Hlifli jpookauto's ip nieuwe inks weg 11 Welkom thuis. Belangenvereniging A4 wil twee extra rijstroken ,iilphenaar beboet «oor kweken weed Ging hier vroeger geen normale bus?' Leiden Regio 'Snoepie engel van overleden hondje' Hekken op 'gevaarlijke' kruising in Oegstgeest Verplaatsing geitenweitje in Zoeterwoude schept problemen AUTO BOOT ^egio pper root icces' Vier Congo-pauwen geboren in Avifauna BouwFlex (eRDAG 9 AUGUSTUS 1997 chef «hans jacobs. 071 -5356414. plv -chef rudolf kleun. 071-5356436 en/d! phtbank in Den Haag heeft -jarige Alphenaar veroor- wegens het kweken van De man kreeg conform is een boete van tweedui- gulden en een voorwaar de celstraf van twee maan- Tussen mei '95 en eind '96 de verdachte een professio- ,l, mini-plantage van zeven- lasjplanten weten op te bouwen in zijn flatje in Alphen. Hij verkocht de oogst om uit zijn financiële problemen te ko men, maar had wel eerst drie duizend gulden moeten inves teren om te kunnen beginnen met de teelt. De officier van jus titie noemde het 'ongelofelijk dom' wat de Alphenaar had ver zonnen om uit zijn geldproble men te komen. Hij was namen- lijk eind '93 veroordeeld wegens handel in XTC-pillen en zijn proeftijd.liep nog. periment tegen files bij Zoeterwoude nen -g -g tl O ou; 04oners van Zoeterwoude en omgeving krijgen volgend f juni een wel heel bijzonder schouwspel te zien. De gerfiwe rijksweg 11 dient dan vier dagen lang als proef- ?refect voor automatisch rijdende personenauto's. 'g.[ {rwqude/den haag krten keulemans nog onduidelijk. De toekomst vrachtwagen, of 'road train', be staat uit een bemande cabine die wordt gevolgd door twee onbemande, beladen t (ministerie van verkeer en k birstaat stuurt de auto's de ip. De demonstratie maakt Op zich niet erg bijzonder - wa- lert uit van een reeks van veer- re het niet dat de opleggers niet gaJexperimenten, bedoeld om fysiek, maar magnetisch met de vohegen te gaan. Hoewel gis- cabine zijn verbonden. De road p de indruk bestond dat de train moet in de toekomst ruim- isejweg bij Zoeterwoude zou te besparen op de weg. In het vapen bereden door automati- buitenland wordt al geëxperi- ït vrachtwagens, heeft Ver- menteerd mek road trains die laaj en Waterstaat toch geko- bestaan uit tien of meer opleg evilvoor een demonstratie met jkjichzelf rijdende personen- k gffs- ve&eveel auto's er precies te Het duurt overigens nog lang ieejchtigen zijn, is nog ondui- voordat de toekomstvoertuigen Be: het ministerie praat nog in de winkel zijn te verkrijgen, [diverse autofabrikanten uit benadrukt het ministerie. ,,De ir meer Japan en de VS over grootschalige introductie kan -tame aan de proef. ,,Er rijdt pas over een jaar of twintig, der- §piantal prototypes van lang- tig plaatshebben. Maar je moet ie, kleine auto's die geheel natuurlijk ergens beginnen.'' VOfciehzelf rijden", zegt een Dat het ministerie volgend rdvoerder van het ministe- jaar alvast wat toekomstmuziek aa Daarnaast rijdt er een aan- laat horen, komt omdat rijkswa- 'gewone' personenauto's, terstaat dan twee eeuwen be rust met apparatuur die staat. Behalve met Automati on van de bestuurder over- sche Voertuigen Geleiding lit." (AVG) wil het ministerie onder spookauto's krijgen een meer experimenteren met weg- kilometer lange omleggingen die auto's via een >k asfalt naast de openbare brug over wegwerkzaamheden De demonstratie begint op heen leiden