■i Eindelijk in Porsche naar De Kuip 'Beste sprong ooit' brengt Boebka zesde wereldgoud Vlatthi jsse verovert wereldtitel Wel een recordbaan, geen wereldrecords athene frans dreissen gpd-verslaggever Er werd de afgelopen week flink wat gevloekt en gescholden. Eerst meden de Grieken mas saal het olympisch stadion. Ver volgens kwamen ze in groten getale om hun eigen landgeno ten aan te moedigen en de con currentie uit te fluiten en zelfs uit te lachen. Het Griekse pu bliek was niet altijd even spor tief. Wel enthousiast. Zeker op de slotdag, toen polsstok-acro baat Sergej Boebka zijn zesde wereldtitel op rij buit maakte en de atletiekhemel weer een stuk je nader kwam. De concurrentie speelde met vuur, toen die suggereerde dat de ogen van Boebka angst weerspiegelden. De Oekraïner heeft zijn hoogtevrees echter weer overwonnen. 'Tsaar' Boebka was ongekend verbeten, fanatiek en steeg weer boven zichzelf uit. Toen Boebka over 6,01 meter vloog hielden de bonte vogels beschaamd hun bek. Botha, Tarasov, Lobinger en consorten zegen neer in on geloof. In Athene herrees de vogel mens Boebka als een phoenix uit zijn as. Sinds zijn achilles peesoperatie in december ver scheen hij slechts in drie wed strijden. „Waarom doe je je dit aan? Boebka heeft vijfmaal op rij de wereldtitel gewonnen. Dan kom je toch alleen nog in het strijdperk als je ook een zes de keer kunt winnen." Boebka knoopte zich de ve nijnige woorden van de Duitser Lobinger goed in de oren en putte er extra energie uit. Hij zette hoog in en bleef in Athene onovertroffen. De 33-jarige tra pezewerker voltooide op een haast waanzinnige wijze zijn WK-oeuvre. Sinds het eerste WK in 1983 is hij ongeslagen. „Dit is een unieke dag. Het is niet de mooiste, maar wel de moeilijk ste overwinning" Boebka overwoog nog even om een wereldrecord van 6,15 meter te springen. Uiteindelijk zag hij daarvan af, wat hem door het publiek niet in dank werd afgenomen. „Ik kon met de titel op zak de motivatie niet meer opbrengen. Bovendien wil ik de achillespees zo veel moge lijk ontzien. Ik moet ook denken aan morgen." Hij was gelukkig, opgelucht. „Ik heb lang getwijfeld of ik aan dit WK zou deelnemen. Maar op het moment dat ik ja heb ge zegd, wilde ik ook jagen op goud. Ik ben blij en heb inspira tie geput uit het feit dat ik de enige ben met zo veel titels op zak." Zilveren-medaillewinnaar Tarasov toonde ontzag voor Boebka, ofschoon die weigerde hem een hand te geven voor de meeting. „De 6,01 van Boebka was de beste sprong die ik ooit van Boebka heb gezien." Christie vindt het welletjes londen Linford Christie heeft za terdag voor de BBC-came- ra's gezegd dat hij zijn atle- tiekcarrière met onmiddel lijke ingang beëindigt. „Ik werd vanmorgen wakker en wist het ineens zeker: het is welletjes. Jij loopt geen wedstrijden meer", zei de 36-jarige Britse sprinter, die in Barcelona olympisch goud won op de 100 meter. Christie werd in 1993 wereldkampioen en veroverde driemaal de Eu ropese titel. Real Madrid te sterk voor Ajax malaga anp Ajax heeft gisteravond de tweede nederlaag in de bijna afgelopen oefencampagne geleden. Real Madrid was in Malaga te sterk: 2-1. Eerder verloor Ajax met 0-1 van Everton. De Spaanse kampioen had om op 1-0 te komen wel erg veel hulp nodig van scheids rechter Lopez Nieto. Hij zag in een theatrale tuimeling van Suker een zware overtre ding van Ajax-doelman Van der Sar. Die hield in werke lijkheid de handen op de rug en raakte de