Karadzic wil zich voor rechter verantwoorden Waterpeil Oder daalt langzaam looie zomer is voorspelbaar Israël blijft bij maatregelen tegen Palestijnen Buitenland Waarzeggers bestelen Belgische burgers DERDAG 7 AUGUSTUS 1997 iental vliegramp Guam komt op 227 Een passagier die de vliegramp op Guam overleefde is norgen alsnog overleden, Het dodental komt hiermee op De Koreaanse jumbojet die kort voor de landing neerstortte >t eiland in de Stille Zuidzee had 254 mensen aan boord, antal van de 27 overlevenden verkeert nog in levensgevaar. er twee bergbeklimmers omgekomen NO-CHAMONix» Een 19-jarige Duitser en een 52-jarige Itali- ijn gisteren in de bergen van Noord-Italië verongelukt. De ler kwam om in de Dolomieten. Volgens de politie in Bolza- eed hij uit. Zijn drie medeklimmers bleven ongedeerd. De rige Giulio Vermont kwam om op de Blegier-berg nabij Tu ien hij uitgleed en met zijn hoofd tegen de rotsen sloeg, /ermiste bergbeklimmers op de Mont Blanc zijn vermoede- een gletsjerspleet gevallen. Reddingsploegen hebben uit- ïgsstukken van de drie gevonden. Ze konden niet in de erspleet afdalen omdat dat te gevaarlijk is. ind in ondergrondse van Toronto rro« Bij een brand in de ondergrondse van Toronto zijn ravond zo'n vijftig reizigers bedwelmd geraakt door de rook. (tig mensen moesten in ziekenhuizen worden behandeld, rand woedde in een opslagplaats. De roetzwarte rook ver- -i dde zich door de metrotunnels en veroorzaakte grote pa- Over de oorzaak is nog niets bekend. >4lijn besluit tot Muur-monument Ni Het Berlijnse stadsbestuur en de protestante kerk heb- »isteren hun ruzie over het Muur-monument bijgelegd. De liet dit voorjaar een stuk Muur slopen dat op massagraven Tweede Wereldoorlog was gebouwd, terwijl het stadsbe- Ndaar een monument van wilde maken. Overeengekomen dat het Muur-monument doorloopt tot in het kerkhof. [de herbouw van het gesloopte stuk Muur moet nog een be- Ivorden genomen. nferentie over nazigoud in december ;n« De internationale conferentie over het nazigoud in jen wordt gehouden van 2 tot 4 december. Die dagen moet ^lijk worden wat er is gebeurd met de in de Tweede Wereld- ■g door de nazi's gestolen joodse eigendommen. In mei be- §n de Verenigde Staten en Frankrijk overeenstemming over Wnferentie. Groot-Brittannië, het derde lid van de commissie de teruggave van de joodse tegoeden, had toen al laten we- rmee in te stemmen. i n giseh plan voor goedkope bus en tram Sl. Voorzitter Jos Geuens van de Vlaamse vervoersmaat- tjpij De Lijn heeft het plan gelanceerd heel Vlaanderen te- jen lage 'mobiliteitsheffing' per gezin onbeperkt met tram jis te laten rijden. De Bond van Trein-, Tram- en Busgebrui- JBTTB) reageerde positief maar vreest dat het niet direct ^faar is. De BTTB vindt dat niet enkel de prijs een drempel lt voor het gebruik van het openbaar vervoer. Inspanningen meer gebruik van tram en bus moeten gepaard gaan met j lankerend autobeleid en investeringen ten bate van fietsers 'etgangers. tste slachtoffer skioord geborgen ■bo« Het dodental als gevolg van de aardverschuiving in fcalië, op 30 juli, staat definitief op achttien. Het laatste ■toffer is vandaag onder het puin weggehaald. De aardver- *\ing vaagde twee chalets in een ski-oord weg. Aardver- Zivingen en overstromingen die het gevolg zijn van hevige ival, hebben in het noordoosten van India ten minste 24 5en het leven gekost. Het dodencijfer van de twee maanden pde moesson