jt i j hf ph 7 'luaJ - 'Hoge Veluwe lapt Jachtwet aan laars' AATSTE LOTEN! Feng shui trend in kantorenland Binnenland „s®* k 3 Proef-urinoir Bevelhebber Schouten wil landmacht 'herschikken' Gen ontdekt dat erfelijke ziekte TSC veroorzaakt Motorrijders: laat ze gaan Plan garage onder duinen iAC 8 AUGUSTUS 1997 gerpythons in miniatuur In het Noorderdierenpark in Emmen heeft een broed- jiine twee tijgerpythons uitgebroed. De dieren zijn ongeveer 1ialve meter lang en wegen een ons. De kleintjes hoeven de e dagen nog niets te eten, omdat ze vlak voordat ze het ei uipen nog snel even de dooier tot zich nemen. foto anp best vrij bij brand Lekkerkerk bkerk Bij een brand in twee opslagloodsen in het Zuid- jndse Lekkerkerk is vanmorgen asbest vrijgekomen. De sen brandden totaal uit. Er vielen geen gewonden. De om- ig van de loodsen is afgezet voor nader onderzoek door dweer en Milieudienst. Een gespecialiseerd bedrijf ruimt de stresten zo snel mogelijk op. De schade bedraagt vele hon- duizenden guldens, aldus de brandweer. if moet kraaien op afstand houden t hjOQRN» Een landbouwer uit Apeldoorn heeft gisteren gepro efd een duif te gebruiken als levende vogelverschrikker. Hij tg| het dier aan een pootje vast op een berg maïs. Politiemen- intonden het beestje na een anonieme tip uit zijn benarde po- )rpevrijden. Een zoon van de landbouwer verklaarde dat de ijlerende duif kraaien op een afstand moest houden. De duif :eiyolgens de politie zeker anderhalf uur in de brandende zon )e£en touwtje gehangen. De boer krijgt een proces-verbaal, bii mim vijf miljoen binnen op rampengiro PJaag Op rampengiro 555 van de Samenwerkende Hulpor- "5|aties (SHO) is tot vandaag 5,3 miljoen gulden binnengeko- „Een mooi bedrag", vindt woordvoerster De Wagenaar. .leid is bestemd voor het door watersnood getroffen gebied ^l'echië en Polen. De SHO is begin deze week gestopt met de ytentiecampagne voor de hulpactie, maar giro 555 blijft nog wtnaanden geopend. ee Jn komt om in aardappelrooier jSTDUKDoor een ongeval met een aardappelrooier in gstdijk is gisteren een 49-jarige man uit Hulst om het leven imen. Nadat de aardappels waren gerooid, maakte de man ïoier schoon terwijl de tractor en rooier in werking bleven, noedelijk is hij uitgegleden en tussen de bewegende delen iailen. n rochieblaadje niet in brievenbus v*n» Parochieblaadjes mogen niet ia brievenbussen met een 1(pNee-sticker worden gestopt. Dat bepaalde de Reclame Co- ieipmmissie (RCC) naar aanleiding van klachten van een in- f,er van Heerlen. Hoewel de man de pastoor van de kerk in zbuurt had laten weten geen prijs te stellen op het blad, werd ch een exemplaar in zijn brievenbus gedaan. ,,De parochie h^elt in strijd met de Code Verspreiding Ongeadresseerd Re- 1(#edrukwerk", aldus de RCC-woordvoerster in Amsterdam. b' eland werpt zich op vervuiling d|n gent Op diverse.plaatsen in Sas van Gent en Axel zijn .^Iren grondmonsters genomen in verband met mogelijke ver- ifiiniging. De provincie Zeeland had daartoe beslotén, nadat n bor het Vlaamse Gewest was gewaarschuwd voor mogelijke Jsoverschrijdende gevolgen van ernstige bodemverontreini- Jin de Belgische buurgemeente Zelzate. Op die plek is grond getroffen die is vervuild met polycyclische aromatische kool- Irstoffen (PAK's). Van deze stoffen is bekend dat ze in hoge rl|entratie kankerverwekkend zijn. An dood na zwempartij Veluwemeer rlLi Een zwempartij in het Veluwemeer is een 30-jarige in- Nervan Ermelo gisteren noodlottig geworden. Drie brand- ®tkorpsen, de politie, speciaal getrainde honden en een vlieg- i^van het Korps Landelijke Politiediensten KLPD hadden naar °lpoorloos verdwenen man gezocht. Hij bleek in een vaargeul k%htgekomen en meegesleurd met de stroming. Toen red- ^jswerkers hem uiteindelijk vonden, was de man sterk onder- c"p. Enkele uren later overleed hij in het ziekenhuis in Harder- jde koe hindert treinverkeer frDEN» Een dode koe bezorgde de Nederlandse Spoorwegen _|ravond veel oponthoud. De koe was vlak na 21.00 uur mid- op het spoor tussen