Taxibranche woest op 'roverij' door treintaxi OPRUIMING Binnenland Eén op tien Surinamers denkt aan terugkeren Klein Vietnam op een Zeeuwse dam Mogelijk banen weg bij slecht renderend CBS Getouwtrek over Exota-milj oenen van de VARA Pestbedrijf Hoonhorst had contact met Toldijk 3ERDAG 7 AUGUSTUS 1997 erval op Geldnet-loper Onbekenden hebben vanmorgen op de Van der Hell- to Arnhem een Geldnet-loper overvallen. De auto van Geld- Jachter de overvallers aangegaan en heeft deze vervolgens 1 gereden op de Vijverlaan. Eén van de overvallers is daar i de Geldnet-medewerkers aangehouden. Daarbij zou vol gen politiewoordvoerder zijn geschoten. Bij het ter perse van deze krant was niet bekend of er gewonden zijn. nan gepakt voor ontucht met skater 3.3jEN Een 27-jarige Nijmegenaar is gisteren aangehouden ï-iiet plegen van drie jaar ontucht met een minderjarige jon- 7e man pikte de jongen op bij het skateplein in het cen- van de stad Hij bouwde een relatie op met de toen 13-jari- jgen. De jongen ging geregeld met hem mee naar huis. ivvam de verdachte bij de jongen thuis, als zijn ouders er jtaren. In april vertelde de jongen alles aan zijn ouders, die fte hebben gedaan. Of de Nijmegenaar met meer jongens kxet skateplein ontucht heeft gepleegd, moet nog worden ^Vzocht. '0jner burgemeester niet vervolgd t vjMMENBurgemeester P. van der Velden van Emmen lai niet wegens smaad vervolgd. Dat heeft het openbaar mi- resie in Assen gisteren besloten. Twee voormalige Emmer ?miibtenaren hadden de burgemeester van smaad beticht. De n ineester zou hebben gelogen over de hoogte van declara tie de twee destijds bij hun werkgever in rekening brachten, id ijmen ontstond vorig jaar een ernstige bestuurscrisis waar- rem voltallige college van b en w opstapte, isej er'in geld vliegveld Sint Maarten "ëjAGNederland heeft ruim 27 miljoen gulden voor het op- "eJên van de luchthaven op Sint Maarten bevroren in ver- ^Jnet een juridisch steekspel rond een lening. Wel is meer e'jcht miljoen gestoken in een acute opknapbeurt van de ia9en landingsbaan, aldus een woordvoerder van het Kabinet ltatlandse Antillen (KabNA). De juridische strijd gaat over een lc|t dat de Italiaanse bank Mediocredito vijf jaar geleden ver- aai aan de vorige exploitant van de luchthaven. Met dit geld Aet vliegveld worden gemoderniseerd. Eris echter nooit iets °jrd en het geld is verdwenen. landicapte ramt eigen huis iel jriburcVeel plezier heeft een 44-jarige Middelburger niet rsJn aangepaste auto gehad. De man had in verband met li^^ndicap onder meer de bediening van de pedalen laten lajjderen. Sinds enkele uren zat de rem rechts in plaats van cie^n het gaspedaal zat nu links in plaats van rechts. De auto ig^et opgehaald en de Middelburger reed naar huis. Hij wilde rjeïo parkeren voor zijn woning, vergiste zich in pedalen en rzj|ol gas tegen de muur van zijn woning. De muur raakte urjt, een dubbele glaswand vernield en de schade aan de auto nj^inzienlijk. De Middelburger zelf kwam er met de schrik n bekent moord op vrouw )recht De 44-jarige man uit Zwijndrecht, die ervan werd cht zondagmorgen zijn 42-jarige echtgenote te hebben bracht, heeft bekend. De man bracht zijn vrouw met mes- i om het leven na huwelijksproblemen. De Zwijndrechte- rertelde aanvankelijk dat een insluiper het had gedaan, *pat geloofde de politie niet. rzjamelgekke zusters uwen huis vol met afval ?r§t erf bij het huis van de 'l hjelgekke zusters Marie en 1- 4i der Hoeven in Kaats- iw'is