'Ik heb met deze rol mazzel gehad' Cultuur Kunst lansproductie over tiltzangeres Nico ivisin Deurne trekt bedevaartgangers Elvis-herdenkitig heeft trekken EEKAGENDA NDERDAG 7 AUGUSTUS 1997 N RIJSDAM, 071-5356444 oden en gewonden bij salsaconcert George Clooney was als jongetje al gek op Batman a_* Bij een salsaconcert in Lima zijn dinsdagavond twee con- rtgangers doodgedrukt en ruim honderd anderen gewond ge- jkt toen het publiek naar voren begon te dringen. De autori ten wilden het concert van de jonge Venezolaanse sterren rvando (16) en Florentino (15) stopzetten toen de zaak uit de nd begon te lopen. De twee zangers gingen echter op de vuist !t brandweerlieden en weigerden te stoppen. Uiteindelijk s <rd het concert toch gestaakt. Bij het gedrang dat ontstond in ePverwarring werden twee jonge vrouwen van 18 en 19 jaar n pdgedrukt. hef igeunermuziek Festival j^HAAG» Kijkduin biedt zaterdag 16 en zondag 17 augustus i^ats aan het Zigeunermuziek Festival. De muziek komt uit jnfemenië, Servië, Hongarije en Rusland. Het festival begint bei- h0dagen om 13.00 uur en duurt tot 17.00 uur. s. ziefRDAM A ijijino Ballet Rotterdam komt n^comende seizoen met een agjproductie over het leven urtle roemruchte cultzangeres aal. John Cale schreef de mu- voor deze avondvullende (stelling, die zaterdag 4 ok- t in de Rotterdamse iw uwburg in première gaat. jco was de artiestennaam onfchrista Paffgen, die naar al- ^v^aarschijnlijkheid - zij loog >ed over haar leeftijd - in 1939 cl geboren. Begin jaren zes- difwam ze via een Filmrol in iktpi's La Dolce Vita en een in- 5 pgtionale carrière als foto- ardel in de New Yorkse p$tscene terecht, waar Andy ni^iol de centrale figuur was. n.lco speelde in enkele van bhols films en werd zangeres i al de legendarische under- iel|ndformatie Velvet Under- pjnd, die Andy Warhol in- tegiels ook bij zijn „Factory" 1 [ingelijfd. Lou Reed en John ig i waren de muzikale leiders ?gedeze cultrockgroep. Tot op j ïag van vandaag beschou- en veel popliefhebbers de :t e The Velvet Underground eüco uit 1967 als het beste 'at&lbum aller tijden. Nico zingt op deze plaat onder meer de klassieker Femme Fatale. In de jaren zeventig beleefde Nico ook nog een solocarrière, waarbij zij haar sonore klaag zang begeleidde op harmoni um. In 1988, een jaar na War hols dood, overleed de zangeres op Ibiza aan een hersenbloe ding, na een in veel opzichten bizar en destructief leven. Een aantal van Nico's solop laten zijn gearrangeerd en ge produceerd door John Cale, re den waarom choreograaf en ar tistiek directeur van het Scapino Ed Wubbe hem vroeg de mu ziek voor het dansstuk te com poneren. Cale heeft inmiddels behoorlijk wat composities op zijn naam staan, niet alleen pop- en filmmuziek maar ook bijvoorbeeld werken voor strijk en pianokwartetten. Verder pro duceerde hij albums voor Iggy Pop, Patty Smith en Siouxsie and The Banshee^. De muziek voor Nico wordt live uitgevoerd door een ensem ble dat bestaat uit strijkquintet, elektrische gitaar, percussie, contrabas, piano en keyboard. De compositie is opgebouwd rond enkele bestaande opna men van Nico-songs. George Clooney bezit nog een foto van zichzelf als drieja rige dreumes in Batman-kostuum. Als jongetje was hij al gek op de vleermuisman. Batman heeft ooit substan tieel deel uitgemaakt van mijn leven", beweert hij