7e moet in de Bijbel ondergedompeld worden' Jeltsin: niets kan staat en Russisch-Orthodoxe Kerk scheiden AIM Joeloes jacht werd niet afgebouwd Kerk Samenleving Jongereii jong vooi new age Leidsch Dagblad Opnieuw BEKEKEN ZATERDAG 9 AUGUSTUS 1997 REDACTIE DICK VAN DER PLAS, Amerikaanse tegenhanger van Nico ter Linclen Het 750 pagina's dikke boek van Wangerin verschijnt in het kielzog van 'Het verhaal gaat...', het razend populaire eerste van vijf delen van de 'kinderbijbel voor volwassenen' door dominee Nico ter Linden. Wangerin heeft de indruk dat hij met zijn boek in de Verenigde Staten de eerste is. „Toen ik met mijn idee naar uitgevers stapten, begrepen ze niet eens wat ik nou precies bedoelde. Schrijf eerst maar een stukje, kreeg ik te ho ren." 'Het boek van God' is het ('ik meen') vijfen twintigste boek van Wangerin (53), universi tair docent in Valaparaiso in de staat India na. Vein de romans, kinderboeken en geeste lijke werken die hij schreef, werden er in ei gen land tien met een literaire prijs onder scheiden. De zoon en kleinzoon van een predikant besloot om - 'nu ik mijn talenten nog heb' - de bijbel dichter bij moderne mensen te brengen. Gelovigen en ongelovi gen. „Veel mensen hebben om uiteenlopende re denen nog nooit de bijbel gelezen. Met een boek in deze vorm probeer ik ze er toe te brengen om eens lui achter over te leunen en het verhaal tot zich te nemen", aldus Wangerin over zijn beweegreden. „Hopelijk zullen ze dan verbaasd staan over de kracht van die eeuwenoude verhalen en over de waarde die de boodschap van de bijbel nog altijd heeft." Roman Wangerin spreekt zelf consequent over een 'roman'. Dat woord staat ook op de Ameri kaanse uitgave (overigens niet op de Neder landse). Hij heeft zich dan ook zeer veel dra matische vrijheden veroorloofd bij zijn her vertelling. Hij voegt veel meer ingrediënten toe dan bijvoorbeeld Ter Linden. Eén ding stond voor hem echter wel voorop: de bijbel tekst zelf is heilig. Literaire vrijheid mag de feiten in de bijbel geen geweld aandoen. Ter illustratie: de eerste verschijning van Je zus na diens dood is aan de zogenaamde Emmaüsgangers, twee mensen die na de Walter Wangerin: „Zeker onder zwarte gelovigen is het een aanvaardbaar gebruik om bijbelverhalen te verlevendigen, zolang dat maar met respect gebeurt" foto gpd schokkende gebeurtenissen in Jeruzalem op weg zijn naar huis. Traditioneel wordt altijd aan twee mannen gedacht, maar dat staat niet met zoveel woorden in de bijbel. Dus Wangerin maakte er een man en een vrouw van. Hun aanvankelijke verslagenheid, die de bijbel slechts even aanstipt, werkte hij vrijmoedig uit. Wangerin legt uit dat hij als kind in een zwarte wijk in Chicago heeft gewoond. „Ze ker onder zwarte gelovigen is het een aan vaardbaar gebruik om bijbelverhalen te ver levendigen, zolang dat maar met respect ge- De bijbelverhalen moeten belééfd worden. Dat is de reden waarom de Amerikaanse Lutherse predikant en auteur Walter Wangerin de bijbel in romanvorm gegoten heeft, dat als 'Het boek van God' nu in Nederland verkrijgbaar is. „Het is prachtig dat mensen veel weten van de bijbel", aldus Wangerin. „Maar je moet ook in het verhaal ondergedompeld worden. Als dat gebeurt, kun je ook pas door het evangelie gegrepen worden." beurt. En zo worden de verhalen toch ook aan kinderen verteld?" In die zin kan hij zich goed herkennen in Ter Linden's 'kinderbij bel voor volwassenen': „De verhalen moeten voor mensen weer gaan leven." De vader en de grootvader van Wangerin waren ook predikant. Mannen