Ouderen zijn verlast beu Weekje varen met Maaike kost 3900 gulden Weefselkweek groeit tegen de klippen op Vernoem straat naar Jan van Gilsen' W ereldpremière Batflyer één seizoen uitgesteld erren zetten zich in ior speeltoestellen Leiden Regio Wassenaarse Zijdeweg opgeknapt ALEXANDRIUMUm Wandelen langs molens JAG 8 AUGUSTUS 1997 gelukken op Steekterweg aan den run Bij twee ongevallen op de Steekterweg zijn ren een brommer- en een motorrijder gewond geraakt. elf uur 's ochtends botste een 34-jarige motorrijder uit Haag op een personenauto die plotseling remde. De motor- raakte daarbij gewond aan schouder en nek. Nog geen "lf uur later was het weer raak: een 30-jarige Alphenaar viel Jmet zijn brommer omdat hij de wegversmalling in het fiets je laat zag. De man droeg geen helm en raakte gewond aan ioofd. itsers botsen op rotonde n dd t zegeestEen 56-jarige Leidse is gisteren met een gekneusde bipfgevoerd naar het AZL. Even daarvoor botste zij frontaal ikefn 26-jarige Leidse, ook op de fiets, die de verkeerde rich- t uippreed op de rontonde van de Laan van Oud Poelgeest. n zj.j smt- ihoten thomas erdbrink r(Hnkt dat beroemde sterren ePe' de ArenA met een be- 'e 1 vereren heeft het hele- jnis. Zaterdag 16 augustus fi wereldberoemde zan- ji acteurs naar de Vlietwijk Hirschoten. Niemand min- le Hjn Michael Jackson en zijn !®neven beroemde zus Janet !^e|i de Voorschotense wijk Je partij. Dat is niet alles eec* komiek Eddy Murphy, 'I? ^aracus (The A-Team) en 4patser Arnold Schwarze- 1^zt komen ook. Nedrlands l0r,'is niet vergeten want Va- ?n braham en Swiebertje mo- siet de Amerikaanse sterren rTen' Sterren - nou ja, de dub- ierhgers - werken volgens de satie belangeloos leer speeltoestellen in de ^até krijgen. Dat is hard no- "rvjolgens buurtbewoner J. a^rs. Hij is een van de orga nen van de 'actiedag joorzieningen Vlietwijk'. Tiurtbewoners zijn al een 1 e^ezig om de wijk schoner en leefbaarder te krijgen. Speel toestellen horen daar ook bij, vinden ze. „Omdat de gemeen te op dat vlak niets onderneemt, hebben we besloten om zelf maar iets te doen om meer toe stellen in de wijk te krijgen", zegt Lauwers. De actiedag begint om elf uur op het ijsbaanterrein aan de Nic. Maeskade. Op hetzelfde moment vertrekken de sterren onder politiebegeleiding vanaf motel de Gouden Leeuw. Na een tocht door het dorp treden ze op het feestterrein op. Daar naast kunnen kinderen op de foto met hun favoriete artiest. Als de jeugd genoeg heeft van de beroemdheden kunnen ze zich nog vermaken met een clown, een springkussen en an dere attracties. De toegang is gratis maar voor de verschillen de onderdelen moet worden betaald. Er komen collectebus sen op het terrein. Ook is er een rekeningnummer geopend waar giften op kunnen worden ge stort. Als er genoeg geld binnen is willen de Vlietwijkers zelf de toestellen plaatsen. It die rot-kermis die dit jaar t> de stoep stond met mu- 9m van te kotsen van twee '^3 middags tot half twaalf 's fls. Heel Voorschoten ge- tENimaar wij zijn dolgelukkig 30tlodmoe als die dagen voor- nschrijven de verontrus- Ivoners. langst zit er goed in tijdens èrmis. ,,Er wordt vergeten rij mensen zijn van 60 tot itVsdjar. Wij zijn verplicht tot ontjwaalf op te blijven, ziek of jWij kunnen niet slapen 3P0|de muziek en het gegooi Assgias en de angst voor van- chef* hans jacobs, 071-5356414. plv -chef rudolf kleun, 071-5356436 LEIMUIDEN KEES VAN KUILENBURG Bijna een jaar is er aan het pro ject gewerkt, maar het eindre sultaat was énorm naar de zin van de directie van jachtwerf De Hippert in Leimuiden. In eigen beheer