Allemaal uit dezelfde meccanodoos Hotel Centraal Hotel vinden is op Internet een fluitje van een cent Desillusie en eenzaamheid ENBOEK •rs op zou oeen kakkerlakken, het valt allemaal wel mee lERDAG 9 AUGUSTUS 1997 •t is vrijdag en collega Annie is er niet bij. Ze werkt j maar drie dagen. Gelukkig. Ze kreeg een van de tivee Hotel Centraal-auto's mee. Niet omdat ze zo goed kon autorijden. Maar ze was naast mij de enige met een rijbewijs. Vandaar. We waren vijf minuten onderwegen in mijn spiegel kon ik die Ka nergens meer vinden. Ik reed in een diesel die niet vooruit is te branden, dat ding van haar, die Ka dus, spoot weg als een trein. Knap dat je me dan toch I kwijtraakt. Omdat ik zoiets verwacht had, kreeg ze van mij een Htiveede mobiele telefoon mee. Om onderling te commu niceren. Maar wat heeft dat voor zin, als je dat ding niet aanzet? (Dat ze er ook niet mee kan werken laat ik ver- I der maar buiten beschouwing.) Goed. Annie dus. Gek op een lekker hapje. Heeft ze toch nog goede eigenschappen. Nadat ik had laten doorsche- I meren dat we de kleffe meegekregen broodjes aan de eendjes konden voeren en er ruimte was vooreen lekker hapje, was ze niet meer te houden. COi Is Hotel Huis ter Duin niks? Dat leek mij wel wat, alleen zag ik de aanslag van de beurs voor me. Nee dus. We za gen wat anders. We zaten heerlijk en de zon en ik had zin in een uitsmijter rosbief toen Annie ineens wegrende. Ze vond het terras maar niks. Verwend kreng. Goed, bij De Edelman dan maar aan de tonijnsalade. Daar was niks mis mee. Maar mevrouw vond dat de ei genaar het gerecht maar even moest 'upgraden'. Daar naast had ze de redactiewagen op de parkeerplaats van de hoteleigenaar gezet. Die was daar niet blij mee, maar uiteindelijk mochten we nog blijven staan. Aardig toch? Hoofdschuddend loop ik naar mijn auto. Een niet on- ^g| aantrekkelijke dame vraagt vervolgens: geldt dat 'Huur Mij' i C op uw auto ook voor jou? Ik glim van trots Q en zeg: 'Zolang Annie Wj| nog bij ons werkt, ben ML ik voor u te huur'. ROB ONDERWATER OOK HET LEIDSCH DAGBLAD/ HOTEL CENTRAAL RIJDT IN EEN BHUURWIJ/A AUTO VAN HUURMIJ IIJ/AUTO PETER ■"4i|HoorbeeUfotd Transit )9(-ptr dagdeel, 50 k» vrij EIDER LEIDERDORP KATWIJK Toon Hermans en zijn afkeer van de hotelketens De receptionist. De gé- rant. De nachtportier," v~ die niet meer over zijn Vi eigen wallen heen kan kijken. De chasseur die van het koffers dragen r van die chimpansee- 1 achtige hangarmen heeft I gekregen. Cabaretier éT\ Toon Hermans zou deze hotelemployés prima kunnen uitbeelden op het to neel. Maar om nou te zeggen dat hij een echte hotelliefheb ber is, nee. Als het even kan, gaat hij er met een grote boog omheen. „Een hotel is net een station", zegt hij. „Je gaat erheen, je koopt een kaartje en je gaat weer weg. Ik maak alleen ge bruik van hotels als ik op reis ben. Maar eigenlijk ben ik het liefst thuis. Je hebt tegenwoor dig veel van die grote, nare ho tels. Allemaal hetzelfde meubi lair, dezelfde kamer met dezelf de schilderijtjes, dezelfde koffie. Vreselijk. Allemaal voor de grote hap. Je hebt tegenwoordig van die hotelketens. Hotels die alle maal uit dezelfde meccanodoos zijn gemaakt." „Vroeger hadden ze in hotels wel vergaderingen van de plaat selijke ldaverjasvereniging of van de visclub 'Eindelijk beet'. Nu houden ze er 'seminars', op