Hindoes en India: liefde, haat en verlangen Sollen met laatste nationale dichter Kerk Samenleving beroepingswerk Mongolië neemt partij kinderbijbels in beslag Christelijke rtv-uitzendin in islamitisch Maleisië j Sekteleidster trekt zich tef 'Ik verwachtte een rust wetenschappelijk congr DONDERDAG 7 AUGUSTUS 1997 AMSTERDAM/ DEN HAAG GUIDO DE BRUIN ANP India is voor haar kinderen over de hele wereld nog steeds een moeder. Ook hindoestanen m Nederland koesteren het land van hun voorouders in hun hart. Met een mengeling van liefde, haat en verlangen kijken ze naar het land dat op 15 augustus zijn vijftigjarige onafhankelijkheid viert. De hindoestaanse moslim R. Abdur Rahman is nooit in India geweest. Vroeger had hij het beeld van 'een ideaal land waar iedereen in vrede leeft'. Nu weet hij beter. Hij hoeft de rau we werkelijkheid niet te zien. .„Ms ik erheen ga. zal ik me al leen maar kwaad maken. Ik kan daar niet 100 procent mens zijn. want ik word er als mos lim niet geaccepteerd." De Haagse hindoepriester A. Ramdhani (29) ging enkele ja ren geleden wel naar 'het heili- ge land waar alles zuiver is'. Zo had hij het zich althans voorge steld. Hij kwam teleurgesteld terug. In plaats van rust vond hij luidruchtige massa's, in plaats van onthechte heiligen op geld beluste priesters. Ramdhani had gehoopt dat de geest van Mahatma Gandhi In dia leidde. ,.Het land heeft aan menswaardigheid ingeboetis echter zijn constatering. Waar de 'grote ziel' verdraagzaam heid predikte, vloeiden al direct na de onafhankelijkheid stro men bloed. De deling van het koloniale India en de stichting van het islamitische Pakistan leidden tot een bizarre volks verhuizing en massale slachtin gen. Politieke conflicten met een re ligieuze inkleuring bleven in de loop van de jaren hun bloedige tol eisen. Sikhs in Punjab en moslims in Kashmir vochten en vechten voor autonomie. Militante hindoes verwoestten A. Abdur Rahman, moslim met Indiase ouders, is adjunct directeur van een islamitische school in de Bijlmermeer en tevens secretaris van de Islamitische Raad Nederland. Rahman werd in '47 in Suriname geboren. „Als ik naar India ga, zal ik me alleen maar kwaad maken." FOTO ANP in 1992 in de Noord-Indiase stad Ayodhya een zestiende- eeuwse moskee en ontketen den een golf van geweld. Het bestuur van de Haagse tempel Ram Mandir stuurde, tegen de zin van Ramdhani. een steen om de bouw van een tempel in de geboorteplaats van Rama te steunen. Toch relativeert Ramdhani de vijandigheid tussen de gods diensten. „Er zijn geen grote oorlogen gevoerd. De uitbar stingen van geweld waren vooral politiek gevoed. Het is eigenlijk een wonder dat zo veel mensen doorgaans zo vre delievend samenleven. Abdur Rahman, adjunct-direc teur van een islamitische school in de Bijlmer en secreta ris van de Islamitische Raad Nederland, wil daar echter niet van weten. „In een samenle ving waarin hindoes en mos lims elkaar in de haren vliegen, deugt iets niet." Het ideaal van Mahatma Gandhi is in een conflictueuze samenleving als de Indiase volgens hem niet te verwezenlijken. „Dat is een trieste maar realistische con statering. Ik vrees dat India uit eenvalt." Abdur Rahman werd in 1947 in Suriname geboren, het jaar waarin India onafhankelijk werd. Zijn grootouders kwa men, zoals de meeste Indiase contractarbeiders, uit de noor delijke deelstaat Uttar Pradesh. India is voor hem vooral het land van een bedreigd islami tisch erfgoed. Onder invloed van het militante hindoefunda- mentalisme raken de ruim 100 miljoen Indiase moslims vol gens hem steeds meer in het verdomhoekje. Abdur Rahman ziet Moham med Ali Jinnah, de verguisde leider van de Moslim Liga die door zijn onbuigzame houding de stichting van Pakistan be werkstelligde. als een 'voor vechter van de rechten van de moslims'. „Zonder Pakistan was er geen druk op India ge weest om de moslims te res pecteren. Zonder Pakistan was