Woerden en Bodegraven aangereden r een trein op het traject Utrecht-Leiden. Doordat het dier iden op de rails lag en moeilijk was te verwijderen, bleef de ie tot tegen middernacht geblokkeerd. Reizigers werden met Sen vervoerd en ondervonden een half uur vertraging. /maller Geldnet-loper nog spoorloos 8tEM« Van de twee overvallers op een Geldnet-loper in Arn- gisteren, is er nog steeds één voortvluchting. Het duo ging Set een geldcassette vandoor, maar dumpte de cassette na- '"tiie door een Geldnet-medewerker radiografisch tot ontplof- was gebracht. De ontsnapte overvaller moet onder de verf an, afkomstig van de ontplofte cassette. Volgens een politie- n rdvoerder is er niet geschoten, zoals eerder gemeld. VVN pleit voor dertig kilometer rondom scholen den haag anp Veilig Verkeer Nederland pleit voor het invoeren van dertig-ki lometerzones rond scholen en veelgebruikte routes van scho lieren. De organisatie denkt dat daarmee de veiligheid voor scholieren verbetert. WN zegt dit aan de vooravond van de jaarlijkse campagne waarbij au tomobilisten worden gewaar schuwd voor schoolgaande jeugd. Uit een enquête onder 2000 jongeren en kinderen bleek dat scholieren verwachten dat zij de ruimte krijgen van automobilis ten. Verder rekenen zij erop dat chauffeurs in woonwijken min der hard rijden en fietsers en voetgangers voorrang verlenen. WN begint op 11 augustus met de jaarlijkse kindercampagne. Op die datum beginnen de scholen in de regio Noord. EU grijpt niet in na nieuwe uitbraak pest brussel anp De Europese Commissie neemt geen extra maatregelen tegen Nederland voor het uitbreken van varkenspest in Hoonhorst (Overijssel). Het Permanent Ve terinair Comité van de Com missie zag gisteren geen aanlei ding voor een verscherpt regi me of voor exportbeperkende maatregelen, nu de pest een nieuwe provincie heeft bereikt. In diplomatieke kringen in Brussel heerst intussen enige nervositeit, doordat Nederland er maar niet in slaagt de var kenspest onder controle te krij gen, terwijl er bijvoorbeeld in België géén nieuwe uitbraken zijn. Nederland kreeg er daar entegen gisteren weer een geval bij, waardoor het totale aantal nu op 368 komt. De burgemeester van Zelhem heeft na veel vijven en zessen besloten dat het popconcert van de boerenrockband Normaal morgen in de buurtschap Vels- wijk gewoon mag doorgaan. De eerste burger wilde eigenlijk een andere locatie vinden omdat de concertgangers van Normaal de pest mogelijk zouden versprei den. Elke concrete aanwijzing daarvoor ontbreekt echter. De fans mogen hun geliefde band nu gewoon in Velswijk begroe ten. Maar dan wel in een vooraf ontsmette feesttent. Jaar cel geëist tegen Karman amsterdam anp Officier van justitie mr. M. Witteveen heeft gisteren een jaar gevangenisstraf (waarvan de helft voorwaardelijk) geëist tegen de 52-jarige Karman, kroongetuige in het proces te gen De Haldcelaar. Karman stond terecht wegens zijn nauwe betrokkenheid bij het drugssyndicaat van De Hak kelaar, dat vanaf 1988 vele tien duizenden kilo's Pakistaanse hasj over de wereldzeeën smok kelde. Hij sloot in 1995 een overeenkomst' met het open baar ministerie, nadat hij was uitgeleverd door Frankrijk. Daar was Karman gepakt met zo'n 140 kilo hasj. De deal kwam erop neer dat hij belastende verklaringen zou afleggen tegen de top van de criminele organisatie, terwijl het OM ervoor zou zorgen dat hij voor zijn eigen aandeel in de zaak niet meer de gevangenis in zou hoeven, ook al zou de rechtbank hem een celstraf op leggen. Karman, die zelf niet op de zitting aanwezig was, heeft geen advocaat meer. Eerder deze week had hij de rechter-com- missaris laten weten dat hij er 'alle vertrouwen' in heeft dat of ficier Witteveen een 'genuan ceerd requisitoir' zou houden. Het college doet op 21 augustus uitspraak. i dus snel uw Staatslot met Jackpot. Trekking 12 augustus. leer kans, meer geld, in de Staatsloterij. - Faunabescherming voert actie aan poort van wildpark De organisatie Faunabescherming voerde gisteren actie aan de poort van