van wie hij zijn talent als verteller heeft geërfd. „Mijn vader was enige jaren voorganger in het koude Noord-Dakota. Als hij in de kerk be gon te vertellen over de kruisiging van Jezus dan vergat ik dat buiten een ijzige wind woei en dat er een dik pak sneeuw lag. Mijn vader beelde alle 'hoofdrolspelers' uit het verhaal uit. Ik was dan echt op Golgotha!" Beklagenswaardig Nu het toch over de dood van Jezus gaat: hoe letterlijk neemt Wangerin zelf de bijbel? De predikant laat er geen misverstanden over bestaan.Als het gaat om de dood en opstanding van Christus, dan spreek ik Paulus na die zegt: als dat niet waar gebeurd is en wij geloven toch in Hem, dan zijn wij de beklagenswaardigste aller mensen. Het gaat om de beleving van het verhaal, zeker, maar ook om wat God door de geschiedenis echt heeft gedaan." Maar hoe kun je een min of meer doorlo pende roman maken van een verzameling boeken (dat is ook de letterlijke betekenis van 'bijbel') die geheel verschillend van stijl en opzet zijn? „Het is mijn stellige overtui ging dat er een rode draad door de bijbel loopt. En dat is het verbond van God met mensen. Te beginnen bij Adam, via Abraham, met het volk Israël na de balling schap en met de komst van Jezus." Dat inzicht is voor Wangerin bepalend ge weest bij de selectie van de talloze verhalen uit de bijbel. Want hoewel 'Het boek van God' een dikke pil is geworden, zullen ken ners van de bijbel veel elementen missen. „Ik heb die verhalen bewerkt die volgens mij het duidelijkst maken wat de rode draad in de bijbel is. En ik moest selecteren. Zo heb ik het verhaal uit het boek Ester, dat min of meer op zichzelf staat, niet opgenomen." Met het oog op de reacties die Wangerin al in eigen land heeft gehad - zijn boek ver scheen daar een klein jaar geleden - gelooft hij dat zijn 'roman' geslaagd is. „Sommige dingen zou ik misschien nu weer anders doen. Tegelijk weet ik dat de rode draad van de bijbel - wat wij vanouds de heilsgeschie denis noemen - van zichzelf sterk is en een heilige kracht bezit. Ik help mensen slechts om dichter bij de boodschap te komen." Maar toch, als de bijbel zelf zoveel kracht heeft, waarom dan een hervertelling? „Ik zie mijzelf in een traditie staan, die al bij joodse vaders begon: laat mij een verhaal vertellen over Abraham... Het bijbelverhaal wil verteld worden. Daar komt bij dat velen in deze tijd van televisie en andere massamedia zijn af gestompt voor het verhaal. Hoeveel echte verhalenvertellers hebben we nog?" 'Het boek van God' is vertaald door Stan Verschuuren, Han Meyer en Servaas God- dijn en is uitgegeven door de Boekerij in Amsterdam, 49,90 gulden. Speciale commissie buigt zich binnenkort over tekst van wetsvoorstel MOSKOU AFP/RTR/KNA De Russische president Jeltsin heeft verzekerd dat 'geen enkel obstakel' de staat en de Rus sisch-Orthodoxe Kerk kan scheiden. Jeltsin zei dat deze week tijdens de inwijding van de ka pel van de heilige Boris en Gleb in het cen trum van Moskou. Ook de russisch-orthodoxe patriarch Aleksej II woonde de plechtigheid bij- „Een vruchtbare samenwerking tussen de staat en de Russisch-Orthodoxe Kerk zal zich voor het welzijn van Rusland verder ontwikke len", verklaarde Jeltsin. Eind juni had hij tot grote teleurstelling van de Russisch-Ortho doxe Kerk een omstreden godsdienstwet afge wezen. Aleksej II had na Jeltsins veto gewaar schuwd voor toenemende spanningen tussen de regering en een groot deel van de bevol- king. Jeltsin kondigde aan dat een speciale com missie zich binnenkort gaat buigen