Martelingen in Somalië door Italiaanse soldaten \l\ 7Z Oosterse koppigheid zorgt voor extra problemen Buitenland EU-baas Luxemburg versoepelt drugsbeleid Overlevende Zuid-Afrikanen doen beroep op Gerechtshof VS willen Karadzic in Den Haag berechten Dode bij staking Kenya RDAG 9 AUGUSTUS 1997 njtse Mandy ruziet over centen pt» Mandy Allwood, de vrouw die vorig jaar in verwachting ESfan acht kinderen, heeft een aanklacht ingediend tegen de E Sdie voor haar met de media onderhandelde. Zij beschuldigt KKflifford. de beroemdste Britse specialist op het gebied van relations in Groot-Brittannië, van diefstal. Allwood ver- DD?e^n 0'cto^)er binnen enkele dagen tijd door miskramen al- Jt foetussen. Zij meent dat Clifford, die vaak met de media "exclusieve berichtgeving onderhandelt, geld voor haar heeft *S%gehouden en negatieve informatie over haar heeft ver- puses voor verwoesting moskee IAta» De Indiase Congrespartij heeft gisteren erkend dat ze Th2 niet voldoende heeft gedaan om de moskee in Ayodhya Jkchermen tegen een woedende menigte fanatieke hindoes. *|rwoesting van de Babri-moskee luidde de ergste golf van npus geweld in sinds de bloedige nasleep van de onafhanke- [id in 1947. De Congrespartij was ten tijde van de geweldda den aan de macht. Ze 'betreurt haar onvermogen om de -Ef4lijke verantwoordelijkheid voor de bescherming van de Ba- >atv4oskee na te komen', aldus een verklaring die de partij gis- >A Bin Calcutta uitgaf. Rijil Wo!uwe gevechten in Rwanda I» In het noordwesten van Rwanda zijn gisteren hevige ge len uitgebroken tussen regeringssoldaten en Hutu-rebellen. 9^ns legerwoordvoerder Emmanuel Ndahiro begonnen de chten toen de rebellen in de bossen bij Gisenyi werden ont- 'e9*loor de plaatselijke bevolking, die het leger waarschuwde, r Pihet aantal doden en gewonden is niets bekend. De rebellen >02ten zich terug langs de weg naar Gisenyi, dat vlakbij de I met Congo ligt, het vroegere Zaïre. „IJjoenen voor Russische ruimtevaart >5VDe Russische president Boris Jeltsin heeft de regering ïn-dragen bij buitenlandse banken bijna honderd miljoen dol- 762|lenen voor de nationale ruimtevaartdienst. Hij deed de be- ,een dag nadat de twee kosmonauten Anatoli Solovjov en Vinogradov zijn aangekomen om het Russische ruimtesta- lir te repareren. De samenwerking met de Verenigde Sta ted voor honderden miljoenen dollars per jaar, staat zon- ie Russische investering namelijk op het spel. andweerlieden vervoeren dikke Pool ge£HAU» Twaalf brandweerlieden waren er voor nodig om gis- II.v# een man van driehonderd kilo naar het ziekenhuis te ver as fn. De man van 57 jaar woonde op de vierde verdieping van Lejat, en werd vervoerd in een ambulance voor gehandicap- emdat die meer ruimte biedt dan een gewone ziekenauto. !t ziekenhuis legden de brandweerlieden de man op een je jat speciaal voor mensen met overgewicht is gemaakt. De If mannen hadden het karwei in een uur geklaard. 155! C!<den bij Turkse overstromingen ClAl 11 Bij overstromingen in drie dorpen in de omgeving van de Agri in het oosten van Turkije, zijn gisteren ten minste ze- liensen verdronken. Twee mensen worden vermist. Aan de tv. stromingen waren urenlange regenbuien Voorafgegaan, id n g ,iiwig leven voor Tamagotchi i» Er komt een Tamagotchi die bij overlijden als engel in ïven terugkeert. Dat heeft de Japanse fabrikant Bandai gis- l bekendgemaakt. Kinderen blijken namelijk van slag te ard|en raken als hun gecomputeriseerde, op een vogeltje lij kte speeldiertje, aan een sleutelring