plech tig. Kortom, geen acteur ter wereld als Clooney kon zo verguld zijn geraakt van het aanbod om de hoofdrol te spelen in Batman Robin, de vierde aflevering uit een van Hollywoods commercieel meest succesvolle series. LOS ANGELES PIETER VAN LIEROP Clooney sappelde jarenlang roemloos in b-filmpjes en stond in minstens vijftien tv-series die voortijdig werden afgebroken. Maar met zijn rol als dokter Douglas Ross in de ziekenhuis serie 'ER' vergaarde hij lof en aanbiedingen voor eindelijk ook serieuzer te nemen films. 'From Dusk Till Dawn' werd in elk ge val een cultsucces en vorig jaar leverde 'One Fine Day' op zijn minst prestige op, omdat hij er Michelle Pfeiffer uitstekend par tij wist te geven. Batman Ro bin evenwel bood plotsklaps kans op wereldfaam. Clooney verbeeldt zich niet Batman op enigerlei wijze een nieuwe dimensie te hebben ge geven. „Michael Keaton heeft in twee films deze legendarische filmheld opnieuw geliefd ge maakt en toen Michael er geen trek meer in had, was Val Kil mer zo goed de fakkel over te nemen en brandend te houden. Vervolgens kwam mijn beurt. Wanneer je een dergelijke suc- cesrol overneemt, is het verlei delijk er een persoonlijk accent aan te geven. Tegelijkertijd is dat gevaarlijk omdat je de kans loopt een klassiek geworden personage te vervreemden. Daarom heb ik besloten mijn Batman zo dicht mogelijk te la ten aansluiten bij die van mijn voorgangers. Met evenwel één uitzondering. Ik heb tegen re gisseur Joel Schumacher gezegd dat Batman maar eens moest ophouden met dat gejammer over zijn overleden ouders. Hij is immers een volwassen vent, een heroïsche figuur zelfs. Hij is stinkend rijk, woont in een kast van een huis. Hij rijdt in een fantastische Batmobiel en de mooiste vrouwen vallen voor hem. Niemand zal dus medelij den krijgen wanneer hij weer begint te jammeren dat zijn pappie en mammie niet meer leven. Dat moest eens afgelo pen zijn, vond ik. En gelukkig kon Joel zich in deze opvatting volledig vinden." Tussen het personage Bat man en zijn eigen karakter ziet de acteur voornamelijk verschil len: „Waar zal ik beginnen? Hij is natuurlijk veel sterker dan ik ben. Hij is mentaal meer geteis terd dan ik. Hij is overduidelijk stukken slimmer dan ik. Hij is beter geschoold en hij heeft een grootstedelijke achtergrond. Ik ben opgegroeid in een dorp in Kentucky, waar beschaafd En gels gold als een vreemde taal. Om al die redenen was het des ondanks mogen spelen van Bat man een geschenk uit de he mel. En vooral omdat een rub- berpak natuurlijk precies was waar ik al mijn hele leven van had gedroomd." Clooney is bedreven in zelf spot. En binnen een minuut ontboezemt hij dat in werkelijk heid het Batmanpak de absolu te vloek betekent van die rol. Hij kijkt erbij alsof de vijf miljoen dollar die hij ervoor toucheren mocht (voor een volgend deel zal dat honorarium worden ver dubbeld) maar een schrale compensatie vormen voor de verplichting in Batman-outfit te moeten acteren. „Het aanhijsen en uittrekken George Clooney: „Als je werkelijk Batman zou zijn en dat pak aan zou hebben, dan kon een joch van zeven je voor je donder schoppen zonder dat je iets terug kon doen." foto cpd van dat vreselijke pak, dat was een dagelijkse bezoeking. Vech ten, rennen, alle fysieke inspan ningen die je in die rubberplun je leveren moet, ze