4J Pino: Italiaanser kan haast niet Lekkers smaakt steeds vaker naar Amerika Smaak Tapenade VRIJDAG 8 AUGUSTUS 1997 REDACTIE. WIM VAN BEEK 072 Wie kent hem niet? De beroemde Franse sterrenkok Paul Bocuse. Deze inmiddels 71- jarige eminence grise heeft zijn sporen wel verdiend. Energiek als hij is reist hij nog steeds stad en land af om de liefde voor het vak aan derden over re brengen. Met recht wordt hij dan ook de ambassadeur van de Franse gastronomie genoemd en geeft maar war graag gehoor aan de verzoeken om lezingen en kookcursussen te verzorgen. Zelfs in Japan schijnt hij heel populair te zijn. Veel boeken hèefthijal opzijn naam staan en ondanks zijn respectabele leeftijd groeit de lijst nog steeds. Tastbaar bewijs is her onlangs verschenen boek De ware keu ken van Frankrijk' (Kosmos-Z&K Uitgever s/Utrecht) waarin de beroemde kok verslag doet van zijn toer door Frankrijk en de le zer de echte Franse keuken leert kennen. Frankrijk leert men nier alleen kennen door musea en oude kerken te bezoeken. Frankrijk moet worden geroken, geproefd, ik zou bijna zeggen: gekauwd', aldus de au teur in zijn voonvoord. Opmerkelijk is zijn stelling dat er-on danks alle moderne technieken - een dui delijke hang is naar de authentieke smaak. 'In de oudste potten worden dikwijls de beste soepen gekookt...', zo luidt zijn devies. Een recept heb ik er voor u 'uitgepikt' en wel die van de tapenade omdat ik daar zelf zo verzot op ben. Een goede tapenade laat zich makkelijk combineren met zowel vis als vlees en zorgt daarnaast op toast voor een feestelijke aankleding van de borrel. Hien'oor is nodig: 250 gram zwarte Nyons- olijven. 2 tenen knoflook, 80 gram ansjo visfilets in olijfolie, 80 gram kappertjes (in de Provence wordteen kappertje een 'tape- no' genoemd), 1 dl olijfolie en wat peper. Bocuse: 'Ontpit de olijven. Pel de tenen knoflook. Pureer de olijven, knoflook, an sjovisfilets en kappertjes in de kom van de keukenmachine rot een pasta. Doe de peper erbij en werk er vervolgens beetje bij beetje de olijfolie door. Laat de machine draaien tot een homogene, romige massa is ont staan. Bewaar de tapenade met een laagje olijfolie erop in een pot in de koelkast blijft wel tivee maanden goed)'. Van Bocuse 'reis'ik nu naar London, het domein van de eveneens beroemde, Itali aanse kok Antonio Carluccio die daar de scepter zwaait over het befaamde Neal Street Restaurant in Covent Garden. Vaak is hij te gast in culinaire programma's van de BBC en heeft hij met de regelmaat van de klok wereldsterren van formaat over de vloer die zich, wanneer ze Londen bezoeken maar wat graag te goed doen aan zijn Itali aanse keuken. Ook van zijn hand is zojuist bij dezelfde uitgeverij als Bocuse's boek een uitgave verschenen getiteld 'Muzikale me nu's uit Italië'. Muzikaal is het boek zeker want in de voorzijde van de omslag zit een CD met de bekend ste Italiaanse aria's O bevestigd. In dit kookboek zijn Car luccio's favoriete - recepten gebun deld, variërend van kalfsmerg uit Mi laan en kwartels Onbekende producten en smaken uit verre keukens en streken zijn soms verras send dichtbij verkrijgbaar. Deze zomer in Smaak een tochtje langs internationale markten en winkels in de provincies Noord- en Zuid- Holland. MARTHA DE JAGER In Italië zijn een paar honderd ver schillende soorten pasta verkrijgbaar die fabrikant 'De Cecco' voor de over zichtelijkheid heeft