'Zo'n kans krijg ik nooit meer' Stella Jongmans straalt eindelijk wilskracht uit Sport emerink langs Ivanisevic egers wil weer keepen a vrijspraak omkoping Hordenloper Johnson nadert perfectie Britse oude garde haakt af Eigen' boek van Louis van Gaal is oude koek IDAG 8 AUGUSTUS 1997 chef willem spierdijk, 071 -5356464, plv.-chef rob onderwater, 071-5356463 arolijn Brouwer raakt achterop ^francisco Margriet Matthijsse heeft bij het WK zeilen in de ,jföpe-klasse de koppositie veroverd. De Europese kampioene a Maasdam eindigde gisteren in San Francisco tijdens twee ra- )op de zevende en eerste plaats. Daarmee verdreef ze Kristine /ajg uit Denemarken. Carolijn Brouwer was minder succesvol 6het Amerikaanse water. De Leidse titelverdedigster kwam in nfierde race op de 45ste plaats uit. Ze revancheerde zich na- i n met de derde positie in de vijfde race. In het klassement is 'ijuwer vierde, achter de Britse Robertson. )c tlete uit Eritrea draaft topless rond ^ene Niemand kende Habtemariam Nebiat. Zelfs de welinge- r jte WK-computer gaf bij het invoeren van haar naam een -iot vraagteken. Tot gisteravond half acht, toen de jonge atlete 'Eritrea van start ging voor de 5000 meter. In een veel te groot srt Nebiat kwam handen te kort om haar borsten te bedekken, camera's en de Griekse toeschouwers richten hun aandacht maar, eerst nog verbaasd door de primeur, maar allengs wpds enthousiaster. eblesseerde Pérec huilend naar huis qENE» Tweevoudig olympisch kampioene Marie-Jose Pérec ft bij de WK aüetiek in Athene de halve eindstrijd van de 200 -Ier laten schieten. Bij de voorbereiding op haar race kreeg de ji^aise gisteren last van een spierblessure. De winnares van $npisch goud op de 200 en 400 meter in Aüanta verliet hui- - tl het stadion. Meybalsters starten met nederlaag ipiqn De Nederlandse volleybalsters zijn het Grand Prix-cir- begonnen met een nederlaag. De ploeg van bondscoach ,Jt Goedkoop verloor vanmorgen in Suwon van Zuid-Korea. rl gastland trok pas in de vijfde set de zege naar zich toe. De planden waren 13-15 15-4 15-13 10-15 15-10. Goedkoop be- 4 met de volgende speelsters in de basis: Fledderus, Visser, kelens, Van Thiel, Fleurke en Leferink. innati sjSiemerink heeft zich ge- Ist voor de kwartfinales van aKnnistoemooi in Cincinna ti; Rijnsburger versloeg gis- verrassend in de derde oje de als derde geplaatste ;jat Goran Ivanisevic met ikeer 6-4. r|het met 4,6 miljoen gulden geerde evenement concen- iJde Siemerink zich op het vjud van zijn eigen opslag, ojukte keurig. De Kroaat aan Jederlandse doplman Hans &s is vrijgesproken in een ddels al enkele jaren sle- oje omkoopaffaire, één van jruchtste affaires in het En- si voetbal. Hij werd ervan 'jiuldigd in opdracht van Aziatisch goksyndicaat het lèaat van wedstrijden te jen beïnvloed. kers, destijds bij Wimble- tjtussen de palen, heeft de i.ljgingen altijd tegengespro- De rechter moest hem jn gisteren gelijk geven, ilde Engelse oud-internatio- john Fashanu ging vrijuit. Jelfde geldt voor de Maleisi- i4zakenman Heng Suan Lim, ie aanstichter zou zijn ge- 2]t van het schandaal, Zimbabwaan Bruce Grob- 'jar, net als Segers doelman derhalve een geschikt doel- 'bij omkooppogingen, treft j blaam in één zaak. In een l|re aanklacht deed de jury, llf leden telde, nog geen uit lek. Dat gebeurt waarschijn- fendaag. In totaal heeft de 'indeling van de zaak 45 da1 beslag genomen. Iet was een nachtmerrie die jaar heeft aangehouden, ifwe hebben nu eindelijk de jraak die we verdienen", J de eerste