'Mythes Hoge Veluwe ontzenuwen' 'Korzjakov' doet onfris boek open over Jeltsin Montmnac FeitenMeningen Huiseigenaar gokt ondanks waarschuwingen op aandelenkoersen ZATERDAG 9 AUGUSTUS 1997 Het is zonder meer een rage: vermageren volgens de richtlijnen van Michel Montig- nac. In de openbare bibliotheken blijken zijn boeken steevast allemaal uitgeleend. En of je nu een aanvallige schrijfster in Amsterdam, een aantrekkelijke kleding- verkoopster in Voorschoten of een gemoe delijke psycholoog in Leiden spreekt: ze zweren, hoe verschillend ze ook zijn, bij Montignac. Ik heb mij dus maar eens ver diept in 's mans boeken. De titels zijn niet erg veelbelovend: Ik ben slank want ik eet. luidt er één, en een ander luidt: Zij is slank want zij eet. Ja. zo lust ik er nog wel een paar! Jij bent slank want jij eet. Hij is slank want hij eet etc. Zo kun je het hele werk woord eten wel vervoegen in je titels! In die verschillende boeken, bijvoor beeld ook het boek over het Montignac- dieet voor Vijfenvijftigplussers (Ik blijf jong want ik eet beter) vind je steeds de zelfde boodschap: niet te veel vlees, veel groenten, veel fruit, veel peulvruchten, volkorenbrood. Voorts geeft Montignac richtlijnen ten aanzien van combinaties van voedingsmiddelen. Sommige combi naties moet je vermijden, want die zetten je alvleesklier te veel aan 't werk. Andere zijn juist heilzaam voor je bloedsuikerge halte. U zult mij niet horen zeggen dat ik het Montignac-dieet afwijs. Het enige waarin ik de man absoluut niet vol- gen kan is zijn on- y gemotiveerde af- W J keer van de aard- appel. Wat me echter, behalve het feit dat hij steeds onder een andere titel steeds hetzelfde boek schrijft, wel hindert is dat hij echt niets nieuws brengt. Hij doet net alsof hij zijn voedingsprincipes helemaal zelf heeft uitgevonden, maar wie bijvoorbeeld het boek Slank worden door gezond eten van Bircher Benner kent. weet alles al wat Montignac beweert. Zelfs zijn titels lijkt Montignac aan Bircher Benner te hebben onüeend! De Zwitserse arts dr. M. O. Bircher Ben ner, die leefde van 1867 tot 1939, was zijn tijd ver vooruit. Zeker: hij is veel strenger dan Montignac. Het eten van vlees wijst hij onvoorwaardelijk af. Hij propageert heel sterk rauwkost. Peulvruchten, veel fruit, verse groene groente, veel vitamine A en C. en brood van 'den volle korrel' zoals je in zijn boekjes kunt lezen. Van hem is ook de befaamde Müsli afkomsüg. Al wat je nu bij Bircher Benhér vindt, komt in sterk verdunde vorm terug bij Montignac. Het lijkt erop alsof Montignac de geschriften van zijn grote voorganger goed bestudeerd heeft, en toen bedacht heeft dat hij, als hij de scherpe kantjes van Bircher Benners voorschriften afsleep, en ze bovendien van een zonnig Frans tintje voorzag, een kleine revolutie op dieetge- bied zou kunnen veroorzaken. En zo heeft de gewiekste Montignac met zijn slank makende boekjes zijn portemonnee dras tisch weten te spekken. Veel beter echter dan naar Montignac's Slank Snel kunt u, als het tenminste nog te krijgen is. grijpen naar het Bircher Ben- ner-kookboek. Al sinds jaar en dag kook ik daarmee, en houd ik mij aan dé principes van de Bircher Benner-keuken. Recept 261, Gierst met groente, heb ik al honder den keren gemaakt. Of het dankzij dit kookboek is dat ik met mijn 1 meter 85 slechts 77 kilo weeg weet ik niet. maar wel heb ik al menigmaal mogen aanschouwen dat bij elke dikzak die volgens de principes van Bircher Benner gaat eten en koken de kilo 's eraf vliegen! Beleggingshypotheken zijn de zo merhit van de