Stilte onder de voet gelopen Belangen ZATERDAG 9 AUGUSTUS 1997 door HANS DE BRUIJN Zorgen over Amerika's nationale parken t\T M ees eens even een halve W minuut doodstil", vraagt John Simmons. „Laat tot dringen waar je bent. Laat dit op je in- l" En bij 'dit' maakt de parkwachter eed armgebaar naar het landschap hem. ritten op een rotsblok op een richel die Viewpoint heet. En óf het dat ook is! )ns strekt zich een van de iirdrukwek- vergezichten uit die je je maar kunt ellen. Hen twee kilometer diepe ca- waar zich de Colorado-rivier doorheen rt Zo ver je kunt zien gelaagde rotspla- in prachtige kleuren - roestbruin, diep- lonkergroen. is niet de Grand Canyon - die ligt een londerd kilometer verderop. Maar het inlands National Park in het hart van de Jtah doet er niet voor onder. De schrij- ward Albee omschreef dit uitzicht eens mooiste plek op aarde." Indachtig het ikvan Simmons houden we de adem in iteren. De stilte is overdonderend, ir dan beginnen kleine geluiden door te n. Vogels, een wegschietende hagedis, in de struiken. Als de halve minuut verbreekt de park-ranger in het e uniform 'de stilte die je kunt horen', it niet iets waard om te beschermen?", 4 hij retorisch. bmige parken worden letterlijk onder let gelopen. De Grand Canyon haalde filjoen bezoekers die er hun sporen ach ten. Yellowstone Park, op de grens van Montana en Wyoming trok er een half fen minder. En wie het Califomische Yo- le Park wil bezoeken staat eerst uren in p, moet dan een uur wachten op een jerplaats en heeft daarna een uurtje over jè wonderschone natuur te bezichtigen, ie willen dit natuurlijk het liefst aan zo- Éiogelijk mensen laten zien", zegt Sim- li, „maar aan de andere kant hebben we 'er minder." Het is de paradox van de lal Park Service, die bijna een eeuw ge werd opgericht met de dubbele taak de te beschermen en toch de Amerika- 'an te laten genieten, tnsen zijn een bedreiging", zegt Sim- „Sommigen komen hier om rustig te Jen en te kijken. Maar een paar weken in waren er hier honderden met vier- gedreven jeeps in de vrije natuur. iold Schwarzenegger reed hier in zijn iierra Club, de grootste milieuorganisa- 3 de VS, heeft al gevraagd om strikte [egelen tegen de overlast. Minister van landse zaken Bruce Babbitt, onder wie Itionale parken vallen, toont zich daar -voelig voor. Maar de oppositie tegen >che maatregelen is groot, in hij eind vorig jaar besloot om het "ïrkeer boven de Grand Canyon te be- leidde dat tot hevige protesten van irisme-industrie. Elke dag scheren hon- tn vliegtuigjes met, vooral buitenlandse, ten boven de Canyon. Voor honderd kunnen zij zo een blik op een van de >te wereldwonderen van de natuur wer- een uur later zijn zij weer terug in de /ereld van Las Vegas. Toerisme is niet de enige be dreiging voor de schitterende natuur in Amerika's westen. De federale overheid botst ook met de lokale bevolking, die vindt dat "Washington" zich teveel van hun grond toeeigent. En met indus triële belangen. Want onder de grond van Utah, Arizona, Nevada en Idaho zitten enorme massa's natuurlijke rijkdommen: steen kool, olie, aardgas. Niet alle natuurgebieden trek ken miljoenen bezoekers, en sta ten zoals Utah kunnen de miljar den die de steenkool- en aard gaswinning kan opleveren goed gebruiken. De woede was dan ook groot toen president Clinton eind vorig jaar met één pennen streek het woestijngebied van de Escalante Grand Staircase - 7300 vierkante kilometer aan de noor drand van de Grand Canyon - tot 'nationaal monument' verklaar de. Daardoor moest er elke indus triële activiteit worden stopgezet. Dus ook de lucratieve steenkool winning door het in Nederland gevestigde Andalex-concem. Vol gens Andalex zit onder de grond van Escalante, een vrijwel uitslui tend door indianen bewoond ge bied. twee miljard ton steenkool, zestig miljard kubieke meter aardgas en voor twee miljard va ten aan olie. In Utah - waar men het geld zegt nodig te hebben voor onder wijs en sociale zorg - wordt Clin tons stap 'de grootste gronddief stal uit de geschiedenis' noemd. Het heeft de anti-over- heidssentimenten, die in het westen van de VS toch al sterk le ven, verder aangewakkerd. Amerika 's nationale parken, een collectie van de fraaiste natuurgebieden op aarde, dreigen aan hun populariteit ten onder te gaan. Vorig jaar bezochten maar liefst265 miljoen mensen de 359 parken. Die drukte verstoort in ernstige mate de rust die bij deze omgeving hoort. 