werden loodzwaar. Als je werkelijk Bat man zou zijn en dat pak aan zou hebben, dan kon een joch van zeven je voor je donder schoppen zonder dat je iets te rugkon doen." „Speciaal dat finale gevecht met Arnold Schwarzenegger was verschrikkelijk. Je moet dan vechten, terwijl je door dat ver vloekte masker maar half kon zien watje deed en horen doe je helemaal niks meer. Arnold was er trouwens nog beroerder aan toe, want die moest knokken in een robotpak, zo zwaar en log dat het een wonder was dat hij überhaupt kon bewegen. Clooney mijmert over zijn filmtoekomst en dient daarbij in hevige mate zijn tv-verleden te verdisconteren, want hij zit nog twee jaar contractueel vast aan de serie 'ER' waaraan hij een Emmy Award, een Screen Ac tors Guild Award en een Golden Globe Award te danken heeft. „Voor de serie ER tekende ik voor vijf jaar. We beginnen nu met het vierde. Ik zal dat con tract uitdienen. Ik krijg nu heel interessante filmrollen aange boden, maar dat zou nooit zijn gebeurd als ik niet eerst had kunnen opvallen via die tv-rol. Bovendien is het een goede show, waar ik trots op ben. En vanaf september zal hij zelfs 'li ve' worden uitgezonden, op mijn initiatief. Dat wordt lollig. We doen het op die manier om dat we geloven dat zoiets heel spannend is en omdat we gelo ven dat we dat kunnen. En als we er een potje van zouden ma ken, dan is het nog geen ramp, want driekwart van onze dialo gen bestaat uit medisch jargon. Maar het zou kunnen dat me disch onderlegde kijkers straks voortdurend in een deuk lig gen. „Ik heb met deze rol mazzel gehad. Ik ben eindelijk een paar keer op het juiste moment op de juiste plaatsen opgedoken. En Batman is wat het is: een soort grote machine, waar ik slechts een onderdeel van ben. Het gaat op voor zowel 'ER' als voor 'Batman' dat het succes toch wel zou zijn gekomen, met of zonder mij. Ik vind zelf dat we nog maar moeten afwachten of ik in de filmwereld een blij vertje zal zijn." r0"iRNEEen huilend Elvis-beeldje in Deume lijkt bijna de status van bedevaartoord te bereiken. Maan- ^.OIjavond begon een gipsen borstbeeld van Elvis Presley spontaan te huilen. Dat beweert tenminste de ei- el^aar, Elvis-imitatorToon Nieuwenhuisen uit Deume. lcj jisteren kwamen grote groepen Elvis-liefhebbers kijken naar het beeldje op de kleine slaapkamer van :nj}uwenhuisen. Nieuwenhuisen zelf schat dat er 130 mensen zijn geweest. Op verzoek van de Brabantse |s|s Presley brachten veel bezoekers een bosje bloemen mee. foto anp lis ,et MEMPHIS JOHAN GROENEVELD Return To Sender' schelt luid door de hoorn alvorens de drukbezette persvoorlichter van Graceland aan de andere kant van de lijn vertelt dat Memphis, Tennessee, volgende week op een invasie van minstens 50.000 mensen rekent. Een paar hon derd jumbo's, aldus Todd Mor gan, vliegen de komende dagen van „all over the world" pel grims in. Hun religie is Elvis, hun Mekka het landgoed Grace land, waar twintig jaar geleden, op 16 augustus, een einde kwam aan het leven van de grootste legende uit de Ameri kaanse popgeschiedenis. Al weken klinken de hits van The King op zo'n beetje alle ra diostations, zijn er reportages in kranten en op tv en wemelt het op Internet van de sites waarop de meest levende dode van on ze tijd zijn Heilige Geest ver spreidt. Het borstbeeldje van El vis-imitator Toon Nieuwenhui- zen