reactie van de Miquel van Kessel kan profcontract verdienen bij TVM Vervolg van voorpagina Priem - goed een week terug uit de Tour de France - nam contact op met Han Vaanhold, Van Kessels ploegleider bij Giant. De twee kwamen er snel uit. „Dit is prachtig. Ik rijd vanaf 1 september al tussen de profs. Er is nog niets getekend, dat komt allemaal nog. Maar zo'n kans krijg ik nooit meer", meent Van Kessel. gen gehad. Profploegen als Big- Mat en La Mutuelle, die aan de Tour hebben deelgenomen." Toch zat de klimspecialist uit Die formaties meldden zich na Ter Aar al langer op rozen, zo zijn sterke optreden in Parijs- geeft hij nu toe. „Ik heb ook Auxerre. aanbiedingen van Franse ploe- De 1,71 meter kleine coureur leiden marc van der jagt wielermedewerker zit er totaal niet mee dat hij nu het EK op de weg voor espoirs (renners onder 23 jaar) aan zich voorbij moet laten gaan. ,,Dat heb heb ik er graag voor over. Bovendien is het waarschijnlijk dat ik weer aan het WK mag meedoen." Bondscoach Henk Snoeijink, die Van Kessel op nieuw voor de grote kampioen schappen selecteerde, nam het bericht van zijn afzegging spor tief op. „Proficiat, hier zijn wij nou voor bezig geweest", had de keuzeheer hem verteld. ,,Ik kan jullie beiden niet tegenhou den." Daarmee doelde Snoeij ink tevens op AGU-renner Pie- ter Vries, die eveneens door TVM als stagiair is ingelijfd. Van Kessel heeft een aardig idee van wat hem te wachten staat. Hij reed al eerder wed strijden tussen profs en trainde in het voorjaar kort mee met de Rabobank-ploeg. De neo-ama- teur grijpt nu zonder aarzelen zijn kans, maar let tegelijkertijd extra op zijn fysieke gesteldheid. „Zo aan het einde van het sei zoen nog anderhalve maand hard koersen. Dat wordt heel zwaar. Daarom neem ik nu even wat gas terug." Maar of daar daadwerkelijk tijd voor is, is maar de vraag. Morgen staat immers alweer de Drielanden- omloop op het programma. Over het schema van TVM, dat deze week ook de Deense kam pioen Nicolay Larsen contrac teerde, krijgt Van Kessel volgen de week meer informatie. ,,Ik weet daar nog weinig van. TVM zit nu in de Ronde van Dene marken. Er komen in elk geval nog koersen in Italië en Span je." de andere zijde van het net ken de veel problemen met zijn snoeiharde service. Nog niet de helft van zijn eerste opslag be landde binnen de juiste lijnen. „Met Goran weet je het maar nooit. Volgens mij weet hij zelf niet eens wat er met'zijn opslag gebeurt", zei de Nederlander. Thomas Muster is in de kwartfinales de volgende oppo nent. De Oostenrijker, in de Amerikaanse stad als vijfde ge plaatst, versloeg de Tsjech Mar tin Damm. zichtbaar opgeluchte Segers, vergezeld door zijn vrouw. „Dit is een onvergetelijke dag, zeer emotioneel. Ik zou graag mijn carrière voortzetten. Ik ben er klaar voor." De pu 35-jarige Segers, die fraaie reddingen kon afwisselen met onbegrijpelijke blunders, begon zijn voetballoopbaan bij PSV. In 1984 verhuisde hij naar Nottingham Forest en ging vier jaar later naar Wimbledon als vervanger van Dave Beasant. In zeven seizoenen miste Segers maar vijf duels. Bij de Londense club, ook wel bekend als de Crazy Gang door het niets en niemand ontziende spel van een aantal selectiele den, stond hij in totaal meer dan 300 competitiewedstrijden in het doel, maar allesbehalve aan zijn plaats gekluisterd. De Eindhovenaar maakte in Enge land veel indruk met zijn stijl. Ver uitkomen bij mogelijk ge vaar - tot in het vijandelijk straf schopgebied bij hoekschoppen voor een