gisteren zo'n 150.000 13 afgevoerd. Het oprui- e%t enkele tienduizenden ?'ds, zei een woordvoerder 'er)nbedrijf Van Wijlen uit e tx-Capelle gisteren. Nfyee inmiddels overleden chjen verzamelden alles 5en vast zat. Enkele jaren s kwamen Marie en Cor Cfcjlfnafoon maakt mobiel —""ju wel heel gemakkelijk je nieuwe telefoon: de De Swing met Hi GSM- lent. Je kunt er in vrij- Europa mee bellen. n toets kun je extra [heden van je telefoon Waaronder VoiceMail, antwoordapparaat, kun je het totaal van :kskostèn opvragen via ANP Algemeen Nederlands Persbure Transvision dreigt naar rechter te stappen Transvision, de NS-dochter die voor de treintaxi zorgt, handelt in strijd met de wet als het ook niet-NS-klanten toelaat tot de treintaxi. Dat stelt de belangenorganisatie voor de taxibranche KNV Taxi, die dreigt met juridische stappen. den haag anp Vorige week kondigde Transvi sion aan dat de treintaxi, een taxi waarin meerdere mensen tegen een vastgesteld, laag tarief van en naar het station kunnen rijden, ook toegankelijk is voor mensen die niet met de trein reizen. Tot nu toe moet iemand die een treintaxibiljet wil kopen, zijn NS-treinkaartje tonen. De taxibranche is furieus. Vol gens KNV Taxi staat de telefoon roodgloeiend door verontruste taxi-ondernemers die spreken van oneerlijke concurrentie. De treintaxi wordt gesubsidieerd door NS Reizigers. KNV Taxi stelt dat het plan in druist tegen de Wet Personen vervoer. In beginsel moet iedere taxi-ondememer zich aan be paalde tariefsystemen houden, tenzij hij zogeheten contract- vervoer uitvoert. De treintaxita rieven zijn destijds goedgekeurd omdat het systeem als contract- vervoer wordt gezien. Volgens KNV Taxi is er slechts sprake van contractvervoer als de klanten die worden vervoerd in een afgebakende groepen rei zen. In het geval van de trein taxi waren dat tot nu toe de NS- klanten. ,,Maar nu iedereen de treintaxi kan nemen, is het geen bepaalbare groep meer", aldus secretaris H. van Schaik van KNV Taxi. Hij concludeert dat de vaste lage prijzen dan verbo den zijn. Transvision bestrijdt die uitleg. Volgens deze NS- dochter zal slechts een zeer kleine groep niet-NS-klanten van de treintaxi gebruik maken. De treintaxi rijdt immers alleen van en naar het station. Van Schaik vindt dat geen garantie. Iemand die naar het centrum van de stad wil, kan met de goedkope treintaxi naar het sta tion gaan, dat meestal in het centrum gelegen is. Bovendien zouden treintaxi-chauffeurs soms bereid zijn om klanten el ders af te zetten, redeneert de taxibranche. amsterdam gpd Bij Surinamers in Nederland bestaat grote behoefte aan in formatie over de mogelijkhe den van remigratie. Alleen al vorig jaar zijn vijftienhonderd Surinamers op eigen gelegen heid teruggekeerd naar hun geboorteland. Bij ongeveer tien procent van de Surina mers in Nederland, zo'n der tigduizend mensen, leeft de wens tot remigratie. Suriname wil de remigratie van in Nederland wonende Surinamers bevorderen. Dat zei de Surinaamse president Wij denbosch. Nog deze maand moet er bij de Suri naamse ambassade in Den Haag of bij het Surinaams consulaat in Amsterdam een speciale afdeling komen om de terugkeer te regelen. Volgens de Amsterdamse stichting Surinam Project Management (SPM) is een dergelijke afdeling een gdede zaak. Via de stichting werken twintig Surinaamse Nederlan ders met een Melkertbaan in hun geboorteland. Eind dit jaar moeten daar nog eens zestig nieuwe kaderfuncties bijkomen. De