Alles tiptop in Kamer der Zuchten' Hotel Centraal De deurbel als receptioniste ENBOEK o, li Grote verbouwing 'redt' Holiday Inn '200 Motels': het Waterloo van Zappa IJDAC 8 AUGUSTUS 1997 In de bruidssuites van tegenwoordig is het maar een saaie boel >p camping Dijk en Burg in Noordwijkerhout arri veert een echtpaar. Het zijn vijftigers en achter luin auto slepen ze een vouwwagen mee. Ik zie de bui al hangen. Deze mensen zijn niet op de hoogte van de reputatie van deze camping. De vrouw zegt: 'Ik geloof dat dit een jongerencamping is'. In haar directe nabijheid is een muur opgebouwd. Een groengekleurde muur van lege bierkratten Grolsch. Vooreen legertent luisteren jongens naar house-dreu- nen, daarvoor zitten hun roodverbrande vrienden in een met water volgelopen babyzwembadje. De fles gaat naai de mond. Een doordringende boer volgt. Ja mevrouw, dit is een camping voor jongeren. Roddelbladen hebben Dijk en Burg onlangs in een kwaad daglicht gesteld. Het was een poel des verderfs. In, op, boven en onder de tenten zouden meisjes en jon gens het met elkaar doen. Op onze vraag Hotel Centraal met een verhaal over de jeugdherberg annex camping op te luisteren, antwoordt de eigenaar botweg: 'nee'. Wat nu? We leggen uit dat we niet uitzijn op sensatieverhalen (hoewel, ik ben niet vies van een lekkere roddel) en dat we alleen opschrijven wat we zien. Uiteindelijk mag een collega de nacht in de herberg doorbrengen. Dat was afgelopen nacht. Of-ie het heeft overleeft, weet ik niet, want zijn bed was geplaatst boven de zich op het terrein bevindende discotheek. Nadat ik hem heb afgezet en hem veel sterkte heb toege wenst, loop ik nog even de camping over. Ik geloof mijn ogen niet. Ik ontwaar voor een duizendje of wat statiegeld. Maar een kolerezooi? Vrijpartijen in de open lucht? Welnee. Zijn we niet allemaal jong geweest? Zijn we niet allemaal een keertje over het randje gegaan? Ik wou dat ik nog jong was. ROB ONDERWATER iWie mocht denken dat de bruidssuite op dezg wufte zomerdagen in hotels hét onderwerp van gesprek is, komt be drogen uit. Geen kamer meisje dat ooit iets vreemds heeft meege maakt in de 'Kamer der Zuchten'. Alles blijft ze dig, Hollands zedig. Een oud spreekwoord luidt: 'Die slaperig is en gaperig is, wat doet hij bij de bruid?' Het lijkt wel alsof alle bruidegoms zich total loss heb ben gedronken op hun brui loftsfeest en niet meer in staat zijn hun bruid tot in de gangen van het hotel na te zitten. Hotel Huis ter Duin in Noord- wijk, dat hotel waar koninklijke tenen voorzichtigjes het badwa ter hebben geprobeerd, heeft 19 suites die kunnen worden inge richt als bruidssuite. Daaronder de 'Chambre Royal' en de 'Im perial Suite'. Er kan een speciaal arrange ment worden geboekt voor 800 gulden en daarvoor krijgt het bruidspaar een ruim tweeper soonsbed, 24 uur room-service, een minibar, fruit op de kamer, champagne en een uitgebreid champagne-ontbijt. ,,En, o ja", zegt Stephan Stokkermans, de commercieel directeur, „moch ten de bruidsparen dat nodig hebben, dan is er ook nog een broekenpers. Soms krijgt men gekke verzoe ken bij Huis ter Duin. Stokker mans is niet al te scheutig met anekdotes, maar een klein tipje van de bruidssluier wil hij wel oplichten. „We hebben eens In veel hotels in de regio kan de eerste huwelijksnacht worden doorgebracht in een luxe bruidssuite. Pech voor h jonge stel thuis duizenden spliterwten in bed heeft uitgestrooid. een keer opdracht kregen om bij een tennisleraar die ging trouwen achthonderd tennis ballen in de bruidssuite te stor ten. Dat hebben we gedaan. Eén bruidspaar herinner ik me nog heel goed. 