alles-of-niets-offensief - hoorde daarbij. Het maakte hem bij de fans populair. „Hij is gek als een haas in maart. Stapelmesjokke", zei een insider ooit. „Het ene moment liet hij de simpelste bal glippen en voorkwam vervol gens vijf zeker doelpunten met fantastische saves. Ook Letitia Vriesde in finale 800 meter Met een ongekend felle e athene frans dreissen gpd-verslaggever Stella Jongmans spande alle spieren in een vinnige eind sprint en liet het beest in haar ontsnappen. In het verleden zou de Nootdorpse 800-meter- loopster nog volkomen in de war zijn geraakt van alle serieu ze tegenstand. Gisteravond toonde ze in de halve finale voor het eerst in een groot bui- tentoernooi haar stressbesten digheid. „Ik heb niet eens zo heel diep hoeven gaan." Geheel conform de bemoedi gende prestaties van de Neder landse afvaardiging drong Jong mans door tot de finale door. Ze finishte in haar reeks als derde in 1.59,32. De beste' tijd van dit seizoen. In die eindstrijd van zaterdagavond weet ze zich in gezelschap van Letitia Vriesde. De vice-wereldkampioene van 1995 klokte in de tweede serie de tweede tijd (1.59,62) achter haar vriendin Ana Quirot. Wee degene die het waagt om Jongmans nog te betichten van faalangst, van gebrek aan tem pohardheid. „Ik heb laten zien dat ik op dit niveau thuishoor." Het was alsof ze de afgelopen dagen afrekende met de mis moedige jaren die achter haar liggen. Jongmans heeft weer plezier in het lopen en straalt die wilskracht ook uit. Verbeten was ze gisteren. Helder en scherp ook. Vanuit een schier onmogelijke positie vocht ze zich op de laatste hon derd meter alsnog fanatiek langs de Amerikaanse Clark en de Braziliaanse Mendes. „Een kwestie van vertrouwen op de eindsprint." Knokken moest ze. „Proberen het gaatje met Muto- la zo klein mogelijk te houden." Van tactiek was verder geen sprake. „Ik heb mijn eigen race gelopen." Het was warm, 37 graden overdag. „Ik had de hele dag hoofdpijn." Duf werd ze van het hangen op de kamer. Des te wakkerder was de 26-jarige pu pil van Haico Scharn gister avond. „Mutola had de verkeer de spikes meegenomen en kreeg vijf minuten voor de start pas nieuwe. Als ik ooit in een fi nale had kunnen komen, dan was dat hier in Athene", glun derde Jongmans, die aankon digde zich volgend seizoen meer op de 1500 meter te con centreren. Jongmans is dit seizoen een ander mens geworden. Rustiger, meer relaxed. Een nieuw huis, een nieuwe vriend, nieuw per spectief. „Ze wordt 27 en dan mag je onderhand wel iets ver langen", zei haar trainer on langs. „Ze moet nog harder worden in de training. Durven afzien." En dat deed ze gisteren met volle overtuiging. In de tweede halve finale be wees Quirot haar Surinaamse vriendin Vriesde een prachtige dienst. Het pact van Athene. 200 Meter voor de finish ver hoogde Quirot, de geblakerde hinde uit Cuba, het tempo om de kop over te nemen van de Russin Tsyoma. Precies op dat moment zette ook Vriesde haar spikes krachtig in het tartan. De Cubaanse zag dat Vriesde ingesloten dreigde te raken, nam de bocht wat ruimer, waardoor Vriesde de kans kreeg om in het gaatje te duiken. Pret tige bijkomstigheid voor het tweetal was dat de achtervolgers een 'hardlopende muur' voor zich zagen opdoemen. „Het liep lekker. Vooral in de eerste ronde was ik sterk en super geconcen treerd. Op het laatste stuk zat ik in een comfortabele positie. Op het grote scherm zag ik dat ik tweede lag en me geen zorgen hoefde te maken." Vriesde hoopt op een snelle finale. „Dan wordt het alles of