De geur van de zomer Dood hout maakt de tuin levend Tuinieren Vraag en antwoord Ierdag 9 Augustus 1997 H ■MMHPBMWi T WEER DOOR JAN VISSER Voofhet eerst na het gedenkwaardige noodweer van 7 ju ni is het gisteren op verschillende plaatsen tropisch warm geweest. Het warmste plekje was het kuststation Hoek van Holland waar 31,1 graden Celsius werd geme ten. In het algemeen behoorde het zuidwesten tot het warmste deel van Nederland want ook in Zeeland schoof de meetlat over de 30 graden. Bij ons kwam Valkenburg- /Leiden op 29,2 graden, de op volle toeren draaiende luchthaven Schiphol op 29,1 en Bloemendaal op 28,9. De hoge temperaturen werden gemeten bij wederom volop zonneschijn. Vandaag weer zo'n glorieuze dag van zon, zee en zalig heid. Al aan het einde van de ochtend heeft het kwik de 25 graden bereikt en maximaal gaat het naar 28-29 gra den. De wind waait eerst nog uit het oosten en is zwak tot matig. Vanmiddag en vanavond staat er weinig wind. Op het strand kan echter een verkoelend zeewindje opste ken. Koud is het zeewater overigens niet meer. De water temperatuur bedraagt nu 19, nabij het strand 20 graden. Morgen daalt de luchtdruk boven Biskaje en gaan de ba rometers omhoog ten noorden van Schotland en westelijk van Noorwegen. Daardoor gaat er in de loop van zondag een oost tot zuidoostelijke wind waaien. Daarmee wordt zowaar nog warmere lucht aangevoerd. Zondagmiddag wordt het zo'n 30 graden. Ook op maan dag zal het nog zeer warm zijn en de oost tot zuidoosten wind is dan matig en aan de kust krachtig. Op dinsdag- /woensdag neemt de kans op een regen of onweersbui. Over Europa's westrand trekt dan namelijk een storing naar het noorden. Dit systeem fungeert als aanhangsel van een veel omvangrijkere depressie op het midden van de Oceaan. Hoewel de atmosfeermodellen niet geheel in lijn zijn lijkt de warmte zich de gehele tweede week van augustus te handhaven. In het algemeen zal het kwik tij dens de middaguren waarden bereiken boven de 25 gra den. EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met zaterdag. Noorwegen: Wolkenvelden en morgen vooral langs de westkust enige regen. In het oosten en zuidoosten nog zon. Zondag overal wolkenvel den en kans op regen. Maxima tussen 20 en 25 graden. Langs de kust in het noorden soms frisser. Zweden: Morgen flinke zonnige pe rioden. maar later op de dag in het noorden ook en kele wolkenvelden. Zon dag vooral ook in Midden- Zweden meer bewolking, en ten noorden van Stock holm af en toe régen. Mid- dagtemperatuur van 22 graden in het noorden tot 28 in het zuiden. Denemarken: M d- dagtemperatuur rond 26 graden. Engeland, Schotland, Wales e Flinke zonnige perioden e Ierland: te plaatsen droog. In Schotland, en zon dag ook af en toe in Ierland, meer be wolking en kans op wat regen. Maxima variërend van 17 graden in de bewol- kingsgebieden tot 27 in de buurt van Londen. België en Luxemburg: Vrij zonnig en droog. Middagtempera- tuur ongeveer 28 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Vrij zonnig weer met slechts een kleine kans op een onweersbui, met name in de Vogezen en de Elzas. Zondagavond grotere kans op onweer, dan vooral in Bretagne, de Vendee en Normandie. Maxima rond 30 graden. Portugal: Zowel morgen als zondag een enkele re- gen- of onweersbui. Verder ook flinke zonnige perioden bij maxima tussen 25 en 30 graden. Madeira: Morgen nog kans op een bui. Verder meer zon en overwegend droog. Middag- temperatuur ongeveer 25 graden. Spanje: Flinke