Premier neemt initiatief voor politiefusie België Buitenland Surinaamse reactie op Nederlandse actie Even bijkomen Capri zet versierende VIP's op video Grof geld voor foto Di Sojoez aangekomen bij ruimtestation Mir Eerste succes voor Holbrooke in Bosnië Onrust na raketaanval op noorden Israël Slechts vier doden bij vliegtuigongeluk Miami IRIJDAG 8 AUGUSTUS 1997 'Archeologische vondst in Athene athene In het centrum van Athene hebben archeologen tussen twee gebouwen een begraafplaats uit de vijfde eeuw voor Chris tus gevonden. Op deze Demosion Sima zijn naar wordt aange komen de staatsman en strateeg Pericles, de staatsman Solon en «e redenaar Lycurgus begraven. De vondst is een toevalstreffer ie danken aan de eigenaar van een te bouwen theater, die ar cheologen verzocht bodemonderzoek te doen. Acht maanden '"geleden werd in het centrum van de stad het Lyceum ontdekt, de school waar filosoof Aristoteles 2.500 jaar geleden les gaf. JjBritse werklozen naar universiteit Jonden De Britse regering stuurt de komende herfst vijfduizend jonge werklozen naar universiteiten en hogescholen, ook als zij niet over de benodigde kwalificatie beschikken. Met de eenmali- onge stap wil Londen de hoge werkloosheid onder jongeren tussen e de 18 en 24 jaar indammen. Het experiment kost 83 miljoen gul den en komt voort uit de verkiezingsbelofte van de Labourpartij om de jeugdwerkloosheid (250.000 personen) aan te pakken. Vijftig doden bij treinbotsing in Irak bagdad Bij een botsing van een passagierstrein en een goede rentrein in Irak zijn ongeveer vijftig doden en 150 gewonden ge tallen. Een functionaris in Bagdad sprak gisteren over de groot ste treinramp in Irak sinds jaren. De weekkrant Al-Zawra, eigen dom van Saddam Husseins zoon Odai, meldde slechts dat het ongeluk vorige week bij Simawa, zo'n driehonderd kilometer ten ■luiden van de hoofdstad Bagdad, een groot aantal doden en ge bonden tot gevolg had gehad. I: .Vrouw moet ex-vrouw miljoen betalen WashingtonDe Amerikaanse mevrouw Hutelmyer moet de eer- laste vrouw van haar man een miljoen dollar betalen omdat zij de Worzaak is van het stranden van het huwelijk. Dit heeft een grechtbank in North Carolina bepaald in de zaak die de eerste Lpievrouw Hutelmyer had aangespannen. Meneer Hutelmyer be- ■Eon in 1991 een relatie met zijn secretaresse. Drie jaar later ont- Tïekte Dorothy Hutelmyer dat haar man vreemdging. Vorig jaar Éyerliet haar man na negentien jaar huwelijk de echtelijke wo- jiing, vroeg echtscheiding aan en trouwde met zijn maitresse. ^fevrouw Hutelmyer twee gaat in beroep tegen de uitspraak. jPriebke wil in klooster blijven ooftome» De in Italië veroordeelde oorlogsmisdadiger Erich Prieb- o3ce verzet zich tegen zijn overplaatsing uit een klooster, waar hij Sender huisarrest is geplaatst, naar een militair ziekenhuis in Ro- °jyne. Woensdag besloot een militaire rechter tot overplaatsing «yan Priebke. De 84-jarige Duitser vindt zichzelf të oud om een wj/eiligheidsrisico te vormen. De rechtbank in de Franse stad Bor deaux heeft gisteren de 86-jarige van oorlogsmisdaden verdach te Maurice Papon, tegen wie in oktober een rechtszaak begint, «jlnder toezicht van de rechter geplaatst om te voorkomen dat hij °°er vandoor gaat voor het begin van zijn proces. gGesprekken over Oost-Timor opgeschort ffiew york Indonesië en Portugal hebben gisteren een gespreks- ooföndeöver Oost-Timor afgesloten. Beide partijen zijn volgens de bemiddelaar van de Verenigde Naties, Jamsheed Marker, van ^Jjlan over enkele weken de gesprekken te hervatten. De dialoog «lussen Lissabon en Jakarta heeft nog een lange weg te gaan, al- oodus Marker. Indonesië veroverde de Portugese provincie Oost- (^jrimor in 1975 en annexeerde deze een jaar later. Dat gebeurde -jzeer tegen de wil van de bevolking. De VN hebben de inlijving Upoor Indonesië niet erkend. 