belangstelling voor een dergelijke baan is groot. SPM-projectleider R. Meyer: „Onder Surinamers in Nederland is het geloof ontstaan dat het beter gaat in Suriname en men ziet er weer nieuwe kansen. In de praktijk blijkt er grote behoefte aan informatie. Een speciale afde ling bij het consulaat of op de ambassade kan in die behoef te voorzien. Bovendien kan die fungeren als intermediair bij het vinden van werk." Het land staat te springen om goed opgeleide vakmensen, maar de verdiensten zijn laag. landelijk in het nieuws toen de gemeente Loon op Zand hen voor de eerste maal opdroeg de vuilnisbelt rondom het huis in te perken. De afgelopen jaren zijn er al enkele honderden ton nen afval verwijderd. Marie van der Hoeven over leed een paar jaar terug, Cor van der Hoeven werd begin juli op 77-jarige leeftijd dood ge vonden. Zij had kort voor haar overlijden van de gemeente op nieuw het verzoek gekregen de rotzooi op te ruimen. tholen Zodra de zon schijnt, zitten ettelijke Vietnamezen aan de oever van de oesterdam bij Tholen. Kokkels rapen, kreine kreeftjes vangen en barbecuen. Vooral 's zondags is het er een drukte van belang, dan komen er enkele honder den Vietnamezen. Hij ziet ze vrijwel dagelijks. Ook veel de zelfde families. Het gros komt uit Duitsland en België en sommigen uit Frankrijk. Met name bij laag water is het een gekrioel van jewelste. Verbeten wordt er gegraven naar de kokkels, hoewel een verdwaalde mossel of oester ook niet valt te versmaden. Een deel van de vangst gaat direct op de barbecue, wat overblijft gaat mee naar huis, wordt gekookt en verdwijnt in de diepvries. Waarom dat kokkeltoerisme? Een oude Vietnamees probeert het duidelijk te maken. Hij woont tegen de Belgisch/Frans grens en komt er al jaren. „Voor de gezelligheid. En kokkels vind je alleen maar bij de Oesterdam." Het Vietnamese kokkeltoerisme krijgt steeds meer de allure van een wekelijkse reünie. De Nederlandse Kokkelvisserij heeft op zich weinig problemen met de Viet namese recreatie-kokkelvissers. Wat wel steekt, is dat er nauwelijks enige controle is op de tien kilo kokkels die ze wettelijk mogen rapen. Ook de Zeeuwse Milieu Federatie (ZMF) heeft weinig problemen met het gegraaf van de kok keltoeristen. „Het blijft binnen de perken en ach, in grote delen van de wereld is het vrij normaal dat mensen dat wat ze vangen direct opeten. Bovendien is het wel aardig dat zo'n stukje Vietnamese cultuur op een Zeeuwse dam in ere wordt gehouden." Klein Vietnam op een Zeeuwse dam. FOTO ANP RAYMOND RUTTING Pleidooi voor staatssecretaris immigratiezaken den haag anp Het WD-Kamerlid Rijpstra wil dat het volgende kabinet een aparte staatssecretaris voor im migratiezaken instelt. In een vraaggesprek met NRC-Han- delsblad van gisteren stelt Rijp stra dat zo'n aparte functionaris meer sturing kan geven aan het vreemdelingenbeleid. In zijn vi sie loopt dat beleid momenteel over te veel schijven. „Ik vind dat Justitie de zaak moet sturen", aldus Rijpstra. In zijn opvatting moeten binnen landse zaken (vreemdelingen dienst), defensie (Marechaus see) en buitenlandse zaken (be oordeling van 'veilige landen') hun verantwoordelijkheden overdragen. „Je kunt geen hel der beleid voeren als de varant- woordelijkheid over zoveel de partementen is versnipperd. Rijpstra verwacht dat het moeilijk zal zijn om tijdens de komende formatie van een eventueel tweede Paarse kabi net nieuwe afspraken te maken over het vreemdelingenbeleid. „Er