ouwVaria nu veel overzichtelijker en mooier Larissa terug bij moeder Natalie gratis Dat wordt weer extra genieten deze bouwvak. Randstad Stadsarcheoloog wroet nog even in historie rosse buurt Aan parkeerplek geen gebrek Amsterdam wil minima in verzekeringspakket Utrechters opgepakt met vals geld Hoogove investeer half milj (na grondige verbouwing) Zoeterwoudseweg 11, Leiden, tel. (071) 531 51 31 Ontruiming kraakpand krijgt grimmig staartje Gratis flessenopenj breekt Heineken o Morgen drukste dag op Schiphol DONDERDAG 7 AUGUSTUS 1997 CHEF HANS JACOBS. 071-5356414. PLV -CHEF RUDOLF KLEUN) amsterdam anp Stadsarcheoloog J. Baart heeft weer een klein stukje Amster damse historie aan de vergetel heid ontrukt. In het hart van de rosse buurt, op het Oudekerks- plein. diepte Baart resten van een kerkhofmuur op uit de der tiende eeuw en stuitte hij op een opmerkelijk gave gevelsteen uit de zestiende eeuw die het huis van de rijke koopman/re gent Pieter Bicker sierde. De opgravingen in dit oudste deel van de stad, gaan in een noodtempo. Op 14 jiüi kon Baart beginnen, eind deze week gaat het zand er weer over en verrijst er op deze plek een kin deropvangcentrum. De werk zaamheden mogen zich in de warme belangstelling van de prostituees verheugen, die het vanwege de hoge temperatuur overdag niet bepaald druk heb ben. Omstanders toonden op hun beun meer belangstelling voor de schaars geklede dames, dan voor de put. De gevelsteen, met de uitge hakte afbeelding van een pauw. trof Baart aan tijdens de eerste fase van de opgraving. De af beelding sierde het huis War moesstraat 69 aan het eind van de zestiende of het begin van de zeventiende eeuw. Het huis was één van de duurste in de straat. Hoe welvarend deze buurt vroeger was blijkt ook uit een andere vondst: fragmenten van een uit Sevilla geïmporteerde plavuizenvloer met kunstig uit gevoerde patronen. Die kwa men alleen voor in de woningen van de zeer welgestelden en werden in Amsterdam nog niet eerder aangetroffen. Tijdens de tweede fase van de werkzaamheden vond Baart de vijftiende eeuwse funderingen van de eerste huizen die hier stonden. Opvallend noemt hij het dat de toiletten zich In de huizen bevonden en niet, zoals destijds gebruikelijk was, erach ter. ..Misschien vvilde men de zaken wat netter aanpakken in verband met de aanwezigheid van de Oude Kerk.'' In de derde fase groef Baart tot vijf, zes meter onder het straatoppervlak. Hij vond een muur van het voormalig kerk hof uit het midden van de der tiende eeuw en de resten van een sloot die vermoedelijk rond de eerste stenen kerk liep, die aan het begin van de dertiende eeuw verrees. Vanaf maandag 11 augustus bedelven bouwvak kers alle vondsten die Baart niet meer kan redden, onder een dikke laag zand ten behoeve van een twintigste eeuws bouw sel. amsterdam anp Amsterdam wil mensen met een minimuminkomen via de gemeentelijke sociale dienst een brand- en aansprakelijk heidsverzekering aanbieden voor 14,27 gulden per maand. Dit heeft een woordvoerster gisteren gezegd. Hiervoor heeft de gemeente een plan opgesteld met parti culiere verzekeraars. De verze kering is bedoeld voor cliënten van de sociale dienst. Die zijn niet verplicht op het aanbod in te gaan. De verzekering is zo goedkoop omdat de gemeente uitgaat van een relatief grote groep deelnemers. De sociale dienst trekt de premie auto matisch af van de uilkering, waardoor de incassokosten beperkt blijven. Het plan wacht nog op goedkeuring van de cliëntenraad van de sociale dienst. Deze komt half augus tus weer bij elkaar. De verzekering vloeit voort uit het armoedebeleid van de