'Pronk op werkbezoek in Mozambique ■^en haag Minister Pronk voor Ontwikkelingssamenwerking is FÉisteren aan een tiendaags werkbezoek begonnen aan Mozam bique. Hij zal onder meer gesprekken voeren met president Lhissano en premier Manuel Mocumbi. Ook ontmoet hij verte- genwoordigers van politieke partijen, ondernemers en mensen- rechten-activisten. Naast zijn bezoek aan de hoofdstad Maputo -maakt Pronk een rondreis langs Nederlandse projecten. In Mo- "Yambique kwam met de eerste vrije verkiezingen van december 4994 een eind aan de meer dan vijftien jaar durende bloedige burgeroorlog. Kinderen bedwelmd door chloordamp Brussel» Tientallen kinderen zijn gisteravond in het openlucht- bad van het Belgische Wetteren, bij Aalst, bedwelmd geraakt door chloordampen. De meesten moesten worden opgenomen het ziekenhuis. Door een defect aan de circulatiepomp kwam iertig tot veertig liter chloor ineens in het zwemwater terecht, /ijftig kinderen moesten naar het ziekenhuis. Ze mochten van- laag weer naar huis. Volgens artsen zullen zij geen blijvend let- feel overhouden aan de chloorvergiftiging. ïeld voor Afghaanse vluchtelingen )en haag Minister Pronk (Ontwikkelingssamenwerking) stelt Via de Stichting Vluchteling ruim een miljoen gulden beschik - )aar voor de opvang van Afghaanse vluchtelingen die vanuit 'akistan terugkeren naar hun vaderland. De stichting steunt binds 1985 het werk van het International Rescue Committee [IRC) onder Afghaanse vluchtelingen. Als gevolg van de sinds 1979 woedende strijd zijn in de afgelopen jaren miljoenen men sen uit Afghanistan gevlucht, er 5 Cd moet automobilist wakker houden Parijs» Om te voorkomen dat automobilisten in slaap sukkelen, yypeeft de Franse organisatie voor snelweginformatie een nieuw wapen in de strijd gegooid. De cd Stop De Slaperigheid moet de bestuurder wakker houden met plotseling trompetgeschal en paukenslagen. Voor degenen die zich over files en verkeersop stoppingen opwinden, is een cd met rustige muziek gemaakt. Er zijn ook cd's voor lange eentonige ritten en voor tours met kin deren. Alle muziek is ook op cassette leverbaar. -pramaribo anp Dehaene doet geuzennaam de loodgieter eer aan •e Nederlandse zaakgelastigde Paramaribo, Laurent Stokvis, [gisteren uit de ontvangstlijn an protocol van het Surinaam- B ministerie van buitenlandse aken gezet. Stokvis was op de Jternationale luchthaven ter pgroeting van president Jules vijdenbosch, die van een be- pek aan Nederland en België «ugkeerde. De actie van het Surinaamse Ministerie van buitenlandse za- houdt verband met de in- jhakeling van Interpol door de derlandse justitie voor een estatiebevel tegen adviseur in staat Dési Bouterse. Het uit protocollaire ontvangstdele- itie halen van Stokvis wordt ischouwd als de 'eerste stap' ~en Nederland. Bouterse was ferigens op de Johan Adolf •ngel-luchthaven aanwezig n Wijdenbosch te begroeten. 