New Age-aanhang groeit zeer gestaag Binnenland VN: Dertig en niet arder bij school Clintons computer wordt niet gekraakt Tolk tipt crimineel MASSIEF HOUTEN TUINSET EXTRA VOORDELIG BIJ VAN TIL 'Verbod op nachtvluchten is paniekvoetbal' van tiimUMIIi tRDAG 9 AUGUSTUS 1997 evangenisopstand op Curasao .-j fmstad In de Koraal Specht gevangenis op Curasao is een fltand uitgebroken. Gedetineerden weigerden gisteren terug te fcn naar hun cel, 24 uur nadat te in opstand waren gekomen, üerlandse mariniers staan paraat. De gevangenisautoriteiten Dnpben ervoor gezorgd dat de gedetineerden geen water en eten uijer krijgen om hen uit te drogen en te hongeren. Er zitten zo'n vöhonderd gevangenen in de gevangenis. Op videobeelden is te tien dat de vierhonderd opstandigen het interieur van het ge- ksuw zwaar hebben beschadigd. 'fj ijjpnieuw overval op Geldnet-lopers dpERKERKTwee overvallers hebben gistermorgen geprobeerd .•Ridderkerk twee medewerkers van Geldnet te beroven. De Vval mislukte, net als een dag eerder in Arnhem, doordat de 1 tikoffer ontplofte en het geld met kleurstof werd bedekt. Die overvallers, 31 en 35 jaar oud, zijn aangehouden. dJ "Jiemischc industrie doet zuinig „kchendam* De chemische industrie gaat zuiniger om het laergie. Ten opzichte van 1998 gebruikte de bedrijfstak in 1996 o[eenheid product dertien procent minder energie. In het jaar jJO moet dat twintig procent zijn. Deze cijfers maakte de Ver ging Nederlandse Chemische Industrie (VNCI) gisteren be- jd. De bedrijfstak heeft zich in een meerjarenafspraak (MJA) jt de overheid tot deze verbeteringen verplicht. Versterving' Eindhoven onderzocht pHOVENDe Inspectie voor de Gezondheidzorg in Brabant lt een nieuw onderzoek in naar een mogelijk geval van ver- rving in verpleeghuis De Weerde in Eindhoven. Aanleiding is j klacht van de familie. Het gaat om een 81-jarige vrouw die ld maart met uitdrogingsverschijnselen in een ziekenhuis rd opgenomen en overleed. Haar zoon heeft op 25 mei bij titie in Den Bosch aangifte gedaan van 'de uitdrogingsdood, ipectievelijk dood door schuld.' De kwestie is actueel na een plicatie in het Eindhovens Dagblad. Jenzine wordt goedkoper ^frERDAMMet ingang van maandag daalt de prijs voor alle 'e5rten benzine twee cent. De prijs voor een liter diesel blijft on- '"krijzigd. Gisteren stegen de prijzen nog respectievelijk vier en cent. Marküeider Shell die de prijsverlaging vrijdag bekend- lakte, heeft geen sluitende verklaring voor de dalingen. ,,De "jemationale productnoteringen zijn gisteravond gaan dalen p'dat zette vanmorgen door. De markt doet wat hij wil", aldus woordvoerder. Een liter Euro ongelood kost vanaf maandag Super ongelood 2,31 en super met loodvervanger 2,38. Vervuiling Zelzate allang bekend' kj haag Het provinciebestuur van Zeeland wist volgens de le/eede Kamer-fractie van de SP 'vrijwel zeker' al in maart dat e)nd in Sas van Gent en Axel ernstig was verontreinigd door het emisch bedrijf VFT uit Zelzate (Vlaanderen). De partij wil dat minister De Boer verklaart waarom de vervuiling met kankerver wekkende stoffen pas dinsdag bekend is geworden. Inwoners Idp Zelzate mogen de komende tijd geen groente en fruit uit ei- wp moestuin eten. In Zelzate is grond aangetroffen die is ver- ;tpd met polycyclische aromatische koolwaterstoffen (PAK's), in hoge concentratie kankerverwekkend zijn. ^vee doden bij frontale botsing Acnbergen Bij een frontale botsing in Steenbergen zijn gister- hfödag twee doden gevallen. De wagen waarin de slachtoffers rten, kwam uit Bergen op Zoom en reed in de richting Dintel- eftd. In een flauwe bocht ter hoogte van Steenbergen kwam de %en door nog onbekende oorzaak frontaal in botsing met een 'djemoetkomende