De luchthaven als attractiepark Ruimtestation Mir: oud en lelijk, maar onverwoestbaar E TT ZATERDAG 9 AUGUSTl Na een perfecte landing gaat dit meisje op zoek naar een nieuwe attractie. Wanneer de kitideren Duinrell zijn ontgroeid, de lange wachtrijen in de Eftelingzat zijn en geen dolfijn meer kunnen zien, is er altijd nog Schiphol. Alsof26 miljoen passagiers per jaar niet genoeg is, ontdekken steeds meer dagjesmensen de luchthaven als een druk, maar gezellig uitje. Een bonte mengeling reizigers, uitwuiversen toeristen op het vliegi>eld. 1 en zomerse dag op Schiphol. Het I A panorama in het gelijknamige res- taurant bestaat voor de bezoekers die een plaatsje bij het raam wisten te be machtigen. voornamelijk uit langssjokkende hordes. De zonovergoten wandelpromenade lokt veel luchtig geklede mensen naar buiten. De verkoper van verpakt ijs van een bekend merk doet goede zaken, ondanks de prijzen die hoger zijn dan in de gemiddelde snack bar. Wie iets van de wondere vliegwereld wil opsnuiven, doet er goed aan met de trein te komen. De trein stopt net niet in de aan komsthal, maar veel scheelt het niet. Dichter bij kun je niet komen, en het parkeren is niet goedkoop: drie gulden per half uur. Maar wie per se met de auto wil, kan in een van de par keergarages op schiphol-Centrum de auto kwijt Bijvoorbeeld op P2, vrijwel onder de verkeerstoren. De verkeerstoren, van kilometers ver te zien, is zó groot dat je er onderdoor kunt lo pen zonder daar erg in te hebben. Hoewel de luchthaven steeds aantrekkelijker wordt voor zomaar een bezoek, blijft de meer dan hon derd meter hoge toren hermetisch afgesloten voor onbevoegden. Jammer, maar begrijpe lijk. Gelukkig zijn er andere attracties. Zoals de Flight Simulator. Bijna echter dan zelf vlie gen. Het apparaat staat deze dag stil. Een monteur in een blauwe overall loopt er wat bekommerd kijkend omheen. Met een papie ren zakdoekje veegt hij het smeer van zijn handen. De blik die hij het apparaat gunt, spreekt boekdelen. Meer nog dan het bordje bij de kassa maakt het duidelijk dat wie voor vandaag zijn zinnen had gezet op de Flight Simulator iets anders zal moeten bedenken. Pech voor Kevin (11) die met zijn vader de luchthaven bezoekt. Ze gaan ook nog naar de Aviodome, het luchtvaartmuseum. „Kun je daar ergens in?" vraagt Kevin. Zijn vader denkt dat er alleen maar dingen zijn 'om naar te kijken'. Korte broeken en blote armen domineren de wandelpromenade. Niet bij Els en Harm Verschoor. Ze zijn die ochtend al vroeg ver- Druk, maar gezellig trokken en hadden niet op mooi weer gere kend. Ze hebben hun zoon op het vliegtuig gezet Dat bevindt zich inmiddels op zo'n tien kilometer hoogte, maar haast om Schip hol de rug toe te keren, hebben ze niet. „We kijken een beetje rond en gaan eerst nog wat eten", zegt Els. De wandelpromenade biedt een goed uit zicht op de bedrijvigheid op het platform. Voor de verrekijkers waarmee (tegen beta ling) de vliegtuigen dichterbij gehaald kun nen worden, bestaat weinig belangstelling. Alleen kinderen zien er iets in. Een jongetje met een wit petje op probeert er een te de monteren. Zijn vader vindt het niet nodig er iets van te zeggen. Wat verderop is een meis je verdiept in dezelfde bezigheid. Broer en zus. Misschien werken ze over een paar jaar allebei wel op Mainport Schiphol. Want daar zit toekomst in, zo kan de bezoeker verne men in het aangenaam koele Schipholscoop, het bezoekerscentrum waar tientallen men sen zich verdringen rond de kijkkasten, draaischijven en andere bedenksels waarmee de luchthaven de te verwachten pr bedrijft. Indrukwekkende cijfers over werkgelegen heid, het belang van Nederland Distributie landeen vertrek dat de situatie in een tegen geluid geïsoleerd huis nabootst, Schiphol in het jaar 2015, het is er allemaal. Wie wil we ten hoe groot het aandeel van de luchtvaart is in het Bruto Nationaal Product kan hier te recht, maar ook iemand die zich afvraagt waarom er op Schiphol zo ontzaglijk veel berken staan. Antwoord: de slappe takken van de berk bieden weinig steun aan vogels en zwermen vogels is wel het laatste waar op stijgende en landende vliegtuigen behoefte aan hebben. De studieruimte in het bezoekerscentrum is leeg. Op tafel staan drie koffiekannen. In een daarvan zit nog wat lauwe koffie. Kris kras door elkaar liggen rapporten