eidsch Dagblad xperimenten tegen files 15 18 iegstgeest klaagt "üver vlieglawaai 1S E— II El Supersnel utowassen Mobiliteit dwingt tot goed ebruik van Miquel van Kessel krijgt kans bij TVM Telstar-spelers zijn sowieso strafbaar Strijd tegen de hitte Voicemail start in Noord-Holland Protest tegen Nederlander vertrek uit Brussel CS2SSS2S!233!!3H Mercedessen en Fords terug naar garage Roy (4) brengt Wassenaarse strand, in rep en roer TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. DAG 8 AUGUSTUS 1997 OPGERICHT 1 MAART 1860 slnnenland Buitenland Cultuur en Kunst Feng shui is nieuwe k trend bij kantoorinrichting Premier neemt initiatief voor politiefusie België Arjan Ederveen met 'Fly Away' terug in het theater Sport Puzzel van selectie PSV nog niet af '20\swaterstaat denkt aan flexibele rijstroken en overbruggingen seco- en 35 aan o DO (6Q 30 (6t sp®gie tweebaanswegen binnen enkele minuten omtove- 36-1 an smalle driebaanswegen zonder de automobilisten g te vallen, het aanbrengen van tijdelijke overbrug- jen in de rijrichting en een proef met automatische idingvan (onbemande) vrachtauto's. jn drie opmerkelijke proe- ie Rijkswaterstaat volgend 'gaat uitvoeren op het Ne- I Hndse wegennet. Het zijn ^projecten om te onderzoe- loe op bepaalde routes file- vorming kan worden tegenge gaan en de bereikbaarheid kan worden verbeterd. Rijkswater staat heeft in overleg met ver- keersdeskundigen en 'gewone' burgers in totaal veertien inno vatieve projecten uitgekozen die in 1998 worden getest op f en keulemans kantal klachten over vlieg- ftwaai in Leiden en omge- [is de laatste weken flink Inomen. Burgemeester en s van Oegstgeest en zelfs een brief naar [>hol gestuurd, omdat ze er- ertuigd zijn dat de aan- loute naar de landingsba- s verlegd. "T^ets aan de hand, verklaren ^Kommissie Geluidhinder rrjphol (CGS), Rijksluchtvaart- ■Bt en Schiphol Airport in „Bij warm weer zitten jsen veel in de tuin en sla- ze met het raam open. En [hebben ze meer last van Iniglawaai Over het geheel [het aantal klachten onge- Lelijk." ivendien is het in de lucht Jdruk', zegt CGS-secretaris tl der Pluim. ,,We zitten lenin de zomerspits." Ook inds kort weer in gebruik «men Kaagbaan draagt bij de overlast, stelt de Rijks- ivaartdienst vast. ..Het is tijdje stil geweest. Dan valt Kia dealer Vlietwijk a Beethovenlaan 67 Voorschoten De Mitsubishi Space Runner. Meer ruimte vanaf 44.995,-. Typisch een auto voor levens genieters met ruime opvatlinger De Space Runner is stan- a daard voorzien van airco en airbag. Comfortabeler kunt u niet rijden. motors Bel gratis voor informatie of proefrit: 0800-0383. hun bruikbaarheid. Volgens het ministerie van verkeer en waterstaat gaat het deels om unieke projecten. Een van de pilots betreft flexibele rij strookmarkering. Van twee bre de rijstroken worden bij drei gende filevorming binnen enke le minuten drie smalle gemaakt. Het verkeer hoeft door die snel heid van handelen niet stil te worden gezet, terwijl de vlucht strook gehandhaafd blijft. Volgens een woordvoerster zijn het tijdelijke oplossingen om de doorstroming ter plekke te verbeteren. „Je kunt het zien in het verlengde van proeven als bij Utrecht om de vluchtstrook tijdelijk te benutten." Een andere opmerkelijke proef die Rijkswaterstaat wil gaat doen is de bouw van over bruggingen in de lengterichting van de weg als daar op een be paalde plek onderhoud moet worden gepleegd. Tot nu toe wordt gekozen voor het afslui ten van rijstroken of omleggin gen. De bedoeling is dat de au to's letterlijk over de hoofden van de onderhoudsmensen heen rijden via stalen construc ties. Voor de spectaculaire demon stratie met automatische gelei ding is de nieuwe rijksweg 11 bij Zoeterwoude uitgekozen. In ju ni 1998 wordt daar een vracht auto met chauffeur de weg op gestuurd