Kashmir onder de voet gelo pen. Alleen als de moslims de verzekering hadden gekregen dat ze hun positie in de samen leving konden behouden, was er geen reden geweest om naar twee aparte staten te streven." Abdur Rahmans religieuze identiteit wordt ook door India bepaald, alle woede over het lot van de moslims ten spijt. „Wij kijken in de eerste plaats naar Mekka en Medina, maar tevens naar India. Daar is door de eeuwen heen een indrukwek kende islamitische traditie op gebouwd. Dat moest in India eens wat meer waardering voor zijn." Hindoestaanse moslims hebben veel contact met India se moslimgeleerden en sommi ge Surinaamse moskeeën in Nederland hebben hun imams uit India betrokken. Ook voor Ramdhani is India het land van zijn 'geestelijke wortels'. Over zijn hedendaag se geloofsgenoten is hij niet erg te spreken. Hij bevestigt het ko loniale beeld dat Indiase hin does 'apathisch en fatalistisch' zijn. „Ik ben blij dat ik niet in het India van de 20ste eeuw ge boren ben. Ik had wel ten tijde van de opkomst van het hin doeïsme in India willen leven." In Nederland, waar de 80.000 hindoes een kleine minderheid zijn, ziet hij het aloude geloof veranderen. Voor de gelovigen wordt de persoonlijke zoek tocht naar de band met het goddelijke belangrijker dan de uitvoering van onveranderlijke rituelen. Verder speelt het kas- tenstelstel in Nederland vol gens hem geen rol meer. Ook in India is het ten dode opge schreven, verwacht hij. „Ik denk dat in India de onderlinge discriminatie over dertig jaar is verdwenen." Ondanks alle weerstand dooft het verlangen van hindoesta nen naar Moeder India niet. Ramdhani wil over een jaar of vijf afstand van alles doen en als kluizenaar gaan leven, mis schien bij zijn goeroe in India. En wanneer zal Abdur Rahman zijn verdrukte geloofsgenoten bezoeken? „Volgend jaar wel licht." GEREFORMEERDE KERKEN Benoemd: te Wilsum (part-ti me) als pastoraal werker: G.C. Timmerman wonende aldaar, die deze benoeming heeft aangenomen. GEREFORMEERDE GEMEEN TEN Bedankt: voor Sprang-Capel- le: P. Blokte Kootwijkerbroek. HOUTEN ANP Mongolië heeft een partij kinderbijbels en tekenfilms in beslag genomen. De 10.000 bijbels en 600 videobanden waren bestemd voor het Mongoolse Bijbelgenootschap, maar minister Amarsanaa van Justitie heeft de douane gelast de zending tegen te houden. Dat heeft Jubilee Campaign, een internationale organisatie die zich inzet voor mensenrechten en godsdienstvrijheid, woensdag gemeld. Op 10 mei is het materiaal door de douane ge confisqueerd. Amarsanaa zou gezegd hebben dat 'van wege de bedreiging van de nationale veiligheid, het christendom in Mongolië beperkt moet worden'. Dergelijke aanspraken zijn in het verleden herhaalde lijk gebruikt om de vervolging van christenen te recht vaardigen, schrijft Jubilee Campaign in een brief aan de premier van MongoÜë. Volgens de organisatie is de in beslagneming van de bijbels en videobanden in strijd met de grondwettelijke garantie op godsdienstvrijheid in het land. Bovendien heeft Mongolië de internationa le conventie van burgerlijke en politieke rechten onder tekend. Ook de bescherming van de godsdienstvrijheid valt onder die afspraken. Van de ruim 2.3 miljoen inwo ners van Mongolië is ruim 90 procent boeddhist. De rest is vooral moslim. Rooms-katholieken zijn er nau welijks te vinden. Het land telt ongeveer 35 kleine chris telijke kerken. REDACTIE DICK VAN DER PLAS, 07| KUALA LUMPUR KNA De staatsradio en -televisie in het streng-islamitische Ma leisië gaat in de toekomst ook christelijke, boeddhistische en hindoeïstische programma's uitzenden. De minister van in formatie zal deze geloofsge meenschappen zendtijd! nen. In Maleisië, waari lam staatsgodsdienst isj helft van de ruim neg» miljoen inwoners mosliif geveer 20 procent is boi of hindoeïst. terwijl de nen circa 7 procent van volking uitmaken. AMSTERDAM ANP De omstreden sekteleidster Maria