'Het gaat om erkenning van het leed' Van woeste beer tot vrolijke grootvader D Proefproces over smartengeld nabestaanden burgers van staten, die het verdrag hebben geratificeerd, recht hebben. Eén van die rech ten die expliciet worden genoemd is het recht op een ongestoord gezinsleven. De advocaat erkent dat volgens de letter van de wet het recht op smartengeld voor na bestaanden niefc bestaat. De Vos ziet in het ontbreken van een wettelijke regeling op zich geen belemmering voor de rechter de vorde ring toe te wijzen. In de rechtspraak wordt veel geregeld door middel van jurisprudentie. 'Grensverleggend' Hij wijst er verder op dat het in Nederland niet ongebruikelijk is dat de wetgever achter loopt bij de maatschappelijke ontwikkelin gen. Rechter klagen niet voor niets vaak dat zij moeten opdraaien voor de besluiteloos heid van de wetgever. Later volgt, op basis van de jurisprudentie, vaak alsnog een wette lijke regeling. Voorbeelden te over: zowel in het privaatrecht als in het strafrecht, zoals de verkeerswetgeving, euthanasie en abortus. ,,De maatschappij zegt eigenlijk al heel lang: dit kan niet. De calvinistische opvatting dat verdriet maar geaccepteerd moet wor den^ wordt niet langer aangehangen. Verdriet is geaccepteerd als een normaal verschijnsel en als iets dat schade berokkent aan het per soonlijk leven. Het is daarom vanzelfspre kend dat verwijtbaar verdriet wordt vergoed. Het toekennen van de claim in de zaak Pie- terse past volgens Pim de Vos bovendien ook in de ontwikkelingsgeschiedenis van het be grip smartengeld. De Hoge Raad kende in 1944 voor de eerste maal in een arrest smar tengeld toe: vijfhonderd gulden. In de Neder landse wetgeving bestond op dat moment geen wettelijke regeling voor die vomi van schadevergoeding. Die regeling is er pas veel later gekomen, op grond van de jurispruden tie. „Ik zou het daarom helemaal niet vreemd vinden dat een rechter op een gegeven mo ment zelfstandig overgaat tot het toewijzen van smartengeld voor nabestaanden. Bedenk bovendien dat het hele recht verandert; be grippen als aansprakelijkheid zijn in het hui dige (nieuw, red.) Burgerlijk Wetboek aange scherpt. De zaak Pieterse heeft volgens mij alle ingrediënten i£ zich voor een grensver leggend vonnis." De dagvaarding tegen het Goudse Groene Hart Ziekenhuis en de betrokken specialist is inmiddels uitgebracht. De Vos heeft bewust geen vast schadebedrag geëist, omdat de vol ledige schade voor het echtpaar op dit mo ment nog niet kan worden vastgesteld. Hij wacht nu op een reactie van de tegenpartij en verzekeraar Nationale Nederlanden. De kans is niet groot dat er, gezien het grote belang van de zaak, snel tot overeenstemming wordt gekomen. Het Amsterdamse advocatenkan toor De Vos Steinz houdt er rekening mee dat de procedure tot aan de Hoge Raad wordt doorgezet. Het echtpaar Pieterse is financieel niet in staat de kosten van deze rechtsgang op zich te nemen. Pim de Vos: „Ik beschouw het als de plicht van een advocaat om mensen in een dergelijke situatie bij te staan. Het gebrek aan financiële middelen mag en kan geen re den zijn iemand niet te helpen. ZATERDAG 9 AUGUSTUS 1997 kj :eui ,k■goedgehumeurd ro ^ontspannen en \nJitbaar uitgerust is Nabestaanden van patiënten die overlijden als gevolg van een medische fout kunnen in het Nederlandse recht nog steeds geen aanspraak maken op smartengeld. Hoe groot het leed van ouders, broers, zusters of geliefden ook is, financiële genoegdoening is niet wettelijk geregeld. Het Amsterdamse advocatenkantoor De Vos Steinz gaat via een proefproces proberen dit gemis lacune in het Nederlandse rechtssysteem op te vullen. Ook al kost dat veel advocatenuren die niet vergoed worden en moet er eventueel worden geprocedeerd tot aan de Hoge Raad, aldus mr. Pim W. H. de Vos. Russische presiden t Boris Jeltsin j^jruggekeerd naar ^Moskou. Na een Kind vakantie aan Finse grens en aan I Wolga, waarbij liij overigens de taatszaken niet waarloosde, is hij _fleze week weer ficieel aan de slag Rij gegaan. xcl.' airinniwiniwm ;arï oris Jeltsin is er na zijn vijfvoudige B bypass-operatie van november