waaraan automatisch een aantal andere onbemande vrachtwagens wordt gekoppeld. Op die manier wordt de wegca paciteit beter benut, zo ver wacht Rijkswaterstaat, en de verkeersveiligheid vergroot. leiden marc van der jact wielermedewerker Miquel van Kessel rijdt vanaf 1 september in het shirt van TVM. De 22-jarige neo-ama- teur uit Ter Aar krijgt van ploegleider Cees Priem de kans om zich nog in de staart van dit seizoen te bewijzen. Officieel wordt het wielerta- lent in de Nederlandse profe quipe opgenomen als stagiair. De aanvraag voor een con cept-contract ligt inmiddels bij de Koninklijke Nederland se Wielren Unie. Van Kessel was vorige week in Duitsland voor de interna tionale Sachsen Rundfahrt toen het eerste verheugende nieuws zijn ouderlijk huis be reikte. Vader Van Kessel belde zijn jongste zoon via de mo biele telefoon. „Hij vertelde me dat Priem getipt was door iemand die vond dat ik wel eens een kans verdiende. Ik zou nog worden teruggebeld als ik weer thuis was", aldus Van Kessel junior. ier klachten in Leiden en omgeving het extra op als er weer vliegver keer overkomt." Desondanks is Oegstgeest er 'heel nadrukkelijk' van over tuigd dat de aanvliegroute vanaf de Noordzee naar Schiphol is verschoven. „Je moet hier maar eens komen kijken", zegt wet houder M. Poelmans. „De vlieg tuigen komen van zee en verza melen zich pal boven Oegst geest. Terwijl we begin dit jaar heel duidelijk te horen kregen dat er juist minder vliegtuigen boven de bebouwde kom zou den zijn." Toch kan ook dat te maken hebhen met de drukte, denkt de CGS. „Vliegtuigen maken een lus om goed voor de baan te ko men. En naarmate het drukker is, wordt die lus bijgesteld." Bo vendien kan het gebeuren dat een piloot van zijn route afwijkt, zegt een woordvoerster van Schiphol. „Er zijn natuurlijk geen snelwegen in de lucht met een vangrail eromheen." Overi gens wijst de Rijksluchtvaart dienst erop dat piloten die de route missen wél een bekeuring kunnen krijgen. „Iedereen kijkt dus wel uit waar hij vliegt." velsen-zuid willem schouten De vipr spelers van Telstar die tijdens het trainingskamp van de club in Norg om beurten met een 15-jarige meisje seks had den zijn sowieso strafbaar van wege haar leeftijd. Of ze nu vrij willig meedeed of niet doet er wettelijk niet toe. Op geslachts verkeer met een minderjarige, iemand die jonger is dan zes tien, staat een gevangenisstraf van maximaal acht jaar. Volgens woordvoerder Jan Hoekman van justitie in Assen is er een belangrijk voorbehoud. De minderjarige moet wel zelf een klacht indienen. „Alleen als zijzelf, haar vertegenwoordigers of de raad van de kinderbe scherming bij ons komt begin nen we een onderzoek. Dat is nog niet gebeurd." leiden Veel vocht, lege bierkratten en snelle brillen. Leidse studenten vechten op hun eigen wijze tegen de hitte van de afgelopen dagen. De ze studenten van 'In den braeckende Teckel' zijn duidelijk in hun nopjes met hun voorbereidingen op het nieuwe studiejaar. FOTO HIELCO KUIPERS alkmaar cpd PTT Telecom maakt volgende week een begin met het aanbie den van een gratis voicemail, een elektronische antwoord- dienst. Het eerst zijn abonnees in de kop van Noord-Holland en de omgeving van Amersfoort aan de beurt. Medio september kan elke PTT-klant over de be reikbaarheidsdienst beschikken. Vanaf volgende week dinsdag kan in 22 plaatsen in Noord- Holland de voicemail worden gebruikt. Die plaatsen zijn vrij willekeurig door PTT Telecom gekozen. Zo kunnen telefoonge bruikers in bijvoorbeeld Bergen, Den Helder, Schagen of Noord- Schaiwoude wel meteen van de dienst gebruik maken, maar komt de voorziening in Bergen aan Zee, Julianadorp, Callants- oog of Zuid-Scharwoude uiter lijk vijf weken later beschikbaar. Volgens een woordvoerster van PTT Telecom is er voor ge kozen om de nieuwe