'Wijdenbosch heeft ria aan komst verklaard, dat Suriname de komende week met een 'ge past antwoord' komt op de 'het ze' die Nederland tegen Bouter se en Suriname voert. „Neder land heeft zijn ware aard via zijn pers bewezen", aldus de president tegen journalisten. Vandaag belegt hij een perscon ferentie, waarvoor ook politici zijn uitgenodigd. Het CDA-Kamerlid Hillen vindt dat het arrestatiebevel te gen Bouterse veel te laat is uit gevaardigd en dat Nederland zich te slap heeft opgesteld. Overigens verwacht Hillen niet dat Bouterse ooit zal worden gepakt. Dat Nederland Surina me zou provoceren wees hij van de hand. Als het land serieus wil worden genomen, „moet het geen misdadigers in de top zet ten", aldus Hillen. Volgens hem „kun je zeggen dat de benoe ming van Bouterse tot adviseur van staat een provocatie is aan het adres van Nederland." De Belgische premier Jean Luc Dehaene heeft zijn geu zennaam 'de loodgieter' weer eer aan gedaan. Vlak voor dat hij op vakantie vertrok, stopte de eerste minister zijn collega's een vertrouwelijk document in handen. In dat werkstuk, opgesteld door één van zijn naaste medewer kers, draagt het kabinet van Dehaene een oplossing aan voor één van de gevoeligste politieke problemen in Bel gië: de hervorming van de politiediensten. Een bekwaam staaltje soldeerwerk, luidde de algemene reactie in de Brusselse Wetstraat. brussel paul koopman correspondent De reorganisatie van de politie diensten staat in België boven aan de politieke agenda sedert de parlementaire onderzoeks- commissie-Dutroux iti een rap port aantoonde dat de over vele arrondissementen verbrokkelde gemeentepolitie, rijkswacht en gerechtelijke politie schromelijk faalden bij het onderzoek naar ontvoerde kinderen in België. Coördinatie was ver te zoeken en in sommige gevallen werk ten de politiediensten elkaar zelfs tegen of hielden gegevens voor elkaar achter. Het parle ment concludeerde unaniem dat de diensten moeten fuseren tot één politie-organisatie. Met dat advies werd het start schot gegeven voor een felle machtsstrijd tussen de betrok ken politiediensten, waarbij ook oude controverses tussen Wal lonië en Vlaanderen de kop op staken. De gemeentepolitie vreesde door de rijkswacht op geslokt te worden, de Waalse socialisten waren bang dat de burgemeesters hun greep op het politieapparaat zouden ver liezen en de Vlaamse liberalen verwachtten op hun beurt dat Wallonië een politiefusie zou saboteren. Groot was de verontwaardi ging dan ook toen vorige week de Franstalige minister May- stadt (financiën) zei dat een vol ledige politiefusie niet wenselijk is. Mare Verwilghen, voorzitter van de onderzoekscommissie- Dutroux, eiste onmiddellijk uit leg. De regering kan een una nieme uitspraak van de Kamer niet zomaar naast zich neerleg gen, aldus Verwilghen. Naar eerst nu is gebleken, praatte Maystadt zijn mond voorbij en putte hij zijn ideeën rechtstreeks uit de vertrouwelij ke nota van Dehaene. Daarin wordt voorgesteld delen van de rijkspolitie en gemeentepolitie op gemeentelijk niveau samen te voegen tot één nieuw korps met één uniform, maar wordt daarnaast een landelijke 'fede rale' politiedienst in het leven geroepen. Dat wordt een feite lijke voortzetting van de rijks wacht, aangevuld door eenhe den van de gerechtelijke poli tie. Of de premier met zijn voor stel voor een 'halve fusie' alle opvattingen weet te verzoenen, moet nog blijken na het zomer reces. Maar de eerste reacties waren al voorzichtig positief. Het Nationaal Syndicaat voor het Rijkswachtpersoneel rea geerde met instemming op het plan. Commissievoorzitter Ver wilghen zei in de nota voldoen de van zijn eigen adviezen te rug te kunnen vinden. De Liga voor de Mensenrechten prees het stuk als 'evenwichtig'. Het kamerlid Dewael, lid van de oppositiepartij VLD, zei: „De premier heeft een cocktail ge brouwen die zoet genoeg is, opdat iedereen hem kan door slikken." friederichskoogDeze huilers, zes weken oude zeehonden die hun moeder kwijt zijn, zwemmen in een bassin van het opvangcentrum voor zeehonden in Friederichskoog, aan de Duitse Noordzeekust. De dieren verblijven