Kroaat niet eens. Niettemin een straf schop. Suker benutte die zelf. De Madrileense voor sprong, zeven minuten voor rust tot stand gekomen, werd teniet gedaan door de licht voetige Portugees Dani, die zijn goede en attractieve spel bekroonde met de gelijkma ker. Doelman Illgner ging daarbij niet geheel vrijuit. In de tweede helft besliste Amavisca de wedstrijd, aan trekkelijk maar niet langdu rig hoogstaand, in het voor deel van Real. Gezien de ver houdingen was dat terecht. De Koninklijke, met een uit blinkende Clarence Seedorf in een sturende functie ach ter de spitsen, had een over wicht en meer kansen. Van der Sar onderscheidde zich met een aantal overtuigende reddingen. Ajax miste het bekende rij tje geblesseerden, onder wie Litmanen en Babangida. Real kon niet beschikken over de Braziliaan Roberto Carlos (interland) en de gekwetsten Hierro en Redondo. Dat Morten Olsen het voorlaatste oefenduel zeer serieus nam, blijkt wel uit zijn wissels. Pas in de slotfase mochten Rudi, Gorré en McCarthy even op draven in de plaats van Ro nald de Boer, Dani en Sibon. Opvallend was dat de de in breng van de Nigeriaan Oli- seh ditmaal bescheiden bleef. Ajax speelt vrijdag nog te gen Gremio. Volgende week Dinsdag begint voor de Am- steramse club de competitie tegen Vitesse. Een dag later treedt Real aan voor de eer ste Super Cup-wedstrijd te gen Barcelona. Real Madrid - Ajax 2-1 (1-1). 38. Suker 1-0 (strafschop). 43. Dani 1-1. 60. Amavisca 2-1. Scheidsrechter. Lopez Nieto (Spa). Toeschouwers: 40.000. Opstelling Ajax: Van der San Mel- chiot. Blind. Oliseh en Frank de Boen Ronald de Boer. Dani en YVit- schge: Arveladze. Sibon en Laud- i francisco «anp lster Margriet Matthijsse wereldkampioene in de rope-klasse geworden. De jarige Rotterdamse had negen races in de Baai San Francisco een on- irbrugbare voorsprong i zeventien punten (17 te- i 34 strafpunten) op haar ense concurrente Kristine ug en hoefde de laatste ra- I niet eens te varen. Vorige I and bemachtigde Mat- jsse in Griekenland al de I ropese titel. f De Leidse Carolijn Brou- r klom in de voormalige •piestad zaterdag van de rde naar de derde plaats. luwer had door de vierde ats in de tiende en voor- tste race nog uitzichten op zilver. Maar de zeven- ide plaats in de slotrace i lieerde de kansen van de dse studente. Door een 2. iddraaiing raakte ze ach- op in het veld. Ze vocht L h nog terug maar verder n de 17de plaats kwam ze et De 24-jarige zeilster ep vorig jaar op Mallorca wereldtitel. Bij dat toer- oi echter waren vrijwel alle emationale toppers afwe- wegens de naderende mpische Spelen in Atlan- n totaal waren in San tncisco achttien races "gesteld. Het organisatie- nité moest door slechte ersomstandigheden zeven dstrijden schrappen. Za- dag werd slechts één race De overige wedstrij- j V werden afgelast wegens Hiarde wind. athene anp/gpd vervolg van voorpagina Na de treurnis op het vorige WK in Zweden en op het EK van 1994 in Helsinki ging het roer van de KNAU drastisch om. De selecties werden sterk inge krompen, het trainingsplan bij gesteld en een speerpuntenbe leid ingevoerd. Paauw: „In Atlanta hadden we alleen Jaklofsky en Koers bij de beste twaalf. In het topsport beleidsplan van drie jaar gele den gingen we uit van een gelei delijk stijgend aantal fina leplaatsen. We hadden er nu vier met Korving er heel dicht bij. De ontwikkeling is sneller gegaan dan verwacht." Paauw was vooral ook tevre den omdat het systeem met de