vorig jaar een stuk beter aan toe. •Problemen zijn er nog genoeg, maar hij lijkt het allemaal wat luchtiger te nemen. Voorbij zijn de dagen dat hij met een woedend ge zicht recht in de camera's keek, bewindslie den schoffeerde en met de vuist op tafel sloeg. Zelfs de 'operatie roebel', waarbij op 1 januari 1998 drie nullen van de bankbiljetten worden geschrapt, presenteerde hij op een overtuigende en voor iedereen begrijpelijke manier. De Russen hoeven zich geen zorgen te maken, hun spaarcenten zijn veilig en het zal de allerlaatste keer zijn dat zoiets gebeurt, luidde de boodschap. Jeltsin verscheen tijdens zijn vakantie re gelmatig op de televisie. Niet meer stijf in het pak zoals vroeger, maar met een vlotte trui, open blouse en een glimlach op het gezicht. Er mocht gelachen worden, ook als hij staats zaken besprak met zijn premier Tsjernomyr- din of diens plaatsvervangers Nemtsov en Tsjoebais. Er werd gepraat over tennis, Jeltsins bezoeken aan de banja (Russische sauna) en zijn visprestaties. En passant werd over het hotel in Karelië waar hij verbleef meegedeeld dat dit niet ex clusief voor de president was, maar toegan e 28-jarige Inga Pieterse uit Ter Aar meldt zich op 11 mei 1995 bij de opnamebalie van het ie Hart Ziekenhuis in Gouda. De jonge heeft al enige tijd last van haar finker- jn in overleg met haar specialist is be- itot een kijkoperatie. Een lichte ingreep plaatselijke verdoving, waarbij de me- nader wordt onderzocht. 1 brengt twee dagen door in het zieken- ^én mag daarna weer naar huis. Een Qna de ingreep begint haar knie op te m, lopen wordt pijnlijk. Ongerust t zij telefonisch contact bp met de po- ek Orthopedie van het Goudse zieken- K^De betrokken specialist laat Inga, zon ular voor nader onderzoek op te roepen, 'j dat er niets aan de hand is. „Neem [rust, dan gaan de klachten vanzelf i krijgt zij te horen. ^20 mei, een dag later, overlijdt Inga Pie- ■Jtijdens een spoedrit per ambulance ■net Academisch Ziekenhuis Leiden. In t nnkerbeen is na de ingreep plotseling ,1 lose ontstaan en dat wordt de vrouw pttig. Als de ziekenauto bij het Leidse ihuis arriveert, kunnen de artsen alleen liaar de dood vaststellen, inna en Kees Pieterse, de ouders van zijn in één klap hun oogappel en steun perlaat van het loodgietersbedrijf kwijt; jiven verandert in een nachtmerrie. De fenis in Ter Aar trekt honderden be- [ellenden; de hechte dorpsgemeen- -jidoet die dag zijn best het vreselijke Ei» van het echtpaar enigszins dragelijk te tl. Na de plechtigheid wordt het echter vo|dom Johanna en Kees. ncaat Pim de Vos (Haarlem): „Zij wa- bedroefd dat vrienden, buren en klan ten van het loodgietersbedrijf hen niet durf den te benaderen. Het echtpaar zat niet al leen met het verlies van hun dochter, maar moest ook verder leven met de gedachte dat haar dood is veroorzaakt door een medische blunder. Zij hebben hun verdriet echter met zijn tweeën moeten verwerken. Johanna Pie terse zei eens tegen mij: waren er maar min der op de begrafenis geweest en ieder dag daarna iemand." Groot belang Het advocatenkantoor De Vos Steinz in Amsterdam is gespecialiseerd in onder meer letselschade en smartengeld en staat het echtpaar bij sinds die noodlottige gebeurte nis. De Vos is een procedure begonnen tegen het ziekenhuis en de betrokken specialist om smartengeld te krijgen voor het echtpaar. Het is een proefproces, omdat in de Nederlandse wetgeving geen regeling voor smartengeld voor nabestaanden is opgenomen. De uit komst is van groot belang voor nabestaanden van slachtoffers van medische blunders, maar ook van criminaliteit en verkeersonge lukken. Opvallend: slachtoffers die een derge lijke calamiteit overleven kunnen zelf wél aanspraak maken op smartengeld. Nabe staanden staan op dit punt echter in de kou. Nederland kent wel sinds een paar jaar het begrip shockschade, dat de mogelijkheid biedt om smartengeld toe te kennen. Het gaat dan om personen, die niet zelf het slachtoffer zijn, maar wel (emotionele) scha de ondervinden. Deze regeling staat echter nog in de kinderschoenen en de uitkeringen zijn doorgaans erg laag. „Niet dat een financiële