woningfinanciers. Veel bezitters van een eigen huis blijken te vallen voor de gouden bergen die snel en makkelijk op de aandelenbeurs worden verdiend. De enomie risico's van aandelen- hypotheken en de hoge kosten er van lijkt de consument te negeren. De waarschuwingen van de Consu mentenbond en de Vereniging Ei gen Huis hebben de overwinnings roes van speculerende huiseige naars niet kunnen doorbreken, want hun aantal groeit. Het afgelopen halfjaar werden er in Nederland 260.000 nieuwe hypo theken afgesloten, waarvan 83.000 voor nieuw gekochte woningen. De rest betrof oversluitingen. In totaal ging om grofweg 55 miljard gulden aan geleend geld. En het wordt steeds meer, zo lang de huizenprij zen ook maar blijven stijgen. De gemiddelde woning kostte in juni al een kwart miljoen gulden. De lage rente heeft lenen goedko per gemaakt, maar ook de huizen prijzen omhoog gejaagd. Veel men sen betalen wat ze kunnen in plaats van wat ze willen. De makelaar sti muleert dat graag door de nadruk te leggen op de 'netto-woonlasten', geldverstrekkers doen een duit in het zakje door de maximum leen- bedragen tot grote hoogte op te schroeven. Banken, verzekeraars en tussenpersonen verdienen steeds meer geld aan hypotheken. Om de steeds grotere hypotheek bedragen af te lossen kan het aan trekkelijk lijken te profiteren van het makkelijke geld dat op de beurs verdiend wordt. Daar zijn de geld verstrekkers op in gesprongen met de aandelenhypotheek. een recente vondst waarmee het riskante aan deel wordt gekoppeld aan de veili ge, behouden wereld het eigen huis. En met succes. Bij de ING Groep, met Nationale Nederlanden, de Postbank en ING Bank de grootste hypotheekver strekker, spreken ze van 'een trend'. Hoeveel beleggingshypothe ken er zijn verkocht wil niemand zeggen, want banken en andere geldleners laten zich niet graag in hun keuken kijken. Maar volgens de Rabobank, goed voor een kwart van de hypotheekmarkt, loste vorig jaar 'vijf tot tien procent' van hun clientèle af via aandelenhypothe- ken en is dat dit jaar 'enkele pro centen'meer. Het is opmerkelijk dat zoveel hui zenbezitters bereid zijn hun dak boven het hoofd in te zetten als on derwerp van speculatie. In zekere zin was dat al zo door torenhoge hypotheken af te sluiten op lage, maar kortlopende rentes. Door die hoge hypotheek ook nog eens te grondvesten op een aandelenhypo theek geeft de eigenhuisbezitter zijn financiële toekomst helemaal in handen van het lot. Hij schuift zijn eigen huis op de groene mat van de roulette. Rien ne va plus! en de inzet staat vast voor vijftien, twintig of dertig jaar. Er is geen Bank die garandeert dat de aande len niet dalen. De Vereniging Eigen Huis noemde in april het opkomende verschijn sel van de aandelenhypotheek al keihard 'windhandel'. Volgens Ei gen Huis is het dom om je toe komst te bouwen op aandelen waarvan je alleen maar kunt hopen dat ze niet omlaag duiken. Hypo theken op basis van aandelen zijn volgens Éigen Huis 'duur, ingewik keld en zinloos'. De banken/verze keraars leggen alle risico's bij de huiseigenaar, terwijl ze zelf tot wel 35 procent van het rendement in eigen zak steken via allerlei inhou dingen. Van negen procent winst per jaar blijft in de hypotheken soms maar de helft (4,76 procent. Royal Nederland) over. Veel maat schappijen ABN -AMRO, Avéro, Axa, Rabo/Interpolis, Hooge Huys, Rozeker, Ohra, NOG, Stad Rotter dam waren niet eens bereid alle kosten op te geven en duiken daar misschien nog wel ver onder. Wie dertig jaar geleden een aande lenhypotheek had afgesloten was volgens