/Eiden Regio Oegstgeest en Warmond klagen vaker unstenares gedupeerd oor schilderijenroof SSR: geruisloos en vluchtroute Boete 2000 gulden voor messteken ntsnapte jonge boef >g op vrije voeten Bruidssluier klimt in boom Werkstraf na vechtpartij om biertje IAC 8 AUGUSTUS 1997 ans jacobs, 071 -5356414, plv.-chef rudolf kleijn, 071 -5356436 Overlast A O Ouderen, die aan I J de Bloklaan in Voorschoten wonen, zijn het lawaai op feestdagen meer dan beu. Bruidssuite /i -7 In de bruidssuite I van tegenwoordig is het maar een saaie boel. Maar alles is tiptop in de 'Kamer der Zuchten'. jiskrakers lopen legen de lamp l» Twee Leidenaars (18 en 40) zijn gisteren aangehouden {rdenking van diefstal van een kluis. Het duo had de safe daarin enkele tienduizenden guldens uit een woning in het jwegkwartier gehaaid. Bij het overbrengen van de geldkast de woning van een kennis waren de twee door getuigen ge- Dat leidde gisteren uiteindelijk tot de arrestatie van het lel. De kluis bleek opengeslepen met een slijptol. Van de was een dure televisie gekocht en een casino bezocht. Een t deel van het geld werd echter teruggevonden. Ruzie om onderhoud tuin hofje leiden/den haag marun kramp gaan hem niet opsporen dimitri walbeek {haaide 17-jarige Noord - die woensdag uit de ar- van twee Leidse politie- ïn vluchtte, is nog steeds èrecht. De jongen, die in jpige hechtenis vastzat op lolitiebureau in Leiden, Ie woensdag dat hij kies- lad. Daarop brachten de »n hem naar zijn eigen ps in Katwijk. de behandeling, het gezel- liep net de behandelka- it, zette de jongen het op printen. Sindsdien is hij loos. Of de jongen daad- lijk iets aan zijn kies had, politie niet kwijt. Dat is ich geheim. Buiten dat }n agent nou eenmaal niet f de kiespijn is geveinsd of ijkdij moet dus altijd serieus q,e klacht omgaan, volgens Jlitiewoordvoerder. laiagse kinderrechter had de ni jongen gestationeerd in Leiden omdat er een onderzoek naar een aantal diefstallen loopt. Er wordt geen jacht op de 17-jarige gemaakt. „Zo'n jongen wordt gewoon op de rol gezet. We gaan hem niet opsporen, hij is geen moordenaar of zo. En we weten waar hij woont", volgens de woordvoerder. Vaker Bezoekjes van arrestanten aan de dokter komen wel vaker voor. Maar dat de verdachte er vandoor gaat, is toch zeldzaam. ,,Dit soort ontsnappingen ge beuren zelden. Een kat in het nauw maakt rare sprongen, blijkt maar weer. Hij heeft ge woon het juiste moment uitge kozen en toen toegeslagen", volgens de woordvoerder. De jongen komt vanzelf wel weer bovendrijven, is de ge dachte van de politie. Hij had het zakmes bij de hand om appel tjes te schillen toen een buurman langs kwam. Er ontstond ruzie tussen de twee be woners over de tuin van hét Leidse hofje waarin zij wonen. De buurman sloeg de 71- jarige verdachte. Die voelde zich bedreigd en haalde uit met zijn mes; een steek in de buik en nog een in de linkerarm. Gisteren hoorde de politierechter het verhaal aan in het paleis van justitie en vonniste. De oude man kreeg drie weken voorwaardelijke ge vangenisstraf en moest een kleine 2000 gul den schadevergoeding' betalen aan het slachtoffer. Smartegeld kreeg het slachtoffer niet, oordeelde rechter J. van Daal. Daarvoor was zijn aandeel in de ruzie die vorig jaar mei plaatshad te groot. Hij had geen 'heil Hitier' moeten roepen en helemaal niet tegen ie mand met zo'n verleden. Want dat de ver dachte, een Rus uit Noord Kaukasus die op 14-jarige leeftijd door de nazi's van zijn fa milie werd weggerukt en in Duitsland te werk werd gesteld, daar geëmotioneerd van raakte vond Van Daal zeer begrijpelijk. Maar een steekpartij is daar niet mee goed te praten. Zelfverdediging ging voor de politierech ter ook niet op. Het slachtoffer had dan wel de eerste klap uitgedeeld en was beduidend jonger en