'Dit is wraak op Suriname Het PvdA-voorzetje over belasting op koerswinst 'vlekje' Werknemer met niet ongewenst Feiten Meningen DONDERDAG 7 AUGUSTUS 1997 „Bedrijven willen best werknemers inschakelen die gedeeltelijk arbeidsongeschikt zijn. Een bouwvakker die geen zware stenen meer mag tillen, kan prima ad ministratief werk doen of schilderen. Dat weet een werkgever ook wel. Toch neemt hij deze bouwvakker niet aan, want iemand met een zwakke rug, brengt fi nanciële risico's met zich mee. Zeker nu het ziektever zuim niet meer collectief wordt vergoed, maar de baas het ziekengeld uit eigen zak moet betalen. Kortom: een bouwvakker die in de WAO zit, komt daar nooit meer uit." Milo van Osch, manager van uitzendbureau Con structief (een dochteronderneming van SFB-groep en Content) wilde deze vicieuze cirkel doorbreken. Sa men met de arbodienst SFB ArboDuo heeft het uit zendbureau daarom een plan gemaakt om arbeidson geschikte bouwvakkers toch de arbeidsmarkt op te krijgen. Een werkgever kan zonder zorgen een werk nemer 'met een vlekje' in dienst nemen, want het uit zendbureau belooft alle risico's voor eigen rekening te nemen. En dat blijkt te werken. Sinds de geboorte van het plan, een maand geleden, zijn zes gedeeltelijk arbeids ongeschikten aan een nieuwe baan geholpen. Een timmerman en een metselaar zijn bijvoorbeeld admi nistratief werk gaan doen bij een nieuwe baas. ,,De werkgevers zijn enthousiast, ze vinden het prachtig dat ze iets kunnen doen voor WAO'ers die graag weer de handjes laten wapperen." Constructief heeft dan ook wel de wind in de zeilen, wat betreft de situatie op de arbeidsmarkt. De bouw heeft al jaren een chronisch tekort aan vaklieden. Timmerlieden, metselaars, uitvoerders en calculato- ren zijn niet aan te slepen. „Daardoor zijn werkgevers natuurlijk eerder geneigd om een gedeeltelijk arbeids ongeschikte een kans te geven. Zeker wanneer wij een kracht aanbieden met jarenlange ervaring in de bouw." De samenwerking tussen een uitzendbureau en een arbodienst is uniek in Nederland. Volgens Van Osch is dat nu juist de truc om een werknemer die uit het ar beidsproces dreigt te vallen, snel op te pikken. Zodra Ed Allefen uit Vleuten was de eerste bouwvakker die via 'Constructief weer aan het werk kon. FOTO GPD ROLAND DE BRUIN een werkgever een werknemer ziek meldt, neemt SFB ArboDuo contact met hem op. Een bezoek aan de be drijfsarts moet vervolgens duidelijk maken of de werk nemer graag wil werken en wat hij nog kan doen. De arbodienst schakelt daama Constructief in, die voor hem op zoek gaat naar een nieuwe baan. Vermoedt de arts dat de werknemer slechts tijdelijk zijn werk niet kan doen, dan gaat het uitzendbureau op zoek naar een nieuwe baas in dezelfde bedrijfstak. De oude werkgever blijft een deel van het salaris en de premies doorbetalen. Het bedrijf dat de gedeeltelijk arbeidsongeschikte inleent, betaalt het andere deel. De oude baas is dus goedkoper uit dan wanneer zijn zieke werknemer thuis zit. Zodra de werknemer weer is goedgekeurd door de bedrijfsarts, kan hij terug naar zijn oude werkplek. Blijkt echter dat de gedeeltelijk afgekeurde bouywak- ker niet meer terug kan, bijvoorbeeld omdat het werk bij zijn oude baas niet meer aankan, dan wordt het ar beidscontract met de oude werkgever verbroken. Constructief neemt dan de werknemer in dienst als uitzendkracht en detacheert hem bij een nieuwe werkgever. „Op dat moment hoeft hij niet meer per se in dezelfde bedrijfstak terecht te komen. Hij kan net zo goed een baan krijgen die onder een andere CAO valt, bijvoorbeeld de uitzend-CAO." „In de bouwsector is het plan van Constructief en de arbodienst een gat in de markt", voorspelt Jolande Dirkx, manager van SFB ArboDuo. Veel oudere bouw vakkers verrichten al dertig tot veertig jaar zwaar werk, waardoor een groot deel in de WAO terechtkomt. „Ze verdienen het niet om vlak voor hun VUT of pensioen