de Amsterdamse universi tair onderzoeker H. de Ruiter (VU) veelal duurder uit geweest dan met een gewone spaarhypotheek. De onzekerheid is de belangrijkste negatieve factor. Want waarom be leggen al die banken en verzeke raars hun geld niet zelf in aandelen, als ze weten dat die zoveel geld op leveren? Omdat ze dat te onzeker vinden. Ze laten liever de cod ment de kastanjes uit het vuu len. In de jaren zestig en zev^ zijn de beurzen tien tot vijftia lang achter elkaar nauwelijks) gen, in 1987 zijn duizenden gegaan door de beurskrach iij York. Nu is de koers het afgelj jaar zo omhoog geschoten, d. kans groot is dat die inzakt, d maar weinig aangroeit. Het it pen van de huizenprijzen in 1979/1980 heeft heel wat Neq ders financieel aan de grond j bracht, doordat de waarde va woning hun reuzenhypotheej meer dekte. Het huis zelf is al risico. Het lijkt onverstandigi nog eens te speculeren op aa lenkoersen. Een hypotheek o eigen woning is daarvoor nie juiste middel. DEN HAAG FRED VAN ESSEN Kritiek op wildbeheer Park De Hoge Veluwe Een toevallige ontmoeting met een edelhert of een wild zwijn. Dat maakt een bezoek aan het nationale park De Hoge Velu we zo leuk. Met een beetje ge luk zie je ook nog moeflons of een ree. Maar achter die mooie plaatjes schuilt volgens de stichting Faunabescherming veel ellende. Het wild op de Hoge Veluwe heeft veel te wei nig ruimte en de aantallen worden kunstmatig hoog ge houden om het de jagers naar de zin te maken. Met veel gevoel voor publiciteit werd twee jaar geleden tien kilometer hekwerk verwij derd in het Nationaal Park De Hoge Veluwe. Nooit eerder had het grofwild zoveel ruimte gehad in het grootste aaneengesloten na tuurgebied van Nederland. Maar liefst 5.000 hectare kregen de 250 edelherten, eenzelfde aantal reeën. 200 moeflons en 50 wilde zwijnen tot hun beschikking. Toch is die ruimte volgens de Faunabe scherming (voorheen Kritisch Faunabe heer) volstrekt onvoldoende. Op basis van officiële cijfers van het ministerie van land bouw zou dat minstens drie keer zoveel moeten zijn. En de Faunabescherming spreekt in een nieuw rapport zelfs van 85.000 hectare die de 'hoefdieren' nodig hebben om niet in hun vrijheid te worden belemmerd. Het rapport moet een wetenschappelijke ondersteuning vormen van een publieksac tie waarin het faunabeheer en het jachtbe- leid op de Hoge Veluwe aan de kaak wor den gesteld. De dieren kunnen zich door al le wildrasters niet vrij bewegen en als ge volg van het bijvoeren nemen ze in aantal zo toe, dat er elk jaar opnieuw tientallen herten, reeën en wilde zwijnen moeten worden afgeschoten, aldus het rapport. „De leefomstandigheden voor de dieren zijn zo kunstmatig en onnatuurlijk dat zij een park met de allure van de Hoge Veluwe onwaar dig zijn." Voorzitter Nico Koffeman van de Faunabe scherming noemt het daarom hoog tijd om een aantal mythes van de Hoge Veluwe te Volgens De Hoge Veluwe wordt er tijdens de bronsttijd op herten gejaagd, omdat de dieren zich dan vaker laten zien. ARCHIEFFOTO ANP ontzenuwen. Zo noemt hij het een fabeltje dat het park door de echtpaar Kröller-Mül- ler aan het Nederlandse volk zou zijn ge schonken. „Het park is gekocht uit over- heidsleningen die nooit zijn afbetaald en die later werden kwijtgescholden. Gefinan cierd met gemeenschapsgeld dus. Boven dien was in 1910 al bekend dat het natuur gebied volstrekt ongeschikt was voor wild." Omdat de Hoge Veluwe voor het wild veel te klein is, ontbreekt het aan voldoende na tuurlijk voedsel. Daarom moet worden bij gevoerd. Dat leidt weer tot