'Leiden heeft hotel in het hart nodi Hotel Centraal 'Ik zal kou vatten en dan sterven' 'Parkeren voor hotel rampzalig ENBOEK 'Door dat gefiets, ruikt het hier zo sehoe D uitsers, een handvol Fran sen, wat Engel sen en een ver dwaalde Italiaan is zo ongeveer de gebruikelijke mix buitenland se toeristen in de regio. Daar kijkt ondertussen niemand meer van op. Maar een Mexi caanse familie... En dan nog wel op het rustige Kaageiland in Hotel Orion. Wat bezielt die lui? Pappa, mamma en kinderen Berumen begrijpen de verba zing niet. Het is toch zo 'ontzet tend mooi en groen' hier? Ziet de verslaggever dan niets moois in het Hollandse polderland schap op een druilerige dag? Okee, het weer is dan niet fan tastisch, maar depressing zou den ze het toch niet willen noe men. „Nee, Holland is fantas tisch." DONDERDAG 7 AUGUSTUS 1997 Leiden Promotie VVV droomt van stadshotel en -camping plek waar het hotel kan komen wél. „Ik denk dat er bijvoor beeld moet worden gedacht aan het voormalige weeshuis aan de Hooglandse Kerkgracht. Dat komt een keer vrij. En de sfeer - vorming is er prachtig. Je hebt er bijvoorbeeld nog een oude, authentieke regentenkamer. Dat betekent dat je er meteen weer een attractie bij hebt." Daarnaast denkt Scheffer aan andere gebouwen die leegstaan. Zoals de oude meisjesschool aan de Garenmarkt. En zelfs meelfabriek De Sleutels aan de Oosterkerkstraat. 'Dat is een ge schikte plek voor een jeugd- of een low-budgethotel', schreef Scheffer al eens. En daar blijft het niet bij. „Behalve over een stadshotel vind ik dat we ook moeten na denken over een stadscamping. Ik vind namelijk dat goedkope overnachtingen in Leiden nau welijks mogelijk zijn. En in de zomer liggen er allerlei velden' braak. Er moet toch een moge lijkheid zijn om daar te kunnen overnachten?" En hij somt een aantal velden op: het Ankerpark, Roomburg, de open lucht-ijsba- nen in de Stevenshof en Oegst- geest. Of de 'gewone' sportvel den, desnoods. „Ik heb geen idee of dat laatste haalbaar is. Maar het enige wat ik zeg is: je moet het niet uitsluiten." Een camping met een cultuur historisch tintje? Scheffer schudt beslist het hoofd. „Je moet wat zo'n camping betreft niet alleen uitgaan van behoef ten. Op het moment dat je cam pingplaatsen gaat aanbieden, Anna Pavlova. Prima ballerina assolutavan het klassieke ballet. De laatste grijsaards die haar ooit 'De Stervende Zwaan' heb ben zien dansen, spreken van een wonder van gratie en mi miek. Een legendarische per soonlijkheid, poëzie op spitzen. Op 23 januari 1931 ging er een schok door de internationale danswereld: de wereldberoem de ballerina overleed op 50-jari- ge leeftijd. In Hotel des Indes in Den Haag. Het Leidsch Dagblad meldde op die noodlottige dag: Voor rust te gaan nemen, zou de groote Russische danseres Anna Pavlo va nog een tournee maken door het land. Helaas, het heeft niet mogen zijn. Nauwelijks hier ge arriveerd, werd zij ongesteld en hedennacht half één is zij in Hotel des Indes, te Den Haag, waar zij werd verpleegd, zacht ontslapen. De overkomst uit Pa rijs van haar Russischen dokter heeft niet meer mogen baten'. In een gedenkboek van Hotel des Indes staat dat Pavlova kou zou hebben gevat bij een spoor wegongeluk in Frankrijk tijdens haar reis naar Den Haag. Mid den in die koude januarinacht verscheen in Pavlova's sterfho- tel haar impresario Ernst Kraus om aan de daar aanwezige jour nalisten mee te delen: 'Heren, vannacht na half één is de grootste danseres aller tijden zacht