en met wegen die ini en is op 19 juni weer af- bij drukte zijn om te bouwen van twee- tot driebaanswegen. de automatische Voor de projecten is ruim twin- fitwagen mag proefrijden, is tig miljoen gulden uitgetrokken. wassenaar De zesjarige Sebasti- aan uit Wassenaar heeft sinds gisteren weer een nieuwe hond. De vorige raakte hij twee maan den geleden op tragische wijze kwijt. Sebastiaan verloor op 3 juni zijn spaniël, Tarik, nadat hij strui kelde over de riem bij het uitgaan van een lift op de Dirk de Raetlaan in Wassenaar. De riem bleef steken in de lift toen de deuren weer sloten. De hond werd daardoor gedood. Sebastiaan was daarvan getui ge. Na twee maanden begelei ding door bureau Slachtofferhulp is hij nu wel toe aan een nieuwe hond. Een paar dagen geleden stuurden medewerkers van het dierenasiel aan de Zijdeweg hem al een grote foto van de éénjarige Snoepie, een bastaard Fox terriër. Hij had als voorwaarde aangege ven wel een totaal andere hond te willen hebben. Sebastiaan was meteen verkocht. Gisterochtend kon hij Snoepie stralend in zijn armen nemen aan de Zijdeweg. Vantevoren had hij een andere naam bedacht, Wafje, maar gisteren twijfelde hij toch weer. Snoepie of Wafje. Daar moet hij nog even over denken. Sebastiaan realiseert zich terdege dat hij zijn oude hond nooit meer terugkrijgt, zo deelde hij gisteren mee. Maar dat is niet meer zo erg. Want „Wafje is de engel van Ta- rik", zei hij gisteren dolgelukkig. FOTO MARK LAMERS f* tt_ leiderdorp Niet één maar twee extra rijstroken aan beide kanten van rijksweg A4 verlost de bewoners van de Leiderdorpse Oranjewijk en Kerkwijk voor goed van de overlast. Bovendien moet het stuk tussen de Oude Rijn en de Ericalaan/Mauritssin- gel verdiept worden aangelegd en in zijn geheel worden overkapt. Dat stelt de Belangenvereni ging A4-HSL in een brief aan minister A. Jorrits- ma van Verkeer en Waterstaat. De snelweg tussen Amsterdam en Den Haag bestaat nu uit twee keer twee rijbanen waardoor er geregeld files ontstaan. ,,De bewoners willen nu voorgoed worden verlost van de overlast van verkeerslawaai en luchtverontreiniging", zo schrijft de vereniging aan de minister. „De reeks van verschillende onvoldragen plannen, al dan niet in samenhang met de aanleg van de HSL, hebben de onrust alleen maar doen toenemen." De provincie en de gemeente hebben aangege ven de snelweg te willen verbreden tot drie rij stroken aan beide kanten, maar dat is volgens de belangenvereniging niet afdoende. „Door een aanhoudende verkeersstroom en vaak enorme fi les, overheerst 20 uur per etmaal de herrie en is het verblijf in de vele aangrenzende tuinen, niet aangenaam." Secretaris van de vereniging, J. Duister, heeft zelf een huis in het Fredenk Hendrikplantsoen. „Ik woon 100 meter van de snelweg en dat is een ramp. Als ik in de tuin zit, kunnen we elkaar niet eens verstaan. De gemeente wil dat er bij de aan leg van de extra rijstroken al rekening wordt ge houden met een toekomstige verbreding met nóg een strook. Maar wij zeggen: doe het in één keer goed en leg die vierde strook meteen aan." „Anders zitten wij straks weer lange tijd in on zekerheid vanwege alle procedures die dan op nieuw moeten worden gevolgd. Bovendien moe ten de wijken dan weer lijden onder bouwover- last. We hebben al 10 jaar in spanning gezeten, verder uitstel van beslissingen is voor ons niet ac ceptabel." De minister