genummerd. Dunne spaghetti kreeg nummer 9 en bij groene lasagnavellen staat num mer 114 op het doosje. De Italiaanse traiteur Pino in Leiden importeert een groot aantal soorten en biedt ook heerlijke verse pasta's aan. Op de Hooigracht heeft hij verschillende producten uit Italië bijeengebracht van groenten, worst- en kaassoorten tot wijn, truffels en eekhoorntjes brood. Uit Toscane komt een uitstekend soort eekhoomtjesbrood. Deze wilde paddestoel met een kruidige, noot achtige smaak is herkenbaar aan de knotsvormige steel die soms meer vo lume heeft dan de hoed. In de herfst wordt de populaire funghi porcini ge zocht in bosrijke gebieden, nu liggen ze gedroogd en als crème in een potje te koop. Een nog duurdere paddestoel is de truffel die vroeger met de hulp van Producten van Italiaanse komaf, zoals o.a. lini, wijnen en vruchten. varkens werd gevonden en tegen woordig met een getrainde hond wordt opgespoord. De onzekere op brengst maakt het tot een zeer luxe product dat meestal rauw geschaafd over de pasta gaat of met de smelt kaas Fontina in de 'fonduta' wordt ge bruikt. Truffel in deze fondue is niet zo vreemd omdat de bekende witte Piemontese truffel uit Alba en de Fon tina kaas uit hetzelfde gebied komen. Vlindertjes van deze paddestoel drij ven tussen de etenswaar in potjes, die deel uitmaken van een serie luxe le vensmiddelen in cadeauverpakking. Zakjes amaretti zijn verpakt bij een fles wijn, omdat Italianen dit aman delkoekje graag in de wijn doopt. Een lekkere lichte Lambrusco is er al voor 7.95 en voor een fruitige frisse rode Montepulciano d'Abruzzo uit midden Italië moet dieper in de buidel wor den getasty. Antipasta, de eetlustopwekkende voorgerechtjes gaan goed samen met een glas wijn en de Italiaanse traiteur heeft keus. Opgerolde en gevulde sar dientjes, olijven, kappertjes, inge maakte paprika's en artisjokken, au berginesreepjes in olie en pepers uit Lombardije op wijnazijn. Uit Lombar- dije komt ook het gezouten en ge droogde rundvlees Bresaola, dat dun gesneden wordt. Coppa, vleeswaar uit het spiervlees van een varkensnek, krijgt zijn speciale smaak door rijping in witte wijn en de beroemdste ham van Italië .Parma, is hier natuurlijk ook te vinden. Voor een blokje kaas is er Bel Paese, ofwel 'prachtig land', een Italiaanse kaassoort met een zachte smaak die sinds 1929 van koemelk wordt gepro duceerd. Taleggio, een van de Strac- chinosoorten heeft een milde smaak en krijgt zijn rossige korst door het re gelmatig wassen met pekel tijdens het rijpen. Polenta, risottorijst en pasta s vormen de basis van een Italiamaaltijd. Een snelkookpolenta vergemakkelijkt het koken van de maïsbrij die afgekoeld met een draad in plakken wordt ge sneden. Pasta is meer geliefd en men varieert de kleuren smaak door het gebruik van boekweit, rode peper of spinazie. Harde tarwe bevat veel glu ten en is daarom het geschiktst voor deze deegwaar. Met een pak van dit meel en een pastamachine kan het erg Italiaans worden in eigen keuken. Grote ronde aubergines, tomaten en langvormige paprika's komen van Ita liaanse bodem en de rode Radicchio, is met ricotta in de verse tortellini ver werkt. Brood wordt overal bij geserveerd en er liggen knapperige Crostinisoorten en platte Focaccia met rozemarijn. Het mooiverpakte 'herdersbrood' Panforte uit het Toscaanse Siena is geen alledaags brood. Het bestaat voor het grootste deel uit noten