doodgaat. Dat gebeurt als 'ktfiet op tijd wordt gevoerd, gebaad en geaaid - door op koop gele drukken. Het beestje kan wel altijd tot leven worden ge- a védoor op restart te drukken. Bij de nieuwe versie van het <toipopulaire computerspeeltje kan het diertje ook bij verwaar- |g niet sterven, ribé '««menen in actie tegen sluitingen mest» Werknemers van een Roemeense olieraffinaderij ten gisteren in de noordoostelijke stad Darmanesti twee re- jgsfunctionarissen in gijzeling genomen, meldt de Roe- öse televisie. Daarmee protesteren zij tegen het regerings- ïit zeventien noodlijdende staatsbedrijven op te heffen, xloor kwamen bijna dertigduizend werknemers op straat te B. In Ploiesti, het zuiden van het land, bouwden arbeiders pades op autosnelwegen, gooiden ruiten van het stadhuis in pgen hun directeur te lijf. Er zijn vier politieagenten ge- 1 geraaktvolgens persbureau Rompres. er dode onder bergbeklimmers O/Bern in Zwitserland en Italië hebben de bergen gisteren Uhun tol geëist. In de Dolomieten is het lichaam gevonden •en 24-jarige man uit Venetië, die tijdens het beldimmen le Spiazzo in het noordoosten van het land een dodelijke haakte. Hij is het tiende slachtoffer van de Dolomieten deze -uit of the Loom schrapt 4.800 banen Ico» De Amerikaanse kledingfabrikant, Fruit of the Loom, en streep door 4.800 arbeidsplaatsen in de Verenigde Sta- De onderneming, vooral sterk in de fabricage van onder- probeert hiermee het hoofd boven water te houden in de ^trijd tegen buitenlandse concurrenten. Fruit of the Loom laatst de laatste jaren steeds meer de productie naar landen de lonen lager liggen. Twee jaar geleden schrapte Fniit of x)om al 3.200 arbeidsplaatsen. Over de hele wereld telt de igfabrikant op dit moment 36.000 banen. Onderzoekscommissie spreekt over 'incidentele gevallen Een door de Italiaanse regering ingestelde onderzoeks commissie concludeert in haar gisteren gepresenteerde eindrapport dat Italiaanse soldaten zich schuldig hebben gemaakt aan martelpraktijken tijdens de VN-vredesmis- sie in dat land. Men stelt echter ook dat het gaat om 'zeer geïsoleerde gevallen' en dat de hoogste militaire leiding geen blaam treft. ten dat de Folgore werd ont bonden, besloot premier Prodi tot een commissie bestaande uit militairen, vooraanstaande juristen en enkele personen be kend om hun strijd tegen racis me, zoals Tulia Zevi, voorzitter van de joodse gemeenschap in Italië. De commissie heeft de af gelopen twee maanden ver schillende reizen gemaakt naar Somalië en in totaal 145 perso nen gehoord. Voorzitter Ettore Gallo, voor malig voorzitter van het Consti tutioneel Hof en als verzetsman zelf gemarteld, zei gisteren vast- rome eelco van der linden correspondent De zaak kwam aan het rollen nadat enkele maanden geleden het opinieweekblad 'Panorama' foto's had gepubliceerd waarop onder andere viel te zien hoe soldaten van het keurkorps 'Fol gore' de geslachtsdelen van een Somaliër onder (zwak) stroom zetten. Grote verontwaardiging brachten de foto's teweeg van de verkrachting met een explo sief van een Somalisch meisje door een groep soldaten. Terwijl de linkse partijen eis- gesteld te hebben dat er is ge marteld en verkracht, maar niet zoals was gesuggereerd gemoord. De gesignaleerde ge vallen zullen worden afgehan deld door de justitie. De legerleiding kan volgens Gallo, 'vanwege het sporadische karakter en de onmogelijkheid elke soldaat te controleren', niet verantwoordelijk worden ge steld. Hij liet doorschemeren dat de twee generaals, Bruno