uit het arbeidsproces te vallen. Met ons plan lopen VUT en pensioenregelingen gewoon door. Bovendien kunnen ze lichter werk gaan doen en gezond en wel hun oude dag halen." Voor de werkgever heeft het ook veel voordelen om arbeidsongeschikte werknemers aan het werk te hou den. Op het moment dat hij zijn zieke personeel aan een baan helpt, neemt het uitzendbureau de admini stratie over. „-Voor aannemers is dat heel belangrijk. Ze willen niet belast worden met de administratieve rompslomp van zieke werknemers. Tachtig procent van de bedrijven heeft minder dan vijftien werkne mers in dienst. De baas is meestal ook gewoon een bouwvakker die meewerkt op de steiger. Hij wil ge woon bouwen en verder geen sores." Tot nu toe waren alleen de arbeidsbureaus verant woordelijk voor de herplaatsing van gedeeltelijk ar beidsongeschikte werknemers. Maar volgens Dirkx voelen zij zich absoluut niet bedreigd door de komst van Constructief en SFB ArboDuo. „Arbeidsbureaus worden steeds vaker geconfronteerd met de vraag waarom hun kaartenbakken maar niet slinken. Ze wil len daarom maar al te graag dat de afgekeurde bouw vakkers weer de arbeidsmarkt opgaan." Constructief voert momenteel zelfs gesprekken met de arbeids voorziening om tot vergaande samenwerking te ko men. „De tijd dat uitzendbureaus en arbeidsbureaus ruzieden omdat ze in eikaars vaarwater zaten, is in de bouw voorgoed voorbij UTRECHT SYLVIA MARMELSTEIN lastig blijven." Lachmising deelt niet d( ting van Kout dat de ven gen een verlammende u king hebben op het dag< ven in Suriname. „Integi Ik denk dat de bevolking langzamerhand denkt: 'I land kan de pot op'." Lachmising is wel bedui de reactie van het bedrij „President Wijdenbosch tijdens zijn bezoek hier j gesprekken gehad met h derlands bedrijfsleven. I dernemingen hebben w nodig. Suriname is qua I schatten één van de zevi rijkste landen ter wereld we hebben investeerder om de schatten uit die b te halen. Zeker nu de Ne landse regering niet ech maakt. Bedrijven die al zijn in Suriname, zoals Nedam, haken niet zone af. Over nieuwe investee ben ik minder zeker. Ma mochten de Nederlande huiverig geraakt zijn, da nog genoeg andere bedt de wereld waarmee we 2 kunnen doen." AMSTERDAM ANP land wordt gegijzeld als een man, die zoveel invloed heeft op eenieders dagelijks leven, verdachte is. Het hele sociale en economisch leven ligt lam door die onzekerheid. In Nederland is dat anders. Daar zijn meer pijlers die het voortbestaan van het systeem garanderen. Het Groen Links Tweede Ka merlid van Surinaamse afkomst Tara Varma is het daarmee eens.Als je een punt hebt, maók 'm dan. Als je iemand een jaar lang in het verdachten bankje plaatst, werkt dat specu laties in de hand en dat is voor niemand goed." Afgezien daarvan vindt Varma dat Justitie gewoon haar werk moet doen, of de verdachte nu Bouterse heet of Jansen. „Dat is de normale gang van zaken en daar moet geen uitzondering op komen." Volgens R. Lachmising, direc teur van de Surinaamse Lucht vaart Maatschappij (SLM) in Nederland, is de Surinaamse gemeenschap een beetje moe van de niet aflatende beschuldi gingen aan het adres van Bou terse. „We doen ons best om het land op te bouwen, zijn heel positief bezig. Blijkbaar zijn er figuren die dat niet goed vin den. Die zien liever dat we arm- Woede over internationaal opsporingsbevel tegen Bouterse Rick van der Ploeg, Tweede Kamerlid van de PvdA, liet gisteren op de radio horen voorstan der te zijn van een belastingheffing over koers winsten op aandelen. Het standpunt van Van der Ploeg komt op een moment dat de beurzen record na record breken en menig Nederlander zijn geluk op de beurs uitprobeert. Het is natuurlijk wat vreemd dat het inkomen dat men geniet door een koersstijging, het ver schil in prijs tussen de aankoop en verkoop van een aandeel, onbelast is. Uitein delijk wordt over een uitgekeerd dividend of het inkomen dat men