is daarmee dit seizoen gestegen tot 421. Sjuwe supersonische Russische raket |n_» Het gezaghebbende Britse weekblad Jane's Defence uyheeft de eerste foto's gepubliceerd van een nieuwe Rus- me supersonische raket, de Jachont. De raket die vooral be- a1 is om vijandelijke schepen onschadelijk te maken, heeft /draagwijdte van 120 tot 300 kilometer. Rusland hoopt het in te kunnen uitvoeren naar het Midden-Oosten en Oost- De raket kan worden gelanceerd vanaf een onderzeeër, een of vanaf de grond. Volgens Jane's verplaatst de raket zich 1 In hoogte van 15.000 meter naar het vijandelijke doel. cl,r neonazi's gearresteerd na overval >iê» De Duitse politie heeft vier jonge neonazi's tussen de 17 jaar oud gearresteerd die ervan worden verdacht op 20 de geboortedag van Adolf Hitler, een man overvallen en yndeld te hebben. De federale recherche liet gisteren weten r in heel Duitsland invallen zijn geweest bij distributeurs en Jrs van skinheadmuziek, een opruiende vorm van hardcore- iek die neo-nazistische idealen bejubelt en veelal grove, te- iuitenlanders gerichte teksten behelst. Bij veertig invallen !en honderden cd's, cassettes en elpees in beslag genomen. ïerikaans bedrijf kloont stier eest Een Amerikaans bedrijf in biotechnologie, ABS Global, j bekendgemaakt een nieuwe kloontechniek te hebben ont- fcld. Een half jaar geleden is een gekloond stierkalf ter we ggekomen, een zwart-witte Holsteiner die Gene is genoemd. 3erschil tussen Gene en het gekloonde Schotse schaap Dolly yens ABS dat de methode-Gene efficiënter is en dus meer Hnerciële mogelijkheden biedt. «■dictator president van Bolivia "Ti De voormalige dictator generaal Hugo Banzer is gisteren igd tot president van Bolivia. Hij beloofde in zijn inaugura le de armoede, ongelijkheid, corruptie en cocaïnesmokkel c|itrijden. De 71-jarige Banzer werd in het parlementsge- ien|r beëdigd onder toeziend oog van ondermeer de presiden- brd30 Ecuador, Peru, Argentinië, Colombie, Uruguay en Para- Vlsmede de Spaanse kroonprins Felipe. Banzer leidde van Ötot 1978 een autoritair regime. Onlangs werd hij tot presi- rjgekozen. tsche Presse Agentur CPD Gea Joegoslavië-Tribunaal mag toezien op proces Servische rechtbank De van oorlogsmisdaden verdachte Bosnisch-Servi- sche ex-president Karadzic wil voor een Servische rechtbank verschijnen. Het Joegoslavië-Tribunaal mag op het proces toezien. ,,Als de instanties van mijn land mij van een strafdaad be schuldigen, ben ik bereid mij voor een rechter te ver antwoorden. Een proces onder toezicht van het Tri bunaal en de internationa le gemeenschap is voor mij de enige eervolle uitweg uit het huidige dilemma." MÜNCHEN-SPLIT DPA-ANP-AFP-Rtr Dat verklaart Karadzic morgen in de bijlage van de Süddeutsche Zeitung. De Duitse krant maak te de inhoud van het interview gisteravond in grote lijnen be kend. Hoewel Karadzic een slag om de arm houdt, is het voor het eerst dat hij zinspeelt op een proces. Het Joegoslavië-Tri bunaal in Den Haag acht hem en andere Bosnische Serviërs verantwoordelijk voor talrijke misdaden tijdens de Bosnische oorlog. Karadzic spreekt de be schuldigingen tegen. De Bosnisch-Servische leider deed vorig jaar afstand van de macht om een algehele isolatie van de Serviërs te voorkomen, maar achter de schermen heeft de voormalige president nog steeds de touwtjes in handen. De Kroatische president Tudjman (links) en zijn Bosnische collega Izetbegovic verklaarden gisteren