Loi en Carmine Fiore, die zich zelf schorsten na het uitbreken van het schandaal, weer aan het werk kunnen. Gallo prees het Italiaanse le ger als geheel en zei 'trots' te zijn op het feit dat de Italianen altijd voorrang hebben gegeven aan de humanitaire kant van de missie. Hij onderstreepte dat de troepen van 'Restore Hope', die duurde van 1992 tot 1994, vrij wel direct verwikkeld raakten in clan-oorlogen, terwijl hun oor spronkelijke taak het organise ren en beschermen van voed- seltransporten was. Deze om standigheid noemt de commis sie mede aanleiding tot de uit wassen. De commissie dringt aan op betere opleiding en adviseert in het vervolg specialisten in men senrechten mee te sturen met de vredestroepen. De Italiaanse legerleiding, bij monde van admiraal Venturoni, toonde zich gisteren zeer tevre den. „De commissie heeft snel en zonder clementie gewerkt", aldus de admiraal. De Somali sche gemeenschap in Rome was zeer ontevreden. Men spreekt van een 'vluchtig afge handeld onderzoek, gericht op het vrijpleiten van de legerlei ding'. .Alles is in de doofpot verdwenen", aldus een woord voerder. luxemburg paul koopman correspondent Luxemburg gaat haar drugsbe leid omgooien. Zonder dat daar verder veel ruchtbaarheid aan werd gegeven, stelde de Luxem burgse minister van justitie Mare Fischbach (51) deze week een heel pakket maatregelen voor met betrekking tot het drugsbeleid in het Groothertog dom, dat circa 2.000 harddrugs- verslaafden kent. Zo worden om te beginnen, gebruikers van softdrugs (hasj, weed) niet langer bedreigd met gevangenisstraffen. De maxi male geldboete (ruim 5000 gul den) wordt wel gehandhaafd. De methadon- en spuitenom- ruilprogramma's worden uitge bouwd en in de wet vastgelegd. Verder komen er proefprojecten voor het onder medisch toe zicht gratis verstrekken van he roïne aan langdurig verslaafden. „Onze vroegere, repressieve politiek was niet bepaald het meest succesvol. Een drugsver slaafde is tenslotte geen crimi neel, maar in de eerste plaats r-. v guam» Het elfjarige Japanse meisje Rika Matsuda overziet de plek waar woensdag de Boeing 747 neerstortte op het eiland Guam. Rika was één van de twintig overlevenden van de vliegramp. Meer dan tweehonderd passagiers over leefden het ongeluk niet Gisteren maakten onderzoekers bekend dat de Zuid-Koreaanse piloot het toestel tot de laatste seconden volledig meester was. Ook de overige be manningsleden lieten vlak voor het neerstorten op geen enkele manier blijken dat de landing niet volgens plan ver liep. Van een mechanische fout is tot nog toe eveneens niets gebleken. Het onderzoek spitst zich daardoor toe op een mogelijke navigatiefout van de piloot of de verkeersto ren FOTO REUTER ERIK DE CASTRO een patiënt. We schuiven op in de richting van het Nederlandse beleid, met meer aandacht voor gezondheidsaspecten", aldus de bewindsman. Dat Luxemburg de bakens verzet in een tijd dat Nederland de duimschroeven wordt aan gedraaid, is niet onbelangrijk Het Groothertogdom is mo menteel voorzitter van de Eu ropese Unie. „Op vier december organiseren we een speciale mi nisterraad over de Europese drugspolitiek. Daarbij willen wij het midden zoeken tussen het Franse en het Nederlandse mo del", kondigt de christen-demo craat Fischbach alvast aan. Luxemburg heeft geen spe ciale tactische bedoeling met zijn drugsbesluiten, precies aan het begin van het Europees voorzitterschap, bezweert Fischbach. „Het moment leek ons er gewoon rijp voor. Ook in België heeft het parlement aan