Reiden Regio itromen tl binnen Boekingen 4 .avvaai houdt buurt uit slaap q Winkeliers Kopermolen blij met gratis parkeerplaatsen i Justitie verandert eisen vechtpartij Sumatrastraat if Rare vehikels Auto-lening Volksdansen en gymmen voor ouderen Waterhuis enthousiast ontvangen MDERDAG 7 AUGUSTUS 1997 Politie /irDe politie Rijn en I 3 Aarlanden kampt met onderbezetting. Zelfs de districtschef draait straatdiensten. hans jacobs. 071-5356414. plv -chef rudolf kleun. 071-5356436 Stadshotel q Leiden Promotie I O VW droomt van een hotel en camping. In het hart van de stad is een hotel nodig. r j'tfouw slaat vriend met asbak -jarige Leidse die niet gediend was van de aan- nces van haar 45-jarige vriend, heeft hem gisteren op het hoofd geslagen. De man moest voor be- het Academisch Ziekenhuis Leiden worden ge- x»nge crimineel ontsnapt De eerste de beste mogelijkheid om aan de politie te ^Jnappen heeft een 17-jarige arrestant gistermiddag met bei erlanden aangegrepen. Hij zat wegens diefstallen vast in het njltiebureau in Leiden. Bij een tandartsbezoek in Katwijk zag H^ijn kans schoon en wist hij zijn begeleiders van zich af te teJudden. De jongen liep tussen de agenten in de behandelka- sn~r uit en sprintte weg. De politie heeft hem nog steeds niet te- bevonden. jkT |J|.|:tiviteiten COC voor eerstejaars Ie i^j_. 'Het homoleven in Leiden, vroeger en nu', is het thema ■el (een lezing maandag (aanvang 20 uur) over de geschiedenis ch|de homo-emancipatie in Leiden. Het COC heeft volgende vri|k verschillende activiteiten in het pand aan de Langegracht anifer gelegenheid van de El Cid-week. Dinsdag is er vanaf 21 idéeen 'café-avond' met muziek en hapjes. De film Bound' is n »nsdag te zien vanaf 20.30 uur, gevolgd door een optreden mailde close-harmonygroep Trick of Treat. 'De invloed van de nbfaa op de beleving van onze seksualiteit' is het thema van een ntimdiscussie donderdag om 20 uur. Vrijdagavond is slotfeest i'orf de band Too hot to handle. Aanvang 22 uur. ta4 enoordhallen onder tijdsdruk Uitbreiding van de Groenoordhallen moet nog wor- cj opgeleverd maar de eerste evenementen in de ;)wbouw zijn al geboekt. De Van der Werfhal van 5800 kante meter, die aan de achterkant van het complex ïjst, moet op 18 september gebruiksklaar zijn want B dagen later wacht de manifestatie Beestenspul. Dat jeelnemers en de bezoekers dan nog op de werkvloer ïn, moet maar even voor lief worden genomen. EN Vi eric-jan berendsen de Jong heeft deze zomer (vakantie. De directeur van 0 fcprivatiseerde Groenoord- 0 In staat onder een enorme clruk. ,,We hebben tegen- kehad bij het begin van de (v van de Van der Werfhal. kleine 700 palen zijn de id ingegaan. Dat vertraagde werkschema." En dat kan long momenteel niet ge lten want de boekingen 'de vernieuwde Groenoord- 4n stromen binnen. „Vanaf QAlder die we hebben uitge- pt met daarin een overzicht 5sel de nieuTvbóuw", aldus De )60f .491 1 Beestenspul wordt de 17o[ van de Van der Werfhal oo(eenderde geasfalteerd. Het :E ïre deel van de hal is nodig -°jeen agrarische show op 27 Èmber. „Daarna hebben we o weken lucht en kan de ■871 worden voltooid", hoopt Ik ,oo ït is de bedoeling dat vanaf .90 oktober de veemarkt in en de nieuwe hal wordt ge- ^lentreerd. Een oude wens i09 De Jong gaat daarmee in •^piling. „We kunnen nu de 50 i hal optimaal benutten (bijvoorbeeld beurzen. Er is ellende