compensatie hen volledig schadeloos kan stellen voor het ver lies van Inga. De ouders hebben door haar Geslaagde pr-campagne rond Boris Jeltsin Advocaat Pim de Vos: „De zaak Pieterse heeft volgens mij alle ingrediënten in zich voor een grensverleggend vonnis." FOTO GPD TON KASTERMANS overlijden echter financiële en emotionele schade geleden, waarvoor zij geen vergoe ding ontvangen. Dat is een groot onrecht", aldus Pim de Vos. Hij is van mening dat in dit specifieke geval genoeg aanknopingspunten zijn om voor het echtpaar alsnog met succes smartengeld te kunnen claimen en tegelijkertijd een lans te breken voor vergelijkbare nieuwe gevallen. Niet in de laatste plaats omdat Nederland, in vergelijking met de Verenigde Staten en an dere Europese landen, achterloopt en, in het kader van de Europese eenwording, de rechtssystemen worden geharmoniseerd. „In verschillende landen wordt het begrip smartengeld veel ruimer geïnterpreteerd. In de Verenigde Staten, maar ook dichter bij huis in Frankrijk, België en Duitsland. Neder land is in dat opzicht erg calvinistisch." Juridisch gezien lijkt de casus van het echt paar Pieterse redelijk waterdicht. De klach tencommissie van het Groene Hart Zieken huis in Gouda heeft vastgesteld dat de be trokken specialist onjuist en verwijtbaar heeft gehandeld. De medicus had zich onvoldoen de op de hoogte gesteld van eventueel aan wezige risicofactoren voor een trombose, al vorens Inga te behandelen. De Ter Aarse had al eerder trombose gehad, leed aan vetzucht en gebruikte een anticonceptiepil; drie in de medische wereld bekende risicofactoren voor een nieuwe calamiteit. De Vos zegt dat verzekeraar Nationale Ne derlanden Schadeverzekeringsmaatschappij B.V. van het ziekenhuis en de specialist de aansprakelijkheid hebben erkend. Nationale Nederlanden verklaarde zich bereid 11.000 gulden te betalen voor de begrafenis. De maatschappij weigerde daarna echter iedere vergoeding, op grond van het feit dat het Ne derlandse recht geen smartengeld kent voor nabestaanden. „Iedereen is het er over eens dat er sprake is van onrecht. Dan klinkt het naar als je alleen de begrafeniskosten ver goedt; verder heb je als nabestaanden kenne lijk pech. 'De wet is nou eenmaal zo, laten wij het verder maar vergeten'. Ik kan die mensen echter niet laten vallen. Ik hou mij al vijfen twintig jaar bezig met dergelijke zaken en heb veel slachtoffers gezien." Positie van ouders De advocaat vindt dat het ziekenhuis en de betrokken specialist, de gedaagden in de juri dische procedure, zich schuldig hebben ge maakt aan wanprestatie en onrechtmatige daad. Er was niet alleen sprake van een me dische behandelingsovereenkomst tussen In ga Pieterse enerzijds en het ziekenhuis en de medicus anderzijds. Johanna, Kees en Inga Pieterse vormden een zodanig hecht gezin, dat ook de beide ouders als derden deel uit maken van de overeenkomst. De gedaagden hadden daarom op grond van de behandelingsovereenkomst ook ver plichtingen ten opzichte van Inga's ouders. Zij hebben met de medische blunder niet al leen hun verplichtingen ten opzichte van In ga verzaakt, maar ook ten opzichte van haar ouders. De ouders zouden alleen op grond hiervan al recht hebben op schadevergoe- ding. „Wij hebben het over een jonge vrouw die vanaf haar geboorte tot aan haar overlijden in nauw gezinsverband samenleefde. De ou ders komt het recht toe op eerbiediging van hun persoonlijke levenssfeer (met hun doch ter Inga, red). Ziekenhuis en arts hebben door het niet nakomen van de overeenkomst met Inga hun recht op een gezinsleven aan getast. Zij waren bovendien op de hoogte van de hechte gezinsband." De casus voldoet daarom ook aan het be langrijke juridisch criterium dat de schade ten opzichte van de ouders voorzienbaar was. Pim de Vos wijst er bovendien op dat Nationale Nederlanden impliciet de aanspra kelijkheid heeft erkend ten opzichte van Inga, dus ook ten opzichte van haar ouders. „Door het niet betalen van een schadevergoeding aan de ouders heeft Nationale Nederlanden vervolgens ook nog eens gehandeld in strijd met de in het maatschappelijk verkeer gel dende