's Avonds, na het feest, begaven bruid en brui degom zich naar hun kamer. Bellen met Hotel Centraal Voor wie een stukje wil reserveren in Hotel Centraal staat een speciaal telefoonnummer open. Het onder werp moet natuurlijk wel direct of indirect te maken hebben met hotels. Boekingen: 06 - 53474513. Huiselijkheid troef in minihotel De Soete Inval 3s)e oprijlaan van het hotel is een letspad. Een simpele, ouder wetse bel in plaats van een flriendelijk lachende receptio niste. In minihotel De Soete In- 'al in Noordwijkerhout is huise- jjkheid het motto. Uit en toch ïuis. frie kamers telt het twee-ster enhotel. In totaal kunnen ne- ;en bedden worden beslapen. Ucy Zoet (55) is kamermeisje, :hef-kok, ober, receptioniste en igenaar tegelijk. In de rustige vintermaanden draait ze haar ianden niet om voor een nieuw lehangetje in de kamers. Heel pms, in zeer drukke tijden, pringt één van de kinderen een leer bij. „Personeel kan ik mij liliet veroorloven. Daar is dit ho- el te kleinschalig voor", zegt ze. licy Zoet („Vandaar de naam We Soete Inval") woont in het lanpalende huis. Een tussen- leur vormt een verbinding met let hotel, dat een gezellige, ou- lerwetse sfeer ademt. Dat is ook het geheim van De Soete Inval. „Ik krijg mensen over de vloer die een congres hebben in Leeuwenhorst. Men zoekt hui selijkheid, aandacht en sfeer. Dat kunnen we hier bieden." Het was absoluut niet de bedoe ling dat Zoet het hotelvak in ging. Ze was onderwijzeres in Brabant voordat zij haar man uit Voorhout leerde kennen. Eerst woonde de familie in Voorhout, daarna deed zich de mogelijkheid voor om een huis aan de 's-Gravendamsewegte kopen. Vervolgens kon het aan grenzende huis worden ge kocht. En wat doe je met een leeg, duur huis? Dat ga je verhu ren. Zoet begon daarom met kamers met ontbijt. Maar dat4everde te OOK HCT LEIDSCH DAGBLAD/ HOTEL CENTRAAL RIJDT IN EEN AUTO VAN HUURMIJ HUÜRMIJ/AUT0 PETER Prijsvoorbeeld Doihfltsu Cuore 1. 399,-per week I E ID EJ L Ij 0 f R D 0 R P A I W 11 Boven het bed hing een schilde rij waarvan ze dachten dat het bij de hotelinventaris hoorde, 's Morgens, toen ze weer wat wa ren bijgekomen van de ver moeienissen, zagen ze dat het geschilderd was door de vader van de bruid. Het was hun hu welijkscadeau. Erg leuk. En we hebben het ook wel eens mee gemaakt dat een bruidspaartje bij een fotoreportage de zee in fietste." In Hotel des Indes in Den Haag is het, als wij de pr-manager moeten geloven, maar een saaie boel. „Iets leuks? Nee, ik heb nog nooit iets leuks gehoord." Ook bij het Astoriahotel in Noordwijk vangen we, zoals de vissers dat daar al jaren doen, bot. Cécile, die de telefoon op neemt, is nog niet zo lang in dienst en weet niets van een bruidssuite. Op de achtergrond horen we haar informeren bij een andere werknemer. Voordat ze ons weer te woord staat, mompelt ze tegen hem: 'Ja, jóh, de melk blijft langer goed dan een huwelijk." Dat weten we dan ook weer. Bij Hotel Noordzee in Katwijk heeft men wel een bruidssuite. Een arrangement kost 395 gul den. Daarvoor krijgt men cham pagne, een waterhemelbed, een romantisch ingerichte kamer en een rond, tweepersoons-bub belbad. „Het bad is rose en heeft onderwaterverlichting' zegt André Kruit, een van de di recteuren. „Of ik wel eens iets geks heb meegemaakt? Nee, ei genlijk niet. Vaak dinerert de bruidsparen hier en gaan ze zo door naar de suite. Alles is daar keurig geregeld. En ja, dan heeft dat vervelende zwagertje dat bij hen thuis duizenden spliterw ten in het bed heeft uitgestrooid natuurlijk pech." Bij Hotel Het Witte Huis in Oegstgeest kunnen de bruids paren ook terecht als het gaat om een romantische ambiance. Eigenaar R. van Ingen-Schenau beschouwt het comfort en de privacy van het echtpaar als 'heilig'. „Die dag moet tiptop zijn en dat geldt ook voor de bruidssuite. Ik hou er dan ook niet van om er in opdracht van familieleden rottigheid