over de tekst van het wetsvoorstel. De gedeelten die in strijd zijn met de Russische grondwet worden verwijderd. „Daarna moet de wet worden aangenomen", zei de president. De commis sie bestaat uit vertegenwoordigers van de kerk, de Douma (Tweede Kamer), het presi dentieel bestuur en de regering. Rechten De eerste versie van de godsdienstwet noemt de orthodoxie, de islam, het boeddhisme en het jodendom 'traditionele godsdiensten'. Zij krijgen volledige rechten in het land. Dat geldt niet voor de Rooms-Katholieke Kerk, protes tantse kerken, zoals de Baptisten en Luthera nen, en sektes. Ook moet de wet missionaire acitiviteiten van door buitenlandse organisa ties aan banden leggen. De Russisch-Orthodoxe Kerk ziet de wet als steun in de rug bij haar strijd tegen kerken en sekten uit het buitenland die orthodoxe ziel tjes proberen te winnen. Paus Johannes Paulus II, de Amerikaanse Senaat en mensen rechtenorganisaties hadden de wet als discri minerend veroordeeld. Volgens Jeltsin min acht de huidige tekst de grondwettelijke ga rantie van gelijkheid voor alle godsdiensten. In september beoordeelt het parlement het gewijzigde wetsvoorstel opnieuw. Om Jeltsins veto ongedaan te maken, is er in de Doema en de Federatie Raad een tweederde-meerder heid nodig. AMSTERDAM «ANP Jongeren zijn niet erg resseerd in new age veertigers en vijftiger zich tot deze religieu ming aangetrokken. ringe aantal jongere kent echter niet dat f op korte termijn za bloeden", zei de U godsdienstwetensch; dr. W. Hanegraaff op een international congres aan de Vrije siteit. New age is een v; gieuze stroming concentreert op hee en persoonlijke groei verscheidene onde die vrijdag werden ge teerd, blijkt dat nev gelingen vooral v zijn, in Zweden zelfs cent. Verder zijn het gend de babyboomer nen die tijdens de kingsexplosie na de* Wereldoorlog zijn Velen hebben geen ting kunnen vinden geloof van hun oui een Amerikaans oii| noemt de helft zich op religieus terrein. Newageaanhanger ben vaak een hogere middelde opleiding, sommige gevallen, volgelingen van de kaanse goeroe Rami relatief laag inkom Zweeds onderzoek b onder newage-aan het percentage men naar de stembus ga; is dan onder de bevo geheel. De Amsterdamse dienstsociologe A. va i loo wees erop dat r ideeën goed aanslaa markt van zingevi zondheid en geluk, haar uit onderzoek g dat de newagebewej hoorlijk commerciee den is. BEROEPINGSV NEDERLANDSE HERVO KERK Beroepen: te Krimpen aa sel (wijkgemeente De Ra 1 Lucas te Opeinde-Nijega ANN01897 Maandag 9 Augustus LEIDENDoor de politie te dezer stede zijn twee personen aangehouden, die in het Algemeen Politieblad gesignaleerd stonden, resp. voor 3 dagen en 1 dag hechtenis wegens openbare dronkenschap. Beiden zijn ter beschikking van den betrokken ambtenaar van het O.M. gesteld. LEIDENBij een woordentwist tusschen een paar buren al hier werd een der partijen zóó driftig, dat hij zijn tegenpartij (een vrouw) in 't haar vloog en daarna nog met een klomp op het hoofd geslagen zou hebben, waardoor de vrouw een bloedend wondje op het hoofd bekwam, althans in dien geest werd aangifte bij de politie gedaan. Deswege is proces-ver baal opgemaakt. ZELHEMDe Zutfensche Courant schrijft: Als een bijzon derheid kan worden medegedeeld, dat in Zelhem in de maand Juli uitsluitend jongens zijn geboren en wel12 stuks. KUILENBURGTe Kuilenburg is de vrouw van K. N. W. zóó hevig geschrikt voor een paar vechtende hondendat zij op de plaats dood bleef. LONDENIn Londen hebben de paarden het hard te ver antwoorden. Enkele der