ging er spontaan van hui len. De commercie laat zich niet onbetuigd. Tal van cd's met compilaties van oude Elvis-hits en niet eerder uitgebrachte op namen zagen inmiddels het licht en er kwam zelfs een single uit, 'Always on my mind', die met stip in de hitlijsten beland de. „Een gekkenhuis" is het dan ook bij Peter Haan, voorzitter van 's lands grootste en oudste (1962) Elvis-fanclub - It's Elvis Time. „De telefoon staat niet stil. Uitgevers, platenmaat schappijen, fans, journalisten, iedereen is met Elvis bezig." Haans fanclub alleen al is goed voor 65 Nederlandse pel grims. Net als 1000 geestver wanten uit andere Europese landen stijgen zij aanstaande zaterdag al op, om maar niets van de Elvis Week '97 te hoeven missen. Hun pelgrimage begint met een tocht naar 306 Old Sal- tillo Road, East Tupelo in de staat Mississippi, Elvis' geboor tehuis, en voert vervolgens naar het bedevaartsoord Graceland. In de loop van de week arrive ren daar nog eens zestig Neder landers die een geheel verzorg de vijf- of zevendaagse trip boekten, waarbij onder meer het busvervoer van en naar de jaarlijkse Candlelight Tour, op de avond voor de sterfdag, is in begrepen. En nog eens vele tientallen Nederlanders reizen op eigen gelegenheid naar Memphis. Achttien Nederlandse re likwieën - namelijk alle platen van Elvis die na zijn dood in ons land goud (dertien) of platina (vijf) werden - kwamen reeds in Graceland aan. Ze krijgen op 11 augustus een permanente plek in het Heilige der Heiligen van de Amerikaanse popcultuur. De Elvis Week in Memphis staat dag in dag uit bol van de activiteiten. Concerten, rivier bootcruises, tentoonstellingen, film- en dansvoorstellligen en seminars wekken The King tot leven. Verder wordt op Beale Street een nieuw Elvis-monu- ment onthuld en stelt Grace land voor het eerst de slaapka mer van Elvis' ouders open voor het publiek. Hoogtepunt wordt ongetwij feld het concert in het Mid- South Coliseum op 16 augustus, waar Elvis met behulp van gea vanceerde videotechnieken wordt herenigd met de vocalis ten en musici met wie hij sa men speelde, zoals J.D. Sumner The Stamps, The Jordanaires, The Sweet Inspirations, D.J. Fontana, Millie Kirkham en Charlie Hodge. The Memphis Symphony Orchestra tekent voor de begeleiding. Slechts 9500 Elvis-fans kun nen dit „one time live-event" meemaken. Er komt geen inte graal tv-verslag, hooguit bren gen nieuwsrubrieken een paar flitsen. „Tv-coverage van dit spektakel stuitte op complica ties met rechten", zegt de woordvoerder van Graceland. „Geloof me, dat wil je allemaal niet weten." De Nederlandse fans die niet in staat zijn de overtocht te ma ken, kunnen in eigen land ruimschoots compensatie vin den. Bijvoorbeeld op 16 en 17 augustus in de RAI. De organi satoren van het evenement Al ways Elvis - Back To The 50's en 60's verwachten 30.000 bezoe kers. Van 2 tot en met 8 septem ber gebeurt er iets soortgelijks in de Rijnhal in Arnhem. Hier treedt onder meer een aantal originele Elvis-begeleiders op en is een reizende tentoonstel ling met attributen uit Elvis' diensttijd in het Duitse Bad Nauheim te zien. Daarnaast pakken ook de om roepen uit. De TROS bijvoor beeld doet dat onder meer in de radioprogramma's Somertijd, Zinderende Zaterdag en TROS Poster. Radio 10 Gold stuurt Tom Mulder en Jos van Heer den naar Memphis