meer dat de op- k van een beurs samenvalt de afbouw van de vee- 3t. En de nare luchtjes be ul ook tot het verleden. Het iiik van allerlei spuitbussen leiden dorith ligtvoet Zeker de helft van de paaltjes rond het evene mentenplein bij winkelcentrum de Kopermolen is inmiddels verdwenen of zwaar beschadigd. Vijf winkelpanden aan de buite.nzijde van het plein staan leeg en het zwerfvuil ligt nog steeds gere geld hoog opgestapeld rond de winkels aan de Standerdmolen. Is er in een jaar tijd dan niets ten positieve veranderd rond het winkelcentrum? Ja wel, hoor. Winkeliers zijn dolblij dat automobilis ten gratis op het plein mogen parkeren. „We hebben er lang om gezeurd en nu legt de gemeente automobilisten geen strobreed meer in de weg. Ik kan het duidelijk merken aan mijn omzet", zegt V. van der Kamp, eigenares van het winkeltje Art Emotion. „Natuurlijk blijft het be langrijk wat je zelf als ondernemer doet. Maar de cijfers bewijzen dat mijn omzet is gestegen sinds mensen hun auto voor de deur kwijt kunnen." E. van der Kruk, bedrijfsleider bij Van Bemmel Kroon, meldt dat tachtig procent van de klan ten blij is dat ze hun auto voor de deur kunnen parkeren. „Onze klanten komen niet alleen uit Leiden, maar ook uit Alphen en de Bollenstreek. Zij willen hun auto voor de deur neerzetten, an ders komen ze niet. Zelfs al bezorgen we grotere artikelen zoals wasmachines en koelkasten aan huis." Sinds de renovatie enkele jaren geleden pleiten de winkeliers voor extra parkeerplaatsen. Vooral de ondernemers aan de Standerdmolen zagen met lede ogen aan dat het zo trots gepresenteer de evenementenplein er het grootste deel van het jaar leeg en winderig bij lag. Sinds december wordt oogluikend toegelaten dat automobilisten er parkeren. Tot tevredenheid van de winkeliers. Toch noemt J. Kuiper, de eigenares van ijssalon Da Gigi, de situatie nog steeds niet ideaal. „Het plein is niet ontworpen als parkeerplaats. Het maakt een rommelige indruk. Wie de situatie hier niet kent, stuit op die rottige paaltjes waar je heel voorzichtig omheen moet rijden. En verder blijft het plein een windhoek. De marktlui doen hun best, maar toch moeten we elke dag ons straatje aanvegen omdat het zwerfvuil tegen de winkel puien waait." Dat panden aan de buitengalerijen soms jaren leegstaan, maakt de situatie er niet beter op. Win kels die het moeten hebben van toevallige pas santen, zoals de ijssalon en Art Emotion, hebben daar last van. Niemand loopt een blokje om langs ëen galerij waar om de vijf meter een pand leeg staat. „Het is zo zonde dat die winkels niet wor den verhuurd", zegt Kuiper. Ondernemers kun nen er best wat leuks van maken. Ik begrijp niet dat het zo moeilijk is om huurders te vinden. Ik heb zelf een jaar naar een geschikt pand ge zocht." De verhuurder van het winkelcentrum, Van der Vorm Vastgoed, weet niet hoe het komt dat de panden zo slecht in de markt liggen. „We hebben de huren van de panden in de buitengalerij al verlaagd en we hebben een plaatselijke makelaar in de arm genomen. Maar we kunnen niet met elke gegadigde in zee gaan. Sommige winkels die in de Kopermolen gehuisvest zijn, willen geen grote concurrent in de buurt. En we moeten reke ning houden met omwonenden", zegt een woordvoerder. Tussen de gemeente, de verhuurder, de winke liersvereniging en omwonenden zijn gesprekken gaande om de situatie ter plekke te verbeteren. Er leven voldoende ideeën bij de ondernemers. Zo zien ze de paaltjes graag verdwijnen, zou er een soort windscherm moeten komen en willen ze bloembakken op het plein. Volgens wethouder H. 