liggen enorme ideologische barrières. Je ziet dat met name de PvdA de neiging heeft regel matig met de hand over het hart te strijken en uitzonderin gen te malcen, terwijl de WD kiest voor rechtvaardigheid door vast te houden aan regels dié je afspreekt", aldus Rijpstra. CDA'er Van de Camp is niet onder de indruk van de gedach te van Rijpstra. „Het is weer zo'n typisch WD-idee, om zo het disfunctioneren van het huidige beleid te camoufleren. Beter is het alle afspraken die de afgelopen jaren zijn gemaakt rond het vreemdelingenbeleid goed uit te voeren. Dat betekent kortere procedures en minder achterstanden in behandeling van asielaanvragen. Die weg lijkt me verstandiger", aldus Van de Camp in een eerste re actie. PvdA en D66 waren giste ren niet voor commentaar be reikbaar. heerlen/voorburg gpd Het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) kampt met een miljoenentekort. Dat komt doordat het CBS veel minder verdient met opdrachten voor derden dan geraamd. De 2.500 werknemers vrezen dat de CBS- directie de oplossing zoekt in ontslagen. „De andere kosten liggen voor het grootste deel vast en het personeel is de be langrijkste kostenpost van het CBS", zegt een bezorgd kaderlid van de ambtenarenbond Abva Kabo. Uit cijfers van de CBS-directie blijkt dat het CBS vorig jaar 2,6 miljoen te kort kwam. Op op drachten voor derden verdiende het CBS vorig jaar niets, het bleef zelfs met een tekort van 5,1 miljoen zitten. Dit jaar ver wacht het CBS 872.000 gulden aan opdrachten voor derden over te houden. Op andere ter reinen dreigen echter tekorten: Bijna drie miljoen op perso neelskosten goed voor tach tig procent van het totale bud get van 250 miljoen en 1,5 miljoen op andere kosten. De problemen van het CBS komen niet uit de lucht vallen. De di rectie presenteerde twee jaar geleden het Businessplan 2000. Daarin werd geschreven dat 375 CBS'ers moesten afvloeien. De mooiste Oosterse Tapijten nu voordeliger dan ooit! Bldjar 195x145 van /irWT- voor 895,- Nepali 300x200 van voor ƒ1.390,- Gabbeh 242x172 van voor 999,- Heriz 246x171 van £4*8757 voor ƒ1.250,- Trend-Art 240x170 van £4*7207 voor 695,- Gabbeh 301x202 van £2:8507 voor ƒ1.495,- i Mooiste Tapijten - grootste voorraad - laagste prijzen. Kom en overtuig uzelf! Een wereldnaam in tapijten sinds 1919 Heemstede, Bronsteeweg 2, tel. 023 - 5292509 hoonhorst anp Maar bellen met Hi GSM is ook heel voordelig. Zo krijg je overdag 50% korting op de 3 nummers van jouw keuze. En je belt al vanaf 35 cent per minuut. De Pocketline Swing is er al voor f 49,-. Koop je 'm vóór 1 ok tober, dan betaal je voor het Hi GSM-abonnement tot 1 januari 1998 slechts f 29,95 per maand i.p.v. f 34,95 per maand. Ga dus snel naar Primafoon of bel gratis 0800-0402. Het Nederlandsch Trustkantoor voor Be legging en Financiering eist dat de familie Van Tuijn het beslag opheft op de ruim zeven miljoen gulden die de VARA moet betalen naar aanleiding van de beruchte Exota-affaire. Dit bleek gisteren tijdens een kort geding voor de rechtbank in Bre da. In 1970 werd het voormalig bedrijf Van Tuijn's Limonadefabrieken in een televi sie-uitzending van ombudsman Marcel van Dam van de VARA beticht van ont ploffende flessen Exota. Het bedrijf klapte daardoor in elkaar. Vlak voor het dreigen de faillissement werd de limonadefabriek uit Dongen voor één gulden opgekocht door zakenman Koos Leutscher, die vori ge week in Spanje is overleden. Na 26 jaar en ruim tweehonderd proce dures