Regio loppelstein erzoent zich iet grofvuil start Leiden bezoekt na negen jaar zusterstad 4 Verkoeling in Cronesteyn Te scherp door bocht Nog geen circussen op universiteitsterrein Geboortegolf ook in deze regio merkbaar ~1RPAG 9 AUGUSTUS 1997 ians jacobs, 071-535641'!, plv -chef rudolf kleijn, 071-5356436 Tegenhanger yi Met 'Het boek van I Z God' is Walter Wangerin de Amerikaanse tegenhanger van Nico ter Linden., Spookauto's A Q C>p de nieuwe rijks- I O weg 11 bij Zoeter- woude rijden volgend jaar juni vier dagen lang spookauto's. nog jaren aan Hoge Morsweg inzamelpunt voor grofvuil blijft nog vijf jaar langer je Hoge Morsweg. En de bewoners van Koppelstein dat best. Een opmerkelijke ommekeer, want an- oioplf jaar geleden waren ze nog mordicus tegen de st van het inzamelpunt. „De overlast valt erg mee", srklaart voorzitter H. Stikkelorum van de Vereniging huiseigenaren Koppelstein het huidige standpunt. l afke van der toolen r| LJfhalf jaar geleden werd de jiloverslag verplaatst van priel Metzustraat naar de Mjialige steenwisselplaats 'Hoge Morsweg. De ge- Q/te had de bewoners van ^loord beloofd dat de grof- «jerslag uit hun wijk zou wijnen, maar het nieuwe jomplex in Zoeterwoude y.ajog niet klaar. Het inzamel- rtrj voor grofvuil verkaste 1/Sfrn voor twee jaar naar de «Morsweg Nu wil de ge- |te die termijn met vijf jaar ;en, omdat het grofvuil ieds niet in Zoeterwoude it kan. iewoners van Koppelstein zich anderhalfjaar gele- [erk verzet tegen de komst it grofvuil naar hun buurt, ■am op ons over als een PI. De gemeente verplaats- probleem van Groenoord Jons", zegt Stikkelorum daar nu over. Intussen is dus gebleken dat de overlast wel meevalt. „Het probleem van het zwerfvuil is goed opgepakt door de gemeente. En ook de ge luidsoverlast is minder erg dan we hadden verwacht", aldus de voorzitter. Wel vinden de bewoners dat er wat moet gebeuren aan de lastige verkeerssituatie ter plek ke. Het grofvuilverkeer zorgt bij de rotonde voor onduidelijke en onveilige situaties, stelt Stikkel orum. Ook hierin ziet hij echter geen onoverkomelijk probleem. „Ons is gebleken dat de ge meente van goede wil is. We verwachten dat de gevraagde aanpassingen er wel komen." Stikkelorum waarschuwt ove rigens dat een permanente ves tiging van de overslag aan de Hoge Morsweg nog steeds niet gewenst is. De gemeente is dat ook niet van-plan. De voormali ge steenwisselplaats is uiteinde lijk bestemd voor woningbouw. rde ronde De Leidse Start startende ondernemers a len op 2 september weder- ,de strijd aan in de derde b'*e van de ondernemers- 9iJstrijd De Leidse Start. De kent vijf voorrondes, ronde worden uit de in- nlflingen de drie beste plan- j genomineerd. Deze drie lp irnemers presenteren hun ijfvoor een klein pubhek :na de jury 'De Starter van re laand' bekend maakt. - i winnaars kunnen reke- ajr,op 3000 gulden aan juridi- :|i adviezen en een gelijk Aïag aan dienstverlening uieen accountantskantoor, ealotte bieden de directeu- Caem Klerks Group voor de beginnende zelfstandige. De winnaars van de vijf voorronden gaan bo vendien door naar de finale op 15 december in de Leidse Schouwburg. De hoofdprijs bedraagt dan 10.000 gulden. De inschrijvingstermijn voor de derde ronde sluit op 19 au gustus. Voor inlichtingen en het aanvragen van een in- schrijformulier kan worden gebeld met Aafke Vis bij de ABN Amro in Leiden: 071- 5660537. De Leidse Start is een initia tief van de ABN Amro, advoca tenkantoor De Clerq, Van Win en Wols, Arenthals Chaudron accountants en belastingadvi seurs, de Kamer van Koophan del Rijnland, het Leidsch Dag blad, de Caem Klerks Group en de gemeente Leiden. 