verdient door arbeid gewoon be lasting geheven. Dit heeft echter alles te maken met de zogenaam de bronnenleer in de Nederlandse belastingwet. Laat ik het uitleggen: de bronnen- leer houdt in dat alleen dat wat uit de bron komt belast is. Een eigen huis is bijvoorbeeld een bron. Als men zelf in dit huis woont dan is het huurwaardeforfait belastbaar inkomen en als men het huis ver huurt dan is de ontvangen huur belastbaar inkomen. Het huur waardeforfait of de huur komt im mers uit de bron (het huis) en is dus belastbaar. De vermogensstijging van de bron zelf (het huis dus) is echter niet belastbaar. Als het huis in waarde stijgt, is deze stijging onbelast. Er is echter ook een andere kant aan het verhaal. Als het huis in waarde daalt dan is dit verlies ook niet aftrekbaar. Datzelfde geldt dus voor aan delen: het dividend, de inkomsten uit de aan delen is belast, maar de vermogensstijging van het aandeel zelf (de bron) is onbelast. Het voorstel van Van der Ploeg betekent dat voor aandelen de belastingwetgeving af moet van het hiervoor geschetste bronnenstelsel. Wie denkt dat hiervoor het hele belastingstelsel op zijn kop moet worden gezet vergist zich. Voor belastingbetalers die tenminste vijf pro cent van de aandelen in een bedrijf hebben (de zogenoemde aanmerkelijk belanghouders) geldt al jaren dat ook koerswinsten belast zijn tegen een tarief van (tegenwoordig) 25 procent. In principe kan de regering dus gewoon bepa len dat deze heffing voor grootaandeelhouders voor alle aandelen zal gelden. Een en ander zal dan dus ook betekenen dat koersverliezen voortaan aftrekbaar zijn. Een beurscrash kan dan een flink gat in de begroting slaan. Hoewel het bovenstaande op zichzelf redelijk simpel te realiseren lijkt, zitten er toch allerlei haken en ogen aan de invoering van een der gelijke belasting. Zo kan men een echte vermo genswinstbelasting op aandelen invoeren. Er hoeft dan alleen belasting te worden betaald op het moment dat de aandelen verkocht wor den en er dus winst wordt gemaakt. Nadeel hiervan is dat iedereen zo lang mogelijk zal proberen te wachten met het verkopen van zijn aandelen (belastinguitstel). Daarnaast kan de regering ook een vermogensaanwasheffing op aandelen invperen. Elk jaar wordt dan over de vermogensvermeerdering van dat jaar 'het vermogen dat is aangewassen', belasting gehe ven. Een groot nadeel hiervan is dat er dan al belasting moet worden be taald op het moment dat de aande len nog niet zijn verkocht, en er dus nog geen geld beschikbaar is. Er zijn geruchten dat het ministerie van fi nanciën op dit moment op een der gelijk belastingheffing studeert. Een ander probleem, die voor een belasting op vermogenswinsten in het algemeen geldt, is hoe men moet controleren dat er een koers winst is gemaakt. Professor P. Kave laars van de Erasmus Universiteit, droeg onlangs in een rede bij de aanvaarding van zijn ambt als hoog leraar fiscale economie hier een op lossing voor aan. Hij denkt bijvoor beeld aan een verplichting voor banken om financiële transacties met aandelen vast te leggen. Daarnaast zou een uitwisseling van inlichtingen in Europees verband de con trole ten goede komen. Kavelaars is overigens sowieso voorstander van de invoering van een vermogenswinstbelas ting. Volgens hem is alleen nog de vraag of ge kozen moet worden tussen vermogenwinst- of vermogensaanwasbelasting. Uit de weten schappelijke hoek heeft Van der Ploeg dus al de nodige steun ontvangen. De vraag zal ech ter zijn of ook uit politieke hoek er voldoende draagvlak voor de invoering van een dergelijke belasting zal zijn. Met name de met aandelen speculerende, rijkere Nederlander zal bezwa ren hebben en een lobby beginnen tegen de invoering van een dergelijke belasting. Het is overigens ook niet ondenkbaar dat de uitlatingen van Van der Ploeg in feite niet meer zijn dat een één-tweetje met staatssecretaris Vermeend van financiën (ook