tijdens een persconferentie in Split dat alle vluchtelingen in Bosnië het recht hebben veilig naar huis terug te keren zonder dat hun angst wordt ingeboezemd. foto reuter matko biuak Ook oefent hij nog invloed uit op de rechterlijke macht. Waar nemers achten een veroordeling dan ook onwaarschijnlijk. De Bosnisch-Servische auto riteiten waren tot nu toe uiterst terughoudend wat betreft de sa menwerking met het Tribunaal. Zij beschuldigen de rechtbank van partijdigheid. De presidenten van Kroatië en Bosnië, Franjo Tudjman en Alija Izetbegovic, hebben giste ren na overleg in de Kroatische havenstad Split onderstreept dat alle vluchtelingen in Bosnië het recht hebben veilig naar huis terug te keren zonder dat hun angst wordt ingeboezemd. Het afgelopen weekeinde ver joegen dronken Kroaten in de stad Jajce in Centraal-Bosnië honderden moslim-vluchtelin gen die naar hun vroegere wo ning waren teruggekeerd. ,,Ik denk dat wij de mogelijkheid hebben overschat om zaken als de terugkeer van vluchtelingen, de vrijheid van beweging en de bestraffing van oorlogsmisdadi- Herbert Graber (68) wordt door emoties overmand als hij terugkeert bij wat over is v stroomde gebied. i zijn aardappelveld nabij Aurith, in het met Oder-water over- foto ap» jens mayer FRANKFURT-PRAAG-DUBLIN AP-DPA De alarmfase ten zuiden van Frankfurt aan de Oder is niet langer meer van kracht. De toestand is gestabiliseerd en het waterpeil van de Oder daalt. Mensen die hun huizen uit vrees voor overstromingen moesten ver laten, kunnen terugkeren. De alarmfase ten noorden van het Brandenburgse Frankfurt geldt waarschijnlijk nog tot begin volgende week. Het overtollige water moet dan gro tendeels in de Oostzee zijn gestroomd. De overstromingen in Tsjechië, die aan de bijna-overstromingen in Duitsland voor afgingen, hebben twee mensen het leven gekost die zijn gestorven door een bacterio logische infectie veroorzaakt door knaag dieren. Eén van de slachtoffers raakte be smet toen hij zijn woning probeerde te rei nigen van modder. Het andere slachtoffer, een brandweerman, raakte geïnfecteerd tij dens reddingswerkzaamheden. Het Tsjechische persbureau CTK meldt dat 80.000 kinderen in het overstroomde gebied tegen geelzucht worden gevacci neerd. In het zuiden van Ierland zijn soldaten ingezet die de dijken van mieren moeten versterken met zandzakken. Diverse delen van het platteland van Ierland worden ge troffen door overstromingen. De eerste do den zijn al gemeld. Stormregens hebben de afgelopen vier dagen Ierland geteisterd. Daarbij viel twintig centimeter regen. In Clonmel verlaagde de pub Kitty Kelly de prijs van pils en guiness met maar liefst 2,50 gulden per pint voor elke klant die de moed heeft om door het water naar de pub te waden. In de pub zelf zijn drie goudvis sen losgelaten. Er werden weddenschappen afgesloten over welke het snelst kon zwem men. BRUSSEL PAUL KOOPMAN CORRESPONDENT De georganiseerde criminali teit bedient zich sinds kort in België van een nieuw wapen: de glazen bol. Gewapend met dit gereedschap van waarzeg gers en helderzienden klop pen oplichters in Antwerpen bij goedgelovige burgers aan met de belofte dat zij de toe komst kunnen voorspellen. Tussen de rituelen, seances en visioenen door worden echter geld en waardevolle voorwerpen ontvreemd. De politie van Antwerpen heeft inmiddels de jacht geopend op de oplichters, die beweren de toekomst te kunnen ont sluieren. Eén van de