het Nationaal Park de Hoge Veluwe om te protesteren tegen de jacht op grote hoefdieren in dit natuurgebied. Faunabescherming, voorheen Kritisch Faunabeheer, beschuldigt de directie van de Hoge Velu we van opzettelijke overtreding van de Jachtwet. Boven dien zouden de dieren tegen alle bepalingen in worden bijgevoerd, zodat edelherten abnormaal grote geweien ontwikkelen en aantrekkelijker zijn als jachttrofee. schaarsbergen anp De organisatie wil dat in de nieuwe Flora- en Faunawet maatregelen tegen het jachtbe- leid in het Nationaal Park wor den genomen. De Faunabe scherming deelde bij de toe gangshekken van de Hoge Velu we foto's en folders uit. De parkdirectie ontkent de be schuldigingen, maar liet de ac tievoerders hun gang gaan. In het Nationaal Park leven na het jachtseizoen 250 edel herten, eenzelfde aantal reeën, tweehonderd moeflons en vijf tig wilde zwijnen, zo blijkt uit onderzoek van de Faunabe scherming. Woordvoerder N. Koffeman noemt het aantal grote hoefdieren veel te groot voor het Nationaal Park, dat bij na vijfduizend hectare telt. Adjunct-directeur A. Snijders van de Hoge Veluwe weer spreekt de beschuldigingen van de Faunabescherming. Hij wijst op een onderzoek uit 1990 van de vakgroep Natuurbeheer van de Landbouwuniversiteit Wage- ningen. Daaruit blijkt dat er in het park meer dan voldoende voedsel groeit voor veel grotere aantallen dieren dan er nu le ven. „We hebben in 1995 het leef gebied van het wild zelfs uitge breid", zegt Snijders. De enige bijvoeding die het Nationaal Park de dieren geeft bestaat vol gens hem uit hooi aan het eind van de winter, en zoutlikstenen. Faunabescherming wijst erop dat Jachtvereniging St. Hubert jaarlijks tussen september en ja nuari een bepaald aantal dieren mag afschieten. Dat gebeurt met 'riedeljachten', een variant op de in Nederland verboden drijfjacht, tijdens de bronsttijd van edelherten. Koffeman: „Omdat het pu bliek niet mag weten dat de die ren tijdens hun voortplanting afgeschoten worden, hangen nergens de verplichte waar schuwingsborden -of vlaggen. De directie probeert ook zoveel mogelijk mensen buiten het park te houden in die tijd." Snijders wijst ook deze be schuldiging van de hand. „Het is wel zo dat we jagen in de bronsttijd, omdat de dieren zich dan vaker laten zien. Dan kun je beter bepalen welke exempla ren afgeschoten moeten wor den. En soms strooien we maïs voor de everzwijnen. Niet om ze dan neer te knallen, maar om ze te tellen." utrecht» Om mannen met hoge nood een alterna tief te bieden voor het urineren tegen de muur, is gisteren voor de Utrechtse Janskerk een urinoir ge plaatst. De wc staat er vooralsnog op proef, nadat RlfSWUK» ANP De bevelhebber van de land macht, generaal Schouten, wil de landmacht grondig herschik ken zodat zij beter afgestemd is op de inzet in vredesoperaties. Hij wil het aantal parate briga des uitbreiden, maar die wor den dan wel kleiner. De luchtmobiele brigade blijft buiten de aanpassing. De ande re twee parate brigades van de landmacht zouden er echter drie moeten worden. Drie brigades passen beter in het uit zendschema voor vredesopera ties, zo stelt Schouten in een in terview in het defensieblad Armex.Als je in staat moet zijn eenmaal in de achttien maan den een eenheid zes maanden uit te zenden, dan kom je zon der mankeren uit op een drie deling." Bij de landmacht staat voorop dat deze operatie niet opnieuw tot een grote reorganisatie mag leiden. De herschikking zoals die het krijgsmachtdeel voor ogen staat, komt voornamelijk neer op het schuiven met be staande eenheden. De plannen moeten nog goedgekeurd worden door de bewindslieden van defensie. De herschikking is een onderdeel van de aanpassing van de Prio riteitennota, die minister Voor hoeve met zijn begroting in september naar de Kamer stuurt. Voorhoeve kondigde vorig jaar.aan dat hij de Prioriteiten nota van 1993, waarmee de toenmalige minister Ter Beek de basis legde voor de herstruc turering van de krijgsmacht, op punten wil aanpassen. Zo is al bekend dat Defensie