en honing en het is koffie waarin dfe Itali anen deze koek dopen. MARTIN VAN HUUSTEE nen tot tagliatelle met witte truffel en risotto van wilde JOHN BEEREN, eige- naar van de Bokke- 'opmerkelijk in r eeH m6t bJide boeken is de Michelm-sterren ge- prachtige fotogra. deeoreerd restaurant fa, Een gJnot voor indedumenvan het oog En dnt wil Bloemendaal. Wat Nederlanders lekker vinden smaakt steeds meer naar Amerika. Trendwatchers constateren dat 'snacken' en 'fast food' bij bijna alle leeftijden uit stekend scoren. Alleen ten opzichte van de oude, vertrouwde hamburger schijnen Nederlandse jon geren volgens sommige onderzoekers een lichte vorm van moeheid te vertonen. 'Food is fun' doet tegenwoordig opgeld. Dat is heel wat anders da» traditioneel tafelen. Bedoeld wordt plezierig en informeel eten, zoals Amerikanen doen. Op z'n Nederlands heet dat 'niet moeilijk doen'. De Amerikaan zegt 'casual dining'. Fun is food waar niemand hogere kookkunst bij verwacht, maar het moet wel bijzonder lekker zijn. Lekker be tekent dan rijk aan smaken. Smaken en geuren met een vol, complex en kruidig aroma. Nieuwe, Ameri kaanse smaken. Nederlandse voedselfirma's weten intussen waar Abraham de mosterd haalt. Meesterkok Michael Hanssen werkt bij een bedrijf dat gespecialiseerd is in smaakmakers, in kruiden en specerijen. In op dracht van maaltijdbereiders bedenkt hij gerechten die sterk lijken op uit de Verenigde Staten geïmpor teerde voorbeelden. Hanssen noemt zijn vindingen 'look-alikes', dubbelgangers. Bij de imitaties spelen kruidenmengsels een cruciale rol. Het juiste meng sel laat een gerecht als twee druppels water lijken op de oorspronkelijke versie. Voor het mengen van kruiden zijn getrainde smaakzintuigen nodig en mengen is een kwestie van gevoel en van proberen. Uit de wetenschap is bekend dat het knap lastig is om smaken objectief te meten en te vergelijken. Koks, die gewend zijn de hele dag te proeven, hebben daar veel meer inzicht in. Michael Hanssen zet enthousiast de nieuwe, extre me smaken uit Amerika op een rijtje. Smaken die behoorlijk heftige ervaringen in de mond teweeg brengen. Eerst laat hij 'Smokey' proeven. De smaak van rook, van vuur, van barbecue. Van houtskool vuur dat gestookt is uit hickory, het hout van de Amerikaanse walnotenboom. De rooksmaak is aan zienlijk sterker dan wat wij gewend zijn bij rook vlees of gerookte paling. Wierook en asfalt tegelijk. Dat geconcentreerde Smokey verwerkt Michael Hanssen ip diverse smakenmengsels. Zoals in 'Hot Wing Seasoning'. Dat is een typisch Amerikaanse, rokerige, zure en pittige barbecuesaus waarmee kipvleugels tijdens het roosteren worden inge smeerd. Als iets Nederlanders vertrouwd is dan zijn het zui velproducten. Aziaten vinden zelfs dat alle Hollan ders weerzinwekkend stinken naar zure melk. Maar de nieuwe Amerikaanse smakencombinatie 'Yo ghurt and Buttermilk' is volgens Michael Hanssen totaal anders dan de ons vertrouwde aroma's van yoghurt en karnemelk. En de Amerikaanse smaak van 'Blue Cheese' is niet te vergelijken met Franse of Italiaanse blauwschimmelkaas. Beide nieuwe, extreme zuivelsmaken zijn favoriet in Amerikaanse saladedressings. 'Honey and Mustard' zou je de harmonie van de te genstelling kunnen noemen. Het is een combinatie van extreme smaken. Doet het eveneens uitstekend in dressings voor salades, die in gezondbewust Amerika steeds vaker als complete maaltijd worden geserveerd. Verzadigende salades met complexe, rijke smaken. Ook rauw vlees dat ingewreven is met zo'n mengsel van honing en mosterd krijgt er na bereiding die typisch Amerikaanse smaak van. 