dienst lo kaal op te starten en daarna snel landelijk uit te breiden. „We hebben gekozen voor de trapsgewijze invoering. Daar voor hebben we een selectie ge maakt van plaatsen waar we be ginnen. Maar de plaatsen die dinsdag nog geen voicemail hebben, kunnen dat een dag la ter al wel hebben. In elk geval heeft iedere telefoonabonnee binnen vijf weken voicemail. PTT Telecom wil vanaf vol gende week met een publici teitscampagne alle telefoonge bruikers over de voicemail in lichten. Voicemail moet voor PTT Telecom meer telefoonver keer tot stand brengen en dus extra inkomsten binnenhalen. Nu komen veel gesprekken niet tot stand. De klant die van voi cemail gebruik maakt, moet zich daarvoor aanmelden bij een speciaal nummer. Daarna kan hij de voicemail zelf aan- en uitzetten. Als de voicemail aanstaat, wordt een beller na vijf keer overgaan automatisch doorver bonden met een soort ant woordapparaat waar een bood schap kan worden ingesproken. Het afluisteren van die bood schappen vanaf de eigen tele foon is gratis. Voor het beluiste ren vanaf een andere telefoon gelden de normale gesprekskos ten. Er kunnen maximaal twintig berichten van twee minuten worden ingesproken. De be richten blijven maximaal drie weken bewaard. brussel anp Het Europees milieubureau (EEB) heeft vandaag geprotes teerd tegen het gedwongen vér- trek van de hoogste milieu ambtenaar van de Europese Commissie, de Nederlander Marius Enthoven. De EEB, de grootste federatie van Europese milieugroeperingen, dringt in een brief bij commissievoorzit ter Santer er op aan de beslis sing te herzien. Het functioneren van Entho ven heeft klaarblijkelijk niets te niaken met dit besluit, Tiet gaat puur om zijn nationaliteit', con stateert EEB-secretaris-generaal John Hontelez verontwaardigd. De Europese Commissie maakte eind vorige maand be kend dat Enthoven uit zijn LOSSE NUMMERS ƒ1,75 ZATERDAG 2,25 Walter Weckler Zoals zout water de dorst niet lest, is wraak niet bevre digend voor het gemoed. STUTTGART/DETROIT DPA-Rtr-KRF Mercedes-Benz en Ford roepen respectievelijk 176.000 en 111.000 personenauto's en mi- nibusjes over de hele wereld te rug naar de garage. Gebleken is dat bij slechts licht aanraken van het voetpe daal bij de Mercedes het elek tronische remsysteem overge voelig kan reageren. Daardoor kan de wagen tot een noodstop komen. De terugroepactie is de op een na grootste van de Duit se autofabrikant. De sensor in kwestie plaatst Mercedes bij de serieproductie van de S- en SL-klasse sinds de cember 1996, de E-klasse sinds maart 1997 en de SLK-, CLK en C-klasse sinds juni 1997. Bijna de helft van de wagens die terug moeten, rijdt in Duitsland rond. De Amerikaanse autofabri kant Ford wil de metalen be scherming van de transmissie bij de voorwielaandrijving laten nakijken. Kleine scheurtjes kun nen uitmonden in het lekken van de transmissievloeistof. Dat zou in bepaalde gevallen brand tot gevolg kunnen hebben. Ook kan de wagen simpelweg stop pen met rijden. Tot de wagens die terug moe ten naar de garage behoren de Windstar Minivan van 1997, de Taurus van 1997 en de Mercury Sables van 1997 die zijn uitge rust met een AX4s automatische transmissie-as. VANDAAG 20 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Economie Feiten en meningen Kerk en Samenleving Randstad Regio RTV/programma's Sport Strips functie wordt ontheven. Hij moet het veld ruimen wegens de benoeming van zijn landge noot Carlo Trojan tot secretaris generaal van het dagelijks be stuur van de Europese Unie. Volgens bronnen bij de com missie bekleden er momenteel te veel Nederlanders een hoge ambtelijke functie. Om het evenwicht te herstellen zou En thoven genoegen moeten ne men met een minder promi nente post. De 56-jarige Neder lander werd drie jaar geleden benoemd tot directeur-generaal