werd een bijna 15 meter lang jacht ontwikkeld, dat in middels de eerste vaart achter de rug heeft. „Twee jaar hebben we gezocht of we iets vonden dat voor ons geschikt was. Dat lukte niet, vandaar dat we be sloten om zelf iets te ontwerpen en te bouwen", vertelt directeur Erik Mesman. Het bedrijf bouwt niet alleen jachten, maar heeft ook een aantal vaartuigen in de verhuur. Van 'kampeerbootjes' tot het 'vlaggeschip' van het bedrijf de 14,98 meter lange Maaike. Een van de weinige schepen in ons land van een dergelijke lengte die kan worden gehuurd. Het schip heeft zo'n kleine 450.000 gulden gekost. „Veel geld", be seft ook Mesman, „maar het ge hele seizoen is het schip al ver huurd en ook voor volgend jaar hebben we al behoorlijk aantal reserveringen." Het bedrijf kwam in 1979 naar Leimuiden. Het is een fili aal van het sinds 1850 in Zaan dam gevestigde bedrijf van de familie Van Zaane. „In Zaan dam heeft het een plekje in de buurt van het watersportgebied 't Twiske. Het bedrijf wilde wat groter water en is daarom naar het plassengebied in Zuid-Hol land vertrokken", vertelt schoonzoon Mesman. De naam De Hippert is afkomstig van een pruikenpoedermolen, die in Zaandam heeft gestaan op de plek waar de familie Van Zaane destijds de werf is begonnen. Jan van Zaane (links) en Erik Mesman bij hun trots: de Maaike. „Het verhuren van vletten aan in de verhuur, maar daarna boeren. Geleidelijk aan is dat werd het rustiger. Nu is er een uitgebreid", vertelt Mesman. groei van ongeveer vijf procent Inmiddels heeft het Leimui- per jaar. Een heel moeilijke dense bedrijf 18 jachten in de markt waarin hard moet wor- verhuur. Gedurende deze we- den gewerkt. Vandaar de bouw ken is alles dan ook in bedrijf, van deze aanwinst voor de Hip- „Rond 1990 was er een hausse pertvloot. We beseften dat er kansen lagen voor een schip als dit en zijn aan de slag gegaan." Holdingdirecteur Jan van Zaane, Erik Mesman en hoofd technische dienst Kees Giebel, wilden koste wat kost een schip met vijf slaapkamers. „Omdat dat nergens beschikbaar was foto henk bouwman hebben we zelf het ontwerp ge maakt. Begonnen met vijf slaapcabines en daar omheen is het schip ontstaan", vertelt de Leimuidenaar. „Een jacht dat aan alle Europese richüijen voor pleziervaartuigen voldoet. Daar naast is het enorm luxueus, ge- wrschotenaren gaan 'door hel n zinderen, die aan de Bloklaan in Voorschoten wonen, }e lawaaioverlast van Koninginnedag en de paarden- ct meer dan beu. Beide evenementen trekken elk jaar ""publiek. Maar wij, aldus de ouderen, gaan op beide Jiagen door een hel, schrijven ze in een brief aan de eenteraad. choten dimitri walbeek dalisme. En dan is het nog maar goed dat wij geen auto's heb- I kan zich duidelijk niet re- ben, want de kermis neemt ons fen wat wij moeten door- parkeerterrein volledig in be- in. Vier dagen voor Konin-" slag." en voor de paarden- De bewoners doen een be roep op de raadsleden. „U zou die overlast toch ook niet voor de deur willen? De kermis heeft natuurlijk alles met geld te ma ken, maar moeten wij daar de dupe van worden? Tijdens de kermis is in onze niet geïspleer- de woningen geen normaal ge sprek te voeren. We wonen al aan een verkeersweg en worden bedreigd door Woonzorg die onze huur wil verdubbelen. Toe, help ons van deze overlast af." De eerstvolgende commis sievergadering na het zomerre ces wordt deze noodbrief be handeld. Miljoenen plantenhonderden gewassen roelofarendsveen MONICA WESSELING Ze is een stichting om malversaties uit winstbe jag te voorkomen en tóch groeit ze tegen de klip pen op: de Stichting