'Kruijt zijn de besprekingen nog gaande. Of er op korte termijn iets verandert, kan hij niet zeggen. O ten spijt. Ook aan de voorkant van de Groenoordhallen wordt binnen kort gebouwd. Maar de boog vorm van de vrije overspanning van het het dak blijft zichtbaar. „Uniek in Nederland bij de op levering in 1996", aldus De Jong „en karakteristiek voor de Groenoordhallen." In augustus 1998 moeten de Jan van Hout zaal, Geuzenbar en Cornelis Joppensz.-zaal worden opgele verd waarin bijvoorbeeld lezin gen en presentaties kunnen worden gehouden. Na de reno vatie van de huidige horecafaci- liteiten en uitbreiding van sani taire voorzieningen en kassa's is het vernieuwde complex 'af. Voorlopig althans want er wordt ook nog gedacht aan verbreding van de entree maar dat is nog koffiedik kijken. André de Jong is in elk geval 'nergens meer bang voor'. „Na de start van de Tour de France in '78 dacht ik drukker kan niet meer. Maar in de achterliggen de periode verscheen Jomanda hier voor twee keer 5000 man en waren er concerten van Queen en laatst nog een optre den van de Back Street Boys, om maar eens ëen paar voor beelden te noemen. Ik zeg wel eens als het goed gaat met de Groenoordhalllen, gaat het goed met Leiden. Iedereen profiteert daarvan, het is een soort sneeuwbaleffect. Want als je hier de zaak afhuurt, doe je dat niet voor tien man." leiden Rijden op rare fietsjes. Het was gistermiddag mogelijk op het nieuwe plein voor buurthuis Op Eigen Wieken aan het Valkenpad. Het buurthuis had zes aparte fietsen op het plein neergezet. Kinderen mochten voor een kwartje per rit de rare vehikels uitproberen. Maar of het nu ging om een bananenfiets met een superlage zit of om een fiets met twee on even wielen, het kostte de kinderen zichtbaar moeite om overeind te blijven. foto loekzuyderduin an ons is van ons is "merk"baar beter. Door onze lage tarieven. Bel 071 - 516 77 77 Stadsbank Leiden Breestraat 24, Leiden 24 uur per dag 071 - 514 71 41 finemer informeert bewoners op allerlaatste moment N eric-jan berendsen ners van het Grootei's 'lex nummer 3 aan de Par- tierweg in Leiden zijn woe- 3 op de gemeente. Op een jmeter afstand van hun wo- kn, achter het hoofdkan- I van de NBBS, wordt mo- Iteel een kantoortoren ge- 'i Ojyd: Key Point. i gemeente heeft de aanne- De Raad Bouw bv onthef- jegeven om de aan te bren- vloeren te vlinderen. Dat ren, het beton ontdoen luchtbellen door middel rillingen, gaat gepaard met 38.90 ïodige herrie. Bovendien 3t er met het vlinderen pas f.ich de avond gestart omdat ^gestorte vloer eerst moet niófen. Vervolgens gaat het ■s.oj door tot in de nacht. De ei i9.« I. bewoners verwijten de gemeen te solistisch optreden en eisen overleg over de tijden waarop wordt gevlinderd. W. Linnemans. voorzitter van de bewonersvereniging is niet tegen het verrichten van de werkzaamheden maar wel gepi keerd over het verlenen van een ontheffing door de gemeente. Daarnaast is hij absoluut niet te spreken over de procedure die is gevolgd om de omwonenden te informeren over de werk zaamheden. „Ik begrijp best dat die aan nemer ook zijn brood moet ver dienen. Maar wij kregen op 17 juli een brief van De Raad