z'n Engels uitgesproken, met zo'n hete aardappel in de keel. Ik dacht dat dat instituten wa Toon Hermans: „Eigenlijk is een hotel niets voor mij. Je woont er met vreemden in hetzelfde huis." FOTO CEES ZORN ren waar priesters werden opge- mensen kennen je natuurlijk en ook naar toe loop, ik sta op een leid." Als ik ergens logeer, blijf ik meestal op mijn kamer. De als je dat niet doet, heb je wei nig of geen rust meer. Vaak ga ik wandelen. En waar ik dan gegeven moment aan het water. Hoe dat komt, ik weet het niet. Toen ik voor de eerste keer in Parijs was, stond ik meteen aan de Seine. In Londen stond ik aan de Thames. Als ik in de ge vangenis zou zitten, zou ik na de sleutels van de cipier te heb ben gekregen meteen naar het water wandelen „Hotelketens. Het woord zegt het al. Misschien is een hotel ook wel een beetje een gevan genis. Allemaal celletjes met te levisie op de kamer. O, nee, ik zou bijvoorbeeld nooit als een Jerome Kem zoveel jaar in het Waldorf Astoria hotel kunnen wonen." „Ik heb wel eens een tijd in een hotel in Zwitserland gezeten om aan liedjes te werken. Ik ging 's avonds om acht uur naar bed en stond om vijf uur 's morgens op. Tussendoor werkte ik. Soms wel veertien uur per dag. En tussendoor ging ik wandelen langs de Aar, een rivierje. Daar heb je dat water weer. Als ik aan dat hotel terugdenk, zie ik altijd een man die de trap afdaalt, een trap die belegd was met een ro de loper. Die man had een strooien hoed op. Een panama hoed. Hij was een jaar of zestig, keek erg onvriendelijk. Een ver dorde, oude man. Had mis schien meer naar het water moeten lopen." „Een vriend van mij heeft een hotel in Limburg, in Houthem om precies te zijn. Een kasteel tje. Het staat er, geloof ik, al driehonderd jaar. Daar ga ik graag naar toe. Het leunt tegen een kerkje aan dat is gewijd aan Sint Gerlachus, een heilige die wordt aangeroepen tegen vee ziekten. Nu, met die varkens pest, zal hij het erg druk heb ben." „Ik ben daar naar binnen ge gaan. Ik ben helemaal niet zo katholiek, hoor, maar dat was toch mooi. Ik zeg tegen die hei lige: 'Ger, lach 's'. Maar nee, hoor. Ik heb er de mis bijge woond. Prachtig. Met van die wierookvaten waarvan je gaat hoesten. Dat heb je toch niet in de meeste hotels. Die vriend van mij, Kamiel, is een echte hotelier. Toen ik hem voor het eerst zag, zei ik: 'Jij krijgt zes ho tels'. En dat is dus uitgekomen." „Ik heb in de buurt van dat ho tel wilde paarden gezien. Prach tige beesten. Een dier dat lang onder de mensen is geweest, is geen dier meer. Maar die paar den zijn zo puur. Ze hebben nog geen last van wat wij de dieren leren, van de geestelijke smurrie die wij op hen smeren. Die wilde paarden in de nabij heid van dat oude kasteeltje doen me wel wat. Daarom ver blijf ik er graag. Maar ik zeg het eigenlijk is een hotel niets voor mij. Je woont er met vreemden in hetzelfde huis." CEES VAN HOORE Gemakkelijker, sneller en goedkoper kan niet Een vraag van een collega, die zijn vakantie in Spanje aan het voorbereiden was. Of op Inter net even een paar faxnummers waren op te zoeken van para- dors. Dat zijn voormalige kaste len, die zijn omgebouwd tot ho tels waar het zeer aangenaam toeven is. Voor een ervaren sur fer op Internet geen enkel pro bleem, maar ook een beginner zou het antwoord gemakkelijk kunnen vinden. Het