gedrongen op een bijstelling van het drugsbeleid. Of er in het Elysée wenkbrauwen zijn ge fronst? Ik heb echt geen idee. Nigerianen tegen pijpleiding Shell lagos krf-anp Activisten van een etnische minderheid in Nigeria zijn in het geweer gekomen tegen plannen van Shell om een pijp leiding op hun grondgebied aan te leggen. Het Brits-Nederland- se energieconcem werkt mo menteel aan de voorbereidin gen voor de bouw van een 750 kilometer lange gasleiding in de zuidoostelijke deelstaat Bayelsa. Milieu- en mensenrechtenac tivisten van de Niger Delta Hu- man and Environmental Rights Organisation (RD-HERO) lieten hun protest horen tijdens een bijeenkomst van Shell en plaat selijke overheidsfunctionaris sen. Het concern heeft voor de uitvoering van zijn plannen toe stemming van de lokale overhe den nodig. „Shell is niet werkelijk geïnte resseerd in besprekingen met de bevolking van de Delta", luidde het verwijt dat activisten leider Robert Azibaola uitte. Volgens hem zouden niet alleen het milieu en de mensenrech ten aan de orde moeten komen, maar ook de opbrengsten van de fossiele brandstoffen. De pijpleiding moet het aard gasveld van Nembe verbinden met de verwerkingslocatie in Soku en vormt een onderdeel van een omvangrijk project waarvan de totale waarde op vier miljard dollar is becijferd. Eerder dit jaar was Nembe het toneel van bloedige onlusten tussen rivaliserende groepen die Shell partij te hebben geko zen voor de ander. De onderne ming moest daardoor het werk verschillende keren stopzetten. 'Den Haag moet schenders mensenrechten vervolgen pretoria anp Familieleden van vermoorde anti-apartheidsactivisten doen via een petitie een beroep op het Internationale Gerechtshof in Den Haag om schenders van de mensenrechten in Zuid-Afri- ka te vervolgen. Het document van 62 pagina's is opgesteld na dat de Waarheids- en Verzoe ningscommissie vorige week besloot om Dirk Coetzee, voor malig commandant van de be ruchte speciale eenheid in Vlak- plaas, amnestie te verlenen voor zijn aandeel in de moord op de mensenrechtenadvocaat Grif fiths Mxenge in 1981. De familieleden van Mxenge, Steve Biko en Fabian en Floren ce Ribeiro hebben vorig jaar al zonder succes een poging on dernomen om via het Zuid-Afri kaanse Constitutionele Hof de amnestievoorzieningen van de Waarheidscommissie aan te vechten. De opsteller van de petitie aan het Internationale Ge rechtshof, Cyril Morolo, die be halve advocaat van de familiele den ook pleitbezorger is voor de Azapo, de Azanian People's Or ganisation, is zich ervan bewust dat het Hof in Den Haag slechts bedoeld is voor staten en niet voor personen of organisaties. Morolo stelt zich echter op het standpunt dat Zuid-Afrika door amnestie te verlenen aan da ders zonder compensatie voor de slachtoffers het internationa le recht schendt. „En als een land doorgaat met het systema tisch schenden van internatio naal recht, wat doet het Interna tionale Hof dan", is zijn retori sche vraag. Igaren willen mmenten '"leimhouden Vijftigtal oppositionele par itariërs in Bulgarije wil een 171 steken voor een wet die Jaarmaking van docu- ïn van de geheime politie lijk maakt. Het openen de geheime ladenkasten 1e politie was één van de grijkste doelstellingen van Inie van Democratische ten, die de algemene ver- len van april won van de tische Partij, de vroegere lunisten. Ie wet wordt voorgesteld et verleden van de presi- ministers, leden van het 'ent, rechters van het rechtshof en andere 'plaatsten te onderzoe- öp mogelijke samenwer- met