in een gedeelte van het centrum dat niet voor het pu bliek toegankelijk is. Als ze sterk genoeg zijn worden ze naar zandban ken voor de kust gebracht om hun leven zelfstandig voort te zetten. FOTO REUTERS PETER MÜLLER Camera 's op straat moeten tekort aan politie op eiland compenseren rome eelco van der linden correspondent De Italiaanse VIP's hebben het zwaar in de zomer. Ze worden belaagd door honder den 'paparazzi' die het de laatste jaren vooral gemunt hebben op hun borsten, bil len en- geslachtsdelen. De foto's zijn terug te vinden in gespecialiseerde roddelbladen, die er niet voor terugdeinzen het bewuste lichaamsdeel op de omslag te plaatsen on der een soort kraslot. De ergernis is groot en dat verklaart ook de ophef die beroemde Italiaanse mannen en vrouwen dezer dagen maken over het feit dat overal op wat zij als hun eiland be schouwen - het in de baai van Napels gele gen Capri - tv-camera's zijn geplaatst die alles filmen wat voor hun lens komt. Zelfs het centrale plein van het gelijkna mige plaatsje Capri - in de zomer de 'salon van Italië' genoemd en de plek waar dege nen die meetellen elkaar ontmoeten en versieren - staat sinds woensdag onder per manente videobewaking. Het initiatief is van burgemeester Costan- tino Federico, een man die elk jaar iets op merkelijks verzint met als doel zijn vijftien vierkante kilometer metende en 7.500 in woners tellende eiland rustig en ordentelijk te houden. De camera's dienen volgens Fe derico om het verkeer en de mensenmas sa's in goede banen te leiden en voor het opsporen van brandhaarden. De burgemeester, die vorig jaar nog hon den de toegang tot het eiland ontzegde en het jaar daarvoor pleitte voor een Monaco- achtige status voor Capri, vindt dat hij niets vreemds doet. „In alle steden van de wereld bestaan dit soort gesloten tv-circuits", aldus Federico. Degenen die opwerpen dat Capri niet Manhatten of Bronx is, noemt hij 'lasteraars die geen oog hebben voor de kwetsbaarheid van het eiland'. Federico voert ook aan dat hij moet be zuinigen. Hij kampt met een tekort aan agenten en geld. De videobeelden, die door politieagenten bekeken worden, zijn een uitkomst. „Een agent kost 4.800 gulden per maand, terwijl ik aan camerahuur in totaal 1.200 gulden kwijt ben. Tel uit je winst", al dus de pragmatische burgmeester. Niet iedereen volgt die redenatie. Film sterren, tv-presentatoren, politici en andere grootheden spreken van Orwell-achtig toe standen'. „De lust vergaat je als je op een terras zit in de wetenschap dat vier came ra's je in de gaten houden", meent coutu rier Rocco Barocco. De angst bestaat verder natuurlijk dat het gefilmde materiaal verkocht wordt aan de roddelbladen, die tienduizenden guldens over hebben voor wat een beginnende ro mance of echtelijke ruzie kan zijn. Federico garandeert echter dat zijn agenten 'sober zullen registreren'. „We handelen uitslui tend in naam van de veiligheid van het ei land en de bezoekers", aldus de burge meester. londen afp De eerste niets-verhulJende fo to van de Britse prinses Diana met haar 'nieuwe minnaar' is veel media een fortuin waard. De Britse boulevardpers biedt tot 500.000 dollar voor degene die het plaatje levert waarop Lady Di intimiteiten uitwisselt met de 41-jarige miljonair Do- di Al Fayed. De filmproducent, zoon van de Egyptische eigenaar van het Londense warenhuis Har- rods, geldt als mogelijke nieu we partner. De media conclu deren dat nadat Diana onlangs enkele dagen op het jacht van Al Fayed in de Middellandse Zee had doorgebracht. De mil jonair kent Diana, die vorig jaar van kroonprins Charles scheidde, al ruim tien