verscheiden. Nog heden nacht zal haar stoffelijk over schot naar een rouwkamer in het ziekenhuis Westeinde wor den overgebracht'. Twee dagen na haar dood werd het stoffelijk overschot van Pa vlova overgebracht naar Lon den. Van dat transport versche nen in alle kranten grote foto's. Zes dragers die haar kist, bedekt met bloemen, de loopplank van de Batavier II op droegen. Zes lompe, Nederlandse mannen met het lijk van een vrouw wier voeten de zwaartekracht had den getart. Pavlova stierfin de salon, rechts van de entree van Des Indes. Die salon is naar haar ver noemd. Er hangt een schilderij van de ballerina, die' zich erg thuis moet hebben gevoeld in deze rijke omgeving. Toen zij aankwam, waren er drie ver trekken in haar lievelingskleur lila ingericht. Bibberend en koortsig, zo meld de een journalist van NRC-Han- delsblad, was zij vanuit Parijs in Den Haag gearriveerd. Op het station overhandigde haar Ne derlandse impresario Ernst Ballerina Anna Pavlova overleed in Hotel des Indes Leidse parkeerregels zijn aan toeristen niet uit te leggen „De situatie is rampzalig", zegt Ton Tous- sain. „Wekelijks heb ik een tiental gasten dat hier niet langer wil blijven." De eigenaresse van het Leidse hotel Nieuw- Minerva heeft geen goed woord over voor de verkeer- en parkeersituatie in de binnen stad. Het kost haar klanten, zegt ze, en niet zo'n beetje ook. „Stel, je komt over de Willem de Zwijger laan Leiden binnen. Als je dan het bord 'Centrum' volgt, ga je over het station en dan stuit je op de Turfmarkt. Dus moet je helemaal via de Morsweg en het Noordein de hierheen komen. Afijn, dan staan ze eindelijk voor de deur, een beetje chagrijnig natuurlijk, en dan vra gen ze aan mij waar ze hun auto kunnen parkeren. En wat moet ik dan zeggen? 'Ner gens'. Nou, dan hebben ze er meteen al niet veel zin meer in." Parkeren is wel mogelijk voor de deur van Nieuw Minerva (aan de Boommarkt) maar vrijwel alleen met een 'dagkaart' ter waarde van 15 gulden. Daar mee mag je ook op plaatsen voor 'vergun ninghouders' staan. Want de acht parkeer plaatsen bij de betaalautomaat zijn vrijwel altijd bezet. Probleem is echter dat de parkeerregels moeilijk zijn uit te leggen aan de meeste buitenlanders. Het woord 'vergunninghou der' is voor vrijwel elke toerist onbegrijpe lijk. „En er staan dus nergens Engelse of Duitse borden die het parkeersysteem uit leggen. Mijn gasten komen hier aan, zien een parkeerplaats en gaan daar dan gewoon staan. Dat een groot gedeelte van de plaat sen alleen voor vergunninghouders is, zien ze niet." Volgens Toussain zijn er veel gastj na een paar pogingen gewoon op| „Dan pakken ze hun spullen en Begin mei had ik een bus met gas! zou een maand later een tweede 1 van dezelfde organisatie. Maar dit slechte ervaringen van de eerste g annuleerd." Om problemen te voorkomen, vei Toussain haar gasten naar het Ha terrein. „Maandelijks haal ik daar parkeerkaarten. Daar vertel ik dar leuk verhaal bij, over de bus drive centrum. Hartstikke leuk, zeg ik d Ja, je moet het toch een beetje poi den voor je gasten. Alleen die bus centrum, die rijdt dus niet altijd.'