'Hot and Spicy' komt uit het zuiden van de VS. Naast kruiden spelen diverse soorten peper de hoofdrol. Niet alleen de vol en scherp smakende peperkorrels uit Azië. Ook de pikante, in Amerika inheemse, rode pepers die wij ten onrechte 'Spaan se' noemen. Bij dit extreme mengsel lijkt het wel of kruiderijen uit Oost en West een kosmopolitisch huwelijksluiten. Juist dat kosmopolitische karakter van hedendaag se smakencombinaties is typisch Amerikaans. Zo combineren hedendaagse koks verse gemberwortel en citroengras uit de Aziatische keuken met orega no en basilicum uit Europa. OPGAVE KRUISWOORDRAADSEL Horizontaai:1. Grillig; 5. Turkse rijstmoes; 9. Spaanse uitroep; 10. paard; 11. stoomschip; 13. plaats op Sumatra; 15. junior; 16. vod; 18. biljartstok; 19. oor konde; 20. zeer spoedig; 22. beemd; 24. Europeaan; 26. deel van een plant; 27. strafwerktuig; 29. wijze waarop geluid door een ruimte wordt verbreid; 31. eucharistieviering; 33. rij; 36. bijbelse naam; 38. aan gene zij de (in samenst.); 40. goed zo!; 41. zoogdier; 42. roofzuchtige papegaai; 44. nederlandse ri vier; 45. de onbekende; 46. be- taalplaats; 48. nummer; 49. bijb. figuur; 50. chemisch ele ment; 52. insnijding in een rok; 53. rookgerei. verticaal:1. Wapenstilstand; 2. aldus; 3. bergweide; 4. aaneen schakeling; 5. vaartuig; 6. elec- trisch geladen deeltje; 7. briefaanhef; 8. verwelkt; 12. al- leenspel; 14. lidwoord; 15. tak van sport; 17. dronkaard; 19. deel van een voetbal; 21. slee; 23. maandstand; 25. hoeveel heid; 27. vertragingsmiddel; 28. kunstwerk; 30. versleten; 32. kledingstuk; 33. voormalig Per- zië; 35. voegwoord; 36. slee; 37. deelbaar door twee; 39. Duits kaartspel; 40. afgelopen uit!; 43. boom; 46. steen; 47. verhoogde toon; 49. laatstleden; 51. nota bene. OPLOSSING CITAAT Kraam, storm, vleet, stomp, kluis, steel, poedel, kluif, bloot, koper, salon, liaan, tiran, kolos. Het citaat is van Douglas Ainslie: 'Op een vrouw kun je nooit aan, ze kan je trouw blij ven'. 0C/£L£0AK. P££J/J M/ttC*/£A/ ££AJ VCSU/ZTJ£ VOOP PI/JA/ S/(5A- &£TJ£?> "VPAACs-T faJJ/> AAA 0C/ZZ£0AJC. T R i p A'EE/ ZE&T 8l/tC£0AKT EM Ar/A EEtAT HET S/lSAEETJE C//TEVKO Z'fJ AKWD C>AAS 6££AT 0C/CL£0AAr ArtXrO OOA<- ASCX3 ££AS £>P£VAS OP ZV 00£> „P/£ J£ £PGWAS 0/J" r-/£. TOMPOES Heer Bommel en de grauwe razer „W-watwasdat?" stamelde heer Ollie bleek. ,,Riep daar iemand?" „Krotenkoker!" kraste de stem bij de zoldering en uit de deuropening tier de de andere: „Krukkende tremel, puikopü!" Heer Bommel luisterde met toene mende ontreddering naar deze woorden en toen hij bovendien een dreigende schaduw om de hoek zag komen, sloeg de schrik hem om het hart. Met een gesmoorde uitroep dook hij achter een stoel. „Het m-monster!" jammerde hij. „De r-rauwe g-grazer. W-wat moeten w-we doen?" „Stil zijn", fluisterde Tom Poes, die hem gevolgd was. „Men moet mon sters niet onrustig maken. Dan wor den ze kwaad." Heer Ollie gehoorzaamde. Hij zat zwijgend achter de bouwvallige zetel en enige ogenblikken was er niets te horen dan het klapperen van zijn tanden en het getik van waterdrup pels die van de zoldering vielen. Toen klonk er een geschuifel en een stem mompelde op vragende toon: „Stuk repel?" Het