de voormalige inlich- Idienst van het commu- phe bewind. Overigens is jeveer de helft van de ge- 'j documenten vernietigd. tel aviv ad bloemendaal correspondent Binnen een paar dagen kan in het Mid den-Oosten veel veranderen. Als iemand dat kan beamen, is het wel de speciale Amerikaanse gezant voor dat gebied, Dennis Ross. Vorige week woensdag, net toen hij in het vliegtuig naar Tel Aviv zou stappen voor een nieuwe poging Israëli's en Palestijnen nader tot elkaar te bren gen, ontploften in Jeruzalem twee bom men. De achtergrond van die aanslag was toen nog net zo onduidelijk als nu, maar alle partijen waren bliksemsnel met het trekken van conclusies. Ross zelf besloot onmiddellijk zijn reis uit te stel len tot na de. officiële rouwperiode in Is raël. En nu hij vanavond alsnog in Tel Aviv arriveert, treft hij daar een totaal nieuwe situatie. De Israëlische premier Benjamin Neta nyahu, die voor de aanslag in het defen sief was gedrongen, is tot de aanval over gegaan. Hij heeft Arafat persoonlijk be schuldigd van bemoeienis met de bom aanslag en hij heeft een serie draconi sche maatregelen tegen de Palestijnse bevolking afgekondigd. Arafat op zijn beurt heeft duidelijk gemaakt dat hij niet aan de Israëlische eisen kan en wil vol doen. Voor Ross is het allemaal extra in gewikkeld geworden. Hij had vorige week naar het Midden-Oosten willen ko men met een bemiddelingsplan. Arafat zou moeten toestemmen in een hervat ting van de samenwerking met Israël op veiligheidsgebied, terwijl Netanyahu zichzelf beperkingen zou moeten opleg gen voor wat betreft de nederzettinge- bouw. Israël vond de prijs toen al te hoog en nu, na de bomaanslag, maakt Ross zich nog minder illusies dat hij Netanyahu kan bewegen tot concessies. De Israëli sche regering ziet in de terreuractie een uitgelezen kans om van Arafat samen werking op veiligheidsgebied af te dwin gen, zonder te hoeven toegeven op het gebied van de nederzettingenbouw. In plaats daarvan zal ze proberen het gelei delijk opheffen van de strafmaatregelen tegen de Palestijnen te verkopen als een concessie. De Israëlische eis aan de Palestijnse Au toriteit om 'de infrastructuur van de ter reurorganisaties met wortel en tak uit te roeien', vergezeld van een lijst met te ar resteren personen, is op zijn zachtst ge zegd paternalistisch. Wat Netanyahu maar niet kan accepteren is dat er sinds de bijeenkomst op het gazon voor het Witte Huis, in september 1993, funda menteel iets is veranderd. Yasser Arafat, de leider van de door hem verguisde Pa lestijnse Bevrijdingsbeweging, is nu de democratisch gekozen president van de Palestijnse Autoriteit. De Palestijnse pre sident ontleent zijn gezag aan de manier waarop hij de belangen behartigt van het Palestijnse volk. Het volk voelt zich diep vernederd door de politiek van de rege ring-Netanyahu en zeker door de straf maatregelen die zijn ingesteld na de ter reuraanslag in Jeruzalem, waarvan de achtergrond nog volstrekt onduidelijk is. Als Netanyahu de strijd tegen terreur een dienst had willen bewijzen, had hij na de aanslag in Jeruzalem Einders moeten rea geren. Hij heeft echter, net als Arafat, een achterban en die wil alleen maar ho ren hoe hij de Palestijnen van katoen geeft. Wie er achter de aanslag in Jeruza lem zit maakt niet uit, zolang de be schuldigende vinger maar kan worden uitgestoken naar 'de eeuwige en on veranderbare terroristenleider Yasser Arafat'. De Palestijnen hebben nu de indruk dat Netanyahu er niet op uit is terreur te be strijden, maar