het Korps Commandotroepen en de genie wil uitbreiden. De details willen de bewindslieden pas bij de be groting voor 1998 bekendma ken. Generaal Schouten wil de landmacht optimaal geschikt maken voor deelname aan vre desoperaties. De parate troepen van de landmacht omvatten de luchtmobiele brigade en de eer ste divisie. De luchtmobiele brigade blijft buiten de aanpas sing, die betreft alleen de eerste divisie. De herschikking leidt niet tot gedwongen ontslagen. De land macht bepleit wel dat de opera tie, als zij politiek is goedge keurd, snel zijn beslag krijgt omdat het personeel de laatste jaren voortdurend met reorga nisaties is geconfronteerd. rotterdam gpd Wetenschappers hebben het tweede menselijke gen ontdekt dat de erfelijke aandoening tu bereuze sclerosis kan veroorza ken. Een internationaal team van onderzoekers, onder meer van de afdeling Klinische Gene tica van de Erasmus Universiteit en het Academisch Ziekenhuis Rotterdam, identificeerden het gen dat TSC1 is genoemd. Dat staat in het vandaag verschenen wetenschappelijke tijdschrift Science. Het tubereuze sclerosis com plex (TSC) is een erfelijke aan doening die kan leiden tot een breed scala ziekteverschijnse len, zoals epilepsie, verstande lijke handicaps en doorgaans goedaardige orgaantumoren. De ziekte komt in verschillende vormen bij één op de zesdui zend mensen voor. Nu de beide genen die TSC kunnen veroorzaken bekend zijn, kan bij elke TSC-patiënt de fout in de DNA-stmctuur wor den opgespoord. Ook familiele den van patiënten kunnen laten onderzoeken of ze de aandoe ning onder de leden hebben. Zwangere vrouwen die zelf dra ger van het gen zijn, kunnen er achter komen of het gen in hun ongeboren kind aanwezig is. De Rotterdamse onderzoeks groep was in 1995 in een ander wetenschappelijk samenwer kingsverband ook al betrokken bij de ontdekking van het eerste TSC-gen. den haag» anp en met wat extra ruimte ver loopt het voorbijrijden zonder problemen. Let ook op bij rich tingverandering, zegt een ande re tip. Geef richting aan bij ver andering van baan en let op of er geen motor aankomt. Zwaai in de file ook niet uw portier open om frisse lucht te krijgen als het in de auto warm is. Voor motorrijders kan een gevaarlijke situatie ontstaan als zo'n portier vlak voor hem openvliegt. Diverse organisaties onder steunen de gedragscode, zoals de ANWB, Korps Landelijke Po litiediensten, motorrijdersvere nigingen, Rijksdienst voor het Wegverkeer, RAI, BOVAG en Veilig Verkeer Nederland. De regels van de gedragscode staan in een informatieblad dat bij bovenstaande organisaties is te krijgen. Geef bij files motorrijders vrij baan. Dit advies is vastgelegd in een gedragscode. Hierin staan diverse tips om motorrijders veilig langs een stilstaande of langzaam rijdende file te lood- De politie staat sinds 1995 oogluikend toe dat motorrijders tussen filesdoorrijden. Soms wekt dit irritatie bij automobi listen. Maar files mogen inge haald worden, mits deze stil staan of stapvoets rijden. Gaan de auto's sneller, dan moet de motorrijder invoegen en met de file meerijden, aldus de ge dragscode. De code geeft een aantal regels die het filerijden van motoren soepeler en veili ger moet maken. Wat meer aandacht van automobilisten omwonenden zich keer op keer bij de gemeente had den beklaagd over heren die in het openbaar tegen de muren van de kerk stonden te plassen. foto anp raymond rutting bergen aan zee anp Drie ondernemers in Bergen aan Zee hebben bij de gemeen te een plan ingediend om het nijpende parkeerprobleem in het kustdorp aan te pakken. Zij stellen voor een volledig onder grondse parkeergarage aan te leggen in een duinpan. De garage zou achthonderd auto's en driehonderd fietsen moeten kunnen herbergen. Inrichting volgens Chinese leer rixtalbertsma Carrièremakers in de carrièrehoek, huisva ders in de familiehoek en de baas in de wel- vaartshoek. Maar niet te dicht bij het toilet, want dan stroomt alle positieve energie weer weg. Zitten uw werknemers in de goe de hoek dan vaart -uw bedrijf daar wel bij. Volgens de Chinese leer feng shui heeft ons geluk en welzijn direct te maken met de dingen om oris heen en de plaats die ze in nemen. Reden voor interieurarchitect Dick Evers om kantoren aan de hand van feng shui in te richten. „Veel architecten werken alleen ter meerdere eer en glorie van henzelf, zon der rekening te houden met de mensen die er werken. Werknemers zitten de hele dag achter glas te zweten, alleen omdat het mooi is", meent Evers. Volgens hem kan feng shui een heleboel toevoegen aan inte rieurarchitectuur. En steeds meer bedrijven ontdekken dat ook. Feng shui, wat letterlijk wind en water be tekent, is een eeuwenoude Chinese harmo nieleer. De carrièrehoek, de familiehoek en de hulpvolle vriendenhoek zijn een aantal van de hoeken die volgens feng shui in elke ruimte in een vast patroon zijn terug te vin den. De positieve energie die van deze hoe ken uitgaat, zou mensen een prettig gevoel geven in hun kantoor. Evers adviseert be drijven wie waar het beste kan zitten. Zo zouden secretaresses het beste in de 'hulp volle vriendenhoek' kunnen zitten. En de baas in de welvaartshoek komt de welvaart van het bedrijf ten goede. „Naast de verdeling in hoeken zijn er ook voorwerpen die negatieve energie kunnen opheffen of positieve energie versterken", vertelt Evers. Het toilet is volgens de leer iets negatiefs. Spiegels zouden net als water de positieve energie verdubbelen. „Daarom hebben veel Chinese restaurant een aquari um." Bij bedrijven gaat het vooral om de inde ling van de kantoren. Hij vertelt over een di recteur die een schitterende werkkamer had met uitzicht over het water. Toch zat hij altijd bij de secretaresses in de kamer er naast. „Toen wij er kwamen voelden we al dat er iets niet klopte." Achteraf bleek dat de man met^het gezicht naar het raam zat en zijn rug naar de deur. Hierdoor worden mensen onrustig en voelen ze zich niet op hun gemak, legt Evers uit. Naast de opdrachten op de wijze van feng shui doen de interieurarchitecten ook ge wone opdrachten. „Ongeveer dertig pro cent richten wij in aan de hand van feng shui. Toch hanteer je bij gewone opdrach ten onbewust de invloeden ervan." Veel be drijven redeneren: baat het niet dan schaadt het ook niet. Of een verbetering van de werksfeer werkelijk aan feng shui ligt, is moeilijk te bewijzen. „Het kan ook aan de nieuwe werkruimte liggen", geeft Evers toe. Zelf is hij ervan overtuigd dat het met feng shui te maken heeft. „We hebben ooit een raadzaal verbouwd. Daarna waren er ineens veel meer mensen die er wilden trouwen." Vooral het gevoel is belangrijk, benadrukt Evers. Justitie wil blik verscherpen op discriminatie ruswuk» anp Het openbaar ministerie wil de blik op gevallen van discrimina tie en racisme verscherpen. De politie moet van alle klachten en aangiften proces-verbaal op maken, tenzij de officier van justitie anders oordeelt. Ook als een zaak bij voorbaat kansloos is voor de rechter, bijvoorbeeld bij gebrek aan een verdachte, moet het geval worden gerap porteerd aan de officier. Dit staat in de vernieuwde Richtlijn Discriminatiezaken, vastgesteld door het College van Procureurs-Generaal. De richt lijn is per 1 september van kracht. Hoofdregel bij het openbaar ministerie is dat in discrimina tiezaken altijd een strafrectelijke reactie volgt, aldus de richtlijn, zodra een zaak zich daarvoor technisch leent. Alleen in lichte re zaken kan eerst een transac tie worden aangeboden. De strafeis tegen rechtsperso nen (bedrijven, instellingen, po litieke partijen) die zich schul dig maken aan het beledigen van mensen of groepen op grond van ras, godsdienst, le vensovertuiging of geaardheid wordt verhoogd. Tegen indivi duele personen die racistische pamfletten of geschriften ver spreiden, deelnemen aan racis tische betogingen en vergade ringen of die tijdens hun werk •anderen discrimineren, worden de eisen aangepast aan wat rechters doorgaans opleggen. Dit komt neer op een verlaging.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 3