- ERNA STRAATSMA een goede functie vervullen. Maar we hebben meer bedden nodig, en meer keuzemogelijk heid. Het ontbreekt ons nog aan een hotel middenin de stad, waar men zich begeeft in een omgeving die vijfhonderd jaar oud is. Dat is waarvoor men naar Leiden komt. Driekwart van de toeristen die naar Leiden komen, komt uitsluitend voor de cultuurhistorische binnen stad." Een exploitant of ontwikkelaar voor het stadshotel heeft Schef fer nog niet. Ideeën over een Kraus haar een bos tulpen. Een maal in haar hotel moest Pavlo va alle feestelijkheden afzeggen. Ze had 'hevige pijnen in de zij'. De hoteldokter constateerde pleuritis ten gevolge van een verwaarloosde verkoudheid. Dit tot woede van de eigenzinnige Pavlova, die er vast van over tuigd was dat ze in Parijs iets verkeerds had gegeten. Maar de lijfarts van Koningin Wilhelmi- na, die om een second opinion' werd gevraagd, bevestigde de diagnose. De danseres kreeg kamfer- en coffeïne-injecties en men diende haar zuurstof toe. Het mocht allemaal niet meer baten. Haar laatste woorden: 'Speel die laatste maat zachtjes'. In de biografieën wordt Pavlova afgeschilderd als een diep-tragi- sche vrouw die geleefd werd door haar man en impresario Victor Dandre, een losbol die zij uit de gevangenis wist te hou den door het betalen van een grote dwangsom. Pavlova, zo wordt verteld, dronk als een tempelier en rookte de ene siga ret na de andere. Na haar dood reisde Dandre onmiddellijk naar Londen om daar haar bankrekening te plunderen. Het tournee van het balletgezel schap van Pavlova ging on danks de dood van de leidster door. Op een wel zeer bijzonde re wijze werd de grote ballerina in de voorstelling geëerd. 'De zaallichten waren gedoofd. Het doek ging op en het orkest speelde 'Le Cygne' van Saint- Saëns. Het toneel bleef op een schijnwerper na leeg'. Voordat zij naar Den Haag ver trok, had Anna Pavlova bij een modehuis in de Rue Rivoli nog een jas van sabelbont willen ko pen. Maar die vond haar echt genoot te kostbaar. Het werd een andere jas, die moest wor den vermaakt. Toen ze het kle dingstuk de dag voor haar ver trek ging ophalen, was het nog niet klaar. Tegen de verkoopster van het modehuis grapte Pavlo va: 'Ik zal kou vatten, en dan zal ik sterven en dan zal niemand de rekening betalen'. bic Hor lotel Wassenaar, wat is er mis met je? Toen je er pas was, was ik jaloers op je. Zo mooi en sta tig stond je er bij, een pareltje in de Wassenaarse weide. Als ik al hijgend en puffend kwam langshollen over de Wassenaarse weg van Kativijk naar Wassenaar, lachte je me altijd toe. Als de winter naderde, bleef j? lachen. Buiten was het al tijd winderig en koud, de weg naar huis was oneindig, maar als ik even vluchtig naar binnen keek. was het knus en gezellig. Het vuur in de open haard brandde. Er zaten mensen binnen te keuvelen en te eten. Op het par keerterrein stonden dikke BMW's en Mercedessen. Het ging je goed. Maar dat was schijn. Je ging failliet. Je wankelde. Ik hield je in het vizier, het vuur binnen brandde zo nu en dan, maar het was flets. Je kreeg andere gasten. Asiel zoekers. Daar heb ik niks op tegen, maar ineens zag ik fietsen op het balkon. Vreselijk. Je mooie letters verdwe nen van het dak. Je werd naamloos. Je verpauperde De asielzoekers zijn nu verdwenen. Je staat te koop. Ik heb je bekeken. Van buiten toon je mistroostig, van binnen huil je. Je bent vewallen. Wie zou je nog willen hebben? Aan wie behoor je toe? Wie heeft je dit kwaad allemaal aangedaan? Blijf je nog bestaan? Vragen die de makelaar niet wil beantiuoor- den. Een deken van geheimzinnigheid omsluiert je. Ik beloof je: de onder ste steen komt boven, ik geef je antwoord op alle prangende vra gen. Ik héb ook een vraag, maar niet aan jou. Ik bevind me misschien op gevaarlijk terrein, maar hadden de gas ten van de laatste ja ren, de asielzoekers, in riul voor hun verblijf hier