ZATERDAGS BIJVOEGSEL wan apotheek naar coffeeshop Marihuana helpt, maar geneest niet a T ZATERDAG 9 AUGUSTUS 1997 Marihuana geneest niet, maar het kan misselijkheid tegengaan bij kanker patiënten, de eeüust bevorderen bij aidspatiënten en spieren ontspannen van mensen met multiple sclerose. Sommige apothekers gaan naar de coffeeshop om hun klanten aan het gewas te helpen. Anderen kopen het bij de Rotterdamse stichting Maripharm, die al vijf jaar hennep kweekt voor medicinaal gebruik. Volgens woordvoerder Antoine Korsman koopt tien procent van de apothekers in Nederland weed bij Maripharm. Ze 2wijgen daar bijna allemaal over, want het mag niet. De Gezondheidsraad vindt dat er niet genoeg onderzoek is gedaan naar de wer king van marihuana. Minister Borst heeft die zienswijze overgenomen. Maripharm wordt nog gedoogd en ook experimenten met pijnbestrijding in het Academisch Ziekenhuis in Rotterdam zijn niet gestaakt. Maar de inspectie voor de gezondheidszorg heeft artsen en apothekers onlangs wel geschreven dat zij geen hennep mogen verstrekken aan hun patiënten. Maripharm denkt dat apothekers lachen om zo'n brief. Ger de Zwaan van de Actiegroep Cannabis als Medicijn echter weet uit ervaring wat het gevolg kan zijn. „Ik kreeg vroeger weed op recept", zegt hij. „Maar toen mijn apotheker op de vingers werd getikt door de inspectie, was dat afgelopen. Ik richt te de stichting Patiëntenbelangen Medicinale Mari huana op, die door justitie onderschepte hennep opeiste voor patiënten en de Ombudsman inscha kelde. Ik werd een bekende figuur. Geen apotheker durfde mij nog iets te geven." De Zwaan vindt dat Maripharm aan patiënten moet leveren in plaats van alleen aan apothekers. Nu die service uitblijft, gaan coffeeshops het zelf regelen. Maripharm vindt dat daar nie mand bij gebaat is. Woordvoerder Korsman: „De weed in coffeeshops valt niet te doseren en je krijgt te maken met illegale winstcircuits. Onze planten zijn gekloond, zodat de hoeveel heid THC (de werkzame stof in marihuana, red.) constant blijft. Bacteriën en schimmels zijn eruit gehaald. Dat is vooral voor aidspatiënten belang rijk." Maripharm geeft zelfs adviezen over de dosering: aidspatiënten een stick van een halve gram weed voor het ontbijt, bij chemotherapie een kop thee per dag. Apothekers in Leiden krijgen nauwe- - lijks klanten aan de balie met een recept voor marihuana. „Ik heb het althans nog nooit meegemaakt", zegt L.J. Nelemans van de Apotheek tot Hulp der Menschheid. Hij kan zich iets voorstellen van de 'weldadige' effecten van ge bruik van de softdrugs voor bepaalde groepen zwaar zieke mensen. Maar als puntje bij paaltje komt, zou hij geen marihuana meegeven. „Ik heb de belofte afgelegd om geneesmiddelen zo goed mogelijk en volgens de wet af te leveren. Het ver strekken van marihuana is tegen de wet." De Havenapotheek heeft evenmin ervaring. „Ik ken een collega, die wel eens marihuana heeft ver strekt. Maar het komt gewoon niet vaak voor dat mensen aankloppen met een recept. Hier is het nog nooit gebeurd", zegt de apotheker. Zij twijfelt over wat ze zou doen. Aan de ene kant wijst ze op het onderzoek van de gezondheidsraad, die 'geen harde bewijzen heeft gevonden voor de baten marihuanagebruik'. Maar aan de andere kant... „Voor mij geldt heel zwaar welke arts het recept heeft geschreven en waar om." Volgens de Actiegroep Cannabis als Medicijn hoeven patiënten niet bang te zijn dat ze financieel slechter af zijn bij de coffeeshop. De voorlopig uit van vijf gulden per gram. brengt apothekers 150 gulden voor 25 gram in re kening. „De apotheker vraagt meestal wat meer aan de klant", aldus Korsman. "jl van Schaik (43) handelt