veel te grote groepen wild. die vervolgens moeten wor den uitgedund. De wijze waarop dat ge beurt is volgens Faunabescherming in strijd met de regels. De directie van het nationale park zou met name de Jachtwet overtreden door de grote hoefdieren te laten bejagen. Volgens die wet mag op een afgesloten ter rein, zoals het nationale park, helemaal niet op wild worden gejaagd. Faunabescherming vermoedt dat de Hoge Veluwe allerlei 'trucs' uithaalt om het jagen door te laten gaan. „De jacht speelt een doorslaggevende rol bij het huidige beheer van de Hoge Veluwe. Het brengt natuurlijk heel veel geld in het laatje. De jagers moe ten lid zijn van Jachtvereniging St. Hubert en betalen jaarlijks een contributie van tus sen de 10.000 en 12.000 gulden. Daarvan gaat een groot deel naar het nationale park." Voor elk afgeschoten dier moeten ze bo vendien nog eens fors over de brug komen. Koffeman zegt niet te weten wat het wild op de Hoge Veluwe kost, „maar het afschieten door buitenlandse jagers van een kapitaal hert in Hongarije kost 40.000 gulden. Het laat zich raden hoeveel kapitaalkrachtige jagers over hebben voor het schieten van zo n hert binnen het Nationale Park De Ho ge Veluwe." De jagers zorgen er dankzij het bijvoeren niet alleen voor dat er voldoende wild aan wezig is om te schieten. Volgens Fa| scherming krijgen met name de ede door al het extra voer enorme gewej als jachttrofee bijzonder gewild zijnj En ook al zou er gejaagd mogen woj dan nog gebeurt het op een verboa nier. In Nederland zijn drijfjachten! drijvers en honden) verboden. St. H houdt zogeheten riedeljachten. Kon „Dat is gewoon hetzelfde als de in land verboden drijfjachten. Bovend gen ze ook nog eens tijdens de bron van edelherten. Volgens De Hogej gebeurt dat laatste omdat de diereri dan vaker laten zien. „Dan kun je b| palen welke exemplaren afgeschota ten worden", aldus adjunct-directa A. Snijders van het nationale park. Snijders spreekt de beweringen van] bescherming op alle fronten tegen.| hem is de ruimte waarover het wild schikt ruimschoots voldoende en w nauwelijks bijgevoerd. Hij heeft het van de stichting wel uitgenodigd on ten over de meningsverschillen. Faunabescherming doet in het rapn aantal aanbevelingen om de leefoni heden van het wild te verbeteren. Aj toch gejaagd moet worden en als hi zijn huidige omvang niet kan vergra dan moet in ieder geval de jacht vei fessioneler worden. Om de overlast) rust voor de dieren beperkt te houd het park een jager in vaste dienst m nemen. „Dat in tegenstelling tot eei die jaarlijks contributie betaalt en dl voor zijn geld wil hebben", aldus port. Daarnaast zou de jachtperiode moe) worden bekort. Tenslotte pleit Fauij scherming ervoor om dode dieren a derdeel van de kringloop in het veld te laten. „Door het geschoten wild d ger voor de verkoop aan restaurant! bieden, wordt voorkomen dat diere verkeerde motieven worden geschol Toch blijft Faunabescherming geloi de jacht uiteindelijk helemaal kan w afgeschaft. Maar dat kan alleen alsl tuurlijke leefgebied van het wild for uitgebreid. Daarvoor zou de aanleg nieuwe wildviaducten nodig zijn or van elkaar gescheiden natuurgebie» verbinden. Faunabescherming den minister van landbouw mogelijkhe* heeft om op grond van eerdere uitsj het leefgebied te vergroten of de jat verbieden. ARNHEM JOHAN BOSVELD Het serieuze Russische maand blad Saversjenno Sekretno ('Ab soluut geheim') zegt de hand te hebben gelegd op het ma nuscript van het boek dat Alexander Korzjakov, het vroe gere hoofd van de lijfwacht van Boris Jeltsin, heeft