Dolores Fernandez-Figar zich teruggetrokken als spreekster op het internationaal schappelijk sektencongres aan de Vrije Universiteit. Ook z; bijeenkomst, die vanaf vandaag tot zaterdag wordt gehoud bijwonen. Dit heeft de VU gisteren bekend gemaakt. Het organiserend centrum voor bestudering van nieuwe r ze bewegingen. Cesnur, had haar gevraagd zich terug te trek heeft dit verzoek geaccepteerd, aldus een mededeling van Fernandez-Figares is een prominent lid van de sekte Nieui polis, waarvan de aanhangers vooral uit rechts-extreme krin men. Zij had haar lidmaatschap niet aan Cesnur gemeld. Zij was volgens het persbericht niet op de hoogte van het leiders en leden van sekten geen voordracht op Cesnur-con kunnen houden. Fernandez-Figares had zich bij Cesnur met een voorstel over Nieuw Akropolis te spreken. In ee voegd curriculum vitae had zij haar werk op het gebied vat tropologie omschreven. Leidse godsdienstwetenschapper De Tolleiu AMSTERDAM «ANP „Ik verwachtte een rustig we tenschappelijk congreszegt de Leidse godsdienstweten schapper dr. H. de Tollenaere. Zaterdag spreekt hij op het in ternationale sektencongres aan de Vrije Universiteit over de re latie tussen de Theosofische Vereniging en het koloniale ver leden van Nederland, waarop hij vorig jaar in Nijmegen pro moveerde. Een omstreden sekte, Nieuw Akropolis. die toevalligerwijs uit de Theosofische Vereniging is voortgekomen, gooide roet in het eten. Maria Dolores Fernan dez-Figares uit Spanje, volgens De Tollenaere lid van deze om streden sekte, meldde zich aan als spreekster en nog wel over haar eigen sekte. Het is voor De Tollenaere nog niet duidelijk of zij de vrouw van de beruchte leider van de Belgische afdeling of een ander familielid is, maar één ding staat vast: een vrouw die acade mische titels zou hebb valst en de Hitlergro brengen, hoort niet op i tenschappelijk congres. De sekte ontstond in Argentinië uit een afs van de Theosofische ging. De eerste leider w Livraga Rizzi, die zich n< Spaanse dictator 'caudillo' liet noemen. R een handige propagant dankzij zijn rechtse ide vriend was met hoge m en grootgrondbezitters. Het eerste land waar i zich buiten Argentinië v was Spanje ten tijde van in een tijd waarin proti kerken zwaar werden v Het internationale hoo tier is nu in Brussel ge terwijl er ook in Antwe Luik vestigingen v; zijn. Naar schatting heef Atoopolis ongeveer aanhangers in België. Akropolis komt niet in land voor. Leidsch Dasblad ANNO 1897 Zaterdag 7 Augustus LEIDENWij vestigen de aandacht op de in dit nummer voor komende advertentie, waarbij op veler verzoek het publiek de gelegenheid geboden wordt, tegen aanmerkelijk verminderd ta rief op een werkdag, en wel op woensdag 11 Augustus a.s., een treinreisje te maken naar Brussel en terug. LEIDENH. M. de Koningin-Regentes heeft den heer P. Van Driel Bz.. in ameublementen aan den Nieuwen Rijn 43, alhier vergunning verleend tot het voeren van Hr. Ms. wapen. HAARLEMMERMEERVoor de arrondissementsrechtbank te Haarlem had zich te verantwoorden A. J. S.. een arbeider te Haarlemmermeer, die daar verschillende personen had opge licht. Voorgevende door den pastoor te worden gezonden, kwam hij bij verschillende landbouwersfamilies, steeds katho- eken. en gaf daar op dat er een protestantsche vrouw was die katholiek wilde worden, doch die geen genoegzame kleeding had voor het doen der eerste communie, waarom de pastoor een bijdrage liet vragen. De lui liepen er bijna allen in, doch een die de zaak niet ver trouwde. sprak er den pastoor over aan en zoo kwam S. spoedig in handen der justitie. De beklaagde ontkende te hebben ge zegd namens de pastoor te komen, doch de getuigen waren zóó pertinent in hun verklaringen, dat de officier het ten laste ge legde bewezen achtte en zes maanden gevangenisstraf opleg de. GRONINGEN—Het toeval wilde dat Dinsdag j.l., den dag, waarop de heer B. L. Tijdens tot lid