'aü V v v Een te scherp genomen bocht leidde gistermiddag voor een e op de Haagweg in Leiden. De lading bakstenen op de vracht- n van een 28-jarige Leiderdorper was niet goed vastgezet waar- pde helft van de pallets met stenen op het wegdek schoof. De |ffeur en zijn passeagier ruimden zelf de rotzooi op. FOTO LOEK ZUYDERDUIN leiden Velen hebben last van het warme weer, maar de vakantievierders daarentegen genieten er met volle teugen van. nesteyn wordt dan ook met graagte de het strandje, of nog liever, het water opgezocht. In het Leidse park Cro- FOTO LOEK ZUYDERDUIN leiden afke v Tekenend was de manier waar op de intocht van de Leidse de legatie in Juigalpa plaatshad. In de open laadbak van een ca- mioneta, gezeten op de eigen rugzak of koffer. Hotsend en botsend over de onverharde wegen. En een lekker fris regen buitje eroverheen. De delegatie leden kunnen er hartelijk om la chen. „Het leven is daar nu een maal totaal anders." Het was voor de eerste keer in negen jaar stedenband dat er een officiële delegatie van Lei den naar Juigalpa ging. „De hoogste tijd dus", stelt wethou der Huib Kruijt, die ook mee was. „Ook al omdat de Nicara- guanen meer dan wij gesteld zijn op een formele, officiële in vulling van de stedenband." En dat is eigenlijk geen wonder, vindt de delegatie. Zo'n steden band is uiteraard een beetje eenrichtingsverkeer. „Zij heb ben ons meer nodig dan wij hen", zo formuleert Kruijt het. Armoede Want in Juigalpa heerst nog veel armoede. Wat dat betreft heeft het einde aan de dictatuur nog niet veel vruchten afgeworpen. „Integendeel. De kloof tussen arm en rijk is alleen nog maar groter geworden. Dat zie je ook aan het straatbeeld. Aan de ene kant zijn er meer auto's bijgeko men de afgelopen tien jaar, maar even zo goed staan er paarden vastgebonden aan de lantaarnpalen. Kippen en var kens lopen er los rond. En dan ineens komt er weer een kudde koeien langs", vertelt Hans van der Stok, die al een paar keer in Juigalpa is geweest. Een bodemloze put, dus? Wel een beetje. „Je moet niet begin nen er zakken met geld in te storten", vindt Huib Kruijt dan ook. Wat overigens niet wil zeg- gen dat het onbegonnen werk is om zo'n stad te willen helpen. Onderwijs, dat is de sleutel, al dus de Leidse afgezanten. Naar de scholen in Juigalpa is de afgelopen negen jaar dan ook de meeste aandacht uitge gaan. De delegatie, die naast de wethouder bestond uit een on derwij s-ambtenaar en vier 'bur gerleden', heeft een week lang bekeken wat tot nu toe de resul taten zijn geweest en wat er nog moet gebeuren. Want hoeveel er intussen ook - met Leidse hulp - aan lokaaltjes is ge bouwd, nog steeds worden er leerlingen naar huis gestuurd als het regent. Omdat de open lucht hun klaslokaal is. En dan zijn er ook nog eens zo'n twee duizend kinderen die helemaal niet naar school gaan. De stad wemelt van de straatkinderen. FINANCin: WRi&NAHICfÏÏa LEIDEN- JUIEAIPA j» APnvniNAAMC/uniA. KEU.. rCtmiNIOAO. EJECUTti: ^ntRMVMENTO LEIDEN- JlllblU'A Onthulling van een gedenkbord van de Escuela Leiden. Ook voor die straatkinderen staat er een project op stapel. „En dan niet om ze betere ver kooptechnieken voor kauwgom en kranten te leren", aldus Hans van der Stok. „Nee, want die hebben ze al", lacht Bob Lodder. Het idee is om ze am bachten als pottenbakken te le ren. Niet alleen om de kinderen een inkomen te bezorgen, maai' ook om ze weer zelfvertrouwen te geven, legt Edith van Ruijven uit. 