intikken van het woordje 'parador' bij een zoekengineals Altavista is voldoende om een complete lijst van alle paradors in Spanje op het beeldscherm te krijgen. De luxe hotels in Spanje kun nen nog niet worden geboekt via het Internet. Maar dat zal vermoedelijk niet zo lang meer duren. Tal van hotelketens be schikken inmiddels over een ei gen s/re op het Internet en heel vaak kan daarop een formulier worden ingevuld, waarmee ka mers kunnen worden gereser veerd. Meestal binnen 24 uur krijg je dan antwoord via e-mail Kan het gemakkelijker? Kan het sneller? Kan het goedkoper? Op alle drie de wagen is het ant woord: 'nee'. Wie waar ook ter wereld een hotel wil boeken, kan bijna altijd terecht op het Internet. Dat geldt zeker voor de landen, waar - normaal gespro ken - iemand naar toe zou wil len. Een kamer op deze manier vinden in het rustiek aan de Zaïrerivier gelegen Bangala zal niet meevallen, maar in Europa, de Verenigde Staten en het Ver re Oosten is het geen enkel pro bleem. Het simpelst gaat het via een zoekengine als Alta Vista of Yahoo! Tik (in het Engels uiter- E ZOUDEN het een beetje lkoop houden. Ik bedoel, tadden de prijzen van de d Is in Phoenix vluchtig beke- en we waren het er over dat 325 dollar voor één it iets te veel van het goede Het werd dus The Desert dat ons voor nog geen hon- dollar wel een kamer wilde n. hotel bevond zich aan een waar een mens... ja, hoe ït ik dat nou zeggen, waar mens niet helemaal gerust ISlfr straat gaat. Laat ik het op houden. Hoeren, junks ruckers en tegenover de in- m het hotel was een drank- tel gevestigd waar dikke, |en spijlen aan een gevange- ledendenken, man achter de balie droeg waar nis Rodman oen en hij i naar Bour- vermengd met drie-dagen- et. Hij was net bezig met het lecken van een zware truc- en toen ik mijn naam nde, keek hij een vies •ftje in en knikte: de reser- ng bestond. „Wat ik in he- Snaam hier kwam zoeken", !g hij. „Rondkijken en van tetbaJl gaan genieten", luid- nijn antwoord. Hij keek me md aan, gaf me een sleutel rerwees me naar het eerste wwerk: „Room number se- bromde hij, nadat ik eerst een afdruk van mijn credit- had laten maken, er een compleet leger cavale- len door de gangen was ge- SMEETS OP KAMERS ik dan toch bestolen of wellicht vermoord zou worden, dan wel met vooraankondiging. Ik sliep tussen vieze kunststoflakens en om vier uur in de ochtend be gonnen mijn buren keihard Dwight Youkam-muziek te spe len. Er werd geschreeuwd en geslagen, gehuild en nog harder muziek gemaakt en tegen ze venen werd het pas rustig. Om negen uur strompelde ik naar iets waarvan ik dacht dat het de ontbijtzaal was. Na vier stappen hield ik in. Dan maar niet. Twee afgetobde hoeren hingen over hun ochtendkoffie en een junk at zo onsmakelijk een koek dat mijn maag begon te draaien. Drie dagen later (we sliepen er alleen maar en waren de hele dag, God zij dank, op stap) ging ik afrekenen. De man achter de balie stonk me dat hij vergeten had te vertellen dat we dertig dollar ken gore, onvriendelijke ruw heid. Ik douchte en moest lachen om het papieren douchematje in de badkamer. 