perioden met zon, maar ook en kele stevige regen- of onweersbuien. Vooral zondag lokaal erg veel neerslag. Middagtemperatuur uiteenlopend van een graad of 25 bij La Coruna tot rond 35 in het binnenland. Canarische Eilanden: Meer zon en alleen morgen nog kleine kans op een bui. Zuidstranden overwe gend zonnig en droog. Maxima rond 28 graden. Marokko: Westkust: morgen behalve zon ook en kele wolkenvelden. Kleine kans op een bui. Zondag zonniger en droog. Middag- temperatuur tussen 25 en 30 graden. Tunesië: Flinke zonnige perioden en waarschijn lijk droog. Middagtemperatuur tussen de 35 en 40 graden. Zuid-Frankrijk: Morgen zonnig en warm. Zondag van het zuiden uit pittige regen- en onweersbui en. Maxima liggen rond 30 graden. Mallorca en Ibiza: Zonnig en droog. Middagtemperatuur omstreeks 34 graden. Italië: Vrij zonnig, maar ook enkele stapelwol ken. Waarschijnlijk overal droog. Maxi mumtemperatuur tussen de 30 en 35 graden. Corsica en Sardinië: Veel zon en droog. Warm met maxima in de buurt van 35 graden. Malta: Zonnig en erg warm. Middagtempera tuur rond 35 graden. Griekenland en Kreta: Vrij zonnig, maar ook enkele stapelwol ken. Vooral zondag kans op een on weersbui. Op de Egeische Zee soms een stevige noordelijke wind. Temperatuur 's middags tussen 30 en 35 graden. Turkije en Cyprus: Zonnig en waarschijnlijk overal droog. Middagtemperatuur tussen de 30 en 35 graden. Duitsland: Zonnig, met een kleine kans op een on weersbui. Middagtemperatuur tussen 25 en 30 graden. Zwitserland: Zonnig, maar ook enkele stapelwolken. Waarschijnlijk geen bui. Middagtempe ratuur tegen de 30 graden. Oostenrijk: Zonnige perioden maar ook een kleine kans op onweersbui. Middagtempera tuur tussen 25 en 28 graden. Polen: Flinke zonnige perioden en kans op een lokale onweersbui. Middagtemperatuur rond of net onder 25 graden. Tsjechië en Slowakije: Zonnige perioden, maar met name in Slowakije ook kans op een onweersbui. Middagtemperatuur rond 25 graden. Hongarije: Zonnige perioden maar ook kans op een regen- of onweersbui. Maximumtempe- ratuu r meest rond de 25 graden. ZONDAG 10 AUGUSTUS 1997 Zon- en maanstanden Zon op 06.17 Zon onder 21.13 Maan op 13.36 Maan onder24.00 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 08.38 21.00 08.11 20.33 Laag 04.36 16.46 04.17 16.27 MAANDAG 11 AUGUSTUS 1997 Zon- en maanstanden Zon op 06.18 Zon onder 21.11 Maan op 14.40 Maan onder00.02 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 09.16 21.45 08.49 21.18 Laag 05.10 17.36 04.51 17.17 Weerrapporten 08 augustus 20 u Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Vlissingen Maastricht Aberdeen Barcelona Berlijn Boedapest Bordeaux half bew halt bew. licht bew. licht bew. Innsbruck Istanbul Klagenturt Luxemburg Madrid Malaga Mallorca Malta Split Stockholm onbew. Warschau onweer Wenen Zürich Bangkok Buenos Aires onbew. Casablanca licht be Johannesburg onbew. Los Angeles zwaar t New Orleans regen licht be half bew. licht bew. 29 17 0.0 29 16 0.0 29 16 0.0 28 16 0.0 29 16 0.0 26 19 0.0 29 15 00 28 13 0.0 29 19 0.0 29 16 0.0 24 14 0.0 33 24 0.0 29 22 0.0 28 18 0.0 28 17 0.0 32 19 0.0 30 18 0.0 30 22 0.0 24 14 0.1 29 18 0.0 29 15 0.0 28 23 0.0 20 16 2.0 30 22 0.0 25 16 4.0 28 19 0.0 27 20 0.0 27 16 0.0 28 19 6.0 31 17 0.0 29 18 0.0 27 17 0.1 29 20 0.0 35 24 0.1 35 24 0.0 25 11 0.0 24 17 13.0 28 22 0.0 27 15 0.0 30 18 0.0 25 14 0.1 32 17 0.0 33 0.0 28 13 0.0 26 14 3.0 27 13 0.0 26 16 2.0 35 27 0.1 6 -2 0.0 25 19 0,0 22 14 0.0 22 20 0.0 32 23 0.0 26 21 0.0 33 20 0.0 31 25 0.6 29 15 0.0 37 24 0.0 19 13 0.0 OPLOSSING •Qgram 1. Die kleurstof is ïven anders (6); 4. Delfstof een rood stel (8); 6. Tame- inder beperkingen... (3); 7. juist nagenoeg(3); 9. Op landen door een berisping 1. Het beste van de dichter :hnog melig (5). 