slachtoffers die zich de afgelopen weken kwam melden, was een be jaarde vrouw die de vermaar de ziener Diawara had ge raadpleegd. De magiër had de vrouw na enkele seances ge vraagd haar juwelen met hem mee te geven omdat zij van kwade invloeden gezuiverd moesten worden. De dame zag haar kostbaarheden niet meer terug. Op soortgelijke wijze opereerde Professor Ko- ly, die van een 73-jarige dame twee miljoen frank wist te ontvreemden nadat hij zeven kaarsen had aangestoken en de tas met geld die aan hem was toevertrouwd, had gevuld met papiersnippers. Volgens justitie in Antwer pen gaat het niet om geïso leerde gevallen, maar zijn er aanwijzingen dat de vooral Afrikaanse 'tovenaars' in dienst zijn bij een criminele organisatie. Zo hebben de re clamebriefjes die zij in brie venbussen stoppen een iden tieke lay-out en zouden ook bij een huiszoeking docu menten zijn gevonden die in de richting van de georgani seerde bende wijzen. Afgelo pen weekeinde werden al twee arrestaties verricht, vijf klachten zijn nog in onder zoek. Iran krijgt vrouw als vice-president gers te regelen", zei Izetbegovic tegen verslaggevers in Split. Hij wees echter ook op positieve ontwikkelingen. In Centraal- Bosnië zijn de laatste tijd meer dan 100.000 vluchtelingen te ruggekeerd. Tudjman en Izetbegovic belo ven in hun verklaring de politie ke onafhankelijkheid van Bos- nië-Herzegovina te versterken en een overeenkomst over de toekomstige samenwerking te sluiten. TEHERAN DPA Irans nieuwe president Khatami heeft gisteren voor het eerst in de geschiedenis van het land een vrouw aangezocht om als één van de tien vice-presiden- ten te fungeren. Het is de in de Verenigde Staten afgestudeerde prof. Massumeh Ebtekar, die chemie doceert. Khatami wil haar belasten met milieuvraag stukken. De benoeming behoeft nog goedkeuring van het parle ment, waarin de conservatieven in de meerderheid zijn. Ebtekar geldt in haar land als vertegenwoordigster van een generatie moderne vrouwen die vasthouden aan de islam-waar- den, maar de traditionele nade len en beperkingen daarvan voor vrouwen willen bestrijden. De liberaal denkende Khatami won in mei onverwacht de ver kiezingen. Veel vrouwen stem den op hem. Hij vindt dat de Is lamitische Revolutie in zijn land te ver is doorgeslagen en wil een opener economie en betere be trekkingen met het westen. Buthelezi zette doodseskaders in tegen ANC DURBAN Rtr Zulu-leider Mangosuthu Buthe lezi maakte in de jaren tachtig gebruik van doodseskaders om het conflict met het ANC in de zwarte woonoorden in Zuid- Afrika in zijn voordeel te be slechten. De eskaders werden door het Zuid-Afrikaanse leger Korea-overleg dreigt nu al vast te lopen NEW YORK AFP Dat heeft Howard Vamey, het vroegere hoofd van een groep deskundigen die de doodseska ders onderzocht, gezegd tegen de waarheids- en verzoenings commissie in Zuid-Afrika. But helezi liet gisteren via zijn advo caat weten dat hij niets van de eskaders heeft geweten en dat hij 'verbijsterd' was over de be schuldigingen. De Waarheidscommissie, die wordt geleid door aartsbisschop Desmond Tutu, kan amnestie verlenen voor misdrijven die in de tijd van de apartheid om po litieke redenen werden begaan. De Inkatha-leider heeft gewei gerd voor de waarheids- en ver zoeningscommissie te getuigen. De commissie kreeg gisteren informatie over de geheime mi litaire opleiding van tweehon derd mannen van Buthelezi's Inkatha-partij. Ook werd