een grillig _Uevenspad. De Haarlemse 'shophouder was \dscoach van de uilders, begon zes een eigen zaak en 'liet zo vaak failliet, -viel twee banken en Mbelandde in de Wngenis. Marihuana tcht de ommekeer, 'u hij dankzij weed i. rust en een oodwinning heeft monden, wil hij ere mensen helpen: Stig zieken, die met I jointje of een kop iepthee hun pijn en rkrampen kunnen bestrijden, 'aar minister Borst 'voorziening aan tden heeft gelegd, 'ft Nol van Schaik utreen landelijk erk van coffeeshops e patiënten tegen kostprijs weed trekken. Woensdag in Haarlem de 'htingsvergadering. elefoons rinkelen, printers ratelen, I mensen lopen elkaar in de weg in het kantoortje van coffeeshop Wil lie Wortel aan Haarlemse Raamsingel. Werd hier tot voor kort alleen wat administratie ge daan, nu is de kamer het zenuwcentrum van de Actiegroep Cannabis als Medicijn (ACM). „Het is een hoop werk, maar ik ga er hele maal voor", zegt Willie Wortel-eigenaar Nol van Schaik. Drukte past bij hem. Hij praat snel en springt van de hak op de tak, alsof hij alles te gelijk wil vertellen. Samen met twee andere initiatiefnemers van de ACM is hij de afgelo pen maanden het hele land doorgereden. „Coffeeshops bezoeken, kijken of ze mee wil len doen. We hebben nu dertig toezeggingen uit het hele land. Als ze woensdag komen, wil ik voorstellen om de adressen op Internet te zetten. Wat mij betreft beginnen we ook een bezorgdienst." Eén klant van Willie Wortel krijgt zijn drugs nu al thuisbezorgd. „Peter uit Groningen. Hij was vroeger marathonloper. Nu ligt hij in een kramp. Hij heeft MS en als hij zijn jointje niet rookt, kan hij de deur niet eens uit. Soms gaat iemand even op en neer om 'm wat te brengen, soms sturen we het op in een bon bondoos. Wij hebben hem geadopteerd, en hij doet altijd wat terug. Stuurt bandjes met muziek op, gaat de straat op om te folderen voor de actiegroep." Kostprijs Marihuana als medicijn. Nol van Schaik vecht ervoor tegen wil en dank. „Het is toch te gek dat wij als coffeeshops het moeten ver strekken? Ik zit er echt niet op te wachten. Maar als apothekers het rtiet mogen van mi nister Borst, doen wij het wel. Wie een art senverklaring van 'geen bezwaar' kan laten zien hoeft alleen de kostprijs te betalen. Voor zo'n verklaring hebben we standaardformu lieren die de dokter kan invullen om aan te •geven dat hij bekend is met marihuana-ge- bruik door zijn patiënt en ook dat hij erop zal controleren. Die verklaring kan hij afgeven zonder in overtreding te zijn. Hij schrijft im mers geen recept voor." De actiegroep is al geruime tijd bezig met deze materie. Het begon toen Nol van Schaik vorig jaar op een cannabisbeurs in Duitsland in contact kwam met Ger de Zwaan uit Rot terdam. Van Schaik was er in de weer met hennepthee, hennepsoep en hennepchocola- demelk. Bij uitstek geschikt voor mensen die niet roken, maar wel baat kunnen hebben bij het gebruik van marihuana. Mensen die mis selijk zijn van een chemokuur, bijvoorbeeld. De Zwaan is zelf ziek. Een chronische al vleesklierontsteking had hem vier jaar in de tang. Hij belandde in het ziekenhuis en zijn medicijnvoorraad zwol zo aan, dat hij op het laatst zeven verschillende pillen slikte. Een 'duivels cirkeltje' noemt hij het, dat door een .natuurarts werd doorbroken. De pillen zijn vervangen door jointjes, De Zwaan vaart daar wel bij. De afgelopen jaren heeft hij al zijn geld en energie in de promotie van medicinale mari huana gestoken. Toen hij Nol van Schaik te genkwam, was hij net door zijn reserves heen. De ontmoeting met de menselijke energiebom uit Haarlem kwam als een ge schenk uit de hemel. Nol: „Ger heeft ontzet tend veel gedaan, hij heeft nu