sterker dan de 71-jarige man, de verdachte had niet hoeven steken. Er waren mensen bij die de ruzie probeerden te sus sen. Ruzie Een ruzie die ging over het onderhoud van de tuin van het hofje. De Rus had dat jaren lang gedaan en zo bleek uit de foto's die de oude man bij zich had, met groot succes. Tijdens een ziekenhuisopname werd hij echter zonder overleg met hem of met de andere hofbewoners aan de kant geschoven door het slachtoffer. Die ging de tuin vanaf dat moment onderhouden. De Rus was daar kapot van, de tuin was zijn lust en zijn leven. De spanning liep helemaal hoog op toen bleek dat de nieuwe tuinmari een groot deel van de planten had weg gehaald. Ook de rozenstruik van de Rus was plots verdwenen. Rozen, die hij van het graf van zijn broer had gehaald en in de tuin had ge plant. De oude man kon dit alles maar slecht verteren. Ook het slachtoffer ergerde zich al langere tijd aan de verdachte. 'Het irritante Duitse gebrabbel' van de Rus ontlokte bij hem de uitspraak 'heil Hitier'. Het resul teerde in een vechtpartij waarbij het slacht offer de eerste klap uitdeelde en de 71-jari ge man zijn zakmes gebruikte. Dagverzorging uitgebreid De dagverzorging voor ouderen in het dienstencentrum 'De Rondedans" wordt uitgebreid van twee naar drie dagen. Met ingang van 13 augustus kunnen de ouderen voor spel, handwer ken en gymnastiek op dinsdag, woensdag en donderdag terecht in het centrum in Leiden- Noord. Voor aanmelding voor dagverzorging kan men terecht bij de Indicatiecommissie Ou derenvoorziening van de ge meente Leiden, tel: 071- 5163366. 1caroline van overbeeke ^moet een junk in hemels- li met 12 schilderijen van jonge Leidse kunstenares?, raagt ze zich af. De emo- Èle waarde voor de eige- is groot, maar de dief zal tschijnlijk niet meer dan 25 én voor de lijsten ontvan- Manon Wigny snapt er van. Ze is ernstig gedu- door de roof van 12 erijen uit haar auto. Haar lut zaterdag bij de Haagse he Pulchri is niet com- f. ^bnon Wigny (26), onlangs ^Btudeerd aan de Koninklij- [cademie voor Beeldende :en in Den Haag, was bezig met de voorberei- n voor een belangrijke litie. Ze zou in de beken- lagse galerie 72 schilderij- angen, kunst waaraan ze heel jaar hard heeft ge- Zondag ontdekte ze tot schrik dat haar auto die de Zijlsingel stond gepar- opengebroken was. ,,Ze waren duidelijk op de autoradio uit, maar die kregen ze blijkbaar niet snel genoeg los. Toen hebben ze mijn werk meegenomen. Waar wat moe- .ten ze daarmee? Ik neem niet aan dat de dief ze thuis gaat ophangen. Ik heb meteen aan gifte bij de politie gedaan, maar zij kan verder ook niks doen." Het geheel van kleine schil derijtjes van 40 bij 30 centime ter zou in de galerie een opper vlakte van 3,50 bij 3' meter be slaan. De werken op papier van gemengde technieken zoals aquarelverf en Oost-Indi sche inkt, gaan over persoonlij ke gebeurtenissen uit Wigny's leven. ,,Het is een soort biogra fie, een verzameling werken die elk een gedachte of gevoel weergeven. Ik wil verbeelden wat mij bezighoudt: elke dag is anders. Deze 72 werken schet sen de inhoud van mijn leven. .Voor mij persoonlijk zijn ze onafscheidelijk. Ze zijn alle maal van mij, ze gaan over mij. Daarom hangen ze in één blok." „Je moet de schilderijen bij elkaar te zien. En nu mis ik er twaalf. Zaterdag komen er in plaats van 72 slechts 56 te han gen in Pulchri. Met dat aantal kan ik opnieuw een, weliswaar kleiner, vierkant maken. Maar voor mijn gevoel is het niet compleet." Verzekering De gestolen aquarellen zitten in houten lijsterr met een glas plaat. De verkoopprijs voor de 12 schilderijen is 3000 gulden, maar Wigny verwacht dat ze niet meer dan 500 gulden van de verzekering terugkrijgt. De Leidse is enorm aan het werk gehecht en hoopt dat ze het toch nog terugkrijgt. „Het is heel