jaar. De prinses van Wales ver trekt vandaag naar Bosnië in het kader van haar campagne tegen landmijnen. Ze gaat op uitnodiging van de organisatie Landmine Survivors Netivork. moskou anp De kosmonauten die cruciale reparatiewerkzaamheden gaan verrichten in de Mir, zijn gister avond aangekomen in het geha vende ruimtestation. Anderhalf uur na de geslaagde koppeling van hun Sojoez-capsule aan het ruimtestation, stapte de verse bemanning over in de Mir. In het vluchüeidingcentrum bij Moskou klonk opgelucht ap plaus. De nieuwe commandant So lo vjev en zijn collega Vinogra dov zullen de stroomvoorzie ning van het bij een botsing be schadigde station proberen weer op peil te brengen. Ook moeten ze proberen een gat te dichten in de Spektrum-modu- le. De oververmoeide kosmo nauten Tsiblijev en Lazoetkin keren op 14 augustus na een verblijf van zeven maanden in de ruimte naar huis terug.. De Amerikaan Mike Foale wordt eind september of begin okto ber afgelost door zijn landge noot David Wolf. Om de stroomvoorziening van het station te herstellen zal de nieuwe bemanning later in de maand eerst proberen stroomkabels te repareren die de huidige bemanning kapte, toen een Progress-vrachtschip bij een mislukte koppeling een gat in de Spektr-module had ge slagen. Daarna wordt gepoogd het gat te dichten. sarajevo» an p-afp Partijen eens over ambassadeursposten De grootste struikelblokken op weg naar de volledige uit voering van het vredesakkoord van Dayton, de terugkeer van vluchtelingen naar hun oor spronkelijke woonplaats en de vervolging van oorlogsmisdadi gers, zijn echter nog niet uit de weg geruimd. Holbrooke praat vandaag met de Bosnisch-Servi- sche president Biljana Plavsic en de Joegoslavische president Milosevic. Ondertussen maakte Plavsic's adviseur Dupor bekend dat de Bosnisch-Servische presidente een eigen politieke partij gaat vormen. Plavsic zal waarschijn lijk tot leider van de nieuwe partij worden aangewezen. De presidente werd 20 juli uit de regerende SDS-partij van de vroegere leider Karadzic gezet. De Amerikaanse bemiddelaar Richard Holbrooke heeft in Bos nië zijn naam als onvermoeiba re onderhandelaar en bemidde laar hoog gehouden. Hij boekte de afgelopen nacht tijdens een marathonzitting met de drie Bosnische leiders een eerste succes bij zijn poging de partij en nader op één lijn te krijgen. Het driekoppige president schap van Bosnië werd het eens over de verdeling van de am bassadeursposten. Ook bereik ten zij een akkoord over de op bouw van een nationaal tele foonnet. Deze geschilpunten stonden de pogingen in de weg om van Bosnië één staat te ma ken voor Kroaten, moslims en Serviërs. tel aviv ad bloemendaal Vredesinitiatief VS goed ontvangen ven gekomen en gewoonlijk is dat de inleiding tot raketbe schietingen tegen Israël. De He zbollah heeft zich in Zuid-Liba- non opgeworpen tot bescher mervan de burgerij. Israël en het Palestijnse Auto- nomie-bestuur zijn positief over de komst van de Amerikaanse gezant Dennis Ross die het vre desproces nieuw leven wil in blazen. Volgens de Verenigde Staten kunnen alleen grotere samenwerking tussen Israël en de Palestijnen op veiligheidsge bied en opheffing van de Israëli sche maatregelen tegen de Pa lestijnen het vertrouwen her stellen dat nodig is voor onder handelingen. President Clinton en minister Albright van buitenlandse zaken drongen er bovendien op aan de onderhandelingen over de definitieve status van de Pales tijnse gebieden spoedig weer op te vatten. Zowel de Israëlische regering als de Palestijnen hebben posi tief gereageerd op Clintons woorden. correspondent De spanning in het