normen." Het overlijden van Inga leidde er verder toe dat haar ouders in een isolement kwamen en zodoende gedurende lange tijd geen op drachten kregen voor hun loodgietersbedrijf. „De klanten bleven weg, omdat zij in de hechte woongemeenschap van Ter Aar, het echtpaar uit piëteit niet wilden lastigvallen. Het echtpaar is hierdoor lange tijd onvol doende in staat geweest inkomen te verwer ven. Daar kwam nog bij dat Kees Pieterse door het overlijden van zijn dochter zo ge traumatiseerd was, dat hij lang niet kon wer ken. De levensvatbaarheid van het 150 jaar oude familiebedrijf kwam hierdoor in gevaar. Zij hebben zelfs geld moeten lenen om in hun levensonderhoud te voorzien." Tenslotte is volgens De Vos ook een vergoeding op zijn plaats omdat het echtpaar ernstig geestelijk letstel heeft opgelopen doordat zij getuige waren van het lijden en daaropvolgende overlijdën van Inga. De Amsterdamse advocaat denkt in het Europese Verdrag voor de Rechten van de Mens nog een extra aanknopingspunt voor de claim te hebben gevonden. In dit verdrag zijn alle (grond) rechten opgenomen, waarop mee wilde werken. Maanden rust, gevolgd door een succesvolle hartoperatie brachten de oude beer er weer bovenop. Sindsdien hebben Tatjana en haar team verder geslepen aan het imago van de presi dent. Makkelijk was dat niet bij deze man die Onvoorstelbaar koppig heet te zijn. Regelma tig viel hij uit zijn rol. Berucht zijn de tv-beel- den waarop hij Tsjemormyrdin en ex-defen sieminister Rodjonov als schooljongens in de hoek zette. Dat lijkt nu tot het verleden te be horen. Zijn stem is milder geworden, zijn op tredens minder verkrampt. „Jeltsins image is veranderd van dat van de woeste beer in de vrolijke grootvader, die desalniettemin het onaantastbare gezins hoofd blijft", zei pr-deskundige Popov in een interview met de Moscow Times. Doordat de niet meer herkiesbare Jeltsin de rol van vader des vaderlands gaat spelen, kunnen onder zijn protectie de jonge hervormers laten zien waar zij toe in staat zijn, meent hij. Popov: „Hij kan natuurlijk nog uit zijn leunstoel ko men en met de vuist op tafel slaan, maar het is de bedoeling dat dit niemand meer angst inboezemt", zegt Popov. Maar Boris Jeltsin is en blijft een eigenzinnige man, die zich door niemand de wet laat voorschrijven en dus al tijd goed is voor een verrassing. Een ontspannen Boris Jeltsin tijdens zijn kelijk bleef voor iedereen. Jeltsin leidde er zelfs een tv-ploeg rond. Een unicum in dit land, waar de heersers altijd werden wegge stopt in super-de-luxe villa's achter meters hoge hekken. Het was een zeer geslaagde pr- i, hier aan boord van de 'St. Nikolay'. FOTO REUTERS stunt. Waarbij ook voor iedereen zichtbaar werd gemaakt dat de president tijdens zijn vakantie werkte. Nieuw is het overigens niet, dat de eerste man van het land laat zien dat zijn vakantie meer is dan alleen ontspanning. De vroegere communistische leiders werden ook altijd nijver werkend getoond. De bedoeling was de schijn te wekken dat zo'n vakantie eigenlijk alleen maar een hinderlijke onderbreking vormde van het voortdurend bezig^ijn voor het heil van het volk. Jeltsin heeft zich de eerste jaren van zijn presidentschap aan dezelfde doorzichtige tactiek bezondigd. Het was vooral zijn vorig jaar in ongenade gevallen vriend, lijfwacht en adviseur Korzjakov die het zo wilde. Het re sulteerde regelmatig in puur amateuristische, absoluut ongeloofwaardige en soms lachwek kende optredens. Nu gebeurt het allemaal veel professioneler en dat is vooral het werk van Jeltsins dochter Tatjana (37). Na het ontslag van Korzjakov in 1996 vormde zij een team professionele pr- adviseurs. Tijdens de verkiezingscampagne van de president hadden ze al met succes proef gedraaid. Tatjana, die volgens alle bronnen een van de weinigen is naar wie de president luistert, haalde haar vader toen over direct contact met het volk te zoeken. Het resultaat was een dansende, springen de, overal druk pratende Jeltsin. Hij moest zijn inspanningen overigens bijna met de dood bekopen, omdat zijn hart niet meer

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 31