der Tweede Kamer herko zen werd. de korenprijzen op de Groningen markt iets hooger waren. Woensuag verhoogden dientengevolge de bakkers te Beerta den prijs van het brood met 2 cents de 4 KG. Bitter klonk het toen uit den mond van een kiezer aldaar: ,,Daor heb je nou. guster is e pas kozen en nou is 't brood al duurder." GEMENGD NIEUWSDe prinsen de prinses van Saksen keerden heden met hun salonspoorwegrijtuig van Den Haag naar Dresden terug. Bij het vertrek was de wachtzaal der ko ninklijke familie in het station der Staatsspoorweg Maatschap pij ter hunner beschikking geteld. Zaterdagavond a.s. wordt ten paleize Het Loo verwacht Z. K. H. de Groothertog van Saksen- Weimar. ANNO 1972 Maandag 7 augustus ALPHEN AAN DEN RIJN—De speeltuin van Avifauna schijnt voor een aantal Alphensegroepen" 'n geschikte plaats te zijn om relletjes te schoppen. Er gaat bijna geen weekeinde voorbij of er worden rake klappen uitgedeeld. En iedere keer als de po- i itie uitrukt liggen de daders op het welbekende kerkhof. Dit weekeinde moest zij opnieuw twee keer ingrijpen. Ondanks dat de jongelui werden weggestuurd kwamen ze korte tijd later te rug en begonnen weer met hun ..terreur", waarbij men stevig met elkaar op de vuist ging. Veel kan de politie niet uitrichten omdat de officier van Justitie 'n getuige verlangt als er een pro ces wordt opgemaakt. ,,Er lopen bovendien bomen van kerels rond' zegt hoofdinspecteur Van Woudenberg, die aan het eind van de maand Alphen verlaat, ,,maar er is er niet een, die z'n naam als getuige durft te noemen. Dan kan men de „daders" wel aanwijzen, maar we kunnen niets ondernemen." Op 24 juli werd in de krant A. Roland Holst, vanwege een her uitgave van Een winter aan zee, gevonnist. Zijn rijk is 'voorgoed uit' en zijn poëzie is na 60 jaar 'vooral dwaas en overspannen'. Dat oordeel is duidelijk, maar is het ook juist? A. Roland Holst is een van onze klassieken. Er zijn mensen, voor wie gedichten als Najaar, Van een kind. Twee do den en De Ploeger tot de mooi ste verzen van de eeuw beho ren. Zouden zovelen zich zo vergissen? Waardebepalingen Sportprestaties, records, scores zijn redelijk objectief te bepa len. De klok. de meetlat, de punten bewijzen winnaar en rangorde. Zodra het om smaak en voorkeur gaat, verdwijnt die aantrekkelijke eenvoud. Smaakt trappist bewijsbaar beter dan chartreuse? Is een roos mooier dan een orchidee? De waarde van architectuur, schilderijen, composities of verzen is niet objectief meetbaar. Ze verschil len onderling zo sterk, dat ze nauwelijks vergelijkbaar zijn. Kun je Appel met Willink, Swee- linck met Schat, Slauerhoff met Van Ostayen vergelijken? De kwaliteit wordt afgeleid uit nor men en waarden. Dat is geen si necure. De maatschappij veran dert en daarmee haar waarden. Kunstenaars spuien grif barre meningen over collega's. He dendaagse toppers tellen vol gend jaar niet mee. Uit de ver getelheid duiken soms warem pel nieuw ontdekte grootheden op. Opinieleiders zitten er regel matig naast. Waarom zou het bij kunst anders zijn? Sommigen denken dat alles subjectief is. Dan wordt de in formatieve waarde van kritieken nihil. Het hangt van grillen of belangen af. Je mag alleen nog hopen door krasse uitingen of geestigheid te boeien. Maar als de meningsvorming over kunst een chaos wordt, verliest het publiek terecht de belangstel ling. Dat de belangstelling voor poëzie verloren ging, zal waar schijnlijk niemand betwijfelen. Maar het hoeft zo niet te gaan. Kritiek kan controleerbaar zijn. Kwaliteit kan aannemelijk ge maakt worden, mits men de persoon van de maker en de ei gen aard van de kunstvorm res pecteert. De criticus moet een controleerbare mening geven, niet een inval. Bezielde Retoriek A. Roland Holst is de laatste volksdichter, een nationale fi guur. Wie met hem over straat liep, merkte aan de reacties, dat naast hem de plaatsbekleder van de Nederlandse Letteren wandelde. Bevriend