niets." Vorig jaar sneuvelde ze in Atlanta in de halve finale. „Dat was toen. Nu krijg ik weer een nieuwe kans," aldus Vries de die haar succes van Gote- borg 1995 (zilver) minimaal hoopt te kopiëren. BEATRICE FAUMUINA heeft Nieuw-Zeeland de eerste WK- medaille bezorgd. Een gouden ook nog, na haar winnende worp met de discus van 66,82. Daarmee versloeg ze titelverde digster Ellina Zvereva met bijna een meter. De Nieuw-Zeeland- se, afkomstig van Samoa, slaag de er niet in zich te kwalificeren voor de Olympische Spelen. „Dit is een mooie genoegdoe ning. Dat is duidelijk." athene frans dreissen gpd-verslaggever Het was de avond van de ande re Johnson. Niet Michael, maar Allen. De wereld- en olympisch kampioen 110 meter horden schowde ook in Athene zijn on berispelijke techniek. De Ame rikaan bleef met 12,93 secon den slechts tweehonderdste tel boven het wereldrecord van de Brit Colin Jackson, die in het klamme en broeierige Athene met zilver werd afgescheept. Alleen Johnson heeft de hor densprint inmiddels tot kimst verheven. Op het razendsnelle Mundo Xdartan gleed hij. ele gant over de horden. Johnson zorgde voor het eerste grote WK-vuurwerk en liep maar net een wereldrecordbonus van 100.000 dollar mis. In de finale, waarin Robin Koning bijna had gefigureerd, was hij on houdbaar. „Johnson was feno menaal. Ik ben al blij dat ik in dit geweld tweede werd", aldus Jackson, die zich al op de vol gende confrontaties verheugt. Johnson was opgelucht. De afgelopen dagen zag hij kam pioenen en recordhouders bij bosjes sneuvelen in de diverse schiftingen. „Ek was bang, een tikkeltje nerveus. Ik stond ook onder druk als kampioen. In de finale wilde ik alleen sneller uit de startblokken zijn dan Colin Jackson, zodat hij mijn ritme niet meer kon verstoren. Na al die series voelde ik me uitge droogd. Toen ik vanochtend opstond was ik weer een ander mens en wist ik dat ik een ex ceptionele tijd zou lopen. Op de ooit doping verdachte krachtnummers discus en ko gel beleefden de favorieten en kele benauwde momenten. Maar uiteindelijk geschiedde toch recht. Nieuw-Zeeland ver overde voor het eerst in de WK- historie een gouden medaille. Discuswerpster Beatrice Fau- mina bracht haar landgenoten tot bijna-wanhoop met twee foute pogingen. In de derde beurt slingerde ze de schijf echter meteen naar de winnen de afstand van 66,82 meter. Ti telverdedigster Ellina Zvereva uit Wit-Rusland eigende zich met 65,90 meter zilver toe. Zo overtuigend als de Duitse Astrid Kumbernuss in Atlanta goud won met de kogel, zo vol twijfels zat ze gisteren. Sinds de Spelen heeft ze problemen om zich te motiveren. Ze leek ver zadigd, maar hervond op het juiste moment weer kracht en explosiviteit. Het verlies bij het WK-indoor maakte haar weer gretig. Met een knal van 20,71 meter bleef ze de Oekrainse Pavlysh slechts vijf centimeter voor. „Ik heb opnieuw bewe zen dat ik de beste ben." athene rtr Twee Britse voormalige olympi sche kampioenes hebben laten weten het atletiek voor gezien te houden. Hordenloopster Sally Gunnell (31) had al laten door schemeren dat Athene haar laatste grote toernooi zou zijn. Gisteren riep ze dat het defini tief voorbij was. Later meldde de 41-jarige speerwerpster Tes sa Sanderson dat ze het nu voor gezien houdt. Gunnell was zes weken gele den al bijna gestopt. Ze miste alle vorm. Een spierblessure hield haai' woensdag in Athene uit de halve finale van de 400 meter horden. „Mijn geluk is op. Ik hoop volgende maand nog in Gateshead mee te doen, maar gezien