uit te halen. Ik heb eens in een hotel in Den Haag gewerkt en daar had de werkgever van de brui degom het bed in de bruidss uite vakkundig gedemonteerd. Dat lijkt me een afknapper van jewelste." CEES VAN HOORE weinig op. „Ik ga uit van het principe dat het huis zichzelf moet bedruipen." Stilletjes be gon ze als hotelier. Stilletjes om dat de gemeente van niets wist. En nadat een vergunning bin nen was, begon Zoet officieel met haar hotel. Ze krijgt gasten binnen van al lerlei pluimage. Soms worden toeristen doorverwezen door de Noordwijkse VW, hoewel ze haar jaarlijkse contributie van 350 gulden niet betaalt. „De VW doet weinig voor dat geld. Ik krijg daar gewoon te weinig inkomsten van." Of De Soete Inval nog een lang leven is beschoren, is nog maar de vraag. Ricy Zoet verhuurt geen kamers met toilet en dou che en de moderne toerist is ge wend aan luxe. „Ik sta voor een dilemma. Of we verkopen de boel en gaan in een mooie villa wonen in de Zuidduinen, of we gaan hier de boel verbouwen. ROB ONDERWATER. Het had weinig gescheeld of het Holiday Inn in Leiden was nu een bejaardentehuis. Of een kantoor. General manager Max Worms zegt het schaterlachend en daar heeft hij reden genoeg voor. Het hotel wordt voor bijna tien miljoen gulden ver bouwd en zit weer 'in de lift'. Toch is het nog maar twee jaar geleden dat er weinig te lachen viel aan de Haagse Schouwweg. Sluiting van het hotel leek on vermijdelijk. De Duitse zakenlieden die Holiday Inn zes jaar lang in handen had den, weigerden ook maar één cent te stop pen in modernisering van het gedateerde gebouw. „Het waren haaien", zegt Worms. „Ze droegen keurige pakken en mooie das sen, maar ze hadden slechte bedoelingen. Van een verbouwing wilden ze niets weten. Ze wilden alleen maar verdienen." Toch wist Holiday Inn tijdens het Duitse 'regime' het hoofd boven water te houden. „Veel service bieden, een vriendelijke be diening. Dat compenseert", zegt Worms. Dat vinden de gasten volgens de manager uiteindelijk toch belangrijker dan te moeten slapen in een kamer met bruine vloerbe dekking en donker meubelair. „Je kunt nog zo'n mooi hotel hebben, als je een takke- bediening krijgt, dan kom je er nooit meer." Toch betwijfelt Worms of Holiday Inn het op de lange termijn met zijn klantvriende lijkheid had gered. Het hotel schreeuwde om een verbouwing. Dat zagen de nieuwe eigenaren - 'een club Nederlandse inves teerders' - gelukkig wél in. Direct na de overname trokken zij bijna tien miljoen gul den uit om het hotel in een nieuwe jas te steken. De verbouwing is inmiddels in X'olle gang. De kamers worden in warme 'Tos- caanse' kleuren gestoken: de badkamers wit met terra-cotta, het meubilair van licht pe renhout, tafereeltjes in 'country-style' aan de wand. De rare, lange lange gang naar het restaurant verdwijnt. Verder komt er een grote lobby met een lichtkoepel, die direct toegang biedt tot de eetzaal: het Holidome met zijn subtropische tuin. Eind volgend jaar is Holiday Inn 'nieuwe stijl' een feit. V Kamermuziek lek worden ze van tour nees. Hoe fraai, comfor tabel of knus de kamers ook zijn en hoe hard het perso- neel ook zijn best doet; de grootste gruwel voor muzikanten is en blijft die schier oneindige reeks van overnachtingen in hotels of mo tels. Recordhouders zijn Frank Zappa (1953-1993) en zijn Mo thers of Invention. Groter dan bij dit illustere gezelschap kan de gekte onmogelijk worden. De film '200 Motels' uit 1971 en de daaraan ontleende, gelijkna mige, soundtrack vormen het bewijs. '200 Motels' heeft de eerste vijf jaar 'on the road' van Zappa en zijn Mothers als onderwerp. Als filmscript is de enorme stapel aantekeningen van Zappa ge bruikt. Zappa had de eigenaar dige gewoonte om werkelijk al les vast te leggen, met