waar in stond dat er diezelfde avond nog met het vlinderen van de keldervloer zou worden begon nen. Dat vinden wij geen stijl. Er wonen hier mensen die op onregelmatige tijden werken en die gingen door het lint. Laat ons op tijd weten wanneer er wordt gevlinderd dan kunnen we eventueel een logeeradres regelen." Daarnaast wijkt de gemeente af van de Algemene Plaatselijke Verordening, volgens Linne mans. „De wijze waarop ont heffing voor de werkzaamheden is verleend is in strijd met het bestuursrecht." Telefoontjes naar bouw- en woningtoezicht en de politie hebben geen resul taat. „De ene dienst verwijst mij door naar de andere en omge keerd", aldus Linnemans. Eind juni heeft hij namens de bewo nersvereniging een bezwaar schrift ingediend tegen de ont heffing. Tot nu toe heeft hij slechts een bevestiging van ont vangst van de gemeente mogen ontvangen. Mevrouw G. van Mourik van de dienst milieu en beheer vindt het wel vreemd dat de be woners zo laat zijn geïnfor meerd. Verplichten „Maar daar staat de gemeente buiten. Wij verplichten de bou wer de bewoners te irtformeren maar zeggen daar niet bij op wat voor termijn." Volgens haar is het gebruikelijk dat voor vlin derwerkzaamheden een onthef fing wordt verleend. „Onthef fing op de geluidhinderverorde- ning heet dat officieel. De aard van de werkzaamheden brengt nu eenmaal met zich mee dat er 's avonds en 's nachts wordt ge werkt. Ik begrijp dat de bewo ners daar niet blij mee zijn maar het kan niet anders." leiden «dimitri walbeek Wie wint als het op knokken aankomt? De tengere intel lectueel met een bril of de forse plaatwerker met een Mercedes? Degene die met het hoofd zijn geld verdient of degene die zijn handen daarvoor gebruikt? En zou die intellectueel dan als eer ste slaan? Als een soort ka mikaze-poging? Met deze zwart-wit-ver gelijking wenste de advo caat van een 42-jarige Lei- denaar gisteren een uit de hand gelopen handgemeen van twee jaar geleden in de Leidse Sumatrastraat af te schilderen. De twee betrok ken Leidenaars stonden in maart al voor de politie rechter en ze werden allebei schuldig bevonden. De een moest driehonderd gulden betalen, de ander achthon derd. Maar beiden gingen in hoger beroep. De 42-jarige ontkende gisteren voor het gerechts hof in Den Haag nogmaals ook maar één klap te heb ben uitgedeeld. De 23-jarige Leidenaar gaf daarentegen toe te hebben gevochten en vond dat beide kemphanen evenveel schade moesten betalen. Gelijke monniken, gelijke kappen. En beiden waren gewond geraakt. Het 'pleidooi van uiter sten' van de advocaat oogst te ditmaal succes. Volgens hem fietste zijn cliënt des tijds om de op het fietspad geparkeerde Mercedes van de 23-jarige heen. De fietser gaf dat voornemen aan met een handbeweging. De 23- jarige reed daarop pijlsnel achter hem aan. Daarop zou hij de man hebben be spuwd. geslagen en ge schopt. Procureur-generaal J. Dekking achtte het wel be wezen dat de 42-jarige had meegevochten. Maar ver houdingsgewijs had de man wel erg veel verwondingen opgelopen. Dekking eiste daaróm om hem geen straf op te leggen. De 42-jarige toonde zich blij met het wegvallen van de boete. Zijn opponent kwam er daarentegen dit keer des te slechter vanaf. Dekking ver weet hem dat hij zijn auto illegaal op het fietspad had gezet om zijn vriendin op te halen. Daarnaast had hij he lemaal niet agressief achter de man