voor dage lijkse liveverslagen. Lezende El vis-liefhebbers worden even eens royaal bediend. Niet alleen debuteert het nieuwe literaire poptijdschrift Payola met een coverstory over The King, ook ligt er sinds afgelopen weekein de een opvallend boekje over het fenomeen Elvis in de win kels. Auteur Rob van Scheers on derzocht de invloed van Elvis in Nederland. Hij interviewde daartoe onder anderen Connie Palmen over Elvis als lustobject, Thorn Hoffman - die ooit Elvis - imitaties deed - over Elvis als camp, André Hazes over Elvis en de tol van de roem, Monique van de Ven over Elvis als acteur, Hans van Manen over Elvis als danser en Jan Cremer over het thema Elvis als levenshouding. „Mensen die niet zo voor de hand liggen als Lee Towers of de Nederlandse Elvis Pim Maas", meent Bert Natter van uitgeverij De Prom. „We wilden niet het zoveelste plaatsjesboek met af en toe een beetje tekst, maar echt een serieus werkje. Dat lijkt aardig gelukt. Volgens 'Elvisoloog' Ger Rijff is het het beste boek dat ooit in ons land over Elvis is verschenen. Alles bij elkaar lijkt de belang stelling voor de dode Elvis gro ter dan voor de levende, waar mee de Nederlandse kunste naar Henk Tas in zijn gelijk wordt bevestigd. Hij zei ooit: „Het begint serieus trekken van een religie aan te nemen. Ver geet niet: Jezus is ook klein be gonnen." op Internet www.hdc.nl/ld Leidsch 'Tr*i Dagblad THEATER EN MUZIEK IN DE RANDSTAD |orferterrein bij molen De Valk °Tinpopfestival eJlf bands op twee podia is het i ^popfestival uitgegroeid tot een le n-festijn. Podium X: 13 u. Honey t nJome, 14.40 u. Killing Francis, I) u. The Beatbusters, 18 u. The .lies, 19.40 u.Skik, 21.20 u. 1 Qlla Shave. Podium Y: 13.50 u. De 15.30 u. Deire, 17.10 u. Farmer kei) 18.50 u. As the Eye, 20.30 u. 'ni uripg 10 augustus, 13.00 uur. nipELMUZIEK ,njjserie 'Muziek in de Hooglandse eelfePee't organist ^ves Senden uit 'dag 9 augustus, 13.30 uur. Nieuwe Kerk Voorstraat 79 ALBERT DE KLERK Orgelconcert door Albert de Klerk op het Van den Heuvel-orgel. De bijna 80-jarige De Klerk wordt wereldwijd gezien als een uiterst stijlvol vertolker van orgelmuziek uit vele eeuwen mu ziekgeschiedenis en staat bekend als een gemaal improvisator. Op het pro gramma staan 'Offertoire pour le jour de Paques' van Boëly, 'Trio, g-moll' van Beethoven, 'Canon, h-moll, opus 56' van Schumann, 'Herzlich tut mich verlangen, opus 122' van Brahms, 'Passacaglia (1929)' van Andriessen, 'Improvisatie over een psalmmelodie' van De Klerk en 'Trois Paraphrases Grégoriennes, opus 5' van Langlais. Vrijdag 8 augustus, 20.15 uur. 'Albert' die ontstond in 1993 uit de brokstukken van het tien jaar oude project van zanger-gitarist en song smid Bert Deyart: Albert Les Frères. Vrijdag 8 augustus, 21.30 uur. Jongerencentrum Ex Voto De Gaasbak 1 Tel. 0252-231536 ALBERT IN EX-VOTO Optreden van de akoestische band Beurs van Berlage Damrak 243 Tel. 020-6270466 DUBBELCONCERT Timora Rosier (cello) en Kléra Würtz (piano) brengen eerst composities van Horsthuis ('Met de grond gelijk'), Schumann ('Adagio en Allegro'), Schubert ('Sonate in a, Arpeggione') en Martinu ('Rossmi-vanaties') ten gehore. In het tweede gedeelte 'Prélude en fuga' van Bach, 'Sonate, op. 110' van Beethoven en 'Scherzo in cis, op. 39' van Chopin door Akiko Yamashita (piano). Vrijdag 8 augustus, 20.30 