persoonlijk en het was een stuk van mijn productie over een heel jaar. Dat is zuur. Ik hoop dat er een belletje gaat rinkelen als iemand ermee bij een handelaar aanklopt. Manon Wigny is telefonisch te bereiken onder nr. 071 - 5218876. leiden Mevrouw Pols is trots op de witte sluier op het groene bruidje. In haar achtertuin aan de Rijndijk straat in Leiden is de bruidssluier tot in de top van de tien meter hoge boom geklommen. Het lijkt wel, zo zegt mevrouw Pols, alsof de boom onder een witte deken is gekropen. foto loekzuyderduin ndere plek or kermis kenfeesten u^n thomas erdbrink :ermis tijdens de Laken- en staat volgend jaar meer op het Beesten- [ktplehn. Cultuurwet- fder A. Pechtold heeft de ondernemers lom het plein vefno- dat ze het evenement zien vertrekken. De !|hiis slokt namelijk vijf de twaalf evenemen- lagen op, die van de ge- jaarlijks mogen len gehouden. De win- irs willen op die dagen r zelf acties organise- ■chtold heeft het volste sljrip voor het verzoek van 'ondernemers en denkt 'er om de kermis naar parkeerterrein bij mo- De Valk te verplaatsen. woordvoerder van de lernemers reageert op- icht op de uitspraakvan 'itold. Die zegt dat er :ën te over zijn om de "lf evenementendagen Hen. Zo denken de on- lemers erover om een i-festijn op het plein te iden en zijn er plannen openluchtbio- 'P- In de winter zou er tijdelijke ijsbaan op het itenmarktplein moeten leiden arno van 't hoog Bestofte werklui lopen nog rond en de deuren klemmen van het bouwafval. Rechts van de in gang worden de leidingen geï soleerd waar straks de twee va ten met elk duizend liter koel gerstenat op worden aangeslo ten. SSR heeft de afgelopen maanden hard gewerkt aan de verbouwing en vanmiddag is het opgeknapte onderkomen van de studentenvereniging feestelijk geopend, met de ont hulling van een 900 kilo zware, geluidsdichte nooddeur. „Het lijkt alsof er nog veel moet ge beuren", zegt Albert Huisman, praeses van de studentenvere niging. „Maar het is alleen nog een kwestie van opruimen en schoonmaken." De dansvloer naast de bar is al helemaal klaar. Glimmend van de lak wacht het parket op de bezoekende eerstejaars van de El Cid, die volgende week begint. De discodreun droeg voor de verbouwing veel verder dan de buren lief was. „Onze buurmeisjes klaagden al langer over geluidsoverlast. Toen in 1994 duidelijk werd dat de ge luidsnormen werden ver scherpt, zijn de plannen ont staan voor de verbouwing." De ruimte mag volgens Huisman maar 15 decibel - geluidsniveau van een vallend blad of zacht gefluister - uitstralen naar de omgeving. „Je moet hier 100 decibel kunnen produceren. KUNST-, ANTIEK- en INBOEDELVEILING KIJKDAGEN Vrijdag 8, zaterdag 9 en zondag 10 augustus Veilinghuis Oude Gracht Tel" 07^15' Tel. 06-53 1811 CL Alkmaar lax 072-5116011 privé 023-5270519 ouder R. G Schill Leidenaars bellen Schiphol 2345 keer Oegstgeestenaren en Warmonders hebben veel meer last van vliegtuiglawaai dan Leidenaars. Dat blijkt uit cijfers van de Commissie Geluidhinder Schiphol, die de klach ten over herrie inventariseert. Van de 441 mensen die vo rig jaar contact hebben opgenomen met de commissie, komt bijna de helft uit Warmond of Oegstgeest. leiden maarten keulemans belde vorig jaar liefst 47.713 keer naar Schiphol - een gemid delde van 110 klachten per per soon. „Je hebt mensen die hele eric-jan berendsen Vorig jaar namen in totaal ruim dertienduizend personen con tact op met de klachtentele foon. Ongeveer één op de dertig klagers woont in Oegstgeest, Leiden of Warmond. Leidenaars dienden 2345 klachten in, Oegstgeestenaren 1100 en War monders 429 klachten. Dat betekent dat gemiddeld één op de 470 Leidenaars wel eens een klacht heeft ingediend bij de commissie. Oegstgeeste naren en Warmonders scoren wat dat betreft hoger: één op de 