1. Voor die drank een broekje terug (4); 2. Ik iet de trein om indruk te Jn! (5); 3. De uitgave op it is voortreffelijk (4); 5. Des- in het mondje (6); 6. Paard «reken (3); 8. Dat verbond jna enig (4); 10. Betaalplaats Speelgoed (3). Het bleef stil na heer Ollies woorden. Hierdoor aangemoedigd deed de spreker een pasje voorwaarts en voer voort: „Men kan een Bommel niet met een krukkende repel vergelijken, heer Razer! Dat getuigt van slechte manieren!" Het monster dook grommend in el kaar. Het voelde zich kennelijk be dreigd, maar heer Ollie zag deze houding voor schroom aan. „Deze keer zal ik het nog door de vingers zien!" riep hij streng uit. „Maar laat het niet weer gebeuren! Niet alle bezoekers zijn zo lankmoe dig als ik!" „Puingruwel!" kraste de kraai in een nokbalk en nu kwam het grauwe ventje plotseling in beweging. Met een rauwe gil sprong het op de beris pende heer toe, stuitte hem tegen de borst, zodat de ongelukkige het even wicht verloor en vatte in dezelfde be weging de stoelleuning vast. Het ging allemaal zó vlug, dat heer Bommels ontredderde blik de loop der gebeur tenissen niet kon volgen. „Pas op!" riep Tom Poes nog, maar het was reeds te laat. Met onver wachte kracht hief het ventje de stoel boven het hoofd en liet het meubel daarop gonzend op de zittende gas ten neerdalen. Het rottende hout werk splinterde uit elkaar en de ver roeste veren dansten met pringelen- de geluiden uit de zitting voor de ogen van de getroffenen. Geen wonder dan ook, dat deze ge heel uitgeteld waren en niet de kracht vonden nog iets op te merken. Daar zouden ze trouwens geen kans voor gekregen hebben. Het monster was achter een kast gedoken, waar het razend en tierend naar zijn be zoekers keek en vanuit de binten kraste de kraai. A deze tijd heeft de geur van ^tuinkruiden het toppunt Wet. De plant heeft een hele ^rlang kunnen gedijen en Jidige geurstoffen gemaakt. Kozeer om ons te plezieren m T simpelweg als afweermid- egen plagen! Daar trekken ttis niets van aan. Wij genie- OJrvan ei GREET BUCHNER [eur PS£" Urin- 2003 PA HAARLEM mee- inen. [om maken we nu kruiden- [en kruidenolie. De kruiden ken we 's morgens vroeg als auw is opgedroogd en de jniet te heet is. We was- zorgvuldig en drogen ze fjehulp van keukenpapier, na worden ze fijngemaakt. beste en meest ouder- manier gaat dat in een I. Maar lang niet iedereen teen vijzel. Daarom nemen en scherp mes. Daarmee !en we de kruiden fijn. Als [ebeurd is, dan gaan ze on- j^die katten toch. Ze blijven 4.emoederen beroeren. Maar 13-me vrouw R. v.d. Werff uit iendaal komt de tip om iaar planten van de Ruta jkfolens (de wijnruit) in de 'A® Ite zetten. De katten hebben hekel aan. Ook aan mot en en dan wel om de 25 /fijn vraag is alleen wat de jnstelling van de motten- jtfen is. Is deze wel milieu- idelijk? In elk geval weten vehhaters wat er te doen valt. ^enthousiaste beschrijving 0,)de wonderplant Aloë vera ,t van mevrouw Fischer- pma uit Haarlem. Maar 11 (de stekken van de Dieffen- ijlia zijn er problemen. Die bruine randen. Hoe derin een brandschone weck- pot. Eroverheen gieten we dan warme, niet te hete, azijn. Twee weken lang moet alles nu op een warme en liefst zonninge plaats trekken. De