vrachtwagen. De inzittenden van de perso- "nfiauto waren op slag dood. De oorzaak is niet bekend. el itode in brandende auto was Albanees ■j^lo Het stoffelijk overschot dat woensdagnacht in een bran dde auto op een parkeerplaats ter hoogte van Sevenum langs aA 67 (Venlo-Eindhoven) werd gevonden, is van een 26-jarige Iranees uit het Duitse Solingen. Volgens de politie is de man I ^r verstikking en verbranding om het leven gekomen. Er Jrdt gedacht aan zelfmoord. Volgens de politie heeft de man -pP 32-jarige Duitse vriendin de avond daarvoor vermoord. io: pngen geëlektrocuteerd door machine Wasland Een 16-jarige jongen is gistermorgen bij werkzaam- 'iiden op een bedrijf in Maasland overleden na contact met een gfichine die volgens de politie om nog onduidelijke reden onder intoom stond. Pogingen van verpleegkundig personeel het dichtoffer te redden waren tevergeefs. De jongen overleed in nfa ziekenhuis, el ,Terk Brienenoordbrug bijna klaar tterdam De Van Brienenoordbrug bij Rotterdam is eind vol- nde week weer helemaal open. Dat zei een woordvoerder van -jkswaterstaat gistermiddag. Eind volgende week loopt de iuwvak voor Midden-Nederland af. Drie weken geleden con- tteerde Rijkswaterstaat scheurtjes in het staal aan de onder- tot van de nieuwe Van Brienenoordbrug waarop twee rijstro- -p werden afgesloten. De minister zal antwoord geven op de aag wat de oorzaak is. jN Ipers zijn ingenomen met het ;fr van Veilig Verkeer Neder- -d (WN) om de snelheid -~,d scholen te beperken tot "tig kilometer per uur. De ïheidsbeperking moet gel- J in een straal van een kilo- Jter rond het schoolgebouw, is namelijk het gebied waar Tmeeste jeugdige verkeers- ptoffers vallen. heeft het voorstel gelan gd aan de vooravond van de pagne Wij gaan weer naar lol. Deze jaarlijkse actie wijst de kwetsbare positie van 'olgaande kinderen in het r. vier ouderverenigingen het voorstel van WN wel 'en. Ze vinden dertig kilome- ;i|zones rond scholen en veel iP scholieren gebruikte roü- a!prima om het aantal jeugdi- eifverkeersslachtoffers fors te lagen. lij het vaststellen van de (pmumsnelheid in de omge- "g van scholen en schoolrou- I wordt nog steeds een grote akfout gemaakt, vindt WN. Aanhang is vrouw, oude hippie, ex-priester of India-gangers uit jaren zestig Aanhangers van New Age zijn opvallend vaak vrouw, hoog opgeleid en van de babyboomgeneratie. En anders dan menigeen denkt, houdt men zich meer bezig met het lichaam dan met de geest. Dat blijkt uit onderzoek naar 24 van de driehonderd centra in Nederland die zich bezighouden met cursussen over New Age. Hoewel de groep New Agers nu nog beperkt is, groeit de interesse voor New Age gestaag. van de huidige, materialistische maatschappij. De aanhangers van New Age proberen meer in harmonie te komen met de kos mos, de natuur en zichzelf. De ideeën, die uit tal van tradities en godsdiensten worden geput, hebben vooral van doen met amsterdam gpd New Age is geen duidelijk aan wijsbare beweging, maar meer een paraplu waar tal van uit eenlopende groepen en indivi duen zich onder scharen. Ge meenschappelijk is de afkeer het oplossen van (eventuele) problemen van lichaam en geest. Cultuursocioloog Anneke van Otterloo van de Universiteit van Amsterdam doet onderzoek naar de praktijk van New Age in Nederland. Op een internatio naal congres over nieuwe reli gieuze bewegingen aan de Vrije Universiteit in Amsterdam deze week onthulde ze alvast iets over de nog niet afgeronde stu die. Een Zweeds onderzoek, giste ren ook op het congres gepre senteerd, komt dicht in de buurt van de situatie in Neder land, aldus Van Otterloo. Naast de al genoemde feiten, betekent dit dat vooral spirituele zoekers bij New Age