er ge citeerd uit militaire documen ten. Volgens Vamey heeft But helezi het leger herhaaldelijk gevraagd meer Inkataha-leden op te leidden. De gesprekken in New York over formele vredesonderhan delingen tussen de beide Ko rea's dreigen vast te lopen. Noord-Korea wil dat de Ameri kaanse troepen in Zuid-Korea onvoorwaardelijk worden terug getrokken, aldus een Zuid-Ko- reaanse diplomaat. Dat is on aanvaardbaar voor Seoul en Washington. Behalve de beide Korea's zijn de Verenigde Staten en China bij het overleg betrokken. De dinsdag begonnen inleidende besprekingen worden vandaag voortgezet. Ze moeten leiden tot het vaststellen van een da tum, een plaats en een agenda voor de vredesonderhandelin gen. Deze moeten een einde maken aan de Koreaanse oorlog (1950-1953). De vijandelijkhe den werden destijds gestaakt met een wapenstilstand. De VS vormden de hoofd macht van de troepen van de Verenigde Naties die Zuid-Ko- rea verdedigden tegen aanval len uit het noorden. De Volksre- pubkiek China steunde het sta linistische Noord-Korea. Mowlam roept Sinn Fein op tot ontwapening BELFAST» ANP-Rtr-AFP De Britse minister voor Noord- Ierland, Mo Mowlam, heeft Sinn Fein opgeroepen te zorgen dat de IRA zich snel mogelijk van alle wapens ontdoet. Mow lam deed haar oproep na een gesprek met vertegenwoordi gers van de politieke vleugel van de IRA in Belfast. Mowlam sprak voor het eerst met voorzitter Gerry Adams en andere leiders van Sinn Fein, sinds de IRA op 20 juli een nieuw staakt-het-vuren afkon digde. Dat moet ertoe leiden dat Sinn Fein kan deelnemen aan de onderhandelingen over vre de in Noord-Ierland die op 15 september moeten beginnen. Of het overleg in september werkelijk begint blijft de vraag want de meeste protestantse politici zien vooralsnog niets in het Brits-Ierse voorstel voor een geleidelijke ontwapening van de paramilitaire groepen in Noord- Ierland. Sinn Fein mag van Lon den en Dublin aan de bespre kingen over de toekomst van Noord-Ierland deelnemen als de IRA zich houdt aan het be stand. Jdekking van twee Britse, weerdeskuncligen prologen kunnen binnenkort zeggen of we jpmende tijd verregende of mooie zomers pn. Deze voorspelling van algemene trends apt weer voor aantal jaren wordt mogelijk ^Jdat twee Britse weerdeskundigen hebben |ekt dat er een nauw verband bestaat tus- -fle luchtdruk boven het noordelijk deel van Jlantische Oceaan en de watertemperatuur "uét subtropische gedeelte van deze wereld- >^t dit invloed heeft op het weer in Europa, jlgens de meteorologen Rowan Sutton en |,Ss Allen van de Universiteit van Oxford tot o, |er niet goed doorgedrongen, itefhet blad Nature zetten Sutton en Allen uit- jdat ze de registratie van de watertempera- h in het subtropisch deel van de Atlantische 1 pan in de periode van 1945 tot 1989 hebben lideerd. Ze ontdekten dat er regelmatig zeer langdurige afwijkingen waren tussen de werkelijke temperatuur van het oppervlaktewa ter en de gemiddelde temperatuur. De gebie den waarin dat voorkomt, drijven naar het noorden. Dat gebeurt met een snelheid van 1,7 centimeter per seconde, veel langzamer dan de zeestroming zelf, die een snelheid heeft van een meter per seconde. Een gebied met een temperatuurafwijking doet er zo'n negen jaar over om van zijn oor sprong naar de omgeving van IJsland te komen. Daar bevindt zich de 'weerkeuken' van Europa, waarin een stabiel lagedrukgebied bij IJsland onder invloed staat van een even