met Gorter, Slauerhoff, Nijhoff, Bloem, Ach terberg en vele anderen, waar onder com- Nog twee jaar geleden her innerde mij een advo caat-generaal bij de Hoge Raad misprij zend aan Hoist's inder daad vele vriendinnen. Zon vijftien jaar geleden dronk ik met Resink en Tur thee in een Jakartaanse tuin. Ze ci- A. Roland Holst teerden uit het hoofd gedichten van Gezelle en Holst: Totdat Babyion en Londen vergeten en vergeven zijn (in koor). Holst was een sleutelfiguur in zijn tijd. Door zijn werk lopen invloeden en verbindingen met Europese stromingen. Niemand anders heeft de monumentale berusting in ondergang, maar ook de vertedering om een kind, of het grimmig meevoelen met de branding zo kunnen verwoorden als Roland Holst. Zijn stijl was de bezielde reto riek. In tijden van onzekerheid en crises is de uitwerking daar van groot. Dan ergeren ludieke of minimale gedichten als ba naliteiten. Hij dichtte tijdens wereldoor logen en economische catastro fen. Velen verwachten een Un- tergang des Abendlandes. Mus solini, Hitler, Franco, Stalin e.a. kwamen aan de macht. De ge volgen van die terreur, vervol ging en vernietiging zijn nog merkbaar. Vanwege zij* onver schrokkenheid tegenover de be zetter werd Holst een van de gijzelaars in St. Michielsgestel. Bij de literaire omslag van 1950 was hij de enige van de oude garde, die met de Vijftigers op het toneel stond. Straten, lanen, scholen werden naar deze over levende klassieker genoemd. Maar toch. Ik herinner me hoe Holst op een wandeling door een kas teelpark nabij Langbroek zich ongewoon scherp uitte. Het gesprek ging over Charley Toorop. Hoe het voelt, om als kunstenaar te merken, dat je je publiek en geestverwanten verliest, juist als je talent tot een hoogtepunt rijpt. Hoe zwaar het valt een to taal afwijkende stijl te accepte ren. Of om daar bij de lawaaiige, stuitend triom fantelijke meelopers te aanvaar den. Wetend, dat ze je achter je rug uitlachen. Pas later ver moedde ik, dat hij over zichzelf sprak. Bij perioden van ontspanning en beloftenvolle mogelijkheden ligt informele, anecdotische poëzie beter in de markt. Dan kan bezielde retoriek lijken op onechte plechtstatigheid. Iedere stijl kan geparodieerd worden, maar bij deze retoriek is het een koud kunstje. Zonder historisch besef maak je van Holst een ka rikatuur. Net als Marsman, Hendrik de Vries. Gossaert, Kloos, Bilderdijk. Holst had nooit bezwaar tegen kritische argumenten. Vestdijk had het al over hol, holler, Holst - en erger. Holst kon daar best tegen. Hij schreef met zelfspot over Orgel- deun voor en na. Toen hij hoor de, hoeveel een standbeeld voor hem aan een gemeente kostte, zei hij: „Voor de helft van het geld ga ik er zelf staan." Cultuurschade Er zijn redenen voor zorg over de modeme Neerlandistiek. Maar er zijn grenzen. Roland Holst zal nooit uit de 20e-eeuw- se letterkunde verdwijnen. In die zin blijft hij belangrijk en is zijn rijk niet uit. Dat betekent natuurlijk niet dat iedereen dol op deze poëzie moet zijn. Of kritiekloos. Maar wie Roland Holst nooit gelezen heeft, mist de kans op een unieke leeserva ring. Die kans moet geboden blijven. Anders wordt er naar mijn mening schade geleden. Kan een cultuur schade lij den? Ja, als gebouwen, schilde rijen, objecten verloren gaan. Kan een cultuur immateriële schade lijden? Lijdt onze cul tuur schade, als we Jan Steen of Herman Heijermans uitwissen? Won de cultuur, toen rond 1983 de componist Van Wassenaer bekend werd? Als belangrijke kunst weggewerkt of geklei neerd wordt, lijdt de cultuur im materiële schade. Niemand weet wat Hobbema. Van Gogh of Elsschot gedaan hadden, als zij tijdig erkenning hadden ge vonden. Het is aannemelijk dat zij meer en mogelijk nog mooi ere werken hadden gemaakt. Daarvan zal onze cultuur ver stoken blijven. Onze wetgever zou in de Europese toekomst cultuurschade door export, ver koop of vernieling kunnen ver