terechtkomen. Vaak zijn ze van christelijke hui ze en hebben al tal van kerken, sekten en religies 'uitgepro beerd'. Van Otterloo: ,,Het zijn de activisten, hippies en India- gangers uit de jaren zestig die gaandeweg bij New Age terecht zijn komen. Er zitten ex-pries- ters onder, mensen uit de milieubeweging en die aan zo iets als Zen-meditatie hebben De meeste aanhangers gelo ven in een leven na de dood, al of niet via reïncarnatie. Ook as trologie en het geloof in buiten- ider\>erenigingen blij met plan „Vijftig kilometer per uur lijkt niet hard als je in een auto zit, maar voor voetgangers en fiet sers die niet de bescherming van die stalen kooi hebben, heeft een aanrijding met lage snelheid al snel fatale gevol gen", zegt B. Woudenberg. Vorig jaar werden 35 kinderen gedood in het verkeer en moes ten 2.450 kinderen in het zie kenhuis worden opgenomen. Ongeveer twee van de drie wa ren lopend of fietsend onder weg. De ongelukken zijn vaak het gevolg van de foute verwachtin gen die kinderen hebben van het verkeersgedrag van auto mobilisten. Een WN-enquête onder tweeduizend jongeren en kin deren heeft aangetoond dat scholieren denken dat ze alle ruimte krijgen van automobilis ten. Ook verwachten ze dat chauffeurs in woonwijken min der hard rijden en fietsers en voetgangers voorrang verlenen. WN wil het plan in oktober in brengen in het Kamerdebat over veilig. 2.500 computerfanaten zijn dit weekeinde bijeen in Almere Haven. almere jan smit President Clinton en de stafchefs van het Amerikaanse leger kunnen dit weekeinde rustig gaan slapen. De kans dat hackers computerkrakers) zich de komende da gen opnieuw toegang zullen verschaffen tot de computers van het Pentagon is ge ring. Duizenden hackers vanuit de gehele we reld zijn tot en met zondag in Almere en New York bijeen om elkaar te informeren over de laatste ontwikkelingen en regel geving op het gebied van computertech nologie. Echt hacken in de zin van inbre ken in computers is tijdens de bijeen komsten taboe. Dat geldt zeker voor wat betreft Hacking in Progress (HIP) in Almere-Buiten. De organisatie van dit evenement ziet er nauw op toe dat er niets gebeurt wat niet door de beugel kan. Zij staat daarin niet alleen. Ook de politie en deskundigen van de Centrale Recherche Informatie dienst (CRI) houden dag en nacht een oogje in het zeil. „Als er al mensen zijn die de behoefte voelen om illegale praktijken te demon streren," dan is HIP daartoe wel één van de slechtste gelegenheden concludeert organisator Maurice Wessling. Bang dat sommige deelnemers de regels toch over treden, is hij niet. Temeer daar het aantal échte hackers in Nederland de afgelopen jaren drastisch is gedaald. „Hacken was vooral begin jaren negentig een hype. Nu is het meer een soort geuzennaam. HIP is vooral bedoeld voor techneuten en men sen die zich interesseren voor de maat schappelijk rol van informatiesystemen als Internet." Wessling is deze week druk doende ge weest met hulp van tientallen andere vrij willigers om het festivalterrein cam ping Kotterbos in Almere-Buiten ge schikt te maken voor de ontvangst van 2.500 hackers. De helft van de deelne mers komt uit Nederland, de rest uit alle windstreken, uiteenlopend van Singapo re tot Canada. Voertaal tijdens het drie daagse festival is dan ook Engels. De organisatie van HIP is geen eenvoudi ge klus. Met name de aanleg van het net werk waarop vijfhonderd pc's moeten draaien, heeft de nodige voeten in de aar de. Dat geldt ook de telecomfaciliteiten. De organisatie heeft speciale maatrege len moeten treffen de mobiele telefoons van Libertel op het terrein niet werken. Veruit de meeste deelnemers hebben zo'n Libertel-abonnement. Wessling: „We hebben ze nog