Milieu, Nucleaire Veiligheid en Civiele Bescherming bij de commissie. Met de bon op de pagina Uitgaan een gratis jojo voor ieder kind bij een bezoek aan de speeltuin Linnaeushof in Bennebroek. Ook kort geding tegen Staat over nachtverbod HAARLEM NICO VOLKERTS Luchtvaartmaatschappij El Al, het afhandelingsbedrijf Aero Groundservices en de vereni ging van Nederlandse lucht vrachttransporteurs ATAN scharen zich achter het kort ge ding dat Martinair tegen de luchthaven Schiphol heeft aan gespannen. Atan en Aero Groundservices hebben behalve Schiphol ook de Staat der Ne derlanden gedagvaard. Ook de ANVR, namens de Nederlandse reisorganisaties, vraagt op schorting van de maatregelen die Schiphol neemt om de ge luidshinder binnen de wettelij ke grenzen te houden. Het kort geding begon van daag om 13 uur voor de recht bank in Haarlem'. Een uitspraak was bij het ter perse gaan van deze krant nog niet gedaan. Martinair keert zich tegen het startverbod voor wide body toestellen (vrachtvliegtuigen) tussen 23 en 6 uur. Morgenoch tend moet volgens schema om 5 uur een vlucht naar Turkije vertrekken. Schiphol wil daar voor geen toestemming geven. Aero Groundservices wordt in direct getroffen door de maatre gelen. Het bedrijf raakt klanten kwijt doordat luchtvaartmaat schappijen als El Al en Polar met een deel van hun vluchten uitwijken naar andere luchtha vens. Pagina 14: Toerist dupe van paniek-aanpak' leiden eric-jan berendsen Het Wassenaarse strand was gisteren in rep en roer, nadat bij de reddingsbrigade rond elf uur 's ochtends de melding bin nenkwam dat de 4-jarige Roy uit België werd vermist. Zijn ouders waren ontroost baar. Na een uur vergeefs zoeken werden de strandtenthouders, de beheerders van de parkeerterreinen en de reddingsbrigades van Katwijk en Scheveningen gevraagd óók uit te kijken naar het jongetje. Rond enen meldden wandelaars het knaapje te hebben gezien op het strand halverwege Katwijk. Een zoektocht per auto leverde echter niets op. Inmiddels kamden mede werkers van Staatsbosbeheer en de politie de duinen uit terwijl het strandpubliek ook massaal meezocht. Ten einde raad werd besloten in het zwin, het ondiepe gedeelte van de zee tus sen strand en zandbank, te zoeken. Met een speciale techniek werd door 34 men sen in linie gezocht, maar tevergeefs. De speuracties op het strand gingen onver minderd door. Precies vier uur na het moment van ver missing kwam het verlossende telefoontje: Roy was gevonden. De kleine toerist was met zijn emmertje nog in de hand inmid dels het uitwateringskanaal van de Oude Rijn in Katwijk gepasseerd en daar door een oplettende badgast opgemerkt. Het avonturiertje werd vervolgens bij de noordpost van de Katwijkse reddings brigade binnengebracht. „Ik werk 25 jaar bij de Wassenaarse red dingsbrigade, maar dit heb ik nog nooit meegemaakt", aldus de reactie van Cor Visser. „We vinden wel eens kinderen in de buurt van Meijendel of ten zuiden van Katwijk maar voorbij de uitwatering, nee, dat is uniek." Het bevrijdende bericht uit Katwijk kwam toen er ten einde raad werd over wogen om een helikopter bij de speuractie in te zetten. „Per megafoon hebben we onmiddellijk het publiek ingelicht", aldus Visser. „Duizenden mensen begonnen spontaan te klappen toen ze het goede nieuws hoorden. Ik kreeg er kippenvel van." Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Postcode Tel: il.v.m. controle bezorging) 1 Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: Per inaand Q Per kwartaal Öautomatisch (f. 92.05) automatisch If. 31.95) Oacceptgiro (f. 93,05) y I Nr. bank.'giro: - Handtekening: - Bij automatische betaling krijgt u een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. ivelop. zonder postzegel. OF BEL 071-51 28030 712141 "4001 14" maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 1