over de mogelijkheden van een luchthaven in zee, in de Markerwaard of toch maar uitbreiden in de al volgepropte Haarlemmermeer. Schip- hols bijdrage aan de discussie over de toe komst van de luchtvaart in Nederland ligt hier sinds maandag zomaar voor iedereen ter inzage. Er is zelfs speciaal een persbericht de deur uitgegaan om dat kenbaar te maken. Vooralsnog loopt het niet storm. Tussen de rapporten zwerft een velletje papier met wat notities. Er is in ieder geval iemand langsge- weest. Waren de notities bij nader inzien niet interessant, of zijn ze gewoon vergeten? Een man aarzelt bij de openstaande deur van de studieruimte en loopt dan toch door. „O, hoort dat er ook bij?"zegt hij, gevraagd naar zijn interesse in de toekomst van Schiphol. „Dat mogen ze dan wel wat beter aangeven." Engels is de voertaal in de luchtvaart, en dat valt hier overal te merken. Maar Schiphol is de roots (nog) niet helemaal vergeten. Elke mededeling, of het nu gaat om de aandui ding trappenhuis of dat het toilet automa tisch doorspoelt, gebeurt tweetalig. Maar be langrijker nog is de symbooltaal. Een analfa beet kan de weg naar de vliegtuigen, taxi's of bussen vinden. Vier druk gesticulerende mannen willen echter met de trein en daar voorzien weinig verwijzingsbordjes in. Zeulend met zware koffers sjouwen ze door Schiphol Plaza, het moderne winkelcentrum tussen de vertrekhal en het NS-station (open tot tien uur 's avonds). Ten einde raad vragen ze de weg en constateren dan verrast dat ze er recht voor staan. De eetgelegenheden springen evenmin als het NS-station in het oög, maar het zijn er zoveel dat op het moment dat je denkt 'nu heb ik trek' er altijd wel een in de buurt is. Wat wèl opvalt, zijn de talrijke ijsverkopers. Het schema om de prullenbakken te legen, is niet berekend op zo'n mooie dag. De bakken lopen over met lege wikkels. Op culinair gebied is er, versrpeid over de luchthaven, voor elk wat wils. Een hapklare hot-dog, een pizza-punt, een keur aan bur gers - de favoriete snack van luchthaven-di recteur Hans Smits. Wie wat meer tijd wil ne men, strijkt neer in het Panoramarestaurani Bij de ingang verdringen kinderen zich rond bewegende apparaten, die zijn ver momd als Mickey Mouse en Donald Duck. Een krijsende kleuter kan er niet genoeg van krijgen en eist van zijn vader dat hij nog een keer mag. Tevergeefs. Dat feest gaat niet door. Het is mooi geweest. Er wacht nog een lange rit naar huis. Training in de Russische 'Sterrenstad'. De Duitse astronaut Thomas Rei- ter bezig in de Sojoez-simulator. foto ap oleg nikishin Bijna elf jaar draaide het 120 ton wegende ruimtestation Mir met een snelheid van 28.000 kilometer per uur, vierhonderd kilometer boven de aarde in alle rust zijn baantjes. Met de regelmaat van de klok kwamen berichten dat er weer een bevoorradingsraket naar Mir was gestuurd of per Sojoez- TM een nieuwe crew in Mir was aangekomen. Totdat het bejaarde ruimtestation in de nacht van 23 op 24 februari ineens wereldnieuws werd: er ontplofte een zuurstofgenerator. Daarna bleef het tobben. et ruimtestation Mir krijgt weer een I nieuwe bemanning. Komende dins- dag gaan de Russische astronauten Pavel Vingoradov en Anatoli Solovjov, vanaf lan ceerbasis Bajkanoer de lucht in. Ze zullen de onfor tuinlijke Tsiblijev en Lazoetkin aflossen. In afwach ting daarvan trainen ze dezer dagen gewoon door in het 5000 inwoners tellende Zvosnji Garadok, de 'Sterrenstad'. In twee flats, de zogenaamde Helden huizen, leven hier de kosmonauten en astronauten. Russen, Fransen, Duitsers, Japanners, Amerikanen en Britten leren er de kneepjes van het vak. En dat betekent in Rusland veel handwerk. Het hele cen trum maakt net als mission control Koroljov een beetje de indruk van een technologiemuseum: computers die in Nederland al lang bij het grof vuil zouden staan, versleten meubilair, krakende micro foons en antieke stopwatches. Maar het werkt. En in deze voor de Russische ruimtevaart zo zware da gen laten de Russische wetenschappers en kosmo nauten zich van hun beste kant zien: improvisatie is nu eenmaal hun specialiteit. Een centrale rol daarbij is weggelegd voor Sergej Krikaljov, die meer dan vijftien maanden in Mir heeft doorgebracht, talloze ruimtewandelingen op zijn naam heeft en bij wijze van spreken in staat is met zijn blote handen een ruimteschip