxima] 32 graden. Later op de dag neemt vanuit het zuiden deb op een enkele regen- of onweersbui toe. De buien hebbt overigens geen grootschalig karakter. Op veel plaatsenbj het dan ook droog. De wind waait eerst nog uit oosten ti zuidoosten, morgenavond staat er een westelijk windje. Woensdag wordt een drukkend warme dag. Waaien doe nauwelijks en het kwik loopt waarschijnlijk op tot mi 25 graden. Later op de dag neemt de kans op een regent onweersbui toe. Ook in de nacht van woensdag op dond dag mogelijk nog buien. Daarna weer droog, meest zoni en aanhoudend warm zomerweer. KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met maandag. Noorwegen: Geregeld zon en op de meeste plaatsen droog. Maxima tussen 13 graden aan de noordwestkust, tot 25 in de buurt van Oslo. Zweden: In het midden en zuiden eerst nog enkele wolken velden en mogelijk regen. Verder redelijk wat zon en op de meeste plaatsen droog. Maxima van 18 gra den in het noorden tot plaatselijk 28 in het zui- Denemarken: Droog en vrij zonnig. Mid- dagtemperatuur rond 26 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: In het westen bewolkt en regenachtig. Naar het oos ten toe eerst nog droog en zonnig. Morgen wel overal wolken, wind en regen Ook kans op onweer. Maxima variërend van ongeveer 20 graden in de westelijke gebieden tot lokaal 27 in de buurt van Londen. België en Luxemburg: Zonnig en tropisch warm met ongeveer 30 graden. Morgen meer wolken en een enkele pittige regen- of onweersbui, daarna minder warm. Noord- en Midden-Frankrijk: Tussen de wolken door ook af en toe zon en een enkele, mogelijk zware, regen- of onweersbui. Maxima ongeveer 30 gra den, aan zee morgen 23 graden. Portugal: Flink wat zon en droog. Alleen in het noordwesten wolkenvelden en mogelijk een bui. Maxima aan zee tussen 25 en 30 graden, in het binnenland later war- Madeira: Perioden met zon en kans op een bui. Middagtemperatuur ongeveer 25 gra- Spanje: Vandaag langs de oostelijke Costa's eerst nog een enkele stevige regen- of onweersbui. Verder zonnige perioden en droog. Middagtemperatuur uiteenlo pend van een graad of 25 bij La Coruna, tot iets boven de 30 in het binnenland. Canarische Eilanden: Flinke zonnige perioden en droog. Maxi ma ongeveer 30 graden Marokko: Westkust: droog en vrij zonnig. Middag temperatuur tussen 25 en 30 graden. Tunesië: Veel zon en alleen in het noorden kans op onweer. Middagtemperatuur aan zee tussen de 35 en 40 graden. Zuid-Frankrijk: Enkele forse regen- en onweersbuien, mogelijk met veel regen en wind. Tus sendoor ook wat zon, maar in de loop Van morgen verbetert het weer sterk. Middagtemperatuur eerst 30 tot 35 gra den, dindag tussen 25 en 30. Mallorca en Ibiza: Vandaag nogal bewolkt en een enkele pittige regen- of onweersbui. Morgen weer zonnig en droog. Middagtempera tuur eerst 35 graden, later minder Italië: Droog en vrij zonnig. In het hele weste lijke deel vooral morgen meer bewolking en een enkele bui. Middagtemperatuur ongeveer 30 graden, in het zuiden eerst lokaal 35 graden. Corsica en Sardinië: Vandaag wolken en een enkele regen- of onweersbui. Morgen droog en flink wat zon. Eerst warm met maxima in de buurt van 35 graden, later minder heet. Malta: Zonnig en zeer warm. Middagtempera tuur ongeveer 36 graden. Morgen enige afkoeling en kans op lokaal onweer. Griekenland en Kreta: Perioden met zon en vooral in het bin nenland een enkele regen- of onweers bui. Op de Egeische Zee soms een stevi ge noordelijke wind. Temperatuur onge veer 30 graden Turkije en Cyprus: Zonnige perioden en in het binnenland kans op een stevige regen- of onweers bui. Middagtemperatuur tussen de 30 en 35 graden Duitsland: Zonnig en zomers warm met een mid dagtemperatuur tussen 25 en 30 gra den. Morgen in het zuidwesten en uiter ste westen kans op een regen- of on weersbui. Zwitserland: Zonnige perioden, maar vooral morgen een enkele pittige regen- of onweersbui Middagtemperatuur rond 30 graden. Oostenrijk: Veel zon en warmte met eer temperatuur rond 28 graden. Zonnig, in het zuidoosten w stapelwolken. Droog Midda; tuur ongeveer 25 graden. Tsjechië en Slowakije: Zonnige perioden en droog. M. peratuur ongeveer 27 graden Hongarije: Zonnige perioden en alleen e ten eerst nog kans op e mumtemperatuur ongeveer 2: DINSDAG 12 AUGUSTUS 1997 Zon- en maanstanden Zon op 06.20 2 Maan op 15.45 Maanc- Hoog 10.05 22.44 23.3 Laag 05.06- 18.25 05» Weerrapporten 11 augustus 08 stuti.» weer w.nd J Amsterdam ozo5 De Bilt Deelen o 5 S Eelde Eindhove" ozo4 Den Helder ozo 5 l Rotterdam onbew Twente onbew. o3 Vlissingen 06 i' Maastricht o3 Aberdeen o3 H licht bew n3 J Barcelona half bew nnw3 ij ozo 1 21 n3 2 wl o3 i Cyprus licht bew. wzw3 J Dublin zo 6 t Frankfurt i)2 2 Genève licht bew Helsinki n3 l Innsbruck ver 2 Z Istanbul Klagenfurt wl l Kopenhagen o3 Z Las Palmas n8 1 wl 2 zzol l half bew nol 3 Luxemburg ono5 2 Madrid nl 2 Malaga Mallorca onbew v;2 3 Moskou onbew. nol 2 München Nice halt bew. olO 1 Oslo half bew. no 3 2 Parijs half bew nno2 1 Praag onbew. ono2 2 Rome licht bew. ws 0 3 Split onbew. °2 11 Stockholm regenbui nno2 Warschau nnw 1 i Wenen onbew. ver 1 1 Zurich nw2 j Bangkok half bew. wzw 7 i n4 1 Casablanca half bew ozo 2 1 Johannesburg onbew. w s 0 1 Los Angeles zwaarbew wnw3 1 New Orleans wnw3 1 1 .New York onbew zw4 1 Tel Aviv half bew. Tokyo zo 4 w3 nno2 1 Vancouver onbew z! 1

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 18