een steuntje in de rug nodig. Voor mij hoort die medische kant gewoon bij de weedcultuur." Grote onrust Van Schaik en de weedcultuur zijn onafschei delijk. Dat is niet altijd zo geweest. „Tot mijn dertigste rookte en dronk ik helemaal niet. Ik was een sportman. Krachtsport deed ik; waanzinnig fanatiek. Mijn broer blowde wel. Als hij dat bij mij thuis deed, zei ik: vuile junk, rot op met die troep." Zijn sportcarrière verzandde. „Op mijn 23ste had ik een eigen sportschool. Die ging 'failliet. Ik begon weer een andere, maar dat ging ook mis. Op een gegeven moment was ik het ene gat met het andere aan het vullen. Ik heb een café en vijf sportscholen gehad in Haarlem en die zijn allemaal over de kop ge gaan. Ik was teveel met de sport bezig, geld zaken liet ik aan mijn partners over. Toen ik vier jaar lang bondscoach was voor de body buildingfederatie ging ik de hele wereld over met die atleten. Ik was meer met hun bezig Weed als medicijn Nol van Schaik: „Het is toch te gek dat wij als coffeeshops het moeten verstrekken? Ik zit er echt niet op te wachten. Maar als apothekers het niet mogen van minister Borst, doen wij het wel." FOTO UNUED PHOTOS DE BOER POPPE DE BOER dan met mijn eigen school. Stom natuurlijk. dk was gewoon te onrustig. Had altijd hon derd ideeën en voerde er tien tegelijk uit, die allemaal mislukten. Dat is veranderd doordat ik ben gaan roken. Ik heb nog steeds honderd ideeën, maar ik denk er vijf keer over na en voer er misschien niet één uit. Weed is heel goed voor mij. Ik begon ermee toen ik Ameri can Football speelde met wat jongens uit een coffeeshop. We gingen een keer met de bus naar Duitsland. Op de heenweg blowde de hele bus, ik werd stoned van het meeroken. Op de terugweg stak ik er ook maar een op." Het faillissement van zijn laatste zaak was een doodklap. „Alles wat ik had werd onder mijn kont vandaan verkocht. Ik was meteen dakloos. Als je de stad niet in durft uit angst om mensen tegen te komen die nog geld krij gen, dan ga je rare dingen doen. Ik heb twee banken overvallen om mijn schulden af te betalen. Daar wil ik het verder niet over heb ben, dat is water onder de brug. Het is elf jaar .geleden, ik heb vier jaar gezeten. Ik heb mijn straf gehad." Even leek hij definitief de vernieling in te draaien. In de laatste maanden van zijn de tentie, toen hij buiten de poort mocht wer ken, vroeg een maat hem om te hel pen bij hasjsmokkel. Nol vertim merde een vrachtwagen zodanig dat er in Marokko hasj in verstopt zou kunnen worden. „Toen ik éér dag vrij was, belden ze uit Marokko. Of ik maar wou komen helpen, ze wis ten zich niet goed raad met wat ik gemaakt had. Op de terugweg zijn we in Zuid-Frank rijk aangehouden. Ik zag twintig agenten met handboeien en ik dacht: dit nooit. Ik rende weg, deelde klappen uit, ging dwars door een schutting heen en stortte in een ravijn. Ik had alleen nog een broek aan. Mijn paspoort, mijn ontslagbewijs van de gevangenis, alles was weg." Hij kwam zwaar gehavend thuis na een rit van 36 uur achterin een vrachtwa gen. „De anderen hebben vijfjaar gezeten." Weerstanden Eenmaal bekomen van het wilde avontuur, ging Nol van Schaik in de bouw werken. „Daar kwam ik jongens tegen die iets anders wilden. We maakten plannen voor de Willie Wortel Workshop, een werkplaats vol gereed schap waar iedereen voor 25 gulden per dag kon maken wat hij wou. Het liep niet gewel dig, er werd veel gereedschap gejat, maar wij zaten lekker te klussen. Met een joint erbij. Een politieman die kwam kijken zei dat we een coffeeshop waren. Hij was niet van dat idee af te brengen. Zo kreeg ik een cof feeshopvergunning. De zaak loopt nu goed. Ik heb inmiddels ook een