mijn blessure is die kans klein", zei de hordenkam pioene van Barcelona. Sanderson pinkte op de baan in Athene een traantje weg voor haar derde en laatste worp met de speer. Ze slaagde er met 57,84 meter niet in de finale te bereiken. De olympisch kam pioene van 1984 was eigenlijk al gestopt, maar hervatte haar loopbaan met het oog op de Olympische Spelen van Atlanta. Twintig jaar eerder debuteerde ze op dat niveau in Montreal (1976)Acht jaar later in Los An geles had ze goud te pakken. „Ik ben teleurgesteld dat ik hier in Athene de finale niet heb be reikt. Ik heb even staan huilen." aftql simon zwartkruis verslaggever ;js van Gaal viert vandaag '46ste verjaardag en gisteren k!de trainer van Barcelona al irtellen welk cadeau hij van 'nevenspartner krijgt. Een over hemzelf. „Een boek ijónder mijn toestemming is Jhenen", sneerde Van Gaal jjMeindert van der Kaaij, de f|e schrijver van een on- I verschenen ongeautori- rfie biografie. Liever sprak de Inalige Ajax-trainer over 'ander, teleurstellend, boek len doop werd gehouden, éld 'Mijn jaren bij Ajax'. Je titel is al even misleidend ie uitnodiging voor de lan- ?g van het boek was ge it. Beiden wekten de sug- •fe dat Louis van Gaal zijn Qoires van bijna zes jaren «aan vers papier had toever- !fd. Maar het boek waar de pal van Schiphol voor vol- jpide, bleek niets meer dan koek in een nieuwe ver eng- Bijna zes jaar lang *eef Van Gaal een wekelijks olunin in het Amsterdamse jlad 'Nieuws van de Dag', |i zijn die door verslaggever I van de Busken uilgewerk- fhaaltjes gebundeld. |t als het boek van Van der biedt 'Mijn jaren bij Ajax' fits een blik op de voetbal- Louis van Gaal bij de doop van zijn boek. freak Van Gaal. Uitzondering is het even wrede als tranentrek kende contrast tussen de laatste column van 1993 en de eerste van 1994. Op 18 december 1993 wenst Van Gaal in zijn slotregel al zijn lezers 'een gezond en ge lukkig 1994' 'toe. Zijn eerstvol gende column, na de winter stop, draagt hij op aan zijn vrouw Fernanda, die vlak daar voor op 39-jarige leeftijd aan een ongeneeslijke ziekte is over leden. Het is volstrekt logisch dat Van Gaal die private gevoe lens verder onbesproken laat. Voor een inkijkje in het verdere gevoelsleven van de mens Van Gaal, het gedeelte dat hij het belangrijkst in het leven vindt, is het echter wachten op een wel geautoriseerde biografie. „Maar daar is het nog te vroeg voor", zei Van Gaal gisteren. Ver weg van de hectiek die zelfs een tegenvallende boek presentatie van Van Gaal met zich meebracht, was de rust bij gate C 16 op Schiphol een wel dadige. Daar zaten gistermid dag twee Nederlanders die ho pen onder Van Gaal een basis plaats bij Barcelona te verove ren. De ene, doelman Ruud Hesp, moet de komende weken zijn kans moeten pakken. Zijn hoger geschatte concurrent Baia is half augustus twee we ken met de Portugese nationale ploeg op pad. Daardoor verde digt Hesp het Catalaanse doel tijdens het prestigieuze Juan Campertoernooi en ook bij het eerste duel om de Spaanse Su per Cup tegen Real Madrid. De andere Nederlander is een van AC Milan overgekomen rechtsback die. bij Barcelona is herenigd met zijn vroegere Ajax-trainer. „Voor mij is het al lemaal weer ouderwets", zei Michael Reiziger vlak voordat het Circus Barcelona ons land weer ging verlaten. „Zijn aan wezigheid was inderdaad één van de redenen om voor Bar celona te kiezen. Het voor naamste verschil is dat hij zijn ploeg nu anders laat spelen, Van Gaal beseft dat het Ajax- systeem niet zonder