't Was al met al echt geen va kantiereisje, benadrukken de delegatieleden. Van school naar school naar school - véél toe spraakjes en dansjes - en daar tussendoor besprekingen met de burgemeester, met de ge meenteraad, met ambtenaren leiden arno van 't hoog Of er ooit een circus zijn tenten opslaat naast het Gorlaeuslabo- ratorium is nog onduidelijk. Overleg hierover tussen de ge meente Leiden en de Rijksuni- versteit heeft gisteren geen re sultaat opgeleverd. Beide partij en willen eerst bekijken hoe het Cirque Plume draait, dat eind van deze maand naast het Gor- laeuslab oratorium komt te staan. Omdat de Groendoordhallen dreigen af te vallen als locatie voor circussen - de nieuwe eige naar Libéma geeft de voorkeur aan het houden van popconcer ten - heeft wethouder A. Pecht- old enkele weken geleden geop perd dat het Gorlaeuscomplex aan de Wassenaarseweg een goede plek was. De universteit reageerde in eerste instantie verbaasd op de uitlatingen van de wethouder, maar ging toch een gesprek aan over het onder werp. Pechtold: Aangezien Cirque Plume op het terrein van het Gorlaeus wordt gehouden, ben ik geheel vrijblijvend met de universteit gaan praten. We zijn zo ver dat we gaan kijken hoe de organisatie van dit circus be valt. Ergens in de eerste week van september gaan we verder praten. Dat het circus op het Gor- laeusterrein veel kleiner is dan het American Circus bij de Groenoordhallen, hoeft volgens hem geen probleem op te leve ren. Het terrein aan de Wasse naarseweg biedt voldoende ruimte. „Misschien vraagt het een andere indeling, waarbij niet alle wagens in een straal van honderd meter rond de cir custent staan." Cirque Plume naar Leiden Het beroemde Cirque Plume staat van 23 tot en met 31 augustus naast het Gorlaeus- laboratorium aan de Max Planckweg. Het circus, dat acht voorstellingen geeft, is gehaald in het kader van Lei den Cultuurstad. Cirque Plu- me is geen gewoon circus, het is een mengeling van on der meer acrobatiek, dans, theater en levende muziek. Dieren komen er niet aan te pas. leiden/regio wim koevoet/ caroune van overbeeke De geboortegolf die over Neder land trekt is in de Leidse regio vooral merkbaar op de kraamaf- deling van het Rijnland Zieken huis in Leiderdorp. Woordvoer ster J. Bart bevestigt dat de drukte momenteel 'iets hoger is dan normaal'. „Maar we heb ben alles nog gewoon in de hand." De zomermaanden leveren volgens Bart elk jaar extra druk te op maar dat er deze augus tusmaand nóg meer baby's worden geboren, vindt ook zij opvallend. Oorzaken zijn niet bekend. Annet Teijn, mede-eigenares se van Elci Drukkerij aan de Leidse Korte Mare merkt ook wat extra drukte.Alle opdrach ten voor geboortekaartjes bij el kaar opgeteld, leveren toch wel een klein kleuterklasje vol op, ja. Maar ik kijk daar niet echt van op. Ook in vorige jaren wa ren er in deze periode pieken. Wij hebben ons daar tijdig op ingesteld. We zagen deze ge boortegolf al aankomen doordat we een paar jaar geleden opval lend veel huwelijkskaarten heb ben moeten drukken. De huidi ge ontwikkelingen zijn dan een logisch vervolg." Bij babyartikelenwinkel Prénatal aan de Haarlemmer straat, zegt een medewerkster, loopt het momenteel niet storm. „Maar dat wil niet zeg gen dat er geen geboortegolf is. De winkel heet niet voor niets Pre hatal. Aanstaande ouders