Israëlisch- Libanese grensgebied is van ochtend dramatisch gestegen na de explosie van drie Katy- usha-raketten in Israël. Een Is raëlische burger raakte licht ge wond en een synagoge liep zware schade op. De vijandelijkheden in het grensgebied zijn opgevoerd na een Israëlische commando-ac tie in Libanon, een week gele den, waarbij vijf leden van de is lamitische verzetsbeweging He zbollah om het leven kwamen. De Hezbollah heeft in reactie daarop 'harde wraak' en zelf moordacties aangekondigd te gen Israëlische doelen. In de afgelopen dagen zijn in het Israëlisch-Libanese grensge bied zware artilleriebeschietin gen uitgevoerd, waarbij het Is raëlische leger, de met Israël collaborerende Zuid-Libanese militie en de Hezbollah waren betrokken. Enkele Libanese burgers zijn daarbij om het le- washington hans de bruun correspondent Een DC-8 vrachtvliegtuig is gis termiddag kort na het opstijgen van het vliegveld van Miami ontploft en neergestort op een drukke autoweg en een winkel centrum. Wonderlijk genoeg waren de enige dodelijke slacht offers de vier bemanningsleden aan boord van het toestel van Fine Air Inc. Op de grond raak ten slechts twee mensen licht gewond. De DC-8-60 - een oud vier motorig toestel waarvan de vrachtmaatschappij Fine Air er vijftien bezit - kreeg seconden nadat het was losgekomen van de startbaan storing in een mo tor. De neus schoot daarna om hoog, waarna het bijna recht standig naar beneden kwam. De DC-8 kwam eerst neer op een leegstaand loodsencom- plex, waarna de brandende romp over een drukbereden autoweg schoof en terecht kwam op het parkeerterrein van een winkelcentrum. Brandende brokstukken van het vliegtuig en auto's lagen overal verspreid, maar slechts twee voorbijgangers moesten zich met lichte verwondingen laten behandelen. Over de oorzaak van de ramp tast de Federal Aviation Admi nistration nog in het duister. Omdat plots de neus omhoog kwam wordt rekening gehou den met een schuivende la ding. De 'zwarte doos' van het toestel is gevonden, maar de DC-8 beschikte niet over een recorder die de gesprekken in de cockpit opneemt, zoals bij passagiersvliegtuigen het geval De brandende restanten van het op een snelweg bij Miami neergestorte vliegtuig worden geblust en opge ruimd. FOTO AFP CHUCK FADELY Het is het tweede ongeluk wark bij New York. Daarbij vie met een vrachtvliegtuig in de VS len geen slachtoffers. in acht dagen. Op 31 juli stortte een MD-11 vrachtjumbo van Federal Express neer bij de lan ding op het vliegveld van Ne- menselijke fout, aldus deskun digen. Bij de landing zijn alle re- Het neerstorten van de Zuid- gels opgevolgd, hetgeen erop Koreaanse Boeing op het eiland wijst dat iemand - piloot of Guam, eerder deze week, is luchtverkeersleiding - een fout waarschijnlijk te wijten aan een heeft gemaakt. 'Leger Rwanda doodt burgers' nairobi» ap In Rwanda worden dagelijks weerloze mannen, vrouwen en kinderen gedood, vaak in het kader van operaties van het le ger tegen vermeende Hutu-re bellen. Dat hebben de mensen rechtenorganisatie Amnesty In ternational en de Rwanda-mis sie van het VN-Hoge Commis sariaat voor Mensenrechten (HRFOR) gisteren gemeld. In mei, juni en juli zouden in Rwanda meer dan 2.300 onge wapende burgers, voornamelijk Hutu-vluchtelingen, zijn ge dood, aldus het rapport van Amnesty. In veel gevallen zou den burgers tot in hun huizen zijn achtervolgd door militairen, om vervolgens te worden ge dood. Het leger zou ook kinde ren executeren. Volgens Amnes ty vallen de slachtoffers niet tij dens vuurgevechten, zoals de regering zegt.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 5