Bedrijfslaboratorium voor Weefselkweek (SBW) in Roelofarendsveen en Rij- senhout. Jaar op jaar groeit de omzet met dik tien procent. Het aantal afgeleverde planten ligt nu op tien miljoen per jaar, maar neemt zo sterk toe, dat nieuwe medewerkers hard nodig zijn. SBW houdt daarom morgenochtend open huis. SBW is, zo vertelt directeur A. Broere, het oud ste bedrijf dat zich bezighoudt met weefsel kweek. Bij weefselkweek wordt uit een paar cel len een nieuwe plant 'gemaakt' door die cellen in een reageerbuisje op een speciale voedingsbo dem te zetten, Weefselkweek is arbeidsintensief en een groot deel van het werk is de afgelopen jaren weggevloeid naar de lage-lonen-landen. Zo probeerden de bedrijven het hoofd boven water te houden. SBW niet en dat is voor Broere goed verklaarbaar. „Betrouwbaarheid is onze troef. Een veredelaar komt na jaren zoeken tot een nieuwe plant. Daar heeft hij maar één exem plaar van. Die geeft hij ons in handen om er een serie planten van te maken. En het is natuurlijk niet de bedoeling dat we er twee keer zoveel planten van maken en de helft stiekem doorver kopen. Onze stichtingsvorm en dus ideële instel ling zijn een prima garantie daarvoor." Hoewel inmiddels zo'n 200 gewassen via weef selkweek worden vermeerderd (van dahlia tot alstroemeria en van prei tot aardbei), is nog steeds niet van elke plant bekend hoe deze het best via de 'reageerbuis' snel groeit. „Welke ma nier van aan stukjes snijden van de plant, welke voedingsbodem en welke groeicondities: het zijn allemaal vragen waarop bij een groot aantal planten het antwoord nog moet worden gevon den. Daarin zijn wij dus gespecialiseerd." Daarnaast houdt SBW zich bezig met, zoals dat heet, het virusvrij maken van een plant. Virus kan ziekte veroorzaken, maar zit meestal niet in de jongste cellen, de uiteinden dus. Door de uit einden van de plant af te halen en deze via weef selkweek te laten uitgroeien door hele planten, worden virusvrije planten verkregen. Het derde waar volgens directeur Broere zijn bedrijf goed in is, is helpen bij het veredelen. Hij geeft een voor beeld. „Door een cultuur-tulp te kruisen met een wilde tulp kun je ongevoeligheid voor een ziekte inkruisen. Juist bij zo'n kruising komt het echter vaak voor dat na de bevruchting, de eicel niet uifgroeit tot plant. Daar kunnen wij dus mee hel pen". Werk genoeg voor de 110 arbeidskrachten die op de twee laboratoria werken. Broere: „Het me rendeel is vrouw. Vrouwen hebben een betere fijnmotoriek." Er zijn drie mannen in het lab. Broere kan zes mensen (of een groter aantal deeltijders) direct plaatsen en zoekt voor het na jaar nog meer krachten omdat dan een avond ploeg gaat werken. De nieuwe krachten moeten planten snijden. Om te kijken of iemand het in zich heeft, wordt zaterdag een snijproef gedaan. Overigens biedt een baan in het laboratorium voor een aantal ook verdere perspectieven. „We willen uit ons eigen bestand mensen opleiden tot bedrijfsleider." De open dag bij SBW duurt van 10-12 uur. Het laboratorium is gevestigd aan de Sotaweg. Overi gens is een deel van het gezochte personeel no dig in Rijsenhout. Directeur Broere: 'Betrouwbaarheid is onze troef'. foto mark lamers bouwd naar de wensen van de consument. Het ziet er luxer uit dan bij mij thuis", aldus een trotse directeur. Het casco is gebouwd bij Klaas Mulder in Zaandam. Dit bedrijf bouwt alle casco's voor De Hippert. Vervolgens is het op de werf aan het Noordeinde in Leimuiden in eigen beheer afgebouwd. Zoals de werf in het najaar en de winter de vloot voor de zomer weer in orde brengt. De kosten van