geschreven over zijn tijd met de president. Waarschijnlijk om zich in te dekken, meldt het blad niet voor honderd procent te kun nen garanderen dat het om het origineel gaat. Elf jaar lang waren de tot gene raal opgeklommen KGB-lijf- wacht Alexander Korzjakov en de Russische president Boris Jeltsin onafscheidelijk. Ruim een jaar geleden werd Korzjak ov de laan uitgestuurd. Nu re kent hij af in de vorm van een boek over de periode dat hij het bevel voerde over de lijfwacht van Jeltsin. In 'zijn' boek niet zeker is of hij het werkelijk zelf heeft geschreven pleegt Kor zjakov een regelrechte karakter moord. Als ondertitel heeft Korzjakov het manuscript een citaat van de Franse staatsman Talleyrand meegegeven: 'Hele naties zou den doodsbang zijn indien ze wisten door wat voor soort mensen ze worden geregeerd'. Ter illustratie meldt Korzjakov dat het belangrijkste kenmerk van het Jeltsin-tijdperk is dat carrières gemaakt en gebroken worden door pure toevallighe den. De historische confrontatie tus sen Boris Jeltsin en de Opperste Sovjet die uiteindelijk in okto ber 1993 tot de bestorming van het Witte Huis leidde, is er een schoolvoorbeeld van. „Deze botsing was mede veroorzaakt door een onbetekenend inci dent dat de persoonlijke relatie tussen Jeltsin en de toenmalige parlementsvoorzitter Chaspoe latov ruïneerde. Chaspoelatov was namelijk zo tactloos ge weest zijn eigen masseur mee te nemen naar de sauna waar hij zich zo nu en dan ontspan de met Jeltsin. Jeltsin zag dat als een persoonlijke belediging en dat was het dan", schrijft Korzjakov. Het resultaat is bekend: vice- president Roetskoi en Chaspoe latov verschansten zich in het parlementsgebouw en dreigden Jeltsin uit zijn ambt te zetten. Jeltsin liet zijn tegenstanders het Witte Huis uit schieten. Korzjakov beschrijft ook hoe amateuristisch het staatsappa raat in die maanden was opge treden. Toen het Witte Huis door de parlementsleden bezet was en niemand wist hoe het af zou lopen, kwamen twee van Jeltsins naaste medewerkers met het idee een 'anti-demon- strantenwapen' in te zetten. Het was een soort laser waar mee mensen konden worden verblind. De bedoeling was mo gelijke aanhangers van de be zetters af te schrikken. Het ging volgens Korzjakov niet door, omdat ze niet wisten hoe het drie ton wegende apparaat naar het Witte Huis te brengen. De auteur vermeldt niet hoeveel al cohol bij deze 'operatie' was genuttigd. Alcohol en Jeltsin; ze zijn onlos makelijk met elkaar verbonden. Illustratief is het ontslag van Jeltsins lijfkok en de hele keu kenstaf, drie maanden voor de verkiezingen van 1996. Korzjak ov had, gezien Jeltsins fysieke toestand, verordend dat er in de keuken geen alcohol mocht zijn. Maar als de baas toch zijn borrel wilde, stuurde hij ie mand weg om een fles wodka te kopen. Uiteraard meldde de ze zich bij Korzjakov die dan, volgens het manuscript in Sa- verzjenno Sekretno, een fles water vulde en daar een scheut wodka bij deed. Aangezien wodka in één slok achterover wordt geslagen, was de kans op ontdekking niet al te groot. En om Jeltsin helemaal niets te la ten merken, had Korzjakov, nog steeds volgens het manuscript, de centrale recherche een ap paraatje laten bezorgen waar mee hij de flessen perfect kon afsluiten. Om op alles voorbereid te zijn, stonden er volgens Korzjakov altijd twee aangelengde flessen in de keuken. Korzjakov schrijft dat op een avond Jeltsin de keuken binnenkwam, de wodka zag en direct het hele keuken- personeel ontsloeg, omdat ze hem al die tijd bedrogen had den. Jeltsin