richtprestaties in plaats van strenge limieten goed werkte. „We hebben Goossens, Jong- mans. Dost. Rosendaal en Laros het voordeel van de nvijfel ge geven. Rosendaal kon niks laten zien vanwege een blessure. De overigen hebben het vertrou wen van de KNAU niet be schaamd. Ik weet dat NOCNSF met argusogen naar ons sys teem kijkt. We hebben nu argu menten in handen, die onze aanpak ondersteunen. De men sen van NOCNSF zullen toch op z'n minst even achter de oren krabben." Ultiem Het zesde WK atletiek zal de boeken ingaan als het eerste zonder wereldrecord. In Athene bleef de ultieme prestatie uit. Athene '97 was wel het evene ment van Maurice Greene en Marion Jones, de nieuwe gene ratie sprinters. Met Zhanna Pin- tussevich als derde surprise. Hachim El Guen-ouj was groots op de 1500 meter, Haile Gebre- selassie en Michael Johnson sterren die hun suprematie kwamen bevestigen. En Sergei Boebka verraste met zijn zesde wereldtitel op rij. Maar een top per die er boven uitstak meldde zich niet. Smog en hitte werden ge vreesd, maar Athene'97 had ge luk. Natuurlijk vrat de hitte energie van atleten, het zee windje hield het aanvaardbaar. Op de lange afstand viel zo niets te verwachten wat betreft toptij den. De sprinters kregen wel een recordbaan voorgeschoteld, maar wereldrecords zijn niet op bestelling leverbaar. De harde baan werd niet zo'n item als in Atlanta, hoewel menig lange-af standsatleet wel degelijk de baan verliet met blaren. En veel sprinters voelden de spanning in de hamstrings. In een metropool als Athene leeft een mondiaal atletiektoer: nooi buiten het stadion nauwe lijks. Twee jaar geleden in het 'kleine' Goteborg was dat nog wel het geval. Maar in de loop liepen de tribunes steeds voller. Overigens vooral voor Griekse atleten. Het transport in de cha otische miljoenenstad was uit stekend geregeld en op tijd. De faciliteiten waren optimaal, de achtduizend extra politiemen sen liepen niemand voor de voeten. En die organisatie toon de flexibiliteit - een graadmeter - als het moest. Het was het antivoord van Athene. Het weerwoord van een stad, die niet zou kunnen orga niseren. Een prestatie waaron der echter de tijdbom van een tekort van - vooraf geschat - vijftig miljoen gulden tikt. Maar daarover werd negen dagen lang gezwegen. BANDAG 11 AUGUSTUS 1997 )opin ping gevonden bij twee Russinnen De Russinnen LyoebovTsyoma en Olympiada Ivanova pi tijdens het WK in Athene betrapt op het gebruik van dope. ihun urinestalen werden sporen van steroïden gevonden, janova werd tweede op de 10 kilometer snelwandelen. Ze moet jar zilveren medaille en 30.000 dollar prijzengeld inleveren. De Rtrussische Olga Kardopoltseva wordt tweede, haar landgenote fientina Tsyboelskaja stijgt van vier naar drie. Tsyoma viel niet t de prijzen. Ze werd in de halve finales van de 800 meter uitge- fliakeld. De 27-jarige Ivanova werd de tweede medaillewinna- 6 die positief reageerde. Eerder moest de Oekrainse kogelstoter kgatsj zijn gouden medaille inleveren. Bij hem werden sporen m efedrine gevonden. De Franse hordenloper Maran en hink- apspringster Zelinskaja uit Kazachstan reageerden eveneens psitief op efedrine. foorhoutse behaalt nationale golftitel Fréderique Lempers uit Voorhout bleek de sterkste jïfster op het NK matchplay in Purmerend. Zij vierde haar eer- I nationale golftitel door samen met caddie Pit Donker de wa- rpartij naast de zeventiende hole in te springen. Haar 3 en 1 jge op favoriete Marieke