het huren van een jacht zijn uiteraard variabel, naar gelang het seizoen en de grootte van het vaartuig. Een week met de 'Maaike' - ge noemd naar de dochter van Erik Mesman - op stap kost 3900 gulden. Het zijn vooral Duitsers (zo'n 80 procent) die bij De Hippert een weekje of een weekeinde een boot huren. Erik Mesman: „Vrijdagavond om een uur of zes weg uit het Ruhr- gebied en pak weg twee .uur la ter op het water. Zondagavond reizen ze weer af. Dat vinden ze schitterend. Even genieten van die Hollandse plassen". Mesman beseft dat het verhu ren van dergelijke dure schepen risico's inhoudt. Met uitzonde ring voor de Maaike hoeven huurders niet over een vaarbe wijs te beschikken. Ze krijgen een korte uiteenzetting en er wordt een stukje meegevaren. „De huurders betalen een forse borg voor eventuele schade. Dat is het enige. Wij hebben echter goede ervaring met de verhuur. Afgelopen weekeinde kwamen al onze jachten weer terug. Er was zelfs geen kwastje verf no dig. Zo zuinig wordt er mee om gesprongen." wassenaar Het verkeer ondervindt maan dag en dinsdag de nodig over last van werkzaamheden aan de Zijdeweg in Wassenaar, bij de aansluiting op de Landschei- dingsweg. Die twee dagen wordt de bestrating gerepareerd en kan er geen vrachtverkeer langs op het stuk weg tussen ca fé Landbouw en de Bijhorst. De vrachtwagens vanuit Den Haag worden omgeleid, automobilis ten kunnen er wel langs maar mogen ter plaatse niet harder rijden dan 30 kilometer per uur. Tafeltje-Dek-Je zoekt vrijwilligers Tafeltje-Dek-Je staat te springen om nieuwe vrijwilligers. De stichting zoekt voor de wijken Mors, Tuinstadwijk, Zuid-West, Kooi en de Merenwijk mensen die één keer per week maaltij den willen rondbrengen. De vrijwilligers moeten de'maaltij- den tussen de middag naar de ouderen in de wijk brengen. Voor meer informatie kunt u te recht bij Stichting Dienstverle ning Leiden, tel: 071-5123744. flhicus wil eerherstel voor vergeten Oegstgeestse held ;'hdcjGEEST MAARTEN KEULEMANS g^ns de Utrechtse musicus Ilellenberg Hubar is er [één conclusie mogelijk, i van Gilse was een held. t tegen alle besturen in - op stegen onrecht. Die pogingen tem van zijn streven af te gen met kracht van de hand 1 Die het opnam voor ver ven en miskenden. En die parttenslotte barmhartig toonde Zijn ergste vijanden. uu^ar dat is nog niet alles. van Gilse was een knappe telzijdige Nederlandse com- st uit de periode 1900-1940. as miterst belangrijk en vin- Jijk organisator van de 2i bonisten wereld. Een voor- ter van de positie van musi- -n 1| het algemeen. En een on- ït tel ijk strijder voor gerech- iid. in Hellenberg Hubar vindt as5fan ook 'een pijnlijk %emis' le naam van de componist- jent Jan van Gilse (1881- i) ontbreekt op de straat- 'reihbordjes van Oegstgeest. Al iuujhet maar omdat Van Gilse et Oegstgeester Diacones- tenjuis is overleden. En is be en bij het Groene Kerkje, ie jbene pal achter de Haas- heiecomponistenbuurt. ;elll Utrechtse musicus was pgs een paar dagen in 0(ftgeest. En vond het ontbre ken van Van Gilse's naam op de plattegrond zo schrijnend, dat hij een brief aan de gemeente heeft gestuurd. Compleet met een zestien pagina's tellend me morandum. „Ik stel voor om tenminste het huidige naamloze fietspad in het verlengde van' de Willem Pijperlaan naar Jan van Gilse te Pikant detail: Van Gilse kreeg in de jaren twintig knallende ru zie met Pijper, die in die tijd muziekredacteur was bij het Utrechts Dagblad. De 'Utrechtse muziekoorlog' die Volgde, was voldoende om Willem Pijper 'eeuwig naar de hel te wensen", zoals Van Hellenberg Hubar