'Good Morning' las ik. Wat nou 'good Ik keek nog even tv en viel bijna in slaap, totdat ik me besefte dat ik de deur niet op slot had gedaan en wat is les één als je in de USA in een hotelkamer verblijft? Juist: twee, liefst drie sloten 'op de deur. Ik liep het gangetje in en schrok. Nul sloten dus. Ik plaatste een koffer voor de deur en daarachter een stoel met daarop weer de prullenbak. Als aard) het land in met de toevoe ging 'hotels' en het volgende probleem is nog slechts welk hotel, hoe is de accommodatie en wat mag het gaan kosten. Hotel Centraal koos willekeurig een paar landen en streken. Kreta (Crete) levert bijvoorbeeld een keurig lijstje op in diverse plaatsen. Geen boekingsformu lier, maar wel telefoon- en fax nummers en omschijvingen van de hotels. Boekingsformulieren ontbreken ook (nog) op de hotelsite, die we krijgen bij Parijs, maar er kan wel worden gekozen op ba sis van het aantal sterren (1 tot en met 5), het stadsdeel en de prijs. Een gewoon e-mailtje stu ren kan wel. Uiteraard gaat het hier om een selectie, want Parijs barst nu eenmaal van de hotels. Op het Internet-adres (URL) www.euroyellowpages.com/in- dex.html vinden we vlaggetjes van vijftien Europese landen, die op hun beurt een lijstje met hotels onthullen. Dat je in de VS uiterst gemakkelijk een hotel of motel kun reserveren via het In- temet, is natuurlijk nauwelijks een verrassing. De VS lopen qua Internet een paar jaar voor op de rest van de wereld en een kijkje nemen op de site van Holiday Inn, Red Roof Inn of wat voor keten ook, geeft een aardig beeld van wat ons in Eu ropa precies te wachten staat. Ons eigen land is overigens ver rassend goed vertegenwoordigd op het net en kan zich zekér meten met de VS. Zo heeft Best Western een keurige site, het geen ook geldt voor ondermeer de Bilderberg-keten. Gemakke lijker zijn echter de organisaties, die hotels vertegenwoordigen in heel Nederland: Bookings.nl en Hotelres.nl met boekingsformu lier, kaartjes van Nederland, in formatie over de hotels, afstan den en toeristische informatie. JAN VAN DER NAT trokken. Overal butsen en ga ten, het tapijt bevlekt en gekruld en de lucht leek op... op wat ei genlijk? Een schapenwei? Zoiets dus. Dan de kamer. Het licht werkte aan één kant van het bed. De televisie gaf drie kanalen en voor de rest sneeuw en mijn eerste, rondgang in de badka mer deed me uitroepen: „Geen kakkerlakken, het valt allemaal wel mee." America, het land van de onbe grensde mogelijkheden, het land van grote overdaad, maar hier het land van armetierige, smerige en naar later zou blij- per dag meer moesten betalen dan in de fax geschreven was. We vielen nu in het hoogsei zoen, vandaar. „Come back soon", zei hij, nadat ik ^ijn on waarschijnlijk lijflucht tot diep in mijn longen voelde. „Weet u dat er geen slot op de deur van mijn kamer zit", zei ik stoer. Hij knikte en peuterde iets tussen zijn gele tanden vandaan. „Weet u dat u niets in dit hotel te zoeken hebt", zei hij, en lach te vies. Ik knikte. Hij had gelijk. Nooit zal ik The Desert Inn ver geten en met kerst heb ik óksel- spray in cadeauverpakking op gestuurd. Bellen met Hotel Centraal Voor wie een stukje wil reserveren in Hotel Cen traal staat een speciaal telefoonnummer open. Het onderwerp moet natuurlijk wel direct of indirect te maken heb ben met hotels. Boekin gen: 06 - 53474513. De hotelkamer van kunstschilder Edward Hopper Een vrouw op een hotelkamer. Op de rand van het harde eenpersoonsbed zit zij te lezen. Haar rug ziet er kwetsbaar uit, moedeloos. Eenmaal in de week gaat