Zelsmann was een verrassing. Lem- s won de eerste drie holes van de finale en kwam eigenlijk jnmer meer in gevaar. Maarten Lafeber is er in zijn laatste sei- Jen als amateur niet in geslaagd het NK matchplay te winnen, (de finale verloor hij met 3 en 2 van Ralph Miller. loek schiet Busquets ziekenhuis in ilona Keeperstrainer Frans Hoek van Barcelona heeft der doelman Carlos Busquets tijdens een oefensessie zo hard met bal tegen het hoofd geschoten, dat deze naar het ziekenhuis fst worden gebracht. Daar werd een zware hersenschudding :onstateerd. Ook leed Busquets aan enig geheugenverlies. Hij 4m zich niet alles herinneren. Coach Van Gaal vond het inci- |it verbazingwekkend. „Zoiets heb ik in mijn hele loopbaan niet meegemaakt. Voor de zekerheid haalde hij Javier Ar- iu, uit het tweede, als extra keeper bij de selectie. Ook eerste jelman, Vitor Baia, is niet geheel fit. Voor woensdag, in de lampions League-kwalificatie tegen Skonto Riga, is in elk geval el de Nederlander Ruud Hesp beschikbaar. el lemerink terug in top 30 Jan Siemerink is door zijn sterke optreden in het Super toernooi van Cincinnati weer teruggekeerd in de mondiale top j. Hij steeg van de 36ste naar de 29ste plaats. De Rijnsburgse misser versloeg in Cincinnati onder anderen Petr Korda en Ijran Ivanisevic voordat hij in de kwartfinale na drie tie-breaks jomas Muster voor moest laten gaan. 'daddux best betaalde honkballer tjanta» Greg Maddux is de best betaalde honkballer ter wereld, e 31-jarige werper verlengde zijn contract bij de Atlanta Braves et vijf jaar voor de lieve som van 115 miljoen gulden. Maddux, [enige pitcher die vier jaar achtereen tot beste werper werd [geroepen, ontving zes miljoen gulden tekengeld. In 1998 ver bot hij 18 miljoen gulden, in '99 20 miljoen, in 2000 22 miljoen 1 in 2001 en 2002 24,1 miljoen gulden. De bedragen zijn gega- hdeerd. Ibanese titelwedstrijd gestaakt beslissende wedstrijd in het nees voetbalkampioen- p tussen Flamurtari Vlore Tirana is een half uur voor einde gestaakt. De spelers Flamurtari liepen van het uit protest tegen het niet ennen van een strafschop, rana. tweede in de hoogste ling met twee punten ach- tand op de grote rivaal uit zuidelijke havenstad, stond op dat moment met 1 -0 voor. De actie was aanleiding voor een gewelddadige reactie van supporters, die blijk gaven van hun nog altijd politieke ver deeldheid. Het bleef niet bij spreekkoren. Er werden vernie lingen aangericht in het stadion en de politie verrichtte een aan tal arrestaties. De tuchtcommis- sie van de voetbalbond moet bepalen wat er met het duel ge beurt. YVordt Tirana tot winnaar verklaard, dan is het kampioen. Sergej Boebka liet de atletiekhemel weer een stukje naderbij komen. Alsof dit niet de Rotterdamse Kuip was, maar de Latijnse hectiek van Nou Camp. De kleine veertigduizend toe schouwers wilden zaterdagavond een laatste groet bren gen aan de actieve voetballer Ronald Koeman, maar ze keken - toen dat moment daar was - vooral tegen een cordon van opdringerige fotografen aan. rotterdam paul van den bosch gpd-verslaggever Dat leverde op het veld een cha otisch tafereel op, een smetje op het voor de rest uitbundige af scheid van de 78-voudig inter national in De Kuip, waar hij zijn carrière na 17 jaren en om zwervingen langs Groningen, Amsterdam, Eindhoven, Bar celona en Rotterdam-Zuid af sloot met 43 minuten tijdens Feyenoord-Lazio Roma (2-2). Twee minuten na zijn vervan ging door Paul