humane eigenaars hebben allerlei middelen bedacht om de koppen der geplaagde dieren te be schermen, doch daarmee is niet voorkomen kunnen worden, dat menig rosinant het volgende jaar geen last meer van de hitte hebben zal; op het plaveisel hebben zij hun warmen laatsten adem uitgeblazen. ANNO 1972 Woensdag 9 augustus RIJPWETERINGMevrouw Weenink is bij velen in Rijpwete- ring bekend als de mevrouw van de Oud Adeselaan, waar je altijd terecht kan om een kwartje te wisselen voor dp tele fooncel. In die telefooncel ging ze enige tijd geleden zelf op bellen - bij het teruggaan naar huis vergat ze haar portemon nee mee te nemen. Ze was erg aan haar beurs (een zwarte met nikkelen knip) gehecht en via een briefje in de telefoon cel verzocht de vinder ervan eerlijk te zijn. Tot nu toe ver geefs. Maar toch heeft mevrouw Weenink een portemonnee. Vori ge week kwam er iemand een beurs (een zwarte met een nik kelen knip) bij haar brengen. Maar dit exemplaar bleek niet van haar te zijn. Waarschijnlijk is deze afkomstig van een heer en een dame, die met een auto naar de cel kwamen om op te bellen. Deze portemonnee is terug te halen op de Oud Adeselaan, nummer vijf. ROKENOndanks de publiciteit tegen het roken hebben de Amerikanen vorig jaar 547,2 miljard sigaretten gerookt waarvan de waarde geschat wordt op bijna de helft van de kosten die gemaakt voor het programma voor maan-onder- zoek in dezelfde periode. Het door de commissie voor de han del bekendgemaakte cijfer is hoger dan ooit. LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 7 maart 1860) LISSE KEES VAN KUILENBURG Een staatsgreep met grote ge volgen. Dat was in augustus 1963 het afzetten van de Kongo lese president Fulbert Joeloe voor Akerbooms Scheepswerf in Lisse. Als gevolg van economi sche en sociale problemen moest Joeloe het veld ruimen en plaats maken voor Alphonse Massemba-Debat. Joeloe was president vanaf het uitroepen van de onafhankelijkheid in 1960. Eén van de eerste daden van de nieuwe sterke man was het annuleren van het jacht dat het volk van het voormalige Frans Kongo aan hun geliefde presi dent Joeloe zou aanbieden. Een forse tegenvaller voor het Lisse- se bedrijf, dat daarmee een or der van 126.000 gulden geanu- leerd zag. Het casco was al ge bouwd op de werf aan de Gre- velingenstraat, maar in augus tus 1963 was er nog geen gul den betaald. President Joeloe had een ver gelijkbaar jacht zien varen op de Kongo-rivier, was gechar meerd van het vaartuig en deed de suggestie aan de hand om een dergelijk vaartuig voor hem te laten bouwen. „Voor een schijntje", aldus Harry Aker boom uit het Groningse Bedum. Hij werkte destijds bij zijn broer Johnn, die het Lissese bedrijf leidde. „De concurrentie was destijds moordend. Alles werd gedaan om voor een order in aanmerking te komen, maar die bouwsom was wel erg laag. Ook voor die tijd. Vooral ook het feit dat er geen aanbetaling was ge daan was ongebruikelijk. Ken nelijk wilde mijn broer graag aan de slag. Er werkten bij het bedrijf zo'n 120 mensen en die moesten wel bezig blijven. Waar het jacht uiteindelijk terecht is gekomen weet ik niet. Ook niet of er nog ooit een schadever goeding is betaald, want er was al flink in geïnvesteerd. In die periode was ik net in Bedum begonnen met een werf en was de aandacht daarop gericht. Mijn broer John is al jaren gele den overleden en de rest van de familie weet er weinig over. Het Lissese bedrijf was in KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071 -5128 030 DIRECTIE