droog zetten was en is onmogelijk, meldt Korzjakov. Zo nu en dan staan beweringen van Korzjakov op gespannen voet met uitlatingen van de president zelf. Nemen we het mysterieuze ongewilde bad van Jeltsin op een vrieskoude avond in 1990 in een rivier buiten Moskou. Jeltsin was na een ver kiezingsoptreden op weg naar de staatsdatsja van een vriend in Oespenskoje buiten Moskou. Korzjakov, toen manusje van alles bij het in ongenade geval len lid van de Opperste Sovjet, Jeltsin, schrijft dat hij 's avonds werd gebeld door Jeltsins doch ter Tatjana, die doodongerust was omdat Jeltsin nog steeds niet thuis was. „Ik nam een fles samogon (zelf- gestookte wodka) mee en reed naar Oespenskoje. Daar beleef de ik op een politiepost een pa thetische scène. Boris Nikolaje- vits, alleen gekleed in een natte, witte onderbroek en toegedekt met een politiejasje, lag bewe gingsloos op een bed. Hij barst te in tranen uit toen hij mij zag", schrijft Korzjakov. Kor zjakov hielp Jeltsin overeind, goot een flink glas wodka in zijn keel en nadat Jeltsin wat was bijgekomen, vertelde hij dat ie mand hem een zak over het hoofd had getrokken en hem in de rivier wilde verdrinken. Hij had zich weten te bevrijden en was naar de kant gezwommen. Tot zover het manuscript. Korzjakov schrijft daarna dat hij Jeltsin nog een paar glazen wodka had gegeven, maar dat het hele verhaal hem buitenge woon ongeloofwaardig voor kwam. Pas later verschenen Jeltsins vrouw, dochter en schoonzoon, meldt Korzjakov. Jeltsin heeft altijd gezegd dat het een poging van zijn tegen standers was geweest om hem te vermoorden. In zijn biografie 'Getuigenis van een opposant' schrijft hij dat hij, vlak bij de datsja aangekomen, zijn chauf feur liet gaan: „Dat doe ik bijna altijd, zodat ik nog een eindje te voet kan gaan. Ik liep enkele meters en lag toen plotseling in de rivier." Niets over een zak. Wel meldt hij dat hij naar de politiepost was gestrompeld en daar gastvrij werd onthaald. „Terwijl ik de thee opdronk die de jongens me hadden gegeven en mijn kleren opdroogden, zat ik in mijzelf te schelden: Zelfs hiertoe zijn ze in staat." Jeltsin vermeldt Korzjakov met geen woord en schrijft: „Iets later kwamen mijn vrouw en doch ter me ophalen." Korzjakov rekent in zijn boek ook af met Jeltsins lievelings dochter Tatjana, die hij verant woordelijk acht voor zijn ont slag. Volgens de ex-generaal was de fysieke toestand van Jeltsin zo slecht, dat de medi sche raad op 20 mei schreef De historische confrontatie tussen Boris Jeltsin en de Opperste Sovjet die uiteindelijk in oktober 1993 bestorming van het Witte Huis leidde, zou zijn veroorzaakt door een onbetekenend incident tussen Je en de toenmalige parlementsvoorzitter Chaspoelatov. archieffo geen enkele verantwoordelijk heid meer te willen dragen, in dien de president zijn campag ne op een dergelijke slopende wijze zou voortzetten. Korzjak ov wilde de verkiezingen annu leren, maar het waren Tatjana en de weer in genade aangeno men Tsjoebais die de strategie bepaalden, inclusief de wilde dansen van Jeltsin. Korzjakov vroeg, volgens het manuscript, Tatjana of ze zich er wel van bewust was dat dit haar vaders dood kon zijn. „Zij antwoordde dat ik er niets van begreep. Toen werd mij duide lijk dat het niet de president was, maar diens familie en de nieuwe entourage die ten koste van alles de macht wildei houden", aldus Korzjako overigens elf jaar meedra dit circus en pas boos we dat hij werd ontslagen. MOSKOU HANS HOOGENDUK CORRESPONDENT

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 2