stabiel hoge- drukgebied bij de Azoren. De afwijkende water temperatuur heeft invloed op dit samenspel. Voor het dagelijks weer hebben de meteoro logen er niet veel aan, maar ze kunnen wel voorspellen of we verregende of mooie zomers krijgen. Jordaanse kroonprins kan premier Netanyahu niet op andere gedachten brengen TEL AVIV AD BLOEMENDAAL CORRESPONDENT De Israëlische premier Benja min Netanyahu heeft een Jordaans pleidooi voor een ver zachting van de Israëlische maatregelen tegen de Palestijn se bevolking van de hand gewe zen. Na een gesprek met de Jordaanse kroonprins Hassan en een hoge Jordaanse delega tie, gisteren in Jeruzalem, zei hij dat de maatregelen niet zijn be doeld om de Palestijnen te straffen, maar om de Israëlische bevolking te beschermen. Prins Hassan moest na het overleg te rug naar Amman met niet veel meer dan de verzekering dat Is raël voedsel en medicijnen tot de Palestijnse gebieden toelaat. Na de bomaanslag op de Ma- chane Yehudamarkt in Jeruza lem heeft Israël de Palestijnse gebieden afgesloten. Palestijnse arbeiders kunnen niet meer naar hun werk in Israël en het verkeer tussen de Palestijnse steden op de Westelijke Jor- daanoever is stilgelegd. Israël weigert de van Palestijnse arbei ders ingehouden belastinggel den en BTW over te maken aan de Palestijnse Autoriteit tot deze harder optreedt tegen radicale islamitische organisaties. „We weten dat dit een ernsti ge schending is van de Oslo-ak koorden, maar dat geldt ook voor terreur", verklaarde een Is raëlische regeringswoordvoer der de veel bekritiseerde stap. Arafats adviseur Achmed Tibi sprak gisteren van 'een daad van piraterij'. Het Israëlische le ger is ook begonnen uitzendin gen van de Palestijnse radio- omroep die het opruiend acht, te storen. Eerder deze week was Arafat in Amman en op zijn verzoek probeert Jordanië Israël ertoe te bewegen de maatregelen te ver zachten. Aanvankelijk werd be kendgemaakt dat koning Hus sein zelf naai' Jeruzalem zou ko men, maar dat bleek 'een mis verstand'. Volgens onbevestigde berichten heeft de koning van een bezoek afgezien omdat hij de indruk kreeg dat hij met lege handen naar huis zou moeten terugkeren. Hij heeft uiteinde lijk besloten zijn broer te sturen en Netanyahu uit te nodigen volgende week naar Amman te komen. „Om de vrede te redden, moet de Palestijnse Autoriteit harde, beslissende, uitgebreide en onmiddellijke stappen ne men tegen de infrastructuur van de terroristische organisa ties", zei Netanyahu na zijn ge sprek met Hassan. „Wij hebben vele maanden gevraagd om der gelijke acties, maar helaas zijn die uitgebleven." Volgens Netanyahu vormt de plicht van de Palestijnse Autori teit terreur te bestrijden 'het hart en het belangrijkste princi pe van de Oslo-akkoorden'. Is raël, zei hij, heeft maatregelen genomen om te voorkomen dat de terroristen onze gebieden in kunnen en 'om de Palestijnse Autoriteit duidelijk te maken dat wij alleen verplichtingen na komen als zij zich houden aan hun kant van de overeenkomst'. De Palestijnse lkeider Arafat noemde de maatregelen van morgen niets minder dan een oorlogsverklaring. „Netanyahu heeft ons de oorlog verklaard en we moeten ons voorbereiden op wat komen gaat. De situatie is ernstig. Als meneer Neta nyahu het Palestijnse volk overal de schuld van blijft ge ven, kan hij een enorme explo sie verwachten die niemand meer kan stoppen.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 5