kruiden staan hun geur af aan de azijn en worden op deze wijze geconser veerd. Na twee weken, vooral niet lan ger, gieten we alles door een doek. De vloeistof moet kraak helder zijn na dit zeven. Deze heldere azijn gaat weer in fles sen en in elke fles mag nog één enkel takje van een van de krui den die we gebruikt hebben. Dat staat leuk en het geeft nog een beetje extra geur. Blijft de vraag welke kruiden we kiezen en hoeveel. Over het al gemeen geldt rond de 150 gram kruiden per liter azijn. Alleen van dragon nemen we iets min der vanwege de sterke smaak. Kruiden die geschikt zijn: roze marijn, salie, tijm en natuurlijk dragon. Een mengsel van krui den voldoet ook zeer goed. Neem in dat geval gelijke delen komt dat? Op afstand niet ge makkelijk te zeggen, daarom hier een paar dingen waar men met deze plant op'moet letten: stekken willen niet in een te grote pot en houden van voed zame bloemistenaarde. Was de aarde wel goed en humeus? Alle potaarde is niet even goed. Ver der: nimmer zon, wel véél licht, 'daarom vrees ik dat de bruine vlekken hun oorzaak vinden in te veel zon achter dubbel glas. Tot slot: om de twee weken iets mest. Verder altijd handen was sen als men met de plant in aanraking is geweest. Hij is flink giftig. En wat de oude plant aangaat, als die er nog is, kan van de stam gestekt worden. Gewoon stukken stam van rond tien cm met minstens één oog op vochtig turf met zand leggen. Plastic erover en als er flink wortels zijn oppotten in goede humeuze aarde. M.L. Hogekamer uit Zandvoort wil graag weten welke Neder landse kwekerij gespecialiseerd is in Hosta's. De plantenvinder brengt uitkomst: Kwekerij Van den Top, Wesselseweg 46, 3771 PC Barneveld, telefoon 03 42 - rozemarijn, tijm en salie. Voeg er nog twee fijngehakte sjalotjes aan toe en er ontstaat een proven^aalse azijn. Maar er zijn nog veel meer mogelijkheden. Het is gewoon een kwestie van experimenteren. Behalve geurige azijn is er ook een geurige olie. Hiervoor kun nen we olijfolie (vierge) gebrui ken of gewoon zonnebloemolie, die van nature weinig geur heeft Voor het aromatiseren van olie gebruiken we doorgaans geen of weinig groene kruiden. Pe pertjes en knoflook zijn de aan gewezen toevoegingen voor olie. Om olie te aromatiseren doen we in een glazen weckpot onderin vijf smalle strookjes ro de pepertjes waarin we met een stopnaald of vork een paar gaat jes hebben geprikt. We doen er nog een paar peperkorrels bij en liefhebbers verhogen de geur door een paar fijngesneden ba silicumblaadjes toe te voegen. Olie (vooral niet verwarmen) toevoegen, afsluiten en ook weer twee weken op een warme zonnige plaats zetten. Geregeld roeren of schudden en dan ze ven en in flessen. Gebruiken we knoflook, dan ne men we zes teentjes knoflook voor een liter olie en daaraan voegen we een flinke theelepel peperkorrels toe. De knoflook wordt gepeld en elk teentje in een paar stukjes gesneden. Niet al te fijn maken. Ook hier geldt: niet langer dan twee weken trekken in de zon en na het ze ven op een donkere en koele plaats bewaren. 