pen en papier of met een bandrecor der. Concerten, probeersels tijdens repetities, dialogen op de wc en met groupies, ruzies met de douane, pseudo-filosofische ge sprekken van benevelde band leden, seksgeluiden, weirde brainstorms waaraan geen touw valt vast te knopen, vulgaire liedjes in de bus; Zappa ver trouwde ze aan het papier toe of nam ze op. En gebruikte ze in songteksten, concepten, zijn boek en in zijn films. Behalve als componist, regisseur, gita rist, zanger en satiricus ontpop te Frank Zappa zich op deze wijze ook als roek-antropoloog. '200 Motels' is dan ook meer een 'rockumentary' dan een speelfilm. Het Wim T. Schip- pers-gehalte is hoog maar een plot, een verhaal lijn of een climax valt er niet in te ontdekken. Voor zover er aan '200 Motels' iets valt te begrijpen, deed het publiek dat aan het begin van de jaren zeventig in het geheel niet. Meestal werden met deze 'cult classic' zaterdagavonden afgesloten, in filmhuizen of op de televisie. Na weer een pro testmars tegen 'Vietnam' en een paar joints bij de psychedeli sche langspeler 'Atom Heart Mother' van Pink Floyd, be hoorde de dag van het gemid delde bloemenkind te eindigen met '200 Motels'. Dat Zappa zichzelf veelvuldig neerzette als 'nevèr a hippie, al ways a freak' veranderde daar niets aan. Met de oogverblin dende lichteffecten in de film, met veel paars en roze, had Zappa onbedoeld een brug ge slagen naar een publieksgroep die hij bij tal van gelegenheden belachelijk maakte. In '200 Motels' spelen de band leden zichzelf, Ringo Star ver tolkt de rol van Zappa en Zappa zelf is maar heel sporadisch te zien, als hij gitaar speelt. Er zit ten veel songs met scabreuze ti tels in de film. gespeeld door de band en de Royal Philharmonic Orchestra. Door '200 Motels' is het nooit meer goed gekomen tussen Zappa en Engeland. In zijn autobiografie, die bijna een kwart eeuw na '200 Motels' ver scheen. spuwt hij 15 bladzijdes lang zijn gal over 'het preutse en hypocriete Brittannië'. Zappa dacht door de film en de muziek in Engeland op te ne men, goedkoper uit te zijn dan in Amerika, waar studiotijd pe perduur was. Hij had zich ech ter verkeken op een zeer merk waardige regel die de Britse vakbond ooit heeft afgedwon gen. Die heeft repetities onmo gelijk gemaakt, tenzij de huur der zo gek is om het - veel ho gere - tar ief voor studio-opna men te betalen. Zappa dacht de regel te omzei len door vóór de opnamen met het orkest enkele concerten in de Royal Albert Hall te geven. Zo kon '200 Motels' toch wor den gerepeteerd en kwamen er nog extra opbrengsten binnen ook. Door een samenzwering van enige orkestleden en het management van 'Albert' wer den de concerten echter afge last. Zogenaamd vanwege de pornografische teksten van de songs van '200 Motels'. Voor de orkestleden was echter wraak het motief. Zij waren in de film in een concentratiekamp gesi tueerd en ook om tal van ande re redenen kunnen zij zich on mogelijk op hun gemak hebben gevoeld bij '200 Motels'. Door de rechtszaak die Zappa tegen de Royal Albert Hall begon - en verloor - werd de financiële strop nog groter. Een jaar nadat de film en de dubbelelpee in roulatie waren gebracht, keerde Zappa terug in Engeland om '200 Motels' live - zonder orkest, dit keer - te spe len. Een concertganger trok hem tijdens de toegift van het podium van het Rainbow The atre omdat Zappa met zijn vriendin zou hebben geflirt. Zappa brak zijn been en enkel, beschadigde zijn ruggegraat en belandde voor negen maanden in een rolstoel. Sinds dit drama zong hij een paar toontjes lager. Letterlijk, want ook zijn strottehoofd was verbrijzeld waardoor zijn spreek- en zangstem met een derde octaaf was gezakt. WIM KOEVOET

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 17