aan moeten rijden. Daar was geen reden voor. De 23-jarige dacht echter dat de fietser hem met het handgebaar beledigde en wilde verhaal halen. Maar zijn verdediging maakte weinig indruk op Dekking. „Deze verdachte is initiatiefnemer van de vechtpartij. Daarnaast heeft hij te veel gebruikgemaakt van het forsere lichaam. Hij heeft eigen rechtertje ge speeld en daar zijn we in Nederland niet van ge diend", zei Dekking. Zij eis te daarom twee maanden gevangenisstraf waarvan één voorwaardelijk. Rechter J. van Schellen doet over twee weken uitspraak. Ouderen in de Merenwijk kun nen vanaf 22 augustus deelne men aan twee gymgroepen. De gymgroepen zijn in het dien stencentrum Merenwijk en buurtcentrum 'Op eigen Wie ken'. De gymdagen zijn op vrij dagmorgen. Voor wie liever wil volksdan sen kan zich aanmelden bij buurtcentrum 'Op eigen Wie ken'. Kosten zes gulden per ac tiviteit. Geïnteresseerden kun nen bellen met Wil van den Heeten, medewerkster Stichting Dienstverlening Leiden-Meren- wijk, tel. 5214808. leiden monica wesseling Het idee om in het Gemeen- landshuis aan de Breestraat een ontvangstcentrum annex water tentoonstelling te vestigen, valt in goede aarde bij Leiden Pro motie VW. Directeur Tj. Schef- fer sluit zelfs niet uit dat 'zijn' stichting in het pand een de pendance vestigt. "Maar het Leids Waterhuis is een attractie waar Leiden behoefte aan heeft." Gisteren presenteerde een groep raadsleden en leden van het bestuur van Rijnland een plan om in het pand van het hoogheemraadschap een ont vangstcentrum/watermuseum- /horecagelegenheid, het Leids Waterhuis, te vestigen. In het ontvangstcentrum moeten be zoekers op de hoogte worden gesteld van hetgeen Leiden te bieden heeft. Bezoekers krijgen een mul timediale show voorgeschoteld. „Leiden experience hóórt sim pelweg bij de promotie van Lei den". Scheffer verwacht dat mensen die een videó dan wel film heb ben gezien over Leiden, meteen op pad willen. „En dus willen ze wandelroutes en zo. Daarvoor moeten er informatrices zitten." Hij houdt echter grote slagen om de arm voor wat betreft de huisvesting. Het hoofdkantoor van Leiden promotie VW komt niet in de Breestraat. „Dat hoort aan de entree van een stad en moet voorzien zijn van parkeer gelegenheid." De dependance kan, naast het Gemeenlands- huis, ook op andere plekken in de stad worden gevestigd. „Daarover beraden we ons nog". Wel of geen dependance, het Leids Waterhuis is volgens Scheffer in elk geval een goed idee. „Leiden heeft al te veel at tracties niet. Zaken die niet worden uitgebuit zoals Rem brandt en Jan Steen. Dit is een monumentaal pand dat op deze manier uitstekend kan worden gebruikt. Bovendien, het gaat dan eindelijk open voor pu bliek. De meeste mensen ken nen het pand alleen van bui ten." De komst van een uitgebreide horecatak betreurt Scheffer om dat het naar zijn idee vloekt bij het historische karakter van het pand. „Maar je kunt niet zon der. Die commercie is nodig om geld binnen te halen." Het pand aan de Breestraat is per auto niet bereikbaar. Schef fer ziet dat eerder als voordeel dan nadeel. „Leiden is niet ge bouwd voor die blikken dingen. In plaats van ons steeds maar te willen aanpassen aan diegenen die per se met de auto de bin nenstad in willen, moeten we goede alternatieven bieden. Wandelend is Leiden heel

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 13