wil dit najaar een standpunt innnemen over de verbreding van de rijksweg. Het Marga Mincopad in Haaswijk moet veiliger. Tot die conclusie is de gemeente gekomen na klachten van omwonenden. Vooral brommers zouden zo hard over het pad rijden, dat overstekende voetgangers gevaar lopen. Oegstgeest hoopt de problemen op te lossen door op de kruising met de Louis Couperuslaan twee hekken te plaatsen. Niet voor brommers, maar voor voetgangers. Oegstgeest vindt drempels te hinderlijk voor fietsers. „Door hek ken neer te zetten waar je met een slinger doorheen loopt, word je als voetganger gedwongen beter naar het verkeer op het fietspad te kijken", zegt een woordvoerder van de gemeente. zoeterwoude eric-j. Het ligt er idyllisch bij, het geitenweitje aan de Weipoortseweg 21 in Zoeterwoude. De dieren van de mini-boerderij liggen heerlijk in de zon te soezen. Een toonbeeld van rust. Maar schijn be driegt. Het omstreden stukje grond is al geruime tijd reden voor tweespalt in de normaal gespro ken zo rustige buurt. Verplaatsing of geen ver plaatsing naar twee parkeervakken voor huis nummers 14 en 15? Met engelengeduld probeert de gemeente de heikele kwestie op te lossen. Op initiatief van een aantal buurtbewoners werd het geitenweitje vorig jaar een feit. „En ini tiatieven van inwoners juichen wij van harte toe", aldus T. Geerling sectorhoofd grondgebied van de gemeente. Zoeterwoude legde dus niemand een strobreed in de weg en hielp met de aanleg van het weitje. Al snel werd echter duidelijk dat niet iedereen blij was met het initiatief. Eén van de buurtbewoners tekende bezwaar aan. Uitgere kend op die plek liet het bestemmingsplan geen geitenweitje toe. „Dat betekent", aldus Geerling „dat als de be zwaarmaker doorzet de rechter dat weitje uitein delijk verbiedt." Verplaatsing naar twee parkeer vakken voor de huisnummers 14 en 15, luttele meters verderop, leek de gemeente een redelijk alternatief. „Zo'n leuk idee verdient een tweede kans. De hele buurt is er bij gebaat en het be stemmingsplan laat op de nieuwe plek wèl een weitje toe", aldus Geerling. Maar de gemeente kwam er achter dat de kracht van de eenvoud niet door iedereen op prijs wordt gesteld. Een aantal initiatiefnemers van het geitenweitje ging met de verplaatsing ak koord, maar een ander deel weigerde principieel te buigen voor één klager. Het geitenweitje moet op dezelfde plek blijven, luidde het standpunt. „En dan zit je midden in een burenruzie", aldus Geerling „en dat wil de gemeente natuurlijk niet." „De partijen staan lijnrecht tegenover el kaar terwijl wij een snelle oplossing willen. Op het gemeentehuis werkt een ambtenaar al zes maan den aan deze kwestie. Niet bepaald een ideale si tuatie om er zo veel tijd en energie in te steken." Na overleg met alle betrokkenen heeft de ge meente besloten dat de procedure voor verplaat sing toch doorgaat. „Maar dan rekenen we wèl op medewerking van beide kanten", hoopt Geerling. „We gaan heel ver om te proberen deze zaak tot een goed einde te brengen. Maar als een paar heethoofden in de buurt hun poot stijfhouden is het over met het geitenweitje." op Internet www.hdc.nl/ld Leidsch Tffii Dagblad DE WERELD OM JE HEEN Fiets-tweedaagse alphen aan den run De Alphense toerclub Avanti or ganiseert een avond fiets-twee- daagse op woensdag 20 en don derdag 21 augustus. De tochten zijn 35 kilometer lang cn starten bij