'De mensen zijn een bedreiging'. Dead Horse Point in State Park, Utah. Hier nog (even) een overweldigende stilte. foro s gpd hans de bruijn Parkwachter John Simmons: „Mensen zijn een bedreiging." Maar de vliegtuigjes, die elk jaar 800.000 mensen vervoeren, verstoren de rust die no dig is om echt van deze overweldigende aan blik te kunnen genieten. In 1987 werd door het Congres in een speciale wet vastgelegd 'dat stilte een onmisbaar deel van de schoon heid van de nationale parken is'. De National Park Service omschrijft die stilte als 'dat ten minste de helft van een park tenminste drie kwart van de tijd natuurlijke stilte kent'. Babbitt heeft nu 82 procent van de Grand Canyon tot verboden gebied voor de vlieg tuigjes gemaakt. De touroperators verweren zich met het argument dat zij niets beschadi gen. „Maar stilte kan ook beschadigd wor den", zegt een parkwachter. .Alleen in stilte komt zo'n park tot zijn recht. Als het doodstil is kun je een geluid soms twintig kilometer verderop horen." Naar verwachting zal het aantal bezoekers van de Grand Canyon de komende vijftien jaar met 50 procent toenemen. Elders is het niet anders: het Denali National Park in Alas ka werd vorig jaar door 150.000 mensen van uit de lucht bewonderd, de vulkanen van Hawaï door 400.000. De wegen naar sommi ge parken zijn 's zomers totaal verstopt. „Een trip door Yosemite Park is soms net spitsuur in New York", zegt een parkwachter. Er wordt al jaren nagedacht over maatrege len om de overlast in te perken. De entreegel den van de grote parken zijn op 1 mei ver dubbeld van 10 naar 20 dollar. Minister Bab bitt en het Congres hebben ook beslist dat 80 procent van dat geld in de parken zal blijven. Tot nog toe verdween het goeddeels in de schatkist, maar nu mag de Park Service het gebruiken om de parken te verbeteren. Het autoverkeer zal worden beperkt. „Sommigen zeggen dat er teveel mensen naar onze parken komen, maar dat bestrijd ik", zegt Babbitt. „Er kunnen nooit genoeg mensen komen om al dit moois te zien. Maar er zijn gewoon teveel auto's...." Hoofdopzichter Rob Arnberger van de Grand Canyon wil parkeerplaatsen ver van de Arches National Park in Utah. Voorbeeldige bezoekers, op deze foto. Ze blijven binnen de afgebakende paden. zuidrand van de kloof, van waar mensen met shuttlebusjes vervoerd zullen worden. Men denkt zelfs aan een elektrisch treintje voor de verbinding tussen de canyon en de parkings. Ook de mountainbike is bezig de parken te veroveren. Overal zie je groepen fietsers over de rotsen en door kloven rijden en klauteren. Dan zijn er ook de deltavliegers die van rots en springen en jeeps die ronkend door de fraaiste natuurgebieden raggen. Een groep van honderden jeepeigenaren zette Canyon- lands National Park ooit zo op stelten dat de politie moest ingrijpen. Het kwam daarbij tot een schietpartij. Het stadje Moab, dat in vijf jaar tijd van een slaperig dorp een bruisend 3 centrum van toerisme is gewor- v den, noemt zich nu 'de moun tainbike-hoofdstad van de we reld'. Dat brengt miljoenen in het laatje. De huizenprijzen in Moab zijn in vijf jaar tijd verviervou digd. Het is dan ook moeilijk om de lokale bevolking, en de toeris ten, ervan te overtuigen een stapje terug te doen. In bijna alle parken worden nu stappen gezet om de toeristen- stroom in banen te leiden. En in Canyonlands mogen geen groe pen van meer dan vijftien men sen rondtrekken. In het naburige Arches National Park - de groot ste collectie stenen bogen, spit sen en bizarre rotsformaties ter wereld - wordt de parkeersituatie gebruikt als breekijzer. „We kunnen niet tegen de mensen zeggen dat zij niet mo gen komen", zegt opzichter Andy Nettell. „Maar teveel is teveel." Het park lijdt onder de 850.000 mensen die het elk jaar bezoeken, onder wie 40.000 Ne derlanders. Sinds begin dit jaar is het aantal parkeerplaatsen verminderd. Nettell: „De boodschap is: als er geen parkeerplaats is, dan heeft het park ook geen plaats voor jou." Wie het Arches National Park in wil kan nu tevoren reserveren voor een bepaalde dag en een bepaald uur. Wie op de bonnefooi komt loopt het risico te horen te krijgen dat hij over een paar uur terug moet komen. Of de volgende dag. Misschien kan de natuur nog het beste zélf ingrijpen. Zoals eerder dit jaar in Yosemite Park, waar de extreem zware sneeuwval en de daaropvolgende dooi voor overstromin gen zorgden. Maar toen alle overlast voorbij was stelden de parkbeheerders verbaasd vast dat het water in één klap de kwalijke sporen van jarenlang toerisme had uitgewist, zonder iets aan het fraaie natuurschoon te hebben afgedaan. Kampeerterreinen waren verdwenen, door miljoenen voeten uitgeholde paden onbe gaanbaar geworden. Drie maanden lang was het park noodgedwongen gesloten en de stroom bezoekers komt - nu het park op vele plaatsen minder 'bruikbaar' is geworden - maar langzaam weer op gang. De National Park Service heeft de gelegenheid meteen aangegrepen voor maatregelen om de bezoe kersstromen in andere, beter controleerbare banen te leiden. Maar uiteindelijk deed het water wat de parkdienst niet kon: even baas zijn over de mens.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 33