het regime van Arafat het weinige aanzien dat het nog geniet, te ontnemen. Toen Arafat deze week zei dat het Palestijnse volk zich moest op makenvoor een nieuwe slag, ditmaal te gen de Israëlische maatregelen, en dat de Palestijnen liever gras eten dan toege ven, vertelde hij precies wat de man in de straat wilde horen. Ondertussen zitten de Amerikanen op gescheept met een nieuw probleem van oriëntaeüse koppigheid. Arafat zegt wel te willen samenwerken op veiligheidsge bied met Israël, maar niet zolang de strafmaatregelen van kracht zijn. Neta nyahu is bereid die maatregelen geleide lijk op te heffen, 'naarmate de Palestij nen meer werk maken van de terreurbe strijding'. Dat gaat niet samen. De stok achter de deur heet Madeleine Albright. Bij haar aantreden, in januari, liet ze weten met een bezoek aan Mid den-Oosten te wachten tot het echt zin zou hebben. De bomaanslag in Jeruza lem heeft haar in de startblokken ge plaatst. Of ze later deze maand echt rich ting Midden-Oosten zal vertrekken, hangt af van het welslagen van de missie van Ross. Het minste dat daarvoor nodig is, zo lijkt het, is de hervatting van de Is- raëlisch-Palestijnse samenwerking op veiligheidsgebied en de opheffing van de Israëlische strafmaatregelen. banja luka afp De Amerikaanse regering houdt eraan vast dat de Bosnisch-Servische ex-presi dent Radovan Karadzic door het Joegoslavië-Tribunaal in Den Haag wordt berecht. Elke andere oplossing is voor haar onaanvaardbaar. Dat heeft de Amerikaanse bemiddelaar Richard Hol brooke gisteren in Banja Luka gezegd. Holbrooke overlegde in deze Noord-Bosnische stad met Karadzic' opvolgster, Bil- jana Plavsic, maar heeft niet met haar over de toekomst van de Bosnisch-Servische ex- president gesproken. Hij ver trok vervolgens naar- Belgrado voor overleg met de Joegosla vische president Slobodan Milosevic. Het tribunaal in Den Haag heeft Karadzic aangeklaagd voor oorlogsmisdaden. Ka radzic zei deze week bereid te zijn voor een Servische recht bank te verschijnen. Het Joe goslavië-Tribunaal zou op het proces mogen toezien. Het was de eerste keer dat de Bosnisch-Servische leider, die zich omringt met zwaarbewa pende lijfwachten om aan ar restatie te ontkomen, op een proces zinspeelde. Kardazic moet 'zich aan Den Haag overgeven en hij moet niet meer zulke voorstellen doen', aldus Holbrooke. Overigens heeft de interna tionale gezant voor Bosnië, Carlos Westendorp, gister avond aanbevolen de contac ten met de Bosnische ambas sadeurs te hervatten. Hij vindt dat daar voldoende aanlei ding voor is, met het door be middeling van de Amerikaan se gezant Holbrooke tot stand gekomen akkoord over de verdeling van de ambassa- deursposten. naibobiapDe staking was uitgeroepen in veertien steden. In Kisimu bij voorbeeld stond oproerpolitie in een stadspark waar de oppo sitie een bijeenkomst had ge pland. In de oppositiebolwer- ken Nyeri en Murang'a waren winkels gesloten en lag het openbaar vervoer stil. In juli kwamen negen mensen om het leven toen de politie een einde maakte aan betogingen van de oppositie in zeven Kenyaanse steden. De landelijke stakingsdag die de oppositie in Kenya had uitge roepen om de regering van pre sident Daniel arap Moi te dwin gen tot onderhandelingen over constitutionele hervormingen is gisteren een politieagent in bur ger doodgeslagen. Daarnaast blokkeerden in twee voorsteden van Nairobi demonstranten we gen en gooiden stenen naar voorbijrijdende auto's.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 5