Avanti's clubgebouw 'De Start' aan de Westkanaalweg in sportpark Zegersloot-Zuid. De fietsers kunnen vanaf 18.00 uur vertrekken en moeten voor 21.00 uur weer binnen zijn want dan sluit de eindcontrole. In lichtingen zijn verkrijgbaar bij het secretariaat van de toerclub, tel. 0172-421020. Weversbaan 12 Leiderdorp Tel. 071 - 58 98 900 Regio Hopper' vervoerde jaar al 3500 mensen. Dat ruim honderd per dag, öït tig procent meer dan vo- am jaar en voor Beuk Tou- jcars voldoende om van 'groot succes' te spre- i. Op 5 juli reden de bus- nsten voor het eerst van ^figevelderslag naar Kat- "r k (hele dag) en van Voor- ut naar Duinrell ('s och- ihdi ds twee heen, eind van de idag twee terug). Met de [io Hopper kunnen cam- 9|gs, stranden, winkelcen- Noordwijk Space Expo Duinrell rechtstreeks be kt worden. De beide rou- sluiten in Katwijk op el- iraan. )e bus vanaf Langevelder- is, met name 's avonds, in trek bij campinggas- paf Deze rijdt één keer per derhalf uur. Volgens M. ui ik hoeft dat geen pro em te zijn. „Als je een Ppje naar Duinrell of naar strand gaat, maakt het zoveel uit dat je niet elk m ment terug kunt. Boven- n laat de dienstregeling t toe dat de bussen vaker ;n' len." leuk verkoopt ook com- aarten met korting op de pee van Noordwijk Space lsfo en Duinrell. Volgens Lik is er een grote kans dat Regio Hopper ook vol- id jaar weer zal rijden. Op 1 traject van Langevelder- tot aan Space Expo zal 24 augustus, de oor teri onkelijke slotdatum, nog tele weken worden gere- 'Hop hop hopin de Regio Hopper wassenaar/regio job de kruiff Hij komt een kwartier te laat, maar niemand klaagt. Het is tenslotte vakantie. En boven dien. als hij er niet was, kwam er helemaal geen bus. De Regio Hopper, die 's morgens twee keer bij Duinrell aankomt en 's avonds twee keer vertrekt rich ting Voorhout, kan eigenlijk niets fout doen. „Als ik de chauffeur lief aankijk, dan stopt-ie ook nog precies waar ik moet zijn", zegt een fan van het eerste uur. Diezelfde chauffeur weet eer der op de middag een engels- sprekende kandidaat-passagier niet te vertellen waar in Noord- wijk de jeugdherberg staat. Ge lukkig lukt het een andere inzit tende de man de bus in te pra- ten. „De laatste halte voor de Sancta", meldt ze de bestuur der. En inderdaad komt de Re gio'Hopper op zijn rondje langs de campings tussen Noordwijk en Langevelderslag vlak langs de verblijfplaats van de man. De vrouw stapt uit bij Sancta en even verderop blijkt camping Jan de Wit het doel van de vier overgebleven passagiers te zijn. De dienstregeling van deze Regio Hopper - één bus die heen en weer rijdt tussen Lan gevelderslag en Katwijk en op zijn eindpunten slechts een paar minuten speling heeft - is op zijn zachtst gezegd vertra- giiigsgeuoelig. De achterstand, inmiddels teruggebracht naar twaalf minuten, blijkt het gevolg van een rit eerder op de dag. Het kostte toen een half uur om 'boven te komen' bij Langevel derslag. Het populaire badcentrum is sinds vorig jaar verdwenen uit de NZH-dienstregeling. Beuk sprong in het gat, maar dat blijkt vandaag niet meer dan een klein gaatje. Twee dames met bestemming Leiden stap pen in, gevolgd door een Betrekkelijk 'nieuwe vogel' in '39 ontdekt alphen aan den run« dimitri walbeek In het Alphense vogelpark Avifauna zijn vier Congo- pauwen geboren. Deze Afri kaanse vogels worden met uitsterven bedreigd en ma ken bij wijze van