was duidelijk dat het monster naderde en heer Bommel stak be vend zijn hoofd om de leuning om te weten waar hij aan toe was. Nu viel zijn blik op. een onaanzienlijk ventje, dat hem met gluiperige oogjes uit een hoek van het vertrek beloerde. De geringe afmetingen en de vrees achtige houding van het wezen ga ven hem zijn moed terug. Hij stond dus op, slikte eens en trok zijn jas recht. „Foei!" sprak hij. „Was me dat schrikken! Uw gedrag is vlegelachtig, heer Razer. Het is hoogst ongepast om gasten met ruwe woorden te be jegenen!" DOOR JAN VISSER Henny Stoel, presentatrice van het NOS-Journaal, zei gisteravond dat zelfs de 'grootste optimist' niet meer had verwacht dat het nog zulk fraai zomerweer zou worden. Onzin natuurlijk want na juli komt augustus en deze hoogzomermaand heeft in het verleden wel eens vaker de zomer uit het slop gehaald. De uit spraak is tekenend voor een deel van de media dat de maand juli als bijzonder slecht omschreef terwijl het in feite allemaal best meeviel. Gelet op de niet al te stabiele weersomstandigheden moest een ieder ge woon wat inventiever met zijn of haar tijd omgaan. Dezer dagen kan men onbekommerd op stap gaan want het is heel stabiel zomerweer geworden. In deze situatie komt dit weekeinde geen verandering. Bepa lend voor het weerbeeld is nog steeds een omvangrijk hogedrukgebied boven het noorden en noordoosten van Europa. Dit systeem versterkt zich middels een uitloper naar het midden van Europa terwijl nabij Schotland een nieuwe kern tot ontwikkeling komt. Pas rond dinsdag neemt de kans op een onweersbui toe. Dan namelijk trekt een uitloper van een oceaande pressie over West-Europa. Aan de achterzijde van de zone met wat lagere druk loopt de barometer echter opnieuw op. Het ziet er dan ook niet naar uit dat de zomerse periode spoedig voorbij zal zijn. Morgen is het opnieuw zonnig en warm met middag- temperaturen tot 28-29 graden. Waaien doet het ver der nauwelijks maar in de kustgebieden zou 's mid dags wel een verkoelend zeewindje kunnen opsteken. Op zondag gaat de wind uit het zuidoosten waaien en stroomt nog wat warmere lucht naar ons land. Op veel plaatsen wordt dan de 30 graden overschreden. Giste ren werd het nog wat warmer dan woensdag. Bij Lei den werd een maximumtemperatuur van 28,1 graden gemeten, Schiphol kwam tot 28,0 en in Bloemendaal werd het 27,5. KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot ervnet zaterdag. Noorwegen: Zonnige perioden maar langs de westkust steeds meer bewolking en vooral morgen regen, misschien ook met onweer en vooral in de omgeving van Ber- gen(in het uiterste westen) veel neerslag. Maxima van 16 graden*in het noord westen tot meer dan 25 rond Oslo. Flinke zonnige perioden maar in het noorden en midden ook wolkenvelden. Op de meeste plaatsen droog. Middagtempera- tuur uiteenlopend van 21 graden in het noorden tot 27 in het midden en zui- Denemarken-. Droog en vrij zonnig. Mid- dagtemperatuur rond of net iets boven 25 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: In Engeland, Wales en het zuiden van Ierland meer zon en droog. In het noord westen juist meer bewolking en enige tijd regen. Middagtemperatuur flink uit eenlopend van een graad of 16 in noord west-Schotland tot 27 plaatselijk in het zuiden van Engeland. België en Luxemburg: Vrij zonnig en droog. Middagtempera tuur ongeveer 27 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Overgang