ze naar de kapper om haar haar te laten 'doen'. Dat haar waar niemand meer door wil woelen. De 'leegheid' van het tafereel wordt geac centueerd door de houding van de vrouw. Haar lichaam is hol, als een lege schaal. De muur is hard. de hoofdstijl van het bed even eens. En ook de nacht buiten, de schoolbordzwarte nacht. Bijna niets is er zacht in de kamer. Zelfs de schaduw wil niet doezelen aan de voeten van de vrouw. Haar reistas ziet eruit als een dokterskoffer. De Amerikaanse kunstschilder Edward Hopper (1882-1967) doopte dit doek met de titel 'Hotel Room'. Het schilderij is typerend voor het oeuvre van deze kunstenaar. Zoals een schrijver als Raymond Carver de eenzaamheid van het grote stadsleven en de mensen daarin vastlegde in zijn boe ken, zo heeft Hopper dat gedaan op zijn schilderijen. Er is in 'Hotel Room' niet echt iets drama tisch aan de hand, maar er gaat een on miskenbare dreiging vanuit. Er staat wat te gebeuren. Wat we ten we niet. Het vreemde licht van Hopper doet denken aan dat van een schilder als René Magritte. Maar bij Magritte is dat licht veel romantischer, bij Magritte belooft het wat. Bij Hopper niet, is het vermengd met de basiskleuren: desillusie en een zaamheid. Hopper leidde een huiselijk leven. Toch heeft hij veel hotel kamers en hotellob by's geschilderd. Misschien be schouwde hij de we reld wel als een doorgangshuis en zijn vrouw als een reisgenote die hij moest dulden. Hij was getrouwd met Josephine Nivison (1883-1968), net als hijzelf kunstschilder. In een biografie over haar beroemde man schetst Josephine haar huwelijksleven als een periode van 'schoppen, slaan, bijten en krabben'. Toch konden de twee niet buiten el kaar. Hopper ge bruikte zijn vrouw bijna op al zijn schil derijen als model. Maar onveranderlijk staat zij triest op die doeken. Soms naakt voor het raam, dan weer met opgeschor te rok naast een man op bed, een man die zich van-haar heeft afgewend. Buiten schijnt de zon, lonkt de natuur, het broeierige ge heim in het groen. Maar de figuren op de schilderijen van Hopper hebben geen contact met die na tuur. Of zoals de Amerikaanse essayist Rodriquez schreef over een bepaald schilderij: 'De bo men kloppen met hun takken op het huis maar er komt geen antwoord'. Hoppers ster rees in Amerika tot grote hoogte. Zijn werk had grote invloed op de film. Zo heeft de regisseur Alfred Hitchcock het huis waarin de thriller 'Psycho' werd ge filmd, gemodelleerd naar Hoppers doek 'House on the Rail road'. Het succes dat de schilder had, heeft echter nooit geleid tot een over dadige levensstijl. Hij woonde in New York en bleef daar wonen. En schilderen na tuurlijk. Dat had hij al van jongs af aan gewild. Op een ver fdoos die hij eens van zijn moeder kreeg, schreef hij: Would-be artist. Hopper stierf in 1967. Zijn vrouw Jo sephine een jaar la ter. Altijd bij elkaar geweest, maar toch ook weer niet. Mis schien is dat wel de sleutel tot begrip van Hoppers doeken. We zijn alleen en blijven alleen, ondanks het huwelijk en de liefde. Hij schreef eens: 'In elk geniaal werk her kennen we nare ge dachten, gedachten die we hebben ver worpen: ze komen terug met een grootsheid die vreemd aandoet.' In 'Hotel Room' is die opvatting gemateria liseerd. Snel uitchec- ken! CEES VAN HOORE

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 15