kopen een paar maanden voor de geboorte alles wat ze nodig hebben. We verwachten dat in september de drukte weer los barst vanwege de aanvullende aankopen." Directeur Anne Brokerhof van Kraamzorg Duin Veen leest in één oogopslag aan de werkdruk af dat er een geboortegolf is. Ze vermoedt dat de oorzaak is ge legen aan de mogelijkheid die vrouwen hebben om vakantie weken aan hun zwangerschaps verlof te plakken. „Het is na tuurlijk ontzettend aantrekkelijk om de periode na de bevalling te laten samenvallen met de zo mermaanden. Optimale fami lieplanning is dat. Het Leidse Diaconessenhuis merkt daarentegen weinig van extra drukte. „Pieken en dalen rond bevallingen zijn normaal. Als je de cijfers met vorig jaar vergelijkt, is er bij ons niks bij zonders aan de hand", aldus een woordvoerder. „Vorig jaar deden we 830 bevallingen waar bij ziekenhuisopname noodza kelijk was. Het eerste halfjaar van 1997 zitten we op ongeveer 420. Dat loopt gelijk op met vo rig jaar." Bij veel Leidse verloskundigen staat het antwoordapparaat aan. Een dame die spoedvragen beantwoordt, laat weten dat de verloskundigen niet gestoord mogen worden. Verloskundige M. Meijer is gewoon thuis en zegt niks te merken van extra drukte. „We horen wel anderen klagen, maar bij ons valt het wel mee." Kraamzorgafdelingen spreken elkaar tegen. Kraamzorg NTN, een landelijke organisatie met een afdeling in Leiden, zegt dat het overal erg druk is. „We kun nen op dit moment niet aan de vraag voldoen. Dat betekent dat mensen minder uren zorg per dag krijgen dan waarom ze had den gevraagd.' Dat is niet leuk maar we vvillen iedereen kun nen helpen", aldus M. Murk. „Een verklaring? De winter is vroeg begonnen vorig jaar", zegt hij lachend. „Maar eerlijk gezegd denk ik dat dat soort verklaringen niet meer opgaan anno 1997." Kraamzorg Nederland die aanvragen behandelt voor Lei den en Den Haag, wijst op de vakantiedagen die veel kraam verzorgsters deze maanden op nemen. Manager D. Gerards: „Daardoor heb je het in de zo mer wat drukker dan normaal. Maar ik het niet het idee dat het aantal bevallingen in de regio enorm is toegenomen de laatste tijd." Wandelen door hortus met amfibidoloog Liefhebbers van moerasplanten kunnen zondag 17 augustus een wandeling door de hortus maken met amfibidoloog Hans Adema. Hij zal de geïnteresseerden inwijden in de geheimen van het moe ras. Want leven daar vleesetende planten? Zakje weg in de tuin als je er een moerasje van maakt? En als je dat daadwerkelijk doet, hoe onderhoud je die tuin dan? Hans Adema heeft overal antwoord op. De wandeling begint om elf uur bij de hoofdingang van de Hortus Botanicus op Rapenburg 73. van het ministerie van onder wijs. Elke dag zat vol met af spraken. „Doodvermoeiend." Maar ook, zo concludeert de wethouder: „Een hele beleve- Contactpersoon van de werk groep stedenband Leiden- Juigalpa is Carel van Lingen, te lefoonnummer 071-5165317. Langspeelplaten en boeken Snuffelmarkt in Groenoordhallen leiden hallen. Wie op zoek is naar die ene langspeelplaat of dat ontbre kende boek in de collectie, moet zeker langskomen. De entree bedraagt 4,50 gulden voor volwassenen en drie gul den voor 65-plussers met pas en kinderen van 6-12 jaar. Goed of slecht weer, een be zoek aan de snuffelmarkt is al tijd de moeite waard. Zaterdag 16 augustus van 9-17 uur en zondag 17 augustus van 10-17 uur is er weer een snuffel markt in de Leidse Groenoord-

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 11