gemeenteraad. Het is een van de eerste posten waarop be zuinigd wordt, zei de woord voerster. Hoeveel Amsterdam se minima niet of slecht verze kerd zijn, is onduidelijk. De gemeente denkt dat 30 a 40 procent van de uitkeringsge rechtigden gebruik zal maken van het aanbod. De sociale dienst in Rotter dam ontwikkelt vergelijkbare plannen. Arnhem boog zich in mei al over een collectieve ziektekostenverzekering voor minima, die eventueel kan worden uitgebreid met een in boedel- en aansprakelijkheids verzekering. utrecht gpd Drie Utrechters van 16, 18 en 21 jaar zijn gistermiddag aange houden omdat zij bij verschil lende winkels in Utrecht met een vals biljet van 250 gulden wilden betalen. Het drietal wilde met het val se biljet onder meer flessen sterke drank kopen. Geen van de winkeliers accepteerde het biljet. Omdat een aantal van hen vermoedde dat het biljet vals was. werd de politie inge schakeld. Die heeft de jongens aangehouden en in verband met nader onderzoek ingeslo ten. Winkeliers hebben in het al gemeen weerzin tegen de Vuur toren, het briefje van 250 gul den. Grootwinkelbedrijven zoals Vroom Dreesman heb ben niet zoveel moeite met de Vuurtoren. Amsterdam Maar liefst acht invaliden-parkeerplaatsen zijn er op de Amsterdamse Rooseveldlaan op een stukje van honderd meter gereser veerd. Is het normaal gesproken moeilijk om in de hoofdstad een plaatsje te bemachtigen, hier is aan parkeerplek geen gebrek. foto»anp Gelukkige ontknoping ontvoeringsdrama zaandam gpd Vermoeid maar opgelucht stap te de Zaandamse Natalie Guaita (26) gistermorgen om kwart over acht de aankomsthal van Schiphol binnen. Op haar nek zat dochtertje Larissa (3), die zeven weken geleden door haar vader was ontvoerd naar Suri name. Verbaasd keek de peuter naar de vele mensen die spe ciaal voor haar en haar moeder naar de luchthaven waren geko men. Niet alleen journalisten en familieleden dromden om hen heen. maar ook collega's van Natalie met een groot spandoek 'Hoera, Larissa is weer bij haar mamma!' Vrijdag was Natalie gebeld door de Zaanse politie. Ze kon Larissa in Paramaribo gaan op halen. Maandagmorgen ver trokken Natalie en haar moeder naar Suriname en amper 48 uur later keerden ze terug met La rissa. Een angstige droom was voorbij. Larissa werd vrijdag 13 juni door haar vader meegenomen, zogenaamd voor een weekje Euro Disney in Parijs. In werke lijkheid echter ging de vader met zijn dochter naar Surina me, met de bedoeling Larissa daar te houden. Voor moeder Natalie brak een spannende tijd aan. Samen met een aantal col lega's voerde ze een pamfletten- actie op Schiphol. Iedereen die naar Suriname vertrok, werd gevraagd uit te kijken naar La rissa. Eind juli hoorde Natalie dat de Surinaamse politie de verblijfplaats van haar dochter kende. Toen Natalie dinsdag haar dochtertje terugzag, in een Suri naams kindertehuis, herkende zij het kind eerst niet: Larissa's donkerblonde lokken waren zwart geverfd om haar een Hin- doestaans uiterlijk te geven. Ook had Larissa een andere naam gekregen: tegen ieder die naar ernaar vroeg moest ze zeg gen dat ze Ahoena heette. Sinds gisteren is ze dus weer Larissa en speelt ze weer met haar knuffels in haar eigen kamertje in Zaandam. umuiden. vervolg van voorpagii De eerder aangekoni soneelsreductie voor bedrijf in IJmuiden (r veer 8500 in 2002) gaai basis van vrijwillighc Veen zei daar gisterf over dat 'de eerste i bemoedigend zijn'. I overnames van Boëlfl Müller steeg het tot# personeelsleden van i neming van ruim 19f bijna 23.000. t De staaldivisie boekf drijfsresultaat van 27? gulden, een stijging li procent ten