reddingsac tie deel uit van een interna tionaal kweekprogramma. Deze kweek heeft nu voor de eerste keer in Avifauna suc ces gehad. De betrekkelijk 'nieuwe' vogels, zij werden in 1939 ontdekt, zijn vernoemd naar het voormalige Belgische Congo. Daar werden ze ont dekt. Opmerkelijk daarbij was dat het gebied al volle dig was uitgekamd door di verse wetenschappers, maar de Congo-pauw bleek onbe kend. Daarnaast was het de enige pauw die niet uit Azië afkomstig is. Maar nu wordt de vogel in het wild alweer met uitsterven bedreigd. Sinds de ontdekking zijn er volgens Avifauna wel po gingen ondernomen om de vogelsoort van de ondergang te redden. Tot in 1962 de dierentuin in Antwerpen het initiatief nam om de Congo- pauw te beschermen met het kweekprogramma. De Zoo in Antwerpen selecteert jaarlijks dierentuinen die op grond van ervaring mogen deelnemen. Die tuinen krij gen de pauwen dan in 'broedleen.' Wereldwijd zijn er nog zo'n honderd Congo- pauwen, verdeeld over 18 dierentuinen. Sinds afgelopen winter vertoeven een mannetje en een vrouwtje in Avifauna. Zij zorgden voor tien eieren. Omdat het vrouwtje geen aanstalte maakte om zelf te gaan broeden, zijn ze kunst matig uitgebroed. Vier eie ren bleken bevrucht. De jon gen maken het nu goed. meldt Avifauna. Een lege Regio Hopper is onderweg op de boulevard van Katwijk. De bus vervoerde dit jaar al 3500 reizigers. Utrechtse die uit Zandvoort is komen lopen. „Wat is dit voor ding? Hier ging vroeger toch een normale bus?", zijn haar eerste vragen aan de chauffeur. Diens antwoord 'Regio Hopper' en de opmerking dat drie gul den toch echt bijna niets is, werken op haar lachspieren: „Nou nou, helemaal naar het CENTRUM van Noordwijk!" Ze had voor hetzelfde geld doorge- kund naar Katwijk, maar volgt het duo dat besloten heeft op het Vuurtorenplein over te stap pen. Het geheel leeg afgelegde traject van Noordwijk naar Kat wijk is volgens chaöffeur Sander niet representatief. „Er moeten ook wel eens mensen staan. De laatste rit is altijd het gezelligste. Dan gaan al die campinggasten in Noordwijk stappen", vertelt hij, ondertussen zwaaiend naar afgeladen belbusjes van concur rent Brouwer's. Beuk's Regio Hopper mag soms dan weinig publiek trekken, het is wel dankbaar publiek. „De mensen hebbeij de zomer in hun hoofd. Ik had een keer een groep jon geren, die zaten de hele weg 'hop hop hop In Katwijk, waar de twee diensten elkaar ontmoeten, blijkt de R^gio Hopper uit de richting Duinrell zowaar goed gevuld. Alleen de verslaggever maakt gebruik van de overstap- mogelijkheid, om in de andere bus te ontdekken dat 21 van de 22 passagiers tot een groep Tsjechen behoren. Zij worden gratis vervoerd. Nummer 22 is de eerder genoemde enthou- FOTO LOEK ZUYDERDUIN siastelinge, een vrouw uit Voor hout die op het Katwijkse strand een cabine heeft. De dit jaar nieuwe dienst van Duinrell via Katwijk naar Voorhout kwam voor haar als geroepen. Voorheen moest ze eerst naar Oegstgeest en daar overstappen op een bus naar Katwijk. En toen was de route van bus 60 nog niet omgelegd. Nu is ze een vaste klant van de Regio Hop per. „Ik sta hem zelfs bij de hal te te promoten." Wij hebben weer volop werk in de bouw. Zie voor vacatures de personeelsadvertentie elders in dit blad. Voor meer informatie kunt u bellen met ons centrale kantoor, tel. 070-30701 73.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 13