168 Oegstgeestenaren en één op de 77 Warmonders heeft wel eens geklaagd over vliegtuigher- rie. Overigens bieden de cijfers van het aantal klachten een ver tekend beeld: sommige mensen bellen letterlijk honderden ke ren naar de klachtenlijn. Uit on derzoek blijkt dat meer dan een derde gedeelte van de klachten afkomstig is uit een 'harde kem' van 346 veelbellers. De groep lijsten sturen met tijden waarop vliegtuigen lawaai hebben ge maakt", zegt een woordvoerder van de CGS. „Die rangschikken we onder de categorie 'frequen te klagers'." Toch zijn er in vergelijking met de rest van het land in Lei den, Oegstgeest en Warmond weinig van zulke veelklagers. De harde kem van Leidse klagers bestaat uit zeventien mensen, die samen verantwoordelijk zijn voor 910 telefoontjes en brie ven. In Oegstgeest dienden twee mensen in totaal 35 klach ten in, en in Warmond klopten drie mensen twintig keer aan bij de CGS. Ook klagen de Leidse, War- mondse en Oegstgeestse veel klagers beduidend minder vaak dan andere frequente bellers. De harde kem van Leidse vlieg tuigmopperaars diende gemid deld 'slechts' 53 klachten per persoon in: minder dan de helft van het landelijk gemiddelde. Strafzaak portiers opgeschort den haag/leiden ting. Tijdens die zitting bleek dat een vriendin van de getuige ook gezien had hoe het slacht offer door de portiers overal op het lichaam geschopt werd ter wijl hij probeerde op te staan. Met veel tegenzin noemde de vrouw de naam van haar vrien din die bij het vervolgonderzoek zeker gehoord zal worden door de rechter-commissaris. De rechtbank acht de kans klein dat het slachtoffer zelf nog ver der aan het onderzoek zal kun nen bijdragen, want die is waar schijnlijk terug in Zuid-Afrika. De zaak wordt voortgezet op 14 oktober. persbureau cerberus De Haagse politierechter mr. P. Wagenmakers zag zich gisteren gedwongen om de zaak tegen drie portiers van de Leidse dis cotheek In Casa twee maanden uit te stellen. De uitsmijters zouden op 10 mei vorig jaar een student uit Zuid-Afrika hebben afgetuigd. De twee belangrijkste getuigen, het slachtoffer en zijn metgezel, zijn waarschijnlijk al uit Nederland vertrokken. De enige overgebleven getuige, een 31-jarige discobezoekster, ver scheen gisteren wel op de zit- denhaag/katwijk Dienstverlening voor inbraak in Katwijks pannenkoekenhuis rechter was milder dan de zestig uur werkstraf die de officier van justitie had geëist. De Leidenaar ontsnapte aan een hogere straf omdat in het afgelopen jaar jus titie tamelijk slordig was ge weest. Eind vorig jaar had de verdachte -namelijk door een fout een weekeinde in de cel moeten doorbrengen. leiden» marun kramp Voorzitter Albert Huisman verlaat SSR. Om het geluid te dempen heb ben we 40 centimeter dikke iso- latiewanden aangebracht, af wisselend lagen gipsplaat en steenwol." Toch was de 'doos-in-doos' constructie voor een geluidsar me disco niet dwingend, stelt Huisman. „De diïecte aanlei ding voor verbouwing onstond in januari 1995, toen we bezoek kregen van de brandweer voor de gebruiksvergunning. Toen bleek dat we volgens de nieuwe normen te weinig nooduitgan gen hadden." De eerste oplos sing die SSR verzon, was een brandtr ap vanuit de kelder naar het dak van de achterburen. Die zagen echter weinig in een rou te over hun terras, bang dat het niet tegen vluchtende mensen massa's bestand zou zijn. „Toen zijn we naar een duurzamere oplossing gaan zoeken. Met de aankoop van het pand op num mer 106 is dat probleem opge lost." Via dit herenhuis, dat in het verleden al eens eigendom van de studentenvereniging was, kunnen de leden nu bij brand via twee wegen het pand verlaten. Keüken SSR heeft nu twee panden aan de Hogewoerd. In het nieuwe onderkomen is alleen een keu- ken gevestigd. Erboven komen LeideiiaürS maSSüal Op