opzichte vr miljoen in het eerste van 1996. Dat resultaat te danken aan de l meer winst opleveren, producten. Het pt daarvan steeg van 73 door de overname vaj dat cijfer inmiddels a tot 93. Hoogovens int in de eerste helft van li half miljard guldeij rijke beslissingen op 4 werden gisteren niet g| Hoewel analisten jaarwinst van 175 a 20* gulden hadden verwad de beleggers niet tevrd wijl de meeste fonds| Amsterdamse effecten! teren in de lift zaten. waarde van een aandf ovens met 3,20 naar 13i Ook voorzitter G. de Centrale Ondernerf (COR) van Hoogoven! zich gisteren sceptiscl toelichting van „Meer toegevoegde i meer stabiliteit vind M Bij bc.-- Utrechtse prikactie tegen speculanten utrecht anp De ontruiming van een kraak pand aan de Lange Nieuwstraat in Utrecht kreeg gisteen na een gemoedelijk begin een grimmig staartje. Toen een divisie van de Mobiele Eenheid de actievoer ders van de stoep en straat voor het huis wilde verwijderen, vie len over en weer enkele rake klappen. De politie hield twee krakers aan. Aan de ontruiming was een rustige zitactie van enkele uren vooraf gegaan. Een groep van naar schatting zestig mensen had grote hoeveelheden meubi lair de straat op gesleept en nes telde zich daar rond negen uur's morgens in. De krakers voorza gen zichzelf en de aanwezige agenten van broodjes en verse koffie. Bussen, taxi's en auto's moesten daardoor worden om geleid. Rond half één betraden acht leden van de ME het pand vanaf de achterzijde. Na enig zaag- en hamerwerk wisten zij een uur later de voordeur te ontzetten. Vijf krakers verlieten daarop on der luid gejuich van de opge trommelde sympathisanten vrijwillig het huis. Pas toen de ME de versperde Lange Nieuw straat wilde schoonvegen, ont stonden de irritaties. De tijdelijke bewoners van het kraakpand verloren twee weken geleden een kort geding dat de eigenaar van het huis had aangespannen. De bewo ners zeggen dat hun actie mede bedoeld was als protest tegen de politieke voorkeur van de ei genaar. De man zou lid zijn van de extreem-rechtse partij Ne derlands Blok. Utrechtse krakers voeren de ze zomer onder het motto 'Het jambeleg van Utreg' een prikac tie tegen vermeende speculan ten. Eerder al barricadeerden zij een gekraakt pand in de Voe- tiusstraat met duizenden potten jam. Een advocaat die voor de eigenaar van die woning optrad, moest zijn werk bekopen met de bekogeling van zijn kantoor met bedorven jam. Ook districtsbestuj Duynhoven van de II bond FNV vindt dat Hij te weinig aandacht hi de noden van het pf Verder blijft de v; stuurder vraagtekens de door Hoogovens oi gewenste personeelsri I -I den haag/zoeterwoude anp De milieu-inspectie van het ministerie van VROM heeft voor de tweede keer dit jaar bierbrouwer Heineken op de vingers getikt. Na problemen met te veel cadmium in gratis verstrekte luchtbedden, vol doet nu een actie rond gratis flessenopeners niet aan de re gels. aldus een woordvoerder van het ministerie woensdag. De openers, in de vorm van een namaak-zaktelefoontje, bevatten knoopbatterijen waarvoor een zogeheten ver wijderingsbijdrage betaald had moeten worden. Bovendien ontberen de cadeaus een spe ciaal logo dat het apparaatje aanwijst als klein chemisch af val. Volgens de milieu-inspec tie gaat het in totaal om 1,1 miljoen openers die worden verstrekt bij een krat Amstel- bier. Wie een fles met-de 'tele foon' opent, hoort een gerin kel. Volgens de milieuregels uit 1995 had Heineken 40.000 gul den moeten overmaken naar een speciale pot van dt rijenbranche (Stibat) 3 fonds worden de inza verwerking en hergebn batterijen bekostigd. I teem is vergelijkbaar