te bouwen. Nieuwe problemen met Mir? Sergej lost het wel op, klonk het elke keer. De tengere, perfect Engels spre kende Krikaljov is deze maanden de steun en toe verlaat voor de kameraden in Mir. Terwijl de 38-jarige man zich eigenlijk moet voorbereiden op zijn volgende vlucht in 1999 naar het nieuwe internationale ruimtestation, vliegt hij nu heen en weer tussen Koroljov en Sterrenstad. Held van de Sovjetunie, drager van de Leninorde en Officier in het Franse Legion de l'Honneur, Held Een klein meisje probeert door een verrekijker een glimp van de vliegtuigen op te vangen 'Elk probleem is een waardevoW e, van Rusland, allemaal onderscheidingen van de man die als de meest ervaren ruimtevaarder ter we reld geldt. Pikant detail is dat Sergej in 1991 in de ruimte zweefde toen in Moskou de tanks oprukten om de prille democratie om zeep te helpen. Krikaljov werd gelanceerd vanuit de Sovjetunie en keerde terug in een nieuwe staat: Rusland. Alles was anders. Net als de Sovjetunie, viel de ruimtevaartindustrie in brok ken uiteen. Bajkanoer lag niet langer op Sovjetge bied, maar in het onafhankelijke Kazachstan en de Russen moesten zo'n 200 miljoen gulden aan huur gaan betalen. Geld voor nieuwe leuke dingen was er niet meer. De Russische variant van de Amerikaanse space- shuttle, Boeran, verdween in de mottenballen. Het in het Gorki-park in de Russische hoofdstad opge stelde exemplaar is verbouwd tot een restaurant. Een geweldige tik kreeg het Russische prestige ook toen het groots opgezette Marsprogramma, dat al jaren was uitgesteld, in november 1996 letterlijk in vlammen opging. De sonde kwam in een te lage baan en stortte neer. Pijnlijk was het vooral, omdat ruim een half jaar later een Amerikaans karretje over Mars reed. Het Russische ruimteprogrammma hangt intus sen aan een miljardeninfuus uit het Westen. De plaats voor een wetenschapsastronaut wordt al sinds jaren verhuurd aan goed betalende Westerse landen. Topkosmonaut Sergej verdient nu een paar honderd gulden per maand. Maar geen moment heeft hij erover gedacht zijn werk op te geven. „Ik blijf bij het programma zo lang ze me nodig heb ben." En nodig hebben ze hem in deze maanden. Onverstoorbaar handelde hij als Mir weer door een tegenslag werd getroffen. Hij wordt alleen boos als het station een hoop oud roest wordt genoemd. Op het programma van een be zoek aan Schiphol mag het lucht vaartmuseum niet ontbreken. Er is veel te zien, niet alleen aan de buitenkant. „Dit station was gebouwd met techniek uit dejèw '70 met een geplande levensduur van vijf jaai'e werkt het al elf jaar. Wat er gebeurd is, heeft mo met de leeftijd te maken. Elk probleem waai mee worden geconfronteerd, is een waardevolirei voor de toekomst", zegt Sergej. pa |w Het probleem van de ontploffing van een zp stofgenerator, deed zich voor vlak nadat de niejrvi bemanning, bestaande uit Tsiblijev en LazoetMen de Amerikaanse astronaut Michael Foale, 5. boord was gekomen.,De brand kon snel wordeielt blust, maar daarna bleef het tobben met Mirten zuurstofproduktie was door de brand gehalvèar maar per Progress-bevoorradingsraket werdenpi juni nieuwe spullen naar boven gestuurd. Ewet ging fout: de raket ramde het ruimtestation, gat in de wetenschapsmodule Spektr dwong dsSit manning dit gedeelte af te sluiten. Foale konln meer bij zijn proefdieren en raakte bijna al zijifeg vé-spullen kwijt. Tot overmaat van ramp moes|nli deel van de zonnepanelen worden afgeslotenktic dat Mir nog veel minder energie kon opweaevi Woensdag 9 juli arriveerde een nieuwe Prolscl met 2,5 ton voorraden, inclusief een tandenboln voor Foale, en reparatiemateriaal. De Russisclwer] manning bereidde zich voor op een paar risken, ruimtewandelingen om het gat te dichten en dèri; dere problemen op te lossen. Maar op 15 julipn1 nieuwe tegenslag: commandant Tsiblijev hadltei ritmestoringen, waarschijnlijk veroorzaakt kt stress. Foare was direct bereid in te springen, fste kou achtte hem gekwalificeerd, omdat hij in ïn renstad ook ruimtewandelingen had getraind.pw de NASA gaf het groene licht, maar na nieuw menselijke fouten werd besloten dat de hele toch maar door een verse Russische crew nr worden geklaard. Het is dringen voor eeny bij het raam in het Panol taurant met uitzicht oplH form.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 32