naar vrij zonnig weer met al leen in Bretagne of de Vendee nog kans op een lokale bui. Warm met maxima rond 30 graden. Portugal: Zonnige perioden en kans op een enkele regen- of onweersbui. Maxima uiteenlo pend van een graad of 25 aan de kust tot meer dan 30 in het binnenland. Madeira: Wolkenvelden en nu en dan een bui. Middagtemperatuur omstreeks 23 gra- Flinke perioden met zon en daarnaast kans op een enkele stevige regen- of on weersbui, met name in het noorden. Middagtemperatuur uiteenlopend van een graad of 25 bij La Coruna tot rond 35 in het binnenland. Canarische Eilanden: Afwisselend zon en wolken en kans op enkele buien, misschien met onweer. Middagtemperatuur rond of net boven 25 graden. Marokko: Westkust: zonnige perioden en waar schijnlijk droog. Middagtemperatuur vlak aan zee van rond 25 in het noorden tot ruim 30 in het zuiden. Tunesië: Flinke zonnige perioden en waarschijn lijk droog. Middagtemperatuur vlak aan zee tussen 30 en 35 graden, landin waarts nog warmer. Zuid-Frankrijk: Overgang naar droog weer met flinke zonnige perioden. Warm, bijna overal 30 graden of meer. Mallorca en Ibiza: Veel zon en daarnaast een kleine kans op een lokale regen- of onweersbui. Mid dagtemperatuur oplopend tot ruim 30 graden. Italië: Perioden met zon en vooral in de noor delijke helft kans op enkele buien, ook met onweer. Nog steeds warm met maxima van tegen de 30 graden in het noorden tot 35 plaatselijk in het zuiden. Corsica en Sardinië: Veel zon en waarschijnlijk droog. Warm met maxima in de buurt van 35 graden Malta: Zonnig en erg warm. Middagtempera tuur rond 35 grader^ Griekenland en Kreta: Vrij zonnig maar in het noorden meer bewolking en soms een regen- of on weersbui. Aan de kust maxima rond 30 graden, landinwaarts warmer. Op de Egeische Zee een stevige noordelijke Turkije en Cyprus: Veel zon en zo goed als overal droog. Middagtemperatuur vlak aan zee tussen de 30 en 35 graden. Duitsland: Flinke zonnige perioden; vooral in het oosten een kleine kans op een regen- of onweersbui. Middagtemperatuur rond of boven 25 graden. Zwitserland: Geleidelijk meer zon; vooral in de ooste lijke kantons eerst nog een regen- of on weersbui. Middagtemperatuur tussen 25 en 30 graden. Oostenrijk: Nu en dan zon maar ook enkelq soms«met onweer. Middagtemp ongeveer 25 graden. Polen: Van tijd tot tijd zon maar ook enkj en, misschien met onweer. Mida peratuur rond of net onder 25 grcj Tsjechië en Slowakije: Zonnige perioden en mogelijk gen- of onweersbui. Maximumh tuur ongeveer 25 graden. Hongarije: Geregeld zon en op de meeste p droog. Middagtemperatuur onge graden. ZATERDAG 9 AUGUSTUS 1997 Zon- en maanstanden Zon op 06.15 Zon onder Maan op 12.32 Maanondf Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 08.06 20.25 07.39» Laag 03 45 16 05 03 26» Weerrapporten 07 augustus 20 ui Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Vlissingen Maastricht Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Boedapest Cyprus Dublin Frankfurt Genève Helsinki Innsbruck Istanbul Klagenfurt Kopenhagen Las Palmas Luxemburg hall bew. Warschau licht bew. Wenen onbew. Zürich hall bew. Bangkok hall bew Casablanca zwaar bew. Johannesburg onbew. Los Angeles zwaar bew New Orleans hall bew. New York zwaar bew TelAviv licht bew. Tokyo regenbui Toronto half bew Vancouver hall bew

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 8