gepro beerd duidelijk te maken dat onze jonge, technische bezoekers voor hun uit mar ketingtechnisch oogpunt een aantrekke lijke doelgroep vormen, maar daar wil den ze niet aan." Concurrent PTT Tele com hapte wel toe. Zo heeft HIP van de KPN-dochter tegen een zacht prijsje een grote straalzender kunnen huren. Andere sponsors zijn onder meer compu terfabrikant SUN, die een aantal grote computers ter beschikking stelt en Inter net-provider Xs4all. HIP heeft die spon sors hard nodig. De organisatie van het festijn kost circa drie ton. Dure sprekers of goeroes zijn taboe. Niet alleen omdat die veel geld vragen, ook omdat dit niet past binnen de informele sfeer. Tijdens de workshops, demonstraties en spreekbeurten komen tal van actuele on derwerpen aan de orde, variërend van de oprukkende commercie tot het toene mende overheidstoezicht. Zo heerst er onder hackers grote verontwaardiging over de uitspraak van minister Sorgdra- ger van justitie dat het briefgeheim in haar visie niet geldt voor e-mail. „Daar is in de reguliere media nauwelijks aan dacht aan besteed. Maar e-mail is de brief van de toekomst. Je moet je eens voorstellen wat dat zou betekenen als ie dereen over een paar jaar e-mailt." Andere hete hangijzers waarover de hac kers in Almere zich het hoofd breken zijn censuur op Internet en spam, het onge vraagd toezenden van reclamebood schappen via e-mail. Naast het officiële programma is er ook ruimte voor sponta ne zaken. „Mocht er komend weekeinde plotseling een Poolse hacker opstaan die iets revolutionairs heeft ontdekt, dan is er altijd wel een gaatje", aldus Wessling. Eén noviteit die in Almere-Buiten zeker opzien baart, is de zogenoemde HIP-car. Een aantal Amsterdamse techneuten, verenigd in TV3000, heeft een invaliden- wagen omgebouwd tot een soort robot. De HIP-car rijdt continu over het festival terrein. Deelnemers kunnen het gevaarte besturen via Internet, waarbij het hoofd van de bestuurder via een monitor op de car kan worden bewonderd. aardse wezens en UFO's is po pulair. Mannen zijn ver in de minderheid en doorgaans scep tischer, aldus het Zweedse on derzoek. Een conclusie uit het lopende Nederlandse onder zoek is dat het lichaam meer aandacht krijgt bij cursussen dan de geest. Dat is opmerkelijk voor de als vooral spiritueel be kend staande beweging. Via be wust eten, massage en speciale seksuele lessen worden de pro blemen aangepakt, aldus Van Otterloo. Meer dan door medi tatie of het lezen van tarotkaar ten. Over de toekomst van de snel in populariteit gegroeide bewe ging maakt Van Otterloo zich ondanks de 'vergrijzing' niet druk. Twintigers hebben mo menteel weinig interesse, maai dat komt nog wel. „De cursus* sen zijn nu nog te duur voor ze. Bovendien zijn ze met heel an dere dingen bezig: hun carrière, hun huis en kinderen krijgen. Als zij veertig worden krijgen ze vanzelf de bekende levensvra gen voor hun kiezen. Waar doe ik het allemaal voor? Wat is er fout gegaan? Zeker in deze tijd mag niemand mislukken. Alles moet perfect zijn. Daardoor heeft New Age zeker toekomst." IRT vindt dertien foute vertalers gedrag en mijn examen als beë digd tolk. Terwijl er genoeg goe de beëdigde vertalers in Neder land zijn, wordt er bij justitie en politie nogal eens met beunha zen gewerkt. De wereld van ver talen is sterk bepaald door vriendjespolitiek. Ons beroep is nog steeds onbeschermd. Ik be grijp niet waarom juist politie bij zulke gevoelige zaken werkt met niet-beëdigde mensen". Eenzelfde kritiek heeft coördi nator P. ten Dan van de Stich ting Instituut van Gerechtstol- ken- en vertalers, de enige op leiding in Nederland die gespe cialiseerd is vertalen bij strafop- sporing. Volgens hem barst het in