uur. Paradiso Weteringschans 6-8 Tel. 020-6264521 TISH HINOJOSA Optreden doorTish Hinojosa Vrijdag 8 augustus, 21.00 uur, DALE WATSON Concert door Dale Watson. In het voorprogramma Gail Davies. Donderdag 14 augustus, 22.15 uur (voorprogramma om 21.00 uur). Melkweg Lijnabaansgracht 234a Tel. 020-6241777 THE SKATALITES Optreden door The Skatalites en The Regulators. Donderdag 14 augustus, 21.30 uur. TH EATER Paradiso Weteringschans 6-8 Tel. 020-6264521 FRESHWAGON Razendsnelle grappen door stand up comedians. Zaterdag 9 augustus, 21.00 uur. LA BOHEME Met flinke dosis humor en in toegan kelijk Engels brengt het Music The atre London een eigenzinnige versie van Puccini's 'La Bohème'. De beken de opera, waarin jonge kunstenaars het hoofd boven water proberen te houden, terwijl zij gebukt gaan onder liefdesperikelen. Vrijdag 8 t/m zondag 10 augustus, 20.15 uur. •STOMP De Britse groep Yes/No People brengt met 'STOMP' een combinatie van percussie, beweging, visuele effecten en komische invallen, leder denkbaar voorwerp wordt gebruikt als instru ment: bezems, zippo-aanstekers, vuilnisbakken en ijsblokken. Ze zijn nog nooit in Nederland gewëest, maar optredens in commercials voor cola en bier hebben deze veelzijdige per formers wereldberoemd gemaakt. Dinsdag 12 t/m zondag 17 augustus, 20.15 uur; zaterdag 16 en zondag 17 augustus, ook om 14.00 uur. FILMS METROPOLEI tel. 070- 3456756, Carnegielaan 16. Bean, The Ultimate Disaster Mo vie al., dag. 12.45, 15.00, 17.15, 19.30,22.00. METROPOLE 2 en 4 Men in Black 12 jr., dag. 13.15, 16.00, 18.45, 19.00,21.30, 21.45. Lady en de Vagebond al., dag. 13.15, 16.00. METROPOLE 3 The Trigger Effect 16 jr., dag. 16.00, 18.45,21.30. Fly Away Home al., dag. 13.15. METROPOLE 5 The English Patient 12 jr., dag. 16.00,20.30. 101 Dalamtiërs al., dag. 13.15. PATHÉ Scheveningen tel. 070- 3515738, Kurhausweg2. Men in Black 12 jr., dag, 11.50, 14.10, 16.30, 18.50,21.10. Liar Liar al., dag. 11.50, 13.30, 15.10, 18.05, 20.00, 22.00. The Fifth Element 12 jr., dag. 18.10, do. t/m ma. wo. ook 21.00. Scream 16 jr., dag. 16.50, 19.10, 21.50. Con Air 16 jr., dag. 12.40, 15.30, 18.30, 21.20. Bean, The Ultimate Disaster Mo vie al., dag. 11.20, 13.30, 15.50, 18.00, 20.10, 22.20. Speed 2: Cruise Control 12 jr., dag. 11.00, 13.40, 16.20, 19.00,21.40. Batman Robin 12 jr., dag. 12.50, 15.40, 18.40, 21.30. Lady en de Vagebond al., dag. 11.10, 13.10, 15.00. Fly Away Home al., dag. 10.40, 13.00, 15.20. Trouble in the (White) House 16 jr., di. 21.00. HAAGS FILMHUIS tel. 070- 3656030, Spui 191. Marion 16 jr., dag. 21.45. Conte D'Ete 16 jr., dag. 19.15. Love Serenade 16 jr., dag. 21.45. A Moment of Innocence 16 jr., dag. 19.15. Farewell to my Concubine 16 jr., ma. t/m wo. 20.00. TUSCHINSKI tel. 070-3655660, Buitenhof 20. Bean, The Ultimate Disaster Mo vie al., dag. 13.20, 15.30, 17.40, 19.50,22.10. Liar Liar al., dag. 15.30, 17.30, 19.30. Men in Black 12 jr., 12.40, 14.50, 17.10, 19.30, 21.50. Speed 2: Cruise Control 12 jr., dag. 12.50, 15.50, 18.40, 21.30. Con Air 16 jr., 13.00 (beh. di.), 21.40. Scream 16 jr., dag. 16.10, 19.00, 22.00. Batman Robin 12 jr., dag. 12.20 (beh. za.), 15.20, 18.20, 21.20 Lady en de Vagebond al., dag. 12.30, 14.20. OMNIVERSUM tel. 070- 3547479, Pres. Kennedylaan 5. Cosmic Voyage.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 7