winkel voor blow- en kweekbeno- digdheden. Voor het eerst hoef ik me geen zorgen te maken over mijn boterham. Ik heb een leuke zaak waar aardige mensen komen en ik betaal belasting. Alleen word ik nog steeds achtervolgd door mijn verleden. Ik kan geen bankrekening openen, krijg geen stembiljet, kan me niet verzeke ren. Mijn straf is nog steeds niet afge lopen." Hij probeert zijn boosheid daarover in te dammen, wat aardig lukt. Tot de overheid zich in zijn ogen negatief opstelt tegenover het gebruik van marihuana. Dan zoekt zijn woede via de houding van de gevestigde orde een uitweg. Nol van Schaik heeft een wereld je gevonden waarin hij goed gedijt en daar moet niemand aankomen. Toen Chirac zich met het Nederlandse drugsbeleid bemoeide, drukte Van Schaik 800 t-shirts waarop de Franse president het moest ontgelden. En bij de nieuwe regels voor coffeeshops die minis ter Sorgdrager invoerde, zong hij haar beleid aan flarden op de cd Winnie's Wiet Wet. „Ik haat dat mens", zegt hij uit de grond van zijn hart. De klantenkring van Willie Wortel bestaat voor een groot deel uit zestien- tot acht tienjarigen. Die mogen volgens de nieti- we regels niet meer naar binnen. „Dat vind ik zo belachelijk. Als die jongens hier niet komen, kopen ze hun dope wel ergens anders. Bij straatdealers, die nu al bij de scholen staan en veel meer aanbieden dan alleen weed. Dan kunnen ze toch beter hier zitten? Het is hier net een buurthuis. Ze kunnen een spelletje doen, er heerst een sociale sfeer. Ik peins er niet over om die jongens eruit te zetten. Dan ben ik meteen weer failliet. Desnoods sluit de politie de tent... Maar flc werk er niet aan mee." Fanatiek Weed en de bijzondere sfeer onder de ge bruikers, de kwaliteiten van de hennepplant, het overheidsbeleid.... Nol van Schaik kan er eindeloos over vertellen. „Weet je", zegt hij over de hennepplant, „dat er in Frankrijk bakstenen van worden gemaakt? Je kunt dus zelfs huizen bouwen van hennep! Die plant heeft zóveel meer mogelijkheden dan alleen drugs. Touw, papier, ldeding, zelfs brandstof voor auto's. Heel Rusland en Afrika zouden van die plant kunnen leven. Maar ja, dat is niet in het belang van de wereldeconomie." Zo ziet hij ook het verbod voor apothekers om marihuana te verstrekken. „De farmaceu tische industrie heeft te veel macht. Ik vind dat de Nederlandse bevolking ernstig tekort wordt gedaan. Ger krijgt niks vergoed van de weed die hij gebruikt, maar de duizenden guldens aan troep die hij vroeger nodig had werden wèl betaald. Als mensen met kanker of aids nou weer eetlust krijgen door mari huana, en daardoor weer met hun gezin aan tafel kunnen, dan is dat toch mooi? Geef die mensen een bakkie thee! Maar nee, de regering verdient niks aan zo'n rot- plantje." Hij wordt fanatiek van al dat on recht. De afgelopen tijd heeft hij me de jongens in zijn zaak eindeloos zak jes met hennepzaad gevuld en t shirts van de nieuwe actiegroep be drukt. Coffeeshops zouden die spullen verko pen, de opbrengst zou voor de actiegroep zijn. Er is nauwelijks iets verkocht. Zelfs de anti-Chirac-shirts liggen opgestapeld in het kantoortje. „Duizenden guldens aan handel waar je niets meer aan hebt", zegt Nol. „Zo'n lui ben ik: een beetje te enthousiast. Ik ben niet voor niets zo vaak failliet gegaan. Dat is het enige waar ik bang voor ben: dat ik er weer te diep in ga. Tot nu toe ben ik de enige sponsor van het project, maar als ik al les alleen moet bijven financieren trek ik het niet. Ik hoop dat we woensdag afspraken over contributie kunnen maken. Ik wil deze keer echt proberen om me niet weer mee te laten slepen."

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 29