Nederland van goed-opgelei- de tolken, maar de politie put uit een eigen, klein kringetje. Uit het IRT-rapport blijkt dat sommige politieregio's en rechtbanken met 'noodoplossingen' bezig zijn. Doordat er geen overleg is tus sen de verschillende opspo ringsteams kan het gebeuren dat op een ene lijst een tolk als onbetrouwbaar staat terwijl hij bij een ander team nog aan het werk is. De kritiek op onbetrouwbare tolken is niet nieuw. In 1995 constateerde de Nationale Om budsman dat met name bij asielcentra vertalers ondeskun dig en partijdig optraden. Naar aanleiding van het rapport is er een aanbeveling gedaan aan Justitie tot het opstellen van een strenge gedragscode. Daaruit zou onder meer zijn voortgevloeid dat de Immigratie en Naturalisatie Dienst (IND) de Binnenlandse Veiligheids Dienst (BVD) de tolken laat scr eenen. Woordvoerder van Justitie, W. Alkema, ontkent dat er proble men met tolken bij Justitie zijn. „De gevallen betreft nadrukke lijk politie. De tolken bij de poli tie worden niet door Justitie be taald, dus ik weet daar niks utrecht gpd Tolken die werken voor de poli tie in opsporingsonderzoeken blijken nogal eens onbetrouw baar. De vertalers lekken naar criminele organisaties of verta len niet objectief en zorgvuldig. Dat staat in het rapport Pleidooi voor toezicht op tolken van het Interregionaal Recher cheteam (IRT) Noord- en Oost Nederland. Uit de 'eerste voor zichtige inventarisatie', die be gin vorig jaar is uitgevoerd, kwamen dertien gevallen van corrupte tolken naar voren. Met name tolken Turks, Rus sisch, Koerdisch en Iraans blij ken kwetsbaar te zijn voor chantage, omdat zij afkomstig zijn uit dezelfde gemeenschap of etnische groep als de leden van de criminele organisaties waarvoor zij moeten vertalen. Zij beschikken door hun ver taalwerk bij lopende onderzoe ken over veel geheime informa tie. Hetzelfde probleem doet zich ook voor bij vertaalwerk in asielcentra. Behalve betrouwbaarheid en- integriteit is de kwaliteit van de tolken ook een groot probleem, zo staat er in het IRT-rapport. Juist in opsporingsonderzoeken wordt veelal gebruikgemaakt van niet-beëdigde tolken, die aangesloten moeten zijn bij het Nederlandse Genootschap van Vertalers. Om dit te voorkomen wordt gepleit voor een centraal tol- kenbestand en het opstellen en naleven van strenge criteria om tolken te toetsen op betrouw baarheid en kwaliteit. Dat dit nog steeds niet het ge val is, verbaast H. de Vries, sec tiehoofd Russisch bij het Insti tuut Vertalen en Tolken in Utrecht. „Ik heb vroeger zelf veel voor Interpol gewerkt en daar kwam je niet zomaar bin nen. De toelating bestond on der meer uit een antecedenten onderzoek, een bewijs van goed Nordholt wil landelijke politie amsterdam anp De huidige regiokorpsen van de politie moeten plaats ma ken voor één landelijk korps, dat onder verantwoordelijk heid valt van de minister van binnenlandse zaken. Dat bepleit scheidend hoofdcommissaris Nordholt van de Amsterdamse politie vandaag in een interview in Het Parool. Nordholt liet eer der al weten dat wat hem be treft de politiewet 'op de hel ling' moet. Het is tijd voor een landelijke politie, aldus de hoofdcommissaris. „Een soort rijksdienst, die korpsen in het land heeft" Nordholt geeft hiermee zijn eerste advies aan de minister van binnenlandse zaken Dijk stal, voor wie hij per 1 septem ber als vaste adviseur op treedt. Het Korps Landelijke Poli tiediensten (KLPD) moet wor den weggehaald bij korpsbe heerder minister van Justitie Sorgdrager, vindt Nordholt. Justitie moet zich weer richten op haar kerntaak: Opsporing en vervolging. Nordholt wordt per 1 september opgevolgd door J. Kuiper. Israëlische minister op de bres voor El Al iiiuiia Van Til importeert rechtstreeks u het Verre Oosten een komfortabele tuinset van solide kwaliteit. Met deze massieve meubelen in koloniale stijl krijgt het Hollandse buitenleven een tropisch tintje! 