bij Nederlaijdse rechtbanken, waar zo'n twee miljoen gulden aan proceskos ten mee gemoeid waren, wees het ge rechtshof eind vorig jaar een schadever goeding toe. De omroep en Van Dam moesten 7,7 miljoen gulden betalen. Dat geld ging naar het Nederlandsch Trust kantoor, waar Leutscher directeur was. Het kantoor zou de rechten op de claim hebben overgenomen. De familie van Tuijn bestrijdt dat en heeft beslag op de miljoenen laten leggen. Zij menen dat het hele bedrag van de schadevergoeding aan hen toekomt, mi nus de proceskosten. Dezelfde familie heeft daarnaast nog een procedure lopen bij de rechtbank om bovenop de claim van 7,7 miljoen gulden nog eens 3,3 mil joen los te krijgen. Het gaat in dit geval over rente die ze zouden hebben gevan gen als de schadeclaim eerder zou zijn toegewezen. In het kort geding eist het Amsterdamse Trustkantoor opheffing van het beslag. Vier miljoen gulden zou nodig zijn om voor september een belastingschuld te betalen. Volgens advocaat R. Rijppaert, die al jarenlang de zaken voor de familie Van Tuijn behartigt, is het kort geding in Breda een poging om via een belasting- truc privévoordeel te halen. Uitspraak op 15 augustus. Nonnaal wil concert niet schrappen bied waarvoor in verband met varkenspest een vervoersverbod geldt. Het betreft een varkens houderij in het Gelderse Bel trum en een bedrijf in het Overijsselse Haaksbergen. In Hoonhorst laat het ministerie morgen de varkens van acht zo genoemde buurtbedrijven pre ventief ruimen. Die bedrijven bevinden zich binnen een straal van twee kilometer rond het met varkenspest besmette be drijf. De Zwolse veemarkt is ver- huisd naar Utrecht. Er wordt overigens nog ge steggeld of het concert van de Achterhoekse boerenrockband Normaal zaterdag in Velswijk doorgaat. Er gaan al tijden ge ruchten dat het publiek dat de band bezoekt, in een aantal ge vallen de pest heeft overge bracht. Maar dat is nooit bewe zen. Normaal, dat het concert niet wil schrappen, is vooral on der boeren geliefd. Het bedrijf in het Overijsselse Hoonhorst waar dinsdag var kenspest werd vastgesteld, had contact met een van de 49 be drijven in het Gelderse Toldijk, die na het constateren van de ziekte in die gemeente preven tief zijn geruimd. Op die 49 bedrijven zou geen sprake zijn geweest van var kenspest, zo deelde het ministe rie van landbouw nog onlangs mee. Gisteravond begon de woordvoerster van het ministe rie te twijfelen. „We vragen ons nu af of we wel helemaal goed hebben gezeten met onze steekproef." In elk geval heeft het ministerie besloten uit voor zorg ook de varkens te laten rui men van alle andere negen be drijven waarmee het Toldijkse bedrijf contact heeft gehad. Daarbij gaat het om twee be drijven die niet liggen in een ge- Generale trekt korte werkweek in rotterdam anp De Generale Bank Nederland mag voor bepaalde groepen werknemers de al ingevoerde arbeidstijdverkorting intrekken. Naar gisteren pas bekend is ge worden heeft het Scheidsge recht voor het Bankbedrijf, een geschillencommissie voor de banken-CAO, de vakbonden en kele maanden geleden in het ongelijk gesteld. De bonden hadden een proces tegen de bank aangespannen om de 36- urige werkweek te behouden. Zij leggen de banken-CAO zo uit, dat een bank zoveel moge lijk werknemers de kortere werkweek moet toekennen. Het terugdraaien van reeds inge voerde arbeidstijdverkorting is naar htm smaak helemaal uit den boze.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 3