Bosvelt, nadat scheidsrechter Roelof Luinge voor de rust (stand 0-0) had ge blazen, had de afgezwaaide aanvoerder heel De Kuip voor zich alleen. „We willen Koeman zien", zong het Legioen echter, hevig geïrriteerd door de fotografen die alle afspraken hadden gene geerd en Koeman belaagden. Even wist het middelpunt van alle belangstelling zich los te weken van zijn belagers, om zich op de middenstip te laten toejuichen door de Rotterdamse aanhang. Het massaal gezongen 'Hand in Hand' en 'You'll never walk alone' wisselden zich af. Zijn vrouw Bartina, inmiddels met de drie kinderen Tim, Deb- by en Ronald junior op de gras mat aanbeland, pinkte een traan weg. Het was een laatste, emotio nele groet, die slechts weinige Feyenoorders in de loop der ja ren ten deel is gevallen. Gaston Taument beleefde zo'n bewo gen afscheid eind mei, in het laatste thuisduel met Heeren veen. Maar een échte afscheids- wedstrijd, zoals die voor Koe man tegen Lazio, was alleen weggelegd voor Coen Moulijn ('72) en Willem van Hanegem ('84). Ronald Koeman (34) is geen oer-Feyenoorder a la 'Coentje' en 'De Kromme', in de zin dat hij de niet meeste en mooiste jaren van zijn loopbaan bij de club uit Rotterdam-Zuid door bracht. Maar de laatste twee seizoenen was hij wel dé vedet te van Feyenoord, waar hij in juli '95 neerstreek na zeven suc cesvolle jaren bij Barcelona. „Dat dat Barcelona vanavond de tegenstander niet wilde of kon zijn", zei voorzitter Jorien van den Herik later in zijn af scheidsspeech tegen Koeman, „heb je misschien opgevat als 'uit het oog, uit het hart'. Maar bij ons zul je altijd wel welkom zijn. Ronald Koeman is een deel van het erfgoed van Feyenoord geworden." Van Van den Herik ontving hij twee seizoenkaarten voor het leven. „Ik hoop dat je nog vaak de weg naar De Kuip zal inslaan. En dat mag nu in je Porsche, want je bent nu spon- sorvrij." Na afloop was de Groningse 'dikbil' het stralende middel punt van een groots feest, geor ganiseerd door zijn zaakwaar nemer Ger Lagendijk en diens schoonzoon Lou Prince. Tijdens de dolle receptie, met optredens van René Froger en Suger Lee Hooper, spraken bondsvoorzit ter Jeu Sprengers en de Rotter damse loco-burgemeester Hans Simons gloedvolle woorden. De blozende Koeman werd be noemd tot Ridder in de orde van Oranje-Nassau en tot Bondsridder. Zowel Sprengers als Simons noemde hem een voorbeeldige voetbalambassa deur. Van alle genodigden kreeg Koeman een computer met toe behoren. „Het was niet nodig geweest, maar toch bedankt", glimlachte de multi-miljonair. Koeman, 21 maart 1963 gebo ren in Zaandam, won acht landstitels, vier nationale be kers, twee Europese bekers voor landskampioenen en een viertal SuperCups. Hij speelde in zijn rijke loopbaan 533 competitie wedstrijden voor FC Groningen, Ajax, PSV, Barcelona en Feye noord. 'Het kanon' scoorde 193 keer in al die duels. Hij kwam 78 keer uit voor het Nederlands elftal. Hij maakte veertien tref fers in naam van Oranje, waar mee hij in 1988 Europees kam pioen werd. Koeman begint in september bij de KNVB aan de versnelde trainerscursus in Zeist. Binnen een jaar is hij dan coach betaald voetbal. Deze maand gaat Koe man aan de slag als assistent van Guus Hiddink. Zijn taak in de technische staf van Oranje ligt nog niet helemaal vast. Ronald Koe man zwaait voor de laatste maal naar een volle Kuip. FOTO WFA Legioen brengt laatste saluut aan ridder Ronald

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 13