meer is te kopiëren. Ik denk dat we starten met een veredeld 4-4-2 sys teem." Bij AC Milan is de 24-jarige international nooit tot vaste keus uitgegroeid. Na de ontluis terende 1-6 competitieneder laag tegen Juventus werd Reizi ger definitief geslachtofferd. „Toch kijk ik met een goed ge voel terug op Milan", zegt hij nu. „Ze hebben me daar goed verzorgd." In Barcelona is Reizi ger inmiddels neergestreken in de chique woonwijk vlakbij sta dion Nou Camp, waar in het verleden ook andere Barcelona- Nederlanders als Johan Cruijff, Johan Neeskens en Ronald Koe man waren gehuisvest. Om ver gelijkbare roem te vergaren, moet Reiziger eerst de concur rentiestrijd met Ferrer in zijn voordeel beslissen. De Leidse atleet Kamiel Maase heeft het wereldkampioen schap atletiek afgesloten met de elfde plaats op de 10.000 meter. Exclusief voor deze krant blikt hij terug op een week Athene. Waar doe ik het in hemels naam allemaal voor? Hier zit ik dan in mijn hotelkamer met een grote blaar onder mijn voeten met stijve kuiten. Naast mij verzorgt Marko Koers zijn bezeerde enkel. Hij loopt van daag de finale 800 nieter. Wat zijn zijn beweegredenen?Peter Vergouwen, de sportarts, loopt binnen. Samen metAriede Jong neemt hij Marko en mij onder de loep. Peter en Arie zijn zo mogelijk nog gedrevener dan de atleten. Robin Korving kijkt om de hoek en bestudeert aan dachtig mijn gehavende teen nagels. Na de behandeling haal ik de laptop tevoorschijn en begin wat te tikken. Steepleloper Marcel Laros stapt de kamer binnen terwijl hij een banaan verorbert. Hij heeft zojuist een training afgewerkt met Simon Vroemen. We bespreken de uit stapjesdie we zouden kunnen maken nu het toernooi er voor ons opzit. Het bezoek aan de Akropolis wordt uitgesteld, die berg kom ik'niet op met mijn beschadigde voet. Hopelijk kan ik binnenkort weer tiainen. KAMIEL MAASE IN ATHENE Over tweeënhalve week staat namelijk de Universiade, het wereldkampioenschap voor studenten, op het programma en daar wil ik goed voor de dag komen. Waarom? Ik doe het omdat hardlopen mijn lusten mijn le ven is. Wie eenmaal aan een toernooi geroken heeft wil steeds meer. Want hardlopen werkt verslavend, wedstrijden worden levensdoelen. Waarom loop ik 150 kilometer per week? Waarom ren ik elke week weer rondjes in de Leidse Hout en train ik wekelijks in de duinen bij Kativijk? Omdat het schitte rend is om in de finale van een WK te staan. Omdat het mooi is om te zien dat de grootheden van de televisie ook maar men senzijn. De één verbergt zijn nervositeit met luidruchtige verhalen, de ander kruipt stil in een hoekje. Alleen Haile Ge- brselassie lijkt de rust zelve. Wanneer de camera op hem ge richt wordt, lacht hij vriende lijken zwaait ontspannen naar het publiek. Tien minuten eer der hebben we een bus talkpoe der gedeeld om het zweet in de schoenen op te vangen en zo de ergste blaarvorming te voorko men. Dat zijn van die mooie momenten. In de callroom komt Paul Tergat naar me toe en wenst me 'good luck', we kennen elkaar nog van het veldloopseizoen. Wanneer zo 'n man je succes wenst, weet je weer waarom je hier staat. Als ik me op sommige dagen weer eens afvraag waar ik mee bezig ben, denk ik aan zulke momenten. Aan het moment waarop Haile me na de wed strijd vraagt hoe het gegaan is. Aan mijn vrienden en coaches uit Nederland en Amerika die zo gek zijn om naar Grieken land te komen. Als ik daaraan denk weet ik waarom ik hard loop. Omdat het mooi is.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 19