achteraf zegt. „Een monumëntaler alterna tief dan het fietspad is om een der bruggen die de Haaswijk- laan met het Mien Ruyspark en de Gerrit Rietveldlaan verbin den naar Jan van Gilse te ver noemen." Of er ooit een Van Gilsepad of -laan of -brug op de Oegstgees ter plattegrond verschijnt, blijft voorlopig nog de vraag. „Er geldt een procedure voor het vernoemen van straten naar be paalde personen", vertelt wet houder Matt Poelmans. „Zo op het eerste oog denk ik dat er re den is om er serieus naar te kij ken. Maar *>m eerlijk te zijn: ik kende die Van Gilse niet." Tegenslag bij publiekstrekker Duinrell Ongekend lage meubelprijzen. Ongehoord hoge interieur kortingen. Bij ruim "vijftig woonspecialis- ^23350353^3 ten onder één dak. Kom snel profiteren. WOONMALL DE GROOTSTE W00NBELEVENIS VAN NEDERLAND. Rotterdam-Pr. Alexander zoeterwoude-rijndijk Op het graf van musicus Jan van Gilsen prijkt het kalkstenen reliëf van een verwonde strijder die het zwaard laat vallen, maar de lier - symbool van de levenskracht van muziek - hoog houdt. foto mark lamers De wandelkring Leiden houdt in het weekeinde van 16 en 17 au gustus voor de veertigste keer de Rijnstreekmolenwandeltocht. Er zijn afstanden te wandelen van 5 tot 40 kilometer. Bijna allle routes zijn uitgezet in het molenrijke gebied noordoostelijk van Leiden. Het startpunt van de tochten is in de kantine van v.v. Meerburg, aan de Laan de Goede Herder in Zoeterwoude Rijndijk. De 40 kilo meter begint tussen 9 en 10 uur 's ochtends; 25 kilometer tussen 9 en 12; de wandelaars die meedoen aan de overige afstanden kun nen tot 15 uur starten. Het inschrijfgeld bedraagt, afhankelijk van de afstand, tussen de 3 en 4,50 gulden. wassenaar dimitri walbeek De officiële opening van de Bat flyer, de beoogde publiekstrek ker van deze zomer, op Duinrell is opnieuw uitgesteld.- Het at tractiepark heeft nog lichte hoop dat de attractie over mini maal drie weken toch nog draait. De wereldprimeur is in elk geval verplaatst naar april volgend jaar. De Batflyer zit zo ingewikkeld in elkaar dat de aangekondigde introductie al maanden op zich laat wachten. Het Wassenaarse Duinrell, afgelopen jaar ge plaagd door velé aangestoken branden, betreurt deze nieuwe tegenslag. „Dit is wel weer een teleurstelling. Erg jammer", vol gens woordvoerder P. Wijnen. Ondanks de aankondigingen op pakken melk en andere re clame-uitingen zijn de proefrit ten door de vertragingen nog niet eens begonnen. „De attrac tie is moeilijker dan we dachten. We moeten eerst nog construc tiefouten herstellen, proefdraai en en dan de onvermijdelijke kinderziektes bedwingen. Daar na kunnen we pas beginnen", volgens Wijnen. De Batflyer werd de afgelopen maanden grootscheeps aange kondigd. De vleermuisstoeltjes moeten met een snelheid van ongeveer 34 kilometer omlaag vliegen. De banen, elk met ze ventien 'vleermuizen' voor twee personen, moeten elkaar hal verwege kruisen. De wagentjes halen elkaar halverwege in, waardoor het 'effect van een wedstrijd moet worden nage streefd.' Al voor het uitstel kostte dit project drieëneenhalf miljoen gulden. En door de vertragingen zijn er nog geen inkomsten. El ke dag dat het uitstel voort duurt, kost meer geld. Toch worden de bouwers, volgens Wijnen, niet onder druk gezet. „We willen ten eerste honderd procent veiligheid garanderen. Dit wordt de eerste attractie die gaat voldoen aan de nieuwste veiligheidseisen. Dat moeten we eerst zeker stellen. We hopen in elk geval dat de Batflyer in de herfstvakantie draait", zegt Wij-

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 13