7-delfge set bestaande uit: royale tafel 0120 cm 4 verstelbare armstoelen 2 originele 'steamer-chairs' Openingstijden Ma-DI-Wo: 9.30- 17.30 ui Do-Vr: 9.30-21 uur Zolang de voorraad strekt r j A AC van f. 3600,- voor f« I (Inclusief bezorging en onderhoudsmiddel.) DESIGNCENTRUM haarlem arthur maandag vervolg van voorpagina Luchtvaartmaatschappij El Al en ook andere betrokkenen ver wijten Schiphol 'paniekvoetbal' met het recente verbod op nachtvluchten voor bepaalde typen vliegtuigen. De Israëli sche minister van vervoer heeft inmiddels in een brief aan zijn Nederlandse ambtgenoot Jorri- tsma zijn bezorgdheid uitge sproken. Dit bleek gisteren tij dens het kort geding waarin op schorting werd gevraagd van de beperking van de nachtvluch ten. Advocaat mr. J.V. Brada wees er op dat Jorritsma zelf in het verleden een groot aantal cargo carriers heeft overgehaald Schiphol als vestigingsplaats te kiezen. El Al, dat op Schiphol haar Europese hoofdkwartier heeft, zegt ernstig in de proble men te zijn gekomen. Schiphol is door minister Jor ritsma gedwongen tot maatre gelen omdat de geluidsoverlast dit jaar de gestelde grenzen te buiten dreigt te gaan. Charter maatschappij Martinair zei gis teren bij monde van mr. W.H- van Baren dat de luchthaven helemaal niet bevoegd is 'het vertrek van onze vlucht van morgenochtend te beletten'. Martinair noemt de gevolgen van de beperking 'desastreus'. „Te laat weggaan leidt tot een sneeuwbaleffect dat grote ver tragingen veroorzaakt." Van Ba ren stelde verder dat zijn cliënt geen enkele schuld heeft aan de overschrijdingen van de nor men. Dat zou vooral te wijten zijn aan toename van vluchten van El Al. „De minister heeft El Al volstrekt ongecontroleerd la ten vliegen." „Dit is op drijfzand gebaseerd en op drijfzand kun je niet star ten met een Boeing 747", con cludeerde de advocaat van Mar tinair. „Het wetgevingsproduct deugt niet." Waaraan mr. F.G. Vreede namens de bran che-organisatie ATAN en Aero- ground Services toevoegde dat het plotselinge startverbod gro te consequenties heeft over de hele wereld. Omzet- en banen verlies dreigen. Schiphol zei gisteren niet an ders te kunnen. Er is tot op he den 85 procent 'geconsumeerd' van het aantal toegelaten nacht vluchten. ,Alle minder verstrek kende maatregelen zijn al geëf fectueerd", aldus advocaat mr. Th. Douma. De luchthaven is het wat betreft het 'wetgevings product' ook niet in alles met de minister eens, maar zegt wel degelijk te mogen optreden. Bo vendien overdrijven de eisende partijen, aldus Douma. Er is he lemaal geen verbod, maar 'een noodzaak tot verschuiving.' En: „Bij gebrek aan maatregelen, worden de problemen alleen maar groter." Douma stelde verder vast dat juist een maatschappij als Mar tinair toch niet teveel praktische problemen zou moeten hebben met de nieuwe regels. Vertra gingen zijn daar immers aan de orde van de dag. „We hebben er wel begrip voor dat men last heeft, maar de luchtvaartmaat schappijen maken het zich wel wat te makkelijk." Landsadvocate mr. E.C. Schippers stelde dat Schip hol verplicht is tot maatregelen. „Het is geen kwestie van zwar tepieten, maar van wettelijke verantwoordelijkheden." Schip pers stelde verder dat de belan gen van de omwonenden in het licht van de eerder gestelde milieu-eisen zwaar wegen. „Per 1 juni is geconstateerd dat de si-j tuatie aanzienlijk is verslech-' terd. Het gaat dus om mensen die aanmerkelijk meer hinder ondervinden."

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 3