bieden. Nu moeten we ervoor waken, dat onbegrip ertoe leidt, dat cultuurgoed als dwaas en overspannen geringschat en af gedaan wordt. Als critici in 1997 van Hadewych een hysterische non maken en van Roland Holst een ronkende onheilsprofeet, past minstens een tegenstem, die erop wijst dat zij dierbare gestalten uit de traditie zijn. Zij kunnen op aangrijpende wijze gevoelens van ons en komende generaties verwoorden, zij ma ken deel uit van onze identiteit. Mr. Dr. B.B. Jagt, Voorschoten. O L O F LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 7 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/ vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12 00 uur 071-5128030 DIRECTIE B. M. Essenberg, J. Kiel (adiunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, W. Bank (adiuncta i.) PUBLIC RELATIONS W. H. C. M. Steverink 071-5356356 OMBUDSMAN R. D. Paauw 071-5356215 Tel. dag. 9.30 - 11 30 uur of per post. REDACTIE J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst J.M Jacobs, chef red. Groot Leiden A.J.B M Brandenburg, chef eindred regio F Blok, chef eindredactie algemeen W.F. Wegman, chef red. Duin en Bollenstreek W. Spierdijk, chef sportredactie J. Preenen, chef binnen-, buitenland, eco Redactie: 0 Hoofdredactie 0 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tc 071 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand acceptgiro per kwartaal (acceptgiro) per jaar acceptgiro Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch a van het abonnementsgeld, ontvai korting per betaling. VERZENDING PER POST per kwartaal (NL) LEIDSCH DAGBLAD OP CASSET1 Voor mensen die moeilijk lezen, s! ogen hebben of blind zijn (oteeni leeshandicap hebben), i! het regionale nieuws uit het Leidsch I geluidscassette beschikbaar Voor inf 0486-486486 (Centrum voor Cespro Lectuur, Crave) 1 I E K E N H U I Z ONGEVALLENDIENST Academisch Ziekenhuis vanaf zaterdag 13 00 t/m dinsdag 13 00 er woensdag 13 00 t/m vrijdag 13.00, woensdag 13.00 uur (Diaconessen)» dagelijks St Elisabeth Ziekenhuis BEZOEKUREN DIACONESSENHUIS (tel. 071-5178178) dagelijks 14 30-15 15 uur en 19 00-19 45 ui Kraam- en zwangerenafdeling: buiten de gewone bezoektijden, voor partne bovendien van 10 30- 11 15 uur en van 19 45 -21.00 u Special Care Unit 10 30-11 00 uur, 15 00 -15.30 uur en 19 00-19 30uure overleg met de dienstdoende verpleegkundige Kinderafdeling: 10 30-19 00 uur, na overleg met de dienstdoende verpleegt Jongerenafdeling 14.30-15.15 uur en 19.00-19 45 u RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging St. Elisabeth (tel. 071-5454545) dagelijks 14 00-15 00 uur en 18.30-19 30 uur, klasse l( daarnaast ook 11 15-12 00 uur. Kraamafdeling: 14 30-15 .30 uur en 18.30-19.30 uur (voor vaders tot 21.00 Kinderafdeling 14 30-19 00 uur (voor ouders de gehele dag). Afdeling hartbewaking (CCU)en intensive care (IC) 14.00-14.30 uui Spoedeisende hulp: dag en nacht geopend RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging Rijnoord (tel. 0172-463131) dagelijks 14.00-15.00 uur i daarnaastook 11 15-12.0Óuur. -Geen spoedeisende hulp meer mogelijk ACADEMISCH ZIEKENHUIS (tel 071-5269111) alle patiënten (behalve kinderen) 14.15-15.00 u 19 30 uur Avondbezoekuur afdeling Verloskunde 18 15-19.00 uur. 19 00-20 00 uurO Partners/echtgenoten met kinderen J Voorzwangeren zaterdag en zondag van 10 00 tot 11.00 uur uitsluitendi partners/echtgenoten en eigen kinderen.) Kinderafdelingen voor ouders van opgenomen kinderen is e mogelijkheid in overleg met de hoofdverpleegkundige Voor andere bezoekers gelden de volgende tijden keel-, neu neurologie 14.15-15 00 uur en 18 30-19 30 uur, oogheelkunde en heelkun 14.15-15.00 uur en 18 30-19.00 uur Kinderkliniek zalen voor peuters, kleuters en grote kinderen. 15.15-17 OOu babyzaal en boxenafdeling volgens afspraak 118 30-19 30 uur, klasse H n oorheelki

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 14