41 30 54. Succes met deze mooie planten. Dat is leuk: mevrouw Baay uit Bloemendaal vindt bloeiende paardebloemen mooi, maar heeft een hekel aan paardebloe men tussen de tegels. Wat nu: op de allereerste plaats de bloe men niet in zaad laten komen, al moet ik toegeven dat de sier lijke parasolletjes ook van verre kunnen komen. Verder met een scherp mes de planten zo diep mogelijk weghalen. Elk stukje penwortel ziet weer kans om uit te groeien. Verder helpt het vul len van de voegen met scherp zand tegen alle onkruid. Ge woon zand strooien en met een flinke bezem in de voegen ve gen. De tuin en het huis zijn geen twee ver schillende werelden meer. Het onder scheid is stilaan ver dwenen, want bin nen wordt buiten en vice versa. De tuin is namelijk een ver volg geworden op het huis. Vooral hout lijkt te profite ren van deze ont wikkeling. In de traditionele tuin staan meestal een paar bomen, struiken en een reeks planten. Ook is er veel gras. Een mooie tuin stond tot voor kort gelijk aan een egaal groen gazon. Een bloeiend tapijt achter of voor het huis heeft echter zijn beste tijd gehad, menen hoveniers en de tuincentra. Om niet achter te blijven moet de tuin nu vol staan met vijvers, fonteinen, bruggetjes, pompen, pergola's, rozenbogen, stenen ornamen ten, obelisken en kegels. De tuin heeft naast het huis ei gen verlichting en meubilair. We besteden net zoveel aan dacht aan de afrastering als aan de stoffering. De gemiddelde Nederlander geeft jaarlijks ongeveer zeshon derd gulden uit aan zijn tuin. Een kwart hiervan gaat naar le vend groen, zoals planten en bloemen, de rest wordt besteed aan hout, steen en ijzer, de do de materialen. Hoewel tuinhout onder de dode materialen valt dankt het zijn populariteit aan het levende ka rakter ervan. Ook het gemak van tuinhout is een reden voor succes. Het is zonder veel moei te te onderhouden en te verven en met eenvoudig gereedschap is er al snel een prieel of schut ting van te maken. De familie van de traditionele biels is de laatste jaren indruk wekkend gegroeid. Er zijn bij voorbeeld (ronde) houten tuin- tegels, houten biobakken, hou ten waterputten, talloze vlon ders en diverse soorten houten tuinmeubilair. Om de consument wegwijs te maken in het grote aanbod en Bamboe-schuttingen en Japanse beelden dragen bij aan de oosterse sfeer in de tuin. FOTO GP» om maximaal te profiteren van de hausse, dragen tuincentra en hoveniers volop ideeën aan. Ro mantische pergola's, rustieke blokhutten en verscheidene an dere toepassingen van tuinhout zijn te vinden in de 'tuinplan nen', die in de vorm van cd- roms of dikke brochures belo ven hoe we zelf een 'complete en unieke tuininrichting' kun nen realiseren. Met wat handig heid en een gevulde portemon nee komt het Victoriaanse, Oos terse en Toscaanse hof binnen ieders handbereik. Volgens de laatste mode pronken boeddha beelden, Aziatische terrastuinen en bamboeschuttingen. Het bekende tuinhuisje is overi gens terug van weggeweest. Tot voor kort waren deze over het algemeen veel te groot voor de modale tuin. Maar daaraan hebben de fabrikanten wat ge daan. Een van de grootste leve ranciers heeft meer dan 300 verschillende modellen, vari ërend van een tuinschuur zon der glazen ramen van 759 gul den tot complete woningen van ongeveer zesduizend gulden waar je het hele jaar in kunt wo nen. Het overgrote deel van de consumenten zoekt zijn heil in een nog kleiner tuinhuisje van circa vier vierkante meter. Hout en gaas is volgens de tuin- branche de allernieuwste trend. Vooral volgend jaar hoopt men deze combinatie fors te verko pen. TOM POES Heer Bommel en de grauwe razer Sierhekwerk Spijlenhekwerk Schuifhekken Plantsoenhekkeri Gaasafrastering Sportveldafrastering Tennisbaanafrastering Schoorsteenkappen Oudhollandseverlichting /VEE "ZE&T &i//ZE&AK SM (3ESET EEMO 45SV EMO/ZM\E SCFYOP OMSEP Z'M ESMPEMO/.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 7