i: in de autobranche wé milieubijdrage is versa bij de aankoop van eet we wagen. Van de opé worden versleten vief op een milieuverantjl wijze ontmanteld. ji Heineken liet gistere! reactie weten dat het (1 zich intussen heeft aai ten bij de Stibat. De digde 40.000 gulden 2 voldaan. De bierbroij vooralsnog niet van consument apart te i ren over de problem! over het ontbreken logo, aldus een woord\é „We zijn intussen volli de hoogte van de wijzei het moet. Bij soortgel» ties in de toekomst zul dan ook absoluut volddi alle eisen die er zijn rol terijen", aldus de zegsvi rien van den anker/gpd Het is, zo staat vast. morgen heel druk op de luchthaven Schiphol, mogelijk wordt het zelfs de drukste dag van dit jaar. Tijdens het zomerse hoogseizoen zijn er in totaal zo n dertig dagen met gemid deld 100.000 landende en ver trekkende passagiers, maar morgen spant mogelijk de kroon: er worden ruim 110.000 luchtreizigers verwacht. Gemiddeld sjouwen die alle maal 11 koffer of tas mee, zo dat BAS (het Bagage Afhande- lings Systeem) morgen zo'n 120.000 stuks bagage te ver werken krijgt. Bij de Horeca Ex ploitatie Maatschappij Schip hol zetten ze ook wat extra kof fie, omdat de prognose is dat morgen meer dan 15.000 'bak kies' worden omgezet. En daar naast zo'n 8.000 glazen bier en 2.000 donuts. Behalve de 450 'gewone' horecaffers werken er zo'n 250 extra personeelsleden bij de snack-counters en res taurants. Omdat slechts 28 procent van de reizigers met het open baar vervoer komt, kan nu ook al worden verwacht dat een flink deel van het restant - sommigen komen per taxi of charterbus - wordt wegge bracht of opgehaald. De lucht haven gaat er in elk geval van uit dat er morgen ook duizen den 'aanhangers' een korte tijd op en rond Schiphol verblijven. Sommigen maken er zelfs een dagje-uit van, want de Schiphol World Tour wordt in de zomer maanden juli en augustus acht keer per dag gehouden; nor maal is dat drie keer. De drukte van de piekdag 8 augustus wordt vooral gecre- eerd door zo'n 62 vertrekxende en een bijna evengroot aantal aankomende chartervluchten. Transavia, Martinair en Air Holland vervoeren dan binnen één etmaal een kleine twintig duizend veelal zonzoekers naar en van hoofdzakelijke mediter rane bestemmingen. Ook de 'gewone' lijndiensten (met da gelijks in het hoogseizoen ge middeld zo'n duizend vliegbe wegingen) zijn in deze priode voor een deel gevuld met toe risten. Dat zijn over het algemeen ook koopgrage lieden, want de tax-ffeewinkels draaien nu met 50 procent meer omzet dan normaal. Vooral flessen whisky, cognac en jenever gaan mee naar het vakantiestrand, maar ook sigaretten en cosmetica worden nog steeds massaal 'goedkoop' ingeslagen. Om de drukte van morgen te begeleiden, staat ook de medi sche staf klaar. Gezien de erva ringen in vorige jaren worden er zo'n 50 patiënten verwacht bij de EHBO voor kleinere ver wondingen. Een even groot aantal komt dan langs d geten' vaccinaties te krijt De marechaussee I eveneens druk. Niet a de 'gewone' controle reizende massa, maar o len morgen zeker honderd nood-docui worden uitgegeven. V« mensen die het paspi vergeten. Ook Schipholf kent op veel vragen ene reden is het aantal info{, ces morgen uitgebre» aantal 'parkeerwachter vooral voor de vertrekhaf met passagiers en afeeti geleiden en wegsturen,! zeven ruim verdubbeld. In de vertrekhal zijn L dien naast de drie sta floor-managers drie 1, 'scheiders' aan_ zestal moet proberen c wel heel erg lang afschl mende wegbrei w krijgen uit de (op dat r veelal overladen) vertrekf

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 16