de Vuist appartementen, die SSR gaat verhuren. „We willen naast de keuken ook nog een eetzaal in richten op de begane grond", zegt Huisman, terwijl het licht' door de oude planken in het plafond schemert. „Binnenkort verwachten we de vergunnin gen. Het wordt heel mooi met twee schouwen en kroonluch ters. Toch zal de financiering hiervan even moeten wachten. Voor deze verbouwing hebben we al veel geld moeten investe ren. Alles bij elkaar een miljoen gulden inclusief de aankoop van het tweede pand." Een van de onverwachte pos ten was de luchtverversingsin stallatie voor de disco. „Omdat we alle kieren hebben afgedicht, wordt de lucht via een behan delingsinstallatie op de boven ste verdieping ververst. De bui zen voor de af- en aanvoer zijn ook goed geïsoleerd, omdat de buren anders alsnog de disco kunnen horen." persbureau cerberus Een 27-jarige Leidenaar is giste ren door de Haagse rechtbank veroordeeld tot 38 uur dienst verlening voor zijn betrokken heid bij een inbraak in een pan nenkoekenhuisje aan de Wasse- naarseweg in Katwijk. Uit het bedrijfje werden op 22 decem ber 1995 een 'stereo, cd's, geld en sigaretten gestolen. Behalve van deze inbraak werd de Leidenaar ervan ver dacht dat hij had geholpen bij een bankkraak waarbij een kluis was opengebroken. Maar de of ficier van justitie begon gisteren de zitting met het laten vallen van deze beschuldiging. Van dit feit werd de Leidenaar derhalve vrijgesproken. Het vonnis van de politie- Verder was de Leidenaar al in februari voor een ander misdrijf voor de politierechter versche nen. Toen kreeg de verdachte een werkstraf van zestig uur. De advocaat zei dat zijn cliënt ei genlijk toen ook al deze zaak had willen afhandelen. Dit nam de rechter mee in zijn vonnis. Ook verkorte hij de straf van 50 naar 38 uur bij wijze van 'scha devergoeding' voor het onte rechte weekendje cel. Ze logen er niet om: de vier mannen die gisteren voor de politierechter in het paleis van justitie moesten verschijnen. Ze hadden inderdaad veel bier ge dronken die nacht toen ze be trokken raakten bij een massale vechtpartij in en op de stoep van café de Pijpenla in Leiden. Gemiddeld genomen waren de mannen die avond goed voor zo'n 20 a 25 'pijpjes'. Afgerekend Op hun gedrag van die bewuste nacht werden ze gisteren, bijna twee jaar na dato, afgerekend. Mishandeling en openlijke ge weldpleging was de aanklacht. Van de politierechter moeten ze hun handen weer laten wappe ren: 30 uur dienstverlening. De ruzie was ontstaan tussen de twee Leidenaars die gisteren gebroederlijk naast elkaar in de banken zaten. Eén probeerde die nacht met een dienblad bier langs de ander te komen. Dat ging mis toen de ander de gla zen zag en er 'uit balorigheid' één van af pakte. De 33-jarige biersjouwer vroeg het glas terug maar kreeg nul op het rekest. Hij vroeg het nog een keer maar weer zonder resultaat. Toen werd hij boos en gooide hij het volle dienblad in het gezicht van zijn belager. Vervolgens mepte hij nog een paar keer met het blad op het hoofd van de 27-jarige gast. De biertjespikker liet het daar niet bij zitten en al snel rolden de mannen over de vloer van de kroeg. Toen de vechtpartij was ge sust, ontruimde de kroegbaas het café. De twee mannen trof fen elkaar weer buiten, waar meer mensen zich met de ruzie bemoeiden. Het gevolg was een massale matpartij waarbij zo'n vijftien mensen betrokken wa ren. Onder andere ook de twee Amsterdammers, 21 en 24 jaar oud, die gisteren voor de rech ter moesten verschijnen. Verstek Een derde plaatsgenoot was niet komen opdagen. Hij werd bij verstek veroordeeld tot de zelfde straf als de andere vech tersbazen: en week onvoor waardelijke gevangenisstraf, om te zetten in dertig uur onbetaal de arbeid.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 11