afkomstig van de PvdA). Doordat Van der Ploeg nu de voorzet heeft gegeven kan Vermeend rustig de reacties uit de samenleving noteren en deze tegen el kaar afwegen. Blijkt de invoering politiek haal baar dan kan Vermeend de bal inkoppen door met een wetsvoorstel te komen die een vermo genswinstbelasting op aandelen introduceert. Of dit werkelijk zo is zullen we nooit te weten komen. Maar hoe dan ook: de voorzet is gege- Desi Bouterse wordt door grote delen van de Surinaamse bevolking op handen gedragen. Emiel Esajas ziet de internatio nale opsporing als een duidelij ke wraakneming van de Neder landse overheid op een Suri naamse regering 'die nu eens niet naar de pijpen van Neder land danst'. Esajas is politicus in de stads deelraad Zuidoost, de Amster damse wijk waar met 40.000 le den de grootste Surinaamse ge meenschap in Nederland te vin den is. Het nieuws sloeg daar behoorlijk in, meldt Esajas. 'De nieuwe uitzendkracht Bedrijven willen meer uitzendkrach ten inlenen dan zich bij de balies van de uitzendbureaus aanmelden. De bu reaus moeten daarom actief op zoek naar nieuwe uitzendkrachten. Overal in het land werven ze groepen die ze tot voor kort links lieten liggen zoals langdurig werklozen, arbeidsonge schikten, vutters en herintreders. Ook richten steeds meer bureaus zich slechts op één bepaalde beroeps groep. Het laatste deel uit een serie van vier: afgekeurde bouwvakkers ke ren via Constructief terug op de ar beidsmarkt. „Mijn telefoon stond vanmor gen roodgloeiend. De mensen zijn boos. Kijk, niemand keurt cocaïnehandel goed. Maar Ne derland weet wat een persoon als Bouterse betekent voor Suri name. Zijn invloed is van le vensbelang. En zeg nou zelf, tij dens de IRT-affaire bleek dat Nederland zelf een pond boter op het hoofd heeft als het om drugs gaat." Nederland, zo vindt Esajas, moet zijn beta lingsverplichtingen nakomen en Suriname eindelijk met rust laten om het land te kunnen opbouwen. Niet iedereen is het met Esajas eens. „Of het nou Kok, Clinton of Bouterse is, als iemand crimi nele daden heeft gepleegd moet het recht zijn loop hebben", vindt Winston Kout. Hij is voor zitter van het jaarlijks Kwakoe- festival en oprichter van het uit zendbureau Coloured Holland. Kout zet wel vraagtekens bij de langdurige onzekerheid die er was over de vraag of Nederland over concrete aanwijzingen be schikte van criminele activitei ten door de ex-legerleider en huidig Adviseur van Staat Bou terse. „Misschien was er een goede reden voor, dat weet ik niet. Maar de gevolgen voor Su riname zijn ingrijpend. Een heel WIM STEVENHAGEN De Surinaamse ministei nanciën Mungra heeft v tend namens de Surinaa gering het Interpol-arres vel een tijdbom genoem relatie is al zo broos en dan zo'n signaal afgeeft, kent dat dat Nederland i trekkingen wil bevriezer goede verhouding tusse: volkeren verdient beter' de bewindsman. De Surinaamse regering arrestatiebevel tegen de malige legerleider Boute los van acties van Neder regeringszijde om schac rokkenen aan de reputa de Republiek Suriname criminalisering van haai ringsfunctionarissen'. 2 raadt zich 'diepgaand' 0 reactie. De Nationale Democrat Partij (NDP) in Surinam onder de indruk van het tatiebevel tegen hun pre te partijgenoot Bouterse Rambali, parlementslid NDP vindt dat 'Nederlai moet ophouden met de; grap'. Hij vindt het onge de voormalig legerleidei ge ambtenaar en voorzii de grootste partij in Suri (de NDP) op deze manii beklad. PARAMARIBO ANP De Surinaamse gemeenschap in Nederland reageert met gemengde gevoelens op de uitvaardiging van het intern: tionaal opsporingsbevel tegen Desi Bouterse. Het recht moet zijn loop hebben, vindt men. Maar algemeen bestaa de indruk dat Nederland vooral hard bezig is om Suriname blijvend onder de duim te houden, nèt als de ontwikkf lingen de goede kant op gaan. 'Arrestatiebs is een tijdbc

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 2