jou niet een klein beetje kunnen onder houden? ROB ONDERWATER Het is alsof Tjeerd Schef- ifer, de nieuwe baas vgin Leiden Promotie VW, zojuist een carrière is be gonnen als ziener. „Ik zie het helemaal voor me: een groot hotel, midden in de cultuurhistorische omgeving van de bin nenstad. Ik zie..." Hij leunt achterover. „Ik zie de sfeer van de zeventiende eeuw, de achttiende eeuw... Maar dan verwerkt in de mo derne tijd. Ik zie modem inge richte hotelkamers, met kleu- ren-tv en ligbad. Maar ook een bar of een lounge die helemaal is ingericht zoals men dat vroe ger deed." Scheffer heeft het niet over ho tel Nieuw Minerva, Mayflower of De Doelen. De VW-directeur in spé heeft het over een hotel dat nog niet bestaat. Een stads hotel om precies te zijn. „Het idee staat nog volledig open, hoor", zegt Scheffer, weer met beide benen op de aarde. „Maar het is wél een idee dat goed moet worden verkend." Scheffer vindt dat het aantal toeristen dat in Leiden blijft sla pen flink omhoog kan. Met een uitgekiende promotiecampagne verwacht hij jaarlijks 300.000 toeristen, inclusief dagjesmen sen, te kunnen lokken. Het aan tal overnachtingen moet om hoog van ruim 175.000 nu naar 185.000 rond de eeuwwisseling. Scheffer heeft daar direct be lang bij: aan elke toerist die in Leiden blijft slapen, verdient zijn vernieuwde VW drie gul den subsidie. En daar komt het stadshotel om de hoek kijken. Want de grotere toeristenstroom mag onder geen beding uitwijken naar ho tels buiten de grenzen van de Sleutelstad. „Ik ben er absoluut van overtuigd dat Holiday Inn, Golden Tulip en alle anderen kan het best zo zijn dat de doel groep groter wordt. Dat er een heleboel mensen op Leiden af komen die hier op een alterna tieve manier heen willen ko men. Op de fiets, bijvoorbeeld. p Al te historisch hoeft zij ping niet te zijn. Er hos ridders rond te lopen. MAARTEN KEULEMANS OOK HST LEIDSCH DAGBLAD/ HOTEL CENTRAAL RIJDT IN EEN fe AUTO VAN HUURMIJ HUURMIJ/AUT0 PETER Prljsvoorbeeld ford Ko f, 75/- per dag, 1(H) km vrij I I D E H LEI Op 23 janua ri 1931 ging overleed op 50-jarige leeftijd. In De Kaag is hun uitvalsbasis om Nederland te bekijken. Vier da gen verblijven ze bij de vriende lijke mensen in Orion. Iedereen in Nederland is eigenlijk zeer fiiendly. Ze zijn danig onder de indruk van het volk der lage lan den. Ook knap vinden ze al dat gefiets. Een bezigheid waar zij zich niet aan durven wagen, maar die wel heel goed is voor Holland. „Want daardoor ruikt het hier natuurlijk zo schoon." In Mexico zou dat eigenlijk ook ingevoerd moeten worden, vin den de Berumens. „Want dat is toch zo'n vreselijk vervuild land", aldus moeder Berumen. En dan wonen zij nog niet eens in Mexico City, 'de grootste stinkstad op aarde', maar een paar honderd kilometer verder op in Queretaro. Een stad die lang niet zo schoon is als Am sterdam, laat staan zo veilig. Want wat dat laatste betreft, heeft Nederland het ook mooi voor mekaar, zegt vader Beru- Vreemde Gasten Het gezin Berumen uit Mexico maakt een reis door Europa. is ontzettend mooi en ontzettend groen." foto hii men goedkeurend. „België trou- Oostenrijk. Inderdaad wens ook. Dat is ook een goed land." De twee kleine landjes waren een goede start van hun trip 'Europa in dertig dagen'. Op het programma staan nog Frank rijk, Duitsland, Spanje, Italië en veel landen, vindt de Maar ze hebben geen „We gaan niet jakker huurauto. We zien we we waar zijn.' MARIJN KRAMP

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 18