B. M. Essenberg, J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, W. Bank (adjuncta.i.) PUBLIC RELATIONS W. H. C. M. Steverink 071-5356356 OMBUDSMAN R.D.Paauw 071-5356215 Tel. dag. 9.30 - 11.30 uur of per post. REDACTIE J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst J.M.Jacobs, chef red. Groot Leiden AJ.B.M. Brandenburg, chef eindred. regio F. Blok, chef eindredactie algemeen W.F. Wegman, chef red. Duin en Bollenstreek W. Spierdijk, chef sportredactie J. Preenen, chef binnen-, buitenland, eco Redactie: Hoofdredactie: ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.301 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtigi verstrekken tot het automatisd van het abonnementsgeld, korting per betaling. VERZENDING PER PO LEIDSCH DAGBLAD OP CASS Voor mensen die moeilijk lezen ogen hebben of blind zijn (ofe leeshandicap hebben), is een sam het regionale nieuws uit het Leids 0486-486486 (Centrum voor Gei Lectuur, Grave). l I N H U Loodsen aan de Grevelingenstraat in Lisse. Op deze plek was de werf gevestigd. foto dickhogewoning 1946 ontstaan. Aanvankelijk had vader Hein Akerboom sa men met Van Lent de werf op De Kaag. „Die twee gingen na de ooprlog uit elkaar en toen is er geloot wie van de twee op het eiland mocht blijven. Dat won Van Lent en vader begon met mijn broer Jan in Lisse", legt de Bedummer uit. Aanvankelijk begonnen als bouwer van vlet ten, maar heel snel werden het grotere jachten. „Er was een periode dat het heel goed ging met de jachten- bouw. Er kwamen vooral veel orders uit Noord-Amerika. Al waren die Amerikanen wel vre selijk lastig. Stuurde de eigenaar de kapitein met bemanning naar de werf om te kijken of al les naar wens verliep. Soms ge beurde het dat een schip al voor meer dan de helft klaar was, en toch nog werd afgekeurd. Kon de werf naar het geld fluiten. Het leek allemaal mooi, maar de praktijk leerde anders. Het werd steeds moeilijker om or ders te bemachtigen en uitein- .r par'; ONGEVALLENDIENST Academisch Ziekenhuis vanaf zaterdag 13.00 t/m dinsdag 13.00 woensdag 13.00 t/m vrijdag 13.00, woensdag 13.00 uur (Diaconesse u dagelijks St.Elisabeth Ziekenhuis. BEZOEKUREN DIACONESSEN HUIS (tel. 071-5178178): dagelijks 14.30-15.15 uur en 19.00-19.451 Kraam- en zwangerenafdeling: buiten de gewone bezoektijden, bovendien van 10.30 -11.15 uur en van 19.45 - 21.00 uur Special Care Unit: 10.30-11.00 uur, 15.00 -15.30 uur en 19.00-19.30 uu U overleg met de dienstdoende verpleegkundige. Kinderafdeling: 10.30-19.00 uur, na overleg met de dienstdoende verple r Jongerenafdeling: 14.30-15.15 uuren 19.00-19.45 uur. 1 RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging St. Elisabeth (tel. 071-5454545): dagelijks 14.00-15.00 uuren 18.30-19.30 uur, klass daarnaast ook 1115-12.00 uur. Kraamafdeling: 14.30-15.30 uuren 18.30-19.30 uur (voorvaders tot21i Kinderafdeling: 14.30-19.00 uur (voor ouders de gehele dag). Afdeling hartbewaking(CCL/)en intensive care (IC): 14.00-14.30 uureril Spoedeisende hulp: dag en nacht geopend RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging Rijnoord (tel. 0172-463131): dagelijks 14.00-15.00 uur en 18.30-1.9.30 uur, klassl daarnaast ook 11.15-12.00 uur Geen spoedeisende hulp meer mogelijk Het casco van het jacht dat aan de neus van de afgezette president Joeloe voorbijging. fotoarchief holvast delijk ging het bedrijf in 1970 scheepswerf kwamen er andere failliet", aldus Harry Akerboom. bedrijfjes in de loodsen aan de Na de teloorgang van de Grevelingenstraat.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 12